Rozbité prasátko

Jak vydělat milion korun? 16 kroků na cestě za prvním milionem!

Chcete být milionářem? V takovém případě zapomeňte na stejnojmennou soutěž, kterou si dnes můžete vychutnat už leda tak na displejích svých telefonů. K tomu, abyste vydělali svůj první (a nejtěžší) milion, budete muset využít jiných způsobů. Podívejte se na seznam 16 kroků, jak vydělat milion korun!

Na cestě za prvním milionem nepotřebujete kouzelné fazole ani z pekla štěstí. Stačí mít plán a trpělivost. Zbytek se vyřeší sám.

Jak vydělat milion?

*Článek byl aktualizován 23.5.2020

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

1. Nebuďte posedlí penězi

Hned první krok se může zdát postavený na hlavu. Jak vydělat milion, když dennodenně nehlídáte, kolik máte peněz na svých účtech?

Přesně v tom je ten vtip.

Spíše než na neustálé sledování svých výpisů z účtů se raději zaměřte na to, abyste každý měsíc žili v zelených číslech a přebytek investovali.

Vytvořte si jednoduchý nástroj pro sebekontrolu. Přehled v Excelu, který aktualizujete jednou za měsíc, bohatě pro tento účel postačí!

přehled osobní výsledovky

2. Sestavte si udržitelný plán

Vydělat milion korun je stejné utrpení jako shodit do plavek. Proč? Protože drtivá většina lidí zcela postrádá jakýkoliv plán či strategii.

Nebuďte jedni z nich.

Když si vytvoříte udržitelný plán na své cestě za prvním milionem, úspěch se dostaví. Bez předem definovaných kroků jste vzdáleni jen jednu slabší chvíli od toho, aby se váš sen o milionu rozplynul.

Jak vypadá plán na cestě za milionem?

  1. Každý měsíc 20 % veškerých příjmů investujete či uložíte na spořicí účty
  2. 80 % veškerých prémií či finančních darů dáte stranou
  3. Průběžně zaznamenáváte svou finanční situaci do Excelu
  4. Stanovíte si důležité milníky (prvních 100.000 Kč, čtvrt milionu korun atd.) v rozumných časových intervalech a snažíte se jich za každou cenu dosáhnout
  5. Každý milník náležitě oslavíte, protože to vás povzbudí v další cestě!

Když dokážete sami sebe uhlídat a zavážete se k tomu, že plán budete dodržovat, na milion korun dříve nebo později určitě dosáhnete.

Vydělat milion korun je v mnohých ohledech mnohem více o správných zvycích a systémech než o vašich schopnostech vydělávat peníze. Z toho důvodu vřele doporučuji knihu Atomové návyky, která vám s ovládnutí zvyků pomůže. I mě osobně kniha velmi inspirovala!

3. Nahlížejte na peníze jako na nástroj

To, co odděluje běžné smrtelníky od nejbohatších a nejúspěšnějších podnikatelů a businessmanů planety, je jejich perspektiva, s kterou hledí na peníze.

Bill Gates, Steve Jobs nebo Jeff Bezos nevydělali tolik peněz proto, že by si řekli: “Tak, a teď se stanu nejbohatším mužem planety”, ale proto, že na peníze nahlíželi jako na prostředek, díky němuž mohli svůj produkt nabídnout ještě většímu množství zákazníků.

Nahraďte otázku “Jak vydělat milion?” otázkou “Jak obsloužit milion lidí?” nebo “Jak mi 100.000 Kč může vytvořit 200.000 Kč?” a garantuji vám, že brzy budete počítat miliony v jiném řádu než v jednotkách.

Takže až se příště budete dívat na to, kolik máte peněz na účtu, popřemýšlejte o tom, jak z nich vyždímat o něco víc.

Nechte peníze, ať vám vydělávají více peněz.

call to action rozbite prasatko

Vydělávejte víc peněz

Peněz není nikdy dost. Vyždímejte z práce co nejvíce a zhodnoťte efektivně svůj čas!

4. Vystudujte vysokou školu

Čísla hovoří jasně – vystudujete-li vysokou školu, vyděláte si v průměru o 30 % víc než vaši středoškolsky vzdělaní protějšci.

Jak si absolventi vedou na pracovním trhu z hlediska oboru? Pořád stejná písnička – studenti technických studijních programů dostanou v průměru výrazně více než kolegové z oborů humanitních. 

Ajťáci se nebojí říct o nástupní plat přesahující 40.000 Kč, zatímco práce v marketingu se sotva přehoupne přes 30.000 Kč. Aspirující kantoři ZŠ nebo SŠ by si k roku 2019 přišli asi na 27.000 Kč.

Snad se v budoucnu učitelé dočkají štědřejšího platového ohodnocení.

Český pracovní trh stále ještě upřednostňuje vysokoškolské diplomy a vy s ohledem na to, že chcete vydělat milion korun co nejrychleji, uděláte nejlépe, pokud potenciálním zaměstnavatelům půjdete na ruku a vysokou školu úspěšně dostudujete.

Vysoká škola není všechno

Ačkoliv jsou nejlépe platově ohodnoceni právě vysokoškoláci, nikdo netvrdí, že na vyšší platová ohodnocení bez diplomu dosáhnout nelze!

Proč nepřeskočit vysokou školu a nenaučit se požadované dovednosti za pouhý rok místo nekonečných pěti? Čas jsou peníze a vy tak můžete nastartovat vysněnou kariéru v IT o pár let dříve.

Kdybych chtěl najmout webového designéra, bude mě spíše zajímat portfolio jeho úspěšně realizovaných projektů než to, kterou (a zda) navštěvoval vysokou školu. 

Takže se pusťte do online kurzů a vyzkoušejte například web Udemy.

A když vás i přesto nechtějí přijmout na vaší vysněnou pozici? Založte si vlastní podnik a ukažte konkurenci, zač je toho loket. 

Pokud je vaší touhou práce v jiném sektoru, než je veřejný (učitel/ka, doktor/ka), vysokoškolský diplom je vždy jen přilepšující okolností, nikoliv nezbytnou podmínkou!

penize leti po obloze

5. Poohlédněte se po přivýdělku

Jako zaměstnanci vždy budete mít pevně daný maximální strop výdělků. Ředitel automobilky Škoda sice bude mít strop zatraceně vysoko na rozdíl od řadového úředníka ve státním sektoru, který s napětím sleduje diskuze poslanecké sněmovny na téma zvyšování platů státních úředníků, ale pořád jde o strop.

Přesně z toho důvodu byste se měli poohlédnout po vedlejším příjmu a nespoléhat se pouze na svého chlebodárce, ať už jím je kdokoliv.

Každý by měl usilovat o vedlejší příjem. 

Díky vedlejšímu příjmu přidáte do svého života potřebnou flexibilitu a stáváte se méně závislí na svém hlavním zaměstnání.

Pod vedlejším příjmem si lze představit doučování matematiky, příjem z reklam na navštěvované webové stránce nebo honoráře za hudební produkci na maturitních plesech. 

Nejlepší na přivýdělcích je, že nikdy nevíte, kam vás vítr zavane.

Radši bych dřel na svém projektu od rána do večera, než otročil pro někoho od 9 do 5.

Nemusí to trvat dlouho a než se nadějete, z vedlejšáku se stane plnohodnotný zdroj příjmu.

Tipy na to, jak si přivydělat, si můžete přečíst na tomto odkazu.

6. Začněte podnikat

Investování je skvělým způsobem, jak vydělat milion korun, a brzy se na něj v článku také dostane.

Faktem je, že investování je během na dlouhou trať. A ne každý má na takové čekání trpělivost.

Ptáte se, jak vydělat milion rychle? Jediným možným způsobem (mimo výhry ve sportce) je založit si vlastní podnik a být tak vlastního štěstí strůjcem.

Když jde o vlastní podnikání, jde hlavně o to začít. Ne zítra, ne na Nový rok (ačkoliv nový rok je na začátky jak dělaný), ale hned teď. 

Nemusíte se trápit tím, kolik vám podnik vydělá a jestli díky němu vyděláte miliony. 

Trapte se především tím, zda vaším novým podnikem někomu dokážete pomoci či za něj vyřešit problém. Řešení něčího problému je zaručená cesta k úspěchu! A čím více lidem na cestě pomůžete, tím více peněz vyděláte.

Nemusíte hned odcházet z dobře placené práce, abyste ztráceli čas s pochybným business plánem u projektu odsouzeného k neúspěchu. Začněte s podnikáním jako s přivýdělkem, na kterém pracujete během víkendů.

Ať už se chcete vydat na cestu vlastního podnikání či nikoliv, doporučuji ke čtení knihu UNSCRIPTED od úspěšného milionáře MJ Demarca (kniha dostupná bohužel pouze v anglickém jazyce). Z ní se dozvíte, jak vydělat milion(y) a přitom se spoléhat pouze na sebe.

Patříte mezi self-made milionáře? Podělte se o svůj úspěch s dalšími čtenáři v diskuzi pod článkem!

7. Maximalizujte svůj současný příjem

Ne každému se do nekonečných hodin práce navíc na vlastních projektech chce. Ať už vás představa ponocování během víkendů s vidinou možných lepších zítřků neláká nebo zkrátka necítíte potřebnou chuť jít s vlastní kůží na trh, existuje jiná možnost, jak zvýšit svůj příjem a jak vydělat milion.

Řekněte si v práci o víc! 

Váš zaměstnavatel vám velmi pravděpodobně sám od sebe nepřidá. A proč by taky měl? Dost možná ani netuší, že vás něco, jako je nedostatečné finanční ohodnocení, trápí. Líná huba holé neštěstí a při výročním pohovoru se šéfem to platí dvojnásob.

Nečekejte na vysněné povýšení a zbavte se strachu z diskuze o penězích. Proberte mzdu nejen s kamarády u piva, ale i s kolegy a hlavně pak se šéfem.

A když vám šéf odmítne přidat, třeba uzrál čas na otestování pracovního trhu. Možná tím jediným, co na šéfa bude platit, je páka, kterou získáte pohrůžkou vaším vlastním odchodem ke konkurenci.

8. Začněte ihned investovat

Čím dříve začnete investovat, tím více ze složeného úročení vyždímáte.

Chcete zaručený návod, jak vydělat milion korun? Investujte 2.000 Kč každý měsíc po dobu dvaceti let do finančního produktu (třeba ETF fondu) s průměrnou roční návratností okolo 7 %. Tak jednoduché to může být a stejně to dělá málokdo.

Pokud čtete tento článek, a ještě stále neinvestujete, ihned všeho nechte a otevřete si investiční účet u Portu, což je moderní investiční služba, která vyřeší vše za vás. Portu osobně využívám i já. Více se o službě dočtete ze samostatné recenze Rozbitého prasátka.

Není investice jako investice

Je důležité připomenout, že ne každá investice musí nutně mířit do kapitálových trhů nebo jiných finančních nástrojů.

Ptáte-li se, jak vydělat milion korun, tak jste pravděpodobně teprve na začátku své cesty za finanční nezávislostí. V takové situaci by první investice měla mířit především do nástroje, který vaší návratnost oproti mrzutým sedmi procentům kapitálových trhů umocní na n-tou.

O kterém investičním nástrojí je řeč?

O investici do sebe a svého vzdělání! Investice do vzdělání je především v nižším věku tou nejlepší dlouhodobou investici, kterou můžete udělat.

9. Investujte do nemovitostí

Ačkoliv jde stále o investování jako v předešlém případě, nemovitosti si zaslouží speciální místo v žebříčku, jelikož skloubí dohromady investování a podnikání.

Jakožto majitel bytu či domu máte několik možností – byt můžete pronajmout přímo nějakému nájemníkovi a zajistit si příjem z nájmu, nebo využijete služeb třetí strany, jako je například firma Ideálnínájemce.cz, která vše vyřeší za vás!

Další možností je krátkodobý pronájem nemovitosti přes službu Airbnb. Každopádně pozor, stát postupně utahuje pravidla těchto služeb a je třeba se mít na pozoru, aby vás znenadání nenavštívil někdo z finančního úřadu. Proto se nejprve seznamte s aktuálními podmínkami této služby.

Jestliže nemáte vlastní bydlení nebo svou střechu nad hlavou nechcete pronajímat oplzlým alkoturistům z Anglie, stále existují způsoby, jak získat podíl na trhu s nemovitostmi. Osobně občas investuji na P2P službě Upvest, kde i vy můžete pomoct s financováním developerských projektů menší až střední velikosti.

hypoteka

10. Shrábněte všechny peníze, které vám nabízí stát

Kdo by nechtěl peníze zadarmo, že? Ačkoliv o státu nelze tvrdit, že by byl některak štědrý a konec konců vás každý měsíc na daních zkrouhne o významnou část z vašich těžce vydělaných peněz, jsou způsoby, jak si něco vymoci zpět.

Stavební spoření

Ti z vás, kteří si šetří na hypotéku formou stavebního spoření, se mohou dočkat ročního příspěvku ve výši až 2.000 Kč. Popravdě je tento příspěvek asi jediným důvodem, proč o stavebním spoření vůbec uvažovat.

Doplňkové penzijní spoření

Druhý případ je také velmi zajímavý a je jím příspěvek na doplňkové penzijní spoření. Ten může činit až 270 Kč měsíčně. 

Zde to však nekončí, protože z doplňkového penzijního spoření se dá vyždímat ještě více. Váš zaměstnavatel vám může přispívat až 50.000 Kč ročně a to bez daňových postihů. A to se vyplatí nejen jemu, ale především vám! Přesvědčte se sami tímto příkladem.

Víte o nějakých dalších způsobech, jak si trochu přivydělat na úkor státu? Pište do diskuze pod článkem, rád se něco přiučím.

11. Zbavte se dluhů

Dluh je mrcha, která vám postupně, ale velmi jistě, užírá čím dál tím více z vašich těžce vydělaných peněz. Složené úročení se nevztahuje pouze na investice, ale i na dluhy. Pokud se vykašlete na jejich splácení, nic dobrého vás nečeká.

Pamatujte na splátky vašich hypoték či leasingů a nepromeškávejte jejich platby. Vaše budoucí já si za to jednou poděkuje. Možná s vám s jejich splácením pomůže refinancování, o kterém si můžete více přečíst zde!

Buďte vůči dluhu zodpovědní!

12. Naučte se lépe hospodařit

Je úplně jedno, kolik vyděláváte nebo investujte, jestliže s penězi neumíte správně naložit. I proto se pak může stát, že je řadový úředník bohatší než špičkový právník, protože právník peníze rozfofruje za drahé krámy a zbytečnosti.

Vždy si buďte vědomi, kam peníze tečou. 

S tím vám pomůže aplikace Wallet, která umožňuje automatický export a vizualizaci všech vašich transakcí z bankovních účtů, čímž získáte přesný přehled o tom, kde a za co nejvíc utrácíte. Více se o appce dočtete zde.

Na cestě za vaším prvním milionem musíte mít příjmy i výdaje přesně zmapované, abyste je mohli analyzovat a v případě potřeby přehodnotit svou strategii.

wallet přehled web 7 dní
wallet titulní strana

13. Nenafukujte svůj životní styl

Životní styl silně souvisí s hospodařením. Je až směšně jednoduché si s každým zvýšením platu v zaměstnání pořídit svetr z lepšího materiálu, chodit do noblesnějších restaurací, pít dražší pivo a věnovat se nákladnějším koníčkům.

Zeptejte se sami sebe: “Nahradí vám členství v golfovém klubu zážitky ze staré gardy fotbalových veteránů?”

Pravdou je, že život má každý jen jeden. V žádném případě nechci nabádat, abyste za každou cenu šetřili na věcech, které vám přinesou radost. Potřebujete ale nutně ten hoverboard, když jste to bez něj přežili až do teď? 

Není třeba si něco kupovat jen proto, že na to máte.

14. Neplaťte za něco, za co nemusíte

Nikdo mi nedokáže vysvětlit, proč platit za něco, co lze mít jinde zadarmo. 

Klasickým případem ještě nedávno mohly být banky, u kterých se platilo za vedení běžného účtu, dnes se už v kruzích bankovní konkurence jedná například o poplatky za výběry z cizích bankomatů nebo platby za vnitrostátní či mezinárodní SEPA platby. Využijte konkurenční boj a zajistěte si účet u banky, kde nic neplatíte.

Třeba se jednou podobných kompetitivních nabídek dočkáme i u mobilních operátorů.

Stejná úvaha je na místě i v případě investic. Pokud vaše peníze nespravuje Ray Dalio (jeho kniha Principles je skvělé čtení), proč platit více než 1 % ročně na poplatcích nebo nedej bože platit vstupní či výstupní poplatky? Přesně z toho důvodu jsem velkým odpůrcem drahých podílových fondů.

Je 21. století a konkurenční boj panuje i na trzích s toaletním papírem. Nečekejte, že vám někdo něco nabídne či zlevní, ale vezměte si sami to, na co máte nárok.

15. Nakupujte chytře

Pryč jsou časy, kdy jediným člověkem, na kterého se můžete obrátit s otázkami ohledně pojištění, je arogantní (a jediný) pojišťovák ve vašem maloměstě. Nikdy nebylo jednodušší jít na internet a porovnat ceny čehokoliv, ať už jde o zájezdy k moři nebo výši úroků u spořicích účtů.

Žijeme v době, kdy autority trhu již nemají monopol na informaci. Využijte toho ve váš prospěch a šetřete, kdykoliv je to jen možné.

Kdy jste naposledy srovnávali nabídky cen dodavatele plynu, povinného ručení nebo hypotéky? Podívejte se, kde můžete ušetřit ještě dnes na portálu Porovnej24 nebo si nechte nacenit novou hypotéku na HypoGo!

Úspora na pravidelných výdajích vám uvolní spoustu peněz, které můžete použít v cestě za našetřením prvního milionu.

16. Zvažte práci v zahraničí

Průměrný měsíční plat v Česku k roku 2019 je přibližně 32.000 Kč, zatímco v sousedním Německu si přijdete na trojnásobek, tedy na téměř 100.000 Kč. 

Nikdy nebylo jednodušší vycestovat za prací do zahraničí. Díky tomu, že jsme (zatím) v Evropské unii, můžete se s klidem poohlédnout po práci v jakékoliv jiné členské zemi a využít tak, třeba jen dočasně, výhody plynoucí z práce v zemi s vyspělejší ekonomikou a větší kupní silou.

Já osobně se touto cestou vydal a podrobněji se o mém příběhu můžete dočíst z tohoto článku, kde práci v zahraničí diskutuji podrobněji.

Ve zkratce – pokud jste mladí (ačkoliv mládí není podmínkou) a máte možnost, vydejte se na zkušenou do světa. To nejhorší, co se vám může stát, je, že se něco přiučíte. Nemusíte v zahraničí strávit věčnost, stačí dva až tři roky na nastartování kariéry a nahromadění nějakých úspor.

Jak vydělat milion snadno a rychle

Omlouvám se, že jsem vám neposkl návod na to, jak vydělat milion a rychle zbohatnout. Pravdou je, že nic takového, jako peníze snadno a rychle, neexistuje. Kdyby návod na rychlé a snadné peníze existoval, pak je každý milionářem.

Trik spočívá v konzistenci a dobrých rozhodnutích. Jde o to ten zbytek peněz na konci měsíce investovat, než je propít během jednoho večera v hospodě, nepůjčovat si u banky na dárky k Vánocům, když sotva splácíte hypotéku nebo čekat, že bez práce budou koláče.

Všechna vaše rozhodnutí, které na cestě za svým prvním milionem učiníte, se pomalu ale jistě nasčítají. No a pak se jednoho dne probudíte a budete mít milion, načež s podivem zjistíte, že se ve vašem životě vůbec nic nezměnilo.

A co vy, také si kladete otázku, jak vydělat milion korun? Jakou na ní máte odpověď? Myslíte, že je to v Čechách s normální prací vůbec možné? Pište do diskuze nebo na [email protected]!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na X

Diskuze

Odběr
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Skvele rady, diky!

Rady k pohledání- mooc díky…:-))

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi