Rozbité prasátko

Co jsou to P2P investice a jak zapadají do investičního portfolia?

Žijeme v době, kdy sdílené služby postupně přebírají kontrolu nad trhy všeho druhu. Většinu lidí pod 30 let už ani nenapadne sednou do jiného taxi než do UBERu, spousta cestovatelů dává přednost ubytování v soukromých apartmánech na platformě Airbnb před předraženými hotely a v posledním desetiletí začínají vystrkovat rohy P2P platformy, které si postupně ukrajují čím dál tím větší porci z koláče finančních trhů. Co jsou to P2P investice a měli byste je zařadit do svého portfolia i vy?

Obsah článku

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

handshake p2p crowd investing

Co jsou to P2P investice?

P2P (z anglického Peer-to-Peer) investice jsou takové investice, kdy lidé půjčují přímo lidem. Další deviací je P2B (Peer-to-Business), v takovém případě lidé půjčují podnikům nebo start-upům. Díky P2P investicím dochází k odstřihnutí z role poskytovatele úvěru banku, čímž se technicky stává banka z vás, tedy z investorů. Velmi hrubý příklad toho, jak P2P investice fungují, lze názorně ukázat na následujícím obrázku.

grafika jak funguje p2p

Žadatel o půjčku (vypůjčitel), což může být jednotlivec, firma, developer nebo začínající podnikatel, kontaktuje P2P platformu, která ho prověří, ohodnotí a následně připraví podmínky a smlouvu pro zprostředkování úvěru mezi vypůjčitelem a investory.  

Ačkoliv poskytnout někomu úvěr jste mohli kdykoliv předtím, než vznikly první P2P online platformy, právě díky vývoji internetu a především zlepšování real-time fintechových služeb se mohla perfektně skloubit nabídka s poptávkou.

Aby P2P půjčování fungovalo, je samozřejmě potřeba nějaká platforma, která celý systém zaštítí. Platforma, jež investory a vypůjčitele spojuje, si pak stanovuje podmínky jako jsou například poplatky nebo garance zpětných odkupů nesplacených půjček.

Celý koncept nabízí často výhodnější podmínky pro všechny zúčastněné – vypůjčitel často získá lepší nabídku (levnější úvěr, flexibilnější splátkový kalendář) než u banky, platformy mohou nalákat na levnější úvěry, protože nejsou ještě tak zkostnatělé jako tradiční banky a nepotřebují tedy svůj provoz krýt dražším úvěrem a investoři si díky tomu všemu přijdou na velmi dobré návratnosti svých investic, z kterého by jinak těžily jen banky.

Každá P2P platforma funguje jinak

Zde je třeba zdůraznit, že existují různé typy služeb a před zahájením jakéhokoliv investování je třeba se se strukturou daného zprostředkovatele služeb dobře seznámit. 

Některé platformy například peníze poskytnou bez vašeho přičinění a pak vám nabízejí podíl na svých portálech (Zonky), jiné služby slouží jako tržiště všech poskytovatelů úvěrů a investorů (Mintos) a jiné služby zafinancují projekty jen tehdy, vybere-li se dostatek prostředků (Fundlift).

Na tyto struktury je třeba brát ohled, jelikož z každé pramení jiné výhody a rizika. Pokud zkrachuje portál Zonky, investoři velmi pravděpodobně přijdou o všechny své vklady, kdežto pokud zkrachuje firma, která nabízí úvěry na tržišti Mintos, s platformou to ani nehne.

Zprostředkovatelé půjček se samozřejmě musí také nějak živit, takže si často ukrojí procento z vybrané částky nebo naúčtují poplatky přímo investorům.

Pokud vás zajímají detailní informace, odkážu vás na skvělý (anglický) zdroj informací týkající se nejen P2P investic, ale investování obecně. Stránka se jmenuje Investopedia a najdete zde vysvětlené principy všemožných investičních výrazů, jako jsou například finanční páky nebo dluhopisy.

Typy P2P investic

Z dosavadní vlastní zkušenosti bych nejprve rozdělil P2P platformy do třech kategorií.

Dělení dle typu platformy

 1. Prostředníci – jde o tržiště, které jen spojuje vydavatele půjček a investory. Zástupci jsou velmi známé služby Mintos nebo Bondster.
 2. Poskytovatelé – jedná se o platformy, které úvěr zafinancují z vlastních prostředků a investorům pak prodávají podíl na půjčce na svém vlastním tržišti. Typickým představitelem této kategorie jsou Zonky.
 3. P2P Kickstartery – poslední kategorií jsou služby, které fungují jako poskytovatel s tím rozdílem, že půjčku nefinancuje ze svého. Projekty na takových platformách jsou úspěšně dokončeny pouze ve chvíli, kdy se vybere požadovaná minimální částka, což dává investorům právo veta nad tím rozhodnout, které projekty stojí za uskutečnění a které nikoliv. Českou platformou fungující na uvedeném principu je Fundlift.
porovnavani si minci

Dělení dle pole působnosti

Další dělení lze sestavit na základě toho, v jakém sektoru se úvěry realizují.

 1. Půjčky – jde o tzv. P2P lending a řadí se sem velká spousta v Čechách tak oblíbených portálů jako je například Mintos, Zonky nebo Bondster. Předmětem půjček mohou být hypotéky, financování leasingů na osobní automobily, krátkodobé či dlouhodobé osobní půjčky atd.
 2. Nemovitosti – v roli vypůjčitele většinou stojí nějaká menší až středně velká developerská firma, která nemá prostředky na to, aby projekt zafinancovala sama. Taková firma často projekt financuje z hypotéky (80 %), dále z vlastních prostředků (5-10 %) a nakonec právě z půjček investorů. Příkladem je český Upvest nebo německé Exporo.
 3. Firmy – i firmy si někdy potřebují půjčit a zdaleka nemusí jít jen o začínající amatéry v podobě rizikových start-upů. I větší a již relativně úspěšně fungující firmy někdy touží po expanzi, kterou však z vlastních prostředků nemají šanci zafinancovat, a tak si půjčí od lidí. Příkladem platforem umožňující takové investice jsou třeba Fundlift, Crowdestor nebo Seedmatch.
 4. Alternativní P2P investice – a protože půjčit se dá na cokoliv, tak se najdou i dosti prapodivné kategorie, do kterých lze investovat. V USA jde třeba o investování do studentských půjček! Osobně například investuji do projektů, které cílí na obnovitelné zdroje na platformě Bettervest.

Předtím, než si vyberete P2P platformu dle vašeho uvážení, je dobré se seznámit s výhodami, ale také nevýhodami jejich používání. Každý investor by měl alespoň tušit, do čeho že to vlastně pumpuje peníze.

Výhody P2P investic

Investování na P2P platformách má smysl. Osobně na nich investuji a chystám se v nich držet malou část svého celkového portfolia. Zde jsou některé z důvodů, které hovoří v jejich prospěch.

Pasivní příjem

P2P portály mají jednu nespornou výhodu – jedná se o skvělý zdroj pasivního příjmu. Pokud investujete do úvěru, předem víte, kolik by vám měl dlužník zaplatit. S částkou pak můžete počítat jakožto s pasivním příjmem. Proto P2P investice mohou být zajímavou možností pro ty z vás, kteří se rozmýšlejí, kam zaparkovat nadbytečnou hotovost a žít z “dividend”.

Transparentnost

Moderní investor je investor vzdělaný, který díky internetu disponuje prakticky neomezenou zásobou informací. Proto moderní P2P platformy reagují vesměs tak, že nic netají a jsou naopak ve většině věcech velmi transparentní – ať už jde o poplatky, strukturu či ratingy projektů. Pokud vám nějaká P2P služba připadá podezřelá, držte se od ní pryč.

Je z čeho vybírat (platformy)

Jde o výhodu i nevýhodu v jednom, přesto tento fakt vnímám spíše jako výhodu. Díky obrovské nabídce si můžete vybrat platformu, která je nejvhodnější právě pro vaše potřeby nebo můžete investovat do několika zároveň a diverzifikovat tak vaše P2P portfolio.

Nabídka projektů

Můžete podpořit lidi/projekty, kteří za to opravdu stojí či si vaši přízeň zaslouží. Osobně jsem podpořil třeba expanzi firmy Veganz, která se snaží rozšířit nabídku veganských alternativ v evropských supermarketech.

Velmi dobrá návratnost

V kruzích P2P půjček často narazíte na portfolia, která jsou vysoko nad 10% návratností. Jelikož primárním zájmem investora by měla být návratnost jeho investice, vnímám tento fakt jako velmi dobrý argument, proč P2P využívat.

Diverzifikace portfolia

Ačkoliv někoho může k smrti otravovat správa několika investičních účtů, mě osobně to baví. Pokud se nechcete spokojit jen s návratností akciových trhů a Bitcoinu příliš nevěříte, zkuste do svého portfolia zařadit P2P složku. Když už nic jiného, jde o dobrý zdroj pasivních příjmů.

Přítomnost českých portálů

Měnové riziko je velký strašák a proto jakožto čeští investoři určitě oceníte možnost nepřevádět peníze do cizích měn. Spousta českých portálů vám takovou výhodu zaručí.

radost z vysledku

Nevýhody P2P investic

P2P investice nejsou jen sranda a fanfáry. Tento druh investování přináší i velkou spoustu negativ, s kterými byste měli být srozuměni.

Etická stránka

některé investory může odradit fakt, že poskytují peníze na úvěry, které dosahují RPSN i přes 300 %. To je naprosto šílené pro kohokoliv a pokud se chcete chvástat, že podporujete dobrou věc, dobře si vždy prostudujte podklady jednotlivých půjček. Ne všechny portály tento problém mají, jsou však takové, kde se jim nevyhnete. O etické problematice P2P půjček se dočtete z článku na webu hoopoo.cz, který je P2P investicím zasvěcen. Člověk v tísni dokonce podrobil poskytovatele půjček samostatnému testu (P2P poskytovatelé si nevedly špatně).

Nízká likvidita

Pokud půjčíte peníze na úvěr, který bude vypůjčitel splácet 5 let, těžko svoje peníze získáte zpět před splacením. Někde se tento problém snaží řešit například prodejem půjček na sekundárním trhu, všude však s takovou možností počítat nelze.

Absence historických dat

Jasně, nikdy byste neměli dělat finanční rozhodnutí na základě historických výsledků, ale P2P půjčky jsou relativně novým výmyslem a tudíž zatím nebyly podrobeny časovému testu. Co se stane, až přijde finanční recese? Otřese to se světem P2P půjček nebo to naopak upevní jejich pozici na trhu? Budou vůbec platformy schopny se z případných ztrát oklepat? Nemám křišťálovou kouli, takže na tyto otázky nedokážu odpovědět. Proto tuto nejistotu reflektuji menším podílem P2P půjček ve svém portfoliu.

Krach vypůjčitele či zprostředkovatele

P2P firmy se samozřejmě snaží minimalizovat rizika plynoucí z krachu či finanční neschopnosti vypůjčitele, riziku se nicméně zcela vyhnout nedá. Každá služba následuje jiný protokol při likvidaci špatných dluhů a záleží tak jen na portálu, co vám na konci insolvenčního řízení přisoudí. Pokud zkrachuje celá vaše P2P platforma (jako třeba firma Lendy), jste v problémech až po uši.

Minimální regulace

Když investujete do akcií, máte jistotu, že jde o přísně regulovaný trh, protože se na něm podílí obrovští hráči z celého světa, včetně států (a jejich penzijních systémů). Jakmile se mluví o P2P investování, jde v případě regulací o jakousi šedou zónu a evropské orgány na ní reagují zatím jen velmi pozvolně. V podstatě existují jen minimální záruky a mechanismy, jak z firem vytáhnout v případě krachů peníze. Nepochybuji, že se to v budoucnu změní, zatím však postupujte s rozmyslem.

Daňové dopady

Protože pokud investujete do P2P půjček, budete generovat zisk, tento příjem bude spoléhat zdanění. 

Poplatky

Jenom proto, že je investování na platformě Mintos zadarmo, tak to ještě neznamená, že se za investování neplatí. Naopak, můžete se spolehnout, že společnost Mintos má z půjček větší než malý podíl, který z nabízených úvěrů dělá o něco méně zajímavou nabídku, která je však pro české investory zcela nadstandardní. Třeba takové Zonky se s poplatky vůbec netají. 

Podle čeho si vybrat P2P platformu?

Kroky vedoucí k výběru té pravé P2P platformy pro vás by měly především reflektovat klady a zápory vyčtené v předchozí sekci článku. Jakmile se srozumíte s riziky, nastal čas výběru. Velmi dobrý seznam připravil hoopoo.cz (opět). Celý článek je k přečtení na následujícím odkazu a já z něj vyzobu pouze akční body (a něco přidám).

Než si P2P službu vyberete, pokuste si sami sobě zodpovědět následující otázky, na základě nichž se pak rozhodnete:

 1. Bojíte se, že může dlužník zkrachovat? Pokud ano, jak jste na portálu před takovou situací chráněni?
 2. Jak likvidní bude váš vklad?
 3. Lze na P2P platformě půjčky snadno diverzifikovat?
 4. Jak vysoké jsou poplatky za užívání platformy?
 5. Lze proces investování automatizovat? A pokud ne, je to pro vás žádoucí?
 6. Jak stabilní a důvěryhodná je firma, přes níž se chystáte investovat?
 7. Máte obavy z pohybu koruny vůči jiným měnám?
 8. Jak populární je služba, přes níž se chystáte investovat a jaké má uživatelské hodnocení?
 9. Lze s firmou komunikovat a jak rychle a dobře vám pomůže s problémem?
 10. Jak vysoké návratnosti byste rádi dosáhli?
 11. Do čeho byste rádi investovali?

Když si odpovíte na tyto otázky, pravděpodobně se vymezíte pro jednu či dvě služby. Pak už nezbývá nic jiného, než si investování vyzkoušet na vlastní kůži.

Doporučuji se ze začátku nebát experimentovat a klidně si otevřít účet u několika P2P služeb najednou. Důvodem je, že minimální vklady bývají často velmi nízké a vy si tak můžete vyzkoušet P2P investování už od tak nízkých částek jako je 200 Kč.

Nejlepší P2P platformy

Osobně už jsem si vyzkoušel asi tucet platforem a spousta z nich se mi velmi líbila. Některé platformy jsou německé (jelikož u sousedů v Německu v současnosti pobývám), které ale přijímají kapitál i od zahraničních investorů, některé P2P firmy jsou ryze českou záležitostí. Zde je seznam služeb, které používám a které také vřele doporučuji.

 • Mintos – v současnosti asi nejznámější služba nabízející P2P půjčky na evropském trhu. Podrobnou recenzi najdete zde.
 • Zonky – příjemná česká služba, kde investujete do půjček lidí na základě jejich příběhů. Opět se lze dozvědět více ze samostatné recenze.
 • Exporo (dříve Zinsland) – německá služba, která vám zpřístupní nemovitostní trh středně velkých projektů. Ne všechny investice jsou bohužel dostupné pro zahraniční investory, ale byl jsem po dotazu ujištěn, že to by se mělo během roku 2020 změnit.
 • Upvest – česká alternativa pro investování do nemovitostí. Bohužel stále čekám na první projekt, který by mi padl do oka.
 • Fundlift – zde můžete investovat do start-upů a jiných zajímavých projektů.
 • Seedmatch – to samé jako Fundlift, ale v němčině.
 • Bettervest – moje oblíbená platforma pro chvíle, kdy se cítím jako bezcitný kapitalista. Firma podporuje malé a středně velké projekty zaměřující se na obnovitelné zdroje, často v zemích třetího světa.
p2p platforms europe

Dalšími platformami, s kterými však nemám osobní zkušenost, jsou například Crowdestor, Bondster, EstateGuru, Grupeer, Twino nebo RoboCash. Je toho fakt hodně, a proto vás s radostí odkážu na české P2P fórum

Já jsem v současnosti již s výběrem P2P investic spokojený, a než že nějakou další přidám, tak spíše nějakou odeberu.

Role P2P složky v investičním portfoliu

Na tuto otázku si musí každý investor odpovědět sám. Opět je třeba brát v potaz klady a zápory a vědět, proč P2P investice do portfolia vůbec zařazujete. 

Obecně lze ale tvrdit, že P2P platformy jsou skvělým zdrojem pasivního příjmu. Dluhopisy často nedosahují dividend ani 3 % za rok (a státní už vůbec ne), což znamená, že odvážnější z vás by se mohli při hledání pravidelném příjmu z investic zaměřit právě na P2P platformy, kde můžete dosáhnout na 5 – 10% roční návratnost v podobě výplaty úroků.

Dalším důvodem, proč zařadit P2P půjčky do vašeho portfolia, může být diverzifikace a nezávislost na světových trzích. Bohužel si troufám tvrdit (nepodloženě), že pokud se nebude dařit světovým trhům, nebude se dařit ani lidem, kterým půjčujete na P2P platformách. Pro tuto domněnku bohužel zatím chybí data.

Jestliže nevěříte světovým trhům a rozhodujete se mezi možnostmi, zda investovat do P2P nebo neinvestovat vůbec, raději si vyberte alespoň P2P! Kdo neinvestuje, okrádá rodinu!

Jakou strategii P2P investic volí Rozbité prasátko?

P2P služby mám rád, dobře se o nich píše a spousta z nich také nabízí štědré provizní programy. To znamená, že když si otevřete účet přes některý z odkazů v článku, Rozbité prasátko obdrží provizi, což mi umožňuje (a motivuje) pokračovat v práci na tomto blogu.

I přes ódy, které všichni na P2P platformy pějí, bych se rád z dlouhodobého hlediska držel někde kolem hranice 10 % – tedy procentuální zastoupení všech mých finančních prostředků investovaných do P2P půjček. Současný stav můžete vidět na následujícím grafu.

portfolio p2p

Vytoužené alokace se mi zjevně zatím nedaří dosahovat a moje zastoupení je v současnosti přes 15 %. Jde o součet položek P2P, nemovitostí a start-upů (pokud se divíte, že mám 35 % v hotovosti, tak je to proto, že se stále soustředím na budování finanční rezervy ve výši tří měsíčních platů).

Jsem pevně přesvědčen, že nejlepší způsob, jak investovat z dlouhodobého hlediska, je skrz nízkonákladové indexové fondy (ETFka). I proto jim budu v budoucnosti přisuzovat největší váhu. Pokud by vás zajímalo, jak s takovým investováním začít bez jakýchkoliv znalostí, přečtěte si recenzi Portu.

A co vy? Co si myslíte o P2P platformách, jaké s nimi máte zkušenosti a kterou z nich máte nejraději? Jak je do svého portfolia zařazujete? Měli byste odvahu mít 100 % všech prostředků jen v P2P investicích? Pište do diskuze pod článkem nebo na [email protected]!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi