Velké DIP srovnání [2024]. Který DIP je nejlepší?

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je novinkou roku 2024. Jedná se o nový typ produktu “spoření” na stáří s podporou státu. A my vám v tomto článku přinášíme největší srovnání DIP produktů na českém internetu.

Co nového Dlouhodobý investiční produkt (DIP) přináší? Jde o revoluční investiční produkt, nebo jen evoluci předchozích nástrojů? A který z poskytovatelů vzejde ze srovnání jako ten nejlepší?

Odpovědi na (nejen) tyto otázky se dozvíte na následujících řádcích. Srovnání všech DIP produktů pro rok 2024 je tady!

DIP srovnání 2024

Článek aktualizován 27. 11. 2024.

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

srovnání DIP 2024

Co je to Dlouhodobý investiční produkt (DIP)?

Ačkoliv se již v jeho názvu objevuje slovíčko “produkt”, Dlouhodobý investiční produkt (DIP) není produktem v tom pravém slova smyslu. Podle jedné z mnohých možných definic je DIP prezentován na webu Ministerstva financí ČR takto: 

“Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je souhrnné označení investičních nebo spořicích produktů, které napomáhají zabezpečení na stáří a mohou nově mít daňovou podporu.”

V praxi to znamená, že se jedná jen o jakousi “obálku”, která sdružuje klasické investiční a spořící produkty, řeší daňovou evidenci a reguluje možnosti nakládání s prostředky uvnitř DIPu. Jde pouze o speciální daňový režim nad již existujícími investičními produkty.

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je společně s Penzijním připojištěním (PP) a Doplňkovým penzijním spořením (DPS) součástí III. pilíře důchodového systému ČR, který jsme řešili v předchozím článku. Oproti Penzijnímu připojištění a Doplňkovému penzijnímu spoření DIP nabízí volnější ruku v tom, do jakých finančních produktů a aktiv lze investovat na důchod.

DIP nabízí určitou formu státní podpory (v podobě daňových úspor a příspěvků zaměstnavatele) pro soukromě řízené investice a vznikl na podobných principech, které fungují v zahraničí již mnoho let. Za zmínku stojí např. Individual Retirement Account (IRA) v USA nebo nebo Individual Savings Account (ISA) v Británii.

Pravidla DIP

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je forma spoření na stáří a z tohoto principu by neměl sloužit jako prostředek pro uložení krátkodobých investic. Podle toho jsou také nastavena jeho pravidla. Jak?

Čerpání prostředků

Prostředky vložené do DIP jsou uzamčeny minimálně do 60 let věku a zároveň po dobu minimálně 10 let od založení. Následné čerpání prostředků, po splnění předchozích podmínek, není nijak omezeno.

Prostředky lze čerpat jednorázově nebo postupně a to bez jakékoliv sankce. To je nesmírná výhoda oproti Penzijnímu připojištění (PP) a Doplňkovému penzijnímu spoření (DPS), kde existují sankce a limitace při čerpání. Více jsem o této problematice psal v samostatném článku, kde jsem srovnával DIP a DPS.

DIP lze ukončit i předčasně, avšak zákon stanovuje, že je potřeba vrátit daňové úspory (pokud jste je čerpali), a to až za 10 let zpětně. Dále byste při zrušení museli odvést 15% daň z příspěvků zaměstnavatele a zdanit výnos v DIP dle běžných daňových pravidel. 

Velkou výhodou je možnost uplatnit časový a hodnotový test na zisk z prodeje cenných papírů a vyhnout se tak zdanění výnosů. To u Penzijního připojištění (PP) a Doplňkového penzijního spoření (DPS) nelze.

Za výběr prostředků z DIP se nepovažuje situace, kdy se převádí veškeré prostředky mezi poskytovateli. V ostatních případech, byť by šlo o výběr jedné jediné koruny, se jedná o předčasné ukončení a platí pravidla popsaná výše. Bohužel spořicí doba se v rámci přesunu DIP mezi poskytovateli nepřenáší.

Výhody DIP

Mezi hlavní a vlastně i jediné výhody DIP patři:

  • Daňová úspora – možnost snížit si daňový základ až o 48 000 Kč ročně. Pozor ale, tento limit platí dohromady pro všechny produkty zabezpečení na stáří jimiž jsou Penzijní připojištění (PP), Doplňkové penzijní spoření (DPS), Investiční životní pojištění (IŽP), Dlouhodobý investiční produkt (DIP) a navíc také Pojištění dlouhodobé péče

Na daních tak lze získat zpět až 7 200 Kč ročně (při sazbě daně 15 %), respektive až 11 040 Kč (při sazbě daně 23 %) u účastníka, jehož základ daně přesahuje 36násobek průměrné mzdy. U DIP si lze snížit základ daně již od první vložené koruny.

  • Příspěvek zaměstnavatele – možnost dostávat měsíční příspěvek od vašeho zaměstnavatele je dalším nesporným benefitem. 

Výhodnou pro zaměstnavatele (a také pro vás) je fakt, že tyto příspěvky nepodléhají odvodům sociálního a zdravotního pojištění ani dani z příjmu až do výše 50 000 Kč ročně.

Výše příspěvku zaměstnavatele není nijak regulována, avšak pokud zaměstnavatel přispívá více než 50 000 Kč ročně, částka nad tento limit podléhá zdanění stejně jako příjem zaměstnance. 

Příspěvek zaměstnavatele lze získat i od více zaměstnavatelů (z více firem). Na základě pracovní smlouvy, dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce si lze nechat vyplácet od každého zaměstnavatele až 50 000 Kč ročně, které nebudou podléhat odvodům ani dani z příjmu a budou pro firmu daňově uznatelným nákladem. 

Limit 50 000 Kč od jednoho zaměstnavatele platí opět napříč všemi penzijními produkty dohromady.

Uzavření smlouvy

DIP lze kombinovat s Penzijním připojištěním (PP) nebo Doplňkovým penzijním spořením (DPS) dle libosti a není nijak omezeno, kolik smluv ohledně Dlouhodobého investičního produktu uzavřete. 

Smlouvu lze uzavřít s kterýmkoliv oficiálním poskytovatelem Dlouhodobého investičního produktu, avšak v současně době můžete mít u daného poskytovatele maximálně jednu aktivní smlouvu. Pokud to poskytovatel umožňuje, lze si do režimu DIP vložit i své stávající portfolio, jenž u něj máte.

Bohužel stát neumožnuje převod z PP nebo DPS přímo do DIP. Převod je možný pouze s využitím předčasného ukončení smlouvy, následným vybráním prostředků a převodem do DIP. To se však neobejde bez sankcí.

Pokud vás zajímá detailnější srovnání rozdílů mezi Dlouhodobým investičním produktem a Doplňkovým penzijním spořením, přečtěte si předchozí článek DIP vs. DPS.

Součástí článku je i ukázkový příklad, na kterém názorně ukazuji, jak uvažovat při výběru toho nejvýhodnějšího produktu. A co víc, najdete zde také průvodce, jak si spočítat, zda by bylo lepší DPS ukončit a převést na DIP, nebo pouze “zakonzervovat”, ponechat si DPS a další investice převést do DIP.

Pro koho je a pro koho není DIP vhodný?

Obecně lze říci, že Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je zde opravdu pro všechny a je jedno, zda jste zkušený, nebo začínající investor. Zkušený investor si zajisté bude řídit celé portfolio a strategii sám, začínající investor pak může využít přednastavených portfolií od poskytovatelů, kteří tuto možnost nabízejí. Variant je mnoho.

Avšak k posouzení výhodnosti je potřeba vždy přistupovat individuálně. Proč? Je to kvůli pravidlům a benefitům, jak je DIP nastaven.

V rámci DIP chcete maximálně využít aktuálně dvou nabízených benefitů a tím jsou: 

  • daňové odpočty, 
  • příspěvek zaměstnavatele. 

Pokud z nějakého důvodů nemůžete využít zmíněné benefity naplno, je otázkou, zda má cenu DIP zakládat, a to hlavně za cenu uzamčení vložených prostředků na delší dobu (minimálně na 10 let a minimálně do 60 let věku).

Pro koho je DIP vhodný?

  • Pro všechny, kteří si uvědomují, že spoléhat se pouze na státní důchod nestačí a chtějí se zabezpečit na penzi i vlastním způsobem.
  • Pro všechny, kteří chtějí investovat s podporou státu, ale zároveň preferují větší svobodu při výběru investiční strategie než u ostatních produktů z III. pilíře důchodového systému ČR.
  • Pro všechny, kteří plánují a případně ví, že vložené peníze budou vybírat až za více než 10 let.
  • Pro všechny, kteří chtějí a hlavně mohou využívat daňových odpočtů v plné výši.
  • Pro všechny, kterým je zaměstnavatel ochoten přispívat na DIP v rámci zaměstnaneckých benefitů.

Pokud uvažujete o DIPu a zároveň si nejste jistí, že vložené peníze nebudete potřebovat dříve než za 10 let, nemá cenu DIP zakládat. Připravili byste se tímto krokem o jeden ze dvou nabízených benefitů, protože daňovou úsporu by bylo nutné celou vracet. 

DIP není na krátkodobé cíle vhodný. 

Zároveň platí, že k čerpání daňových odpočtu je potřeba mít dostatečně vysoký základ daně, od něhož je možné daňové odpočty odečítat. A to po zohlednění i ostatních položek, které lze od základu daně odečítat. Na tento detail se často zapomíná.

Poznámka Rozbitého prasátka: Základ daně u fyzických osob je součet všech příjmů (mzdy, podnikání, kapitálové příjmy atd.) po odečtení příslušných výdajů, které lze zahrnout do nákladů, a dále po odečtení nezdanitelných částí základu daně (např. odpočty na poplatníka, na děti, dary, hypotéky apod.). Problematika daní a jejich výpočtů je vcelku komplexní, proto je vhodné i tento krok brát v potaz.

Pro koho DIP není vhodný?

Když už jsem zmínil pro koho je DIP vhodný, zmíním také pro koho DIP vhodný není:

  • OSVČ využívající paušální daň a lidé s nízkým daňovým základem.
  • Zaměstnanci, jejichž zaměstnavatel neposkytuje benefit příspěvku zaměstnavatele na DIP.

U OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) využívající paušální daň je daňový základ stanoven zjednodušeně a závisí na tom, jaký paušální režim si podnikatel zvolí. Paušální daň umožňuje OSVČ zaplatit fixní měsíční částku, která zahrnuje daň z příjmů, sociální pojištění a zdravotní pojištění. OSVČ v paušálním režimu nepočítá daňový základ, žádný základ neexistuje a tudíž není z čeho odečítat. Nelze využít benefit daňových odpočtů.

Oba výše zmíněné body jsou ale kontroverzní. Proč?

Ačkoliv aktuálně nemáte možnost využít příspěvek zaměstnavatele, nebo je váš daňový základ nízký, není to nic, co by se nemohlo do budoucna změnit. Je potřeba pracovat s možností, že se to změní. Je tak možné, že i pro OSVČ může být výhodné DIP založit co nejdříve, aby běžela 10 letá lhůta, jen jej nevyužívat. 

Nepřispívá vám zaměstnavatel? Nezoufejte! Benefit příspěvků zaměstnavatele se objevuje ve firemních benefitech pořád častěji a to lze pozorovat také na číslech. Na základě dat z Ministerstva financí ČR a Asociace penzijních společností počet smluv se sjednaným příspěvkem zaměstnavatele každým rokem roste:

Rok20142015201620172018201920202021202220232.Q / 2024
Počet smluv (tis.)13541362138314221480154515891628164616131679
Přírůstek (%)0,100,601,602,804,104,402,802,501,10-2,004,10
Počet smluv u PP a DPS s vedenými příspěvky zaměstnavatele

A roste také výše příspěvků zaměstnavatele u sjednaných smluv:

Rok20142015201620172018201920202021202220232.Q / 2024
Příspěvek (Kč)73574177083787791410171055109511161069
Přírůstek (%)4,260,823,918,704,784,2211,273,743,791,92-4,21
Průměrný měsíční příspěvěk zaměstnavatele na PP a DPS

Proto vezměte i tento fakt v úvahu při rozhodování, zda je, nebo není pro vás DIP vhodný. A pokud už víte, že ano, je nejvyšší čas vás seznámit s jednotlivými poskytovateli a nabídkou produktů, které lze do DIP vložit!

Poskytovatelé DIP a nabídka produktů v DIP

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) smí poskytovat pouze regulované instituce pod dohledem České národní banky (ČNB). Dle zákona č. 462/2023 Sb,  § 134g to může být:

  • banka,
  • spořitelní a úvěrní družstvo,
  • obchodník s cennými papíry,
  • investiční společnost,
  • samosprávný investiční fond,
  • zahraniční osoba s obdobnou činností jako některá z osob podle písmen a) až e) oprávněná poskytovat své služby v České republice.

Seznam poskytovatelů DIP je veden Českou národní bankou (ČNB). Poskytovatelé jsou povinni ČNB zahájení poskytování Dlouhodobého investičního produktu oznámit a každý z těchto poskytovatelů musí splňovat regulace a požadavky ČNB stanovené. 

Co se týče bezpečnosti investice do DIP, jde o přísně regulovaný a tudíž bezpečný investiční produkt. Legislativa ČR je v tomto ohledu velmi dobře nastavená a dohled prováděný ČNB nad investičními společnostmi je více než dostačující.

Tím nicméně nelze vyloučit případnou změnu pravidel DIP ze strany státu, což samozřejmě přináší jisté riziko.

Aktuální seznam poskytovatelů DIP můžete nalézt na přiloženém odkazu. S ohledem na to, kdy článek čtete, se může seznam poskytovatelů i jejich nabídka měnit. Článek vznikl v listopadu roku 2024.

Tip Rozbitého prasátka: Pokud máte problém se zobrazením výpisu poskytovatelů, následujte prosím následující postup:

  • Klikněte na odkaz výše a v případě nutnosti opište kód z obrázku do textového pole
  • Zavřete stránku
  • Znovu klikněte na odkaz výše
  • Zvolte datum, ke kterému chcete výpis provést. Chcete-li vidět aktuální seznam, ponechtejte předvyplněno dnešní datum a klikněte na tlačítko “provést”
  • Ve zobrazené tabulce si vyhledejte kolonku “Poskytovatelé dlouhodobého investičního produktu” a následně klikněte na daném řádku na číslo udávající počet poskytovatelů
  • Zobrazí se vám výsledná tabulka se všemi poskytovateli k danému datu

K datu vydání článku je evidováno 30 lokálních poskytovatelů:

Název instituceIČOPoskytovatel od
Amundi Czech Republic Asset Management, a.s.2568455801.02.2024
ATRIS investiční společnost, a.s.2764718808.01.2024
Banka CREDITAS a.s.6349255520.09.2024
Colosseum, a.s.2513345412.02.2024
Conseq Investment Management, a.s.2644267102.01.2024
CYRRUS, a.s.6390702008.01.2024
Česká spořitelna, a.s.4524478226.01.2024
Československá obchodní banka, a. s.135002.01.2024
EFEKTA obchodník s cennými papíry a.s.6071706805.01.2024
EnCor Asset Management, investiční společnost, a.s.1089149818.01.2024
Fio banka, a.s.6185837401.07.2024
Fondee a.s.669186202.01.2024
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.4387376601.01.2024
Golden Gate investiční společnost, a.s.2168316619.08.2024
IN Equity Czech Republic, o.c.p., a.s.2186251631.07.2024
INVESTIKA, investiční společnost, a.s.415891102.01.2024
J&T BANKA, a.s.4711537815.03.2024
KK INVESTMENT PARTNERS, a.s.2510286915.02.2024
Komerční banka, a.s.4531705424.04.2024
MONECO investiční společnost, a.s.905298402.01.2024
MONETA Money Bank, a.s.2567272018.01.2024
Partners investiční společnost, a.s.2471600607.03.2024
Patria Finance, a.s.2645506401.01.2024
PROSPERITA investiční společnost, a.s.2685779102.01.2024
Raiffeisenbank a.s.4924090101.01.2024
Trigea nemovitostní fond, SICAV, a.s.797317907.03.2024
UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.6494824208.04.2024
UNIQA investiční společnost, a.s.6457901827.02.2024
WOOD Retail Investments a.s.1781883405.01.2024
ZFP Investments, investiční společnost, a.s.2425265401.03.2024

a 3 zahraniční poskytovatelé:

Název instituceIČOPoskytovatel od
European Investment Centre, o.c.p., a.s.01.01.2024
IN Equity Slovakia, o.c.p., a.s.05.01.2024
Mercurius Pro o.c.p., a.s, odštěpný závod963004001.03.2024

Poznámka Rozbitého prasátka: Dva poskytovatelé jsou ze Slovenska a jeden poskytovatel (Mercurius Pro o.c.p., a.s, odštěpný závod) pochází z České Republiky, ale působí i na zahraničních trzích, proto je uveden jako zahraniční.

Do čeho lze investovat v rámci DIP?

Nabídka investičních produktů, do kterých lze investovat uvnitř DIP, je opět limitována zákonem. Cílem regulace je především ochrana investorů a možnost dohledu nad použitými investičními produkty. 

Uvnitř DIP lze využít následující produkty:

  • bankovní vklady a produkty peněžního trhu (spořicí účet, termínovaný účet),
  • dluhopisy a akcie vydané členskými státy EU, jejich centrálními bankami nebo komerčními bankami se sídlem v EU,
  • fondy kolektivního investování (podílové fondy, ETF),
  • zajišťovací deriváty (forwardy, futures kontrakty, opce, swapy).

Zajišťovací deriváty momentálně nenabízí žádný z poskytovatelů, a proto tuto možnost nebudu ani zahrnovat do celkového přehledu nabízených produktů.

Nelze investovat do většiny firemních dluhopisů, které nejsou obchodovány na regulovaném trhu (což je dobře). Nelze využít ani přímou investici do kryptoměn, nemovitostí, komodit, uměleckých děl, nebo jiných alternativní investic. Jak ale bylo zmíněno, lze využití nějakého fondu, který investici do tohoto druhu aktiv umožňuje a investovat skrze něj (např. bitcoinové ETF).

Poplatky

Kromě výběru toho, do jakých finančních a investičních produktů lze investovat u vámi zvoleného poskytovatele DIPu, vás bude zajisté zajímat i co?

Poplatky! 

Poplatky jsou vždy až na prvním místě.

Se spuštěním DIP vydala Česká národní banka (ČNB) varování pro retailové investory ohledně nákladů a poplatků v souvislosti s investováním. Uvnitř článku zmiňuje ČNB tyto typy poplatků:

  • Vstupní a výstupní poplatky – Jednorázové poplatky, které jsou účtovány při nákupu nebo prodeji investičního produktu (typicky u investičních fondů).
  • Poplatky za převod – Jednorázové poplatky za převod investic z jednoho účtu nebo poskytovatele na jiný účet nebo k jinému poskytovateli.
  • Transakční poplatky – Poplatky za obchodování, které jsou účtovány v souvislosti s provedením jednotlivých pokynů k nákupu a prodeji cenných papírů.
  • Poplatky za měnové konverze – Poplatky spojené s konverzí měn při nákupu nebo prodeji investic v cizí měně.
  • Průběžné poplatky – Pravidelné poplatky, které jsou účtovány za správu investice, jako jsou poplatky za správu fondu, poplatky za úschovu cenných papírů atd.
  • Výkonnostní poplatky – Druh průběžných poplatků, jejichž výše se odvozuje od výkonu investice, které jsou zpravidla účtovány při dosažení určitého výnosu (často spojené s překonáním určitého benchmarku).
  • Poplatky za vedení účtu – Pravidelné poplatky za vedení obchodního účtu.
  • Poplatky za finanční poradenství – Poplatky za služby finančního poradce, které mohou být účtovány jako pevná částka nebo procento z objemu aktiv, kterých se poradenství týká.
  • Poplatky za správu portfolia – Pravidelné poplatky představující odměnu investičního manažera za obhospodařování fondu nebo individuálního portfolia. Jsou obvykle stanoveny procentním podílem z průměrného ročního objemu investice a jsou z hodnoty fondu nebo portfolia průběžně strhávány po celou dobu jejího trvání.

Z pohledu poplatků je potřeba rozdělit poplatky na takové, které se vážou na samotný DIP (poskytovatele, platformu) a poplatky, které jsou spojeny s držením konkrétního investičního produktu uvnitř DIP.

Proč na poplatcích záleží?

Jako příklad poplatku spojeného s konkrétního investičním produktem lze uvést vstupní, výstupní nebo výkonnostní poplatky, jež se vyskytují nejčastěji u podílových a nemovitostních fondů, nebo také průběžné poplatky placené uvnitř fondu.

Tyto poplatky hrají velmi důležitou roli při výběru správné investice, ale pro závěrečné srovnání poplatků z pohledu poskytovatelů DIP jsou irelevantní. Budu pracovat s variantou, že ve všech srovnáních využiji stejný, nebo alespoň hodně podobný fond (detaily srovnání naleznete na konci tohoto článku).

Pro srovnání poplatků z pohledu poskytovatele DIP budou rozhodující následující poplatky:

  • poplatek za celkovou správu portfolia,
  • poplatek za měnovou konverzi,
  • transakční poplatky.

Pro úplnost zmíním, že s Dlouhodobým investičním produktem se pojí ještě další dva typy poplatků na úrovni poskytovatele: 

  • Poplatek spojený s předčasným ukončením DIP (již dříve zmiňovaná sankce u daného poskytovatele).
  • Poplatek za převod DIP k jinému poskytovateli. DIP totiž lze převádět i mezi poskytovateli. 

Reálně je však tento přesun velmi komplikovaný, ve většině případů i nemožný, neboť různí poskytovatelé DIP mají různou nabídku investičních produktů. A pokud nějaký produkt chybí v nabídce druhého poskytovatele, nelze v současnosti DIP převést jen částečně. Pro přesun bez sankcí je vždy potřeba přesunout celé portfolio v DIPu. Bohužel spořicí doba se v rámci přesunu DIP mezi poskytovateli nepřenáší.

Poplatky v rámci DIP nejsou nijak regulované, takže si je každý poskytovatel může nastavit individuálně. Tím vzniká to pravé konkurenční prostředí a tlak na poskytovatele být co nejlevnější a nalákat co nejvíce investorů. Alespoň v to osobně věřím, a české investiční prostředí k takové konkurenční bitvě spěje.

Samotné ceníky poskytovatelů DIP jsou velmi komplexní (pokud jsou vůbec dostupné) a vždy záleží na tom, co (akcie, dluhopisy, ETF…), kde (na jaké burze) a v jakém objemu nakupujete. Sestavit jednotnou přehlednou tabulku se všemi poplatky nelze.

Na konci článku naleznete srovnání jednotlivých poskytovatelů (včetně poplatků) a výběr toho nejlepšího poskytovatele DIP podle toho, co chcete do DIP zařadit (ETF, akcie, dluhopisy či předpřipravená portfolia).

Detail jednotlivých poskytovatelů DIP

Nyní je již nejvyšší čas podívat se na detail jednotlivých poskytovatelů DIP. U každého poskytovatele naleznete stručné informace o společnosti a popis jejich nabídky. Seznam je řazen abecedně.

Amundi Czech Republic Asset Management, a.s.

Amundi Czech Republic Asset Management, a.s. je českou pobočkou společnosti Amundi, která patří mezi největší společnosti na správu aktiv v Evropě.

Smlouvu s Amundi lze založit jen s využitím jejich distribuční sítě. Součástí sítě jsou banky a finanční zprostředkovatelé. Samotná nabídka fondů, která je dostupná na webu a čítá cca 300 fondů, se nezdá být kompletní. Amundi nabízí mnohem více fondů a přes zprostředkovatele se dá dostat ještě k širší nabídce, než je uvedeno na webu. V samotném popisu Amundi DIP se píše, že vybrat lze z více jak 1000 fondů.

Poměrně zajímavá je možnost vložit do DIP nějaký nízkonákladový indexový podílový fond. Takový fond může být díky své nákladovosti a přístupem velmi dobrou alternativou k ETF

Pokud si dokážete domluvit rozumný vstupní poplatek (třeba i nulový), pak bych se této možnosti nebál. Jeden z těchto nízkonákladových fondů, který je dostupný široké veřejnosti, je například Amundi Index MSCI North America (LU1049757393) nabízený u Komerční banky. Avšak podobných fondů má Amundi v nabídce více.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
Amundi Czech Republic Asset Management, a.s.NEANONENENENENE
amundi dip srovnání

ATRIS investiční společnost, a.s.

Společnost ATRIS Investiční společnost, a.s. působí na trhu investování do komerčních nemovitostí od roku 2009. Její hlavní činností je správa majetku nemovitostního fondu Realita OPF.

Tato investiční společnost nabízí v režimu DIP tzv. ATRIS Důchodovou rentu. Součástí nabízeného programu je jedinou možností právě investice do již zmíněného realitního fondu Realita.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
ATRIS investiční společnost, a.s.NENEANONENENENE

Banka CREDITAS a.s.

Nejnověji registrovaný poskytovatel DIP. Bohužel, zatím nejsou veřejně dostupné žádné detaily ohledně nabídky.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
Banka CREDITAS a.s.??? (*)??????????????????

*informace se nepodařilo dohledat

Colosseum, a.s.

Jedná se o ryze českého, avšak méně známého obchodníka s cennými papíry působící na trhu od roku 1997.

V nabídce DIP naleznete předpřipravená portfolia, nemovitostní fond NEMO a samostatná ETF. Nevýhodou u ETF jsou však velmi vysoké průběžné poplatky, které nejsou transparentně prezentovány a je nutné je složitě dohledávat (ceník od strany 33).

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
Colosseum, a.s.ANONEANONENEANO (ETF)NE

Conseq Investment Management, a.s.

Conseq Investment Management, a.s. je česká investiční společnost, která byla založena v roce 1994. Od té doby se stala jedním z významných hráčů na poli správy aktiv a investičních produktů v České republice. Specializuje se na poskytování služeb v oblasti správy investičních portfolií, investičních fondů a penzijních plánů.

Smlouvu pro Conseq Dlouhodobý investiční produkt lze sjednat online a není zde potřeba využít žádného zprostředkovatele. V rámci nabídky je možnost investovat do celé škály nabízených podílových fondů, jež má v nabídce více než tisíc.

Aktuální přehled fondů lze nalézt online, bohužel však vyhledávání nenabízí možnost pokročilejší filtrace na základě nákladovosti. Nelze tak ověřit, zda existují v nabídce i některé nízkonákladové indexové fondy.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
Conseq Investment Management, a.s.NEANONENENENENE

CYRRUS, a.s.

CYRRUS, a.s. je česká společnost specializující se na poskytování investičních služeb. CYRRUS se zaměřuje především na obchodování s cennými papíry, správu portfolií a poskytování odborného investičního poradenství.

Dlouhodobý investiční produkt CYRRUS nabízí jednoduché investování do ETF. Nabídka ETF je však značně omezená a aktuálně je dostupných pouze 15 ETF. Poplatek za správu účtu DIP je 0,5 % p. a. Dle informací na webu již žádné další poplatky už u této služby nenajdete.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
CYRRUS, a.s.ANONENENENENENE
cyrrus dip srovnání

Česká spořitelna, a.s.

Česká spořitelna, a.s. je jednou z největších a nejstarších bankovních institucí v České republice. Česká spořitelna je součástí rakouské skupiny Erste Group.

V rámci svého Dlouhodobého investičního produktu nabízí Česká spořitelna investování do podílových fondy, dluhopisů, akcií, ETF, certifikátů.

Pro DIP neexistuje samostatný ceník a výše poplatků se odvíjí od základního ceníku.

Pozitivní je, že u nabídky podílových fondů lze nalézt také nízkonákladové indexové fondy jako je např. již dříve zmiňovaný AMUNDI MSCI NORTH bohužel ve své ESG verzi, ale také AMUNDI INDEX MSCI WORLD nebo Fidelity MSCI World Index. Věřím, že podobných fondů by se našlo více, avšak vyhledávání v nabízených fondech na webu je tragické.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
Česká spořitelna, a.s.ANOANONEANOANONENE

Československá obchodní banka, a. s.

Československá obchodní banka, a.s. (ČSOB) je jednou z nejvýznamnějších bankovních institucí v České republice. ČSOB je součástí mezinárodní finanční skupiny KBC.

U svého DIP nabízí aktuálně investování do 21 podílových fondů. V rámci aktuální marketingové nazvané “Pravidelná investice do DIPu bez vstupního poplatku“ je možnost získat 100% slevu na vstupním poplatku při nastavení pravidelné měsíční investice do DIP.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
Československá obchodní banka, a. s.NEANONENENENENE

EFEKTA obchodník s cennými papíry a.s.

EFEKTA obchodník s cennými papíry a.s .je česká licencovaná společnost založená v roce 1994. Ve správě má více než 15 miliard korun a 26 tisíc investorů. Specializuje se zejména na nemovitostní fondy a korporátní dluhopisy, v nabídce má však i profilové fondy kvalifikovaných investorů a vybraná ETF. 

EFEKTA patří mezi první poskytovatele DIP na českém trhu. V tomto režimu nabízí podílový nemovitostní fond a ETF.

Celkový počet cenných papírů zprostředkovaných společností je relativně nízký, ceník je pak strukturovaný jako limitní a předpokládá další jednání investičního zprostředkovatele, respektive vázaného zástupce s investorem (manažerský poplatek až 2 % p.a. u ETF).

Třetí stranou pro investice do ETF je J&T Banka, a.s., s jejímiž službami jsou spojeny poplatky za umístění pokynu nebo safekeeping.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
EFEKTA obchodník s cennými papíry a.s.ANOANOANONENENENE

EnCor Asset Management, investiční společnost, a.s.

EnCor Asset Management, investiční společnost, a.s. je česká investiční společnost, která se specializuje na správu aktiv a investiční fondy.

V jejich nabídce se běžně nacházejí různé investiční fondy, které pokrývají téměř všechny třídy aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, nemovitosti, ale i alternativní investice. 

Bohužel dohledat na webu jakékoliv informace ohledně DIP je nemožné. Dle volně dostupných informací by jejich DIP měl být součástí programu EnCor Renta a minimální výše počáteční investice je 500 000 Kč. V rámci programu Renta se postupně investuje do dvou fondů a to EnCor Dluhopisový a EnCor Růstový jejichž poměr se upravuje dle horizontu a potřeb klienta.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
EnCor Asset Management, investiční společnost, a.s.NEANO (*)NENENEANO (OPF)NE

*fondy nelze nakupovat individuálně, jsou součástí jejich předpřipraveného portfolia EnCor Renta

Fio banka, a.s.

Fio banka, a.s. je česká banka, která byla založena v roce 2010. Působí převážně v České republice a na Slovensku. Je součástí skupiny Fio, která kromě bankovních služeb poskytuje i služby v oblasti investování, zejména obchodování na burze.

Fio ve svém dlouhodobém investičním produktu nabízí investici do všeho, co lze nalézt v jejich aplikaci e-Broker. V nabídce jsou ETF, individuální akcie, dluhopisy a podílové fondy. 

Hodně oblíbený a levný je zde nákup českých akcií nebo dluhopisů.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
Fio banka, a.s.ANOANONEANOANONENE
fio dip srovnání

Fondee a.s.

Fondee a.s. je česká robo-advisor investiční platforma, která umožňuje jednoduché a dostupné investování do globálních akcií a dluhopisů. Společnost se zaměřuje na klienty, kteří chtějí dlouhodobě zhodnocovat své úspory, ale nemají čas nebo znalosti k aktivnímu obchodování.

Fondee nejen v rámci DIP nabízí diverzifikovaná portfolia složená z fondů ETF a automatizované řešení investování, čímž přináší investiční příležitosti i začátečníkům.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
Fondee a.s.ANO (*)NENENENEANO (ETF)NE

*ETF nelze nakupovat individuálně, jsou součástí jejich předpřipravených portfolií

Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s. je přední investiční společnost ve střední a východní Evropě, která spravuje široké spektrum fondů a poskytuje investiční řešení pro individuální i institucionální klienty. Společnost je součástí skupiny Generali.

Dlouhodobý investiční produkt Generali nabízí pouze investici do konkrétních 15 podílových fondů, které mají v rámci režimu DIP výhodnější poplatky, než je tomu běžně.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.NEANONENENENENE

Golden Gate investiční společnost, a.s.

Golden Gate investiční společnost, a.s. je česká společnost specializující se na investice do drahých kovů, zejména zlata a stříbra. Firma nabízí svým klientům možnost dlouhodobě spořit a investovat prostřednictvím nákupu fyzických kovů ve formě slitků a mincí.

Golden Gate DIP bohužel nabízí pouze jeden podílový fond, kterým je tzv. Permanentní fond. Podle popisu na jejich webu se tento fond řídí investiční strategií permanentního portfolia, která se osvědčila během několika desetiletí a je založena na široké diverzifikaci. Tuto strategii před více než 40 lety navrhl ekonom Harry Browne. 

Dle statutu fondu investují zejména do cenných papírů vydávaných ETF fondy a fondy investující do akcií, dluhopisů, zlata, nástrojů peněžního trhu a dalších aktiv. Ve skutečnosti se tak jedná se o fond fondů.

Poznámka Rozbitého prasátka: Strategie Harryho Brownea je zaměřena na stabilní a bezpečné výnosy v různých ekonomických podmínkách a rozděluje investice rovnoměrně mezi čtyři hlavní třídy aktiv: akcie, dluhopisy, zlato a hotovost. Každá z těchto tříd je zvolena tak, aby reagovala na konkrétní ekonomický scénář – růst, recesi, inflaci či deflaci.

Tento přístup minimalizuje riziko tím, že jednotlivé třídy aktiv mají tendenci se v různých ekonomických situacích chovat opačně. To znamená, že když jedna část portfolia ztrácí hodnotu, jiná může naopak růst, což zajišťuje stabilní výnosy bez ohledu na vývoj v ekonomice. Permanentní portfolio je často doporučováno těm, kteří hledají konzervativní a dlouhodobou investiční strategii, a poskládat si ho můžete i sami pomocí ETF fondů.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
Golden Gate investiční společnost, a.s.NEANO (*)NENENENENE

*v nabídce je pouze jeden jediný fond, který je skutečnosti fond fondů složený z OPF

IN Equity Czech Republic, o.c.p., a.s.

Společnost IN Equity Czech Republic, o.c.p., a.s. se specializuje na investice a finanční trhy.

Svůj program DIP In Equity Renta staví na portfoliovém přístupu s postupným snižováním rizika, na základě toho, v jaké fázi se investor nachází. 

Na počátku se jedná např. o plně akciové portfolio růstových společnosti, ke konci je portfolio již méně rizikové složené z dluhopisů a ve fázi čerpání využívají převážně dividendová portfolia. Portfolia jsou složená z ETF.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
IN Equity Czech Republic, o.c.p., a.s.ANO (*)NENENENEANO (ETF)NE

*ETF nelze nakupovat individuálně, jsou součástí jejich předpřipravených portfolií

INVESTIKA, investiční společnost, a.s.

INVESTIKA, investiční společnost, a.s. je česká investiční firma, která se zaměřuje na správu aktiv a poradenství v oblasti investic.

V rámci DIP nabízí pouze své fondy. V nabídce je celkem pět fondů. Nemovitostní, peněžní, depozitní (alternativa spořícího účtu), akciový a fond investující do developerských projektů. 

Poslední fond je označen jako fond kvalifikovaných investorů a není zřejmé, zda je či není součástí DIP. Akciový fond kopíruje index S&P 500.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
INVESTIKA, investiční společnost, a.s.NEANOANONENENENE

J&T BANKA, a.s.

J&T BANKA, a.s. je česká bankovní instituce, která se specializuje na poskytování komplexních finančních služeb pro individuální a institucionální klienty. Je známá tím, že cílí převážně na movitější investory.

V režimu DIP nabízí možnost investovat do široké nabídky podílových fondů a dluhopisů.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
J&T BANKA, a.s.NEANONENEANONENE

KK INVESTMENT PARTNERS, a.s.

KK INVESTMENT PARTNERS, a.s. e česká společnost založená v červnu 2021 po rozdělení NN Investment Partners C.R., a.s. Její hlavní činností je distribuce podílových fondů.

KK Investment Partners nabízí širokou škálu globálních investičních možností, včetně specifických fondů zaměřených na region střední a východní Evropy. 

Jejich platforma KKInvestor poskytuje více než 100 investičních strategií od světových správců aktiv, včetně 62 fondů v českých korunách pro domácí investory.

Součástí nabídky jejich dlouhodobého investičního produktu je možnost investice do již zmíněných podílových fondů.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
KK INVESTMENT PARTNERS, a.s.NEANONENENENENE

Komerční banka, a.s.

Komerční banka, a.s. je jednou z nejvýznamnějších bankovních institucí v České republice, která nabízí široké spektrum finančních služeb jak pro jednotlivce, tak pro firmy.

Pro svůj KB dlouhodobý investiční produkt využívají podílových fondů od společnosti Amundi (která je také samotným poskytovatelem DIP) a proto zde můžete nalézt velmi podobnou, avšak značně omezenou nabídku fondů.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
Komerční banka, a.s.NEANONENENENENE

MONECO investiční společnost, a.s.

MONECO investiční společnost, a.s. je součástí finanční skupiny Broker Consulting a zaměřuje se na poskytování investičních a poradenských služeb.

Na webu společnosti není o Dlouhodobém investičním produktu ani zmínka. Avšak při detailním zkoumání lze nalézt na webu některé dokumenty, které alespoň okrajově DIP zmiňují. Z těchto indicií si lze domyslet, že s největší pravděpodobností lze do DIP vložit jejích podílové fondy OK Smart Bond, OK Smart Equity a OK Smart ETF. Poslední dva fondy jsou složeny z ETF.

Z detailů fondů lze zjistit nákladovost, která není nijak atraktivní.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
MONECO investiční společnost, a.s.NEANONENENENENE

MONETA Money Bank, a.s.

MONETA Money Bank, a.s. působí na českém trhu od roku 1998, v roce 2016 banka vstoupila na pražskou burzu a přejmenovala se na MONETA Money Bank.

MONETA v rámci dlouhodobého investičního produktu nabízí jednorázově či pravidelně investovat do korunových podílových fondů, ale také, jako jedna z mála, nabízí možnost peníze úročit na spořicím účtu. Přehled poplatků je uveden u jednotlivých fondů v ceníku.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
MONETA Money Bank, a.s.NEANONENENENESpořící účet

Partners investiční společnost, a.s.

Partners investiční společnost, a.s. je česká investiční společnost, která byla založena v roce 2012 a sídlí v Praze. Patří do skupiny Partners Financial Services, která se specializuje na finanční poradenství a správu majetku. 

Tato společnost nabízí široké spektrum investičních fondů zaměřených na dluhopisy, akcie, smíšené strategie i specifické fondy kvalifikovaných investorů. Fondy spravované Partners investiční společností využívají mix tradičních aktiv i fondů obchodovaných na burze (ETF).

Dlouhodobý investiční produkt Partners nabízí možnost investovat do kompletní nabídky podílových fondů, které nabízí Partners investiční společnost. Mezi nabízenými fondy jsou i fondy složené zcela z ETF (fond fondů). Nákladovost se odvíjí dle vybraného individuálního fondového řešení, avšak ke sjednání smlouvy na DIP je nutno využít zprostředkovatele (poradce) ze skupiny Partners.

Poznámka Rozbitého prasátka: Produkty Partners investiční společnosti a Trigea není možné kombinovat v rámci jedné DIP smlouvy. Avšak není nic, co by bránilo uzavření dvou samostatných rámcových smluv.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
Partners investiční společnost, a.s.NEANONENENENENE

Patria Finance, a.s.

Patria Finance, a.s. je česká finanční společnost založená v roce 1994, známá především jako první investiční banka v České republice. Patří do finanční skupiny ČSOB, která je součástí evropské bankovní skupiny KBC Group. Provozuje také portál Patria.cz, kde poskytuje aktuální tržní informace, analýzy a ekonomické zprávy.

Patria Finance je často vyhledávanou platformou pro individuální investory i instituce, která nabízí specializované investiční služby, například v oblasti obchodování na kapitálových trzích v České republice i zahraničí.

Patria Dlouhodobý investiční produkt nabízí velmi široký výběr produktů, do čeho lze investovat. A to vše v rámci DIP se zvýhodněnými poplatky.

Lze vybírat a nakupovat individuální akcie, ETF, podílové fondy, dluhopisů a certifikáty. Tedy téměř vše, co lze do DIP sjednat. Investici lze provádět manuálně, nebo je možné využít automatizace a jejich programu tzv. Pravidelné investice.

Celkově se jedná o jednu z nejlepších nabídek, kterou lze na trhu nalézt.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
Patria Finance, a.s.ANOANONEANOANONECertifikáty

PROSPERITA investiční společnost, a.s.

PROSPERITA investiční společnost, a.s. byla založená v roce 2005 a je součástí investiční skupiny Prosperita, která se zaměřuje na správu otevřených podílových fondů a nabízí individuální přístup ke správě majetku. 

Mezi hlavní fondy patří otevřený podílový fond PROSPERITA OPF globální. O Dlouhodobém investičním produktu se toho na stránkách moc dočíst nedá. Vlastně tam o DIP není žádná zmínka. 

Avšak při podrobnějším hledání lze nalézt informaci, že DIP lze sjednat pro jejich otevřený podílový fond INDEXIT, jenž je globálně diverzifikované akciové portfolio složené z ETF (fond fondů). Z jakých ETF fondů se fond skládá jsem se nedočetl. Poplatkově se nejedná o zajímavé řešení.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
PROSPERITA investiční společnost, a.s.NEANO (*)NENENENENE

*v nabídce je pouze jeden jediný fond, který je skutečnosti fond fondů složený z ETF

Raiffeisenbank a.s.

Raiffeisenbank a.s. působící na českém trhu od roku 1993, je dceřinou společností rakouské finanční skupiny Raiffeisen Bank International (RBI)

Raiffeisenbank Dlouhodobý investiční produkt nabízí poměrně široké možnosti do čeho lze investovat. V nabídce můžete nalézt podílové fondy, certifikáty, individuální akcie a ETF.

Poplatky jsou prezentovány v ceníku pro DIP velmi jasně a transparetně, což je sympatické. Jednoznačně se jedná o atraktivní nabídku.

Tip Rozbitého prasátka: Využijte akce Raiffeisenbank, zřiďte si skrz tento odkaz bankovní účet a získejte bonus 1 000 Kč.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
Raiffeisenbank a.s.ANOANONEANONENECertifikáty
raiffeisenbank dip srovnání

Trigea nemovitostní fond, SICAV, a.s.

Trigea nemovitostní fond, SICAV, a.s. je český realitní fond zaměřený na investice do komerčních nemovitostí, zahrnující kancelářské budovy, logistické areály a retailové parky v Česku a Polsku. Společnost je součástí finanční skupiny Partners Financial Services, a.s.

Na stránkách Trigea se o DIP nic nedočtete. A jelikož jediným fondem, který mají pod svou správou je nemovitostní fond Trigea, s největší pravděpodobností se dá investovat v rámci DIP pouze do tohoto fondu (ceník).

Poznámka Rozbitého prasátka: Produkty Partners investiční společnosti a Trigea není možné kombinovat v rámci jedné DIP smlouvy. Avšak není nic, co by bránilo uzavření dvou samostatných rámcových smluv.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
Trigea nemovitostní fond, SICAV, a.s.NENEANONENENENE

UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.

UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s. je významná evropská banka působící na českém a slovenském trhu. Banka je součástí skupiny UniCredit, jedné z největších finančních skupin v Evropě.

Banka si na propagaci svého Dlouhodobého investičního produktu moc záležet nedává. DIP se dá sjednat dle webu jen na pobočce a vůbec není jasné, do čeho lze investovat. 

S největší pravděpodobní lze využít na investici pouze podílové fondy v rámci jejich programu Jednorázové a Pravidelné investice. Ceník fondů jsem našel zde a zde. Celkově nabídka působí tak, že v UniCredit nemají moc zájem o nové investory.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.NEANONE??? (*)??? (*)NENE

*informace se nepodařilo dohledat

UNIQA investiční společnost, a.s.

UNIQA investiční společnost, a.s. je česká investiční firma, která vznikla v roce 2021 přejmenováním a převzetím aktivit AXA investiční společnosti skupinou UNIQA. Společnost je součástí rakouské UNIQA Insurance Group.

DIP UNIQA nabízí 3 přednastavené investiční strategie (tzv. Defenzivní, Progresivní a Růstový profil) a možnost sestavit si vlastní Individuální profil, který je určen zkušeným klientům, kteří mají zájem pravidelně investovat do portfolia UNIQA fondů dle vlastního výběru. 

Individuální profil lze sestavit z 1 až 6 investičních fondů UNIQA denominovaných v Kč. Podíl jednoho fondu v portfoliu musí být alespoň 5 %.

Chvályhodné je, že poplatky (a složení přednastavených investičních strategiích) pro DIP jsou transparentně a jasně popsány v jednoduchém ceníku.

Zdroj: UNIQA.cz

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
UNIQA investiční společnost, a.s.NEANONENENENENE

WOOD Retail Investments a.s.

WOOD Retail Investments a.s. je dceřinou společností investiční skupiny WOOD & Company. WOOD Retail Investments a.s.provozuje dvě investiční platformy – Portu a Edward.

Portu Dlouhodobý investiční produkt nabízí investování do individuálních ETF a akcií v rámci programu Vlastní strategie. Součástí nabídky DIP jsou ale také tzv. předpřipravená Portfolia na míru (složená z ETF), realitní fond, nebo Investiční rezerva. Využít se dá také Portu Cryptu (ETP), ale z důvodů, které brání prezentaci kryptoměn na webu, se o tom nedočete.

DIP u této společnosti lze sjednat i přes platformu Edward, avšak jen s využitím zprostředkovatele (finančního poradce), a zpravidla za vyšší ceny.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
WOOD Retail Investments a.s. (Portu)ANONEANOANONEANOKrypto (ETP), Investiční rezerva

ZFP Investments, investiční společnost, a.s.

ZFP Investments, investiční společnost, a.s., je česká investiční společnost založená v roce 2012 se sídlem v Praze. Společnost ZFP Investments je součástí širší skupiny ZFP GROUP.

O svém Dlouhodobém investičním produktu toho na svých stránkách moc nepíšou. Nepřímo lze odvodit, že jedinou možností investice v DIP je využít jejich ZFP Realitní fond.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
ZFP Investments, investiční společnost, a.s.NENeANONENENENE

European Investment Centre, o.c.p., a.s.

Společnost European Investment Centre, o.c.p., a.s. (EIC), je licencovaný obchodník s cennými papíry se sídlem na Slovensku, který se specializuje na poskytování investičních služeb, především v oblasti kolektivního investování.

O nabídce DIP se na webu EIC nic nedočtete. Platformu EIC využívají převážně finanční poradci a další zprostředkovatelé. S největší pravděpodobností tak lze DIP využít hlavně přes zprostředkovatele.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
European Investment Centre, o.c.p., a.s.ANOANONENENENENE

IN Equity Slovakia, o.c.p., a.s.

IN Equity Slovakia, o.c.p., a.s. je slovenská pobočka téže firmy působící v ČR. Pro detail ohledně DIP vás odkážu na dřívější popis společnosti IN Equity Czech Republic, o.c.p., a.s.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
IN Equity Slovakia, o.c.p., a.s.ANO (*)NENENENEANO (ETF)NE(*) - stejná nabídka jako u CZ

*ETF nelze nakupovat individuálně, jsou součástí jejich předpřipravených portfolií, stejná nabídka jako u CZ společnosti

Mercurius Pro o.c.p., a.s, odštěpný závod

Mercurius Pro o.c.p., a.s., odštěpný závod působí jako licencovaný obchodník s cennými papíry, jehož aktivity jsou pod dohledem Slovenské národní banky a České národní banky.

Dlouhodobý investiční produkt této společnosti nabízí pravidelné investování do indexu S&P 500. Nabídka nepůsobí nijak atraktivně a proklik na sazebník poplatků spojených s DIP směřuje na jiný dokument, což atraktivnosti a důvěryhodnosti tohoto poskytovatele nepřispívá.

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
Mercurius Pro o.c.p., a.s, odštěpný závod??? (*)??????????????????

*informace se nepodařilo dohledat

Srovnání všech poskytovatelů

PoskytovatelETFPodílové fondyNemovitostní fondyAkcieDluhopisyPředpřipravená portfoliaOstatní
Amundi Czech Republic Asset Management, a.s.NEANONENENENENE
ATRIS investiční společnost, a.s.NENEANONENENENE
Banka CREDITAS a.s.?????????????????????
Colosseum, a.s.ANONEANONENEANO (ETF)NE
Conseq Investment Management, a.s.NEANONENENENENE
CYRRUS, a.s.ANONENENENENENE
Česká spořitelna, a.s.ANOANONEANOANONENE
Československá obchodní banka, a. s.NEANONENENENENE
EFEKTA obchodník s cennými papíry a.s.NEANONENENENENE
EnCor Asset Management, investiční společnost, a.s.NEANONENENEANO (OPF)NE
Fio banka, a.s.ANOANONEANOANONENE
Fondee a.s.ANONENENENEANO (ETF)NE
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.NEANONENENENENE
Golden Gate investiční společnost, a.s.NEANONENENENENE
IN Equity Czech Republic, o.c.p., a.s.ANONENENENEANO (ETF)NE
INVESTIKA, investiční společnost, a.s.NEANOANONENENENE
J&T BANKA, a.s.NEANONENEANONENE
KK INVESTMENT PARTNERS, a.s.NEANONENENENENE
Komerční banka, a.s.NEANONENENENENE
MONECO investiční společnost, a.s.NEANONENENENENE
MONETA Money Bank, a.s.NEANONENENENESpořící účet
Partners investiční společnost, a.s.NEANONENENENENE
Patria Finance, a.s.ANOANONEANOANONECertifikáty
PROSPERITA investiční společnost, a.s.NEANONENENENENE
Raiffeisenbank a.s.ANOANONEANONENECertifikáty
Trigea nemovitostní fond, SICAV, a.s.NENEANONENENENE
UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.NEANONE??????NENE
UNIQA investiční společnost, a.s.NEANONENENENENE
WOOD Retail Investments a.s. (Portu)ANONEANOANONEANOKrypto (ETP), Investiční rezerva
ZFP Investments, investiční společnost, a.s.NENeANONENENENE
European Investment Centre, o.c.p., a.s.ANOANONENENENENE
IN Equity Slovakia, o.c.p., a.s.ANONENENENEANO (ETF)NE
Mercurius Pro o.c.p., a.s, odštěpný závod?????????????????????

Nejlepší poskytovatel DIP - kritéria výběru

Určit, který z poskytovatelů DIP je tím nejlepším, není lehký úkol. Vlastně je to dokonce nemožný úkol stejně tak, jak je tomu u výběru nejlepší investice. 

Ideální řešení vhodné pro každého neexistuje.

Výběr poskytovatele by měl být vždy individuální, na základě vašich vlastních potřeb a preferencí. I přesto se pokusím nastínit postup, jak při výběru poskytovatele postupovat.

Volba strategie uvnitř DIP může být opravdu různorodá. Lze zvolit zcela konzervativní strategii za použití spořících účtů a termínovaných vkladů, až po vyloženě agresivní strategii za použití kryptoměnových fondů. Proto je nutné si definovat srovnávací kritéria, podle kterých budu nejlepší DIP ve svém srovnání vybírat já.

Charakteristika ideálního poskytovatele

Jak by měl vypadat ideální poskytovatel DIP? 

  • Neměl by mít žádný nebo jen minimální průběžný poplatek za správu celkového majetku. Mluvím-li o minimální poplatku za správu, tak si představuji max. velikost okolo 0,20 % p.a. 
  • Měl by mít co nejnižší poplatek za nákup. Přiměřenou velikost poplatku vidím okolo maximálně 2 EUR/USD, respektive okolo 40 až 50 Kč.
  • Převod měn by měl fungovat interně, automaticky a za téměř středový kurz. Pokud by existoval poplatek za převod, nebyl by fixní, ale byl by vypočítán na základě objemu pro směnu.
  • Měl by mít širokou nabídku ETF, nebo alespoň nabízet nízkonákladové indexové podílové fondy.
  • U podílových fondů by ideálně neměly existovat žádné vstupní a výstupní poplatky, nebo poplatek ze zisku.
  • Jako bonus by poskytovatel mohl pro DIP nabízet i možnost využití spořícího účtu, termínovaného vkladu, nebo podobné peněžní alternativy, kde by se alespoň částečně mohla úročit nezainvestovaná hotovost.

To jsem se trochu zasnil.

Je mi jasné, že žádný poskytovatel nedělá investiční charitu a musí primárně vydělávat peníze. Platit za investiční služby je normální a zcela v pořádku. Klíčové slovo je ale platit “přiměřeně”.

Existují investiční platformy, které nestojí takřka nic, například XTB, DEGIRO nebo Interactive brokers. Bohužel DIP zatím ani na jedné platformě založit nelze.

Kdyby vás zajímalo, jak k výběru investiční platformy přistoupit, určitě si poslechněte rozhovor s Petrem Žabžou.

Vliv frekvence nákupů

Při výběr ideálního poskytovatele byste měli zohlednit i frekvenci nákupů cenných papírů do DIP. 

Většina investorů je zvyklá nakupovat měsíčně a zároveň zaměstnavatel ve většině případů posílá příspěvek na měsíční bázi (pokud je sjednán).

Při častých nákupech hrají velmi důležitou roli poplatky za nákup. Pokud je investovaná částka menší, mohou být časté nákupy značně nevýhodné. I z tohoto důvodu lze uvažovat o nákupu pouze 1x ročně a výběr poskytovatele tomuto přístupu přizpůsobit.

Tip Rozbitého prasátka: V případě, že vás zaujala možnost nákupu do DIP pouze 1x ročně, mám pro vás malý tip. Vlastní příspěvky účastníka do DIP není nutno zasílat každý měsíc. Pro získání daňových odpočtu lze zaslat vše až na konci roku a nezainvestované peníze mezitím zhodnocovat jinde. 

S příspěvkem zaměstnavatele je to už trochu složitější. Ten přichází každý měsíc (většinou). Je možné ale vybrat takového poskytovatele, který v rámci DIP nabízí například spořící účet, termínovaný vklad, nebo něco jako je Portu – investiční rezerva. Nezainvestované peníze se mohou alespoň částečně zhodnocovat do chvíle, než přistoupíte ke každoročnímu nákupu.

Metodologie výběru se zaměřením na ETF

Protože čtete web Rozbitého prasátka, nelze začít nijak jinak než se pokusit najít nejlepšího poskytovatele DIP na ETF fondy, ideálně s nabídkou ETF fondů sledující některý ze světových indexů jako je MSCI World, MSCI ACWI (MSCI ACWI IMI) nebo FTSE All-World.

Důvody, proč preferujeme právě tyto ETF fondy, naleznete v tomto článku.

Simulaci nákupu provedu na nákupu ETF fondu dostupného v EU (UCITS) denominovaného v eurech, což je nejčastější varianta nákupu.

Investovat budu v českých korunách (CZK). Ve srovnání počítám i s poplatkem za převod měn a pro výpočet byl použit kurz 1 EUR = 25 CZK. Poplatku se lze vyhnout, pokud poskytovatel poskytuje multiměnový účet a směnu měn bych provedl někde jinde (například v aplikaci Revolut, RoklenFx nebo Wise).

Výše zmíněný postup nicméně komplikuje celou automatizaci a jednoduchost nákupu. A co víc, nelze jej aplikovat na příspěvky zaměstnavatele, které chodí přímo k poskytovateli v korunách a nelze je převést mimo platformu poskytovatele DIP.

Jedním z možných řešení je volba dvou poskytovateleů DIP. 

  • Jednoho, který má interní převod měn za velmi výhodný kurz, a zbylé poplatky nízké. Sem nechat zasílat příspěvky zaměstnavatele.
  • Druhého, kde investujete vlastní prostředky (pro daňovou úlevu) v rámci jiného DIPu, který sice nemá výhodný poplatek za konverzi měn, ale kde můžete zasílat eura napřímo.

Tímto postupem můžete optimalizovat celý proces investice do DIP na maximum. Zda se ale jedná o optimalizaci či zbytečnou komplikaci nechám na posouzení každého zvlášť.

Ve srovnání nezohledňuji nákup frakcí. U některých poskytovatelů to možné je (např. Portu), u některých ne (např. Fio). Vždy předpokládám, že zainvestovaná bude celá částka. Na výsledek by to nemělo mít zásadní vliv. Jednou se nakoupí za menší částku, jindy za větší.

Poslední věcí, kterou nelze zohlednit v hledání toho nejlepšího poskytovatele DIP na ETF, je subjektivní pocit jednoduchosti nákupů. Nejlepší investice bývají takové, které jednou nastavíte a dále se nestaráte. Ne všichni poskytovatelé automatizaci nabízí, někde je potřeba přikupovat jednotlivé ETF fondy vždy manuálně.

Zde je seznam poskytovatelů DIP, kteří nabízejí možnost investic do ETF:

  • Colosseum, a.s
  • CYRRUS, a.s
  • Česká spořitelna, a.s.
  • European Investment Centre, o.c.p., a.s
  • Fio banka, a.s
  • Fondee a.s
  • IN Equity Czech Republic, o.c.p., a.s.
  • Mercurius Pro o.c.p., a.s, odštěpný závod
  • Patria Finance, a.s
  • Raiffeisenbank a.s.
  • WOOD Retail Investments a.s.

Vyřazení poskytovatelé

Ne všichni poskytovatelé nabízející ETF se dostanou do finálního výběru. Na začátek musím některé poskytovatele vyloučit.

Colosseum, a.s.

Informace uvedené na jejich webu ohledně nákupu ETF jsou spíše obecného charakteru a příliš mnoho detailů jsem se nedozvěděl.

V nabídce jejích TOP ETF lze najít celkem 28 ETF a to včetně požadovaného ETF na světový index (iShares Core MSCI World s TER 0,20 %), ale držení ETF u tohoto poskytovatele je spojeno s pravidelným poplatkem ve výši 1,80 % p.a., což je pro pozitivní hodnocení nepřijatelné (ceník ETF na straně 35).

Colloseum-TopEtf-Poplatky

Není specifikováno, za jaký kurz konvertují měny a lze se dočíst, že dokonce existuje i vstupní poplatek pro investici do ETF. Zřejmě je to myšleno jako poplatek za nákup. Výše správcovského poplatku nicméně tohoto poskytovatele diskvalifikuje hned na startu.

Česká spořitelna, a.s

Ve své programové nabídce stále uvádějí, že je možné nakupovat ETF, ale pouze takové, jenž je denominováno v českých korunách. Toto omezení již však neplatí a v aplikaci George lze nakupovat i ETF v cizích měnách. Poplatkově se však nejedná o příliš zajímavou nabídku. 

Zá nákup ETF na německé burze (Xetra) je účtováno 0,40 % z investované částky, avšak minimálně 12 EUR.

Správcovský poplatek je v tomto případě stanoven na 0,015 % čtvrtletně, minimálně 2,00 EUR.

Převod měn je prováděn dle aktuálního kurzovního lístku, kde se odchylka od kurzu ECB pohybuje nejčastěji v rozmezí 2,50 % až 3,00 %.

Ve výsledku se tak jedná o poměrně drahé řešení s kombinací vysokého poplatku za nákup, nevýhodným kurzem pro převod měn a menšího správcovského poplatku.

Fondee a.s.

Investovat do ETF lze, ale pouze skrze předpřipravená portfolia. Nelze si vybrat a nakupovat ETF individuálně. Z tohoto důvodu musím Fondee z tohoto žebříčku vyřadit.

Poznámka Rozbitého prasátka: Možnost využít předpřipravená portfolia není inherentně špatná (pro mnohé začínající investory je to vhodné řešení). Předpřipravená portfolia budu porovnávat v sekci “Nejlepší poskytovatelé na předpřipravená portfolia”.

European Investment Centre, o.c.p., a.s

Jejich business model je postaven převážně na práci s finančními poradci a zprostředkovateli. Nedostatek informací ohledně DIP u tohoto poskytovatele je zásadním problémem, proč jej musím vyloučit.

IN Equity Slovakia, o.c.p., a.s.

Bohužel, ani zde nelze nakupovat ETF samostatně. Je možné využít pouze programu DIP IN Equity Renta (předpřipravené portfolio) s poplatek za správu ve výši 1,9 % p.a. Vylučuji.

Mercurius Pro o.c.p., a.s, odštěpný závod

Popis na webu interpretuji tak, že jedinou možností, jak využít u této společnosti DIP, je pravidelná investice do iShares S&P 500 Swap UCITS ETF (I500.AS). Takže žádné světové ETF v nabídce nenajdeme.

K.O. kritérium je nicméně absence transparentního ceníku poplatků spojených s DIP. Na webu uvádějí: 

“Jasné a přímé poplatkové podmínky bez skrytých nákladů.”

Odkaz na ceník na jejich oficiálním webu směřuje na jiný dokument. Na email společnost nereagovala a z neoficiálních zdrojů lze zjistit, že DIP je nabízen s vysokým průběžným poplatkem. Vyřazuji.

WOOD Retail Investments a.s. (Edward)

Ze srovnání také vyřazuji platformu Edward, která je dělaná na míru zejména pro finanční poradce a zprostředkovatele investic. Toto řešení je poplatkově neefektivní, zejména při existenci platformy Portu pro retailové investory od stejné společnosti.

kniha hlavní stránka investice

Kniha od Rozbitého prasátka

Naučte se pasivně investovat.

Nejlepší poskytovatel DIP na ETF

Pro finální srovnání ve výběru zůstali tito poskytovatelé:

  • Cyrrus, a.s.
  • Fio banka, a.s
  • Patria Finance, a.s.
  • Raiffeisenbank a.s. 
  • WOOD Retail Investments a.s. (Portu)

CYRRUS, a.s.

Nabídka ETF je u toho poskytovatele značně omezená. Aktuálně je v nabídce pouze 15 ETF (seznam ETF je na straně 16), nicméně lze v nabídce nalézt i ETF sledující světový index. Konkrétně jde o Invesco MSCI World (TER 0,19 %).

Poplatek za správu účtu DIP je 0,5 % p. a. Žádné další poplatky už u této služby nenajdete. Dle popisu na webu jsou zdarma i akce jako:

  • předčasný výběr,
  • rebalance portfolia,
  • safekeeping (úschova cenných papírů)
  • nebo vypořádání obchodu.

Neplatíte ani poplatky z kladného výnosu nad stanovenou úroveň, ani poplatky trhů a třetích stran.

Vzhledem k tomu, že Cyrrus má i dobrou samostatnou službu na převod měn (CyrrusFX), předpokládám převod měn za velmi dobrý, téměř středový kurz. Dle odpovědi z podpory je odchylka od středního kurzu cca 0,20 %.

Poskytovatel DIP na ETFPoplatek za správu (p.a.)Konverze měn - odchylka od kurzu ECBTransakční poplatekETF v nabídceAutomatizace nákupuFrakce
CYRRUS, a.s0,50 %bez přirážkybez poplatku15ANOANO

Fio banka, a.s

Fio je  jediný poskytovatel, jenž nabízí nákup ETF bez průběžného poplatku za správu investice

Avšak tento benefit je téměř okamžitě vykoupen velmi vysokými poplatky za nákup. Za každý pokyn k nákupu se platí 7,95 USD nebo 9,95 EUR podle toho, na jaké burze bude pokyn zadán. Pro úplnost uvedu, že ceny platí pro nižší objem nákupu – viz ceník.

Dalším negativním a poměrně vysokým poplatkem je poplatek za směnu měn. Ve Fio nejčastěji naleznete směnný kurz o cca 2,50 % až 3,00 % nižší, nebo vyšší (podle toho zda kupujete, nebo prodáváte), než je aktuální kurz ECB.

Nabídka ETF je velmi široká a nakoupit můžete téměř jakékoliv ETF, které na burze najdete. Nakoupit jdou dokonce i americká ETF, které jinde běžně nekoupíte. Bez problému zde můžete nalézt ty nejlevnější UCITS ETF, jako je např. SPDR MSCI ACWI (TER 0,12 %), SPDR MSCI ACWI IMI (TER 0,17 %), Vanguard FTSE All-World (TER 0,22 %), Amundi Prime All Country World (TER 0,07 %) nebo SPDR MSCI World (TER 0,12 %). Ale i mnoho dalších.

Menší nevýhodou může pro někoho být nemožnost nákupu frakcí a nastavení automatizace. Nákupy je nutno provádět manuálně. DIP na ETF od Fio, se díky tomuto nedostatku a vyšším poplatkům za nákup, hodí spíše na méně časté investice (1x rok).

Poskytovatel DIP na ETFPoplatek za správu (p.a.)Konverze měn - odchylka od kurzu ECBTransakční poplatekETF v nabídceAutomatizace nákupuFrakce
Fio banka, a.sbez poplatku2,50 % až 3,00 %7,95 USD / 9,95 EURdle burzyNENE

Patria Finance, a.s.

U tohoto poskytovatele je potřeba vzít v potaz, zda budete nakupovat pravidelně (měsíčně), nebo například pouze ročně. Proč? Rozdíl je v poplatcích za nákup.

Patria provozuje produkt nazvaný Pravidelná investice, kde je možné investovat pravidelně za snížený poplatek za nákup (označován též jako vstupní poplatek). Tento poplatek se standardně pohybuje na výši 0,80 % z objemu nákupu, ale pro DIP byl tento poplatek snížen na hodnotu 0,40 % z objemu nákupu. V rámci pravidelné investice lze nakupovat i frakce a minimální výše investice je 500 Kč.

Pro pravidelnou investici je v nabídce celkem 48 ETF (seznam ETF naleznete přibližně uprostřed této stránky) a naleznete zde i ETF sledující světový index a to konkrétně iShares Core MSCI World (TER 0,20 %).

Pokud nechcete nakupovat pravidelně, pak je možné využít manuální nákup přes klasickou burzu. Zde je standardní nákupní poplatek ve výši 16,90 EUR, ale pro DIP byl opět snížen na polovinu, tedy na 8,45 EUR. Zajímají-li vás detaily, zde je kompletní ceník.

Co se týče ostatních poplatků, tak za DIP si Patria účtuje 0,12 % za správu majetku a je jedno, zda budete investovat pravidelně, nebo ne. U konverze měn je přirážka ke kurzu 1,50 %.

Poskytovatel DIP na ETFPoplatek za správu (p.a.)Konverze měn - odchylka od kurzu ECBTransakční poplatekETF v nabídceAutomatizace nákupuFrakce
Patria Finance, a.s0,12 %1,50 %0,40 % / 8,45 EUR42 / dle burzyANO (*)ANO (*)

Raiffeisenbank a.s.

Nabídka od Raiffeisenbank je velmi podobná nabídce od Patria pro pravidelné investování. Správcovský poplatek je u ETF nastaven na 0,20 % p.a. a poplatek za nákup (označen v ceníku jako odměna banky) je stanoven na také na 0,20 %. Z tohoto pohledu jde o velmi dobrou nabídku.

Pokud budete chtít nakoupit cenné papíry v USD nebo EUR přímo z korunového účtu v rámci DIP, přirážka k našemu středovému kurzu je pouze 0,9 %.

V nabídce ETF lze nalézt celkem 44 fondů a to včetně dvou ETF sledujících světový index – iShares MSCI ACWI (TER 0,20 %) a iShares Core MSCI World (TER 0,20 %). Nabídka obsahuje ještě další dva světové fondy, ale v ve své distribuční (dividendové) verzi.

Podobně jako u Fio, ani zde nelze nákupní process automatizovat, pokyny je nutné zadávat ručně a nelze nakupovat frakce.

Poskytovatel DIP na ETFPoplatek za správu (p.a.)Konverze měn - odchylka od kurzu ECBTransakční poplatekETF v nabídceAutomatizace nákupuFrakce
Raiffeisenbank a.s.0,20 %0,90 %0,20 %44NENE

Tip Rozbitého prasátka: Využijte akce Raiffeisenbank, zřiďte si skrz tento odkaz bankovní účet a získejte bonus 1 000 Kč.

WOOD Retail Investments a.s. (Portu)

Posledním poskytovatelem, který se dostal do závěrečného srovnání, je Portu.

Portu nabízí velmi širokou nabídku ETF. Aktuálně je v seznamu 71 fondů, přičemž zde naleznete dvě ETF sledující jeden ze světových indexů. Konkrétně jde o Vanguard FTSE All-World (TER 0,22 %) a SPDR MSCI ACWI (TER 0,12 %).

Individuální ETF můžete vybírat a nakupovat v rámci programu Vlastní strategie, jenž má pro DIP zvýhodněný roční správcovský poplatek ve výši 0,5 % ročně. Jedná se o jediný poplatek, který je účtován. Poplatek za nákup není žádná a konverze měn probíhá bez přirážky, za “středový kurz”.

Negativem je fakt, že při předčasném zrušení DIP vám bude doúčtován zpětně průběžný poplatek do výše 1,00 % p.a., jelikož zvýhodněný poplatek platí pouze při dodržení řádných podmínek DIP.

Samozřejmostí u Portu je možnost nakupovat frakce a úplná automatizace nákupního procesu.

Poskytovatel DIP na ETFPoplatek za správu (p.a.)Konverze měn - odchylka od kurzu ECBTransakční poplatekETF v nabídceAutomatizace nákupuFrakce
WOOD Retail Investments a.s. (Portu)0,50 %bez přirážkybez poplatku71ANOANO

Nejlepší poskytovatel DIP na ETF - celkově

Níže můžete vidět seznam finalistů na nejlepšího poskytovatele DIP na ETF:

Nejlepší poskytovatelé DIP na ETFPoplatek za správu (p.a.)Konverze měn - odchylka od kurzu ECBTransakční poplatekETF v nabídceAutomatizace nákupuFrakce
CYRRUS, a.s0,50 %bez přirážkybez poplatku15ANOANO
Fio banka, a.sbez poplatkucca 2,50 % až 3,00 % z objemu7,95 USD / 9,95 EURdle burzyNENE
Patria Finance, a.s0,12 %1,50 %0,40 % (*) / 8,45 EUR42 (*) / dle burzyANO (*)ANO (*)
Raiffeisenbank a.s.0,20 %0,90 %0,20 %44NENE
WOOD Retail Investments a.s. (Portu)0,50 %bez přirážkybez poplatku71ANOANO

*platí pouze pro tzv. Pravidelné investice

Tip Rozbitého prasátka: Všechny podklady a výpočty naleznete ke stažení v předplatitelské sekci na kanálu herohero.

Nejprve se podívám na to, který poskytovatel nabízí nejefektivnější řešení na jednotlivých investičních horizontech bez ohledu na to, zda chci investovat/nakupovat měsíčně nebo jednou ročně.

Nejlepší DIP na ETF podle ročního vkladu a horizontu (v závorce uveden nejefektivnější způsob investice/nákupů)
InvestovánoHorizont
Celkem ročně102030
12 000,00 KčRaiffeisenbank (měsíční)Patria (měsíční)Patria (měsíční)
24 000,00 KčRaiffeisenbank (měsíční)Patria (měsíční)Patria (měsíční)
36 000,00 KčRaiffeisenbank (měsíční)Patria (měsíční)Patria (měsíční)
48 000,00 KčRaiffeisenbank (měsíční)Patria (měsíční)Patria (měsíční)

Především díky sníženému poplatku za převod měn, na kratších investičních horizontech, vítězí Raiffeisenbank DIP ve variantě měsíční investice. 

V těsném závěsu je DIP od Patria, také ve své variantě pravidelných měsíčních investic. Patria zvítězila na investičním horizontu 20 a více let.

V neprospěch Raiffeisenbank však hraje fakt, že nelze nákupní proces nijak automatizovat a pokyny je nutné zadávat ručně. Automatize nákupu je možná bohužel jen u podílových fondů.

V tomto ohledu je jednoznačně vítězem Patria a jejich pravidelná investice (plně automatizované řešení).

Na kratším horizontu (10, 15 a 20 let) a při menších investicích (do 24 tisíc ročně) je na tom ve výsledcích velmi podobně Portu a Cyrrus. Na delším horizontu (20, 25 a 30 let) a při větších investicích (nad 24 tisíc ročně) je na tom ve výsledcích velmi podobně Fio.

Je to logické. Vyšší průběžný poplatek je nevýhodný pro větší investovanou částku na delším horizontu a vysoký poplatek za nákup je nevýhodný na kratším horizontu a menší investované částce.

Pro zajímavost uvádím také tabulku rozdílu v konečné hodnotě mezi nejlepším a nejhorším řešením. Jen pro úplnost dodávám, že se jedná o nejhorší z nejlepších možných řešení.

Rozdíl v konečné hodnotě mezi nejlepším a nejhorším řešením (jakákoliv frekvence investice/nákupu):
InvestovánoHorizont
Celkem ročněKonečná hodnota102030
12 000,00 KčNejlepší177 308,25 Kč553 636,69 Kč1 357 751,33 Kč
Nejhorší132 544,04 Kč418 696,69 Kč1 036 478,78 Kč
Rozdíl44 764,21 Kč (-25,25 %)134 940,00 Kč (-24,37 %)321 272,54 Kč (-23,66 %)
24 000,00 KčNejlepší354 616,51 Kč1 107 273,38 Kč2 715 502,65 Kč
Nejhorší308 975,38 Kč976 030,04 Kč2 416 151,04 Kč
Rozdíl45 641,13 Kč (-12,87 %)131 243,33 Kč (-11,85 %)299 351,61 Kč (-11,02 %)
36 000,00 KčNejlepší531 924,76 Kč1 660 910,07 Kč4 073 253,98 Kč
Nejhorší485 406,71 Kč1 533 363,40 Kč3 721 255,01 Kč
Rozdíl46 518,05 Kč (-8,75 %)127 546,66 Kč (-7,68 %)351 998,98 Kč (-8,64 %)
48 000,00 KčNejlepší709 233,01 Kč2 214 546,76 Kč5 431 005,31 Kč
Nejhorší661 838,05 Kč2 083 340,77 Kč4 961 673,34 Kč
Rozdíl47 394,96 Kč (-6,68 %)131 205,98 Kč (-5,92 %)469 331,97 Kč (-8,64 %)

Výběr levného poskytovatele hraje zásadní roli především při nižších investovaných částkách.

Graf vývoje hodnoty portfolia při měsíčních investicích:

Nejlepší poskytovatel DIP na ETF - měsíční investice / nákup

Pokud uvažujete pouze o pravidelných měsíčních investicích/nákupech, je výsledek stejný jako v prvním případě.

Vítězi jsou Raiffeisenbank a Patria s jejich řešením pro pravidelné investice. S vyššími částkami a na delších horizontech vychází o chlup lépe Patria.

Na kratším horizontu (10, 15 a 20 let) a při menších investicích (do 24 tisíc ročně) je na tom ve výsledcích velmi podobně Portu a Cyrrus. Na delším horizontu (20, 25 a 30 let) a při větších investicích (nad 24 tisíc ročně) je na tom ve výsledcích velmi podobně Raiffeisenbank.

Rozdíl v konečné hodnotě mezi nejlepším a nejhorším řešením (měsíční frekvence investice/nákupu):
InvestovánoHorizont
Celkem ročněKonečná hodnota102030
12 000,00 KčNejlepší177 308,25 Kč553 636,69 Kč1 357 751,33 Kč
Nejhorší132 544,04 Kč418 696,69 Kč1 036 478,78 Kč
Rozdíl44 764,21 Kč (-25,25 %)134 940,00 Kč (-24,37 %)321 272,54 Kč (-23,66 %)
24 000,00 KčNejlepší354 616,51 Kč1 107 273,38 Kč2 715 502,65 Kč
Nejhorší308 975,38 Kč976 030,04 Kč2 416 151,04 Kč
Rozdíl45 641,13 Kč (-12,87 %)131 243,33 Kč (-11,85 %)299 351,61 Kč (-11,02 %)
36 000,00 KčNejlepší531 924,76 Kč1 660 910,07 Kč4 073 253,98 Kč
Nejhorší485 406,71 Kč1 533 363,40 Kč3 795 823,30 Kč
Rozdíl46 518,05 Kč (-8,75 %)127 546,66 Kč (-7,68 %)277 430,68 Kč (-6,81 %)
48 000,00 KčNejlepší709 233,01 Kč2 214 546,76 Kč5 431 005,31 Kč
Nejhorší661 838,05 Kč2 090 696,76 Kč5 129 210,15 Kč
Rozdíl47 394,96 Kč (-6,68 %)123 849,99 Kč (-5,59 %)301 795,15 Kč (-5,56 %)

Nejlepší poskytovatel DIP na ETF - roční investice / nákup

Pro výběr poskytovatele pro roční investice/nákupy je potřeba vzít v potaz délku investičního horozintu a částku pro nákup. Výsledky jsou následující:

Nejlepší DIP na ETF - roční investice/nákupy
InvestovánoHorizont
Ročně102030
12 000,00 KčRaiffeisenbankRaiffeisenbankFio
24 000,00 KčRaiffeisenbankRaiffeisenbankFio
36 000,00 KčRaiffeisenbankFioFio
48 000,00 KčRaiffeisenbankFioFio
Rozdíl v konečné hodnotě mezi nejlepším a nejhorším řešením (roční frekvence investice/nákupu):
InvestovánoHorizont
Celkem ročněKonečná hodnota102030
12 000,00 KčNejlepší171 279,44 Kč533 765,97 Kč1 303 926 Kč
Nejhorší166 745,03 Kč520 835,19 Kč1 240 418 Kč
Rozdíl4 534,41 Kč (-2,65 %)12 930,78 Kč (-2,42 %)63 508 Kč (-4,87 %)
24 000,00 KčNejlepší342 558,88 Kč1 067 531,95 Kč2 635 454 Kč
Nejhorší337 019,71 Kč1 041 670,39 Kč2 480 836 Kč
Rozdíl5 539,18 Kč (-1,62 %)25 861,56 Kč (-2,42 %)154 617 Kč (-5,87 %)
36 000,00 KčNejlepší513 838,32 Kč1 602 504,92 Kč3 966 982 Kč
Nejhorší507 294,39 Kč1 562 505,58 Kč3 721 255 Kč
Rozdíl6 543,94 Kč (-1,27 %)39 999,34 Kč (-2,5 %)245 727 Kč (-6,19 %)
48 000,00 KčNejlepší685 117,77 Kč2 140 389,86 Kč5 298 510 Kč
Nejhorší677 569,07 Kč2 083 340,77 Kč4 961 673 Kč
Rozdíl7 548,70 Kč (-1,1 %)57 049,09 Kč (-2,67 %)336 836 Kč (-6,36 %)

A nakonec opět graf vývoje hodnoty portfolia při ročních investicích:

Výpočty jsem provedl také pro půlroční frekvenci nákupů, ale rozdíl oproti roční frekvenci by opravdu zanedbatelný. Každopádně platí, že půlroční frekvence nákupů by byla v konečném součtu variantou, jenž je lepší než roční, ale stále horší než měsíční.

Tip Rozbitého prasátka: Všechny podklady a výpočty naleznete ke stažení v předplatitelské sekci na kanálu herohero.

Nejlepší poskytovatel DIP na ETF - tabulka výpočtů

Pro úplnost přikládám také kompletní tabulku s výsledky. Do výsledků jsem kromě finalistů přidal také jednoho “ideální poskytovatele”, který nemá žádný průběžný poplatek, žadnou přirážku ke kurzu u měnové konverze a pouze minimální poplatek za nákup.

Nejlepší poskytovatel DIP na podílové fondy

Původně jsem si myslel, že udělám vyhodnocení i nejlepšího poskytovatele na podílové fondy. Zorientovat se v nabídce a cenících jednotlivých poskytovatelů je nicméně takřka nemožné.

Vedou mě k tomu tyto důvody:

  • Zdá se, že někteří poskytovatelé nemají sebemenší motivaci vytvořit přehledný seznam fondů.
  • Ani ze seznamů není jasné, které podílové fondy spadají do nabídky DIP a které nikoliv. 
  • Informace o výši minimální investice (např. min 3000 Kč měsíčně, nebo 5000 Kč jednorázově) se liší od parametrů pro DIP (min. 500 Kč).
  • Extrémně nepřehledné ceníky, mnohdy s uvedeným rozpětím ceny pro koncové investory.

Využít podílové fondy pro DIP nicméně nezavrhuji. 

Dobré řešení pro DIP se dá poskládat z podílových fondů, ale dá to velkou práci a musíte věřit, že byl vybrán opravdu ten nejvýhodnější fond pro vás, nikoliv pro zprostředkovatele (jak z hlediska ceny, tak z hlediska výnosu při podstoupeném riziku, viz skvělý článek od Skejwina).

Podílové fondy mají svá specifika a bohužel nebývají zdaleka tak transparentní jako u ETF fondy. Při výběru kvalitního fondu a manažera hraje roli spíše štěstí, čehož si ve své fantastické studii všímají Fama a French.

Stále však věřím, že nízkonákladový podílový fond (ideálně indexový), který sjednáte (třeba i s využitím poradce) za rozumný nebo téměř nulový, pouze administrativní poplatek, může být vhodným produktem do DIP.

Někteří poskytovatelé nyní nabízí dočasné, nebo i trvalé slevy na poplatku pro DIP, které mohou podílové fondy ještě více přiblížit řešením přes ETF.

Avšak výběr “nejlepšího” poskytovatele nechám na každém z vás.

Nejlepší poskytovatel DIP na předpřipravená portfolia

Pro začínající investory může být vhodné využít pro DIP řešení s předpřipraveným portfoliem. Jednotliví poskytovatelé mohou nabízet jedno, nebo i několik takto předpřipravených portfolií.

Při výběru vhodného portfolia se bere v úvahu několik faktorů:

  • Rizikový profil: Vaše ochota a schopnost přijímat investiční rizika (konzervativní, vyvážené nebo dynamické portfolio).
  • Časový horizont: Jak dlouho chcete investovat (krátkodobé, střednědobé, dlouhodobé investice).
  • Preference: Např. zaměření na udržitelné investice, regionální rozložení apod.

Na základě těchto vstupních parametrů vám poskytovatel automaticky navrhne a spravuje portfolio, které je přizpůsobeno vašim osobním preferencím a potřebám. Výhodou tohoto řešení je, že za vás platforma automaticky rebalancuje portfolio, čímž udržuje optimální rozložení investic dle původního plánu. V ideálním případě i snižuje investiční riziko dle vašeho horizontu.

V seznamu poskytovatelů, kteří nabízí předpřipravená portfolia, se nacházejí tyto společnosti:

  • Colosseum, a.s.
  • EnCor Asset Management, investiční společnost, a.s.
  • Fondee a.s.
  • IN Equity Czech Republic, o.c.p., a.s.
  • WOOD Retail Investments a.s. (Portu)

Colosseum, a.s. – nabízí své strategie ivy. Součástí nabídky je jednu konzervativní, jedno vyvážené a jedno odvážnější předpřipravené portfolio. Ačkoliv by se mělo jednat o ETF portfolia, a tudíž vcelku levné řešení, opak je pravdou. Nabídka této společnosti je spojena s vysokými poplatky.9

Colloseum-Ivy-Portfolia-Slozeni

*Zdroj: Colosseum a.s. – Ceník

EnCor Asset Management, investiční společnost, a.s. – již v popisu tohoto poskytovatel v dřívější kapitole jsem nastínil, oč se jedná. V rámci svého programu EnCor- Renta nabízí “portfolio” složené z jednoho konzervativního a jednoho dynamického podílového fondu, mezi nimiž se složení rozkládá na základě několik faktorů.

Účtován je vstupní poplatek ve výši max. 3 % z hodnoty investice a následně se platí poplatek uvnitř obou zmíněných podílových fondu. Průběžný poplatek je shodný a to 1,25 % p.a. a navíc je účtován u obou fondů ještě výkonnostní poplatek ve výši 10 % z kladného ročního výnosu (princip high-water mark).

Opět se jedná o poměrně drahé řešení. Jde to i levněji.

IN Equity Czech Republic, o.c.p., a.s. – jejich program In Equity Renta staví na portfoliovém přístupu s postupným snižováním rizika, na základě toho, v jaké fázi se investor nachází. Portfolia jsou složená z ETF, ale o jejich detailu se toho člověk moc nedozví.

Transparentně však uvádí poplatky spojené s jejich nabízeným programem. Až 5 % vstupní poplatek a poplatek za správu o velikosti 1,90 % p.a. je diskvalifikuje hned na startu. Nezachrání to ano aktuálně nabízená akce, kde na prvních 10 let poskytují slevu 50% na vstupní poplatek a od 10 roku dokonce 100%.

A tím se dostávám k vítězům – těmi jsou Portu a Fondee

Oba poskytovatelé nabízí stejnou nabídku a to předpřipravená portfolia na míru (ve více variantách, víceméně rozděleny podle rizikovosti) s jednotným poplatek za správu o velikosti 0,50 % p.a. Žádné další poplatky účtovány nejsou.

Osobně mám více raději Portu a to nejen díky širší nabídce, ale hlavně díky tomu, že jejich nejrizikovější portfolio více reflektuje rozložení dle aktuální tržní kapitalizace. U Fondee lze pozorovat větší aktivní přístup u sklady portfolia, hlavně tedy nadvážení evropských akcií.

Nejlepší poskytovatel DIP na individuální akcie

Individuální akcie lze vybírat u těchto poskytovatelů:

  • Česká spořitelna, a.s.
  • Fio banka, a.s.
  • Patria Finance, a.s.
  • Raiffeisenbank a.s.
  • UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.
  • WOOD Retail Investments a.s. (PORTU)

Z pohledu výběru individuálních akcií bych preferoval klasické a zavedené obchodníky s cennými papíry jako jsou Patria nebo Fio. Asi bych se vyhnul klasickým bankovním institucím a jakémukoliv poskytovateli, jenž má průběžný poplatek za správu (Portu).

Pro české akcie bude jednoznačně nejlevnější a daňově také nejvýhodnější nákup u Fio. Pro zahraniční akcie nechám výběr na každém z vás.

S pořadím (nejen u akcií) by určitě hodně zamíchal vstup zahraničního low-cost brokera XTB, kde uvedení DIPu zvažují.

Nejlepší poskytovatel DIP na individuální dluhopisy

Se seznamu poskytovatelů nabízející nákup individuálních dluhopisů lze aktuálně nalézt pouze klasické bankovní instituce:

  • Česká spořitelna, a.s.
  • Fio banka, a.s.
  • J&T BANKA, a.s.
  • Patria Finance, a.s.
  • UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.

Výběr nejlepšího poskytovatele bude hodně záležet na velikosti nabídky a poplatcích. Obecně lze říct, že investoři rádi nakupují dluhopisy u Fio, ale nabídka J&T banky nemusí být k zahození. Opět bude záležet na osobních preferencích.

Závěrečné hodnocení

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) přinesl čerstvý vítr do toho, jak investovat na vlastní pěst s podporou státu. Díky své flexibilitě a velmi rozmanité možnosti volby investiční strategie může DIP zaujmout jak zkušené investory, tak začátečníky.

Při správném výběru poskytovatele a produktů uvnitř DIP se jednoznačně jedná o poplatkově výhodnější variantu než DPS. Každá ušetřená desetina procenta na poplatcích hraje v dlouhodobém horizontu zásadní roli. Existují studie, které dokonce tvrdí, že nejlepším prediktorem budoucích výnosů jsou právě náklady fondu.

Pokud se stále nemůžete rozhodnout, zda využít DIP, nebo zůstat v DPS, v tomto článku DIP vs. DPS vám přináším srovnání obou produktů a přináším návod, jak nad celým rozhodovacím procesem přemýšlet.

Vybrat jednoho jediného nejlepšího poskytovatele DIP je nemožné. Výběr poskytovatele by měl být vždy individuální, a to na základě vašich vlastních potřeb a preferencí.

Výběr nejlepších poskytovatelů dle redakce Rozbitého prasátka je následující:

Nejlepší poskytovatel DIP na ETFPatria
Nejlepší poskytovatel DIP na podílové fondyNehodnoceno
Nejlepší poskytovatel DIP na předpřipravená portfoliaPortu
Nejlepší poskytovatel DIP na individuální akcieFio
Nejlepší poskytovatel DIP na individuální dluhopisyFio / J&T

V přehledu nejlepších poskytovatelů DIP jsem ukázal, jakým způsobem uvažovat o výběru a jak vyhodnotit výhodnost nabídek jednotlivých poskytovatelů. Výsledné řešení je nakonec ale na každém z vás.

Souhlasíte s výběrem? Máte jiné preference? Líbí se vám článek? Pište do komentářů nebo na mail [email protected]!

Na vaše dotazy pravidelně odpovídáme v livestreamu na platformě herohero.

Autorem článku je Mario Ulivelli.

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na X

Diskuze

Odběr
Upozornit na
56 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Děkuji za perfektní srovnání. Je v tom konečném porovnání DIP pro ETFka zahrnutý i vliv poplatku za měnovou konverzi? Když se podívám, tak mi není jasné, proč Portu/Cyrrus vychází hůře (s ročním poplatkem 0.5% + konverze 0.20%) než Patra, kde je ročně 0.12%+0.4% za každý nákup, ale navíc tam je ještě těch 1.5% za měnovou konverzi.

Díky.

Portu/Cyrrus nemají přirážku za směnu (dle ceníku) a převod dělají za aktuální tržní kurz. U nich je pouze poplatek 0,5% z objemu pod správou (správcovský poplatek) a nic víc. Za jaký přesný kurz je dělána směna nevím, odchylka od středového kurzu tam bude, ale bude minimální. Patria vychází lépe, protože nelze sčítat jednotlivé poplatky. Poplatek z objemu pod správou (správcovský poplatek) má zásadní vliv, protože se platí z celkového majektu. Kdežto poplatky za měnovou konverzi a poplatek za nákup se platí jen z aktuální investované částky. Takže díky tomu, že Patria má menší správcovský poplatek, vyjde lépe. Na krátkém horozontu… Číst vice »

Rozumím, moc díky za odpověď.

Cyrrus odpověděl, že „Před nákupem ETF probíhá konverze z CZK na EUR za aktuální středový kurz stanovený ČNB + spread 20 haléřů“, takže poplatek tam je. Také pozor: pokud je DIP Cyrrus nabízen přes poradce, je tam 5 % předplacený poplatek. Cyrrus nemí na webu sazebník poplatků k DIPu, možná z výše uvedených důvodů. Portu je výhodnější než Cyrrus, důvodů je více. V hodnotě Sporoindexu je vše započítáno. Cyrrus s předplaceným poplatkem jen 78,5 % a Portu výrazně lepších 91,7 %.

Díky za doplnění. Jelikož si lze DIP sjednat i bez poradce, nepřipadá mne fér tento předplacený poplatek započítávat do srovnání. Ale ano, Portu bude mnohem lepší varianta. Zároveň je Portu i více transparentní.

Dobrý den,

je možné v rámci DIPu odprodávat aktiva?

např.: prvních několik let budu nakupovat ETF sledující index S&P 500. A časem se rozhodnu, že nechci být zainvestovaný pouze v USA.
Je možné nakoupená aktiva v rámci DIPu prodat a za peníze z prodeje nakoupit třeba index sledující celosvětové ETF?

Děkuji za odpověď, Michal

Ano, je možné prodávat a nakupovat jak je libo. Prostředky v tomto případě stále leží na „účtu“ s réžimem DIP.

Jediné co „nejde“ je vyvedení prostředků mimo réžim DIP (byť jen jediné koruny). Respektive se to bere jako porušení podmínek a předčasné zrušení DIP se všemi následky.

Dle vyjádření bankéře v ČS už investice v cizí měně v rámci DIP fungují. Aplikuje je standardní ceník pro investice a kurzový lístek pro převody měn. Tzn. nákup ETF za lidových 12 EUR a konverze CZK/EUR za přibližně 2.5%

Díky za info. Asi je to tak 🙂

Vidím, že už i změnili informace na svých stránkách. Každopádně i když se zdá dle ceníku, že nemají žádná správcovský poplatek, poplatek za nákup je vyšší než u Fio. Nabídka ČS DIP asi nijak neovlivní pořadí.

Ale je možné, že přijdou s nějakou slevou na DIP, nebo jinou marketingově zajímavou akcí.

Mělo by to jít dokonce rovnou v EUR/USD. Při zadání pokynu mi jde nahoře vybrat vypořádající účet jakýkoli ze všech účtů, co mám. Tedy i cizoměnový. Takže poslat eura směněná jinde a nakoupit by mělo jít, stejně jako při běžné investici. Pak je nabídka Patria/ČS při ročním nákupu téměř stejná.

Jste si jist, že vám jde v DIP nakupovat v USD/EUR? Na standardním majetkovém účtu jsou tyto nákupy možné, pokud má klient veden běžný účet v dané měně – ČS z nějakého důvodu peněžní účty v rámci majetkového účtu neposkytuje a je třeba mít pro každou měnu plnohodnotný bankovní účet. V rámci majetkového účtu DIP je ale údajně k dispozici pouze peněžní CZK účet, tzn. EUR dovnitř DIPU nedostanete.

Ano vrámci DIP je peněžní účet zatím pouze v Kč. Ale zdá se, že nákup by mohl jít i z běžného ciziměnnového účtu. Zkoušel jsem si zadat pokyn k nákupu EUR ETF a jde tam zvolit z jakého účtu se ETF nakoupí (Pokud z CZK vidím měnovou konverzi, z EUR účtu „jen“ poplatek 12€ za nákup). Pokyn až do poslední obrazovky s potvrzením vypadá úplně stejně, jako když to udělám mimo DIP.

U RB směna 0,9% – Nákup cp v USD, EUR přímo z korunoveho účtu v rámci DIP přirážka ke stredovemu kurzu je pouze 0,9 % (FAQ)

Ano, tuto informaci doplnili do FAQ teprve nedávno. V době psání článku nebyla tato informace dostupná a ani dnes ještě není součástí oficiálního ceníku pro DIP.

Každopádně vliv na pořadí výběru poskytovatelů to nemá. Jen se Raiffeisenbank ještě více příblížila „vítězům“ a stále se jedná o rozumnou a dobrou volbu pro DIP.

Článek byl aktualizován a data v tabulkách přepočítána s přihlédnutím k této změně.

Tak jsem se opět utrvdil v tom, že nejlepší DIP nabízí Fio. Jen člověk musí dělat nákup 1x ročně a posílat přímo třeba EURa. Není to pro mne žádný diskomfort a jsem s poplatky na absolutním minimu.

Jj. Pokud se nepletu, autor ve svém perfektním článku (díky za vynaložené, nemalé úsilí) pozapomněl na variantu směny jinde za dobrý kurz a zaslání cizí měny do DIP. Pak Fio vychází o dost lépe (dostává se na špici).

Jj, tato varianta pro nějakého zkušenějšího investora bude zřejmě nejschůdnější. Škoda že třeba toto ještě není porovnáno, ale to bychom toho chtěli moc. Nicméně pro investice třeba v EUR mi stále vychází nejlíp asi FIO a nebo Patria.

Jenže při nákupu 1x ročně přicházíte o výnos z 11 pravidelných měsíčních vkladů.

Není to naopak? Když zainvestuji teď 12 tis. Kč, tak se celá částka ihned zhodnocuje/znehodnocuje, ale když zainvestuji každý měsíc 1000 Kč, tak to má postupný náběh… Výhodou postupného investování je však časová diverzifikace.

Spíše není, váš předpoklad by platil pouze ve velmi specifickém případě, kdy prvního ledna dostanete 12tis k investování a pak už celý rok nic. Naprostá většina investorů má ovšem příjmy rozložené v průběhu roku (zpravidla měsíčně) Srovnáváte tedy tak trochu jablka s hruškama 🙂 Ve vašem případě máte na počátku k dispozici 12tis. pro okamžitou investici, u pravidelného nákupu ale počítáte s nulou s tím, že každý měsíc vám přibude tisícovka. Pokud byste i v případě měsíční investice počítal s počáteční investici 12tis, bylo by investování 1x ročně opět nevýhodné. V zásadě to odpovídá obecnému doporučení nesnažit se časovat trh… Číst vice »

Jasně, chápu Váš úhel pohledu. Já to však nebral tak, že budu každý měsíc syslit tisícovku a pak na trh pošlu 12 tis. Kč. To je jasně blbost. Bral jsem to naopak, že máte k dispozici 12 tis. Kč a ty je lepší investovat hned a ne postupně. Takže vlastně ideál je investovat přebytek hotovosti hned a k tomu pravidelně spořit.

Ano, pokud směníte jinde a budete investovat jednou ročně, pak je Fio nejlepší. Přesně je to spočítané zde: https://medium.seznam.cz/clanek/vidlakovy-penize-prehled-7-nejvyhodnejsich-dipu-v-roce-2024-dle-ukazatele-sporoindex-95905

Příspěvek zaměnstnavatele se musí posílat v Kč !!!!!

Skvela prace, diky za to!

DĚKUJEME ZA SROVNÁNÍ.

Hned posílám kamarádům co to řeší. Hlavně zadarmo

Článek poměrně podrobný a určitě užitečný, jen porovnání vůbec nezohledňuje možnost peníze vyměnit někde na službě typu Revolut, Easychange apod a do DIPu již poslat přímo EUR/USD. Rázem pak vyjde FIO výhodněji než Patria…

V článku je tato možnost zmíněna, ale je pravda, že propočty dělané nebyly. Důvody jsou tři: Jednoduchost a automatizace celého nákupního procesu. Nemožnost dělat směnu jinde pro příspěvky zaměstnavatele. Posledním důvodem je, že by rozsah článku byl extrémní a nikdy by to nečetl. Ve skutečnosti by tak zřejmě bylo nejefektivnější mít DIPy dva, jeden na příspěvky zaměstnavatele (asi Patria) a druhé Fio na vlastní příspěvky. Vše ale záleží na oněch ostatních faktorech, jako je velikost vkladu, frekvence nákupu a délka investičního horizontu. Je ale možné, že v budoucnu vyjde článek na téma „jak neefektivněji pracovat s DIP“, ve kterém bude… Číst vice »

Uvažuji stejně. Na příspěvky zaměstnavatele používám zatím Portu, druhý si zřídím se vkladem rovnou v EUR.
Více DIPů bych viděl i jako výhodné. V případě nutné potřeby výběru jde zrušit např. jen jeden a další běží bez sankcí dál.

S výhodností více DIPů při jejich rušení určitě souhlas.
Jinak dát příspěvek zaměstnavatele např. do Portu a své vlastní peníze do FIO se čistě z hlediska poplatků nevyplatí ani pokud by opravdu konverze u Portu byla za střed. Poplatek půl procenta ročně vyrovná špatný kurz FIO po pěti šesti letech a pak už jen ukrajuje.
Jelikož úplně minimální doba investice je 10 let a pro většinu lidí víc, tak nulový pravidelný poplatek za vedení vyhraje v podstatě vždy…

Teda doplním, že uvažuji jeden roční nákup, pokud např. zaměstnavatel posílá příspěvky měsíčně, může být situace jiná. Pro pravidelné měsíční investice není FIO asi moc vhodné.

Jak může FIO vyjít výhodněji, když na rozdíl od Patrie nelze investovat měsíčně s nízkým poplatkem 0.4%?
Směnu měn u RoklenFX nebo Revolut můžete provést v obou případech, pro příspěvky zaměstnavatele má Patria lepší kurz 1.5% než FIO kurzovní lístek.

Viz výše. Jde o scénář jednoho nákupu za rok pak je FIO nejvýhodnější protože mé nulové průběžné poplatky což je za min 10 let trvání investice větší efekt než rozdíl v kurzech na příspěvku zaměstnavatele. Pro pravidelné malé měsíční investice se FIO moc nehodí.

Děkuji za velmi podrobné srovnání. Z diskusí na toto téma Fio vycházelo nejlépe, ale samotnému se mi to nechtělo počítat. Začal jsem o fiu celkem pochybovat, když jsem si tam poslal z revolutu eura a příspěvek zaměstnavatele jsem směnil přímo na Fio. Rázem je z 98 tisíc (50 zaměstnavatel + 48 já) necelých 95,5 což se mi zdá velmi špatné. Nicméně jsem si říkal, že v dlouhodobém horizontu by měl tento vstupní resp. směnný poplatek porážet ten průběžný a zdá se, že tomu tak opravdu je. 🙂

Ano, pokud to dám do kalkulačky výpočtů, tak ten poplatek +- sedí. Samozřejmě záleží na aktuálním kurzu. Ale ty rozdíly mezi Fio a Patria jsou na všech horizontech minimální při roční frekvenci nákupů (98 000 Kč ročně): 10 letý – 1 387 046,90 Kč vs 1 396 019,02 Kč (Fio vs Patria) 15 letý – 2 599 737,20 Kč 2 606 340,47 Kč 20 letý – 4 381 577,12 Kč 4 374 100,74 Kč 25 letý – 6 999 684,53 Kč 6 956 039,91 Kč 30 letý – 10 846 543,27 Kč 10 727 145,09 Kč A pokud srovnáme Fio… Číst vice »

Dobrý den, díky za parádní článek. Osobně se rozhoduji mezi Patrií a Portu, ale co mi ještě vrtá hlavou je úplné finále – tedy VÝBĚR prostředků z DIP po min 10 letech a po dožití 60 let věku. Čistě hypoteticky, kdyby člověk chtěl vybrat kompletní částku, tedy prodat třeba všechna ETF v jeden den a nechat si pak převést utržené peníze na účet vedený u české banky v CZK – existuje nějaké srovnání poplatků za tento úkon? Přijde mi, že v ceníku u Patrie je nepříjemnost, že prodej berou jako prodej klasické akcie a poplatek je tam složen ze dvou… Číst vice »

Ano, prakticky máte pravdu. V tomto ohledu je to na Portu výhodnější. Směna u Portu na z EUR na CZK by proběhla, ale za lepší kurz. Avšak co bude za x let nevíme. Každopádně u Patria můžete mít i EUR účet a při prodeji není potřeba směňovat na CZK přímo u Patria. Můžete si nechat EUR, převést je jinam a tam udělat směnu. A třeba v té době už budeme mít EURo, nebo třeba žádné EURo nebude a bud ejiná společná měna 🙂 Je to ošemetné celé toto plánování, protože ani poplatky nemusí vydržet nízké/vysoké a budeme měnit, nebo zřizovat… Číst vice »

Opravdu skvělý článek, děkuji za všechny ty výpočty. Samozřejmě v takovém rozsahu se nelze vyvarovat chyb. Např. ve velké tabulce je u „ideálního“ poskytovatele brán průběžný poplatek 0,2 %, i když podle textu by u ideálního poskytovatele měl být nulový průběžný poplatek a jen 0,2 % nákupní poplatek. Jelikož na 30letém horizontu má ideální poskytovatel vyšší poplatek než Patria, asi to bude hrát nějakou roli i ve výpočtech. Chtěl bych se také zeptat v obryse na metodiku výpočtu. Zda pracujete s předpokladem konstantního růstu nebo pracujete s náhodně fluktuujícími trhy s dodržením průměrného historického růstu? Jde mi o to, že… Číst vice »

U obrázku je opravdu chyba. Respektive výsledky u ideálního poskytovatele jsou prezentovány opravdu s průběžným poplatkem 0,2%. Ve neprezentované verzi toiž existuje kalkulace při tři „ideální“ poskytovatele a to upůlně bez poplatků, jen s nákupním poplatkem a jen s průběžným poplatkem. Ten poslední byl omylem prezentován. Při updatu článku na to budu myslet a opravíme. Předpoklad je jednoduchý a to konstantní růst. Není to ideální, ale dělat nějakou služitější (např. monte carlo) simulaci s ruzným průběhem asi nemá cenu. Trh bych nijak nečesoval a prostě provedl jednorázový vklad kdykoliv, kdy je to možné, kdy mám potřebné peníze. V simulaci byl… Číst vice »

Přehled v tabulce (obrázek) s ideálním poskytovatelem byl opraven a doplněn o správná data, která tam měla být již původně. Ještě jednou díky za upozonění.

Super článek, utvrdil jsem se v tom, že nabídka je vcelku omezená a jediní 2 hráči jsou aktuálně FIO a Patria.

Mám plat v EUR, takže řeším zda jít cestou FIO a nakoupit jedno ročně za max. možný daňový odpočet nějaké ETF v EUR. Příspěvek zaměstnavatele není, ale kdyby do budoucna byl, lze třeba mít v rámci FIO DIP 2 schránky, jednu EUR kde si kupuji ETF, a od zaměstnavatele CZK, které bych posílal kvůli poplaktům třeba na CZ burzu a nakupoval české tituly?

Myslím, že žádný poskytovatel ještě nenabízí možnost mít více DIP na jedno rodné číslo. Z pohledu zákona je toto trochu nejasné. Neoficiálně se můžeš dočíst občas, že sice můžeš mít DIP kolik chceš, ale vždy jen jeden aktivní u daného poskytovatele.

Zkusil jsme nasat na MFCR, ale kdo ví kdy odpoví.

Prozatím bych raději počítal s tím, že je potřeba mít pro danou variantu minimálně dva poskytovatele.

Pořizovat dlouhodobý produkt jako je DIP v RB je docela odvážné. Ta banka je notoricky známá nevýhodnými změnami ceníků nebo podmínek v pravidelných intervalech. Je to navíc asi jediný poskytovatel, který má odlišný ceník pro webové rozhraní (RBroker) a aplikaci v mobilu (RB investice) a když se zeptáte v bance, odpoví vám něco v tom smyslu, že zvýhodněné ceny v aplikaci jsou zaváděcí a nikdo neví, jak dlouho tato „akce“ bude trvat. Standardní ceny v RBroker jsou snad nejhorší na trhu. K tomu samozřejmě notorický problém podnikání v Rusku a komu to nevadí principiálně (je docela ostuda, že mají v… Číst vice »

Určitě to je validní argument, díky za něj. Věřím, že pro mnoho lidí to může být i důvod, proč si RB nevybrat. I když je volba DIP svým způsobem dlouhodobé rozhodnutí, v článku musíme pracovat s aktuálními poplatky a aktuální situací či nabídkou.

Díky za kvalitně zpracovaný článek. Svému webu https://finmatika.cz/ se již nevěnujete? V článku (za mě velmi dobrý) https://finmatika.cz/financni-plan-investicni-strategie-slozeni-portfolia/ je řada odkazům které nefungují….

S Mariem jsme spojili síly a jeho skvělé články z webu finmatika jsou právě v procesu migrace na web prasátka. 🙂

Díky za pěkné srovnání! Snad je u FIO jsou ještě jejich vlastní podíláky, kde je nákup bez poplatků (min. 5 tis. Kč) nebo i pravidelný nákup (min. 300 Kč). Tam už je tedy možnost automatizace. Ale výběr dosti omezený, ale zas je tam třeba globální akciový fond v CZK třídě (ale zas s TER 2,3 %).

Teď jsem někde četl článek, že je možné přesouvat celé DIP mezi poskytovatelema a po přesunu se bude započítávat i čas spoření u puvodniho poskytovatele a nebudete začínat od 0. Bohužel nemohu článek dohledat.

Článek byl na serveru peníze cz. Jedná se teprve o návrh úpravy zákona, který by mohl projít legislativním procesem možná ještě letos. Jde o vcelku logickou změnu, prostě jim to v původním návrhu uteklo.

Prozatím však převod DIP k jinému poskytovateli moc poskytovatelů neumožnuje. Největším problémem je, že nový a starý poskytovatel musí nabízet stejné produkty, aby to šlo „jednoduše“ přesunout. Do budoucna se možná i tento postup nějak změní. Samozřejmě jednou z možností je vše prodat a přesunout hotovost, ale takový postup může mít negativné daňové dopady.

Děkuji za perfektní srovnání poskytovatelů DIP! Jak jste prosím přišli na to, že u JT banky lze do DIP nakupovat pouze podílové fondy a dluhopisy? Na jejich webových stránkách vidím následující: V rámci DIP je možné investovat do více než 900 investičních fondů, včetně fondů spravovaných skupinou J&T. Další možností je investice do vybraných dluhopisů v nabídce J&T Banky nebo akcií a ETF obchodovaných na regulovaných světových burzách. Jinak mě láká do DIP u nich nakupovat fond JT Arch (je to sice FKI, ale minimální investici 1 mil. bych udělal na svůj obchodní účet mimo DIP). Ale kdyby mě výkonnost… Číst vice »

V době psání článku tento popis na webu J&T nebyl. Obsah se změnil dle mého. Je možné že nabídku J&T v budoucnu prozkoumáme, ale neočekávám, že by to bylo něj moc levné řešení.

Vždy lze v rámci DIP vše prodat a převod mezi DIP udělat v rámci hotovosti. Bohužel né každý poskytovatel převod umožnuje (snad se to v budnou zlepší) a s prodejem mohou být spojeny dodtečné náklady a daně.

Díky za srovnání! Také mi nejlépe vycházelo Fio s jednorázovým nákupem, nicméně zaměstnavatel přispívá každý měsíc. Proto by mě zajímalo, jak to probíhá technicky? Lze si posílat příspěvek zaměstnavatele na DIP účet u Fia každý měsíc, ale samotný nákup akcií/ETF provést pouze jednou ročně?

Ano. Zaměstnavatel posílá peníze na „běžný účet“ (obchodní účet) a peníze tam prostě budou v mezičase ležet nezainvestované.

Téměř se tady neprobírá možnost, že jsem jednal společnosti a chci si z SRO poslat 50K, ze kterých neplatím odvody a snižuji si daňový základ. V tom případě musím peníze posílat v CZK. A ted navíc chci investovat do ETF. Čili např. v lednu nakoupím SPY za 50K na FIO a o nic se nestarám další rok. Poplatek kurzový a 1x nákup ETF. To pak má asi smyl největší FIO.
Pokud bych nakoupil hodně blbě před korekcí, můžu si pak jakoukoli částkou z vlastního naředit . A ted do mě co mám blbě )))

Podle mě zbytečně spekulujete. DIP je typický produkt pro pravidelnou investici. Prostě si dám trvalé příkazy na měsíční bázi a nestarám se o to. Přijde mi nesmysl nechávat ležet hotovost během roku mimo trh a zainvestovat to pak jednorázově, když je vyplácena měsíčně.

Problém je v tom, že FIO je s poplatkem téměř 10 EUR za nákup akcií/ETF pro pravidelné nakupování v běžných objemech (např. 2-4 tisíce / měsíc) naprosto nevhodné.

Na webu se vám nejspíše líbí...

Chcete ještě více
investičního
obsahu?

Odebírejte newsletter!

popup obrazek s penezi