Rozbité prasátko

Investujte

investujte

Naučte se

INVESTOVAT

Nejrychlejší cesta, jak dosáhnout na finanční nezávislost, je pomocí investování. Jak začít investovat a zhodnotit vaše peníze? Investování není tak těžké, jak se může zdát!

Jak začít investovat

Jak začít investovat?

Předtím, než se po hlavě vrhnete do světa investic, musíte si sami sobě upřímně zodpovědět na několik otázek. Ty vám pomohou vytvořit rámcová pravidla, kterých byste se ve svých investičních karierách měli držet. Otázky mohou znít nějak takto: 

  • Proč chcete investovat?
  • Čeho chcete svými investicemi dosáhnout?
  • Jste v životní situaci, kdy si investování můžete dovolit?
  • Kolik času jste ochotni investování obětovat?
  • Kolik toho o problematice víte a jste ochotni se učit?

Není vůbec od věci otázky čas od času oprášit a položit si je i v průběhu investiční kariéry, jelikož preference a cíle se pochopitelně s věkem budou měnit.

Důvodem otázek je pochopení vlastní životní situace. Proto si nelžete do kapsy, jelikož v konečném součtu poškozujete pouze sami sebe.

Jestliže žijete od výplaty k výplatě, investování vás nespasí. Nejprve se budete muset naučit lépe hospodařit.

Chcete jít do předčasného důchodu? Spořící účet s úrokem 0,2 % vás k němu zřejmě nepřiblíží.

Chystáte si za dva roky pořídit hypotéku na vlastní bydlení? Držte své prostředky dál od volatilních akcií!

Svět investic není tak těžko srozumitelnou záležitostí, jak se vám finanční poradci snaží namluvit. Stačí mít plán a alespoň minimální povědomí o finančních produktech a spolehněte se na to, že dokážete investovat lépe než 90 % laické i odborné veřejnosti!

Zjistěte, jak začít investovat, zhodnoťte své úspory a dosáhněte na vytouženou finanční nezávislost! Investujte!

Jak začít investovat?

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

jak začít investovat

Co je to investování?

Investování je proces, při němž alokujete vlastní zdroje, obvykle peníze, s cílem zajištění si pasivního příjmu nebo zhodnocení.

V jednoduchosti lze investování vysvětlit takto: 

Investování je, když peníze dělají peníze.

Největší hodnotu má koruna právě dnes. Inflace je největším nepřítelem hodnoty peněz, a když investujete, půjčujete někomu své prostředky s vírou, že vám je v budoucnu vrátí včetně úroků ze zapůjčení, které by měly překonat inflaci. Jinými slovy chcete peníze, které dnes nepotřebujete, zhodnotit.

Investování je tedy nástrojem, který může vaše peníze efektivně uchránit před inflací a který, pokud správně využit, vás může přiblížit k vytoužené finanční svobodě.

Jestliže investujete, kalkulujete s tím, že se vaše peníze pozitivně zhodnotí a vy tak dosáhnete zisku. Výše zisku se pochopitelně odvíjí od typu produktu, do kterého investujete.

Je nutné dodat, že investování není v žádném případě jen o penězích! Naopak, jednou z nejlepších forem investování je vzdělání!

Co investování je:
  • skvělý nástroj pro generování bohatství
  • nejlepší možnost, jak se připravit na důchod a nespoléhat na stát
  • výborný způsob, jak dosáhnout na finanční nezávislost
  • ochrana peněz před inflací
  • neuvěřitelně zajímavé téma
  • relativně jednoduché a přímočaré téma (pokud správně vysvětleno)
  • vynikající prostředek pro vytvoření pasivního příjmu
  • celoživotní cesta
Co investování není:
  • pouze o penězích
  • dostupné jen pro nejbohatší
  • nesrozumitelné pro širokou veřejnost
  • nebezpečné (pokud jsou dodržovány základní pravidla)
  • časově náročná záležitost
  • kapitalistický nástroj na vykořisťování nejchudších

Hospodařte s penězi

Nikomu na vašich penězích nezáleží tolik jako vám. Naučte se s nimi správně zacházet a přestaňte žít z měsíce na měsíc.

Proč investovat?

Protože kdo neinvestuje, okrádá rodinu.

Díky pravidelnému investování si vytváříte finanční polštář, který můžete využít ve chvíli, kdy ho budete nejvíce potřebovat. Můžete se tak připravit například na pořizování hypotéky nebo plánovaný důchod.

Investování po hodně dlouhou dobu je jedním z nejlepších receptů na to, jak poctivě zbohatnout.

Investování vám zajistí, že když v budoucnosti budete potřebovat peníze, budete mít kam sáhnout. 

Čím delší je váš investiční horizont (doba, po kterou se chystáte investovat), tím vyšší budou vaše zisky. To je dáno efektem tzv. složeného úročení.

Představte si, že investujete do produktu, který má očekávanou roční návratnost 7 %. Tím mohou být například akciové trhy vyspělého světa. Jednoho dne se rozhodnete, že do něj investujete 100.000 Kč a peníze si vyberete až za 40 let. Co se mezitím stane? Tohle:

RokZůstatková částka
0100 000 Kč
1107 000 Kč
5140 255 Kč
10196 715 Kč
15275 903 Kč
20386 968 Kč
25542 743 Kč
30761 225 Kč
401 497 445 Kč

Mezi rokem 0 a 5 je rozdíl 40.000 Kč. Mezi roky 15 a 20 tento rozdíl narostl na více než 100.000 Kč a za posledních 10 let se vaše peníze zdvojnásobily! Taková je síla složeného úročení.

A to ani nemluvím o tom, jak se tento proces dá urychlit díky dollar cost averaging metodě, o které se dočtete z tohoto článku.

Pokud si chcete s podobnými úvahami vyhrát, zkuste následující kalkulačku.

Jak začít investovat?

Pokud vás předchozí úvaha nadchla a nad potenciálními zisky vám zaplesalo srdce, jistě se ptáte, jak začít investovat! To je dobrá otázka!

Prvním krokem musí být bez diskuze zhodnocení vaší osobní situace. Faktory jako věk, tolerance rizika či aktuální životní situace hrají bezesporu obrovskou roli v tom, jakou investiční strategii byste měli zvolit.

Faktor 1: Váš věk

Investování lze rozdělit na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé, kdy každý z časových horizontů má svá specifika.

Z toho důvodu je váš věk velmi důležitým indikátorem toho, do čeho byste měli investovat. Například firma Portu váš věk používá k tomu, aby vám ušila na míru investiční strategii. Tak by tomu mělo být.

Čím mladší jste, tím větší riziko můžete podstoupit. Pokud zítra dojde k ekonomickému šoku a vaše investice se na několik dalších let propadnou hluboko pod současnou hodnotu, vás to nemusí vůbec trápit, jelikož stejně neplánujete výběr peněz po další dlouhé roky.

Naopak podobný propad by mohl oddálit plánovaný důchod o dlouhé roky někomu, jehož investiční horizont je už velmi krátký.

V pokročilejším věku či krátce předtím, kdy se chystáte vybrat svou investici, byste se měli držet dále od volatilních produktů, jakými například akcie bezpochyby jsou.

Faktor 2: Investiční horizont

S věkem souvisí i již zmíněný investiční horizont, ačkoliv ten je o trochu konkrétnějším indikátorem. Důvod je takový, že investiční horizont zohledňuje i to, na co a kdy peníze chcete použít. 

Možná jste mladí, ale plánujete hypotéku. V takovém případě pro vás nebude investiční horizont důchod za 40 let, ale spíše doba, kdy si budete hypotéku pořizovat. Podle toho také budete volit svou investiční strategii, a to alespoň pro ty peníze, které chcete využít na zaplacení hypotéky.

jak si přivydělat rozbité prasátko

Faktor 3: Tolerance rizika

Zlaté poučka pro investování zní, že dokud jste neprodali investici ve ztrátě, o peníze jste nepřišli. Přesně tak, pokud investici neprodáte a nezačnete počítat ztráty, teoreticky jste v mínusu jen na papíře či na obrazovce.

To je důležité mít na mysli ve chvílích, kdy si světové trhy procházejí recesí. Na červená čísla se jistě nekouká dobře, ale dokud svou investici neprodáte, tak jste o žádné peníze fakticky nepřišli.

Ne každý má pochopitelně žaludek koukat se na potápějící se parník v podobě svých investic, ale právě ekonomické deprese oddělují úspěšné investory od těch neúspěšných. Trhy se chovají cyklicky, což znamená, že propady i růsty k investování jednoznačně patří.

To je patrné i z následujícího obrázku. Nejprve dochází k postupnému nárustu, pak k nafouknutí bubliny až nakonec k recesi.

Dlouhodobého investora by však měla zajímat jen přerušovaná čára uprostřed, jelikož ta znázorňuje pozvolný růst průměrné hodnoty vaší investice.

Vaše akce (nebo naopak pasivita) ve chvílích propadů rozhoduje o vaší finanční budoucnosti. Co uděláte, když se akcie propadne během několika dnů o 50 %? Zpanikaříte a prodáte? Nebo investujete o to více, protože je produkt “ve slevě”?

Pokud tušíte, že by vás mohla volatilita různých produktů vyvést z míry, raději se od takových investic držte dál nebo na ně alokujte jen malou část vašich peněz.

Behaviorální studie investorů jsou skutečně fascinující záležitostí a pokud vás téma zajímá, odkážu vás na knihu Myšlení, rychlé a pomalé od držitele Nobelovy ceny Daniela Kahnemana.

Zde si pak můžete přečíst, jakých 20 největších chyb začínající investoři dělají!

Faktor 4: Aktuální finanční (a životní) situace

Dluh je největším nepřítelem investora. Než začnete s investováním, zbavte se ho. Jestli nevíte, jak na to, odkážu vás na tento článek.

12 % je více než 7 %. Jestliže máte spotřební úvěr s úrokem 12 %, selský rozum by vás měl nasměrovat k tomu, že jeho splacení by mělo být prioritou.

Stejně tak musíte vždy evaluovat aktuální životní situaci. Ačkoliv Rozbité prasátko bude vždy všechny nabádat k tomu, aby investovali co nejčastěji a co nejvíce, v životě přijdou fáze, kdy to zkrátka nejde.

Může se stát, že přijdete o práci, rozbije se vám dopravní prostředek, na kterém jste závislí, nebo se potřebujete nejprve zbavit již existujících dluhů.

Abyste se vyvarovali situacím, kdy se svých investic musíte zbavit v nevhodné chvíli, vybudujte si nejprve finanční rezervu.

Faktor 5: Znalost investičního produktu

Znalostí se v tomto smyslu rozumí jakási informovanost. Pokud něčemu vůbec nerozumíte, proč byste do toho měli investovat vlastní peníze?

Budu se opakovat, ale vzdělání je naprostá nezbytnost. Chráníte se tím před hlupáky či prodejci šmejdů, a zkrátka vám umožňuje učinit správné a informované rozhodnutí.

Znalost pak souvisí s předpokládanou návratností, poplatky ale třeba i daňovými dopady.

Nepodceňujte vzdělání!

Pokud vám obchodník nabízí skvělé zisky díky finančním produktům, jejichž názvy nedokážete ani vyslovit, držte se od nich dál. Něčemu nerozumět nebo nebýt informován není žádná ostuda.

Držte se toho, co alespoň trochu znáte.

Jak vybrat investici?

Výběr správné investice pro vás a vaší jedinečnou situaci přímo vyplývá z otázek v předchozím odstavci.

Investiční produkt si budete vybírat na základě vašich znalostí, věku, investičního horizontu a tolerance rizika. Tak by to mělo být a pokud se vás na tyto otázky váš finanční poradce nezeptá, vůbec s ním neztrácejte čas a poroučejte se.

Investičních produktů je samozřejmě celá řada a v tomto článku se pokusím alespoň přiblížit možnosti, které se jakožto začínajícímu investorovi nabízí. O jednotlivých možnostech se pak rozepisuji v samostatných příspěvcích zde. Investičními kategoriemi jsou zejména:

  • akcie
  • dluhopisy
  • investiční fondy
  • P2P
  • nemovitosti
  • kryptoměny
  • finanční produkty – spořicí účty, stavební spoření apod.
  • forex
  • komodity
  • alternativní investice
  • vzdělání
rozdil navratnosti investicni produkty

Každá z možností má svá pro a proti. Těžko by šlo vypíchnout jednu, která by byla bez jakýchkoliv námitek nadřazenější těm ostatním.

Strategie Rozbitého prasátka (s kterou pochopitelně nemusí všichni souhlasit a která není zaručeným návodem, jak začít investovat) je vybudování pevných základů za použití levných veřejně obchodovatelných indexových fondů (ETF) odrážející světové trhy.

Okrajovou záležitostí portfolia pak tvoří P2P investice všeho druhu.

Diverzifikace

Inteligentní investor by nikdy neměl dávat všechny vejce do jednoho košíku. V překladu – diverzifikujte, diverzifikujte a ještě jednou diverzifikujte!

Ideální je vybrat si několik produktů a mezi ty pak rozprostřít své prostředky. Něco do indexových fondů, něco do P2P investic a něco si ponechat v hotovosti.

Pokud jste naskočili na vlnu Bitcoinu nebo jiné podobné kryptoměny a rozhodli se do ní vložit všechny svoje úspory, máte na to svaté právo. Pak se ale nesmíte divit ve chvíli, kdy bublina splaskla a vy jste přišli o všechny své peníze.

Teorie, jak sestavit optimální portfolio, by vydalo na samostatnou knihu. Existuje spousta názorů, odborníků a zastánců různých strategií. Pokud máte rádi čísla a grafy, podívejte se na tyto simulace různých portfolií!

Chcete investovat ještě více peněz? Maximalizujte svoje příjmy!

call to action rozbite prasatko

Vydělávejte víc peněz

Peněz není nikdy dost. Vyždímejte z práce co nejvíce a zhodnoťte efektivně svůj čas!

Do čeho investovat?

A teď konečně k tomu hlavnímu – do čeho investovat a jakou máte možnost, když byste chtěli začít třeba už dnes. Je toho opravdu hodně a spousta služeb vám umožní stát se investorem už s tak malými částkami jako je 200 Kč.

Jako rozcestník vám může posloužit tento samostatný článek.

Tradiční finanční produkty

Tradičními produkty se rozumí následující:

Základním stavebním kamenem vašeho investičního portfolia velmi pravděpodobně budou tvořit klasické produkty, na které dennodenně narážíte v reklamách v televizi a na internetu.

Přesně tak, pokud máte penzijní připojištění, jste investory.

Jak začít investovat do těchto produktů asi není třeba vysvětlovat.

Stavební spoření

Stavební spoření je jedním z nejoblíbenějších investičních produktů v Čechách. Jde o jakýsi hybridní spořicí účet s tím, že vám stát ročně přispívá 2.000 Kč. Jde o produkt, který bude zajímavý hlavně pro ty z vás, kteří se v horizontu 6 až 7 let chystají na pořízení hypotéky.

Průměrná návratnost stavebka je po odečtení všech poplatků asi 3-4 % ročně.

Spořicí účet

Dalším důležitým produktem je spořicí účet. Pokud si lámete hlavu, u které banky si spořicí účet zřídít, ulehčím vám to. Je to vesměs jedno. 

Ať je to, jak chce, spořicí účet vám peníze před inflací neuchrání a proto se netrapte tím, že jedna banka nabízí o 0,1 % vyšší úrok než ta druhá. Využívejte spořicí účet na to, k čemu je nejvhodnější – na uchovávání finanční rezervy.

Osobně využívám spořicí účet od Equa bank, protože je dostupný z appky spolu s běžným účtem. To mi umožňuje peníze pohodlně přesouvat sem a tam dle potřeby.

Doplňkové penzijní spoření

No a na závěr zde máme doplňkové penzijní spoření. To vám stejně jako stavebko dotuje stát, a to až s 230 Kč měsíčně. Dále vám také může přispívat na penzijko váš zaměstnavatel s tím, že příspěvek nedaní. Zní vám to jako zajímavý pracovní benefit, jak si nepřímo zvýšit mzdu? Mně také!

Jestliže příspěvky od zaměstnavatele nedostáváte, penzijní spoření je zajímavé už o něco méně.

Každý by si měl šetřit peníze na důchod a je jedno, jestli je vám 25 nebo 55. Přestože žijeme v poměrně štědrém sociálním státě, těžko pokládat výši důchodu za částku, která vám jednou umožní důstojný život. 

S ohledem na demografický vývoj se navíc nelze spoléhat, že v době, kdy generace současných mileniálů půjde do důchodu (tedy včetně mě), nějaký penzijní systém bude vůbec existovat, a pokud ano, tak jak štědrý bude.

Takže rada nad zlato zní – šetřete, bude se to hodit!

graf na zdi

Akcie, dluhopisy a investiční fondy

O akciích a dluhopisech by se dalo hovořit hodiny. Stejně tak na ně najdete milion různých knih, ještě větší množství dedikovaných webových stránek, a dokonce i televizní kanály. Svět, který se točí kolem akcií, je dechberoucí. 

A důvod? Těžko najdete jiný nástroj, který vám umožní vydělat tolik peněz, jako akcie.

Problémem je v tom, že NIKDO na světě nedokáže spolehlivě, pravidelně a dlouhodobě predikovat, jakým směrem se ta či ona akcie dané firmy bude vyvíjet. Nikdo! Ani všemi do nebes vychvalovaný Warren Buffett.

Z toho důvodu zastávám názor, že je pro drtivou většinu lidí naprostý nesmysl se snažit o to, vybírat si vlastní akcie. Jasně, může to být zábava a můžete mít i třeba štěstí, ale čím déle se této kratochvíli věnujete, tím menší je pravděpodobnost, že se svými výběry budete úspěšní či že budete stabilně překonávat výsledky trhu.

Nehledě na čas a nervy, o které při pravidelném obchodování přicházíte.

Jsou lepší způsoby, jak začít investovat do akcií.

Jak začít investovat do akcií? Vydejte se cestou průměru

Leč si myslím, že výběr vlastních akcií není pro většinu smrtelníků vhodný, přesto chci mít v akciích a dluhopisech ve střednědobém horizontu až 80-90 % veškerých prostředků.

Jak je to možné?

V investičním světě se setkáte s tzv. ETF fondy. ETF indexový fond je produkt, který se snaží kopírovat vývoj nějakého předem daného trhu, sektoru nebo skupiny firem.

Narazíte tak na indexové fondy, které reflektují cenu největších amerických společností (S&P 500), indexové fondy amerických technologických firem (NASDAQ) nebo indexové fondy kopírující německou ekonomiku (DAX). 

V překladu to znamená, že podle toho, jak se chová daný sektor nebo trh jako celek, tak se bude chovat váš ETF fond, protože ten v sobě obsahuje veškeré akcie daného sektoru (nebo alespoň tolik, aby mohl s přesností sektor kopírovat).

Pro vás to znamená jediné – celá vaše investice se bude chovat přesně tak, jako sektor, který index kopíruje.

A to je zatraceně dobrý průměr, jelikož takové americké akcie mají dlouhodobou návratnost investice okolo 7-8 %, globální pak asi o procentí bod méně.

Mějte na paměti jedno důležité upozornění – historický vývoj hodnoty není zárukou pro vývoj budoucí! Zavolá-li vám nějaká finanční poradce se slovy “Investujte do Amazonu, loni vzrostl o 25 %”, tak jim odpovězte “No a?”

Cesta průměru nezní příliš lákavě. Je to skoro nuda! Ale když tuhle nudu absolvujete po dobu 30 až 40 let, můžete se spolehnout na to, že se vám ta nuda vyplatí.

Pokud chcete začít investovat do indexových fondů, nabízí se dva způsoby. 

Tím snadnějším je otevření účtu u české robo-advisory firmy Portu. Tam s vámi vyplní investiční dotazník, nastaví vám investiční riziko a veškeré investice pak provádí za vás. To vše online a s minimální investicí 1.000 Kč. To stojí za zkoušku. Podrobnou recenzi Rozbitého prasátka naleznete zde.

Druhá možnost je DIY, tedy to, že si ETF (obchodovatelný investiční fond) koupíte sami přes nějaký portál, který zprostředkovává obchodování na burze. Pokud se pro tuto cestu rozhodnete, musíte alespoň trochu vědět, co děláte! Seznam nejlepších ETF fondů najdete na tomto odkazu.

Seznamte se se strukturou poplatků investiční platformy a také si dobře nastudujte produkty, které kupujete. Pouhopouhý rozdíl mezi tím, zda fond vyplácí dividendu nebo je v sobě akumuluje vás může v horizontu desítek let stát desítky tisíc korun!

Osobně v současnosti nejvíce peněz alokuji na nákup fondu All World od iShares. Ten v sobě má akcie vyspělých trhů světa (USA, Evropa, Japonsko atd.) a fond nakupuji na portálu DEGIRO, které umožňuje jeden nákup měsíčně zcela bez poplatků. Recenzi platformy najdete zde. Navíc jsem pro vás sepsal seznam nejlepších triků, jak na platformě začít investovat už dnes!

A přesně tak jednoduché by mělo investování být. Jednou měsíčně se přihlásíte do investiční platformy, koupíte si pár kusů produktu a celý zbytek měsíce na něj ani nepomyslíte. Opakujte 30 let a jste milionáři. Doslova.

investice

Akcie a dluhopisy

Ne všichni se mnou budou souhlasit. Někdo bude namítat, že obchodování s akciemi je zábava. Někdo sní o vyšších ziscích.

To vše jsou relevantní argumenty, proč investice do samostatných investičních akciových titulů vyzkoušet. Čiňte tak pouze s penězi, o které si můžete dovolit přijít a jen na vlastní riziko.

A také se nenechávejte oblbnout tím, o čem se právě diskutuje v televizi. Pokud jste slyšeli z TV Nova, že je Tesla super investice, je dost pravděpodobné, že už to slyšeli i všichni ostatní a cena akcie tuto skutečnost velmi dobře reflektuje.

Dluhopisy jsou pak samostatnou kapitolou. Dluhopis je, jak už z názvu vyplývá, dluh firmy vůči věřitelům. Když si kupujete dluhopis, kupujete si garanci firmy, že vám peníze vrátí s předem stanoveným úrokem.

Proto se dluhopisy doporučují jako produkty, které jsou méně volatilní než akcie a které slouží jako konzervativnější složka každého portfolia. Čím kratší je váš investiční horizont, tím větší podíl dluhopisů ve vašem portfoliu se doporučuje. Jediným nepřítelem dluhopisů je v podstatě inflace.

Na poplatcích záleží

Na závěr si k akciím, dluhopisům a fondům ještě dovolím přidat, že starostí číslo jedna by pro každého investora měla být struktura poplatků.

Jediné dvě věci, které máte při investování zaručené, jsou daně a poplatky. Jejich minimalizace by měla být naprostá priorita.

Čím častěji obchodujete, tím větší poplatky budete platit a tím vyšší daně budete z prodejů odvádět. V Čechách však dlouhodobému investorovi přeje. Existuje zde tzv. časový test, což znamená, že pokud investici držíte déle než tři roky, při prodeji neodvádíte žádnou daň!

Tohle je naprostý “game changer” pro dlouhodobého investora!

Na poplatcích záleží i u podílových a indexových fondů. Přesně z toho důvodu si myslím, že je český trh naprosto nezajímavý. Jen horko těžko narazíte na podílový fond, který by měl poplatky nižší, než 1 % ročně nebo neobsahoval vstupní či výstupní poplatky. Z toho důvodu nejsem ani moc velký fanda doplňkového penzijního spoření.

1 % se může zdát jako nic, ale při investičním horizontu 30 let vás bude stát 25 % všech potenciálních zisků! Zkuste si sami spočítat vliv poplatků na tomto odkazu.

call to action dluh

Zbavte se dluhů

Dluhy jsou na prd. Jak se zbavit dluhů? Vytvořte si udržitelný plán a držte se ho za každou cenu!

P2P investice

P2P investice jsou takové investice, kdy se lidé skládají na úvěry, půjčky či financování jiných lidí, podniků nebo projektů. Pokud investujete do P2P produktů, v podstatě nahrazujete roli banky se všemi výhodami i riziky.

P2P investování v současnosti frčí. Do P2P platforem investuji já a další stovky tisíc investorů po celém světě. Napadají mě hned tři hlavní důvody, proč tomu tak je.

    1. P2P investice nabízejí nadprůměrnou návratnost (klidně i 10 -15 %)
    2. Jde o skvělý investiční produkt, který diverzifikuje vaše portfolio, které by se jinak spoléhalo pouze na výkonnost světových trhů
    3. P2P investice jsou cool, mají skvělou PR a je velmi snadné začít

Zajímá vás P2P investování? Chcete více informací o tom, jak začít investovat do P2P? Obsáhlý článek o tom, jak začít a zda za to vůbec P2P investice stojí najdete na tomto odkazu.

A pokud chcete začít okamžitě, tak mohu doporučit mezinárodní platformu Mintos (recenze) nebo české Zonky (recenze).

Nemovitosti

Vaši rodiče asi budou tvrdit, že nejlepší investicí jsou nemovitosti.

Jak už to tak bývá, nic není tak jednoduché. Investování do nemovitostí narozdíl od akcií či P2P obnáší velkou spoustu práce a podstatně vyšší počáteční investici. Nemusí to být tak ideální cesta pro každého.

Důležité je také připomenout, že vlastní bydlení není investicí. Z povahy věci vám vlastní bydlení negeneruje žádný zisk, takže ho nelze jako investici klasifikovat. Vlastní bydlení však může posloužit jako nástroj, který vám část prostředků na investování uvolní.

V každém případě při investování do nemovitostí nabádám k velké opatrnosti a především důsledným propočtům! Přesně tak, čtete správně mezi řádky. Udělejte si robustní excel se všemi možnými scénáři a před unáhleným nákupem bytu či domu si situaci pečlivě zanalyzujte.

Nemovitosti jsou mimo jiné skvělým zdrojem pasivního příjmu, je však třeba znát stav nemovitosti, náklady spojené s údržbou, ale i třeba specifika daného města.

Pokud nemáte hotovost na získání hypotéky, zkuste si investování do nemovitostí na nějaké z P2P platforem. V Čechách se nabízí například Upvest, z mezinárodních služeb lze vypíchnout Estateguru.

Alternativní investice

Akcie jsou nuda, spořicí účty se nevyplatí a na nemovitosti nemáte čas! Ruku v ruce chcete maximalizovat své zisky. Co s tím? Zkuste alternativní investice!

Pozor však – alternativní investice nejsou alternativními pro nic za nic. Doporučuji se po takových možnostech poohlížet až ve chvíli, kdy je vaše portfolio postaveno na relativně pevných základech, které tvoří například již zmíněné ETF fondy.

Jak začít investovat do alternativních investic? To se bude odvíjet od toho, o jakou investici jde!

Pokud si chcete hrát, můžete vyzkoušet například kryptoměny. Jen čas ukáže, jakou mají kryptoměny budoucnost. Těžko odhadovat, jak se kryptoměny budou v dalších letech až desetiletích vyvíjet.

Další možností, která by vás mohla zajímat, je tzv. forex, tedy obchodování s různými měnami.

No a v poslední řadě jsou zde komodity. Osobně investuji malé procento svého portfolia do ETF fondu, který odráží cenu zlata. Opět jde o diverzifikaci, kterou bych rád v dlouhodobém horizontu držel okolo 5 %.

Kompletní přehled, do čeho můžete investovat, naleznete zde!

letajici penize investice

Nezapomínejte na vzdělání

Na závěr si dovolím vypíchnout důležitost vzdělání. A to nejen v oblasti peněz a investování, ale i ve vašich zaměstnáních, studijních oborech nebo jakékoliv další sféře, která vás zajímá.

Vzdělání je jediná investice, o kterou nemůžete přijít. Když se něco naučíte, už to s vámi zůstane napořád.

Osobně se třeba domnívám, že jednou z nejlepší dovedností, kterou můžete v jakémkoliv věku získat, je znalost angličtiny

V neposlední řadě nikdy nevíte, co vám taková nová znalost přinese. Mohou to být například dosud nevídané pracovní příležitosti, ale i třeba poznání nových zajímavých lidí.

Učte se, experimentujte a tvořte!

Investování pro začátečníky

Existuje spousta možností, jak investovat a zhodnotit své peníze. Žádná z cest však nezaručuje rychlé a jisté výdělky. Stejně tak neexistuje žádný zaručený a univerzální návod pro všechny, který by říkal, jak se stát milionářem, ačkoliv principy by se jistě definovat daly. Situace všech z vás je zcela specifická a je třeba ji zohlednit.

Hlavní pointa článku je v tom, že investování by mělo být celoživotní cestou. Pokud hledáte návod na to, jak zbohatnou rychle a bez práce, jste na špatném blogu.

Při celoživotním investování nesmíte usnout na vavřínech a musíte se neustále vzdělávat, přemýšlet a kriticky zpochybňovat vaše dřívější rozhodnutí. Existuje spousta způsobů, jak přijít k penězům a stát se finančně nezávislí nebo odejít do předčasného důchodu. 

Na stejný počet dobrých rozhodnutí připadá ale nekonečně velké množství špatných rozhodnutí

Takže vám všem přeji úspěšné investování a při jakýchkoliv otázkách neváhejte psát na [email protected]

A pokud vás článek o investování zaujal a promluvil vám do duše, na nic nečekejte a začněte s investováním ještě dnes. V sekci nástrojů a knih Rozbitého prasátka naleznete některé ze služeb, kde můžete okamžitě začít.

Kam dál? Přečtěte si některý z nejnovějších příspěvků Rozbitého prasátka! A pokud toužíte po finanční nezávislosti, připojte se k FB skupině!

Chcete investovat ještě lépe?

Nemáte dost a chcete více od

Rozbitého prasátka

Přihlašte se k odběru novinek!

Žádný spam. Jen to nejlepší ze světa osobních financí.

přihlašte se k odběru novinek rozbité prasátko