Rozbité prasátko

14 důvodů proč byste měli mluvit o penězích

Proč mluvit o penězích? Protože znalostí o financích nemůžete mít nikdy dost! Peníze jsou bohužel tématem, kterému si při tlachání s kolegy v práci nebo večer v hospodě s přáteli dostává pohříchu málo pozornosti. A to je obrovská škoda, protože se absencí diskuze o penězích ochuzují všichni zúčastnění.

Seznamte se se 14 důvody, proč byste měli doma a se svými blízkými mluvit více o penězích!

Proč mluvit o penězích?

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

proč mluvit o penězích sociální sítě

Proč byste měli mluvit o penězích?

Všichni jsme v životě odsouzeni k tomu, abychom vydělávali peníze. To je realita fungování moderní společnosti.

I proto mě nepřestává udivovat, že lidé obecně nejsou příliš ochotní o penězích otevřeně hovořit. Peníze jsou pokládány za zcela soukromé téma, do kterého nikomu nic není.

Při tom není v době internetu příliš složité si rámcově dohledat, kolik vaše kamarádka programátorka asi tak může vydělávat. Stačí navštívit weby Platy.cz, LinkedIn nebo některý z českých pracovních portálů a poměrně rychle získáte rámcový odhad mzdy celé škály různých zaměstnání.

programátorka IT plat

Pracuje-li vaše známá ve státním sektoru, je pak pátrání ještě více usnadněno díky existujícím platovým tabulkám.

platy státní sféra

Ani tak není příliš těžké si dohledat, jaké mohou mít ostatní náklady na život. Ceny nájmů či vlastního bydlení nikdy nebyly transparentnější a vyčíslit životní styl na základě různých internetových srovnávačů také není příliš obtížné.

Pointa je taková, že v dnešní době lze získat poměrně přesnou představu o finanční situaci druhých pouze na základě desetiminutového rozhovoru v kantýně u oběda.

Když se s někým pobavíte o penězích, můžete se leccos dozvědět. Může vám dojít, že existuje i jiný investiční produkt, než jakým je spořicí účet, nebo že to životní pojištění sjednané přes důvěryhodně vypadajícího finančního poradce je výhodné leda tak pro zprostředkovatele.

Dokonce se můžete s hrůzou dozvědět, že se někdo z vašich nejbližších topí v dluzích, s kterými mu můžete do jisté míry pomoct.

Tím, že si o penězích otevřeně promluvíte, se zkrátka můžete něco naučit, dozvědět či někomu můžete pomoct. A to za to rozhodně stojí!

Soukromí

Žijeme v zemi, kde jsou všichni odborníky na zamezení šíření virových onemocnění, mezinárodní právo, biatlon a psychologii mezilidských vztahů. Tak proč se více nerozpovídat o penězích, když s nimi všichni máme prokazatelně mnohem větší zkušenosti?

Hypotéky, pojištění, spoření, bankovní účty či špatné zkušenosti s investicemi, to vše jsou cenné zkušenosti, které stojí za to šířit dál.

I přesto, že lze spoustu finančních detailů poměrně spolehlivě odhadnout na základě veřejně dostupných informací, ještě to neznamená, že se každému musíte svěřovat s tím, kolik vyděláváte a za co utrácíte. Někdy je fajn mít odstup.

Naprosto souhlasím s tím, že spoustě lidí do vašich finančních situací nic není.

Na druhou stranu před rodinou, blízkými přáteli nebo kolegy v zaměstnání byste se rozhodně stydět neměli, protože nikdy nevíte, kdy vám dotyční mohou pomoci nebo naopak kdy by oni potřebovali někoho, komu se mohou svěřit.

Stejně jako v jiných životních sférách, i povídání o penězích je delikátním tématem. Nemusíte ho nutně vyhledávat, ale když už na něj přijde, pusťte se s vervou do něj! Občas se setkáte s perspektivou, o které jste ani nevěděli, že existuje.

Pokud nevěříte, připojte se do FB skupiny Finanční nezávislost CZ, kde se lidé o penězích otevřeně mluvit nebojí.

A teď už ke 14 důvodům, proč byste se neměli stydět mluvit v rodině či s přáteli o penězích!

Hospodařte s penězi

Nikomu na vašich penězích nezáleží tolik jako vám. Naučte se s nimi správně zacházet a přestaňte žít z měsíce na měsíc.

1. Peníze nejsou tajemstvím

Jak jsem již v úvodu napsal, není tak těžké zjistit, kolik kdo vydělává nebo má peněz. Na první pohled vidíte, jak se člověk obléká, za co utrácí, kde bydlí, zda a v jakém jezdí autě. Výdělky sportovců, celebrit nebo politiků jsou náplní bulvárních článků na internetu.

Během krátkého okamžiku můžete také snadno dohledat, co má dotyčný za vzdělání a kde a jak dlouho pracuje. Všichni to na sebe s vidinou světlejších kariérních zítřků stejně prozradí na sociální síti LinkedIn.

S trochou úsilí tak poměrně spolehlivě dokážete odhadnout, v jakém rozmezí se asi mohou pohybovat výdělky prakticky kohokoliv.

Tak proč to tajit? Když se mě někdo zeptá na to, kolik vydělávám, prostě mu to řeknu! Třeba tím někoho inspiruji a také přivedu na kariéru v dobře placeném IT oboru nebo rovnou k práci v zahraničí.

2. Závist kvůli neznalosti

Problém s tím, když někomu řeknete, kolik vyděláváte nebo kolik peněz vlastně máte našetřeno, je takový, že to může velmi jednoduše vzbudit závist.

Závist je jednou z nejhorších lidských vlastností vůbec.

Na druhou stranu člověk, který vám závidí peníze, bude velmi pravděpodobně závidět bez ohledu na to, zda ví, kolik vyděláváte či nikoliv.

Může tomu být ale naopak. Někteří lidé závidí jen proto, že nemají celý obrázek cizího úspěchu. Závidí příjem, ale zcela opomíjejí skutečnost, kolik energie, času a případně i peněz jste museli vynaložit na to, aby se vaše sny staly realitou.

Většina lidí, kteří “přišli k penězům”, nejsou zloději ani šťastlivci. Často je za penězi neuvěřitelné množství píle a sebezapření.

Přejte a bude vám přáno!

3. Získáte inspiraci zdarma

Největší výhoda vlastního podcastu je taková, že si do něj mohu zvát neuvěřitelně inspirativní hosty, ke kterým sám vzhlížím. A co víc, mohu se jich naprosto otevřeně ptát na otázky ze světa peněz!

Co může být lepšího?

Lidé, kteří jsou ohledně peněz vášniví, se o nich s vámi VŽDY rádi rozpovídají. Využijte toho ve svůj vlastní prospěch a pokud máte ve svém okolí někoho, kdo ví o světě peněz první poslední, řádně s ním vše proberte.

Předmětem diskuze nemusí být jen peníze samotné, ale i třeba prostředek, který je k nim přiblížil. Někdo se stal uznávaným šéfkuchařem a někdo zase založil úspěšný e-shop. Zeptejte se je, jak toho dosáhli, pokud máte v životě obdobné cíle.

Budete překvapeni, kolik se toho dozvíte!

4. Peníze nejsou zdrojem vašich problémů

Nikdo si si rád nepřipouští vlastní chyby. Je mnohem jednodušší nadávat na peníze samotné, na inflaci, na zkorumpovanou vládu nebo na špatnou ekonomiku než hledat chyby v sobě. Důvod, proč nemáte peníze, přeci musí vězet někde jinde než ve vás samotných!

Ačkoliv existují scénáře, kdy člověk skončí v nezáviděníhodné finanční situaci bez vlastního přičinění, v naprosté většině případů jsme za stav bankovního konta zodpovědní jen my samotní.

Odosobněte peníze. Přestaňte jim dopřávat statusu, který si nezaslouží.

Peníze nejsou dobré ani špatné, nejsou zlé, nefér nebo prokleté.

Pokud se na peníze díváte pouze jako na prostředek pro plnění vlastních cílů, a nikoliv jako na zdroj vašich problémů, uděláte tím službu sobě i svému okolí.

A jak lépe toho dosáhnout, než když si o problémech s někým otevřeně promluvíte a vydáte se na cestu, kdy přeberete kontrolu nad svým finančním životem.

Často stačí tak málo jako sestavení rozpočtu, kdy se najednou vaše vnímání peněz otočí o 180°.

5. Nestyďte se za svou situaci

Připadá vám, že pokud vám táhne na 40 let, nemáte na účtu dostatek prostředků na pokrytí jednoho měsíce výdajů a o investování jste slyšeli pouze z reklamy, tak že vám už ujel vlak?

Nesmysl.

Nikdy není pozdě na to začít! Je lepší začít řešit finanční situaci ve 40 letech, než kdybyste se odhodlali něco změnit v 50. A to samé platí pro padesátníky, kteří se s těžkostí smiřují s tím, že jim utekly roky, kdy mohli v klidu využívat složené úročení ve svůj prospěch.

Jako se vším je v první řadě bytostně důležité si realisticky připustit závažnost situace.

Ve chvíli, kdy si o situaci s někým popovídáte, pravděpodobně s údivem zjistíte, že nejste jediní, kdo řeší podobné problémy.

Najděte si “finanční parťáky”, s kterými finanční útrapy (ať už jde o cokoliv) můžete sdílet, protože ve dvou se to lépe táhne.

6. Můžete někomu pomoct

Lidé o problémech často mlčí, protože se za ně stydí a nechtějí vypadat hloupě. Existuje však poměrně slušná šance, že máte ve svém okolí někoho, komu dluhy přerostly přes hlavu, a sami o tom ani nevíte. V ČR je totiž v exekuci přibližně každý desátý člověk.

Chcete další čísla?

Jde o čísla tristní, ale současně nejde o nic, co by se nedalo zlepšit. Jakožto čtenáře Rozbitého prasátka vás pokládám za finančně gramotné, a proto vás všechny vybízím, abyste k situaci druhých nebyli lhostejní a usilovali o její zlepšení.

Není nutné tlačit naše přátele či rodinné příslušníky do nákupu ETF fondů, ale otevřeně se s nimi pobavit o penězích může někomu otevřít oči. Taková finanční rezerva na pokrytí 2-3 měsíců života často rozhoduje mezi dluhovou pastí a pohodovým životem.

Ne každý, kdo potřebuje pomoc, si o ní řekne, takže vyzkoušejte někdy nabídnout kamarádům pomocnou ruku.

Pomoc druhému je tím nejušlechtilejším, co můžeme v životě udělat.

7. Finanční tíseň

Kdyby se dostal váš blízký do finanční tísně, pomohli byste mu? Asi ano, ale to byste o tom museli nejprve vědět!

Když vám teče do bot, možná vás překvapí, kolik štědrých lidí v okolí najdete.

Než abyste se zadlužili se šibeničními úroky u bank, zkuste nejprve rozhodit sítě u nejbližších. Můžete si s nimi sepsat smlouvu o zapůjčení peněz v situaci, kdy pro vás je zapůjčená suma peněz záchranou před katastrofickým scénářem, kdežto váš věřitel v horším případě pouze přijde o nějaké zhodnocení (pokud jim samozřejmě zapůjčené peníze splatíte).

Jestliže jim na vás záleží, určitě nad touto skutečností mávnou rukou.

8. Normalizace diskuze o penězích

40 let komunismu, kdy měli všichni stejně (a někteří víc), se z kolektivní české pamětí jen tak nesmaže a penězům a finančním tématům ještě chvíli potrvá, než se dostanou mezi standardní diskuzní paletu většinové společnosti. Čím více se o penězích budeme bavit, tím rychleji se téma normalizuje.

Urychleme to, bavme se o penězích, je to normální!

9. Tipy a triky

Kdo má čas pořád sledovat nejnovější akce, produkty, aplikace na telefon či zajímavou literaturu. Občas to za vás mohou udělat vaši přátelé. Třeba patříte mezi ty, kdo si stále mění peníze na dovolenou na pobočce banky, zatímco existují mnohem pohodlnější, rychlejší a hlavně výhodnější možnosti, jak si cizí měnu směnit!

Když se o “lifehacích” rozpovídáte s přáteli, možná zjistíte, že “Nejlepší banka roku 2002” už je v roce 2021 jen stínem toho, co kdysi bývávalo, a nastal čas na přechod ke konkurenci.

A takových vychytávek lze v běžném životě najít nespočet, ať už jde o levnějšího dodavatele plynu, nejvýhodnější benzín v okolí nebo low-cost autentické ubytování u místních v oblíbené cestovní destinaci.

proč mluvit o penězích nápady

10. Pomůžete kolegům v práci

Když mi moje kolegyně říkala, že si nic nešetří, protože německý důchod je hodně štědrý, byl jsem trochu v šoku. Ačkoliv důchody v sousedním Německu patří rozhodně k těm příjemnějším a při pohledu na absolutní výši se mohou zdát jako nesrovnatelné oproti těm českým, pořád v průměru pokryjí “jen” asi 70 % čistého průměrného měsíčního příjmu (ČR ve srovnání asi 55 %).

To ani nemluvím o tom, že důchody se při zohlednění zadluženosti států a stárnoucí populace budou dlouhodobě spíše snižovat. A to je věc, kterou nechcete zjistit v 60 letech.

Kolegyni jsem promluvil do duše. Zda vzala má slova v potaz, nevím.

Druhým způsobem, jak můžete pomoci kolegům v práci, je otevřená diskuze o platech. Osobně bych nebyl příliš nadšený, kdybych zjistil, že za totožnou práci beru o 20 % méně než zbytek týmu.

Tím, že s kolegy mluvíte o svých platech, tak si všichni vzájemně pomáháte, protože tím v sobě můžete probudit zdravou dravost a říct si u šéfa o víc. Případně se dozvíte, co za zaměstnance musíte ve vaší firmě být, abyste vydělávali více peněz. Zde mimochodem zjistíte, jak podniknout zaručené kroky při vyjednávání o vyšším platu.

Jediným, kdo profituje na vzájemné neznalosti zaměstnanců, je zaměstnavatel, jelikož ten může přeplácet část týmu, která je na první pohled průbojnější a nebojí se “se ozvat”, kdežto druhá půlka zůstane podhodnocená, protože proč přidávat někomu, kdo si o to neřekne?

Asi netřeba dodávat, že často jsou těmito průbojnějšími především muži, což pak vede k rozevírání nůžek mezi platy obou pohlaví. A to ani nemluvím o extrovertech a introvertech. Život prostě není fér.

Jsem zastáncem transparentního prostředí, kde pracovníci navzájem vědí, kolik kdo bere (včetně jejich vedení). Ve firmách je pak o důvod méně ke zbytečné horké krvi.

diskuze o penězích

11. Transparentnost je klíčem k lepším vztahům

Asi budete říkat, že jsem příliš naivní a nejspíš vám dám za pravdu. Nicméně jsem přesvědčen o tom, že transparentnost a upřímnost je základem jakéhokoliv dobrého vztahu, ačkoliv v dnešní době neustále vidíme a slyšíme jen zapírání, lži a zášť.

Stejně, jako jsem v předchozím příkladě uváděl důvody, proč si myslím, že transparentnost by měla být stavebním pilířem na jakémkoliv pracovišti, v domácnosti to pak platí dvojnásob.

Nedovedu si představit, že své partnerce neříkám, kolik vydělávám či za co peníze utrácím.

A když nemám důvod o penězích lhát nebo nesdělovat celou pravdu, cítím se mnohem lépe.

Naštěstí to vypadá, že komunikace o penězích v manželství v Čechách velkým problémem není.

A co vy, mluvíte doma s partnery o penězích?

12. Můžete se navzájem kontrolovat

Mezi jeden z osvědčených způsobů, jak spolehlivě dodržovat vytyčené cíle, je mít tzv. “accountability” parťáka, tedy někoho, komu pravidelně sdělujete, jak si vedete.

Tuto roli vám může splnit partner nebo partnerka, nejlepší kamarád nebo kamarádka či dokonce vaše děti!

V jednoduchosti jde o to, že máte osobu, které můžete důvěřovat a která kontroluje, jak si vedete na cestě za svými cíli. Mezi takové předsevzetí může patřit například splácení dluhů, budování finanční rezervy nebo práce na vytváření vlastního podniku!

Čtenáři newsletteru Rozbitého prasátka už moc dobře vědí, o čem je řeč.

13. Předáte finanční know-how další generaci

U mě doma se o penězích mluvilo zřídkakdy. Můj děda byl a stále je aktivním obchodníkem s cennými papíry (ani v posledních letech jsem mu to nerozmluvil), ale za celé mé dětství a dospívání mi nebyl ochoten vysvětlit, co to vlastně znamená, když obchoduje na burze.

Děti se toho musí naučit už tak spoustu, tak jim s penězi trochu pomozte. Nemusí na ně rovnou zakleknout exekutor, aby pochopily, že dluhům se mají vyhýbat.

Naučte je zacházet s kapesným, vysvětlete jim, jak fungují banky, co to znamená, když investujete, proč budou muset myslet na důchod a měli by si něco odkládat stranou nebo jak a proč přemýšlet o podnikání (závidím americký trend dětských stánků s limonádou).

Aniž bych chtěl shazovat výukovou látku základních a středních škol, finanční gramotnost je tristně podceňovaným tématem v českých školách, takže nezbývá, než na tom zapracovat doma (ačkoliv, chválabohu, jsou instituce, které se to snaží změnit).

14. Peníze jsou zábava

Že mě peníze baví je nedostatečně silné tvrzení. Neuplyne den, kdy bych na ně nemyslel.

Kdykoliv mám možnost se o jakémkoliv finančním tématu s kýmkoliv pobavit, skáču radostí. Ve světě peněz je tolik neuvěřitelně zajímavých témat, o kterých lze diskutovat nekonečné hodiny!

Navíc určitě znáte ten paradox, že čím více toho víte, tím méně jste si jistí správností své odpovědi. Když budete o penězích otevřeně mluvit, třeba zjistíte, že máte mnohem větší mezery, než jste si mysleli.

Anebo najdete spřízněnou duši, z které se stane váš “money friend”.

Zkrátka a dobře, peníze jsou zábava!

proč mluvit o penězích řekněte si o víc

Mluvit o penězích chce odvahu

Peníze jsou téma, které osobně moc nevytahuju. Zjistil jsem, že ostatní příliš neocení, když se je snažím poučovat.

Mluvit o penězích rozhodně není jednoduché.

Jsem z rodiny, kde diskuze o penězích byla tabu a dodnes nevím, kolik můj otec jako podnikatel v průměru utrží nebo jaké mají rodiče finanční úspory a plány na důchod.

Proto moc dobře vím, že není lehké se jen tak někomu otevřít, protože v mém životě to rozhodně nebylo normální.

O to lepší pocit mám ze vztahu s partnerkou, kterou pokládám za jakousi svou “akcionářku” a které podobně jako velké korporace pravidelně zveřejňuji vlastní finanční výsledky – hospodaření s penězi, spořící míru, výkonnost investic, příjem z Rozbitého prasátka – a následně ji poprosím o zpětnou vazbu.

O tom, nakolik si tento pravidelný reporting užívá moje partnerka, se nyní nebudu rozepisovat, zatím je však stále “buy and hold” investorkou do mé osoby. Korekci v blízké době neočekávám.

Vřele doporučuji si podobný přístup vyzkoušet také, protože není lepšího pocitu v jakémkoliv vztahu, než když oba partneři mají vyložené všechny karty na stole.

S kým si o penězích nejčastěji povídáte vy? A jak o nich s vámi mluvili rodiče? Předáváte zkušenosti svým dětem?

Pište do diskuze pod článkem nebo na [email protected]!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

No já si myslím to samé! O penězích by se mělo mluvit s dětmi od narození. My jsme jako děti nebyli k penězům vychováváni a teď to taky vidím.. proč a jak jsme dopadli. Kdyby mi na začátku tatínek místo té jeho autokosmetiky vyprávěl o cashflow kvadrantu nebo bohatém a chudém tátovi, udělal by lépe…

Rozhodně souhlasím. Peníze, jejich dostatek i nedostatek, je tabuizované téma. Osobně nemám problém říct, že tenhle měsíc byl proste naprd a vydělal jsem málo peněz, proto musím ten další šetřit. Stejně tak nemám problém říct, že jsem měl fakt dobrý měsíc a něco si dopřát. Samozřejmě to není o tom, že bych to někomu vnucoval, ale celkově ta finanční diskuze chybí. Pak se nemůžeme divit, že si dvacetiletí lidi nedokážou vybrat hypotéku a nalétnou prvnímu zlodějovi. Prodávám dámské peněženky a kdyby všichni věnovali alespoň polovinu času, kolik věnují výběru, diskuzi o tom, čím jí naplní a jak, byl bych spokojenější.… Číst vice »

Last edited 3 let před by Petr Moučka

Ahoj, díky za články, jejich obsah je super. K jejich konzumaci, stejně jako u ostatních stránek, používám především poslech přes Google Go, ale poslední dobou se stává, že články Rozbitého prasátka nejsou pro poslech článků dobře přečteny a to asi díky různým úrovním písma. Po celém dnI v práci si rád místo dalšího sezení zacvičím, což lze dobře kombinovat s poslechem, ale ne se čtením.. Nešlo by s tím od příštího článku něco udělat? Jinak jak jsem psal, blog je super, ukázal mi cesty, jak lépe hospodařit s penězi. Díky za něj.

Zdravím, Jakube,

Chtěl jsem se zeptat, jestli nemáte zkušenost nebo nějaké informace o tomto fondu https://growingway.cz/ od pana Ondřeje Janaty. Na internetu není moc recenzí, vlastně jsem našel jen 2 menší vlákna a po těch mám pocit, že se jedná o velice spekulativní investici. Nicméně bych byl rád za názor.

Děkuji moc!

Vidím tuto problematiku hodně podobně. Sama se o finančních tématech bavím velmi ráda, ale veškeré diskuze jsou především s partnerem. S ostatními je těžké o tomto tématu mluvit. Ani doma jsme peníze neřešili a dodnes nevím, kolik rodiče přesně vydělávají, jestli mají naspořeno něco na důchod apod. Ale čím víc si čtu nejenom o mentalitě Čechů, ale zároveň i naší historii (především doba před 89), tak se vůbec nedivím, že je v naší zemi takovýto přístup, ať k financím, či investicím. I mi to vlastně potvrdilo zpracování diplomové práce, ve které jsem sledovala úspory českých domácností. Češi jsou v této… Číst vice »

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi