Jen dvě věci máte při investování jisté – daně a poplatky.
S daněmi lze těžko něco udělat, pokud chcete zůstat čestným občanem, i přesto jsou v Čechách daňové odvody díky tzv. časovému testu nastavené velmi přívětivě pro dlouhodobé investory.
Co však ovlivnit lze (a rozhodně by se mělo) jsou poplatky při investování. Ne nadarmo se říká, že 1 % zaplacené na poplatcích je největším nepřítelem dlouhodobého investora.
Z článku zjistíte, jak to s poplatky při investování je a na co si dát pozor. Jak už to na Rozbitém prasátku bývá, bude uvedeno i několik příkladů a grafů.
Poplatky a investování
Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!
Poplatky a investování
Na fórech a otevřených diskuzích pod finančními texty kdekoliv na internetu se zpravidla setkáte s typem lidí, jejichž výkřiky vypadají asi takto:
Banky a investiční firmy jsou zloději, držte se od nich dál.
To, že tací uživatelé svůj názor následně doprovodí investičním doporučením v podobě nejnovější kryptoměny, je věc druhá, ale každý má právo na vlastní názor. Mají ale pravdu? Jsou banky a investiční firmy zloději? Jak se to vezme.
Především je nutné si uvědomit, že i banky, investiční firmy, brokeři a všemožné další finanční instituce jsou v první řadě firmami, jejichž primárním cílem je dosažení zisku. Tuto skutečnost pak musí reflektovat struktura poplatků, protože finanční společnosti z vaší investiční aktivity musí něco vydělat. To je realita tržní ekonomiky. Zadarmo ani kuře nehrabe.
To, že poplatky často sahají do závratných výšin (ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát), je bohužel neduh, který je založen a posvěcen neznalostí zákazníků, tedy nás všech.
Investování bývá finančními poradci zpravidla vykreslováno jako něco nesrozumitelného a obtížného, a mnoho lidí pak bez námitek sáhne po produktu, který nabízí očekávané dlouhodobé zhodnocení 8 % ročně (což je super), za cenu 2,5% ročního poplatku (to už tak super není).
Začněte investovat
Nejrychlejší cesta, jak dosáhnout na finanční nezávislost, je pomocí investování. Nečekejte a začněte investovat ještě dnes!
Proč se vyhýbat poplatkům?
Poplatkům byste se měli vyhýbat, protože významným způsobem osekávají vaše potenciální zisky a zásadně snižují návratnost vašich investic.
To znamená například to, že kvůli vyššímu poplatku se vám může cesta za vysněným předčasným důchodem protáhnout o dlouhé roky, nebo že vypočítaných 7 milionů na důchod se kvůli poplatkům smrsklo na necelých 5 milionů.
Zkrátka a dobře, na poplatky byste měli hledět jako na svého nepřítele a měli byste se je snažit co nejvíce minimalizovat.
Vyšší poplatek neznamená vyšší návratnost
Je možné, že vám někdy bude bankéř či finanční poradce namlouvat, že vyšší poplatek za produkt (v tomto případě za investiční fond) je dán tím, že investice dosahuje nadprůměrné návratnosti.
Blbost!
- Návratnost nikdo na světě nedokáže garantovat.
- Opravdu jen ve velmi vzácných případech se najdou manažeři a správci fondů, kteří si vyšší poplatek dokáží obhájit. Vtip je však v tom, že aby tak mohli učinit, musí “průměr” (tedy průměrnou návratnost srovnatelných produktů) porážet o nastavený poplatek pravidelně rok co rok. Něco takového je po dobu 30 let statisticky extrémně složité, o čemž se v angličtině můžete dočíst zde nebo zde.
Stejně jako cena piva nepředpovídá jeho kvalitu (Staroměstské náměstí vs. postranní ulička na Letné), tak ani poplatky neurčují kvalitu a především negarantují návratnost fondu.
Méně je někdy více.
Poplatky nejsou jen zlo
Na druhou stranu se sluší dodat, že ne všechny poplatky jsou špatné. I díky poplatkům jsou finanční společnosti schopné svým zákazníkům zajistit špičkovou platformu pro obchodování nebo neustále zlepšovat technologie a nabízet svým zákazníkům to nejlepší na trhu.
Poplatky také zajistí vše, co se přímo netýká vašich peněz, ale k investování to patří. Může jít o pojištění, právní zajištění vašich investic nebo dostatečně schopní lidé ve vývojářských a vedoucích pozicích.
Poplatky dnes mohou fungovat i jako konkurenční výhoda. Investoři jsou zákazníci a jako takoví budou chtít hodně muziky za málo peněz. Z toho důvodu mnoho lidí prchá k low-costovým brokerům jako je Degiro a to i za cenu horší podpory nebo občasných výpadků.
Smyslem článku není investory navést k tomu, aby se za každou cenu snažili poplatkům vyhnout, což není zcela legální (ale ani příliš bezpečné – jestliže něco vypadá příliš dobře na to, aby to byla pravda, pravděpodobně to nebude pravda), ale pouze kriticky přemýšlet nad tím, kdy je poplatek ještě v rozumných mezích a kdy už nikoliv.
A pochopitelně je důležité si také uvědomit, jaký bude mít poplatek dopad na návratnost investice.
Typy poplatků
Finanční instituce vědí, jak z investorů vyždímat co nejvíce peněz. Tuto skutečnost dokládá právě velké množství poplatků, s jakými se lze při investování setkat.
Roční správcovský poplatek
Alfou a omegou investování do jakýchkoliv fondů (ať už jde o ETF, podílové fondy nebo penzijní spoření) je roční správcovský neboli manažerský poplatek. Poplatek vyjadřuje to, kolik si firma nebo manažer fondu účtuje za to, že obhospodařuje vaše peníze.
Poplatek se zpravidla počítá za nějaké období a většinou bývá uváděn ročně. Vypočítává se z celkového objemu vaší investice, takže čím více peněz máte investováno, tím více se prohnete na poplatcích.
U nízkonákladových ETF fondů lze narazit na tak nízké poplatky (v brožurách se označují jako TER) jako je 0,07 % u fondu od Vanguardu, který kopíruje index S&P 500. Seznam podobně zajímavých ETF fondů najdete na tomto odkazu.
Český podílový fond Vltava fund od známého českého investora Daniela Gladiše má roční poplatek za správu 1 %, nemovitostní fond Czech fund má roční poplatek ve výši 1,26 % a třeba takový podílový fond od České spořitelny dosahuje na správcovský poplatek 1,7 % ročně.
Často platí, že menší fondy jsou nákladnější, protože aby si na sebe dokázaly vydělat, zkrátka musí z vašich peněz useknout více. Podobná paralela platí u fondů náročnějších na správu jako jsou například fondy obsahující nemovitosti či aktiva exotických firem.
Vstupní poplatky
U spousty komerčních investičních produktů se setkáte se vstupním poplatkem. Ten je pak populární zejména u českých bank a penzijních společností.
Vstupní poplatek vám ukrojí z částky, kterou investujete do fondu. Pokud máte tedy fond, který si účtuje 5 % vstupní poplatek a investujete do něj 100.000 Kč, množství peněz, s nimiž bude manažer fondu ve váš prospěch pracovat, bude jen 95.000 Kč.
Z této úvahy je patrné, že pokud investujete do fondu každý měsíc pravidelnou částkou, vždy se vám z ní před samotným zainvestováním část ukrojí. To opět v dlouhém horizontu neznačí nic dobrého.
Výstupní poplatky
Chcete si vybrat peníze a užít si sladké plody vaší trpělivosti? Ne tak rychle! Jestliže na vás číhá výstupní poplatek, s částí peněz se ihned rozlučte. Ve chvíli, kdy si vyberete peníze, vyplatíte “desátek” investiční společnosti z celé vyplacené částky. A to může být spousta peněz.
Podíl ze zisku
Penzijní fondy v Čechách mají ve své struktuře poplatků zahrnuty velmi často podíly ze zisku.
V praxi to vypadá asi tak, že pokud byla průměrná zůstatková částka v současném roce 125.000 Kč a v tom předcházejícím jen 100.000, podíl ze zisku se bude počítat z rozdílu těchto dvou částek, tedy uvedené procento z 25.000 Kč.
Poplatek za transakci
Jestli se řadíte mezi investory, kteří si nakupují veškeré investiční produkty jako jsou akcie nebo ETF fondy sami, jistě víte, že každý broker něco stojí bez ohledu na to, zda jde o nízkonákladové Degiro nebo českou Fio banku.
Před uskutečněním obchodu si dobře zkontrolujte, kolik vás transakce bude stát. Každý broker má jinou strukturu poplatků, takže nelze s jistotou říct, jaký je zaručený recept na minimalizování této položky. Ta se bude mimo jiné odvíjet i od toho, jak často a v jakých částkách investujete.
Čím častěji obchodujete, tím vyšší poplatky vás budou tížit. I to je jeden z důvodů proč je na dlouhém horizontu velmi těžké překonávat průměrnou návratnost pasivních indexových fondů.
Administrativní poplatky za správu a vedení účtů
Další zajímavou položkou ve spleti možných poplatků je administrativní poplatek za správu a vedení účtu. Tím může být fixní nebo procentuální částka z celkové hodnoty vašeho portfolia.
Tak třeba u stavebního spoření se setkáte s pravidelným poplatkem ve výši 82 Kč za každé 3 měsíce za pouhopouhé vedení účtu.
I mnou vyzdvihované a oblíbené Portu má obdobný poplatek. Tím je 1 % za obhospodařování vašich peněz. Tento poplatek záměrně neřadím do ročních správcovských poplatků jednotlivých fondů, protože těm se stejně nevyhnete na úrovni jednotlivých ETF fondů.
Provize obchodníkům
Někteří z vás si možná uzavřeli investiční životní pojištění nebo jiné bankovní produkty skrze obchodníka či daňového poradce. V takovém případě je dost možné, že váš poradce při prvním vkladu pravděpodobně obdrží “malou” provizi.
Poplatek za předčasné uzavření účtu
Rozmysleli jste si stejně jako já výhodnost stavebního spoření rok po jeho sjednání? Pak se připravte na to, že při vypovězení smlouvy dostanete se vší pravděpodobností méně peněz, než kolik jste do investičního produktu vložili.
Každá spořitelna má trochu jiné podmínky, ale připravte se při předčasném vypovězení smlouvy na pokutu ve výši 1-2 % z celkové cílové částky. Samozřejmě přijdete i o státní příspěvky. Pravidla hry se nicméně poslední měsíce a roky trochu mění.
Lze každopádně tvrdit, že v tomto případě nejde ani tak o poplatek, ale doslova o pokutu.
Další poplatky
Nerad bych vás zahltil obrovským množstvím různých poplatků, přesto stojí za to jich pro úplnost ještě několik vyjmenovat.
- Poplatek za připojení na burzu
- Poplatek za roční (papírové) vyúčtování
- Poplatek za zpracování dividendy
- Poplatek za převod měn
- Poplatek za pojištění vkladů
- Poplatek za neaktivitu
- Poplatky za prémiové služby (např. real-time data z burzy)
Seznámit se se strukturou poplatků fondu, brokera nebo banky by mělo být prvním krokem při rozhodování se, zda investiční produkt budete využívat.
Proč? Protože návratnost se příliš ovlivnit nedá. Dá se do jisté míry uvažovat na základě historických dat, nikdy ji ale nelze garantovat.
Na rozdíl od návratnosti se na poplatky můžete spolehnout za každé situace.
Jak spočítat dopad poplatků?
Na internetu velmi často najdete diskuze rozebírající nejvýhodnější brokery nebo investiční služby. Pravdou je, že ideální broker nebo investiční platforma zkrátka neexistuje.
Proč? Protože jedním z hlavních faktorů, který ovlivňuje celkové náklady, které vám při obchodování vzniknou, jste vy a vaše chování.
Pro demonstraci tvrzení si představte následující dva scénáře:
A.) Nákup aktiva v hodnotě 100.000 Kč s jednorázovým poplatkem 2.500 Kč
B.) Jednorázový nákup aktiva v hodnotě 100.000 Kč zdarma a následný 1 % správcovský poplatek
Která situace je lepší? Těžko říct!
V tomto konkrétním příkladě záleží především na časovém horizontu dané investice. Jestliže jde o totožné aktivum a chcete ho držet déle než dva roky, určitě byste měli sáhnout po variantě A, ačkoliv se vám na první pohled může zdát poplatek 2.500 Kč jako zbytečně mnoho!
Jestliže naopak spekulujete na krátkodobý výkyv ceny, možná byste měli vybrat variantu B, protože na krátkém horizontu vám nevzniknou zdaleka tak vysoké náklady, jako je 2.500 Kč v případě A.
Důležité otázky
Kontext je při výpočtech dopadů poplatků bytostně důležitý. Proto byste si vždy měli zodpovědět na následující otázky:
- Jak dlouhý je váš investiční horizont?
- Jaká bude vaše obchodní aktivita? Budete přikupovat pravidelně každý měsíc nebo například jen jednou do roka?
- Jste ochotni si připlatit za kvalitnější službu nebo raději zvolíte low-cost?
- Obětujete vlastní čas k doplnění investičních znalostí nebo necháte někoho spravovat vaše peníze na úkor zisků?
- S jakým množstvím peněz dlouhodobě kalkulujete a v jakých objemech běžně obchodujete?
- Co za služby dané platformy se chystáte využívat? Jsou dostatečným důvodem pro obhájení výše poplatků?
- Co za investiční produkty chcete kupovat a jaké jsou s nimi spjaty jednorázové a opakující se poplatky?
Pochopení vlastního investičního chování je klíčem k úspěšnému investování.
Než s investováním začnete (ale nejenom tehdy, kritickému a pravidelnému zhodnocení vlastní situace by se měli vystavovat i zkušenější investoři), spočítejte si, kolik vás bude investování předem dané částky s hypotetickou návratností stát na dlouhodobém horizontu.
Nezapomeňte zohlednit žádný z poplatků, protože každá extra položka se v konečném součtu významně projeví.
Realizovaný obchod za 1 EUR zní super, ale pokud obchodujete s částkou 10 EUR, poplatek za obchod činí 10 % z celkové hodnoty investice.
Jedině při pochopení svého chování dokážete zjistit, která je ta nejlepší a nejlevnější platforma pro vaší specifickou situaci. Co funguje u jiných, nemusí fungovat u vás.
Poplatky v praxi
A teď už to hlavní – dopad poplatků na vaše peníze. V prvním modelovém příkladu se podívejte na to, jaký mají roční správcovské poplatky dopad při pravidelném investování do fondů kopírující americký akciový index S&P 500 s dlouhodobou historickou návratností okolo 8 %.
Druhý příklad ukáže, jaký je rozdíl mezi nákupem ETF “na vlastní triko” přes brokera s fixním poplatkem za transakci a u velmi oblíbených robo-advisory služeb se správcovským poplatkem.
Rozdílné poplatky investičních fondů
Pro srovnání je uvedeno několik hypotetických fondů s rozdílnými ročními správcovskými poplatky v rozmezí od 0 do 2 %. Měsíční částka, kterou do fondu přispíváte, činí 1.000 Kč a zhodnocení 8 % je počítáno pro jednoduchost vždy jednorázově na konci roku.
Jak by situace vypadala po 30 letech?
Roční poplatek | Hodnota investice po 30 letech v Kč | Zaplaceno na poplatcích v Kč | Ztráta hodnoty celkem |
---|---|---|---|
0 % | 1 468 150 | 0 | 0 % |
0,07 % | 1 448 492 | 19 658 | - 1,3 % |
0,5 % | 1 333 852 | 134 298 | - 9,1 % |
1 % | 1 212 876 | 255 274 | - 17,4 % |
1,5 % | 1 103 871 | 364 280 | - 24,8 % |
2 % | 1 005 620 | 462 530 | - 31,5 % |
Celkem investujete 360.000 Kč vlastních prostředků. Zhodnocení a složené úročení se postará o zbytek, čímž vám v situaci, kdy neplatíte žádný poplatek, vyroste hodnota portfolia na téměř 1,5 milionu za 30 let.
V posledním sloupci vidíte, kolik peněz zaplatíte, jestliže je váš účet obtěžkán vysokými poplatky. V nejhorším případě s 2% poplatkem je to za 30 let téměř půl milionu korun! V procentuálním vyjádření je to přes 30 % z celkové možné hodnoty.
Nad poplatkem ve výši 2 % rozhodně není radno mávat rukou.
Robo-advisory vs broker
Rozhodujete-li se, zda raději investovat přes brokera jako je Degiro nebo přes robo-advisory Portu, vězte, že srovnáváte dvě rozdílné věci.
Degiro je broker, kde si veškeré transakce musíte zprostředkovat sami a složení portfolia je jen ve vašich rukách. Portu je oproti tomu služba, kde za vás vše vyřeší profesionálové, ať už jde o nákupy, správu, rebalancování, daňové poklady, zajištění měnového rizika atd.
Je to stejné, jako byste porovnávali supermarket s restaurací. V dobré restauraci dostanete přesně to, co chcete. Chutné a dobře připravené jídlo, které zasytí, ale nepřejíte se z něj. Na rozdíl od supermarketu a následné vlastní přípravě si však trochu připlatíte a nejspíše toho ani nebudete mít tolik.
Ve chvíli, kdy jste dostatečně dobrým kuchařem, stává se pro vás supermarket prostředkem, jak z minima vytěžit maximum.
Vaření stejně jako investování není pro každého. Někdo opravdu raději nechá někoho jiného spravovat svoje peníze.
Kolik vás to bude za 30 let stát můžete porovnat na následujícím grafu.
Stejně jako v předchozím příkladě, i zde se uvažuje investice s návratností 8 % ročně. V prvním případě necháváte portfolio spravovat za cenu správcovského ročního poplatku 1 %. V druhém případě si kupujete produkt s poplatkem 0,07 % sami v měsíčních intervalech, každá transakce vás však stojí 50 Kč.
Jak je patrné z grafu, poplatky za vlastní nákupy mají ze začátku významnější dopad na celkovou hodnotu vaší investice. Tento trend se však kolem 10. roku otočí a od té doby si výrazně lépe povedete, kupujete-li si aktiva sami.
Při stejné návratnosti a uvedených podmínkách ušetříte v horizontu 30 let téměř 170.000 Kč.
Kompletní výpočet si můžete stáhnout na tomto odkazu. Jestliže vám něco nesedí nebo máte dotaz, pište na [email protected]
Na poplatcích záleží
Dávejte si na poplatky pozor. 1 % se nemusí na přepážce v bance zdát jako příliš, ale složený úrok pracuje postupně proti vám a v konečném zúčtování můžete doslova splakat nad výdělkem.
Každá desetina procenta zaplacená na poplatcích vám z vašich investic za 30 let ukrojí asi dvě procenta.
Poplatky nemilosrdně budou užírat vaše zisky z už tak nejistých investic a vaším prvním úkolem by mělo být tomu v rozumné míře zabránit.
Z toho důvodu osobně investuje nejčastěji právě přes platformu Degiro, kde pravidelně nakupuju některé z ETF fondů, které jsou obchodovatelné zdarma.
Jestliže se struktura poplatků někdy v budoucnu u brokera výrazně změní nebo už pro mě pravidelný nákup bez poplatku nebude prioritou, jistě zvážím další možnosti.
Přeji úspěšné investování s co nejnižšími poplatky!
Líbil se vám článek nebo vás něco zajímá? Máte vlastní zkušenosti s vysokými poplatky u tradičních českých produktů? Napište do diskuze pod článkem nebo na [email protected]!
Pokračujte ve čtení!
Jak dosáhnout na vyšší výnosy při investování?
Vyšší výnosy by chtěl asi každý, jenže jak na to? Jak dosáhnout na vyšší výnosy při pasivním indexovém investování? V dřívějším článku jste se mohli dozvědět, proč je pro většinu lidí nejlepší spokojit se s průměrným
Zdravím! Hlásím, že v sekci ‚robo advisory vs broker‘ pravděpodobně chybí graf, na který je v textu odkazováno (porovnání poplatků Degiro vs Portu)).
Ahoj, díky za všímavost a upozornění! Graf tam opravdu má být, ale mně se ve všech zařízeních (PC i telefon) zobrazuje správně 🙁 Zkuste obnovit stránku, soukromý mód nebo vyčistit cookies prohlížeče, pak by snad mělo být všechno v pořádku!
Díky za svižnou odpověď! Pomohlo vyčistit cookies: zvláštní, ostatní grafy se zobrazovaly i předtím, proto jsem měl za to, že skutečně chybí.
Ahoj. Akorát mě Kubo oprav, jestli se pletu, ale já jsem pochopil,že správcovský a manažerský poplatek je něco jiného. Ty píšeš že se jedná o to stejné, konkrétně o procentuální zisk společnosti za obhospodařování majetku a je odečítán měsíčně, ročně z celkové hodnoty portfolia. To je správcovský poplatek.
A manažerský poplatek je rozdíl v tom, když fond vydělá 8% ročně s poplatkem 2%…tak tobě přijde jen 6%. Tím pádem se nezapočítává do výkonnosti fondu
Ale opravte mě pokud jste to pochopili jinak
Ahoj Tomáši! Manažerský a správcovský poplatek je dle mého názoru opravdu to samé – manažer neboli správce fondu si průběžně účtuje poplatek za správu. Co jsem zjistil teprve relativně nedávno, je fakt, že vydavatelé fondů mají povinnost výkonnost fondu zveřejňovat již sníženou o tento poplatek. Příklad – sleduji index s výkonností 8 % p.a., ale můj fond má náklady 1 % p.a. To znamená, že udávaná návratnost fondu by musela být již ponížena o 1 % a to na 7 %. Typicky je toto vidět například u indexových ETF fondů, které vždy maličko zaostávají za svými indexy (např. o 0,1… Číst vice »
Pořád v tom nemám jasno teda. Teď popisuješ že manažerský/správcovský poplatek je poplatek odečtený od výkonnosti fondu jednou ročně?
Protože některé fondy udávají…příklad správcovský poplatek 2,65%
Z toho manažerský poplatek 1,5%
Z toho mi vyplývá, že ten rozdíl tam musí být 😃. A sedí to dokonce
TER poplatky jsou manažerské
Portu si třeba účtuje správcovský poplatek což je z celkové hodnoty našich portfolii. To není to stejné
Pořád se neshodneme? 😃
Tak jinak 🙂 Nazvěme poplatek průběžným, nikoli manažerským či správcovským. Průběžný poplatek je něco, co bude snižovat výkonnost investice po celou dobu jejího držení a je jedno, co je tím míněno. Někdo to bude nazývat manažerským poplatkem, někdo řekne, že z průběžného poplatku je část za správu a část za „manažování“, výsledek je ale stejný – jedno číslo reprezentující průběžný poplatek, tedy náklady pro investory. Výpočet poplatku pak bude záviset společnost od společnosti, ale tipuji, že se bude počítat denně či měsíčně (tzn. například 1/12 z 1 % každý měsíc). Co jsem se snažil v předchozím příkladě demonstrovat, je celkový… Číst vice »
Rozumíme no😁….teda možná 😬😃…teď přemýšlím, když počítám v hlavě, jestli to není stejný výsledek ve finále 🤔. Takže máme třeba 100 tisíc zainvestováno s poplatkem 1 % a TER 0,5%….výkonnost fondu bez poplatku je 10% Dle tvého by konečný výnos byl 8,5% což by dělalo 108 500 Kč na konci roku Dle mého by byl výnos 9,5% takže 109 500 a následně odečtu 1 % z celkové hodnoty Portfolia (kdyby se poplatek odečítal jednou ročně)…pak by mi zbylo 108 405 Kč. No a teď přemýšlím kdyby se poplatek odečítal měsíčně 1/12 jak říkáš..jestli to nebude stejný 🤔 A nebo jsem… Číst vice »
Určitě nejsi blb, tohle je naopak skvělá pointa! Na metodice výpočtu obrovsky záleží a je velký rozdíl mezi jednorázovým odečtením 1,5 % a odečtením 0,5 % a pak dalšího 1 % ze zbývající částky. Sám jsem nad tímhle přemýšlel v diskuzi poplatků u penzijního spoření a jejich výkonostního poplatku – počítají ho před nebo po započtením průběžného poplatku? A jakou roli v tom hraje státní podpora? Takže ano, zrovna v případě robo-advisory jako je Portu tomu bude přesně tak, jak píšeš, 0,5 % při samotném zhodnocení na úrovni ETF a poté 1 % po zhodnocení za využívání služeb. Zdánlivě stejná… Číst vice »
Ahoj. Investuju u Degiro do ETF fondu (S&P 500 a Ishares Core MSCI World UCITS) pres nizozemskou burzu (EAM). Oba fondy maji IE ISIN. Prubezne poplatky podle KIDu jsou 0,07 % resp 0,1 %. Nicmene v rocnim vykazu nakladu a poplatku Degira je uvedeno 1,53 % (s odpovidajici vysokou strzenou castkou) jako naklady na financni nastroje pouzite na produkty s KID. Mas u Degira podobne zkusenosti s jinymi udaji v rocnim shrnuti nakladu a poplatku, nez jake jsou uvedeny v KID produktu?
Ahoj, nejjednodušší bude si to vše vytáhnout z výpisu z účtu – zjistit, kdy jsem co kupoval, kolik mě co stálo a následně se pokusil dopočítat k hodnotám, které uvádí DEGIRO. Myslím, že DEGIRO udělá výcuc úplně všech nákladů, které na účtu proběhnou, a pak to vyjádří nějakou číselnou procentuální hodnotou. Já mám za rok 2021 asi 0,16 % náklady na poplatky. Samozřejmě zde hraje roli celkový objem prostředků, naakumulované transakční poplatky atd.