Co je to FIRE a jak dosáhnout na finanční nezávislost v ČR?

FIRE, zkratka vycházející z anglického „financial independence retire early“ neboli finanční nezávislost a předčasný důchod reprezentuje hnutí, které se snaží dosáhnout z názvu vyplývající finanční nezávislosti ústící v předčasný důchod. Cílem je dosáhnout na finanční svobodu a nebýt vázán na zaměstnání a příjmy z něj. Hnutí zkrátka míří na oproštění se od nutnosti vydělávat peníze prací. Z toho pak plyne možnost odchodu do předčasného důchodu. Je vůbec něco takového v Čechách možné?

Obsah článku

fire financni nezavislost

Počátky FIRE

Jedním z lidí, kteří nejvíce ovlivnili směřování hnutí, je Mr. Money Mustache. V kruzích osobních financí jde o velmi známého blogera původem z Kanady, který skrze extrémně skromný životní styl a vysoký poměr ušetřených a investovaných peněz dosáhnul na finanční nezávislost v těžko uvěřitelných 30 letech.

Představte si to – je vám 30 let a víte, že už nikdy nebudete muset do práce za předpokladu, že se spokojíte s nastaveným životním stylem.

V současnosti se s hnutím FIRE můžete setkat v řadě podcastů nebo především na REDDITu, kde dokonce existuje vlákno EuropeFIRE, jehož sledování lze doporučit každému, kdo si s myšlenkou finanční nezávislosti pohrává. Lidé z různých koutů Evropy zde sdílejí své životní příběhy, žádají ostatní uživatele o ohodnocení svých investičních portfolií, poptávají rady ohledně života v různých evropských zemích nebo se prostě jen vytahují, kolik už mají našetřeno a jak jsou na tom úžasně.

Především na REDDITu se lze ohledně myšlenky předčasného důchod setkat se spoustou fám a nepřesností, které, leč často myšlené v dobré víře, mohou způsobit velké nepříjemnosti. Obecně můžete považovat REDDIT za skvělý zdroj inspirace, berte však informace s rezervou a nezapomínejte na fact-checking!

Finanční nezávislost v Čechách

Protože má hnutí FIRE původ především v USA a v západním světě, ne všechny informace jsou pro člověka, který vydělává, žije a plánuje důchod v Čechách, relevantní.

Jestliže studujete v ČR, pravděpodobně vás nebude trápit obrovský dluh za studium, bez něhož se ve Spojených státech prakticky nedá dostudovat. Stejně tak vás nebude zajímat penzijní fond 401(k), jelikož máte dost vlastních otázek k českému penzijku.

I přesto lze většinu témat snadno uchopit i v českém prostředí a aspirací Rozbitého prasátka je transformovat myšlenky na české podmínky.

Vysněná finanční nezávislost je jedním z hlavních důvodů, proč vznikl blog Rozbitého prasátka. Jsem přesvědčen, že je možné na finanční nezávislost ústící v předčasný důchod dosáhnout i v českých podmínkách, je však třeba mít plán!

Pokud vás představa, že nemusíte chodit do práce, ale přitom finančně nestrádáte, fascinuje, připojte se k FB skupině Finanční nezávislost nebo přijďte na nějaký z pravidelných srazů komunity, která o finanční nezávislosti nejenom mluví, ale i mění ve skutečnost.

Smyslem skupin je se vzájemně podporovat a sdílet zkušenosti, které pomohou ostatním dosáhnout jejich vysněných finančních cílů.

Kolik musíte mít našetřeno, abyste mohli do předčasného důchodu?

Kalkulace, z které promotéři předčasného důchodu vycházejí, je, že pokud dokážete vyžít ročně ze 4 % všech vašich investic, teoreticky by vám nikdy neměly dojít peníze. To je dáno především průměrným 7% ročním růstem trhu a reinvestováním dividend.

Pravidlu se přezdívá „The four percent rule“ a bližší informace můžete nalézt na stránkách Investopedie.

Tato filosofie je přesto často zpochybňována, a to především proto, že nerespektuje budoucí vývoj (který stejně nemůže nikdo předpovědět!) a také fakt, že pokud někdo přestane pracovat ve 30, jeho důchod může trvat klidně 60 až 70 let. Mimo jiné také nekalkuluje se založením rodiny a jinými externalitami, které v životě nastávají.

Finanční nezávislost při průměrném českém platu

Dejme tomu, že 4% poučka je přes všechny svoje nedostatky relevantní. Při nejhorším může posloužit jako dobrý startovní bod. Kolik byste tedy potřebovali, abyste dosáhli na finanční nezávislost a už nikdy nemuseli do práce?

Představte si situaci, že žijete z průměrného českého platu, který k roku 2019 činí přibližně 32.000 Kč, což je ročně necelých 400.000 Kč. Pro jednoduchost výpočtu nebude vůbec brána v potaz daň z příjmu. Jste schopni z platu pokrýt veškeré vaše životní náklady, nemáte dluh, příkladně si šetříte a zkrátka žijete spokojený život.

Abyste takový životní styl pokryli pouze z investic, těchto 400.000 Kč by muselo představovat 4 % z vašeho investičního portfolia. Vaše investice by tedy musely mít hodnotu 10 milionů Kč. No a kdo z vás to má.

Pokud byste každý měsíc byli schopni investovat 10.000 Kč a očekávali návratnost vašich investic 7 % ročně, dosáhli byste částky 10 mil. Kč přibližně za 28 let. Opět jde o těžko představitelný časový horizont, ale kdyby vám někdo řekl, že skrz naprostou odhodlanost a “frugalitu”, tedy skromnost, můžete při investování 10.000 Kč měsíčně být krátce po padesátce zcela finančně nezávislí, zvážili byste kroky vedoucí k takové skutečnosti?

Pokud navíc dokážete pokrýt své měsíčné výdaje i z menšího rozpočtu, řekněme z 20.000 Kč, najednou vám místo 10 mil Kč stačí investice v hodnotě pouhých 6 mil Kč, čehož, leč se to může zdát neuvěřitelné, lze dosáhnout s klidem i před padesátkou!

financni nezavislost CR 28 let

Minimalizujte útraty, maximalizujte úspory

Ne každý aspiruje na opuštění pracovního života ve 45 letech. Někoho práce baví a naplňuje a nedovede si představit, že by se stal “důchodcem” před padesátkou. Někdo ji na druhou stranu nemůže vystát a chodí tam jen proto, že musí.

Čím více jste schopni měsíčně ušetřit, tím dříve finanční nezávislosti můžete dosáhnout. Pokud si jste schopni ušetřit polovinu všech vašich příjmů, rok takového šetření vydá na rok, kdy můžete žít pouze z úspor. To je myšlenka velmi povzbudivá!

Zaručený návod na brzký dobrovolný důchod?

Osekat náklady na kost, ušetřit 50-75 % veškerých peněz a maximalizovat své příjmy.

Zlatá střední cesta

Na druhou stranu jak už to v životě bývá – něco za něco. Pokud se rozhodnete osekat všechny radosti ze života jen proto, abyste odešli do důchodu ve 40, možná toho budete jednou litovat. Agresivně šetřit a honit se za zisky není pro každého!

Přesto se máme všichni od hnutí FIRE co přiučit:

  • Nikdy není dost brzy na to, začít plánovat důchod
  • Naučte se, jak držet životní výdaje nízko, nesnažte se při každém zvýšení platu nafukovat svoje životní standardy
  • Hledejte cesty, jak vydělat víc peněz
  • Udělejte ze spoření a investování prioritu

Také je třeba zdůraznit, že cílem předčasného důchodu není jen sedět doma a koukat z okna. Cílem je získat svobodu, kterou dostatek peněz bez diskuze umožní.

Klidný život jako finanční nezávislost

Pokud vám připadá, že finanční nezávislost je běh na dlouhou trať a není to pro vás, zkuste začít alespoň se základními návyky spoření. Pokud byste z českého průměrného platu každý měsíc dali 10 % stranou, za 3 roky se vám nahromadí skoro 120.000 i v situaci, kdy si dáváte peníze jen pod polštář (žádné zhodnocení jako v případě investice).

Nejde jistě o peníze, z kterých dovedete žít po zbytek života, ale jde o finanční polštář, který vám umožní dostatečnou finanční flexibilitu na to, abyste například mohli dát výpověď v práci, kterou nenávidíte. Pak můžete zkusit honit vysněnou kariéru v oboru, který nikdy nebyl tak atraktivní, protože v něm prostě nebylo tolik peněz jako v nadnárodním korporátu!

Finanční rezerva vám dodá notný klid do života a pro někoho to může být důležitější, než se slepě honit za konkrétní částkou.

8 kroků k finanční nezávislost

Takže jaký je ten tajemný recept, jak dosáhnout finanční nezávislosti před padesátkou? Asi vás zklamu, ale žádný zaručený návod není. Kdyby byl, tak jsou milionáři všichni a nikdo nepracuje. Pokud však budete následovat těchto 8 kroků, k finanční nezávislosti se velmi pravděpodobně alespoň přiblížíte!

3. Žijte v plusu, ne na dluh

5. Žijte skromně

6. Vybudujte si finanční rezervu

Finanční nezávislost tisíckrát jinak

Stejně jako každému chutná něco jiného, 10 lidí bude mít 10 různých představ o tom, jak nakládat se svými penězi.

Někteří z vás se ochotně vzdáte veškerých radostí ze života, které vyžadují nějaký finanční vklad, abyste dosáhli finanční nezávislosti do deseti let. Někteří se možná nevzdáte ani koruny navíc ve prospěch úspor na budoucnost. Všichni ostatní budete někde mezi na hypotetické škále od extrémního utahování opasku až po přístupu “kašlat na úspory, žiju jenom jednou”.

Proto Rozbité prasátko navádí všechny z vás, ať objevujete možnosti, jak si v životě spořit, zhodnocovat své úspory nebo začít podnikat a být vlastního štěstí strůjcem! Třeba se vám nakonec podaří dosáhnout  finanční nezávislosti a předčasného (dobrovolného) důchodu!

A co vy, jak jste na tom? Kolik si měsíce ušetříte a znáte někoho, kdo skrz skromnost a spoření dokáže nyní žít jen z příjmu z investic? Pište do diskuze nebo na [email protected]

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílejte na Facebook
Share on twitter
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi