Rozbité prasátko

Dollar cost averaging – je lepší investovat pravidelně nebo jednorázově?

Nejlepší, co pro sebe jako investoři můžete udělat, je investovat pravidelně po dlouhou dobu. Čas strávený na trzích překoná jejich načasování.

Za tímto přístupem dokonce vznikla celá teorie, které se v angličtině říká dollar cost averaging (DCA), což by se se ve velmi volném překladu dalo interpretovat jako cesta pravidelného investování.

Co to tedy dollar cost averaging investování je a jaké jsou výhody a nevýhody? Je dobré se směrem pravidelného investování vydat? A jak je to s jednorázovou investicí? Je lepší investovat pravidelně nebo jednorázově?

To vše se dozvíte z článku o pravidelném investování od Rozbitého prasátka!

Dollar cost averaging a pravidelné investování

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

Investovat pravidelně nebo jednorázově?

Co je lepší? Je lepší investovat jednorázově a pak na peníze zapomenout, nebo si zvolit plán a investovat pravidelně předem stanovené částky a řídit se metodou dollar cost averaging?

A co takhle metody zkombinovat?

Pravidelné investování

Síla pravidelného investování spočívá především v konzistenci. Všechny trhy bez ohledu na to, zda se mluví o nemovitostech, kryptoměnách nebo kapitálových trzích (dále je však obsah vztažen právě ke kapitálovým trhům), budou v čase kolísat. To znamená, že se s časem bude měnit poměr nabídky a poptávky, a to se odrazí na výsledných cenách.

Pravidelné investování přináší tu výhodu, že investujete, když se daří, ale i když si trhy sahají na dno, čímž prakticky minimalizujete riziko špatného načasování tak, že průběžně nakupujete jak levně, tak draze.

Nikdo nechce investovat den před Černým úterým.

Další nespornou výhodou pravidelného investování je fakt, že postupně navyšujete svůj vklad, tedy i částku, která se zhodnocuje. A všichni jistě dobře víte, co za delší časový horizont udělá s vašimi vklady složené úročení.

Jednorázové investování

Investujete-li jednorázově, vystavujete se možnosti špatného načasování. Ačkoliv správné načasování prakticky nelze předpovědět, rozhodně se najdou lepší a horší chvíle kdy investovat.

Na druhou stranu jednorázovou investicí maximalizujete čas, který mají peníze na to, aby se zhodnotily, nehledě na to, že statisticky je výhodnější investovat jednorázově a co nejdříve oproti postupnému navyšování vkladů. To je dáno mimo jiné i tím, že trhy mnohem častěji rostou, než že by klesaly.

Oba přístupy, tj. pravidelné a jednorázové investování, mají své výhody i nevýhody. Pro všechny drobné investory mám však dobrou zprávu, která vám ulehčí rozhodování – za své dlouhé investiční kariéry si velmi pravděpodobně vyzkoušíte přístupy oba!

Abyste však pochopili, který ze způsobů je pro vás v danou chvíli lepší, je nejprve nutné vysvětlit, co je to volatilita trhů.

Volatilita kapitálových trhů

Volatilita je stav, kdy ceny nebo výnosové míry na kapitálových trzích kolísají. Čím vyšší je volatilita, tím menší je cenová stabilita a tím více může trh během krátkého období vyrůst nebo naopak propadnout.

O tom, jak se se taková volatilita počítá, se můžete dozvědět například z článku na webu Investopedia. Index, který tuto volatilitu měří pro kapitálové trhy, se jmenuje VIX, a vyčtete z něj například to, že rok 2020 byl kvůli dopadu koronaviru nadprůměrně volatilní.

vix index

Co to znamená pro drobné investory?

Znamená to, že za své investiční kariéry velmi pravděpodobně zažijete 4 různá období:

 • Raketový růst – po drtivém sešupu často přichází velké růsty, což je doba, kterou si rozhodně nechcete nechat ujít
 • Pozvolný růst – příjemné období především na důchod nebo dobu, když už propady hodnoty vašich portfolií nevidíte rádi
 • Stagnace – období, kdy se s trhem moc neděje a růsty i propady jsou na delším horizontu spíše nevýrazné
 • Pád – představte si internetovou bublinu, finanční krizi 2008 nebo drtivý propad způsobený koronavirem

Jednotlivá období by šlo dále rozdělit na tzv. býčí a medvědí trh, tedy období růstu respektive období propadů a stagnace. 

Cílem armády akciových analytiků po celém světě je tyto propady a růsty předpovídat s dostatečnou přesností proto, aby dosahovali na nadprůměrné návratnosti ve srovnání s trhem, a také aby se vyvarovali významným ztrátám.

A přesně takovému předpovídání by se měli průměrní pasivní investoři vyhýbat obloukem.

Začněte investovat

Nejrychlejší cesta, jak dosáhnout na finanční nezávislost, je pomocí investování. Nečekejte a začněte investovat ještě dnes!

Perfektní načasování

Nikdo na světě nedokáže pravidelně a spolehlivě předpovídat vývoj kapitálových trhů. Ani lidé, kterým se to v historii povedlo, nemají garantováno, že se jim to podaří znovu.

Předpovídání vývoje je jako čtení z čajových lístků. Navíc nejde jen o to trefit se jednou, ale hned dvakrát – ve chvíli, kdy pozice prodáváte a pak ve chvíli, kdy na horskou dráhu opět nastupujete. Časováním trhu se pak vystavujete ještě většímu riziku. Je jím fakt, že můžete promeškat několik málo dnů s nejlepšími historickými výsledky!

Kdybyste v rozmezí od 1.1.2009 do 31.12.2018 vybrali peníze na 40 dnů, během nichž došlo k největším růstům trhů, z průměrné roční návratnosti 10 % byste dosáhli na návratnost -8 %, takže byste doslova přišli o peníze.

O tom, že než načasování má na zhodnocení vašich investic dopad doba, po kterou máte prostředky investovány, si můžete přečíst ze dvou studií zde a zde. Údaje jsou vztaženy k indexu S&P 500, tedy k větší části amerického kapitálového trhu.

Z jedné ze zmiňovaných studií dokonce vyplývá, že pokud byste za od roku 1926 do roku 2018 měli investovány peníze jakýchkoliv 10 let, s pravděpodobností 94 % byste skončili s kladným zhodnocením svých prostředků.

Na intervalu 20 let byste pak nikdy neskončili v mínusu a v závislosti na započetí investiční kariéry byste skončili v rozmezí s ročním zhodnocením od 6 % do 18 %.

20 let klouzavy prumer navratnost trhu

Naopak na náhodném jednoletém období můžete skončit ve ztrátě až 45 % nebo své peníze naopak zhodnotit o 60 %.

1 rok klouzavy prumer navratnost trhu

A pokud zbožňujete data stejně tak jako já, podívejte se na trianglový graf ze simulace německé robo-advisory Scalable capital, kde došli k velmi podobným závěrům (ačkoliv metodika i vstupní data se mohou mírně lišit).

Ten opět potvrzuje, že historicky mají trhy jasně rostoucí tendenci.

Je perfektní načasování trhů možné? Ano, je. Ale šance, že se v tom budete pravidelně úspěšní je extrémně malá, nehledě na to, že s každým nákupem a prodejem generujete nechtěné poplatky a vznikají vám daňové povinnosti.

Bojujete tak nejen proti trhu, ale i proti systému.

I z toho důvodu je pro drtivou většinu investorů nejvhodnější strategie “buy and hold”, tedy kup a drž. 

A já bych ještě dodal slovo “increase”, tedy navyšuj.

Risk management

Právě kvůli volatilitě trhů se lze setkat s obrovským množství různých investičních strategií a přístupů, a to koneckonců i při obchodování s ETF fondy. Každý ETF fond má v portfoliu trochu jiný úkol a je jen na vás, jaké parametry budete při jeho tvorbě preferovat.

Investorům s dlouhým investičním horizontem by neměla příliš vadit velká volatilita kapitálových trhů, jelikož ta je vykoupena vysokým dlouhodobým zhodnocením.

Ovšem všichni dlouhodobí investoři se dostanou do životní situace, kdy už pro ně není zhodnocení prioritou, a naopak se budou soustředit na zachování svého bohatství a minimalizaci kolísání a propadů.

Nejlepší finanční manažeři světa jako je Ray Dalio nebo Carl Icahn nejsou nejlepšími jen proto, že dosahují na nejvyšší návratnosti, ale proto, že dokážou významně zamezit propadům (což se pak promítne právě do vyšších zisků).

Nejzákladnější pravidlo pro všechny investory zní: „Nepřicházejte o peníze!

Nevěříte? Tak zkuste odpovědět na následující otázku – jestliže se trh propadne o 50 %, o kolik musíte svou investici zhodnotit, jen abyste se dostali zpět do výchozího stavu? Ne, 50 % je špatná odpověď. Abyste nahnali vzniklé ztráty, musíte znehodnocenou investici zdvojnásobit, tudíž váš vklad musí vyrůst o 100 %.

A právě pro předcházení takovým situacím má smysl do svých investičních portfoliích namíchat i jiná aktiva, než jsou akcie, například státní a korporátní dluhopisy s různými splatnostmi a úroky, protiinflační dluhopisy, REIT fondy, zlato či jiné komodity.

O některých z těchto alokací se dozvíte z článku “Jak sestavit ETF portfolio” a v budoucnosti se jistě dostane i na rozbory jednotlivých strategií.

Kupte, držte a navyšujte

Nejlepší strategií pro investory s dlouhým časovým horizontem je jednoznačně strategie “buy and hold”. Tím, že vaší investici držíte po dostatečně dlouhou dobu, tak rozprostřete riziko špatného načasování a jak již bylo řečeno, necháte ve váš prospěch působit efekt složeného úročení.

Zde je situace pro jednorázově investovaných 100.000 Kč po dobu 30 let s průměrnou roční návratností 7 %.

Za 30 let vaše investice naroste na úctyhodných 760.000 Kč.

Teď se podívejte, co se stane, když do stejné investice ještě pravidelně sypete 1.000 Kč měsíčně.

Výsledná částka pak za období vyroste na těžko uvěřitelné 2 mil. Kč, přičemž vy investujete “jen” 460.000 Kč v rozmezí 30 let. To je mimochodem asi 42 Kč denně. Taková je síla složeného úročení v praxi.

Protože z důvodu inflace však 1.000 Kč dnes má větší hodnotu než 1.000 Kč za 5 let, jednoznačně nejlepším přístupem je i postupné navyšování vkladů. Pokud navýšíte po 10 letech vklad z 1.000 Kč na 2.000 Kč měsíčně, po 30 letech budete mít 2,5 mil. Kč.

Naopak kdybyste nejprve investovali 10 let měsíčně 2.000 Kč a poté snížili vklady na dalších 20 let na 1.000 Kč, zhodnotíte prostředky ještě více, a to na téměř 2,7 mil Kč, ačkoliv jste v součtu investovali méně.

Jaké z toho lze vyvodit závěry?

 • Čím déle investujete, tím více času mají peníze na to vyrůst
 • I malé pravidelné vklady mohou výrazně navýšit výsledné bohatství
 • Čím více investujete dnes, tím méně budete muset investovat zítra

Na základě těchto důvodů bych řekl, že ideálním investičním přístupem pro dlouhodobé investory je spojení výhod jednorázového spolu s pravidelným investování v podobě metody dollar cost averaging.

Dollar cost averaging

Dollar cost averaging je výrazem pro pravidelné, dlouhodobé investování stejné částky s cílem minimalizovat ztráty v případě špatného načasování trhu

Jde tedy o velmi vznešený termín pro označení pravidelného investování. Díky dollar cost averaging vás nemusí trápit, zda nakupujete během maxim nebo největších propadů, protože během dlouhé investiční kariéry dojde na obě situace. A to hned několikrát.

Dollar cost averaging je strategie, která vám umožní při dostatečně častých nákupech (ideálně 1x za měsíc, ale lze i čtvrtletně či pololetně) využít všech situací, ke kterým na trhu dojde, a tím se vyvarujete špatnému načasování, ke kterému může dojít v případě jednorázového investování velkých částek.

Kapitálové trhy dokážou být dosti volatilní a vy tak budete nakupovat levně i draze.

dollar cost averaging nákup akcií

Ovšem než přestanete číst s tím, že dollar cost averaging je nejlepší cesta kupředu, podívejte se na porovnání dvou situací na trzích – volatilní a stabilně rostoucí trh.

Volatilní trh

Při nákupu během volatilního období na trhu budete pravděpodobně nakupovat investiční jednotku (např. ETF, akcie, fond, dluhopis) levně i draze. Může tedy dojít k následující modelové situaci:

RokInvestovaná částka v KčCena investiční jednotky v KčPočet nakoupených jednotek
110.0001.00010
210.00060016,67
310.00050020
410.0001.4007,14
510.0001.00010
Celkem investováno50.000
Celkem nakoupeno investičních jednotek63,18
Průměrná cena investiční jednotky791,4 Kč (50.000 / 63,18)
Celková hodnota investice na konci období63.180 Kč (63,18 * 1.000)

S ohledem na volatilitu za celé období 5 let investujete 50.000 Kč a koupíte si celkem 63 investičních jednotek. Využijete propadů i růstu a celková hodnota portfolia na konci období bude 63.180 Kč.

Rostoucí trh

V druhém případě nakupujete investiční jednotky na trhu, který pozvolna roste. Při investování stejné částky to tak znamená, že si v každém období budete moct dovolit čím dál tím méně investičních jednotek.

RokInvestovaná částka v KčCena investiční jednotky v KčPočet nakoupených jednotek
110.0001.00010
210.0001.1009,09
310.0001.2008,33
410.0001.3007,69
510.0001.4007,14
Celkem investováno50.000
Celkem nakoupeno investičních jednotek42,25
Průměrná cena investiční jednotky1.183,43 Kč (50.000 / 42,25)
Celková hodnota investice na konci období59.150 Kč (42,25 * 1.400)

Během období, kdy hodnota trhu a vašich investic roste, si za celé období 5 let, kdy investujete rovněž 50.000 Kč, pořídíte celkem jen 42 investičních jednotek. Hodnota portfolia pak bude 59.150 Kč, a to i přesto, že jste zakončili období na vyšší hodnotě (1.400 Kč/jednotka) než v případě volatilního trhu (1.000 Kč/jednotka).

Volatilní vs rostoucí trh

Pokud aplikujete metodu dollar cost averaging v období, kdy dochází k pozvolnému růstu, vzejdete ze situace paradoxně o něco hůř, než kdyby byl trh volatilní.

Problém je však v tom, že nikdo nedokáže s jistotou předpovědět, jaká situace na trzích bude panovat. Proto jako drobní investoři uděláte nejlépe, když využijete sílu dollar cost averaging metody a kdykoliv vám to rozpočet umožní, navýšíte své pravidelné vklady.

Mimo jiné lze z výpočtů vyvodit závěr, proč byste jako investoři s dlouhým horizontem měli jásat při propadech trhů. V takových chvílích si totiž můžete koupit hodně muziky za málo peněz a urychlit tak cestu za bohatstvím! A nemusíte přitom investovat ani o korunu více než normálně.

Naopak investoři s kratším horizontem tak nadšení nebudou a spíše ocení pozvolný růst před plánovaným výběrem prostředků. I proto byste v druhé polovině investiční kariéry měli zvážit zařazení méně volatilních produktů do svých portfolií a cestu si v pozdější fázi “zjemnit”.

Matice spokojenosti investorůPokles trhu a velká volatilitaPozvolný růst a maxima
Dlouhý investiční horizontJásotSmutek
Krátký investiční horizontSmutekJásot

Dollar cost averaging v praxi

Jak můžete aplikovat metodu dollar cost averaging jako drobní investoři v praxi? To se bude odvíjet od toho, jakou formou investujete a jak velké jsou vaše vklady.

Robo-advisory a podílové fondy

Tím prvním případem, kdy dollar cost averaging můžete do puntíku dodržet, je situace, kdy investujete pravidelně stejnou částku do podílového fondu nebo skrze robo advisory platformu jako například Portu.

Vzhledem k tomu, že v obou případech vaše portfolio a investice spravuje manažer nebo počítačový algoritmus, vy jen poskytnete peníze a ty se rozdělí vždy v poměrech, v jakých je nastavené vaše portfolio.

Představte si, že máte účet u robo advisory, které za vás kupuje dva ETF fondy v poměru 1:1 – jeden dluhopisový v celkové hodnotě 2.000 Kč za jednotku a jeden akciový v hodnotě 3.000 Kč za jednotku. Vy však v každém období můžete investovat pouze 1.000 Kč.

Výhoda fondu nebo robo advisory správy je právě participace většího počtu investorů. Správce může alokovat 500 Kč z vašeho vkladu do dluhopisové a 500 Kč do akciové složky. Přikoupí za vás tak 0,25 dluhopisové a 0,17 akciové jednotky. Zbylých 0,75 respektive 0,83 jednotek obou fondů pak může rozdělit mezi zbývající investory.

Vy tak využíváte výhod dollar cost averaging naplno, jelikož své peníze rovnoměrně a v pravidelných intervalech rozprostřete mezi své investice dle zvolené alokace, což je pro DIY investora výrazně těžší (a dražší).

Existuje sice několik brokerů, kteří nákup části akcií (tzv. fractional shares) umožňují také, ale u nich je na místě obezřetnost ohledně vlastnické struktury zakoupených aktiv a také je dobré se detailně seznámit se strukturou poplatků.

V USA pak existuje broker M1 Finance, který funguje jako DIY robo-advisor, ale tak daleko v Evropě ještě bohužel nejsme.

Broker a DIY přístup

Maličko těžší mají dodržování dollar cost averaging metody investoři, kteří si své portfolio sestavují sami přímo přes brokera jako je například DEGIRO. Ačkoliv přístup DIY preferuji a sám praktikuji, má své nedostatky.

Největším nedostatkem je prostý fakt, že spousta ETF fondů (ale i akcií) je jednoduše příliš drahých. Může se tak stát, že narazíte na ETF fond, který byste rádi ve svém portfoliu drželi, ale jehož pořizovací cena je 2.500 Kč za jednotku, přičemž vy si měsíčně můžete dovolit investovat jen 2.000 Kč. 

U většiny brokerů si nemůžete koupit podíl 0,8 ETF fondu, a tak musíte počkat do doby, než máte dostatek volných prostředků pro realizaci investice, čímž přicházíte o výhody pravidelného investování.

Nabízí se vám hned pět možnosti, jak ze situace ven:

 1. Investujte více peněz – je nějaké ETF příliš drahé? Tak si upravte rozpočet a zvyšte měsíční příspěvky, které putují na vaše investování!
 2. Přechod pod aktivní správu – jestliže si můžete měsíčně dovolit investovat jen pár stovek korun, uděláte lépe, když si otevřete účet u robo advisory Portu a budete investovat zde. Až budete v situaci, kdy si buďto můžete dovolit investovat větší částky nebo byste chtěli převést prostředky pod vlastní správu, můžete přejít k brokerovi.
 3. Najděte si levnější produkty – u akcií toto pravidlo použít nelze (není firma jako firma), ale u většiny ETF fondů najdete několik prakticky ekvivalentních alternativ. Vyberte si tu, která se obchoduje levněji. To mimochodem nevypovídá nic o hodnotě podkladových aktiv, pouze o ceně jedné ETF jednotky – ETF kopírující index S&P 500 od iShares se obchoduje přibližně za šestinásobek prakticky totožného fondu od Vanguardu.
 4. Nakupujte v delších časových intervalech – nemusíte nutně přikupovat pozice 1x za měsíc, bohatě stačí jedenkrát za dva měsíce nebo čtvrtletně. Hlavní je, že investujete pravidelně. Proto přikupujte v intervalech, v jakých vám to umožní rozpočet, a netrapte se tím, že vám občas zbyde pár nezainvestovaných stovek ležících na investičním účtu.
 5. Pravidelným investováním se netrapte – dollar cost averaging je sice velmi dobrá metoda pro dlouhodobé pravidelné investování, ale její dodržování může být technicky složité. Vy se můžete investovat co nejvíce kdykoliv je to možné a dollar cost averaging praktikujete po svém.

Druhý problém vězí v tom, že i kdybyste měli dostatek prostředků na to, abyste si koupili několik vámi zvolených fondů najednou, každá transakce vám generuje nechtěné poplatky.

I z toho důvodu osobně preferuji minimalizaci transakcí na nezbytné minimum a přikupovat postupně tak, abych se držel alespoň rámcově předem vytyčené alokaci. Tudíž ani já osobně nedodržuji důsledně dollar cost averaging metodu, nicméně měsíční investovaná částka se pro mě nemění.

Jednorázová investice

Co však dělat, když se dostanete do situace, kdy můžete jednorázově investovat větší obnos peněz? Je lepší investovat je všechny najednou nebo vyčkat a zvolit dollar cost averaging metodu, tedy rozdělit investice na několik postupných částí?

Jde o investování, takže opět neexistuje jednoznačně správná odpověď. 

Především je nutné zdůraznit, že investování je během na dlouhou trať. Ačkoliv je jednorázová investice velké částky výbornou metodou pro dlouhodobé zhodnocování peněz, nemělo by zůstat jen u ní.

Čistě z matematického hlediska však vyplývá, že ve většině případů uděláte lépe, když dostupné prostředky investujete najednou oproti investování pomocí dollar cost averaging metody.

dollar cost averaging vs jednorazova investice

Jestliže však trhy padají nebo si procházejí nějakou recesí, je rozumnější investici rozdělit na několik částí.

dca ruzne typy trhu

Problémem je v tom, že jakmile přemýšlíte, zda investovat ihned nebo později, tak začínáte spekulovat nad tím, že dokážete vstup na trh správně načasovat. A v tomto přesvědčení na vaší straně statistika rozhodně nestojí.

Z toho důvodu i společnost Vanguard doporučuje investovat celou sumu co nejdříve.

Výhody jednorázové investice

 • Vaše peníze se začnou zhodnocovat okamžitě
 • Historie naznačuje, že statisticky je velmi těžké časovat trh, a tak uděláte lépe, když investujete peníze okamžitě
 • Návratnost kapitálových trhů uchrání vaše peníze před znehodnocením inflací
 • Když investujete v době pozvolného růstu, využijete růst ve svůj prospěch

Výhody dollar cost averaging

 • Minimalizujete riziko špatného načasování
 • Využíváte přirozené volatility trhů a nakupujete draze i levně
 • Jde o šetrnější metodu pro vaše nervy

Nejlepší cesta pro pasivního investora

Na základě předchozí diskuze dvou různých investičních přístupů nevyznívají výsledky ve prospěch ani jednoho. Jak dollar cost averaging tak jednorázová investice mají své výhody i nevýhody.

Co si z článku tedy odnést? Že nejlepším přístupem je obě metody zkombinovat!

Všichni, kdo si můžete dovolit investovat po relativně dlouhou dobu, byste se měli snažit do stroje jménem kapitálové trhy nacpat co nejvíce peněz, jelikož ty vás za to odmění jejich zhodnocením. A je jedno, zda na investujete nepravidelně větší částky nebo pravidelně pomocí metody dollar cost averaging.

Je pravda, že historická výkonnost nikdy negarantuje budoucí zisky, ale pokud nám něco data z předchozích období naznačují, tak je to fakt, že víra v růst kapitálových trhů je oprávněná.

Kombinace dollar cost averaging a jednorázových investic je dle mého názoru nejlepším přístupem pro pasivního investora s dlouhým horizontem.

Zeptejte se sami sebe – lze jednorázovou investici větší částky 1x do roka považovat za jednorázovou, nebo jde o dollar cost averaging s velmi dlouhým intervalem vkladů? A co dollar cost averaging, který prokládáte občasnými jednorázovými neplánovanými vklady?

A není to jedno?

Nejlepším řešením je si nastavit strategii, která funguje pro vaší jedinečnou situaci, abyste ji mohli dodržovat v předem stanovených intervalech a posouvala vás k vašim finančním cílům.

A co vy, jakým způsobem investujete? Využíváte dollar cost averaging metody ve váš prospěch? A jaký máte pocit, když investujete jednorázově velkou částku? Pište do diskuze pod článkem nebo na [email protected]!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Opravdu super článek! Sám aktuálně tento problém řeším – chci začít pravidelně investovat, ale na začátek mám volnou (pro mě) větší sumu peněz, cca 150 tis. Kč, kterou bych mohl investovat jednorázově. I když teorii znám (v článku je krásně shrnutá), stále mám pocit, že aktuálně je trh „nahoře“ a je možné, že krátkodobě poklesne. Je těžké si to v hlavě přenastavit, že pravděpodobnost nahrává jednorázové investici. Pořád se mi spíše chce rozložit to aspoň do 3 měsíčních „splátek“, ale uvidím… (Mimochodem, začínám si nesměle o své cestě psát blog na MladyDuchodce.cz. Píšu anonymně, abych mohl psát o svých financích… Číst vice »

Ten investiční horizont je klíčový, musím si to ještě dobře promyslet, aby pak zainvestované peníze nechyběly například pro nákup nemovitostí – tam už by případný krátkodobý pokles akciového trhu vadil. Ale to půjde :-). Jinak zpětná vazba k podcastům – poslouchal jsem zatím první dva díly a nevím, jestli to bude tak i nadále, ale to úvodní povídání o kafi a jídle přeskakuju, tak jestli to tak náhodou nebudou mít i ostatní. Ale jinak samozřejmě top a jsem rád, že se tomu někdo v Česku věnuje. Docela bych si přál, aby se trochu rozrostla FIRE komunita, protože zatím jsem četl… Číst vice »

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi