15 možností do čeho investovat v roce 2024!

Máte dostupné finanční prostředky a jste skálopevně odhodláni, že je chcete investovat. Jenomže kde začít? Do čeho investovat v roce 2024 peníze?

Ztotožňujete se s myšlenkou pasivního investování? Nebo raději bitcoin? A co takhle státem dotované investiční produkty jako je DIP?

Investování by nemělo být jednorázovou záležitostí ale spíše celoživotní cestou. I proto se ve vašich portfoliích najde místo téměř na cokoliv.

Jaké jsou však výhody a nevýhody jednotlivých investic? Jak je to s výnosy? A co třeba s takovou likviditou, tedy jak rychle budete mít peníze k dispozici v případě potřeby? 

Na 15 možností do čeho investovat v roce 2024 si teď posvítím.

Čtěte dál a objevte svět investic!

Do čeho investovat v roce 2024:

* Článek aktualizován 10.6.2024

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

Do čeho investovat 2023

Spousta příležitostí a tak málo peněz

Pokud chcete v dnešní době investovat, mám pro vás dobrou zprávu – investování prakticky do čehokoliv by nemohlo být jednodušší. U většiny platforem si lze zřídit účet online během několika minut z pohodlí domova a i vstupní částky se většinou pohybují v rozmezí stovek až jednotek tisíců korun.

Špatné zprávy?

Možností do čeho investovat je pomalu víc než filmů na Netflixu.

První polovina roku 2024 je zatím na trzích extrémně optimistická. Roky inflace samozřejmě všechny příjemné nebyly, ale kapitálové trhy se otřepaly a šlapou dál jako dobře promazané stroje.

Na svá maxima si sáhl bitcoin, indexy S&P 500 a Nikkei, zlato ale i třeba kakao.

Rok 2024 vypadá zatím jako dobrým investičním rokem. Snad to vydrží!

Investiční plán a předpoklady

Investování by nemělo být jednorázovou záležitostí. Jednorázová investice větší částky je super, ale nemělo by zůstat jen u ní.

Klíčem k investování je mít plán. To znamená, že přesně víte, v jakých frekvencích, kolik a do čeho budete investovat, nehledě na to, pro jakou možnost nebo kombinaci alternativ se nakonec rozhodnete.

Roky 2022 a 2023 nám ukázaly, jak přibližně mohou vypadat medvědí trhy. Býčí trhy jsou nicméně v roce 2024 zpět a euforie střídá pesimismus.

Nikdy tak nebylo důležitější splňovat předpoklady úspěšného investování, mezi které se řadí například vybudovaná finanční rezerva nebo splacení předražených půjček.

Pokud je rok 2024 vašim prvním investičním rokem, určitě se mrkněte na tipy, které divákům na YouTube doporučuji:

Diverzifikace

Pravdou je, že investice do čehokoliv s sebou přinášejí VŽDY určitá rizika

Ačkoliv není možné riziko zcela eliminovat, můžete jej výrazně snížit. Toho dosáhnete pomocí diverzifikace. Vždy můžete kombinovat různé třídy aktiv, jejich měnu, ale například i zprostředkovatele služeb a investiční platformy a diverzifikaci tak zvýšit. O tom, jak snížit investiční riziko, se dozvíte ze samostatného článku zde.

Selský rozum zkrátka říká, že je dobré nemít všechna vejce v jednom košíku.

Investování sice je do jisté míry rizikové, s čímž je důležité se smířit, nicméně platí, že jestliže neinvestujete, velmi pravděpodobně se připravujete o mnohem více peněz, než o ty, o které za svůj investorský život můžete přijít v případě občasných přešlapů nebo dočasných propadů.

Pokud se chcete o investování dozvědět více a vybudovat si pevné základy, přečtěte si úvod do investování od Rozbitého prasátka!

Začněte investovat

Nejrychlejší cesta, jak dosáhnout na finanční nezávislost, je pomocí investování. Nečekejte a začněte investovat ještě dnes!

Hodnotící kritéria

Každou z uvedených investičních možností, do jakých lze v roce 2024 investovat peníze, jsem se rozhodl ohodnotit na základě tří kritérií:

  • Riziko – jaké je riziko propadu hodnoty u dané investice nebo pravděpodobnost toho, že své peníze nezhodnotíte a o vklad přijdete?
    • 1 – nejmenší riziko
    • 10 – největší riziko
  • Potenciální výnos – jak moc je v nejlepším případě možné na dané investici zbohatnout?
    • 1 – minimální potenciální zisk
    • 10 – maximální potenciální zisk
  • Likvidita – pokud peníze nutně potřebujete, jak rychle mohou být dostupné?

Upozorňují, že jde o čistě subjektivní hodnocení vždy zprůměrované pro danou kategorii. Moje zkušenosti se mohou rozcházet s těmi vašimi a vy tak můžete dojít k jiným závěrům. A tak je to správně.

A teď již k jednotlivým možnostem. Do čeho investovat v roce 2024?

risk je zisk

Investice do sebe

Riziko1
Potenciální výnos10
LikviditaŽádná

Do čeho investovat v roce 2024? Začněte se sebou!

Tím byste měli ale začít bez ohledu na kalendářní rok

Seznam investic tak nemohu začít ničím jiným, než investicí do sebe. Jde například o investici do vzdělání, ale i třeba vlastního fyzického a psychického zdraví. Z mých pravidelných reportů se dozvíte, že i na tom záleží. Život není jen o pěnezích.

Dle mého názoru je investice do jakékoliv formy vzdělání tím nejlepším, co pro sebe v jakémkoliv věku můžete udělat. Takové znalosti cizích jazyků, tvorby webů či programování vás k vašim finančním cílů přiblíží mnohem rychleji než sebelepší finanční investice.

Najděte si něco, co vás v životě opravdu baví, a věnujte tomu váš čas a energii.

Být nejlepší verzí sebou samotných je tím nejlepším, co pro sebe můžete udělat, bez ohledu na to, zda investice vyústí ve finanční zisk či nikoliv.

Poslechněte si ostatně, co na to říká koučka Janka Chudlíková!

Výhody

  • Potenciální výnos investice do sebe je prakticky neomezený.
  • S každou dovedností se vám otevře velká spousta dveří k dříve nepoznaným příležitostem.
  • Osobní růst přináší obrovské životní uspokojení a štěstí.
  • O vzdělání nebo dovednosti nikdy nepřijdete.

Nevýhody

  • Investice do sebe nemusí vždy ústit ve finanční zisk, rozhodně ne okamžitý.

Spořicí účty

Riziko2
Potenciální výnos4
LikviditaVysoká

Ach ti Češi a jejich spořicí účty. Spořicí účty v roce 2024 stále ještě nejsou vůbec špatným místem pro vaše peníze, pokud chcete alespoň mírně zhodnocovat své prostředky konzervativním způsobem.

Spořicí účty jistě mají místo v portfoliích investorů. Nenapadá mě lepší místo pro finanční rezervu

Problémem je, že s úroky, které jsou dlouhodobě k dostání na spořících účtech, přicházíte o peníze. A to i přes (stále ještě) relativně vysoké sazby v roce 2024. To znamená, že vaše úspory prakticky užírá nenasytná inflace.

Spořicí účet by měl sloužit především jako místo pro peníze, které buď máte připravené pro nenadálé situace nebo pro plánované výdaje v krátkodobém časovém horizontu (do 1-3 let).

Určitě mrkněte na aktuální nabídku svých bank, ty totiž zpravidla automaticky sazby stávajícím klientům nenavyšujou, pokud si o ně neřeknete.

Velmi zajímavé úroky pak nabízí společnost Portu skrz jejich „Investiční rezervu“.

Byť to nyní vypadá, že „spořák“ může být fajn investicí, nemusí tomu tak nutně být. Vždy platí vztah „něco za něco“. Poslechněte si ostatně epizodu, kde tvrdím, že spořicí účet je rizikovější než akcie!

Výhody

  • Velmi vysoká likvidita.
  • Vklad ze zákona pojištěn do 100 000 EUR.
  • Alespoň nějaké zhodnocení, byť stále zaostávající za inflací.

Nevýhody

  • Jedno z nejhorších míst pro dlouhodobé investice.
  • O vyšší úroky si často musíte zažádat.

Stavební spoření

Riziko2
Potenciální výnos3
LikviditaNízká

Stavební spoření je další z řady velmi populárních produktů v Česku. Je to dáno především příspěvkem státu ve výši až 2 000 Kč ročně.

Stavební spoření je svým fungováním podobný termínovaným vkladům a můžete s ním dosáhnout na výnos přibližně 3 % při zohlednění poplatků a příspěvků státu.

Ačkoliv se úroky stavebních spoření v reakci na zvyšující se úrokové sazby zvedly, pořád je to bída a to dokonce i ve srovnání se spořicími účty.

Osobně jsem stavební spoření v průběhu roku 2022 zrušil a tento investiční produkt v budoucnu už nebudu využívat.

Jde o extrémně nevhodný produkt pro dlouhodobé zhodnocování vašich peněz.

Výhody

  • Relativně bezpečná a ze zákona pojištěná investice.
  • Státní příspěvek (který se ale v čase nijak nezvyšuje).

Nevýhody

  • Velmi nevhodný produkt pro dlouhodobé investice.
  • Vysoké poplatky.
  • Nemůže soupeřit s vysokou inflací.

Penzijní připojištění

Riziko6
Potenciální výnos4
LikviditaVelmi nízká

Nejsem velkým fanouškem penzijního připojištění a to hned z několika důvodů:

  • Penzijko se prodává jako velmi bezpečný produkt.
  • Marketingová kampaň táhne lidi především na příspěvky od státu.
  • Penzijní připojištění je znehodnoceno vysokými (a dobře schovanými) poplatky.
  • Naprostá závislost na manažerech fondů.

Jestliže investujete do penzijního připojištění, zpravidla investujete do podílových fondů různých investičních společností, které investují do globálních kapitálových trhů.

Ačkoliv uznávám, že pokud se rozhodujete pouze mezi penzijním připojištěním a neinvestováním, vzejdete lépe s penzijkem. Doporučuji však, abyste se nejprve seznámili s tím, do čeho vlastně pumpujete peníze a jaké jsou případné alternativy.

O tom se můžete dočíst ze samostatného článku, kde penzijní připojištění vystavuji srovnání s indexovými ETF fondy.

České penzijní fondy jsou mimochodem dlouhodobě jedny z nejhorších (co se týče průměrné výkonnosti) na světě, o čemž se lze dočíst z výroční zprávy OECD. To je spojeno především s velkým podílem prostředků investovaných v tzv. transformovaných fondech, ale ani fondy, které je nahradily, ve srovnání se světovými index rozhodně nezáří.

Samostatnou kategorií je pak nový investiční produkt, který se rozběhl 1.1.2024, s názvem DIP. Pokud o DIPu chcete slyšet víc, poslechněte si rozhovor s Petrem Janským, jedním z autorů tohoto spořicího produktu.

Výhody

  • Velmi jednoduché začít.
  • O nic moc se nemusíte starat.
  • Stále jde o lepší alternativu než neinvestovat.
  • Případný příspěvek zaměstnavatele a daňové výhody.

Nevýhody

  • Vysoké poplatky, které sníží vaše výnosy.
  • Podprůměrná výkonnost fondů.
  • Velmi nízká likvidita a při předčasném vypovězení pozbytí státní podpory.
  • Nedostatečně transparentní rizika.

Dluhopisy

Riziko4
Potenciální výnos4
LikviditaStřední

Dluhopis je, jak samotný název vypovídá, finanční produkt, kdy se vydavatel dluhopisu, který si od něj zakoupíte, stává vaším dlužníkem za předem sjednaných podmínek. Vy poté od vydavatele dostáváte splátky za půjčku s předem stanoveným úrokem do doby, než dojde k úplnému splacení.

Existuje několik kategorií dluhopisů:

  • pokladniční,
  • státní,
  • municipální,
  • korporátní,
  • bankovní.

Detaily o různých typech dluhopisů se dočtete v podrobném popise na Wikipedii. Dluhopisy kryté státem jsou zpravidla velmi bezpečné (kryté příjmem z odvodů daňových poplatníků), u korporátních už je třeba být na pozoru. Především u maličkých firem jde často o financování dluhu, jež například odmítla financovat banka.

Pravidelní hodnocení českých korporátních dluhopisů naleznete například na webu Dluhopisář.

Co je důležité pro vás jako pro investory? Několik zásadních důvodů:

  • Dluhopisy se zpravidla řadí mezi bezpečnější přístav pro vaše peníze (státní a velké korporátní) než je tomu v případě akcií,
  • průběh ceny dluhopisů nekoreluje tak silně s průběhem cen akcií,
  • v případě krachu dlužníka máte na rozdíl od akcií alespoň malou šanci na odškodnění.

A můžete si je koupit i skrze ETF fondy!

Na druhou stranu se u dluhopisů s dlouhou dobou splácení vystavujete riziku dopadu inflace, takže i zde je na místě dbát na opatrnosti a zvážit všechna pro a proti.

Výhody

  • Robustní složka pro doplněk portfolia ve chvílích, kdy preferujete stabilitu nad zhodnocením.
  • Zdroj pasivního příjmu.
  • V případě státních dluhopisů velmi bezpečná investice.

Nevýhody

  • Nižší zhodnocení než v případě akcií.
  • Velké riziko v podobě dluhopisů malých firem.

Investice do vlastního podnikání

Riziko6
Potenciální výnos10
LikviditaVelmi nízká

Pokud máte vlastní firmu, nedokážu si představit lepší investici, než je reinvestování části zisku zpět do podniku. Jedině tak můžete zajistit stabilní růst firmy a posouváte tím strop vašich celkových budoucích příjmů výš a výš!

A pokud firmu nemáte, tak ji založte ještě dnes! Zde je několik kroků, které můžete podniknout ještě dnes při budování třeba takového on-line podniku.

Budování vlastní firmy skvěle doplňuje vaše investiční snažení, kdy jednoho krásného může dojít k tomu, že kombinace příjmů z vašich firmem a investic může plnohodnotně nahradit příjem ze stálého zaměstnání.

Nevíte, jak začít s podnikáním? Poslechněte si epizodu s Jiřím Rosteckým, zakladatelem portálu Mladý podnikatel.

Výhody

  • Budování vlastní značky je mnohem více uspokojující než chodit do zaměstnání.
  • Pokud se vaší firmě bude dařit, může jít o nejlepší investici, kterou jste kdy v životě udělali.
  • Můžete dělat to, co vás opravdu baví a naplňuje.
  • I malý vedlejší podnik může významným způsobem zlepšit vaší finanční situaci.

Nevýhody

  • Ne každý podnik se odlepí od země a spousta nápadů jednoduše selže.
  • Podnikání je obrovský žrout času a energie.

Forex

Riziko6
Potenciální výnos5
LikviditaVelká

Obchodování s měnou je dle mého názoru velmi riskantní a potenciální výnosy nejsou dostatečně vysoké pro obhájení tohoto druhu investování. 

Měny vůči sobě spíše oscilují, než že by jedna výrazně dlouhodobě rostla vůči nějaké jiné. Navíc pohyb kurzů je na krátkodobém horizontu poměrně malý, takže abyste mohli vydělat balík peněz, museli byste nejprve pořádný balík investovat.

Na obrázku je znázorněn vývoj kurzu eura vůči americkému dolaru.

EUR vs USD

V neposlední řadě jste při této formě obchodování velmi výrazně znevýhodněni oproti institucionálním investorům, světovým bankám atd., které disponují mnohonásobně lepšími informacemi než vy.

Forex je zajímavou formou obchodování, ale pokud nejste všemi Maďary oblíbený George Soros, spíše na něm nezbohatnete. Navíc čas, který byste takovému obchodování museli obětovat, dle mého názoru potenciální zisky nevykompenzuje.

Něco jiného je pak problematika měnového zajištění, o čemž si můžete přečíst samostatný článek.

Výhody

  • Pokud máte příjem v různých měnách, občas se vyplatí počkat si na dobrý kurz než prostředky směníte.

Nevýhody

  • Věštění z křišťálové koule.
  • Je zapotřebí velký kapitál a načasování (a štěstí) pro opravdové zbohatnutí.

Podílové fondy

Riziko7
Potenciální výnos6
LikviditaStřední až vysoká

Podílové fondy nabízí v Čechách každá česká banka. Málokdo ví, že do podílových fondů velmi často investuje, vlastní-li penzijní připojištění.

Myšlenka podílových fondů je poměrně líbivá – ostřílení manažeři spravují peníze svých klientů, kteří jejich jménem investují do vítězných akcií. Za odměnu si pak manažeři ukrojí podíl z investovaných prostředků.

Tak v čem je problém?

  1. Je extrémně složité pravidelně a dlouhodobě vybírat vítězné akcie.
  2. Poplatky, poplatky a zase poplatky.

Nezřídka se setkáte s aktivně spravovanými fondy, které mají 2 % správcovský poplatek a k tomu navrch vstupní a výstupní poplatek. Že vám 2 % nepřipadá jako příliš? Tak si zde přečtěte, jak takový poplatek ovlivní vaší investici na dlouhém horizontu.

Sebelepší manažer či manažerka nedokáže dlouhodobě překonávat návratnost trhu. 9 z 10 manažerů dokonce za trhem pravidelně zaostává. I kdyby to dokázali třeba o 1-2 %, jejich výkon stejně nakonec smáznou poplatky.

Výhody

  • U většiny klasických podílových fondů velká diverzifikace.
  • Slušná návratnost, ale jde to i lépe.
  • Investování do kapitálových trhů je jednou z nejlepších dlouhodobých investičních strategií.
  • Odpadají vám starosti s výběrem vlastních akcií.

Nevýhody

  • Šibeniční neobhajitelné poplatky.
  • Většina fondů zaostává za průměrem trhu.
  • Předchozí výkonnost fondu negarantuje budoucí výkonnost fondu.

ETF fondy

Riziko6
Potenciální výnos7
LikviditaVysoká

ETF (Exchange-traded fund) jsou podílové fondy, které se obchodují na burze.

Jaký je ale hlavní rozdíl mezi klasickým aktivně spravovaným podílovým fondem a ETF fondem? 

Hlavní rozdíl je v tom, že většina nejznámějších ETF fondů, které doporučuji i já osobně (ano, jsem zaujatý), si na nic nehraje. To znamená, že jsou pasivní, aby co nejvíce minimalizovaly náklady pro své investory, a “tupě” sledují index, tedy výkonnost nějakého trhu nebo sektoru.

A tahle cesta průměru, jak se indexovému investování přezdívá, je, jak historie ukazuje, zatraceně rentabilní. Takový index S&P 500 má udávanou historickou návratnost okolo 8-10 %.

Více o ETF fondech se dočtete ze samostatného článku zde. Jestli byste si chtěli takové fondy kupovat, můžete buďto sami přes brokera jako DEGIRO (recenze) nebo robo-advisory službu Portu (recenze).

ETF fondy nejsou pouze jedním z nejlepších způsobů, do čeho investovat v roce 2024, ale prakticky kdykoliv!

O ETF by se dala dokonce napsat samostatná knížka. A proto jsem ji pro vás napsal – Průvodce pro pasivní investování od Rozbitého prasátka. Rozebíral jsme ji mimochodem s Vojtou Žižkou v jeho podcastu, tak na to mrkněte. 

Výhody

Nevýhody

  • Je ideální mít dlouhý investiční horizont (15+ let).
kniha hlavní stránka investice

Kniha od Rozbitého prasátka

Naučte se pasivně investovat.

Nemovitosti

Riziko5
Potenciální výnos8
LikviditaVelmi nízká

Velmi slušné dlouhodobé zhodnocení? Pasivní příjem? Garantované budování hmatatelného bohatství? Škálovatelnost?

To vše vám zaručí investování do nemovitostí!

Osobně s realitním trhem zatím žádné praktické zkušenosti nemám a tak mi nepřísluší situaci detailně hodnotit. Je však jisté, že v Česku je investice do nemovitostí velmi oblíbeným způsobem budování bohatství.

Rok 2024 je pro reality ostatně také zajímavým rokem. Trh se trochu při stoupajících sazbách ochladil a je otázkou, co se stane s cenou nemovitostí. 

Ve větších městech máte prakticky zajištěný pozvolný růst ceny nemovitosti a máte-li dobrého nájemníka, nemusíte se stresovat o včas zaplacený nájem a zajistíte si pasivní příjem.

Oproti všem ostatním investicím však reality hodnotím jako extrémně časově náročnou investici. Mimo jiné musíte být vždy připraveni řešit nenadálé situace s nájemníky a i samotný nákup nemovitosti je během na dlouhou trať. Jasně, i to lze vyřešit skrze prostředníky, ale i tak si nejprve takový systém musíte vybudovat.

Jde tak spíše o podnikání než o investování.

Cesta realitního magnáta je však právoplatně velmi oblíbeným způsobem, jak v Česku budovat bohatství.

Výhody

  • Možnost (uvážlivého) využití finanční páky.
  • Škálovatelné.
  • Při nákupech v “dobrých” lokalitách prakticky zaručený růst ceny.
  • Generování pasivního příjmu.

Nevýhody

  • Velmi malá likvidita.
  • Nutný větší vstupní kapitál.
  • Časové náročné.
  • Velký závazek.
graf na pocitaci

Alternativní investice

Riziko8
Potenciální výnos?
Likvidita?

Investování do alternativ, jakými mohou být třeba lihoviny nebo vzácné hračky (v následujícím článku je dokonce věnována pozornost pouze stavebnici LEGO), může být zajímavé, a to především z jednoho důvodu – velmi často se jedná o investorův koníček.

Lze říct, že pokud vás baví auta a nenecháte si ujít žádnou novinku z automobilového průmyslu, veteránská raritní Tatra pro vás bude mít cenu zlata.

Pokud jde o alternativní investice, měli byste mít k věci nějaký sentimentální vztah a měla by vás opravdu zajímat. Proč kupovat 20ti letou whiskey, když jste abstinenti? Alternativní investice by měla být vaše hobby. A neměli byste si ji vypít.

Alternativní investice mimo jiné nabízí i služba Portu Gallery.

Výhody

  • Alternativní investice jsou především koníčky nebo vášní.
  • Pokud se investice nezhodnotí, alespoň vám přinese radost.
  • Při troše štěstí lze narazit na “diamanty”.

Nevýhody

  • Ne každý koníček lze zpeněžit.
  • Velmi nejisté návratnosti.
  • Spíše horší likvidita.

P2P

Riziko9
Potenciální výnos5
LikviditaStřední

P2P zažilo za posledních několik let obrovský boom a takřka každý investor si alespoň vyzkoušel investování přes platformy jako je Mintos nebo Upvest

Při P2P investování se zpravidla větší množství investorů skládá na financování projektu či půjčky někoho jiného. P2P investoři tedy suplují roli banky se všemi výhodami i nevýhodami.

Po vypuknutí koronaviru však většina P2P poskytovatelů narazilo do zdi, což jen umocnila válka na Ukrajině a zvyšující se inflace. Dostalo se tak na mé prognózy, kdy jsem už v roce 2019 spekuloval nad tím, co s P2P světem udělá první opravdová krize.

Osobně považuji P2P investice za velmi rizikovou investici a jedinou platformou, kterou i nadále aktivně využívám, je český Upvest. Ten investuje do podílů na úvěrových smlouvách do nemovitostí. A to nejlepší? Za celou svou existenci se nestalo, že by nějaký projekt zkrachoval!

Výhody

  • Obrovské množství možností – lze financovat startupy, nemovitosti, dluh lidí i firem či ekologicky zaměřené projekty.
  • Velmi zajímavé (ale rizikové) zhodnocení.
  • Jednoduchost, uživatelské prostředí a nízká vstupní bariéra.

Nevýhody

  • Etické otázky s ohledem na platformy, kde se kupčí s dluhem lidí.
  • Velké množství velmi pochybných platforem.
  • Nižší likvidita a problémy se zpětnými odkupy.
  • Vysoká míra krachů mezi P2P platformami.

Akcie

Riziko8
Potenciální výnos10
LikviditaVysoká

Spousta lidí si investování spojuje s útržky amerických filmů o Wall Street, kde se jednotliví obchodníci navzájem překřikují při obchodování s akciemi.  

Ačkoliv tak dnes burza již prakticky nefunguje, akcie firem jsou stále nenahraditelnou součástí většiny investičních portfolií. Ostatně skrze vyzdvihované ETF fondy investujete zpravidla také do akcií.

Pokud držíte akcii firmy, máte právo na podíl ze zisků v podobě dividend (pokud jsou vypláceny) nebo růstu ceny samotné akcie. Také můžete mít vliv na fungování společnosti (pokud váš podíl je dostatečně velký). V podstatě se stáváte částečnými vlastníky firmy. 

Jestliže cena akcie dostatečně stoupne, vy podíl můžete se ziskem prodat.

Narozdíl od ETF fondů, které se vydávají cestou průměru, jsou akcie mnohem rozmanitější. Jejich největší appeal spočívá právě ve skutečnosti, že lze občas narazit na společnost, jejíž hodnota za pár let vyroste o tisíce procent.

Taková situace zní sice super, ale na každou takovou skvělou akcii připadá desítky dalších, které skončí v propadlišti dějin.

Předpovídat vývoj ceny akcie je jako hod mincí – padesát na padesát. Může to být zábava, ale také obrovský stres. Tuto cestu doporučuji jen zkušeným investorům a rozhodně jen s penězi, o které si můžete dovolit přijít. Většina aktivních obchodníků totiž přichází o peníze

Dalším problémem je, že abyste si vybudovali dostatečně diverzifikované akciové portfolio, měli byste držet okolo 50 akcií. A to něco stojí (akcie některých gigantů se obchodují i za 2.000 $ za kus a více). Moje doporučení pro aktivní obchodníky tedy zní – držte alespoň 85 % portfolia v indexových fondech a se zbytkem obchodujte dle uvážení s vědomím, že se nemusí zadařit.

A jako vždy, nepřeceňujte se. Největším nepřítelem investorů jsou často investoři samotní.

Já mám jasno – vykašlete se na jednotlivé akcie a investujte pasivně!

Výhody

  • Obchodování s akciemi může být pro někoho velká zábava
  • Teoreticky levnější než investování do fondů (žádné průběžné poplatky)
  • Velmi vysoký (ale o to nejistější) potenciál zisků
  • Prostor pro vlastní kreativitu při skládání portfolia

Nevýhody

  • Nervy drásající záležitost pro otrlé
  • Nákladnější dosažení dostatečné diverzifikace
  • Statisticky je extrémně složité dlouhodobě překonávat průměr reprezentován indexy
  • Poplatky a daně spojené s častým obchodováním zpravidla zabíjejí veškeré zisky
  • Dobře provedené analýzy firem nebo technické analýzy grafů negarantují vyšší zisky

Komodity

Riziko10
Potenciální výnos7
LikviditaStřední

Investice do zlata a dalších komoditChtěli jste někdy koupit barel ropy? Na burze samozřejmě můžete. S nákupy komodit jako jsou vzácné kovy nebo zemědělské produkty je to však komplikované. Navíc riziko dle mého názoru nepřeváží potenciální výnos. 

Museli byste toho vědět sakra hodně o kukuřici, abyste měli šanci konkurovat „insiderům“ a zasvěceným tvůrcům trhů. Za mě palec dolů.

A to ani nemluvím o tom, co se dělo na trhu se zemním plynem v důsledku války na Ukrajině…

Na druhou stranu investorská kapacita Ray Dalio doporučuje mít ve svém portfoliu alespoň nějaké zlato. Důvod je jednoduchý – cena zlata většinou roste když se nedaří akciovým trhům. To vám zajistí diverzifikaci a sníží volatilitu portfolia.

Více o zlatu a investicích do komodit si můžete přečíst ze samostatného článku.

Výhody

  • Další stupeň diverzifikace vašich portfolií.

Nevýhody

  • Obchodování s komoditami je ještě rizikovější než obchodování s akciemi.
  • Cenu komodit je prakticky nemožné předpovědět.
  • Čistá spekulace.

Kryptoměny

Riziko9
Potenciální výnos8
LikviditaVysoká

A dostáváme se k oblíbeným kryptoměnám. Kryptoměny se těší obrovské oblibě a to především kvůli jejich raketovému vzestupu na přelomu let 2017 a 2018. Poté přišel nevyhnutelný pád a od té doby to je s Bitcoinem nahorů dolů.

Podobně jako komodity, i o kryptoměnách bych řekl, že spíše než o investování jde (prozatím) o spekulování na růst či pokles ceny. 

Vzhledem k relativní novotě kryptoměn a výkyvech jejich cen je osobně považuji za okrajovou investiční záležitost. Ve svém portfoliu v současnosti držím jen velmi malé množství Bitcoinu. 

Možná se mýlím a tento vlak mi ujede. Je to ale risk, který jsem ochoten podstoupit.

Proto i vám doporučuji investovat do kryptoměn s rozvahou.

Výhody

  • S ohledem na kolísání cen lze při spekulaci rychle vydělat (ale i prodělat).
  • Zajímavý doplněk portfolia s vysokým případným stropem.

Nevýhody

  • Těžko odhadovat adekvátní tržní ohodnocení.
  • Nikdo nedovede předpovědět budoucnost kryptoměn.
  • Reputace velké spousty kryptoměn je velmi pochybná.

Do čeho investovat v roce 2024?

Do čeho investovat v roce 2024 peníze?

Ve vyváženém portfoliu je místo na všechno – Bitcoin, několik gramů zlata i indexový ETF fond.

Je jen na vás, jakou cestu zvolíte na vaší cestě za bohatstvím a finanční nezávislostí.

Nikdy nezapomínejte, že nic jako ideální investiční nástroj pro všechny neexistuje. Každý jsme v jiné životní a investiční situaci a co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Tisíc lidí, tisíc chutí.

Jaký je váš oblíbený investiční produkt? Do čeho byste investovali a do čeho byste naopak nikdy finanční prostředky nevložili? Zapomněl jsem na něco? Tak pište do diskuze pod článkem nebo na [email protected]!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na X

Mohlo by vás zajímat

Diskuze

Odběr
Upozornit na
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

A kdyby někdo chtěl zkrachovat, tak doporučuji nakoupit dluhopisy od finančních šmejdů. 😀 😉 Stačí si vybrat na Rizikovedluhopisy.cz
Ale vážně, i v následujícím roce se prašivých dluhopisů bude vynořovat dost a dost, dávejte si na ně pozor. Hodně štěstí v investicích všem.

Ahoj, máš hezký blog,

jen podle čeho stanovuješ riziko? Podle mě třeba u stavebka a nebo spořícího účtu má být riziko skoro nulové do 100 000 EUR

a osobně bych přidal další kriterium min. likviditu viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Investi%C4%8Dn%C3%AD_strategie

+ možná poplatky ( ty jsou jediné jisté)

+ podílové a indexové fondy nejsou podle mě vůbec u sebe právě kvůli výši vstupních poplatků a poplatkům za spravování

Ale jinak na to, že to máš jen načtené a plus tvé vlastní zkušenosti, tak máš spousta zajímavých nápadů a jen tak dál 😉

Hodně štěstí

Lukáš

Dobrý den,

také se přidám k poděkování za obsáhlý článek.
Mě momentálně nejvíc zajímá možnost investic pro úplně začátečníky. Pročetl jsem si tohle http://www.zlatakoruna.info/zpravy/ucty/jak-investovat-penize-ve-21-stoleti-srovnani-7-nejlepsich-variant-pro-zacatecniky ale pořád mám tak nějak tendenci směřovat ke konvenční investici v podobě zlata. Podle toho co jsem četl, tak to je i v dnešní době relativně lukaruvní, viz třeba https://www.vimvic.cz/clanek/vyplati-se-v-soucasne-dobe-investovat-do-zlata-a-jak-na-to máte někdo nějaké zkušenosti :)?
Moc díky,
L.

Dobrý den, souhlasím, že pro úplné začátečníky je účet u Portu super. Sama ho mám založený. Můžete začít investovat menší částku měsíčně a postupně se vzdělávat o ETF, sledovat, co máte ve své strategie a časem si třeba založit účet u brokera, kde jsou menší poplatky. Takhle to tedy osobně plánuji já – v budoucnu k Portu přidat Degiro, kde si ETF vyberu sama. Zlato si myslím, že je pro začátečníka také skvělá investice. Přidává vám k finančním investicím dobrou diverzifikaci v hmotné formě, která drží hodnotu a chrání váš majetek v době finanční krize a dlouhodobě i před inflací.… Číst vice »

Díky za tipy, no každopádně investice do těch dluhopisů mě docela zajímá, a je nějaké ručení za tu investici, že se mi peníze vrátí? Jakože jestli je to něčím ručne ty dluhopisy? Kdybych chtěl investovat třeba tady https://eu-fin.cz/dluhopis/ tak jakou bych měl jistotu že o ty peníze nepřijdu

Děkuji moc za všechny tyto velice zajímavé rady a nápady… Já jsem na váš web narazila prakticky náhodou, ale příjde mi, že tady máte velice zajímavé pohledy a názory, takže vás začínám číst také 🙂 Jinak, přišla jsem k vám z tohoto webu zde https://www.investice.cz , tak jen abyste věděli…

16.3.2023 další regulace ETF 🙁 Každý fond, který nemá dokument klíčových informací (KID) lokalizován do všech (!) jazyků, již nebude ode dneška možno nakupovat, asi nejen na platformě DeGiro: „Pozice lze samozřejmě dál držet nebo prodávat, bude-li komu. Dokud nebudou dokumenty přeloženy. Abyste mohli investovat zodpovědněji.“ Přeloženy z angličtiny, tvl. Pro naše dobro… Je to víc než rok, kdy mi zakázali nakupovat bitcoinový ETF a průměrovat tak náklady, když je cena zlomková. Mohu jen držet nebo prodat se ztrátou. Tam ztrácím pár tisíc korun, ale plošné omezení investic na platformě už je bolestivý zásah. Tohle pro mě již podruhé zvyšuje… Číst vice »

Na webu se vám nejspíše líbí...

Chcete ještě více
investičního
obsahu?

Odebírejte newsletter!

popup obrazek s penezi