Rozbité prasátko

Proč je práce v zahraničí nejlepším startem do života?

Průměrný plat ve vedlejším Německu je 3x vyšší než v Čechách.

Práce v zahraničí táhne z několika důvodů. Vyšší plat, spousta zajímavých pracovních příležitostí, atraktivní život v evropských metropolích, vidina vyššího důchodu ze zahraničí nebo prostě jen touha zažít něco nového!

I já jsem se vydal stejnou cestou – krátce po dokončení studia jsem se odstěhoval s partnerkou do německého Mnichova. Z následujících řádků zjistíte, proč si myslím, že je to nejlepší rozhodnutí, které jsem mohl udělat, a jak i se i vy můžete vydat do světa na zkušenou!

Přijdete se ke čtvrt milionu Čechům, kteří v zahraničí z pracovních či studijních důvodů v současnosti pobývají!

Práce v zahraničí krok za krokem:

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

práce v zahraničí sociální média

Proč jít pracovat do zahraničí?

Když jsem začínal se studiem na vysoké škole, ani by mě nenapadlo, že bych se někdy trvale odstěhoval do zahraničí za prací. Život v Praze jsem zbožňoval a měl jsem tam plno skvělých přátel a nedaleko i rodinu.

Tak proč to měnit? Proč vykročit do neznáma, když vám nic nechybí? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, každý si na ní musí odpovědět sám. Nicméně existuje několik důvodů, z nichž každý může hrát dosti významnou roli při konečném rozhodnutí zda vyrazit na zkušenou či nikoliv.

Peníze

Pro většinu Čechů (včetně mě) je jedním z nejsilnějších důvodů přestěhování se do zahraničí vidina vyššího platu. A protože je Rozbité prasátko blogem zasvěceným penězům, jde také o největší důvod, proč článek vznikl. 

Zde je přehled průměrných platů několika vybraných zemí převedených do Kč (uvedena čistá mzda po odečtení daní a pojištění, zdroj Wikipedie):

  • Česká republika: 26.997 Kč
  • Slovensko: 24.802 Kč
  • Německo: 68.059 Kč
  • Irsko: 80.668 Kč
  • Velká Británie: 62.763 Kč
  • Norsko: 83.635 Kč
  • Švýcarsko: 129.593 Kč
  • USA: 95.129 Kč
  • Čína: 24.765 Kč

Platy především v západní Evropě jsou oproti ČR někde jinde, a to i po očištění odvodů státu (což je důležité zmínit, protože progresivní zdanění v západní Evropě je děs).

Kupní síla

Ačkoliv absolutní částka výdělků ještě nic neznamená, vězte, že i kupní síla v zemích západní Evropy je většinou vyšší než v ČR. 

Kupní síla je vyjádření schopnosti pořízení zboží či služeb. Čím vyšší je kupní síla daného města či státu, tím více si v něm obyvatelé za své peníze koupí bez ohledu na to, kolik věci stojí.

Němec si za svůj plat koupí více piva než Čech, a to i přesto, že je v Německu pivo 3x dražší. To vypovídá o kupní síle Německa.

Výborným zdrojem pro srovnávání životní úrovně, cen a kupní síly je web Numbeo. Pro ukázku se podívejme, jak si Praha stojí v konkurenci jiných měst.

Praha vs Dublin srovnání platů
Praha vs Kodaň srovnání platů
Praha vs Londýn srovnání platů
Praha vs Mnichov práce v zahraničí
Prava vs Paříž srovnání kupní síly
praha vs vancouver srovnání platů

Jak vidíte, ve spoustě měst si za své vydělané peníze pořídíte víc než v Praze, jsou ale i výjimky. Například v Paříži si za mnohem vyšší plat pořídíte téměř to samé.

Úspory

Čím vyšší je vaše kupní síla v zemi s vyššími platy než v ČR, tím více byste měli být teoreticky schopni ušetřit při dodržování správných finančních návyků.

Jestliže dodržujete pravidlo 50/30/20, tedy že 50 % veškerých vašich příjmů putuje na nutnosti jako je nájem a potraviny, 30 % na zábavu a věci, které nejsou nezbytné a 20 % pak tvoří úspory, s německým průměrným platem byste měli být schopni za rok našetřit přes 150.000 Kč. 

To mimo jiné znamená, že za pár let s průměrnou německou mzdou byste měli být schopni si našetřit na 20 % hypotéku doma v Čechách. Což je víc, než je v současnosti po snížení povinných vkladů potřeba.

Nebo je libo z naspořených peněz po návratu nastartovat vlastní firmu? Proč ne!

Životní zkušenosti

Jistě se najdou tací, kteří jdou do světa proto, aby načerpali zkušenosti a něčemu se přiučili. Jde o další velmi dobrý důvod, proč o práci v zahraničí usilovat.

Při práci v zahraničí se toho můžete spoustu naučit. V první řadě to jsou cizí jazyky. Jakmile opustíte rodnou zemi, chtě nechtě jste dennodenně vystaveni situacím, kde si s češtinou neškrtnete.

Adaptace na neznámé podmínky je skvělým způsobem, jak se zlepšit. Nemusí jít jen o jazykové dovednosti, ale i o další ceněné dovednosti bez ohledu na to, zda jde o soft skills nebo hard skills.

Takže ať už jste zedník, švadlena nebo programátor, v zahraničí na vás vždycky bude o něco větší tlak. To se vší pravděpodobností bude znamenat, že se toho naučíte o něco víc, než kdybyste zůstali doma!

A až se jednou vrátíte do Čech, můžete se vsadit, že budete mít při hledání práce velkou konkurenční výhodu oproti vašim vrstevníkům.

Touha po zážitcích

Pro někoho zas už Česko není dost velké a touží po novém dobrodružství. Cestování mezi Prahou a Brnem už dotyčného omrzelo, a raději by lítal mezi Berlínem a Londýnem. Anebo měl možnost jezdit na víkendové výlety do Alp místo Českého ráje.

Spousta lidí volí práci v zahraničí i proto, aby zažili něco nového. Cestování, seznámení se s novými kulturami nebo poznání nových přátel a případně i budoucích životních partnerů či partnerek. 

To všechno jsou důvody, proč se lidé do zahraničí vydávají!

Hospodařte s penězi

Nikomu na vašich penězích nezáleží tolik jako vám. Naučte se s nimi správně zacházet a přestaňte žít z měsíce na měsíc.

Kdo může jít pracovat do zahraničí?

Díky tomu, že jsme součástí Evropské unie (a pevně doufám, že i nadále budeme), tak do zahraničí může jít pracovat opravdu každý – studenti, čerství absolventi ale i zkušení odborníci nebo zruční řemeslníci.

Abyste mohli vycestovat za prací do jakékoliv země EU, nepotřebujete žádné speciální povolení.

Musíte si pouze najít práci. Veškeré další záležitosti lze vyřešit později.

Lze si najít práci v zahraničí bez znalosti jazyka?

Těžko.

Pravda občas bolí a se znalostí jazyka to tak bezesporu je. Pokud se chcete do zahraničí vypravit, alespoň základní znalost angličtiny je naprostou nezbytností.

Pochopitelně existují české agentury, které jsou schopné vám práci v zahraničí zprostředkovat, aniž byste si dokázali v cizí řeči poprosit v pekárně o chleba. Dorozumívání rukama nohama je sice vždy možností, práce však není cestování, a tudíž tuto formu komunikace nedoporučuji.

Bez znalosti cizího jazyka máte velkou nevýhodu – nerozumíte pracovní smlouvě, musíte platit zbytečně navíc za všemožné zprostředkování služeb (pojištění, zprostředkování práce, ubytování a komunikaci s úřady) a jste velmi limitováni tím, co všechno můžete dělat – prakticky jen na manuální práce.

A to ani nemluvím o tom, že s vámi spousta lidí bude jednat podřadně, což rozhodně není příjemná zkušenost.

Proto zvažte alespoň minimální investice do studia cizího jazyka, vyplatí se to. Začněte zdarma třeba na webu Duolingo, oprašte učebnice ze střední školy nebo si najděte soukromého lektora na Doučuji.eu

Jde to pouze s angličtinou?

To už je mnohem lepší otázka! A moje odpověď zní ano, pouhá znalost angličtiny vás dostane mnohem dál i v zemích, kde není oficiálním jazykem.

Většina zemí západní Evropy (snad jen s výjimkou Francie) je velmi english-friendly. To znamená, že ačkoliv je oficiálním úředním jazykem řeč dané země, s angličtinou si na většině míst vystačíte. Spousta lidí angličtinu bez problémů zvládá, a i seznam mezinárodních firem, kde si s angličtinou vystačíte, je prakticky nekonečný.

Jasně, stále existují určité limitace – těžko budete jako obchoďák bez němčiny přesvědčovat německé zákazníky, aby si koupili váš produkt, a jako doktor s ukazováním na místa, kde to bolí, také moc daleko nedojdete – ale možnosti rozhodně jsou.

Mluvím z vlastní zkušenosti, protože němčinu rozhodně neovládám tak jako angličtinu.

Jaké typy práce lze v zahraničí dělat?

Je toho poměrně hodně:

  • Plnohodnotný pracovní poměr
  • Brigáda pro studenty
  • Sezónní práce
  • Podnikání

Plnohodnotný pracovní poměr

Při plnohodnotném pracovním úvazku se víceméně počítá s tím, že se do dané země alespoň dočasně přesídlíte a pracujete stejně, jako kdybyste žili a pracovali v ČR. Nebo patříte mezi spoustu českých pendlerů za prací každý den přejíždíte přes hranice.

Mezi výčet prací, které jsou dobře dostupné pro cizince, patří:

  • Kvalifikované manuální práce (řemeslníci – zedníci, instalatéři, tesaři, elektrikáři atd.)
  • Kancelářské práce (programování, grafika, analytika, marketing)
  • Nekvalifikované práce (operátoři výroby, obsluha v restauraci, prodavači, skladníci, řidiči, výpomoc na stavbách)
  • Další zaměstnání (sestřičky, fyzioterapeuti, kuchaři)
práce za stolem v zahraničí

Brigáda pro studenty

Studenti to, jako vždy, mají s prací v zahraničí o něco těžší. Přesto je pořád z čeho vybírat!

  • Práce v cestovním ruchu – kuchař nebo číšník, animátor, krupiér, výpomoc v hotelu, plavčíci, zábavní a přírodní parky
  • Au pair – při au pair se zpravidla staráte o něčí ratolesti a domácnost
  • Work and travel – několik měsíců pracujete a poté cestujete. Tento typ zaměstnání je typický především pro anglicky mluvící země – USA, Kanada, Austrálie atd.

Studentské práce lze chápat především jako skvělou zkušenost než jako stroj na peníze. Není neobvyklé, aby studenti všechny své vydělané úspory následně procestovali. A tak by to mělo být!

Sezónní práce

Sezónní práce jsou typické především pro zemědělství. Sbírání jahod nebo chřestu, trhání jablek, výpomoc při česání chmele atd. 

Dále se s podobnými úvazky lze setkat v cestovním ruchu, kdy v zimě je výpomoc potřeba na sjezdovkách a v létě zase u bazénů.

Taky už se vám někdy stalo, že vás číšník v alpském letovisku uzemnil při hloupém komentáři češtinou? Mně ano.

Podnikání

A protože v EU pracovní hranice prakticky neexistuje, klidně můžete zvažovat i podnikání, a to víceméně na tři možné způsoby:

  • Expanze stávající firmy – EU je obrovským trhem, tak proč toho nevyužít? Zkuste prodávat své produkty na Amazonu nebo služby na Fiverr.
  • Firma v zahraničí – pokud máte pocit, že ČR není pro vaší firmu to pravé, otestujte jiný trh (ať už na západ či na východ). Jen se připravte na byrokratickou zátěž v cizím jazyce.
  • Freelancer – internet umožňuje spoustě lidem pracovat odkudkoliv na světě. Tak proč to nevyužít ve váš prospěch? Založte online business a žijte na střídačku v zemích latinské Ameriky a jihovýchodní Asie, kde jsou životní náklady mnohem levnější! Zde například srovnání Prahy a Kuala Lumpur.
praha vs kuala lumpur

Nezapomínejte, že pokud jste freelancer, kupní síla vás netrápí. Hlavní je, aby byly náklady na život co nejnižší. To samozřejmě platí za předpokladu, že váš online business model je založen na zemi s vyšším příjmem.

Kam do zahraničí můžete jít pracovat?

Nejjednodušší je nalézt si práci v EU. Díky volnému pohybu osob, absence nutnosti mít pracovní povolení a propojenému trhu se za prací po Evropě migruje poměrně hodně (4 % všech pracovně aktivních osob pracuje mimo svou rodnou zemi).

To vše je navíc do jisté míry ulehčeno menší byrokratickou zátěži. Pro práci v Německu se můžete rozhodnout prakticky teď hned a nic vám v tom nezabrání (snad mimo koronavirus).

Jakmile se vydáte do zemí mimo EU, proces je podstatně trnitější. Každá země má jiné podmínky pro přijetí cizinců ucházející se o práci a některé profese mají šanci na přijetí téměř nulovou.

Na druhou stranu i země jako je Nový Zéland nebo USA jsou otevřeny odborníkům. Takže jestli umíte programovat a máte nějakou zkušenost, můžete se ucházet o některá z volných míst, která jsou každoročně danými státy nabízeny.

Z toho plyne, že pokud opravdu chcete a máte vaší vysněné cílové zemi co nabídnout, dostanete se téměř kamkoliv. Jen to nemusí být hned.

Kde si najít práci v zahraničí?

Při hledání práce v zahraničí záleží především na tom, jak moc umíte jazyk, kterým se v zemi hovoří, ale také na tom, co za práci hledáte.

Pracovní portály

Nejlepším způsobem, jak se k práci v zahraničí dostat, je najít si pozici samostatně. Vyhnete se tak zbytečným poplatkům ale i třeba nespolehlivým agenturám. Pro inspiraci zde uvedu několik českých a zahraničních portálů pro hledání práce v zahraničí na vlastní pěst.

Pracovní agentury

Druhou možností je zkusit sehnat práci v zahraničí přes agentury. Zde si však dejte velký pozor na to, s jakou agenturou máte co dočinění. Položte agentuře nejprve několik otázek a zkuste vypátrat nějaká věrohodná uživatelská hodnocení.

Příběhů, kdy se uživatelé s pracovními agenturami spálili, dohledáte na internetu mraky.

Dále si zjistěte, co všechno vám agentura zajistí a s čím vám pomůže. Nikdy nemějte přehnaná očekávání, protože v horším případě by se vám mohlo také stát, že přiletíte do Španělska a nemáte kde složit hlavu, ačkoliv jste tak nějak očekávali ubytovnu.

Než se jakékoliv agentuře upíšete, dobře se seznamte se všemi podmínkami. Zde se vážně vyplatí číst drobné písmo pod čarou.

O zkušenostech s agenturami si můžete přečíst z webu Na zkušenou (doporučuji pročíst i všechna vlákna v diskuzi).

Administrace a byrokracie spojena s prací v zahraničí

Přestože byrokratická zátěž rozhodně není tak velká, a to zejména v EU, nějaké úřady přeci jen oběhat musíte. Protože při práci mimo EU jsou podmínky značně komplikovanější, dále se zaměřím pouze na jeden konkrétní příklad, s kterým mám osobní zkušenost* – s přestěhováním do Německa.

*I přesto, že jde o osobní zkušenost, doporučuji si udělat vlastní rešerše a nic nepodcenit.

Pracovní smlouva

Rozhodně nedoporučuji jet nejprve na slepo do zahraničí a pak teprve hledat práci. Západ je pro českého občana na život dost drahý a platit za ubytování po dobu, po kterou hledáte práci (což může trvat i dlouhé měsíce), vás může stát spoustu peněz.

Proto si zkuste nejdříve najít práci a teprve potom řešit ubytování. Spousta firem je v dnešní době ochotná s vámi udělat pohovor na dálku a pokud vám zbude několik favoritů, můžete si osobní pohovory domluvit například všechny do stejného týdne, kdy se do cizí země vydáte.

I love my job práce v zahraničí

Ubytování

Super, máte pracovní smlouvu, co dál? Jednoznačně si vyřešte ubytování

Osobně jsem první dva měsíce po přestěhování do Mnichova bydlel v apartmánu ve stylu Airbnb. Pochopitelně mě bydlení stálo více, než kdybych bydlel v klasickém nájemním bytě, nicméně mi to dodalo potřebnou flexibilitu. Nechtěl jsem se upsat do nájemní smlouvy předtím, než jsem měl jistotu příjmu a věděl, kam budu chodit do práce. 

Nehledě na to, že by mě nikdo za nájemníka bez doloženého příjmu stejně nepřijal, zejména pak na tak nelítostném trhu, jaký je v Mnichově.

Každopádně jsem pak našel byt na první pokus – doložil jsem příjmy (pracovní smlouvu), certifikát Schufa (něco jako doklad o bezdlužnosti na základě veškerých historických plateb v Německu) a potvrzení rodičů mé partnerky ohledně toho, že přijímají odpovědnost za její platební schopnost, jelikož moje partnerka byla v době stěhování stále ještě studentkou.

Zdravotní pojištění

Když pracujete na plný úvazek v zahraničí, musíte zde platit zdravotní a sociální odvody. Ty zdravotní vyřešíte tak, že se přihlásíte ke státní (veřejné) pojišťovně.

Já jsem zvolil pojišťovnu Techniker Krankenkasse na doporučení kolegů. Pojišťovna má mimo jiné i podporu v anglickém jazyce, za což jsem vděčný.

Také za mě vyřešila přechod od české VZP. Já pak musel jen poslat zpět do Čech starou kartičku pojištěnce.

Detailní informace o přechodu mezi evropskými zdravotními pojišťovnami se můžete dočíst zde.

Přihlášení na úřadě

V Německu jste ze zákona povinni nahlásit úřadům místo své bydliště, pokud se zde zdržujete déle než 6 měsíců. Procesu se říká Anmeldung.

Nebudu zacházet do detailů, pokud si o konkrétním německém procesu chcete přečíst více, odkážu vás na stránky Jak do Německa, kde je celý proces velmi pěkně popsaný. Pokud vás cokoliv zajímá, pište do komentářů pod článkem!

Ostatní evropské státy budou mít pravděpodobně proces přihlášení velmi podobný tomu německému.

Daně a penzijní pojištění

Nevím, jak je tomu jinde po Evropě, ale v Německu daně ani penzijní pojištění prakticky nemusíte řešit. Daňové identifikační číslo (Steuernummer) vám je přiřazeno automaticky s první výplatou a obdobně se to má i s číslem pro státní penzijní pojištění (Sozialversicherungsnummer).

To znamená, že státní úřad musíte navštívit všeho všudy pouze jednou, a to při přihlášení (Anmeldung). 

Ačkoliv jsou návštěvy úřadů a obecně jakákoliv byrokracie důvodem, proč se vyplatí umět alespoň trochu úřední jazyk země, do které se stěhujete, není to podmínkou. Často narazíte na úředníky, kteří jsou vlídní a snaží se vám pomoct i v angličtině. A někdy taky ne.

Další náležitosti

Jestliže jste zvládli předchozí kroky, máte prakticky vyhráno. Pochopitelně je vždycky něco, co musíte vyřešit nebo zařídit, ať už jde o místní tarif pro váš telefon, internet, bankovní účet (pro jakoukoliv zemi s eurem vřele doporučuji banku N26), koncesionářské poplatky, elektřinu nebo lítačku, to vše ale už v porovnání s předchozími položkami rozhodně počká.

Po prvním odpracovaném roce doporučuji najít daňového poradce a vyplnit s ním pečlivě daňové přiznání. Je dost možné, že jste na daních přeplatili dost peněz a že vám stát bude vyplácet velký přeplatek zpět.

Před čím se mít na pozoru

Vycestování do cizí země není procházkou v růžové zahradě. I když uděláte všechno správně, stále se vám můžou přihodit nenadálé situace a vy se musíte se všemi plány rozloučit.

Pracovní kontrakt

Opět budu narážet na znalost cizího jazyka, nicméně nikdy nepodepisujte kontrakt na počkání. Vždy si ho vezměte s sebou domů k prostudování a to i když jazyku rozumíte. 

Pokud jazyk neumíte, poproste někoho, ať vám s překladem pomůže.

Selský rozum praví, že podobnou obezřetnost byste měli mít i při podepisování pracovní smlouvy v Čechách.

Ztráta zaměstnání

Nikdy nevíte, co se ve zkušební době může stát. Případné ukončení pracovního poměru nemusí být ani vaší chybou, ale dojít k tomu může. 

Pokud se tím nenecháte odradit a v zemi stále budete chtít zůstat, musíte nejprve významně osekat své náklady, abyste byli schopni pokrýt výdaje po dobu, dokud si nenajdete práci novou.

K inspiraci můžete použít článek Rozbitého prasátka “Jak ušetřit v domácnosti”.

Finanční rezerva

Kvůli předchozímu důvodu doporučuji, abyste se do zahraničí vydali alespoň s nějakou finanční rezervou. Chápu, že je to luxus, který si ne každý může dovolit, ale poslední, co chcete, je dostat se do dluhů v cizí zemi.

O tom, jak finanční rezervu můžete vybudovat, se dočtete zde.

Úrazové a zdravotní pojištění

Jestliže pracujete legálně na plný úvazek, moc se o tuto položku starat nemusíte, protože ze zákona si v evropských zemích zdravotní pojištění hradit musíte.

Cestujete-li ale jako student nebo máte v zahraničí jen brigádu, nejspíš si ponecháte svoje české pojištění. Protože nikdy nevíte, co se může stát, alespoň zvažte, zda by nestálo za to nechat se připojistit.

K vyhledání různých variant cestovního pojištění můžete použít například portál Porovnej24.

Před sjednáním pojištění se dopředu ujistěte, že se vztahuje i na brigádu či práci v zahraničí.

Stesk po domově

Vycestovat do zahraničí a prakticky se ze dne na den rozloučit s vlastní rodinou a přáteli je pro někoho nepřekonatelnou překážkou. Rozhodně pomáhá, když v tom nejste sami, takže přesvědčit a vzít s sebou partnera či partnerku více než doporučuji.

Na druhou stranu není všemu konec! Spousta vztahů se dlouhým odloučením utuží nehledě na to, že se kdykoliv můžete vrátit zpět do vlasti.

I mně se po Čechách, a především pak po Praze, obrovsky stýská a nemohu se dočkat dne, kdy se opět vrátím. Kdy to bude, to je však ve hvězdách.

Nezdar

Jestliže vám připadá, že najít si práci v ČR je peklo, tak se teprve připravte na to, jaké to bude v cizí zemi.

Dopředu se obrňte trpělivostí před spoustou odmítnutí a neúspěchů. To k tomu patří.

Zbytečně předražené služby

Za hloupost se platí. Nenechte se napálit na bankovní poplatky, drahé smlouvy s operátory nebo drahé pracovní agentury.

Jako evropskou banku pro země s eurem vřele doporučuji N26, kterou sám používám a nemohu si ji vynachválit. Angličtina je samozřejmostí, účet nic nestojí a vše se vyřeší online.

Také neberte na lehkou váhu směňování peněz mezi účty v různých měnách a poplatky spojené s převodem. K tomu doporučuji Transferwise, s kterým mám velmi dobré osobní zkušenosti i pro převody vyšších částek.

Výhody a nevýhody práce v zahraničí

Z textu je patrné, že jsem propagátorem práce v zahraničí a upřímně mě nenapadá příliš mnoho silných argumentů, proč možnosti alespoň krátkodobě nevyužít.

Výhody práce v zahraničí

  • Alespoň na západě Evropy většinou lepší platové ohodnocení než v ČR
  • Potenciál vyšších úspor
  • Životní zkušenosti
  • Konkurenční výhoda do budoucnosti
  • Poznání cizích kultur
  • Noví přátelé
  • Zlepšení jazykových dovedností
  • Zážitky k nezaplacení
  • Nová perspektiva k životu
  • Méně rozptýlení a více času na vlastní projekty (těžko si dokážu představit vznik Rozbitého prasátka při zažitém životě v ČR, na to je v Praze až příliš mnoho dobrých hospod)
  • Vyšší důchod (v případě západní Evropy)

Nevýhody práce v zahraničí

  • Alespoň ze začátku se nevyhnete finančním výdajům (záloha za bydlení, stěhování, cesta do zahraničí, investovaný čas atd.)
  • Stesk po rodině a přátelích
  • Začínáte od nuly
  • Jazyková a kulturní bariéra
call to action rozbite prasatko

Vydělávejte víc peněz

Peněz není nikdy dost. Vyždímejte z práce co nejvíce a zhodnoťte efektivně svůj čas!

Vlastní zkušenosti

Život je plný příležitostí a záleží pouze na tom, jak se k nim postavíte. Já osobně mám tendenci se do nových výzev vrhnout po hlavě.

S partnerkou se nám sešlo ukončení studia ve stejném roce a vzhledem k tomu, že ona chtěla dělat magistra v zahraničí a já věděl pouze to, že vůbec nevím, co chci se svým životem po dokončení studia dělat, tak jsme se rozhodli ze všemožných dalších důvodů pro přesun do Německa.

Práci jsem sháněl asi 3 měsíce, a protože jsem člověk systematický, přesně vím, na kolik inzerátů jsem odpověděl. Bylo jich 93, z toho 4 vyústily v osobní pohovory a jen jeden jediný v pracovní příležitost. Okamžitě jsem ji přijal.

Aniž bych pořádně věděl, co dělám, tak jsem se dostal na pozici konzultanta/datového analytika ve firmě, která se specializovala na implementaci softwaru mnichovského jednorožce (mladá firma s ohodnocením nad 1 miliardu dolarů) – Celonis

Jmenujeme se Process& a od doby, kdy jsem byl teprve 3. zaměstnancem (nepočítám dva zakladatele), jsme se rozrostli na 25 lidí s kancelářemi v Mnichově a na Taiwanu.

Měl jsem zkrátka více štěstí než rozumu a ze sklepů Chroustovic a Litomyšle (předchozí zaměstnání bylo v divizi energetické efektivity budov v Siemensu) jsem se katapultoval do ústředí předních světových firem. Doslova. 

Dodnes jsem za sled událostí neuvěřitelně vděčný.

Když jsem to zvládl já, zvládnete to i vy

Tohle může být i váš příběh.

Je podobného rozletu možné dosáhnout i v Čechách? Rozhodně! 

Práce v zahraničí není jediným předpokladem pro úspěšnou kariéru! Jenže teplé místečko ve slušně placené práci v ČR může být tou největší překážkou před seberealizací, takže radikální změna v podobě práce v zahraničí může být tím ideálním impulsem pro další životní posun.

Ne nadarmo se říká, že změna je život.

A peníze jsou koneckonců také velkým motivátorem.

Všude dobře, doma nejlépe

Vycestování za prací do zahraničí není jediným předpokladem pro úspěšný život, ať už pro vás úspěch znamená cokoliv.

Existuje spousta příběhů lidí, kteří v zahraničí raketově nastartovali své kariéry. Na stejné množství úspěšných však připadá stejné množství těch, kterým se tolik nezadařilo a dnes jsou rádi, že jsou zase zpátky doma.

Nehledě na to, že někteří mají doma už takové závazky, že pro ně honba za “americkým snem” už nepřipadá v úvahu.

Jestli se vám do zahraničí nechce, rozhodně se do toho nežeňte jen proto, že to dělají ostatní. Poslouchejte hlavně to, co vám říká vaše hlava a srdce.

Práce v zahraničí - ultimátní nástroj na cestě za finanční nezávislostí

Rozbité prasátko je blogem o investování, hospodaření a vydělávání peněz.

Investování je skvělé (a pokud ještě neinvestuje, ihned všeho nechte a přečtěte si tento článek), ale jde o běh na dlouhou trať.

Hospodařit s penězi a tvořit si úspory je nutným životním předpokladem, ať žijete kdekoliv na světě bez ohledu na to, kolik vyděláváte.

Ale když se mluví o dosažení na vyšší výdělky, zahraničí je právem jednou z prvních možností, která většinu lidí napadne.

Ať už jste čerstvým absolventem či absolventkou, vyučeným mistrem či zdravotním pracovníkem nebo pracovnicí z Chebu pokukující po práci u sousedů za hranicemi (ale i všichni ostatní), využít vymožeností moderního světa a maximalizovat své příjmy v rané fázi kariéry je stěžejním krokem. 

Práce v zahraničí patří ke způsobům, jak vyšších příjmů docílit a jak urychlit cestu za finanční nezávislostí.

Na druhou stranu uznávám, že ne každý po takové zkušenosti prahne. A to je naprosto v pořádku!

Chcete víc důkazů o tom, že je práce v zahraničí skvělá? Tak se podívejte, jak takové zkušenosti ze zahraničí formovali autory spřátelených webů Osobní zkušenosti a Investování pro holky!

Jaké máte zkušenosti s prací v zahraničí vy? Zvažujete práci v cizí zemi? Pokud ano, co vám stojí v cestě? A jestliže v cizině již pracujete, jak se vám tam líbí? Zvažujete v budoucnu návrat do Čech?

Sdílejte s ostatními čtenáři svůj vlastní příběh a zkušenosti v diskuzi pod článkem nebo mi ho pošlete na [email protected]!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Super článek, díky https://rozbiteprasatko.cz

Má smysl jet v této nejisté koronavirove době jako student na brigádu do Německa? Poté, co jsem toto léto našel pouze brigádu za 85 Kč na hodinu jsem uvažoval o Německu, ale je to teď fakt nejisté.

Fajnový článok!

My u nás v AnimationPoint (https://www.animationpoint.cz/) pracujeme len s animátormi, čo v prípade prvej skúsenosti s touto prácou nie je vyslovene o vysokom výdělku ale práve o tej zahraničnej skúsenosti. Prácu v zahraničí by si mal vyskúšať každý mladý človek.

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi