Portu recenze: Stojí první česká robo-advisory platforma za to?

Ve zkratce: Portu je první česká robo-advisory investiční platforma, která vám umožní extrémně snadno a rychle začít s investováním. Při otevření účtu vám bude na míru ušitá strategie na základě investičního dotazníku a vy během několika okamžiků získáte přístup k nejpopulárnějším ETF indexovým fondům na trhu. Vy navíc nic řešit nemusíte, o všechno se postará Portu. Bez jakéhokoliv závazku a s minimálním vkladem 1.000 Kč se tak i vy můžete vydat na cestu za finanční nezávislostí! Více již z recenze Portu!

Minimální vklad: 1.000 Kč

Poplatky: 1 %

Celkové hodnocení: 4,7

Výhody:

Nevýhody:

portu sociální média

Portu je česká robo-advisory investiční platforma, která přináší svým zákazníkům zážitek z jednadvacátého století. Žádné skryté poplatky, investiční portfolio na míru dle tolerance rizika investora vyhodnoceného na základě investičního dotazníku a pravidelné investování už od velmi malých částek. K tomu si přičtěte skvělý blog a pravidelný newsletter a máte kompletní balíček pro moderního investora. Přesně tak, jak to má vypadat.

Recenze Portu aktualizována 29.3.2020.

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

Z recenze Portu se dozvíte:

Co je to robo-advisory investování?

Buzzword robo-advisory je fenoménem několika posledních let napříč takřka celou fintech scénou. Nově vznikající robo-advisory firmy cílí především na mladé investory, kteří nemají zájem s kýmkoliv osobně mluvit a ztrácet čas zdlouhavým výběrem investičních produktů.

Čtete správně, miléniálové se stávají cílovkou, která začíná mít peníze.

Robo-advisory je platforma, která veškeré náležitosti spjaté s investováním vyřeší za vás.

Vy jen pošlete peníze na investiční účet a o nic víc se nemusíte starat. Peníze máte pak kdykoliv k dispozici a vždy máte možnost zjistit, jak si vedete. Zároveň můžete pozice kdykoliv prodat a peníze mít druhý den na svém běžném účtě.

Robo-advisory rozhodně není nadřazená investiční služba, kdy vám naprogramovaný robot bude aktivně vybírat investiční produkty, díky kterým překonáte výkonnost akciových trhů. Portfolia jsou stále tvořena lidmi, a to na základě moderních trendů správy portfolií.

Předpovídat vývoj akciových trhů nedokáže nikdo na světě.

Investujete-li pomocí robo-advisory platformy jako je Portu, spoléháte se na automatizované a pravidelné pasivní investování doprovázené co nejnižšími poplatky.

Jestliže investujete na robo-advisory platformě, jdete cestou průměrného investora, což je zpravidla cesta zatraceně úspěšná.

Proč? Protože necháte-li působit složené úročení při pravidelných vkladech po dlouhou dobu, čekání se vám vyplatí.

To je patrné i z následujícího grafu při pravidelných příspěvcích 1.000 Kč měsíčně při průměrném zhodnocení 7 % ročně.

Je pro vás robo-advisory vhodné?

Každý by měl investovat. Bez pravidelného a dlouhodobého investování jen velmi těžko dosáhnete na finanční nezávislost. Robo-advisory platforma je skvělým způsobem, jak začít s investováním do světových trhů. Jde o službu, s kterou by si 95 % z obyčejných lidí mělo vystačit po celý život.

Z povahy věci by investování přes robo-advisory platformu mělo být co nejjednodušší. To znamená, že vám stačí vyplnit investiční dotazník a pravidelně posílat peníze na účet, vše ostatní se děje bez vašeho přičinění – nákupy, prodeje, rebalancování portfolia či příprava podkladů pro daňové přiznání.

To znamená, že robo-advisory investování je vhodné především pro ty z vás, kteří nechtějí s investováním trávit svůj vlastní čas, ale chtějí sklízet sladké ovoce v podobě návratnosti akciových trhů.

Přesto se mezi vámi najdou tací, kteří tyto vymoženosti neocení. Pokud si chcete portfolio poskládat sami a baví vás sledovat „tickery“ na burzách, Portu a jemu podobné služby pro vás asi nebudou tím nejvhodnějším. Vy budete spíše pošilhávat po platformě jako je Degiro.

Robo-advisory je pro vás vhodné, pokud:

 • Začínáte s investováním
 • Nevíte, jak začít investovat
 • Bojíte se, že budete s investováním na vlastní triko chybovat
 • Nechcete platit zbytečné poplatky spojené s investováním do podílových fondů
 • Chcete efektivně zhodnocovat své peníze
 • Nechcete vybírat vlastní akcie
 • Spíš než sobě budete s výběrem investičních produktů věřit profesionálům
 • Chcete investovat ihned, bez práce a předchozích znalostí
 • Věříte v dlouhodobou návratnost světových trhů

Robo-advisory pro vás není to pravé, pokud:

 • Rádi byste si sestavili a spravovali vlastní portfolio
 • Chcete se pokusit o dosažení lepší návratnosti než „průměr“ indexových fondů (což lze jen horko těžko)
 • Chcete si vybírat vlastní investiční produkty
 • Chcete co nejvíce ušetřit na poplatcích

Je Portu důvěryhodné?

Za společností Portu stojí firma Wood & Company. To dává Portu větší důvěryhodnost než nově vzniklému start-upu financovanému na Kickstarteru, jelikož počátky Wood & Company sahají až do roku 1993. Jde tedy o zaběhlou a fungující společnost.

Co se týče peněz, které za vás Portu spravuje, tak i zde platí dobře zavedené praktiky z investičního světa (více zde):

 • Váš vklad je povinně pojištěný a to až do částky 100.000 eur.
 • Vaše prostředky jsou vedeny odděleně od majetku společnosti Portu. To znamená, že pokud půjde Portu ke dnu, vy nepřijdete o své peníze.
 • Společnost Wood & Company je regulovaná Českou národní bankou.
 • Investiční účet si lze zabezpečit vícefázovou autentifikací.
 • Peníze jde vybírat pouze z vašeho ověřeného bankovního účtu.

Jak začít používat Portu?

V jednoduchosti je krása. Přesně z toho důvodu slaví Portu takový úspěch. Portu staví především na uživatelském zážitku a absolutní transparentnosti.

Pokud se rozhodnete, že chcete službu využívat, budete muset ze všeho nejdříve vyplnit investiční dotazník. To vám nezabere déle než 10 minut a setkáte se zde s otázkami jako třeba jaká je vaše zkušenost s investováním či jaká je pravděpodobnost výběru prostředků v době krize.

Investiční dotazník je skutečně nezbytný, jelikož se dle něj rozhodne, jaký typ investora jste a jakou strategii pro vás zvolit. Každý investiční poradce by s vámi vždy měl podobný dotazník vyplnit.

dotaznik portu

Jakmile dotazník vyplníte, bude vám na míru vytvořena strategie investování. Dotazník zohledňuje například váš věk, časový horizont či toleranci rizika. To v překladu znamená, že čím mladší jste, tím “rizikovější” investiční profil vám Portu nastaví.

“Rizikovější” uvádím v uvozovkách, protože jde spíše jen o alokaci prostředků mezi akcie, dluhopisy a REIT (nemovitostní) či další fondy.

Tento přístup je správný a setkáte se s ním i na podobných platformách ve světě. Velkou výhodou je, že dotazník si můžete kdykoliv vyplnit znovu a získat tím přístup k pokročilejším investičním strategiím. Stejně tak si můžete upravit vaší toleranci rizika, což povede k adekvátnímu rebalancování vašeho portfolia.

Nejlepší výsledky díky pravidelnému investování

K čemu se vás snaží Portu přivést, je investovat bez ohledu na okolní podmínky. Této strategii se v angličtině říká dollar cost averaging, což znamená, že investujete v době, kdy jsou cenné papíry levné (krize), stejně tak jako když jsou drahé.

Tím zprůměrujete cenu, za kterou si produkty pořizujete a využijete největší výhody takového investování – rozprostření rizika na dlouhou dobu a složený úrok. Čím déle budete investovat, tím lepších výsledků dosáhnete.

Super je, že investovat na platformě Portu můžete už od 1.000 Kč. Portu poté peníze rozprostře mezi finanční produkty, ze kterých se skládá vaše portfolio. Vy tak můžete vlastnit třeba jen desetinu konkrétního fondu, což byste jako DIY investor udělat nemohli. Pokud investujete na vlastní triko, musíte si vždy koupit celý podíl.

Jakmile si účet zřídíte, doporučuji nastavit si pravidelný platební příkaz. Portu to nezbytně nutně nevyžaduje, ale právě to je silná stránka robo-advisory – pravidelné automatizované investování nehledě na situaci.

Investiční strategie Portu

Jak již bylo řečeno, cílem Portu je vytvořit vám investiční portfolio tak, aby bylo co nejlépe diverzifikované, dosahovalo co nejlepší návratnosti a bylo co nejméně nákladové. 

Toho všeho lze dosáhnout pomocí neuvěřitelně populárních veřejně obchodovatelných ETF fondů, které by dle mého osobního názoru měly tvořit základní stavební kámen každého investora.

Portu vám na základě vašeho investičního dotazníku sestaví portfolio zpravidla nějakým mixem akcií, dluhopisů a hotovosti. Jak jsou taková portfolia standardně tvořena se můžete dočíst zde.

Jakmile začnete přes Portu investovat, pochopitelně se můžete přesně podívat na to, do jakých produktů investuje. Pokud byste si rádi přečetli kompletní investiční metodiku Portu, odkážu vás na tento článek.

Tak například pokud si vyberete nejrizikovější profil investování (Portu strategie 10), budete mít 98 % prostředků rozložených do světových akcií. Pokud budete mít například Portu strategii 5, bude přibližně 50 % umístěno v méně volatilních dluhopisech.

Investujete-li při investiční strategii 10, přes 50 % vašich prostředků je alokováno do akcií amerických společností. Jak? Přes ETF fond SPY US, který kopíruje index S&P 500, tedy výkonnost 500 největších amerických firem. To nezní špatně, ne?

portfolio portu příklad

Dalšími fondy v investiční strategii 100 jsou například iShares EURO STOXX nebo Emerging markets od Vanguardu.

Portu sice neumožňuje podívat se na výkonnost samostatných ETF fondů (umožňuje pouze zobrazení návratnosti portfolia jako celku), to vám však nebrání si informaci dohledat sami. Kde? Tak například na stánkách Morningstar, justETF nebo Bloomberg

Můžete jít na burzu sami a koupit si produkty na vlastní pěst? Samozřejmě! DIY investor se asi poohlédne po jiných možnostech, jak investovat, aby se vyhnul nechtěným poplatkům. Pro takového investora se nabízí například platforma Degiro.

portfolio 10 portu mapa

Hybridní investorské strategie

Pokud vás Portu na základě investičního dotazníku vyhodnotí jako zkušeného investora (mě se to naštěstí povedlo, uf), nabídne vám další investiční možnost. Můžete si sestavit portfolio sami z nabízených produktů nebo si můžete vybrat specifický investorský profil.

strategie portu02

Můžete například investovat do firem, pro které je udržitelnost na prvním místě (což momentálně dělám já), lze si kupovat pouze fondy, v nichž jsou zastoupené technologické firmy nebo můžete vložit vše do fondu, jež kopíruje cenu zlata.

Tuto funkčnost ocení především zkušenější investoři. Rozhodně taktiku nedoporučuji začátečníkům nebo lidem, pro které je Portu jediná investiční platforma. Pro takové jedince je opravdu nejlepší držet se nakonfigurovaných strategií 10, 9 atd. Ty vám zaručí velmi dobrou diverzifikaci adekvátní k vašemu věku a toleranci rizika.

Budete-li chtít si strategií na Portu vytvořit více, bohužel se nevyhnete dodatečným poplatkům.

Investice do sběratelských předmětů

Jednou z novinek na Portu je tzv. Portu Gallery. Gallery je v naprosto unikátní rozšíření Portu, které vám umožní investovat do raritních sběratelských předmětů. Těmi mohou být veteráni, známky, hodinky nebo umění.

Princip fungování je velmi podobný tzv. crowdfundingu

Odborná komise nejprve vybere předmět, který nabídne investorům. Ti pak mohou při různých příspěvcích získávat podíl na jeho vlastnění.

Díky tomu tak nemusíte mít 15 mil. Kč, abyste si pořídily staré Porsche, ale pouze doufáte, že se složí dostatečné množství investorů na koupi automobilu. 

Nakoupené předměty jsou pojištěné a profesionálně spravované, aby se zachovala a postupně zvyšovala jejich cena. Po určité době a při obdržení zajímavé nabídky pak dojde k jejich prodeji. Pochopitelně jen při souhlasu dostatečného množství spoluvlastníků.

portu gallery sběratelské předměty

Zaručí vám Portu vyšší návratnost?

Dobrá otázka! Důležité je se ale zeptat, vůči čemu by návratnost měla být srovnávána.

Jestliže Portu srovnáváte se spořicím účtem, tak vám téměř jistě vydělá v dlouhodobém horizontu víc.

Pokud výkonnost srovnáváte s finančním trhem, tak pravděpodobně budete zklamáni, protože hlavní pointa většiny robo-advisory platforem je kopírovat výkonnost finančních trhů, co nejlépe rozprostřít riziko mezi sektory a země a namíchat portfolio tak, aby bylo co nejméně volatilní.

Jaká je průměrná návratnost světových akciových trhů? Asi 6 % (americké akciové trhy pak dosahují průměru až 10 %). Investovali byste do něčeho, kdybyste měli záruku 6 % návratnosti? Já určitě! Ve zkratce – budete víceméně kopírovat výkonnost trhu se všemi jeho vzestupy i pády. Krizím se bohužel nevyhnete.

Protože vás však Portu motivuje ke konzistentnosti vašich investic po velmi dlouhý časový horizont, velmi pravděpodobně dosáhnete mnohem lepších výsledků, než kterých dosáhne aktivní traded.

Aktuální návratnost Portu

Portu vzniklo v době (2013/14), kdy trh zažíval opravdu dobré časy. To se pochopitelně odráží na návratnostech jednotlivých investičních strategií od vzniku platformy do konci roku 2019.

 • Strategie 10: 83 %
 • Strategie 5: 58 %
 • Strategie 1: 38 %

Návratnosti pochopitelně klesnou v době krize (viz. koronavirus), i tak se dá očekávat dlouhodobá návratnost nejdynamičtější strategie 100 v rozmezí 6-8 % ročně.

Jako vždy ve světě investic se však sluší a patří dodat, že historické návratnosti nejsou zárukou návratností budoucích.

Portu návratnost strategií

Portu na vlastní oči

Patříte mezi ty, kteří neuvěří, dokud platformu neuvidí na vlastní oči?

Tak přesně pro vás je zde více než hodinový oficiální webinář Portu pro začínající investory.

Je v něm vysvětleno, jak platforma funguje, co jsou to investiční strategie, jak je vyhodnocován investiční profil investora nebo jak si založit nový účet.

Tápete-li a recenze Rozbitého prasátka vás nepřesvědčila, mrkněte na video!

Za všechno se musí platit

Portu není zadarmo. Troufnu si tvrdit, že je dokonce poměrně drahé! To však platí pouze ve chvíli, kdy ho srovnávám se zahraniční (a to především americkou) konkurencí. Třeba takový průkopník robo-advisory Betterment začíná s poplatky už na 0.25 % za rok! Poplatky Portu? 1 % ročně! A vy moc dobře víte, co 1 % ročně udělá s vaší návratností!

Co je v poplatku všechno obsaženo? Není toho málo – rebalancování portfolia, frakční nákupy ETF fondů, měnové zajištění nebo online podpora. Více informací najdete zde.

Důležité je ale upozornit, že v Česku takový poplatek nemá obdoby. Neznám v ČR žádný fond, který by měl roční správcovský poplatek méně než 1 %, přičemž se nesmí zapomínat na to, že ročním správcovským poplatkem to většinou nekončí. Musí se počítat se vstupními a výstupními poplatky a dalšími odpornostmi, kterými investiční firmy vycucávají ze zákazníků peníze.

Takže ano, Portu je relativně drahé, ale na české poměry jde pořád o skvělý poměr cena/výkon. Pro srovnání, na německé platformě Moneyfarm platím roční poplatek 0,79 %. Na druhou stranu, Portu je objektivně mnohem více uživatelsky přívětivé. Za mě palec nahoru.

Portu platforma něco stojí a je třeba si uvědomit, kolik vás to bude stát ne za jeden rok, nebo za pět, ale třeba za 30 let nepřetržitého používání. Pokud vás představa promarněných zisků děsí, kupujte si ETF sami. Zas tak těžké to není.

Pro všechny ostatní – na nic lepšího v současnosti v Čechách nejspíše nedosáhnete. Může se stát, že v budoucnosti přijde nějaká konkurence, která by stlačila ceny o něco níž. Vy ale se zahájením investování na nic takového nečekejte.

kouzelny klobouk

Krásné technické provedení bez aplikace

Pokud je pro vás design důležitý, budete s Portu spokojeni. Dle mého názoru je webová aplikace krásná, intuitivní a jednoduchá na používání. V přímém srovnání s německou alternativou Moneyfarm vychází mnohem, opravdu mnohem lépe!

Nevýhodou může být, že platforma (zatím) nemá mobilní aplikaci. Vidím to spíš jako výhodu, protože pak alespoň nemáte pokušení každou hodinu kontrolovat zůstatek na vašem účtu.

Co se týče kontroly výkonnosti vašich investičních účtů, méně je více. Čím méně je kontrolujete, tím méně stresu vám to přinese a tím spokojenější váš volný čas bude. Přijdou chvíle, kdy si investice povedou velmi špatně. V takových situacích je lepší je nemít na očích a raději jít na pivo.

Co se mi ale moc líbí, je pravidelný newsletter (konečně newsletter, který se dá číst). Ten vám chodí emailem a dozvíte se z něj, co se vždy za uplynulý týden na světových trzích událo. Je krátký a čte se velmi dobře.

Je vidět, že tým, který za službou Portu stojí, jejich práce opravdu baví, za což jim ode mě putuje velká pochvala. To dosvědčuje i fakt, že zaměstnanci Portu aktivně odpovídají na dotazy a připomínky v této neoficiální Portu FB komunitě.

newsletter portu

Závěrečné hodnocení: Vyplatí se Portu?

Rozhodně ano!

Veškerá české stavebka či spořící účty se mohou jít při srovnání návratností z investování do světových trhů zahrabat.

Tím nechci říct, že na ně ve vašem osobním portfoliu není místo (například doplňkové penzijní spoření je díky státnímu příspěvku a příspěvku zaměstnavatele povinností), ale nevkládejte do produktů víc, než je nutné.

Díky Portu můžete neuvěřitelně jednoduše investovat do světových trhů s dlouhodobou návratností 6-8 %.

Nepotřebujete žádný drahý aktivně řízený podílový fond, protože to, co dělá Portu, většině z vás bude bohatě stačit. To vše při v českém prostředí nevídaném poplatku 1 % ročně.

A kdo ví, třeba vás právě taková zkušenost nadchne natolik, že si během několika měsíců otevřete vlastní brokerský účet a akcie či ETF fondy si budete kupovat sami.

Do té doby používejte Portu! Myslím, že jejich motto to vystihuje správně. Je to lepší místo pro vaše peníze! A pokud si založíte účet přes tento odkaz, tak můžete snadno začít investovat ještě dnes (a Rozbité prasátko obdrží provizi, čímž podpoříte jeho činnost).

Jaké jsou vaše zkušenosti s Portu? Doporučili byste ho přátelům? Jak si kupujete ETF fondy vy? A jak se vám recenze Portu líbila? Pište do diskuze pod článkem nebo na [email protected]!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílejte na Facebook
Share on twitter
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den,
v článku by nemělo chybět, že v 1 % poplatku Portu je i měnové zajištění do czk, což Betterment, se kterým nákladovost Portu srovnáváte, nenabízí.

Přeji hezký den,

Robin Odehnal

Ahoj Jakube, super blog! Kvalitní informace velmi srozumitelnou formou, klobouk dolů! Chci se zeptat, jestli máš zkušenost/můžeš doporučit nějaké investiční platformy (krom Betterment) pro investice v USD? Jak robo advisory, tak přímý nákup ETF.. dík, a keep it up!

Ahoj Jakube, díky, ten blog vypadá dost dobře! Zvláštní, že jsem ho nenašla při mém prvotním průzkumu v angličtině.
A joo, máš čtenářku i v USA 🙂

Dobrý den. Jak porovnat poplatky mezi Portu a Lynx? U obou jsou kalkulačky, ale každá na to jde jaksi z jiné strany. Máte nějaký nápad? Díky.

Ahoj Jakube, co přesně tobě jako investorovi Portu přináší? Z jakých důvodů na něm investuješ a podle jakého klíče dělíš investice mezi Portu a Degiro? Dává kombinace těchto nástrojů smysl? Předem díky 🙂

Díky moc za rychlou a obsáhlou reakci! 🙂

Ahoj,
super recenze a skvělý web! Čtu tvoje články už nějakou dobu a držím palce v budoucnu 🙂

Zdravím,

 1. jak je to v případě portu s daněmi a finančákem?
 2. Dá se zmiňovaných 6% považovat za čistý výnos?
 3. Jak se to celé přiznává?
 4. A co dividendy, jsou tady vůbec nějaké nebo se automaticky reinvestují?
 5. Jak si vede Fondee ve srovnání s Portu?

Díky předem,
Petr

ano

Jakube, prosím, dokážete porovnat Portu a Indigo. Nějak se mi začínají množit pravnoučata a rád bych jim dal do peřinky úložku, která by se časem zhodnocovala. Tedy jednorázové vklady na cca 20 let. Možná byste měl pro mne i jiný tip. Děkuji. (omlouvám se za předchozí nepodařený příspěvek)

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi