Rozbité prasátko

Finanční report Rozbitého prasátka za rok 2020

Rok se s rokem sešel a přišel tak opět čas na finanční report, kde zhodnotím svou finanční a ostatně i životní situaci! 

Vítejte u finančního reportu Rozbitého prasátka za rok 2020!

Finanční report 2020

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

finanční report 2020

Moje situace

Letošní rok byl zcela unikátním a to především proto, že se prakticky od samého začátku nesl ve znamení koronavirové pandemie, která ovlivnila celou planetu naprosto nevídaným způsobem.

Koronavirus

Celé nadnárodní korporace jsou řízeny z ložnic a obývacích pokojů, cestovní ruch, gastronomie, ale i spousta dalších tradičních oborů byla během několika týdnů poslána do stavu klinické smrti a na konci kalendářního roku 2020, leč se slabým světýlkem na konci tunelu v podobě rekordně rychle vyvinuté vakcíny, nikdo stále nemá nejmenší tušení, co bude dál.

Koronavirus životy nás všech ovlivnil k nepoznání. 

Na druhou stranu každá krize v sobě vždy přináší obrovské příležitosti. A teď nemluvím jen o šancích farmaceutických firem být prvními, kdo přijde s účinnou protilátkou, ale i příležitosti pro nás všechny.

Pracovní změna

Osobně jsem tuto příležitost viděl právě v práci z domova. Jak možná víte, již přes dva roky žiju v Mnichově v sousedním Německu a pracuji v oboru, kde je nejlepším přítelem zaměstnance počítačová obrazovka. Stejně jako všichni ostatní, i naše firma přešla do domácího pracovního režimu po uvalení prvních restrikcí. 

A světe div se, příliš to naše fungování nepoznamenalo!

No a protože jsem Čech jako poleno a moje srdce stále plesá pro Prahu, tak jsem v sobě našel odvahu a poprosil jsem svého šéfa a zakladatele naší firmy, zda by bylo v pořádku, kdybych se v roce 2021 přesídlil do ČR a pracoval permanentně z domova.

Šéf souhlasil.

To znamená, že se mi podařil doslova husarský kousek. Zajistil jsem si přesídlení do výrazně levnější země při zachování stávajících výhod plynoucích především z německého platového ohodnocení. Za tuto situaci jsem neuvěřitelně vděčný. Co víc bych pro honbu za finanční nezávislostí mohl udělat!

Samozřejmě to není bez oběti. Jsem člověk společenský a kancelář a přítomnost kolegů mi rozhodně budou chybět, na druhou stranu tuto absenci mi v Praze se vší pravděpodobností vynahradí větší počet přátel a kamarádů. Něco za něco!

Pointa je taková, že možné je všechno.

Pokud vás stejná představa – vydělávat v silnější ekonomice a žít v levnější zemi – zaujala, doporučuji k přečtení knihu Čtyřhodinový pracovní týden, z níž jsem ostatně čerpal inspiraci i já!

Malé upozornění – celý přesun je spjat s významnou byrokratickou zátěží, protože jen tak se sebrat a pracovat trvale z cizí země nemohu, i přesto, že jde o EU. Prakticky se ze mě stal český zaměstnanec německé firmy.

call to action rozbite prasatko

Vydělávejte víc peněz

Peněz není nikdy dost. Vyždímejte z práce co nejvíce a zhodnoťte efektivně svůj čas!

Cíle

V předchozím finančním reportu jsem si vytyčil několik krátkodobých cílů.

  1. Chci si pravidelně měřit míru toho, kolik měsíčně uspořím. Cílem bude prozatím uspořit 30 % ze všech měsíčních příjmů.
  2. Dosáhnout na 1 milion Kč do konce roku 2020.
  3. Požádat úspěšně o zvýšení platu do konce roku 2020. 
  4. Vygenerovat kumulovaný příjem z Rozbitého prasátka za rok 2020 ve výši 50.000 Kč.
  5. Dotáhnout do konce chystaný podcast Rozbitého prasátka.

Zde je jejich vyhodnocení.

Spořicí míra

Spořicí míru jsem si začal měřit sice až v polovině kalendářního roku, ale díky používání aplikací jako je Wallet (ale ostatně i standardních výpisů z běžných účtů) jsem poměrně jednoduše dohledal, jak se mi v tomto kalendářním roce dařilo.

S velkým potěšením mohu říct, že se mi podařilo dosáhnout na spořicí míru přibližně 33 %, přičemž vím, že mám ještě obrovské rezervy.

spořicí míra 2020

Celkové číslo není pochopitelně aritmetickým průměrem (když jsem měl spořicí míru 0 % v daném měsíci, zpravidla jsem byl v záporných číslech), ale výsledek je podíl celkových příjmů a celkových výdajů.

Mým cílem po návratu do ČR bude tento poměr ještě zlepšit a dosahovat na přibližně 45-50 %. Opravdu není už moc věcí, které bych do svého životního stylu chtěl zahrnout, takže by to mělo být poměrně splnitelné předsevzetí.

spořicí míra graf 2020

1 milion korun

Cesta za prvním milionem je spíše o hospodaření a zacházení s penězi než o investování. I u mě to tak platilo. Osobně jsem na metu dosáhl asi dva a půl roku od chvíle, kdy jsem se na finanční cestu vydal.

vývoj zůstatku 2020

Upřímně však s konkrétním vytyčeným cílem na částku končím. Spíše než celková výše mého bohatství mě zajímá konzistence, s jakou ho buduju. Spořicí míra pro mě tak má mnohem větší vypovídací hodnotu než celková naakumulovaná suma. 

I tak bych se asi nezlobil, kdyby brzy přibyla další nula!

Zvýšení platu

Co na blogu Rozbitého prasátka píšu, to se snažím do puntíku sám dodržovat. V polovině roku jsem se seznámil s knihou I will teach you to be rich, kde autor Ramith Sethi mluví o tom, jak vytřískat z práce co nejvíce.

No a tak jsem následoval jeho rady a nebylo tomu dlouho poté, co jsem se se šéfem domluvil na zvýšení platu asi o 12 %. Není to moc, ale rozhodně to byla velká vzpruha pro moje sebevědomí.

Nutno podotknout, že svou práci mám opravdu rád, mám dobré výsledky a tak nějak celkově věřím, že ji dělám dobře. Bez toho by se žádalo o přidání trochu hůře.

Nicméně si přečtěte sami, jak si o takové zvýšení platu zažádat!

Výdělečnost Rozbitého prasátka

Rozbité prasátko roste, za což jsem vděčný především vám, svým čtenářům. No a jak roste, tak začíná vydělávat slušné peníze. V roce 2020 jsem chtěl dosáhnout na příjmy 50.000 Kč, což jsem přesáhl o více než 25 %.

Více o tom, jak Rozbité prasátko vydělává, si můžete přečíst ze samostatného článku zde.

Celkově je pro mě prasátko srdeční záležitostí a chtěl bych ho v roce 2021 povznést na vyšší úroveň. O tom ale více v předsevzetích.

A na závěr tu máme podcast!

Podcast vznikl a zatím vychází v pravidelných dvoutýdenních intervalech. Za to jsem obrovsky šťastný, jelikož jsem ho v hlavě chystal asi tak dva roky. Poslechnete si ho třeba na Spotify.

Obecenstvo si zatím nachází, ale uznávám, že nás ještě s kolegou Karlem čeká hodně práce, abychom dosáhli na úroveň, s kterou budeme oba spokojeni.

podcast Rozbité prasátko u mikrofonu statistiky 2020

Co říkáte na podcast vy? Líbí se vám? Pište podněty a připomínky na [email protected], jakákoliv konstruktivní kritika je vítána!

Bonus

A teď ještě malý bonus z osobního života, přeci jen jde zatím ještě o blog osobní.

Už od doby, kdy jsem ve věku 14 let vzal do rukou basketbalový míč, jsem věděl, že ho chci zavěsit, tedy tzv. dunk. To je to, co znáte ze záběrů hráčů NBA, kteří to s lehkostí dělají v každém zápase. Výška obroučky je 305 cm, míč přidá dalších 20 cm a já měřím pouhopouhých 182 cm.

V minulém roce jsem trochu překopal trénink, který do té doby nevyústil v žádné výsledky, a udělal jsem to samé, co dělám s otázkami ohledně peněz – inspiroval se těmi nejlepšími. Výsledek?

dunk gif

Z osobního hlediska pro mě měl tento okamžik větší hodnotu než milion na účtech!

Předsevzetí pro rok 2021

A teď k předsevzetím.

Popravdě? Když vidím pomalu se dostavující výsledky na bankovních a investičních účtech, jsem přesvědčen o tom, že jsem na správná cestě, ať už je cílem finanční nezávislost nebo pouze život bez stresu o peníze.

Jsem smířen s tím, že se to nestane za den. Snažím se co nejvíce o maximalizaci příjmů, jelikož spíše než peníze šetřit je mi bližší jejich vydělávání. Zároveň hlídám svou životní úroveň, aby nedocházelo k její zcela zbytečné inflaci. Ta současná, ač není z nejlevnějších, mi bohatě postačí.

Proto pro mě je největší finanční výzvou právě konzistence.

Vlastní bydlení s partnerkou zatím neplánujeme, protože realitní situace v Praze rozhodně není nejpřívětivější a byty v lokalitách, kde bych si dovedl představit bydlet, jsou zcela mimo realitu.

Největší cíle si tak vytyčuji pro Rozbité prasátko. Za rok 2020 se více než ztrojnásobila návštěvnost na blogu, což mě motivuje k další práci.

návštěvnost finanční report 2020

Celkově bych rád pozvedl projekt na další úroveň, jelikož vnímám, že existuje obrovský prostor pro zlepšení. Naštěstí mám nevyčerpatelnou studnu nápadů, takže buďte při tom!

Cíle na rok 2021 jsou:

  1. Dostat spořicí míru nad 45 %.
  2. Být konzistentní v dosavadním finančním snažení
  3. Dosáhnout na 15.000 návštěvníků za kalendářní měsíc
  4. Mít epizodu podcastu se 750 poslechy
  5. Vydat e-book o pasivním investování (už se na něm pracuje)
  6. Rozšířit řady týmu Rozbitého prasátka
  7. Přečíst alespoň 20 knih

Investice

A konečně se dostávám k investicím! Rok 2020 byl opravdu zvláštní. Nejprve začal rekordními propady a poté vyvrcholil v nevídaný růst na kapitálových trzích. Aniž bych situaci hodnotil z nějakého investičního, ekonomického nebo politického hlediska, zůstal jsem konzistentní v tom, co dělám – pravidelné investování do indexových ETF fondů.

Celkově se můj “koláč” bohatství trochu změnil oproti předchozímu období.

distribuce peněz 2020

Určitě vás zarazí, že držím velkou část peněz v hotovosti. Důvodem je především chystaný návrat do vlasti, který nebude zadarmo. Také se připravuji na scénář, že by moje partnerka nebyla schopna okamžitě najít zaměstnání, což by znamenalo, že bych musel naší domácnost pár měsíců podržet z vlastní rezervy. Lepší být připraven.

Dále jsem zrušil penzijní spoření. Důvody si můžete přečíst ze samostatného článku, kde penzijko vystavuji srovnání s ETF fondy. Peníze jsem přesunul do strategie udržitelná budoucnost od Portu.

Pokud přijde na P2P investice, tak ty jsem s výjimkou portálu Upvest letos prakticky nenavyšoval. Byl jsem spíše skeptický, kdyby přišlo na lámání chleba s ohledem na koronavirus. K mému překvapení se víceméně všem portálům, na kterých investuji, daří celkem dobře. Pravda, na Mintos ”visí” asi 200 EUR, ale ty by měly být v procesu postupného vyrovnání. Uvidíme.

A asi jsem se od svého švagra nechal přesvědčit, abych vložil alespoň něco málo do Bitcoinu (navzdory svým radám, co NEDĚLAT). Bitcoin horečka mě nechává zcela klidným a mám ke kryptoměně obrovské množství výhrad, o kterých se snad již brzy rozepíšu, ale 1-2 % mě asi nezabije. Švagr mimo jiné slíbil, že když za 10 let budu s pozicí ve ztrátě, tak ji osobně dorovná. Moc mu nevěřím, ale risknu to.

Nejsem ani fanoušek zlata, ale čísla jasně ukazují, že má smysl ho v portfoliu mít. A Bitcoin vnímám jako takové novodobé zlato.

Kapitálové trhy

Největší kategorií mých financí dnes už zabírají investice do cenných papírů – ano, řeč je o ETF fondech.

Na své strategie “buy and hold” jsem nezměnil zhola nic. Snad jen to, že jsem udělal dva větší nákupy v době poklesu během března a pak s ohledem na to, že jsem vybudoval již dostatečně vysokou finanční rezervu, tak jsem zvýšil měsíční obnosy, které pravidelně investuji.

Přiznávám, že moje portfolio teď asi vypadá trochu zmateně. Popravdě, stále jsem se na 100 % nerozhoupal k jedné jediné investiční strategii a pořád tak trochu experimentuji s ETF fondy, které do svého portfolia zařazuji.

V současnosti mám podíl v těchto aktivech:

  • Globální akciové trhy vyspělých a rozvíjejících se trhů velkých a středně velkých firem
  • Globální mix korporátních a státních dluhopisů s různými splatnostmi
  • Evropský REIT fond
  • Zlato
  • “Zelené” fondy přes Portu
distribuce investic 2020 tabulka

Moc se mi líbí strategie All weather portfolio nebo Golden butterfly, ke kterým bych se chtěl dlouhodobě nejspíše přibližovat (vyjmu-li z této úvahy vedlejší investici u Portu), ale tato portfolia jsou vhodná především pro uchování hodnoty než pro maximalizaci růstu.

Proto budu ještě pár let významným způsobem preferovat investice do akciových fondů s největším růstovým stropem a teprve v době, kdy už by mi propad hodnoty o 40 % způsobil bezesné spaní, tak začnu zvyšovat podíl méně volatilních produktů, jakými dluhopisy, REIT fondy nebo zlato jsou. 

Velmi pravděpodobně brzy v roce 2021 ještě přidám globální akciový fond malých firem (Small cap), jelikož tato expozice mi zatím zcela chybí.

Zde je má současná alokace.

distribuce investic 2020 graf

A jak jsem již řekl, v blízké době přidám:

A toť asi vše k mému ETF portfoliu.

Shrnutí finanční situace

V první řadě musím vypíchnout to, jak obrovsky vděčný jsem za to, kam jsem se za dva a půl roku od doby, kdy jsem se o peníze začal zajímat, stihl dostat. Jsem strašně rád, že jsem si spoustu věcí uvědomil již ve 25 letech a ne ve 45, protože čas mám teď na své straně.

Na druhou stranu bych chtěl říct, aby ani ti z vás, kteří si myslí, že už jim ujel vlak, nezanevřeli na svou finanční situaci. Začít se dá kdykoliv. Ti, kterým je 25 let, by si přáli, aby začali investovat ve 20, čtyřicátníci zpytují svědomí, že byli ve třiceti tak lehkovážní, a člověk po padesátce se snaží dohnat ztracené roky obchodováním s pákovými instrumenty.

Bez ohledu na to, kolik vám je, vězte, že začít lépe hospodařit s penězi má smysl bez ohledu na věk. Stejně jako začít se lépe stravovat nebo se víc hýbat.

A kdy jindy s takovým předsevzetím začít než na Nový rok?

Všechno nejlepší do Nového roku a přeji vám všem mnoho investičních a koneckonců i životních úspěchů!

A jak vypadá váš finanční report? Kdyby vás cokoliv zajímalo, můžete mi kdykoliv napsat na [email protected]!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Ahoj, děkuji za Váš „blog“ a srozumitelné vysvětlení investic. ETF mě zaujalo a plánuju s tímto produktem začít. Degiro založeno, bohužel ne přes Váš link. Našel jsem ho až po založení. Můj malý návrh: přikládat ho ve více článcích. Takže bohužel touhle cestou jsem Vás nepodpořil, můj zájem o tuto stránku ale bude přetrvávat a třeba Vás podpořím tedy touto cestou. Jen ze zajímavosti můžete uvést aspoň přibližnou hodnotu bitcoinu v USD když jste pořizoval? A gratuluji ke smeči.

Špatně jsem pochopil, myslel jsem, že už jste pořídil. Na článek se těším. Přiznám se, že bitcoin mě nenechává chladným a stále se k možnosti také vracím. Už jsem byl kousek od pořízení při hodnotě 4500 USD, takže se teď samozřejmě biju do hlavy jako mnoho lidí v celé historii bitcoinu :). Ale vzhledem k tomu jak cena v historii kolísá, tak nepochybuju že možnosti na koupi budou.

Skvělé shrnutí. Držím palce, ať se i nadále posouváte k vytyčenému cíli. Moc ráda čtu vaše články, líbí se mi i skupina na facebooku a vlastně mám i upřímnou radost, že se někomu takto daří 🙂 Tak jen tak dál.

Ja som sa tento rok konečne odvážila investovať, zatiaľ pár akcii a P2P požičky, ale aspoň niečo. Zatiaľ hlavne šetrím, lebo by sme s manželom chceli niečo vlastné kde budeme bývať, keďže čakáme prírastok a tým pádom to bude finančne značne odlišné. Ale tak azda to pôjde aj tak. Váš blog som našla pred pol rokom a stále sa tu rada vraciam a niečo sa naučím 🙂
<a href=“https://http//lifeinpicturesbylu.com/“>Lifeinpicturesbylu</a>

Ahoj Jakube, v první řadě gratuluju k dunku, doufám, že ten následující výkop přežila světla na stropě 🙂 Chci ti poděkovat za tendle blog i FB skupinu. Jsem ještě v jiný skupině, ale tvoje si pořád drží slušnou úroveň. Zároveň klobouk dolů, po 2 a půl letech zajímání se o finance dospět do takovýhodle bodu. Určitě je za tím spousta práce. Já se zajímám o investice určitě tak 7 let a vzhledem i k řešení vlastního hnízda jsem začal investovat až v březnu 2020, kdy jsem narychlo zakládal Degiro a naštěstí jsem to stihl, než začaly pořadníky. Musím, ale přiznat,… Číst vice »

Zdravím, Po dlouhé době jsem se zase dostala k tomuto blogu (měla jsem z loňka uloženo složení portfolia, tak jsem teď kontrolovala stavy a hledala nový koláč k porovnání 🙂 ). Hned, jak jsem na grafu vidělat tu hotovost, tak její výše byla první, co mě napadlo … a hned řádek pod tím to zmiňujěte :-). My se před 1,5 rokem stěhovali ze Švýcarska do Čech, takže jsme téže měli rezervu, ale nakonec to nebylo tak hrozné, největším výdajem byla záloha na byt (ve výši jednoho nájmu), pak nějaké zálohy na zdravotní a sociální (manžel OSVČ) a pak si nechat… Číst vice »

Zdravím Jakube,
o Exporo jsem v životě neslyšela, podívám na to. Mám zatím vyhlídnuté iFunded (Německo), EvoEstate (využívá nabídek z jiných platforem, celkem obsáhne kolem 10 zemí), Raizers (Francie, Belgie, Švýcarsko) a Rendity (Německo, Rakousko).
Michala

Ještě jeden dotaz – řekněme, že po přesídlení do Čech a zaplacení všeho, vám zbude ještě 25 % hotovosti. Co s ní dál? Půjde něco na spořící účet pro stýčka Příhodu a zbytek jednorázově do ETF?
Dík
Michala

Chápu to dobře, že fyzické zlato zatím nemáte? Měla jsem konzultaci s finančním poradcem a ten mě od mého portfolia s ETF docela zrazoval, že teď by do akcií a ETF investoval jen blázen. Že za něj nejlépe 90% fyzické zlato doma + 10% kryptoměny. Že jak mě tak poslouchal, tak to je taková konzervativní cesta dobrá pro mě (a to se považuji rochu víc, než za konezervativní). Ale koupit zlato, to chce umět, jinak člověk zaplatí šílené marže. Jo a že nějaké ETF na zlato je nanic, až bude blackout , tak vám to nepomůže. Tak teď nevím. To… Číst vice »

No mě to také zaskočilo! Ale bylo přinejmenším zajímavé slyšet názor, který je tak diametrálně odlišný od toho, co jsem zatím slyšela.
Michala

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi