Ve zkratce: Portu je česká investiční robo-advisor platforma, díky které můžete snadno a rychle začít pasivně investovat. Na základě investičního dotazníku vám Portu vytvoří investiční strategii na míru a vy tím získáte přístup k nejpopulárnějším ETF fondům na světě. Pokud nechcete nic řešit, ale přesto profitovat z dlouhodobých vysokých výnosů kapitálových trhů, Portu je platforma jako dělaná pro vás. Bez jakéhokoliv závazku a s minimálním vkladem 500 Kč se i vy můžete s Portu vydat na cestu za finanční nezávislostí!
Minimální vklad: 500 Kč
Poplatky: 0,24 – 1,0 % + poplatky ETF fondů
Výhody:
- Velmi jednoduché
- Vysoká transparentnost
- Bezpečnost
- Velký výběr investičních produktů
- Zákaznická podpora
- Český tým s vizí
Nevýhody:
- Průběžný poplatek
- Pro začátečníka příliš mnoho možností
Portu je česká robo-advisory investiční platforma, která přináší svým zákazníkům zážitek z jednadvacátého století. Žádné skryté poplatky, investiční portfolio na míru dle tolerance rizika investora vyhodnoceného na základě investičního dotazníku a pravidelné investování už od velmi malých částek. K tomu si přičtěte skvělý blog, pravidelný newsletter a máte kompletní balíček pro moderního investora. Přesně tak, jak to má vypadat.
Recenze Portu aktualizována 16.8.2024
Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!
Portu recenze 2024
Portu recenze 2024
Portu je česká investiční robo-advisor investiční platforma, která poskytuje svým zákazníkům automatizované investiční služby zejména do pasivních indexových ETF fondů, nicméně nabídka v roce 2024 zahrnuje i jednotlivé akcie, Investiční rezervu v podobě úročené hotovosti, kryptoměny či podíly ve sběratelských předmětech.
Cílem Portu je usnadnění investování pro širokou veřejnost, bez ohledu na investované sumy peněz či investiční znalosti. To vše navíc velmi transparentně, bez skrytých poplatků a ve velmi moderním a líbivém kabátku.
Hlavní motto Portu zní:
Lepší místo pro vaše peníze.
Je Portu v roce 2024 skutečně lepším místem pro vaše peníze? To se dozvíte z recenze Portu 2024.
Kdo stojí za Portu?
Společnost byla založena v roce 2017 a je součástí investiční skupiny WOOD & Company. WOOD & Company už na českém trhu působí podstatně déle a to od prosince roku 1991. WOOD & Company jsou etablovaným hráčem na českém investičním trhu a spravují svým zákazníkům prostředky v celkové hodnotě 111 mld. Kč.
V současnosti provozuje Portu společnost WOOD Retail Investments. Jde o českého licencovaného obchodníka s cennými papíry podléhající regulaci a dohledu ČNB. Majoritním (a jediným) akcionářem ve společnosti WOOD Retail Investments zůstává i nadále společnost WOOD & Company.
Členové představenstva Portu jsou Radim Krejčí (CEO a zakladatel Portu), Martin Luňáček (CPO, spoluzakladatel a managing director) a Martin Jaroš (managing director).
Zde je na místě vás také upozornit, že Portu je dlouhodobým sponzorem projektu Rozbité prasátko. Sám jsem dlouhodobým zákazníkem Portu, což je i důvod, proč jsem se s firmou rozhodl spolupracovat.
S Radimem Krejčím jsem také v rámci podcastu Rozbitého prasátka nahrával v roce 2021 rozhovor. V něm Radim fungování Portu detailně vysvětluje:
Portu v číslech
Portu od svého založení udělalo už také velkou díru do světa. Jakto, ptáte se?
Investiční účet u Portu si za 7 let jejich působení na trhu otevřelo už přes 200 000 uživatelů. Navíc Portu dnes spravuje prostředky v hodnotě před 31 mld. Kč.
Růst, jak se patří.
Bezpečnost
Je Portu bezpečné?
Ano, je.
Portu splňuje všechny základní předpoklady, které by investiční platforma 21. století měla mít:
- Regulace a dohled ČNB
- Licence obchodníka s cennými papíry
- Transparentní investiční přístup
- Pojištění vkladů dle zákonných limitů
- Segregace vašich prostředků od aktiv společnosti
- Silný partner v zádech podobě Wood & Company
- Český tým a podpora
Portu mi za 5 let používání nikdy nedalo nejmenší záminku k pochybám. Sám navíc několik zaměstnanců Portu osobně znám a ostatně s Portu i dlouhodobě spolupracuji, což mi značně přidává na důvěře.
Je tohle zárukou, že se nikdy nemůže nic přihodit? Bohužel není.
Investice nikdy nejsou bez rizika a vždy existuje nenulová šance toho, že se něco přihodí.
Nic ale nenaznačuje tomu, že by Portu nemělo být bezpečnou investiční platformou a s vašimi penězi se mělo cokoliv přihodit.
Veškeré detaily ohledně bezpečnosti u Portu si můžete přečíst zde.
Do čeho Portu investuje?
Hlavním tahákem Portu je automatizované pasivní investování do ETF fondů.
Co to je pasivní investování? Pasivní investování je investiční strategie, která má za úkol kopírovat výkonnost daného kapitálové trhu. Nejznámější trh je nejspíše ten reprezentovaný indexem S&P 500, tedy 500 největších amerických burzovně obchodovatelných společností, které jsou v indexu zastoupeny dle svých tržních kapitalizací (čím větší firma, tím větší zastoupení v indexu).
Na strategii pasivního investování jsou založeny především “Portfolia na míru” a “Vlastní investiční strategie”. Portu už ale dnes nestojí pouze na indexových ETF fondech.
Pokud by vás pasivní investování zajímalo, určitě si najděte čas na mojí knihu Průvodce pro pasivní investování, kde je tento investiční přístup detailně vysvětlen.
Svou nabídku v roce 2024 Portu rozšířili už i o účty úročené hotovosti, kryptoměnové fondy, jednotlivé akcie, realitní fondy a korporátní dluhopisy skrze službu OpPORTUnity, nebo o sběratelské předměty na platformě Portu Gallery.
Tato recenze se zaměří na hlavní složku investiční platformy – pasivní investiční Strategie na míru, Investiční rezervu a Vlastní strategie.
V recenzi nebudu hodnotit platformy OpPORTUnity a Portu Gallery. Tyto služby elegantním způsobem rozšiřují investiční možnosti pro veřejnost, ale dle mého názoru nejde o základní kámen investičního portfolia a jde tedy o alternativy pro pokročilejší investory.
Co to je robo-advisor?
Buzzword robo-advisor je fenoménem několika posledních let. Robo-advisor je investiční platforma, která veškeré náležitosti spjaté s investováním řeší za vás. Stroj tak zcela nahrazuje člověka s výběrem investic a volbou vhodné strategie. Alespoň se to tak navenek tváří.
Zatímco dříve jste museli jít za investičním bankéřem, abyste investovali peníze do podílového fondu, dnes všechny náležitosti spjaté s otevřením účtu a investování vyřešíte během několika okamžiků z pohodlí domova.
Robo-advisor platformy mají za cíl demokratizovat, zjednodušit a zpřístupnit investování široké veřejnosti.
Jak funguje robo-advisor?
Jak to funguje? Velmi zjednodušeně tak, že na robo-advisor platformě vyplníte investiční dotazník, na základě něhož vám bude stanoveno ideální investiční portfolio. To je složeno většinou z indexových ETF fondů, jejichž podkladové aktivum bývají akcie nebo dluhopisy z celého světa.
Správa portfolia se pak děje bez vašeho zásahu, vždy s ohledem na investiční horizont a toleranci rizika. Vám stačí jen posílat na platformu peníze.
Investiční platforma automaticky přikoupí investiční produkty tak, aby se portfolio v čase drželo nastavené alokace (např. 70 % v akciových ETF fondech a 30 % v dluhopisových ETF fondech). Vy přitom nemusíte nic dalšího řešit.
Vaše investiční portfolia tak doslova spravuje počítačový algoritmus. Odtud také pochází samotný název, který by se do češtiny dal přeložit jako “robotický poradce”.
Popularita a růst robo-advisor platforem
Robo-advisor platformy původně cílily především na mladší ročníky investorů, kteří už dávno byli zvyklí všechno řešit na dálku. Navíc generace miléniálů pomalu ale jistě začíná mít peníze, takže se stává populární cílovkou (nejen) investičních společností.
Dnes už nicméně investiční robo-advisor platformy pro jejich jednoduchost používají úplně všichni. Na dalším grafu jsou zachyceny prostředky pod správou na amerických platformách včetně odhadu na další roky.
Co robo-advisor platforma není?
Robo-advisor rozhodně není nadřazená investiční služba, kde by vám sofistikovaný algoritmus vybíral pomocí vysokofrekvenčního tradingu optimální investiční příležitosti. Vzorová portfolia, do kterých investujete (a spolu s vámi další tisíce lidí), sestavuje komise zkušených analytiků a portfolio manažerů, a to na základě moderní teorie portfolia.
Robo-advisor tak spíše jen znamená, že se to vše děje bez vašeho přičinění.
Robo-advisor platformy neslibují zázračné výsledky plynoucí z časování trhů nebo nákupu podhodnocených akcií.
Naopak, robo-advisor platformy cílí na jednoduchost pomocí časem a daty ověřených investičních strategií, které většinou stojí na globálních, tržně vážených investičních portfolií složených z ETF fondů.
Přitom se spoléhá na pravidelné přikupování a držení se investičního plánu. Portfolia jsou stále navržena lidmi (investičními komisemi).
Je pro vás robo-advisor platforma vhodná?
Investovat by měl dle mého názoru každý. Otázka tak spíše je, zda je robo-advisor a pasivní investování správnou cestou pro vás.
Investičních přístupů však existuje celá řada (nemovitosti, aktivní výběr akcií, kryptoměny atd.) a každá z možností má svá pro a proti.
Pasivní investování má hned 5 zásadních výhod, které z něj dělají ideální způsob celoživotního budování bohatství vhodného pro drtivou většinu lidí:
- Bezstarostnost
- Transparentnost
- Bezpečnost
- Dlouhodobý růstový potenciál
- Nízké náklady
Cesta pasivního investování
Pasivní investování je strategií, s kterou by si 95 % lidí mělo vystačit po celý život.
Ačkoliv si ETF fondy můžete nakupovat i sami přes brokera jako je DEGIRO, robo-advisor platforma vás oprostí od jakýchkoliv dalších starostí se správou portfolia, rebalancováním, volbou správných produktů atd.
Přes robo-advisor platformy můžete investovat bez jakýchkoliv investičních znalostí, ale osobně důrazně doporučuji se v problematice alespoň trochu vzdělat. Pravděpodobnost, že se dopustíte zásadních chyb, které vás budou stát spoustu peněz, se se zvyšujícími investičními znalostmi snižuje.
Začít můžete třeba s mou knihou o pasivním investování.
Robo-advisor platformy jsou určené pro lidi, kteří chtějí investovat na kapitálových trzích, vědí proč, ale zároveň tomu chtějí obětovat co nejméně času. Hledají tak důvěryhodného partnera a to i za cenu o něco vyšších nákladů, než kdyby si portfolio spravovali sami u brokera.
Portu takovým partnerem je.
Robo-advisor vs. broker
Asi se ptáte, jaký je rozdíl mezi robo-advisor platformou a brokerem a kde byste měli investovat?
Broker vs. robo-advisor. Kde investovat do ETF?
— Rozbité prasátko (@rozbiteprasatko) August 13, 2024
K epizodě mě motivovala vášnivá diskuze na FB, kdy chtěl syn převést rodiče z @portucz k brokerovi, protože je levnější.
Fér, ale myslím si, že tak jednoduché to rozhodnutí není. Při výběru bude záležet na těchto 3 parametrech:
Broker je obchodní investiční platforma, kde získáte přístup k různým světovým burzám, kde si můžete koupit akcie, ETF fondy či další investiční produkty dle svého gusta.
Nikdo vám nepomáhá, ale na druhou stranu vám také nikdo neřídí portfolio nebo neurčuje, co za aktiva budete držet. Veškerá odpovědnost správy portfolia leží na vašich bedrech.
Platíte zpravidla jen za to, co děláte a jaké produkty využíváte. Za tím se schovávají především transakční poplatky za nákupy či prodeje cenných papírů.
Robo-advisor platforma je spíše službou než obchodní platformou. Vše se děje bez vašeho přičinění, nicméně vždy při vašem plném vědomí. Na robo-advisor platformě tak platíte za zprostředkování investičního servisu.
O tom, zda pro vás bude lepší investovat přes robo-advisor platformu nebo byste si raději měli dělat vše sami jsem mluvil v této epizodě podcastu:
Jak používat Portu?
Zřízení účtu a následné investování přes investiční robo-advisor platformu Portu by nemohlo být jednodušší.
Registrace a dotazník
Jak to bývá zvykem na každé investiční platformě, při zřízení účtu budete muset nejprve podstoupit absolvování investičního dotazníku. Plyne to z nařízení Zákona o podnikání na kapitálovém trhu a na dodržování dohlíží ČNB.
Dotazník je souborem otázek, které mají za úkol otestovat vaše znalosti v oblasti investování a zároveň zjistit, jaký je váš rizikový profil a investiční horizont.
Nejde o nic složitého, ale je možné, že budete vyhodnoceni jako investování nezpůsobilí.
Pokud to je i váš případ, berte to jako varování, abyste se v tématu vzdělali. Investování je vždy rizikové a vyplatí se vědět, do čeho jdete.
K registraci budete potřebovat identifikační doklady, e-mail, mobilní telefon a 10 minut času. Jak to celé probíhá můžete zjistit na tomto informačním videu od Portu:
Platforma a design
Dříve jsem měl problém s nepřehledností platformy. Jak Portu přicházelo s novými investičními produkty, přestal jsem být schopný jednotlivé strategie snadno od sebe rozeznávat.
To je ale minulostí.
V současnosti Portu web i mobilní aplikace vypadají skvěle. To je samozřejmě dost úsečné a subjektivní hodnocení, ale jejich aktuální vizuální i brandová podoba se mi prostě líbí.
Kdyby vás UX aplikací a webů bavily, můžete si zde přečíst celý článek o tom, jak redesign platformy a ostatně i brandu Portu probíhal.
Velmi těžko se mi soudí použitelnost jakožto dlouholetému uživateli (účet u Portu mám již od roku 2019) a člověku, který se v investicích dennodenně pohybuje. Přeci jen jsem si za ty roky na platformu zvyknul.
Průchod platformou mi nicméně přijde přímočarý a vytvoření účtu zvládnete i v případě, že si otevíráte svůj první investiční účet vůbec.
Na platformě je poměrně jednoduché se zorientovat a najdete na ní to, co opravdu potřebujete. Osobně jsem rád, že došlo k vizuálnímu oddělení ostatních brandů spadající pod značku Portu. I tak může být pro začátečníky selekce docela velká, možná až zbytečně.
Investiční sekce pak také vypadá krásně, přehledně, čistě a intuitivně.
Vidíte vývoj vašeho portfolia v čase jak z peněžně váženého tak procentuálního hlediska. Snadno také dohledáte smluvní dokumenty či daňové podklady.
Mobilní aplikace
Portu má pak i mobilní aplikaci, která je po designové stránce prakticky totožná s webovou aplikací.
Osobně aplikaci nevyužívám, ačkoliv jsem Portu v předchozí verzi recenze z roku 2021 vyčítal, že aplikaci nemají. Důvod je hlavně pragmatický – nechci mít nutkání neustále kontrolovat své portfolio.
Transakce, vklady a výběry
Investování s Portu by nemohlo být jednodušší. Stačí poslat peníze na investiční účet (minimálně 500 Kč) a o vše ostatní se postará Portu.
Důležitá poznámka ohledně budoucího uživatelské spokojenosti je informace týkající se tzv. obchodních dnů.
Jestliže investujete s Portu, nemáte plně ve svých rukách den a čas, kdy si jednotlivé instrumenty nakoupíte nebo prodáte. Portu provádí transakce pouze během obchodních dnů v pracovním týdnu.
Portu o této skutečnosti pochopitelně informuje na svém webu a uvádí:
„Obchodní dny Portu jsou ty pracovní dny, ve kterých dochází k nákupům a prodejům instrumentů (ETF, akcie) ve vašich investičních produktech. Tyto dny probíhají zpravidla dvakrát týdně – v pondělí a ve středu. Přesné dny se mohou měnit s ohledem na státní svátky (v ČR i v zemích, ve kterých obchodujeme).„
Jde o důležitou informaci!
Může se totiž stát, že byste z důvodů paniky či nějaké nenadále životní situace potřebovali peníze okamžitě k dispozici. Hodnota investovaných peněz by se v takový okamžik samozřejmě také mohla propadnout, takže na rychlosti výběru skutečně záleží.
V krajních případech se může stát, že k obchodu nedojde i po dobu 7-10 dní, a proto je třeba tuto skutečnost důkladně zvážit při finančním plánování a spíše než se spoléhat na výběry z Portu portfolia, mějte pro tyto situace vybudovanou dostatečně vysokou finanční rezervu.
Investiční strategie - jakou zvolit?
Účet hotov, jde se investovat!
Ne tak rychle. Portu vám sice s investováním pomůže, ale vy musíte vědět, do čeho chcete investovat.
Portu má totiž na výběr hned z několika investičních možností. To je:
- skvělé pro lidi, kteří vědí, co hledají,
- paralyzující pro lidi, kteří se ve světě investic teprve rozkoukávají.
Portu peníze investuje do finančních produktů (ETF fondy v případě Portfolií na míru, dále ale i do jednotlivých akcií nebo jiných tipů aktiv na základě vašich strategií), ze kterých poskládá vaše portfolia. Vy tak můžete vlastnit třeba jen část podkladového aktiva (nazývá se frakční akcie), což byste u brokera nemuseli být schopni provést.
Na výběr budete mít z produktů jako Portfolia na míru, Investiční rezervy, Odpovědného investování či Vlastních strategií. Naštěstí už v Portu alespoň vizuálně oddělili OpPORTUnity a Portu Gallery, které s pasivním investováním nemají nic společného.
Z mého pohledu jde paradoxně o slabinu Portu, které toho umí opravdu hodně (což je skvělé), ale někomu to může způsobit úzkosti.
Obsáhlá nabídka je dle mého názoru silnou ale zároveň i slabou stránkou Portu.
Investovat na platformě Portu můžete už od 500 Kč.
Portfolia na míru
Portfolio na míru by mělo být vaším základním stavebním kamenem, chcete-li používat tuto investiční platformu. Podle rizikového profilu vám bude sestaveno portfolio na míru, které bude mít expozici na celosvětové kapitálové trhy blížící se tržní kapitalizaci.
Nic o moc lepšího, než co vám sestaví v Portu, se svými portfolii nevymyslíte.
Dle rizikového profilu bude portfolio složeno z různého poměru akcií a dluhopisů. Čím vyšší riziko jste ochotni podstoupit, tím více je portfolio přikloněno k akciovému složení a tím vyšší jsou očekávané výnosy.
Kdybyste tápali s tím, jaké investiční riziko podstupovat, tak se podívejte na mé video, kde ho detailně rozebírám.
Skvělá je na portfoliích na míru možnost automatického snižování rizikovosti. Můžete tak doslova na portfolia úplně zapomenout, aniž by se vám stalo, že ke konci investičního horizontu budete mít peníze ve volatilních akciích.
Průběžné rebalancování je pak samozřejmostí.
Pojďme se teď na několik profilů podívat.
Rizikový profil 10
Kdokoliv s investičním horizontem 15 a více let by měl dle mého názoru volit rizikový profil 10.
Alokace vypadá následovně:
Portfolio je založeno převážně na akciích zemí z vyspělého světa. 44 % je v akciích USA, 18 % v Evropě a 8,8 % v akciích Japonska. Složení se může (a bude) v čase samozřejmě měnit s tím, jak se mění světová tržní kapitalizace.
Kdybyste se podívali například na jeden z nejznámějších světových indexů na celosvětovou tržní kapitalizaci MSCI All Country World Index, tak zjistíte, že v něm má USA zastoupení 63 %, Japonsko 5,4 % atd. Zastoupení se oproti Portu liší.
Liší se strategie od celosvětového indexu?
Důvodů je asi více. V první řadě je snížená expozice na USA způsobena poměrně velkým zastoupením akcií menších společností (small cap), což je právě jeden z faktorů, který má na základě dlouhodobých dat vyšší výnosy než akcie velkých společností (large cap).
Pak mě také zaujala zvýšená expozice na Čínu a to skrz akcie akcie rozvojových zemí a asijských akcií.
V každém Portu portfoliu pak bude malé zastoupení hotovosti. Hotovost je pracovní složkou investice, která umožňuje provádět pravidelné operace a snižovat celkové transakční náklady.
Portfolio je složeno poměrně zajímavě, zaujal mě pak především velký příklon k akciím malých společností a nižší než je tržní zastoupení USA.
Je to dobře nebo špatně? Jak už to s každou expozicí na jiné než tržně vážené hodnocení – jen čas ukáže. Jde o vědomý zásah investiční komise tak, aby potenciálně zprostředkovali svým zákazníkům vyšší dlouhodobé výnosy.
Rizikový profil 7
Podle očekávání je rizikový profil 7 už o něco konzervativnějším portfoliem. Najdete v něm kromě akcií (72 %) také dluhopisy (18 %), akcie nemovitostních společností (tzv. REIT; 8 %) a hotovost (2 %).
Akciová složka je sestavena velmi podobně té z rizikového profilu 10.
Dluhopisová složka má pak expozici na nejbezpečnějšího dlužníka světa (americkou vládu) a dále na mezinárodní protiinflační dluhopisy. Nutno dodat, že protiinflační dluhopis je vždy závislý na inflaci v zemi, kde se vydává, tudíž pro české investory a naší inflaci nemusí být tak zajímavý.
Zajímavým prvkem v tomto profilu vnímám právě v zařazení REIT ETF fondů jako samostatné složky. S myšlenkou zařazení REIT expozice jako samostatně složky do portfolia jsem se poprvé setkal v knize od Williama Bernsteina – Four pillars of investing. Sám tuto zvýšenou expozici ve svém portfoliu také praktikuju.
Rizikový profil 3
V rizikovém profilu 3 už naleznete prakticky rovnocenné zastoupení dluhopisů (46,6 %) a akcií (39,4 %). Zajímavé je pak obsažení zlata (6,5 %).
Zlato má velmi zajímavou vlastnost jakožto doplněk portfolia, jelikož přináší do portfolia složeného jen z akcií a dluhopisů větší stabilitu. Důvodem je odlišná korelace zlata s ostatními složkami.
Vlastní strategie
Nechcete za sebe nechat sestavovat portfolia investiční komisi? Jak je libo, vyberte si vlastní ETF fondy nebo akcie a sestavte si vlastní portfolia.
Přesně tak, Portu umožňuje i sestavení vlastních strategií. Prakticky si tak můžete sestavit portfolio, kdy máte 75 % prostředků v indexu S&P 500, 15 % v rozvíjejících se trzích a zbytek v akciích ČEZu.
Ne že by se někomu v dnešní době chtělo investovat do ČEZu.
Díky funkci Vlastní strategie tak máte všechno ve svých rukách. To zní skvěle, tak v čem je problém?
Já osobně vnímám Portu jako plaformu pro začátečníky a obecně lidi, kteří nechtějí příliš mnoho řešit investování. Jestliže ale Portu skrz dotazník vyhodnotí, že jste pokročilí investoři, otevře vám dveře k velké spoustě dalších možností.
Co za produkty si můžete koupit? ETF i akcie!
Vy si tak můžete koupit všemožné ETF fondy a portfolio si poskládat podle libosti. A kdyby to nestačilo, můžete to pocukrovat akciemi ČEZu, Microsoftu, Nike nebo Nvidie.
Abyste takovou strategii aplikovali, měli byste dobře vědět, co děláte a proč to děláte. Skrz vlastní investiční strategii totiž snižujete, nikoliv zvyšujete, pravděpodobnost na průměrnou návratnost kapitálových trhů.
Proto bych určitě vyzýval k opatrnosti a pokud nedokážete dobře vysvětlit, proč byste měli nějaký ETF fond či akcii do portfolia zařadit (dobré minulé výnosy nebo “zářná budoucnost” sektoru nejsou dobrými argumenty), měli byste se od vlastních strategií držet dál.
Navíc jsem přesvědčen, že pokud už se rozhodnete pro vlastní strategie, jste dosti pokročilí investoři a budete schopni je aplikovat sami, jinde a levněji než přes Portu.
Chápu, proč Portu s Vlastními strategiemi přišlo (platformy jako XTB a Trading 212 jsou velkou konkurencí) a sám jsem dlouho investoval do jejich strategie “Odpovědná budoucnost”, ale stále si myslím, že nejrozumnější je držet se Portfolií na míru, které se nejvíce blíží myšlence pasivního investování.
Investiční rezerva
Aby toho nebylo málo, tak Portu přichází ještě s jedním produktem – Investiční rezervou.
Ta sice s pasivním investováním nemá nic společného, ale jde asi o nejlepší místo pro vaši krátkodobou finanční hotovost.
Jestliže využíváte tento produkt, Portu vaše prostředky vkládá k vybraným partnerským bankám a úroková sazba, kterou dostanete, se odvíjí od hlavní úrokové sazby ČNB (tzv. dvoutýdenní repo sazba). Ta se pochopitelně bude v čase měnit.
K dispozici je i “odvážnější” varianta s globálními dluhopisy, ale na krátkodobou hotovost je dle mého názoru vhodná právě “opatrnější” varianta.
Můžete zde držet finanční rezervu, vklad na pořízení hypotéky nebo jakoukoliv další hotovost, kterou se chystáte v následujících týdnech a měsících použít a tudíž jí nechcete investovat.
Je důležité upozornit, že likvidita není tak velká jako v případě běžného spořicího účtu. Portu s penězi nakládá jen během tzv. “obchodních dnů”, takže vždy počítejte v nejhorších případech i s několikadenní prodlevou v případě výběru peněz.
DIP - Dlouhodobý investiční produkt s Portu
Portu byla jednou z prvních platforem, která svým zákazníkům nabídla investovat do nově schváleného Dlouhodobého investičního produktu (DIP).
Od 1. ledna 2024 si DIP můžete sjednat také. DIP je jakýmsi investičním režimem, který vám umožňuje při zvýhodněných daňových podmínkách investovat do ETF fondů, akcií, dluhopisů či finančních prostředků. Na DIP vám navíc může přispívat i zaměstnavatel.
Kdyby vás detaily kolem DIPu zajímaly, poslechněte si můj podcast, kde produkt představuji. K DIPu se v epizodě vyjádří i Radim Krejčí, zakladatel Portu.
Přes DIP Portu umožňuje investovat do strategií Portfolio na míru a ostatně i do Investiční rezervy a Vlastních strategií. To navíc jen za polovinu oproti běžným poplatkům, tedy za 0,5 % ročně. O ceníku a poplatcích bude ještě řeč.
Dětský účet
Profitovat z pasivních investičních strategií mohou nejenom budoucí penzisté, ale i ti nejmladší – děti.
Portu má v investiční nabídce i produkt s názvem “Dětský účet”.
Jestliže byste rádi budovali svým dětem portfolia pro usnadnění jejich startu do života, těžko budete hledat lepší místo než Portu. To vše navíc za 0,25 % ročně.
Doporučení pro začátečníky
Pokud má Portu být páteří vašich investičních portfolií, vůbec nic neřešte a založte celou svou investiční strategii na produktu “Portfolia na míru”.
Proč?
Protože Portfolio na míru je ze všech strategií úplně nejblíže myšlence pasivního investování, tedy nákupu celého tržně váženého kapitálového trhu. Dynamičtější strategie navíc mají drobnou faktorovu expozici.
Teoreticky byste jako začátečníci mohli také pokukovat po Investiční rezervě.
Tu lze využít právě jako super úschovu hotovosti, kterou budete v krátkodobém až střednědobém horizontu potřebovat. Hotovost sice není tak likvidní jako na spořicím účtu (může trvat až týden, než se k ní dostanete), ale zase bude mít o něco vyšší zhodnocení než u většiny spořicích účtů velkých bank.
Pro začátečníky není Portu jen nejlepší možností, jak investovat do kapitálových, ale může být také jedinou. A to za to stojí.
Začněte investovat
Nejrychlejší cesta, jak dosáhnout na finanční nezávislost, je pomocí investování. Nečekejte a začněte investovat ještě dnes!
Doporučení pro pokročilejší
Jestliže se považujete za pokročilejší investory, stále si na Portu platformě najdete něco pro sebe. Do Portfolií na míru může investovat opravdu každý.
Pro zkušenější investory se však nabízí otázka, zda by Portu měli používat jinak než pro produkty Portfolio na míru či Investiční rezervu.
Portu sice nabízí zajímavé tematické strategie, kde si pokročilejší z vás mohou vybrat z technologických či růstových profilů, ale jste-li pokročilejší investoři, asi byste si dokázali takovou strategii sestavit jinde a levněji.
A pak zde máme sociálně odpovědné investice. O ESG investování v budoucnu napíšu samostatný článek, ale časem jsem došel k názoru, že expozice na trendy (ESG, AI, krypto, robotizace atd.) není v dlouhodobém horizontu vhodným investičním přístupem.
Pokud by vás zajímalo pár úžasný myšlenek o ESG investování, doporučím ke shlédnutí video Bena Felixe.
Portu nicméně může pokročilým investorům nabídnout diverzifikační složku z perspektivy investičních platforem.
A znovu podotýkám – pro někoho to může být výhoda, já osobně tento výběr vnímám spíše jako nevýhodu.
Zaručí vám Portu vyšší návratnost?
Portu vám negarantuje ani neslibuje žádné zázračné výnosy. Slibuje vám jen průměrnou návratnost světových indexů zprostředkovanou skrz automatizované a pravidelné investování.
Portu se vás snaží naučit investovat zodpovědně. Součástí investiční cesty je i edukace a příprava na období růstu i nevyhnutelná období propadů. Kapitálové trhy nerostou každým rokem o 10 %, ale někdy se propadnou o 10 % aby následující rok získaly 15 %.
Hlavní ingrediencí takového investování je dlouhý investiční horizont. Díky tomu, že investujete dlouhodobě (a pravidelně!), rozprostíráte riziko, zvyšujete pravděpodobnost dobrého výsledku a necháváte působit složené úročení ve váš prospěch.
Čím déle budete pasivně investovat, tím lepších výsledků dosáhnete.
Cesta průměru
Pokud tuhle strategii budete důsledně dodržovat, dosáhnete na výnosy světových kapitálových trhů (po odečtení poplatků). Výnosy Portu a jejich strategií můžete vidět na následujícím obrázku:
Výnosy jednotlivých strategií Portfolií na míru pak naleznete v následující tabulce.
8,71 % ročně od roku 2013 po započtení poplatků? To je solidní výsledek!
ETF fond s akciemi z celého světa iShares ACWI nicméně dosáhl za stejné období na roční výnos v eurech asi 9,5 %.
Pro úplnost – celosvětový akciový trh má od roku 1988 anualizovanou návratnost asi 7 %. Americký index S&P 500 má za svou asi 150 let dlouhou historii anualizovanou návratnost 10,6 %.
Abych odpověděl na otázku – Portu vám zaručí nikoliv vyšší, ale férovou návratnost průměru kapitálových trhů. Ta samozřejmě může a nemusí být v některých letech lepší než jiné třídy aktiv. To si ale nechme na jiný článek, případně si poslechněte podcast, kde třídy aktiv detailně rozebírám.
Ačkoliv se to tak nemusí na první pohled zdát, překonávat dlouhodobě průměr trhu je sakra náročné.
Kolik Portu stojí?
Portu není zadarmo.
Osobně však cením velký posun k nastavení únosné poplatkové struktury.
Když Portu před lety začínalo, jejich poplatek byl totožný s většinou českých aktivně spravovaných fondů – 1 % ročně za správu. A jak jste si mohli přečíst například ve skvělém článku od Skejwina, české fondy jsou většinou jen (bohužel) naleštěná bída. Se Skejwinem jsem přesně tento článek rozebíral v tomto rozhovoru.
V roce 2024 se Portu vytasilo s úplně novým, přehlednějším a výrazně přívětivějším ceníkem pro každého.
Průběžný poplatek
Portu stále startuje na poplatku 1 % ročně. Za 1 % dostanete veškerý servis, který Portu nabízí – správu, nákupy, daňové podklady, přívětivou platformu, navíc neplatíte žádné další vstupní či výstupní poplatky.
Poplatek 1 % platí pro Portfolia na míru i Vlastní strategie. Pro DIP je poplatek 0,5 % ročně, pro Investiční rezervu je to 0,25 %.
K průběžnému poplatku je nutné také VŽDY připočítat průměrnou nákladovost ETF fondů (angl. TER), které Portu drží.
Kdybyste tak vlastnili v portfoliu dva ETF fondy, 75 % by bylo v akciovém ETF fondu s TER 0,07 % a 25 % v dluhopisovém ETF fondu s TER 0,3 %, spočítáte si průměrnou nákladovost ETF portfolia následujícím způsobem:
0,75 * 0,07 + 0,25 * 0,3 = 0,0525 + 0,075 = 0,1275 ≈ 0,12 %
Kdybyste tak u Portu drželi takto poskládané portfolio, bez jakýchkoliv dalších výhod a slev by vás investování s Portu stálo ročně přibližně 1,12 %. To znamená, že kdyby trh, který s Portu sledujete, udělal výnos 10 % za rok, vy byste s ohledem na poplatky získali “jen” 8,88 %.
To se nemusí zdát jako příliš, ale v tomto článku se dočtete, jak velký dopad to na vaše investice má. 1 % ročně je synonymem pro běh s koulí na noze.
Slevy pro dlouhodobé investory
V Portu si jsou vědomi, že takový poplatek může informované investory odradit, především ve chvíli, kdy mají u Portu investované vyšší částky.
V Portu tak představili nový slevový ceník. Ten stojí právě na zmíněném dlouhodobém závazku a sumě, kterou s Portu investujete.
Dlouhodobý závazek
První novinkou u Portu v roce 2021 bylo představení slevy pro dlouhodobé investory. Každý investor, který se Portu zavázal na minimální dobu 5 let a maximální dobu 15 let získal nárok na slevu.
Délka fixovaného období | Sleva na aktuálním Správcovském poplatku | Poplatek celkem |
---|---|---|
Bez závazku | 0 % | 1,00 % |
5 let | 20 % | 0,80 % |
7 let | 25 % | 0,75 % |
10 let | 30 % | 0,70 % |
15 let | 40 % | 0,60 % |
Díky této slevě jste tak mohli investovat i za 0,6 % ročně, což už byl posun správným směrem i pro dlouhodobé investory, kterým na poplatcích záleží.
Je nutné zdůraznit, že závazek vás nijak smluvně nenutí peníze držet po určenou dobu. Peníze si můžete kdykoliv vybrat. Pokud byste si nicméně při uzavření fixace peníze vybrali, budou vám poplatky do plné výše zpětně naúčtovány.
Dobrou zprávou ale je, že i kdyby vám byly poplatky zpětně účtovány, stále byste zaplatili méně, než kdybyste fixaci nikdy neuplatnili. V tomto dokumentu je vypočítáno, proč tomu tak je.
Z toho plyne, že fixace se vyplatí úplně každému, kdo peníze chce dlouhodobě držet a zhodnocovat a to i v situaci, kdy dlouhodobému závazku nedostojí.
Objem prostředků
Druhý způsob, jak získat u Portu slevu, je investovat s nimi co nejvíce peněz. Čím více peněz u Portu máte, tím levnější pro vás platforma bude. To platí až do hranice 5 000 000 Kč, kdy dostanete nejvyšší slevu.
V následující tabulce naleznete kombinaci slev po fixaci s určitými částkami.
Prostředky pod správou | Základní poplatek | Fixace 5 let | Fixace 7 let | Fixace 10 let | Fixace 15 let |
---|---|---|---|---|---|
Do 0,5 mil. Kč | 1,00 % | 0,80 % | 0,75 % | 0,70 % | 0,60 % |
0,5-1 mil. Kč | 0,80 % | 0,64 % | 0,60 % | 0,56 % | 0,48 % |
1-5 mil. Kč | 0,60 % | 0,48 % | 0,45 % | 0,42 % | 0,36 % |
Nad 5 mil. Kč | 0,40 % | 0,32 % | 0,30 % | 0,28 % | 0,24 % |
Slevy v podobě fixovaného závazku a objemu prostředků můžete libovolně kombinovat.
Detailní výpočty poplatků naleznete na webu Portu zde.
Slevy se nevztahují na Investiční rezervu ani DIP.
Je Portu drahé?
Jak se to vezme…
Portu není drahé ve srovnání s jinými platformami či investičními produkty. Dokonce bych řekl, že je Portu se svými poplatky neuvěřitelně levné.
V Česku jsou dvě další investiční robo-advisor platformy. Indigo od Patrie, které má v současnosti poplatek 1 % ročně. A pak Fondee, které si účtuje 0,9 %. Jak Indigo tak Fondee mají, alespoň co se týče poplatků, co dohánět.
Na druhou stranu jde stále o každoročně se opakující průběžný správcovský poplatek. Ten budete platit když trhy rostou i klesají, když nakupujete i když nic neděláte. Čím déle a více peněz budete mít s Portu zainvestovaných, tím více zaplatíte.
Je na každém z nás si vyhodnotit, co jsme ochotni zaplatit za servis, které Portu nabízí. Portu je platforma na správu majetku. Právě tento servis má pro někoho hodnotu zlata. A já tomu zcela rozumím. Mám spoustu kamarádů, kteří vybrali Portu jen proto, aby se nemuseli o nic starat, a to i přesto, že by byli schopni si ETF fondy koupit sami.
Pokud se nebojíte vzdělání v problematice, správě vlastního portfolia a budete mít disciplínu investiční strategii dodržovat (snadno se to řekne), tak pro vás bude prakticky vždy dlouhodobě výhodnější kupovat si ETF fondy přes brokera. U brokera totiž platíte většinou jen transakční náklady, nikoliv náklady z držení.
A právě náklady za držení jsou dlouhodobě největším znevýhodněním jakékoliv “správcovské” platformy jako je Portu.
Jediné dvě věci, které při investování máte jisté, jsou daně a poplatky.
Tým s vizí
Netajím se tím, že Portu týmu fandím a obdivuju, jakou cestu už stihli za ty roky ujít. Portu roste, inovuje i edukuje.
Jsem dlouhodobým odběratelem jejich investičního newsletteru, kde najdete přehled toho nejdůležitějšího z kapitálových trhů.
Kdybyste měli investiční newslettery rádi a nestačil vám ten od Portu, určitě mrkněte na moje HeroHero, kde každý týden vydávám svůj vlastní videonewsletter s názvem Investiční rychlovka.
A aby vám už nic neuteklo, tak se přihlaste k mému emailového newsletteru.
Portu se také snaží o finanční osvětu. Mají dosti obsáhlý blog se spoustou zajímavých článků, jejichž množství jim mohu jen tiše závidět. Portu má i několik vlastních pořadů na YouTube. Také jsou jedním z garantů Indexu investiční gramotnosti, projektu, který má sledovat investiční gramotnost v Česku.
No a aby toho nebylo málo, tak se Portu daří i na české fintechové scéně. Dokonce byli odměněni jakožto nejlepší fintech roku 2023.
Klobouk dolů před touhle českou firmou.
Česká podpora
Jedním z velkých taháků pro mnohé investory bude to, že Portu je česká společnost (která nicméně už expanduje i na Slovensko a pomalu i do Polska).
To znamená jediné – českou podporu.
Chápu, že ne každý si rozumí s angličtinou. I proto je ryze česká platforma s dobře fungující českou podporou a skvělými a informativními podklady velkým tahákem.
Navíc se vždy můžete obrátit na Facebookovou komunitu, kde je Portu tým také velmi aktivní a pravidelně tam na dotazy odpovídá.
Zdá se, že Portu je skutečně týmem s vizí.
Moje zkušenosti
Sám jsem zákazníkem Portu už od roku 2019.
Portu je pro mě druhou nejvýznamnější investiční platformou po DEGIRO, kde si spravuju vlastní portfolio a kde také držím většinu peněz. Kdyby vás mé portfolio zajímalo, nahlédnout pod jeho kapotu můžete na HeroHero.
V roce 2019 jsem si zřídil vlastní investiční strategii “Udržitelná budoucnost”, což zpětně považuji za chybu. Měl to být doplněk k mé hlavní strategii, tedy tržně váženému celosvětovému ETF fondu. Jde o mou vlastní investiční chybu (která mě naštěstí nic nestála), nikoliv o chybu platformy.
Jak už jsem psal dříve, důvod “nespokojenosti” je takový, že jsem přehodnotil svůj postoj k tematickému ESG investování a budu své portfolio převádět do jiné strategie, velmi pravděpodobně s příklonem k hodnotovému faktoru.
Za ty roky jsem s platformou nezaznamenal jediný problém. Převod peněz i výběry fungují bez problémů, peníze se zhodnocují podle představ, vím v čem jsou zainvestované a vše je velmi přehledné.
Několikrát jsem chválil i daňové poklady, které Portu pro investory připravuje.
Zároveň používám produkt Investiční rezerva. S tímto produktem jsem extrémně spokojen.
Portu s klidem na duší doporučuji každému, kdo má o pasivní investování zájem. Poukaz pro investování s Portu se ostatně stal mým oblíbeným dárkem nejen na svatbách mých přátel.
Pro koho je Portu vhodné?
Investování s Portu je vhodné prakticky pro každého, kdo chce dlouhodobě zhodnocovat své peníze skrz pasivní ETF fondy.
Ze všeho nejvíce budou z investování na Portu profitovat ti z vás, kdo jste vyhodnotili, že investovat se musí. Následně jste došli k názoru, že podílet se na tržních výnosech světových kapitálových trhů je pro vás dlouhodobě preferovanou strategií.
Zároveň ale nechcete s investováním trávit zbytečně moc času nebo na něj čerpat svou mozkovou kapacitu. Prostě hledáte jednoduchý a spolehlivý nástroj, jak strategii postupné přikupování aplikovat. A nebo si jen nevěříte a chcete investování přenechat na někom jiném.
Anebo jen hledáte platformu pro méně investičně zdatné rodinné příslušníky či známé, kteří by investovat měli, ale z nějakého záhadného důvodu se k tomu příliš nemají.
Pokud vás investování baví a zřízení si investičního účtu u brokera vás neděsí, určitě se vám z dlouhodobého hlediska vyplatí investovat přímo přes brokera jako je například DEGIRO (recenze zde).
Rozhodnutí by nicméně nemělo být pouze o penězích. Výhod, které Portu nabízí, je víc než dost. Misku pomyslných vah tak může převážit třeba jednoduchost nebo česká podpora.
Závěr recenze Portu 2024
Portu je jednoduché, transparentní, inovativní, velmi spolehlivé a bezpečné.
Těžko byste v Česku hledali lepší platformu na dlouhodobé investování na kapitálových trzích, aniž byste si chtěli portfolio spravovat sami
Na Portu toho můžete dělat opravdu hodně. Ačkoliv si myslím, že pro začátečníky může být větší množství nabízených produktů spíše překážkou, je skvělé, že se Portu snaží nabídku neustále zlepšovat.
Jsem přesvědčen o tom, že s Portu budete spokojeni, předvším pokud chcete investovat ale nechcete moc řešit.
Portu na základě osobní zkušenosti i ověřeného investičního přístupu vřele doporučuji!
Moje závěrečné hodnocení Portu je 4,75/5.
Jaké jsou vaše zkušenosti s Portu? Doporučili byste Portu přátelům? A pokud ne, jakým způsobem investujete vy? Pište do diskuze pod článkem nebo na [email protected]!
Pokračujte ve čtení!
Co to je ETF? Kompletní průvodce ETF fondy.
Hledáte způsob, jak investovat do indexu S&P 500? Slyšeli jste o ETF fondech a chtěli byste do nich investovat, ale nevíte, kde a jak začít?
Dobrý den,
v článku by nemělo chybět, že v 1 % poplatku Portu je i měnové zajištění do czk, což Betterment, se kterým nákladovost Portu srovnáváte, nenabízí.
Přeji hezký den,
Robin Odehnal
Ahoj Robine, díky za komentář! Připadá mi ale, že to s tím měnovým zajištěním je trochu složitější. Portu ho realizuje (což se lze dočíst i na jeho stránkách https://www.portu.cz/faq/investicni-proces/) a je to obsaženo v poplatku, ale z povahy věci mi nepřipadá, že by se to jen poplatky zcela dalo reflektovat. Oprav mě, pokud se mýlím – v 1 % je měnové zajištění obsaženo. To, jaký to ale bude mít budoucí dopad, se projeví v návratnosti investice, ne? Takže pokud se ČNB zblázní anebo dojde k nějakému neočekávánemu oslabení koruny, investor platí v 1 % za to, že se měnové riziko… Číst vice »
Ahoj Jakube, super blog! Kvalitní informace velmi srozumitelnou formou, klobouk dolů! Chci se zeptat, jestli máš zkušenost/můžeš doporučit nějaké investiční platformy (krom Betterment) pro investice v USD? Jak robo advisory, tak přímý nákup ETF.. dík, a keep it up!
Ahoj Nikol, moc děkuji za feedback! Co se týče investic v USD, tak určitě doporučit něco mohu, ale je zde jeden problém – drtivá většina těchto platforem umožňuje investovat pouze daňovým poplatníkům z USA. Například u Betterment si Evropan účet neotevře (možná jen s výjimkou rezidentů Velké Británie). Takže pokud náhodou pracuješ a vyděláváš v USA, tak to máš jednoduché a doporučím ti navštívit můj vzor (co se blogování a obsahu týče) spolu s jejich doporučeními zde: https://www.listenmoneymatters.com/toolbox/ K tomu bych ještě přihodil službu Wealthfront. V Evropě jsem nalažil na platformu https://etfmatic.com/ která investování v $ umožňuje, ale nemám s… Číst vice »
Ahoj Jakube, díky, ten blog vypadá dost dobře! Zvláštní, že jsem ho nenašla při mém prvotním průzkumu v angličtině.
A joo, máš čtenářku i v USA 🙂
Vřele doporučuji především jejich podcast. Díky němu jsem konec konců začal s Rozbitým prasátkem. A pokud nevíš, kde začít, tak zkus tuhle epizodu: https://open.spotify.com/episode/4KBUBxW3eTZZ6hjBLhoQaV?si=w03ZyObjTO699J37ZIaJyA
Dobrý den. Jak porovnat poplatky mezi Portu a Lynx? U obou jsou kalkulačky, ale každá na to jde jaksi z jiné strany. Máte nějaký nápad? Díky.
Velmi dobrá otázka! Nejdříve je třeba odpovědět na tři věci – Jak často, kolik a jak dlouho budete investovat. Mimochodem přesně tuto otázku jsem se pokusil zodpovědět v tomto článku: https://rozbiteprasatko.cz/etf-fondy/ každopádně ještě je potřeba to dotáhnou z hlediska dlouhodobého investování. U Portu je fixní poplatek 1 % ročně, u brokera Lynx min. 6 eur za obchod a jinak 0,12 % z transakce. Pokud budete investovat 1x za rok částku řekněme 100.000 Kč, tak se jednoznačně vyplatí broker. V případě Lynx by to vyšlo na 120 Kč, Portu na 1000 Kč. Osobně však doporučuji nakupovat pravidelně, v takovém případě stojí… Číst vice »
Ahoj Jakube, co přesně tobě jako investorovi Portu přináší? Z jakých důvodů na něm investuješ a podle jakého klíče dělíš investice mezi Portu a Degiro? Dává kombinace těchto nástrojů smysl? Předem díky 🙂
Ahoj Ali, děkuji za dotaz! Portu mi v první řadě přináší diverzifikaci mezi platformami – nejsem tak závislým pouze na Degiro, ale mám nějaký kapitál i u české firmy. Druhý důvod je čistě pragmatický. Můj hlavní příjem ze zaměstnání je v eurech a ten prakticky všechen investuji sám přes Degiro. Nicméně občas přijdu i k českým korunám, a než abych je převáděl do eur dle aktuálního kurzu a případně i tratil (byť jen málo) na konverzi, raději je nechám právě u Portu nebo na jiné české platformě. No a za třetí je mi velmi sympatická strategie „Udržitelná budoucnost“, kterou mám… Číst vice »
Díky moc za rychlou a obsáhlou reakci! 🙂
Ahoj,
super recenze a skvělý web! Čtu tvoje články už nějakou dobu a držím palce v budoucnu 🙂
Ahoj Michale, moc děkuji za pochvalu, obrovsky si toho vážím a jsem rád, že se články líbí a nacházíš v nich hodnotu!
Ať se daří!
Zdravím,
Díky předem,
Petr
Dobrý den Petře!
1.) https://www.portu.cz/blog/portu-vse-co-potrebujete-vedet-o-danich/
2.) 6-10 % jsou průměrné dlouhodobé návratnosti amerických akciových trhů, 10 % se udává většinou před započtením inflace (opět v USA) a 6 % po zohlednění inflaci. Nicméně historická návratnost není zárukou výkonnosti budoucí.
3.) Opět se dočtete zde: https://www.portu.cz/blog/portu-vse-co-potrebujete-vedet-o-danich/
4.) https://www.portu.cz/blog/mate-v-portu-narok-na-dividendy/
5.) Obě společnosti dělají prakticky to samé. Asi budou mít v portfoliích mírné rozdíly, ale hlavní myšlenka je stejná – průběžné pravidelné investování do levných indexových ETF fondů. Jinak s Fondee nemám osobní zkušenost, takže bohužel nemohu hodnotit.
Přeji úspěšné investování!
Jakub alias Rozbité prasátko
ano
Jakube, prosím, dokážete porovnat Portu a Indigo. Nějak se mi začínají množit pravnoučata a rád bych jim dal do peřinky úložku, která by se časem zhodnocovala. Tedy jednorázové vklady na cca 20 let. Možná byste měl pro mne i jiný tip. Děkuji. (omlouvám se za předchozí nepodařený příspěvek)
Ahoj Aliosi, díky za dotaz! Popravdě nemám s Indigo ani s Fondee osobní zkušenost, takže mi opravdu nepříšluší hodnotit a ještě ke všemu srovnávat s Portu. Nicméně všechny tři služby jsou si velmi podobné v tom, co dělají – tedy investování do nízkonákladových ETF fondů, jen portfolio bude možná složeno trochu jinak u každé ze služeb v závislosti na preferenci jeho manažera. Pokud však chcete otevřít účet pro děti, není lepšího výběru než u Portu, které dokonce přišlo s vlastní nabídkou pro nezletilé viz https://www.portu.cz/pro-deti/ Jde o nejlevnější možnost investování pro děti do 18 let a já zastávám názor, že… Číst vice »
Zdravím, dotaz na Indigo je sice krapet staršího data, ale kdyby to tu ještě někdo četl: Indigo jsem zkoušel před rokem. Při registraci to po mě chtělo snad i číslo bot, ale tak budiž, otevřel jsem si účet, dal tam nějaký testovací obnos a nastavil trvalý příkaz na pětistovku měsíčně. Nicmé netrvalo ani čtvrt roku a začli otravovat, že musím aktualizovat profil a zodpovědět ještě nějaké otázky. Tam už jim nestačilo číslo bot, ale chtěli věci, které po mě ani žádná banka, ani žádný z brokerů, které využívám, nikdy nechtěli. Tak jsem to odmítl dokončit, načež mi napsali, že „jsou… Číst vice »
Ahoj kavole, díky za review služby Indigo i za hřejivá lidská slova, vážím si toho! Asi se shodneme, že není horší reklamy, než špatná zkušenost s podporou investiční platformy… Ne, že by takové Degiro vždycky zářilo 😀
Zatím nejlepší recenze na portu, co jsem četl 👍🏼. Se vším souhlasím a vřele doporučuji. Tato platforma mi otevřela oči takovým způsobem, že jsem začal studovat do detailů mé i jiné investiční fondy a musím říct, že kolikrát jsem byl překvapen, jaké poplatky si účtují ostatní.
Z dlouhodobého hlediska jim necháte opravdu hodně peněz.
Takže podle mě jednoznačně bezkonkurenční fond na českém trhu 🇨🇿⚖️🪙💵
Děkuji Tome, i já se řadím mezi spokojené zákazníky a s klidem na duši službu doporučuji jak svým čtenářům, tak nejbližším přátelům (kteří ode mě investiční poukazy Portu zpravidla dostávají jako dary)!
Přeji spoustu investičních úspěchů!
Dobrý den, díky za super recenzi. Mohu se ještě zeptat jak vnímáte srovnání Portu a podobných s platformou eFrank? Jestli to chápu správně, tak eFrank je takový „poloautomat“, je to tak? Co jsou podle vás výhody a nevýhody obou platforem? Díky moc předem.
Dobrý den Martine, s eFrank nemám osobní zkušenost, takže porovnávám pouze na základě veřejně dostupných informací, nicméně mi hned na první pohled eFrank připadá dosti drahý. Platí se průběžný poplatek asi 0,6 % + poplatek ze zhodnocení asi 15-17 % ročně. To je na můj vkus opravdu příliš a to především s ohledem na to, že skládají investiční portfolio všehovšudy ze seznamu asi 10 ETF fondů, zda přidávají do portfolií i něco jiného, to jsem se ve sběžném procházení podkladů nedočetl. Dále si účtují úvodní konzultaci skoro 10.000 Kč za nastavení portfolia a přípravu finančního plánu. Jak kvalitní je výstup… Číst vice »
Dobrý den Jakube,
díky moc za zhodnocení. Poradil byste mi ještě, kde je možné sehnat kvalitního honorovaného investičního poradce? 🙂 Ve finále znám pouze ty nehonorované.
Mějte prima večer
Martin
Velmi rád, ale dopředu upozorňuji, že s žádným z jmenovaných poradců a poradkyň nemám osobní zkušenost. Velmi fandím Michalovi Doubkovi, který toho dle mého názoru dělá pro finanční osvětu v ČR opravdu spoustu, a také mám moc rád obsah Michaly Janatové. Oba jsou členy AFPČR, která se právě na honorované poradenství specializuje a usiluje o to přivést na ní co nejvíce poradců. PS. Oba bych si v chystaných epizodách podcastu velmi rád pozval jako hosty na krátké popovídání, tak snad přijmou pozvánky 🙂 Dejte vědět, jak se rozhodnete a jak budete případně spokojen s první konzultací, samotného by mě to… Číst vice »
Diky moc za tipy Jakube, mrknu na to, mejte prima den. Martin
Koukni na Fichtnerova videa. V podstatě je to online alternativa k jeho běžným službám pro majetné jedince. Web obsahuje kompletní finanční plánování. Kdysi jsem zkoušel nějakou časově omezenou verzi a špatné to nebylo. Navíc to tvoří fakt kvalitní lidi. Poplatkově to však úplně levné není, otázka, zda to bude mít přidanou hodnotu za 1.5 % pa.
Díky za tip – pana Fichtnera a obsah jeho společnosti znám a mám k nim velký respekt. Z mého pohledu jde o profíky, kteří vědí, co dělají. Četl jsem pár článků od Tomáše Tyla, všechny super!
Nicméně na poplatku vidím úplně stejný problém – opravdu jde o o tolik lepší služby, kde se těch několik desetinek navíc vyplatí? Osobně si nejsem příliš jistý, z dlouhodobého hlediska se každá desetinka počítá. A ve finále se pak člověk podívá, do čeho že to vlastně investují, a i v jejich případě jde víceméně jen o ETF fondy.
Pekna recenze. Mohu potvrdit, ze Portu je opravdu dobra investicnimplatformq. Spolwhliva a prehledna. Vic na ni stalw pracuji.
Poplatkove vyhodnejsi nez ceska konkurence.