Mintos recenze – je Mintos nejlepší P2P pro českého investora?

Ve zkratce: Mintos je velmi populární investiční platforma díky níž se můžete vžít do role banky a půjčovat lidem z celého světa na úvěry všech druhů. Mintos je vhodný jak pro naprosté investiční začátečníky, tak pro zkušenější investory jakožto skvělý doplněk jakéhokoliv portfolia. Díky automatickému investování stačí nastavit kritéria, která musí vaše půjčky splňovat, a pak jen inkasovat zisk v podobě úroků plynoucích z úvěrů s průměrnou návratností přes 10 %. To vše zcela bez poplatků. Více již z recenze Mintos!

Minimální vklad: 300 Kč

Poplatky: 0 %

Průměrná návratnost Rozbitého prasátka (počátek 2020): 10,76 %

Celkové hodnocení: 4,5

Výhody:

Nevýhody:

Mintos recenze sociální sítě

Co dělá z Mintosu jedničku na evropském trhu poskytovatelů P2P půjček je především proklamovaná vysoká návratnost investic, která se může vyšplhat až k 17 % za rok. Mintos je skvělou cestou, jak diverzifikovat portfolio a rozprostřít finanční prostředky mimo globální finanční trhy. Mintos recenze od Rozbitého prasátka by vám měla odpovědět na otázku, zda služba Mintos stojí za váš čas a peníze. Mimo jiné se z Mintos recenze dozvíte, jak si prozatím vede Rozbité prasátko a jaká jsou obecná úskalí P2P půjček.

Recenze Mintos byla aktualizována 5.3.2020

Z Mintos recenze se dále dozvíte:

Co je P2P a jak funguje Mintos?

Povinností každého investora by mělo být alespoň částečné porozumění službě či produktu, do kterého investuje. Měl by se seznámit s výhodami, ale i s riziky vyplývajícími z dané investice. Proto je důležité nejprve odpovědět na pár fundamentálních otázek ohledně P2P půjček.

Co jsou to Peer-To-Peer půjčky?

Peer-To-Peer půjčky (ve zkratce P2P) jsou takové půjčky, kdy lidé půjčují přímo lidem. S oblibou říkám, že pokud jste P2P investorem, hrajete si na jakousi banku se všemi jejími výhodami, ale i nevýhodami. Pojem P2P původně pochází z počítačového prostředí, kde se s ním lze setkat například při stahování torrentů (lidé sdílí soubory navzájem mezi sebou).

jak fungují p2p půjčky

Aby P2P půjčování fungovalo, musí se ho účastnit alespoň 3 strany (v případě Mintos 4):

Někteří poskytovatelé P2P půjček (například česká Zonky) funguje jako zprostředkovatel úvěru i tržiště současně.

Jak funguje Mintos?

Princip fungování Mintosu je poměrně přímočarý – úvěrový klient nejprve požádá o úvěr u poskytovatele půjčky. Poskytovatel půjčky následně zhodnotí danou žádost, stanoví úrokovou sazbu a půjčí peníze ze svých vlastních zdrojů.

Půjčky jsou poté uvedeny na seznam v tržním prostředí Mintos, kde si vy můžete vybrat půjčky, do nichž chcete investovat. Následně půjčku vykoupíte od poskytovatele a dále z ní budete dostávat měsíční platby a úrok od úvěrového klienta. Malá část půjčky však zůstává v rukou poskytovatele jakožto nástroj, který zaručí, že vydavatel neprodává šmejdy (pokud půjčka propadne, o peníze přijdete vy i vydavatel půjčky).

Na systému profitují všichni zúčastnění:

vysvětlení jak funguje mintos

Jak pro vás P2P vhodné?

Čím větší je riziko investice, tím vyšší bývá návratnost – v překladu to znamená, že půjčka s 20 % návratností je mnohem nejistější, než půjčka s návratností 5 %. Je důležité si tuto skutečnost uvědomit a nehonit se slepě pouze za ziskem, jelikož pak se může stát, že spláčete nad výdělkem.

P2P půjčky nejsou tak volatilní jako akcie, takže hodnota portfolia nemůže během pár dnů spadnout o desítky procent. Troufám si však tvrdit, že půjčky jsou na trhu s jistým zpožděním závislé! Korelace je zřetelná – přijde krize, lidé přicházejí o práci načež nejsou schopni splácet své půjčky a vaše investice krachují.

Každá investice přichází s určitým rizikem a je třeba si ho být vědom. Mintos a všechny ostatní P2P platformy zatím existují poměrně krátkou dobu a neprošly si žádnou významnou krizí. Jak na případnou ekonomickou recesi zareagují je prozatím ve hvězdách.

Rizika, s kterými je třeba ve světě P2P půjček počítat:

  • Krach dlužníka nebo zprostředkovatele
  • Nízká likvidita
  • Absence historických dat
  • Etická stránka
  • Nízká regulace trhu
  • Daňové implikace

S ohledem na všechny uvedené důvody doporučuji opatrnost. Osobně používám P2P půjčky pouze jako okrajovou záležitost a v budoucnu bych v ní chtěl mít maximálně 10 % všech svých prostředků (spíše méně). P2P půjčky jsou velmi zajímavým investičním doplňkem, které hezky diverzifikuje portfolio, avšak pouze čas ukáže, zda jde o koncept udržitelný.

Co byste měli vědět o Mintosu?

Teď, když už máte povědomí o tom, co znamená P2P půjčka, bylo by dobré také v krátkosti představit firmu Mintos. Spousta investorů má totiž stále obavy o bezpečnost svých investic a popravdě, moc se nedivím, protože Mintos je na trhu teprve od roku 2014 a ještě ke všemu pochází z nepříliš známého lotyšského prostředí. Od té doby však už firma udělala velkou díru do světa.

Kdo stojí za Mintosem?

Firmu Mintos založil Martins Sulte a Martins Valters v lotyšské Rize. Firma má k roku 2020 už téměř 200 zaměstnanců (dle LinkedIn) a dosáhla na dvojnásobné financování v hodnotě 7 milionů EUR.

Sluší se říct, že zatím Mintos funguje vesměs bez větších potíží a jeho zákazníci jsou velmi spokojení. Tak třeba podíváte-li se na uživatelská hodnocení na Trustpilot, zjistíte, že průměrné hodnocení je 4,5/5 hvězdiček. Rozhodně stojí za to si přečíst jak pozitivní tak negativní hodnocení.

Jaké typy půjček Mintos nabízí a jak jsou diverzifikované?

Mintos nabízí snad všechny typy úvěrů, které vás napadnou – hypoteční úvěry, osobní půjčky, podnikatelské úvěry nebo půjčky na auto. Půjčky na tržišti Mintos pak nabízí přes 60 různých poskytovatelů, kterým se udílí rating, což je vyjádření solventnosti, spolehlivosti a důvěryhodnosti daného poskytovatele.

Popravdě bych se však poohlédnul po nezávislých hodnoceních poskytovatelů půjček. K tomu můžete využít například následující odkaz.

Skutečnost, že Mintos nabízí různé typy úvěrů od většího počtu poskytovatelů, je dobrým vstupním předpokladem pro diverzifikované portfolio, které pak ještě podporuje fakt, že půjčky jsou vydávány nejen v zemích Evropy, ale i třeba v Africe (Keňa) nebo Asii (Kazachstán).

Mintosu ke konci roku 2019 věří už přes 230.000 investorů z celého světa a proinvestovalo zde přes 5 mld. eur.

mintos celkové půjčky duben 2020

Je Mintos bezpečný?

Mluví-li se o bezpečnosti Mintos, je na místě otázku rozdělit na čtyři podotázky – zabezpečení služby Mintos jako takové, ochrana investorů, náchylnost Mintosu ke krachu a bezpečnost vydavatelů půjček.

Zabezpečení samotné platformy splňuje zlatý standard dnešního přihlašování k účtům, a tedy dvoufázovou verifikaci např. pomocí aplikace z telefonu. 

Mluví-li se o ochraně investorů, i zde má Mintos nastavena velmi dobrá opatření, jak se vyvarovat nechtěným krachům dlužníků – přes 95 % půjček je vystavováno s tzv. buyback garancí (česky garance zpětného odkupu), což je pojistka proti tomu, že by dlužní nebyl možný splácet své pohledávky. Pokud taková situace nastane, zprostředkovatel půjčky od vás půjčku zpět vykoupí. Vy tak sice přijdete o možné úroky, vrátí se vám ale jistina, kterou jste do půjčky původně investovali. 

Každý poskytovatel půjčky má trochu jiné podmínky zpětného výkupu půjčky a mně nezbývá než vás odkázat na detailní podmínky následujícím odkazu.

Dále je třeba zmínit bezpečnost a důvěryhodnost Mintosu jakožto firmy. Mintos má nastavené vlastnické struktury tak, že je vás kapitál oddělen od firmy, takže se nemusíte bát, že o své peníze přijdete. Pokud Mintos zkrachuje, vy své peníze dostanete zpět, protože Mintos vaše půjčky fakticky nevlastní, figuruje pouze v roli zprostředkovatele.

Poslední otázkou ohledně bezpečnosti je záruka zprostředkovatele půjčky. Zde bych viděl prostor ke krachu mnohem vyšší než v případě Mintosu. Mintos nabízí ratingy jednotlivých poskytovatelů, ty však někdy mohou být zavádějící. Například koncem roku 2019 byla Kosovskou národní bankou odebrána licence firmě s velmi dobrým ratingem. V tomto případě naštěstí pohledávky splatila jí nadřazená společnost, ne vždy tomu tak musí být. Více o případu se dočtete zde.

Proto diverzifikujte i mezi jednotlivými poskytovateli půjček. Jen tak rozprostřete riziko.

dvoufazové oveření

Jak Mintos správně používat?

Užívání Mintosu není nikterak náročné, přesto budete muset na začátek udělat několik rozhodnutí. Ať se rozhodnete jakkoliv, téměř jistě však můžete počítat s návratností vyšší než 10 % ročně.

Mintos a návratnost investice

S Mintosem se velmi pravděpodobně dostanete na roční návratnost, na kterou jen tak někde nedosáhnete. Máte v zásadě dvě možnosti, jak k platformě přistupovat. Můžete si vytvořit automatickou strategii, která investuje za vás (buďto z předem nastavených Mintos strategií nebo si vytvoříte strategii vlastní) nebo investujete přímo do konkrétní půjčky na tržišti. Nebo můžete pochopitelně oba přístupy zkombinovat.

Ať už se rozhodnete pro cokoliv, velmi pravděpodobně se dočkáte návratnosti ve dvouciferných číslech, tedy někde v rozmezí 10-20 %. U krátkodobých půjček to pak může být těsně pod 10 %.

Auto Invest

Osobně si docela vážím svého volného času, takže auto invest strategie je pro mě to pravé! Rozhodnete-li se jít stejnou cestou jako já, budete mít na výběr ze tří předdefinovaných strategií, které vám zaručí návratnost větší než 7 %. Já si vybral “Diversified strategy” a na přelomu roku 2019 a 2020 mám průměrnou návratnost přibližně 11 %.

Každá ze strategií má přednastavená kritéria půjček, do kterých investujete. Tak například “Short term strategy” bude vybírat pouze krátkodobé půjčky s maximální dobou splácení 3 měsíců, kdežto “Secured loans strategy” znamená, že veškeré půjčky přicházejí s garancí zpětného odkupu.

Nevýhodou je, že si výchozí strategii Mintos nemůžete dále přizpůsobit. 

mintos auto invest

Vlastní strategie

Pokud s výchozími auto invest strategiemi nejste spokojení, máte možnost si strategii nakonfigurovat sami.

Ve vlastní strategii můžete zohlednit například kritéria jako je země původu žadatele o půjčku, rating vydavatelské společnosti, doba splácení nebo typ půjčky (hypotéka, krátkodobý úvěr). 

S tvorbou vlastní strategie se lze opravdu vyřádit a můžete si například vytvořit rizikové portfolio s návratností téměř 20 %. Stejně tak však můžete být opatrnější a vybírat si jen takové půjčky, které nedosáhnou návratnosti ani 10 %.

Českého investora bude jistě zajímat, že si může vytvořit auto invest strategii, ve které bude investovat jen do českých půjček. Zde je však třeba zdůraznit, že českých půjček je na Mintos proklatě málo. Pokud si přejete investovat do půjček v Čechách (a v korunách), odkážu vás raději na platformu Zonky.

mintos vlastní strategie

Invest & Access

Další zajímavostí investování na platformě Mintos je funkce Invest & Access. Tato funkce umožňuje investorům uskutečnit takřka okamžitý výběr svých prostředků, což dodává investici velmi dobrou likviditu.

Půjčky jsou bez ohledu na jejich dobu splácení prodány na sekundárním trhu a investor tak okamžitě získá přístup ke svým penězům.

Více o Invest & Access se můžete dočíst z oficiálního článku Mintos.

mintos rozbité prasátko cíl

Primární a sekundární trh

Druhou možností, jak do půjček investovat, je přímý nákup na primárním či sekundárním trhu. Tuto možnost příliš nedoporučuji, jelikož si myslím, že tím strávíte zbytečně mnoho času. Přesto je to zajímavá možnost pro někoho, kdo si třeba rád přečte prospekt jednotlivých půjček.

Jestliže máte nastavenou auto invest strategii, prakticky do půjček na primárním trhu investujete také. Dělá to však za vás Mintos počítačový algoritmus na základě vámi nastavených kritérií.

primární trh mintos

Zajímavým byl jistě ještě do nedávna i sekundární trh, ten byl však na začátku dubna 2020 zatížen transakčním poplatkem ve výši 0,85 %.

Na sekundárním trhu můžete nalézt půjčky, které prodávají jiní uživatelé. Můžete zde tak narazit na půjčky, které jsou například ve slevě. Na druhou stranu uživatelé, kteří své investice prodávají, k tomu většinou mají pádný důvod (třebaže dlužník půjčku nesplácí).

mintos poplatek sekundární trh

Složení portfolia

Složení portfolia a jeho diverzifikace je silná stránka Mintosu. Na tržišti Mintosu je opravdu z čeho vybírat. 

Půjčky lze filtrovat dle několika kritérií:

Na základě těchto kritérií si pak pochopitelně můžete na míru ušít automatickou investiční strategii.

Mintos směnárna

Abych byl upřímný, vzhledem k tomu, že moje hlavní investiční měna je euro, nemám s převodem korun žádnou zkušenost. Přesto existují 4 zajímavé způsoby, jakými můžete peníze na Mintos posílat a směňovat.

Převod na český účet Mintosu u České spořitelny – Jestliže vyžijete tuto možnost, peníze byste měli mít do druhého dne v korunách k dispozici na vašem investičním účtu. Následně využijete interní směnárnu Mintos a za středový kurz + poplatek 0,7 % si vklad převedete do EUR.

Využití TransferWise – u TransferWise je cena za středový kurz a dále poplatek ve výši vašeho vkladu. Ten se u menších částek (cca do 5.000 Kč) pohybuje kolem 1 %, s vyššími převody pak klesá až k 0,4 %. Kalkulačku najdete na následujícím odkazu.

Využití banky Revolut – zde se platí standardní poplatek za převod.

SEPA platba přes jakoukoliv českou banku – v roce 2020 by se už dle nařízení EU nemělo za SEPA platby platit nic navíc. To znamená, že budete pouze využívat kurz vaší banky, nebudete ale už platit nic za samotný převod peněz.

Protože možností korunových investic je na Mintos poměrně málo, převodu do jiné měny se nevyhnete. Tím pochopitelně vzniká měnové riziko. Pokud riziko podstupovat nechcete, budete se muset poohlédnout po jiných portálech, kde investovat výhradně korunách. Nejznámějším z nich je v ČR firma Zonky.

Vyplatí se Mintos?

Rozhodně ano. Návratnost je velmi nadprůměrná a pokud Mintos člověk využívá tak, jak by měl (tedy doplněk investičního portfolia), jde o skvělý nástroj, který pomůže rozprostřít riziko mezi dalšími investičními produkty.

Služba je plně v češtině (včetně podpory) a používání je velmi jednoduché a intuitivní. Od roku 2020 je dokonce k dispozici mobilní aplikace.

Služba je navíc obrovsky populární a používá ji již skoro čtvrt milionu investorů z celého světa. 

Pokud chcete Mintos začít používat také, tak použijte tento odkaz a získejte 1 % bonus k vaší první investici (a Rozbité prasátko obdrží bonus také, čímž podpoříte jeho práci).

Možnost pozvánek přátel je obecně skvělá příležitost, jak si zvýšit návratnost investice (a jak udělat z Mintosu virální záležitost). Pokud se vám tedy Mintos bude líbit, pozvěte tam své kamarády a získejte oba bonus v řádu jednotek procent.

Pozvánky jsou ovšem i důvodem k obezřetnosti! Vzhledem ke štědrosti affiliate programu dochází k tomu, že službu doporučují i lidé, kteří nemají o investování žádné potuchy. Před vytvořením účtu proto vybízím všechny z vás ke zvážení všech výhod i nevýhod spojených s investováním přes Mintos a až poté se rozhodli.

Mintos vs konkurence

Troufám si tvrdit, že Mintos je ze všech evropských P2P lendingových platforem tou nejlepší a není to ani příliš těsné.

Krásná intuitivní platforma, žádné poplatky, nadprůměrná návratnost investic, neustále rostoucí základna investorů (a to především v zemích západní Evropy) a zpětný odkup půjček jsou všechno důvody, proč si vybrat Mintos před konkurencí jako jsou již několikrát zmíněné Zonky nebo třeba Bondster.

V několika následujících letech budeme všichni svědky nelítostné bitvy P2P platforem, z které vzejde několik vítězů a velká spousta poražených. Zatím to vypadá, že Mintos zůstane mezi vítězi. I z toho důvodu (zatím) nevidím příliš velký důvod, proč rozprostírat své prostředky mezi desítky různých P2P platforem.

Jak investuje Rozbité prasátko

Nakonec zbývá už jen dodat, jak investuje Rozbité prasátko. Službu k dubnu 2020 využívám přes rok a návratnost investic je prozatím přibližně 11 %.

S Mintosem jsem po všech směrech zatím extrémně spokojen, jelikož splňuje veškeré představy, které od P2P platformy mám, a tudíž mohu Mintos vřele doporučit i vám. Rozbité prasátko přeje úspěšné investování!

mintos rozbité prasátko návratnost

Snad vám Mintos recenze pomůže s rozhodováním, zda na platformě investovat či nikoliv! Máte-li jakékoliv dotazy či vlastní poznatky, neváhejte psát do komentářů pod článkem nebo na [email protected]!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílejte na Facebook
Share on twitter
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Pěkný článek. Avšak bych zmínil, že buyback garance je pouze marketingová perlička. Během Corona krize upadlo do bankrotu 12 poskytovatelů půjček. Některé půjčky se splatili, u jiných probíhá vyjednávání o 50-70% a jsou tu i tací, kteří řekl „Děkujeme naschledanou“ a Mintos z nich dostane možná za pár let něco. A pak tu jsou novinky od Mintosu, nad kterými člověk doslova žasne. Vyplácení peněz v průběhu několika let, podílení se investora na vymáhání půjček až do výše 40% z ceny půjčky atd.

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi