Rozbité prasátko

Měnové riziko – na co se připravit a jak ochránit své investice?

Drtivá většina českých investorů dříve nebo později začnou investovat do zahraničních aktiv. S jejich nákupem však přichází jeden významný problém. Je jím měnové riziko. Ve chvíli, kdy nakupujete ETF fondy, akcie či dluhopisy v jiné měně, než je česká koruna, musíte mít měnové riziko na paměti a vědět, co pro vás znamená.

Co to je měnové riziko? Jak vás při investování ovlivňuje? Je potřeba ho řešit, investujete-li pasivně a dlouhodobě a pokud ano, jak?

Vše, co potřebujete vědět o měnovém riziku, se dozvíte z tohoto článku!

Měnové riziko

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

měnové riziko hlavní

Co to je měnové riziko?

Měnové riziko, označované také jako kurzové riziko, vzniká v důsledku změny ceny jedné měny ve vztahu k jiné měně.

V jednoduchosti – investujete-li do jakýchkoliv aktiv obchodovaných v jiné měně, než je vaše domovská měna (pro většinu z vás pravděpodobně česká koruna), vystavujete se měnovému riziku, které může způsobit nepředvídatelné zisky a ztráty.

Jak jistě všichni dobře víte, kurzy měnových párů se vůči sobě v čase mění. Dnes může stát jedno euro 25 Kč, zítra to ale může být 25,50 Kč a pozítří klidně 26 Kč. Fluktuace je přirozeným jevem, kde vůči sobě různé měny v čase posilují a oslabují.

Kdyby vás mimochodem zajímalo, kdy si můžete v Česku výhodně směnit peníze, doporučím vám tento prakticky orientovaný článek. Jsou v něm vysvětleny i některé základní pojmy, které se objeví i v tomto článku.

V reálných tržních podmínkách existují prakticky 3 scénáře, které mohou nastat.

Posilující měna

Pokud bude měnový kurz české koruny vůči euru 1 euro  = 25 Kč, tak při změně na 1 euro = 23 Kč dochází k posílení (apreciaci) české koruny vůči euru a také k oslabení (depreciaci) eura vůči české koruně.

Když jedna měna posiluje, druhá vůči ní musí zákonitě oslabovat.

Relativně k euru tak česká koruna posílila o 8,7 %.

((25 - 23) / 23) * 100 = 8,7 %

Naopak euro oslabilo vůči koruně o 8 % podle následujícího vztahu:

((23 - 25) / 25) * 100 = -8 %

Oslabující měna

Oslabení měny znamená, že jednotka oslabené měny zakoupí méně jednotek referenční měny. Uvažujeme-li opět měnový kurz mezi korunou a eurem, tak ten se může změnit z úrovně 1 euro = 25 Kč na úroveň 1 euro = 27 Kč. 

Česká koruna oslabila proti euru o -7,47 %, euro posílilo vůči koruně o 8 %.

Stabilní měna

Stabilní situaci prakticky na trzích nenajdete, už jenom proto, že forexové trhy (trhy, kde se obchodují zahraniční měny) jsou těmi vůbec nejefektivnější na světě, nehledě na to, že nikdy “nespí”.

I tak bych si troufal říct, že oscilují-li vůči sobě dvě měny dlouhodobě prakticky na totožné hladině, jde o stabilní kurz měnového páru.

Ten může být zapříčiněn i vnější intervencí. A nemusíme chodit moc daleko! Jistě si pamatujete situaci, ke které došlo v roce 2013, kdy Česká národní banka uměle oslabovala českou korunu, aby jí držela na stabilním kurzu 27 Kč za 1 euro.

Dopad změny kurzu při investování

Teď, když víte, co to znamená oslabování a posilování měn, tak se pojďme podívat, jaký to na vás má dopad jakožto na investory.

Představte si, že si koupíte akcii Apple (APPL). Ta se obchoduje na burze v amerických dolarech, takže před nákupem své české koruny musíte směnit do amerických dolarů. Poté si akcii Applu koupíte, držíte a po nějakém čase prodáte.

Co bude mít dopad na vaše výnosy? Dvě věci!

 • Zisk nebo ztráta ze směnného kurzu mezi domácí měnou (českou korunou) a měnou zahraničních aktiv (zde americký dolar)
 • Výnos podkladových aktiv (v tomto případě zhodnocení akcie Apple)

Zisky a ztráty ze směnného kurzu

Jak bylo ukázáno na oslabování a posilování měn, tak po směně můžete s ohledem na pohyb kurzu buďto prodávat se ziskem či se ztrátou.

Pokud byste nakoupili za 1 000 Kč ekvivalent dolarů a ten k určitému datu vůči koruně o 5 % posílil, hodnota by z pohledu korun vzrostla na 1 050 Kč, ačkoliv hodnota samotného dolaru se nijak nezměnila.

Kombinování výnosů a měnových kurzů

Dále své směněné americké dolary investujete do akcií Apple.

V tento okamžik budou vaše výnosy v českých korunách odpovídat výnosům z akcií, avšak s dodatečnou složkou měnového zisku nebo ztráty mezi českou korunou a americkým dolarem.

Pokud hodnota akcie Apple vzroste o 10 % a americký dolar vůči koruně vzroste o 5 %, pro české investory to zaznamená 15% zisk.

Kdyby hodnota akcií Apple klesla o 10 %, ale americký dolar vůči české koruně vzroste o 5 %, tato kurzová změna zmírní pokles hodnoty akcií pro české investory. Ti tak zaznamenají pouze 5% ztrátu.

V nejhorším případě se ztráty kombinují. Například 10% pokles hodnoty akcií Apple spolu s 5% nárůstem hodnoty české koruny vůči americkému dolaru zaznamenáte jako 15% ztrátu. Pro americké investory, kteří nemusí řešit měnové riziko, by se však jednalo jen o 10% ztrátu.

posilující a oslabující koruna

Směna z jedné měny do druhé

Kdybyste chtěli směnit koruny do amerických dolarů, nemělo by záležet na tom, zda koruny směňujete za dolary přímo nebo využijete nějakou třetí měnu, kdy nejprve směníte z korun do této měny (například do eur) a teprve poté do amerických dolarů.

Jde samozřejmě jen o teorii, která počítá se středovým kurzem měn, směnou v jeden okamžik, a především s absencí jakýchkoliv poplatků a spreadů. Tyto faktory mají samozřejmě obrovský (a hlavně negativní) vliv na investory. Ve skutečnosti by se vám tak tento husarský kousek nikdy nepovedl, i tak si myslím, že je dobré si tuto tržní realitu měn připomenout.

Představte si, že máte 100 000 Kč, které chcete směnit do amerických dolarů.

Na následujícím obrázku jsou uvedeny aktuální kurzy (platné k 25.12.2022) těchto měnových párů.

měnové páry CZK EUR USD

Nejjednodušší cestou je směnit české koruny přímo do amerických dolarů. Při kurzu 22,8246 Kč/USD byste za své koruny obdrželi 4381,24 USD.

100 000 Kč / 22,8246 = 4381,24 USD

Kdybyste použili pro směnu třetí měnu v podobě eura, za svých 100 000 Kč byste obdrželi 4107,48 EUR při kurzu 24,3458 Kč/EUR. Následně eura směníte při kurzu 1,0667 EUR/USD do amerických dolarů a váš celkový zůstatek bude opět 4381,45 USD. Drobná odchylka je způsobena nepřesnými vstupními daty, kurz měnových párů se udává i se 6 desetinnými místy, s čímž by se zlepšila i přesnost výpočtu.

100 000 Kč * 24,3458 = 4107,48 EUR

4107,48 EUR * 1,0667 = 4381,45 USD

To jen tak pro připomenutí, jak funguje teorie.

Dollar cost averaging a měnové riziko

Jedna z nejčastějších otázek, kterou dostávám, se týká vlivu pohybu měn při dlouhodobém investování, tedy pomocí tzv. dollar cost averaging metody.

Jak velké je při dlouhodobém investování měnové riziko? A rozprostřete ho díky pravidelným investicím?

Abych na otázku odpověděl, připravil jsem si několik modelových příkladů, které jsou založeny na skutečných datech.

Data a předpoklady

Můj předpoklad byl takový, že investujete po dobu 32 let (od roku 1991 do roku 2022), což odpovídá dostatečně dlouhému investičnímu horizontu. Investujete vždy 25 000 Kč v pravidelných půlročních intervalech (vždy 1.1. a 1.7. v daném roce s výjimkou roku 2022, kdy je poslední investice 1.12.).

Investujete v českých korunách, které směňujete do eur, za které poté nakupujete index S&P 500.

V příkladech jsem uvažoval tato data:

 • Kurz české koruny vůči euru od roku 1991 do prosince 2022. Zdroj dat je web investing.com. Data jsem aproximoval tak, že vždy kalkuluji s měsíční průměrnou hodnotu platnou k 1. a 7. měsíci v roce. Namítáte-li, že před rokem 1999 euro neexistovalo, mrkněte na tento článek.
 • Investujete do indexu S&P 500. Data ohledně historického vývoje tohoto indexu naleznete opět na webu investing.com
 • Nejsou uvažované poplatky či spready, tedy rozdíly mezi nákupními a prodejními cenami.

Ukážu 4 různé scénáře:

 • Skutečný historický scénář s dlouhodobě posilující korunou a rostoucím indexem.
 • Reverzní scénář s dlouhodobě oslabující korunou a rostoucím indexem.
 • Stabilní hodnotou koruny a rostoucím indexem.
 • Oscilující hodnotou koruny a rostoucím indexem.

Smyslem příkladů je ukázat, jaký vliv na vás budou mít dlouhodobě měnící se kurzy při dlouhodobě zhodnocující se investici, kterou jsou indexové pasivní ETF fondy.

Veškeré podklady k výpočtům ve formě Excel formátu si můžete stáhnout zde.

Koruna posiluje, investice roste

Prvním scénářem není nic jiného než skutečný historický vývoj kurzu české koruny vůči euru a také průběžný růst indexu S&P 500.

Česká koruna od roku 1991 vůči euru dlouhodobě posilovala a cena se pohybovala od počátečních 37,46 Kč za euro až po dnešních 24,16 Kč. Celkem dojde za období k posílení koruny o 35,5 %.

EUR_CZK kurz 1991-2022

Index S&P 500 snad ani nemá cenu představovat. Ten od roku 1991 vyrostl z 343,93 na dnešních 3844,82 bodů. Pro jednoduchost budu uvažovat, že jde o vyjádření v eurech za jednotku tohoto fondu. Dojde tak k celkovému zhodnocení o 1 017,91 %.

S&P 500 1991-2022

V prvním scénáři investujete každých 6 měsíců 25 000 Kč při totožných podmínkách, jaké panovaly na trzích během posledních 32 let.

V lednu roku 1991 byste si tak například při kurzu 37,46 Kč/EUR za svých 25 000 Kč směnili přibližně 667,2 eur a při ceně S&P 500 na hodnotě 343,93 byste si koupili přibližně 1,94 jednotek tohoto fondu.

Během více než 30 let byste tak postupně akumulovali jednotky fondu S&P 500 vždy s ohledem na to, kolik si jich za svých 25 000 Kč za aktuální směnný kurz a cenu jednotky koupíte.

Za 32 let investujete celkem 1 625 000 Kč (v roce 2022 provedete 3 investice) a naakumulujete celkem 49,922 jednotek fondu sledující index S&P 500.

Na konci období budete mít zůstatek 4 637 327 Kč, což je při postupných vkladech celkové zhodnocení 621 %. Anualizovaná návratnost vašeho investičního snažení je tak s ohledem na pohyb měn a růst indexu S&P 500 přibližně 6,58 %.

To nezní špatně, ne? Pojďme se podívat na opačný trend – koruna oslabuje, index roste.

Koruna oslabuje, investice roste

Co kdybychom postavili vývoj kurzu koruny a eura vzhůru nohama? Čtete správně, zkusím se nasimulovat situaci, kdy česká koruna v roce 1991 začínala na dnešních 24,16 Kč/EUR a postupně rostla až k historickým 40 Kč/EUR.

Vývoj indexu S&P 500 se nikterak nemění.

Dojde k zajímavé situaci. Vy si na začátku svých investičních kariér můžete za své silné koruny koupit více jednotek indexu

Opět se podíváme na leden roku 1991, kdy byste si tak při kurzu 24,16 Kč/EUR za svých 25 000 Kč směnili přibližně 1034,8 eur, nicméně při ceně S&P 500 na hodnotě 343,93 byste si koupili téměř dvojnásobek jednotek fondu, konkrétně 3 jednotky.

Co se stane při investování po dobu 32 let?

Tak především koruna by oslabila o 55 %. Index S&P 500 stále vzrostl o celkových 1017 % a vy investovali 1 625 000 Kč. Výrazné změny by však doznala vaše investiční portfolia, jelikož byste nyní skončili s celkem 57 jednotkami fondu v celkové hodnotě 8 217 318 Kč. Nejen, že jde o asi 3,5 milionu vyšší zůstatek než v předchozím případě, ale i v absolutních číslech by šlo o výrazně vyšší zhodnocení a to o rovných 1633,31 %.

Anualizovaná návratnost takového scénáře by ukázala přibližně 9,64 %.

Koruna stojí stejně, investice roste

Třetím scénářem je neměnný kurz koruny. Představte si, že za 32 let se ani o desetinu kurz koruny nehne a ta se tak po celou dobu obchoduje za 25 Kč/EUR. Nebyla by taková stabilita krásná?

Možná ano, pojďme mrknout na dopad takového scénáře při stále reálně se vyvíjející se hodnotě indexu S&P 500.

Jak je vám asi jasné, nemění-li se v čase vůbec kurz koruny vůči euru, vývoj hodnoty vaší investice do indexu S&P 500 bude zrcadlově index kopírovat. Za 32 let se tak investice zhodnotí o 1017,91 %, přičemž dosáhnete na velmi solidní anualizovanou návratnost 8,1 %. Na konci období budete vlastnit 62,4 investičních jednotek v celkové hodnotě 5 997 208 Kč.

Koruna osciluje, investice roste

Posledním scénářem je situace, kdy koruna v průměru stojí stále víceméně stejně, ale její hodnota se v čase mění. V jednom roce se tak bude obchodovat za 23,50 Kč/EUR, v následujícím to může být 25 Kč/EUR a ve třetím roce může kurz vyskočit až na 27 Kč/EUR. Veškeré hodnoty najdete v těchto tabulkách, které si můžete dle libosti upravovat.

Osciluje-li koruna kolem jedné hodnoty, dojde k tomu, že v průměru bude stát víceméně pořád stejně. V mém případě se kurz drží velmi blízko 25 Kč/EUR.

Jak bude situace vypadat po 32 letech? Velmi podobně tomu, jako by kurz koruny vůči euru prakticky vůbec nehýbal. Za celou dobu investování nakoupíte celkem 61,9 investičních jednotek, které nabudou hodnoty 5 833 240 Kč. Dojde ke zhodnocení o 995,6 %, což vydá na anualizovaný výnos 8 %.

Jde o scénář, který na další roky očekávám já osobně.

kniha hlavní stránka investice

Kniha od Rozbitého prasátka

Naučte se pasivně investovat.

Zhodnocení scénářů

Rozdíl mezi posílující a oslabující korunou je doslova zarážející, kdy byste na při posilování dosáhli v průměru o 3 % horších průměrných výnosů než v případě oslabující koruny. V absolutní hodnotě v uvedeném příkladu jde o rozdíl takřka 3,5 milionu korun.

Čeští dlouhodobí investoři tak skutečně byli za posledních 32 let penalizováni za ekonomický rozvoj Česka a sílící korunou. Jak dlouhodobě posilovala česká koruna, tak se snižovala hodnota jejich zahraničních investic. Na druhou stranu došlo k ekonomickému rozvoji a růstu kupní síly, takže si dnes za své koruny můžeme dnes koupit víc. To už je ale na jinou diskuzi…

Čeští dlouhodobí investoři by tak z posledních 30 let rozhodně neměli být nadšení, jelikož kvůli posilující koruně dosáhli na anualizovanou návratnost pouhých 6,6 %.

Drží-li se nicméně měnový kurz na dlouhodobě podobné hodnotě nebo kolem středové hodnoty osciluje, mohou investoři očekávat přibližně stejnou návratnost jako je návratnost podkladových aktiv, jelikož rozdíly v kurzech se časem “vyruší”. To byste mohli dlouhodobě sledovat například při srovnání kurzů amerického dolaru a eura.

USD-EUR kurz 30 let

Faktem je, že období propadů či růstů mohou trvat dlouhé roky, což pocuchá nervy nejednomu investorovi.

Dollar cost averaging vás bohužel v případě dlouhodobě posilující lokální měny neochrání. A to je špatná zpráva pro všechny dlouhodobé investory.

Jaký scénář je nejlepší pro dlouhodobé investory?

Všichni investoři by nejspíše chtěli dosáhnout na co nejvyšší zhodnocení svých peněz. Naprosto ideální čistě z hlediska absolutní hodnoty peněz by tak byl scénář, kdy na začátku investičních kariér máte silnou měnu a ke konci horizontu je vaše domovská měna výrazně slabší. Výkyvy v kurzech měnových párů mohou znamenat i desítky procent rozdílu v celkových výnosech.

Ale pozor, dlouhodobě oslabující měna s sebou může nést spoustu dalších problémů. Byť krátkodobě může jít o jev žádoucí, dlouhodobě oslabující měna pro ekonomiku dané země neznamená nic dobrého. Slabá měna může mít za následek inflaci nebo vysokou cenu importovaného zboží. Se slabou měnou zkrátka klesá kupní síla Čechů v zahraničí. Více se o fluktuaci měn dočtete například zde.

Představte si, že pivo v Německu za 2 eura by při dnešním kurzu 24,16 Kč/EUR stálo asi 48 Kč. Při kurzu před 32 lety, tedy 37,46 Kč/EUR, by to bylo asi 75 Kč. 

Dlouhodobí investoři by tak nejspíše chtěli vidět především stabilitu mezi domovskou měnou a měnou, v které investují do zahraničních aktiv. A drobné oslabení při výběrech také není k zahození.

Jaký scénář je dlouhodobě nejpravděpodobnější?

Asi se ptáte, co lze dlouhodobě od pohybu měn očekávat. Bude koruna posilovat či oslabovat, nebo se bude držet víceméně na stejné úrovni?

To bohužel nikdo neví.

Tak například ČNB ve své prognóze měnové politiky usuzuje, že kurz koruny bude v nejbližších čtvrtletích zhruba stabilní.

kurz koruny prognoza CNB

Na druhou stranu si ČNB podle svých prognóz také myslí, že do dvou let klesne inflace ke 2 %. No, uvidíme…

Někteří ekonomové si zase myslí, že koruna bude oslabovat. Dokonce se objevují i výkřiky, že by koruna měla posílit až na kurz 20 Kč/EUR. Nikdo nic neví. Kdyby k tomu přeci jen došlo, šlo by o zhodnocení koruny vůči euru o zhruba 20 % (z 24,16 Kč/EUR na 20 Kč/EUR) a to už je něco, co s hodnotou portfolií dokáže zamávat.

Pointa je taková, že budoucí kurz je neskutečně složité ba dokonce nemožné předpovědět. Stačí otřes v podobě lockdownů či války na Ukrajině a všechny výhledové modely se stávají irelevantními.

Zda má koruna potenciál na to, aby posílila až na kurz pod 20 Kč/EUR, na to si bohužel musíte odpovědět sami. Na konci roku 2022 je koruna nejsilnější od roku 2011.

Velkou neznámou také je, co by se dělo, kdyby koruna opravdu posílila na takové hodnoty a zda by se poté Vláda ČR a ČNB nerozhodla konečně přijmout euro. To vše jsou otázky, na které nikdo nezná odpověď.

Největší stabilitu by tak českým investorům investujícím do zahraničního kapitálu přineslo rozhodně přijetí eura. Osobně věřím, že se toho v budoucnu dočkáme.

ETF fondy a měnové riziko

Jak měnové riziko ovlivňuje investoři, kteří investují do ETF fondů? To si rozebereme v následujících odstavcích.

I u ETF fondů platí to, co bylo řečeno v předchozích řádcích. Vliv na vaše výnosy bude mít pohyb směnného kurzu mezi domácí měnou a měnou zahraničních aktiv a výnos podkladových aktiv.

I s investicemi do ETF fondů podstupujete měnové riziko.

Mluví-li se však o ETF fondech, můžeme hovořit hned o 3 různých měnách:

 • Obchodní měna fondu
 • Měna aktiv
 • Měna vykazování

Obchodní měna fondu

První, co se drtivou většinu z nás napadne, zamyslíme-li se nad měnou ETF fondů, je právě měna, v které se ETF fondy na burzách obchodují, tedy obchodní měna fondu. Ano, je to přesně ten scénář, kdy se rozhodujete, zda ETF fond S&P 500 od Vanguardu koupit v eurech, britských librách či amerických dolarech.

s&p měna fondu

V jaké obchodní měně ETF fond koupit?

Ulehčím vám to. Vůbec na tom nezáleží! Měna, v které se ETF fond obchoduje, nemá vliv na zhodnocení vašich investic.

Nevěříte? Pojďme si to ukázat na příkladu.

S&P 500 v eurech nebo dolarech?

Použijme opět příklad s ETF fondem S&P od Vanguardu.

Ten si můžete mimo jiné koupit buďto v dolarech:

S&P 500 USD

Nebo eurech:

S&P 500 EUR

Všimněte si především rozdílu ve výnosech. Na těch vám ukážu, že na měně fondu nezáleží. 

Budu pracovat pouze s výnosy YTD (výnosy od 1.1. k dnešnímu dni, v mém případě 27.12.). U ETF fondu v amerických dolarech jde o ztrátu -18,76 % a eurová verze dosáhla na “výnos” -13,20 %. Tak to musí být lepší vlastnit ten eurový ETF fond, že? Ne tak rychle!

1.1. 2022 si koupíte ETF v hodnotě 100 eur. Co se stane?

Výnos S&P 500 EUR YTD k 27.12.2022-13,2 %
Nákup 1.1.2022 v eurech100 EUR
Prodej 27.12.2022 v eurech86,8 EUR (-13,2 %)

Jde o přímočarou záležitost. Koupíte si ETF v hodnotě 100 eur, to se znehodnotí o 13,2 % a vy tak k 27.12.2022 máte ETF v hodnotě jen 86,8 eur.

Co kdybyste ale nejprve směnili eura do dolarů a poté si koupili ETF v dolarech, byly byste na tom hůř?

Výnos S&P 500 USD YTD k 27.12.2022-18,76 %
Kurz EUR/USD 1.1.20221,133
Kurz USD/EUR 27.12.20220,94
Směna 100 EUR na USD 1.1.2022113,3 USD (100 * 1,133)
Nákup 1.1.2022 v dolarech113,3 USD
Prodej 27.12.2022 v dolarech92,14 USD (-18,76 %)
Směna 92,14 USD na EUR 27.12.202286,6 EUR (92,14 * 0,94)

Jak dobře vidíte, dopadli byste úplně stejně*! I přesto, že se ETF denominované v amerických dolarech propadlo za rok 2022 o 5 % více než to v eurech, stále byste ze situace vyšli totožně.

Stejná paralela pak samozřejmě platí i pro situaci, kdy se rozhodujete, zda české koruny směnit do dolarů nebo eur a za ty si poté jednotlivé ETF fondy pořídit.

Měna, v které je ETF fond denominován a v které se na burze obchoduje nemá na vaše výnosy žádný vliv.

*Drobné odchylky jsou opět způsobeny zaokrouhlováním a nedostatečně přesnými vstupními daty. Kompletní výpočty si můžete stáhnout zde.

Měna aktiv

Pokud ETF obsahuje aktiva z více než jedné zahraniční země, měnové riziko a výnos se pohybuje mezi domácí měnou investora a měnou těchto dalších zemí v poměru k aktivům ETF drženým v těchto zemích. 

Pokud například 60 % celosvětového indexového ETF tvoří americké akcie, pak 60 % měnového rizika (a měnového zisku nebo ztráty) je mezi vaší domácí měnou (tedy českou korunou) a americkým dolarem. 

V případě ETF S&P 500 byste tak byli ze 100 % vystaveni měnovému riziku mezi českou korunou a americkým dolarem, bez ohledu na to, zda si ETF kupujete v eurech, librách či dolarech.

Zde je například měnové riziko, které podstupujete při nákupu indexu Core MSCI All World (z webu justETF):

Core MSCI All world měnové riziko

Budete tedy vystaveni z 66 % riziku mezi českou korunou a americkým dolarem, z 10 % měnovému riziku mezi korunou a eurem atd. Protože v indexu nejsou zahrnuta žádná aktiva obchodovaná v českých korunách, vaše měnové riziko je 100 %. Kdybyste byli američtí investoři, měnové riziko by bylo jen 34 % (66 % aktiv je v USD).

Opět tak platí paralela z úvodu článku. Pokud index S&P 500 vzroste o 10 % a americký dolar posílil o 5 % proti české koruně, pro české investory to znamená 15% zisk.

To je mimochodem přesný důvod toho, proč čeští investoři nezaznamenali tak brutální propady jako američtí investoři během bleskových sešupů v reakci na koronavirus v roce 2020. Valuace kapitálových trhů se sice propadly (ztráta), ale česká koruna oslabila (zisk).

Měna vykazování

Měna vykazování je něco, co mate už tak dost zmatené investory. Jde o informaci, kterou najdete v každém KIID dokumentu k ETF fondu. Zde například KIID pro diskutované ETF S&P 500 od Vanguardu.

Měna vykazování

Podstatné je, že tento termín označuje měnu, ve které ETF vykazuje, nikoli nutně měny, ve kterých se obchodují podkladové cenné papíry. ETF vykazuje čistou hodnotu aktiv v měně fondu a v této měně také rozděluje výnosy.

Ať už si koupíte S&P 500 od Vanguardu v eurech či amerických dolarech, měna vykazování bude v amerických dolarech.

Měna vykazování fondu je obvykle založena na měně používané pro podkladový index. Měna vykazování ETF fondu je většinou stejná jako měna, ve které se obchoduje většina cenných papírů daného indexu.

Pro další detailní čtení na téma měnového zajištění v kontextu ETF fondů naleznete na webu Banker on wheels a Bogleheads.

Zajištění měnového rizika

Jak jste z příkladů mohli sami vidět, čeští investoři to s investováním do zahraničních aktiv rozhodně nemají snadné. Za posledních 32 let by dokonce významně zaostávali s ohledem na posilující korunu.

Co s tím dělat? Jak se s měnovým rizikem poprat? A vyplatí se to? Podívejme se na jednotlivé možnosti.

Investice v českých korunách

Asi nejpřirozenějším způsobem, jakým se proti kurzovému riziku ochránit, je investovat do aktiv v Česku v naší domovské měně – v českých korunách.

Takovými investicemi mohou být oblíbené nemovitosti (přímo skrze vlastní bydlení či hypotéku nebo skrze 3. strany jako je společnost Upvest), české akcie či dluhopisy. Tak například české státní protiinflační dluhopisy byly ještě do nedávna oblíbeným zdrojem pasivního příjmu mnohých českých investorů.

Určitě bych nepodceňoval ani roli samotného života v Česku, tedy faktu, že je vaše ekonomická aktivita silně spjata s vývojem české ekonomiky. Jestliže jsou vaše příjmy už tak v českých korunách, jste závislí na příjmech od českých zaměstnavatelů či zákazníků a třeba i vlastníte v Česku nemovitosti, je vaše expozice na českou ekonomiku (a potažmo korunu) obrovská. 

V takové situaci je už nasnadě si položit otázku, zda jakékoliv další zabezpečení vůči měnovému riziko má smysl.

V každém případě je řešení, kdy máte část svých portfolií v českých korunách, asi nejlepším a nejsnadnějším zajištěním proti měnovému riziku. Můžete si pak dopřát komfortu v podobě “vyčkávání” na výhodnější kurzy měnových párů.

Hedging v ETF fondech

Čím dál populárnější se stávají tzv. hedged ETF fondy. Hedgování znamená nějakou formu zajištění, v tomto případě zpravidla měnové zajištění.

Správci ETF fondů mají k dispozici spoustu nástrojů, jak je zajistit proti měnovému riziku. V jednoduchosti jde o to, že vás takové hedgování uchrání před zisky či ztráty způsobené pohybem kurzu měn. K tomu většinou manažeři fondů používají měnové forwardy.

Hodnota měnových forwardů odpovídá hodnotě aktiv ETF fondů. Pokud vaše domácí měna posílí (čímž se sníží hodnota vašich zahraničních investic), pak by forwardové kontrakty měly pokrýt rozdíl k vyrovnání těchto ztrát. Pokud vaše domácí měna oslabí, pak by forwardové kontrakty měly ztratit dost na to, aby vymazaly případný měnový zisk.

Hedgeové ETF fondy by tak měly přímo korespondovat s košem aktiv, které se snaží sledovat, a pohyb měn by na ně neměl mít žádný vliv nebo jen velmi malý.

Zde si můžete například porovnat výkonnost klasického akumulačního ETF fondu od iShares a totožného fondu, který je hedgeový do eur.

S&P hedged vs normal

Jak sami vidíte, hedgovaný ETF fond poměrně výrazně zaostává za tím klasickým. Proč? Důvod hledejte primárně v dlouhodobě oslabujícím euru, sekundárně v o něco vyšších nákladech za správu (TER 0,07 % klasický fond proti 0,2 % hedgeový fond).

Tento trend by se nicméně otočil, kdyby euro začalo znenadání vůči dolaru posilovat. O tom, co se dělo mezi japonským jenem a anglickou librou si můžete přečíst například zde.

Špatná zpráva pro české investory?

ETF fondy zajištěné do českých korun bohužel zatím neexistují.

Finanční deriváty

Tím výčet způsobů, jak se zajistit proti měnovému riziku, zdaleka nekončí. Existují ještě kategorie finančních derivátů jako jsou opce nebo měnové forwardy, kterými se investoři proti kurzovému riziku mohou bránit. Stejných nástrojů ostatně využívají i manažeři hedgeových ETF fondů.

Forwardový kontrakt

Forwardový kontrakt spočívá v tom, že se domluvíte s institucí jako je banka či obchodník s cennými papíry na fixním budoucím kurzu konkrétního měnového páru. Nejčastěji se uzavírají forwardové kontrakty na 3 měsíce až 1 rok, takže opět nejde o variantu vhodnou pro dlouhodobé investory. Leda byste každý rok uzavírali nový a nový kontrakt, vždy podle toho, co byste od nového roku očekávali. Takže spekulovali.

K uzavření forwardových kontraktů navíc potřebujete větší obnos peněz a především složit část hotovosti jako zálohu. Z celkové pojištěné částky se navíc strhává i poplatek. Ten bývá odvozen od tzv. úrokového diferenciálu centrálních bank, ale běžně se lze setkat s hodnotami 0,1-1 % z výše transakce, kterou chcete pojistit.

Pochopitelně se může stát, že při navršení je kurz výhodnější, než na jaký jste se pojistili, a vy tak realizujete ztrátu. Ta se navíc sestává z kurzové ztráty, ale i z poplatku, který jste uhradili za měnový forward.

Začněte investovat

Nejrychlejší cesta, jak dosáhnout na finanční nezávislost, je pomocí investování. Nečekejte a začněte investovat ještě dnes!

Opce

Druhým finančním derivátem, která se často využívá, jsou opce. 

Měnové opce fungují podobně jako forwardy, ale nepředstavují pouze technické zajištění. Opci totiž investor může, ale nemusí uplatnit. Můžete se tak vyvarovat scénáři jako tomu bylo v případě forwardu, kdy nechcete realizovat transakci ve ztrátě (pojistíte se na kurz 25 Kč/EUR, ale Kč oslabila na 27 Kč/EUR).

To jde nicméně ruku v ruce s nutností zaplatit vyšší cenu – tzv. opční prémii. Ty budou silně závislé na dohodě s bankou či brokerem a budou se odvíjet od kurzu, který si chcete zajistit nebo výše částky, kterou zajišťuje.

Portu a měnové zajištění

Jedním z proponentů měnového zajištění je i česká robo advisor platforma Portu (pomocí forwardových kontraktů). V Portu si investoři mohou měnové zajištění “zapnout” a netratit tak na posilující koruně.

Portu svou strategie vysvětluje následovně (detailní článek zde):

Do pasivního investičního přístupu zapojujeme lidský faktor, abychom mohli na strategické úrovni reagovat na aktuální tržní situaci a dosahovat co nejlepšího poměru výnosu a rizika. Rozhodnutím investiční komise bylo od počátku fungování Portu u všech portfolií přistupováno k zajištění měnového rizika. Na otevírání kontraktů měnového zajištění se vydělávalo a od koruny se očekávalo postupné posilování k euru. Dnes jsme však v situaci, kdy jsou výhledy odlišné.

Portu nyní od měnového zajištění upouští, protože neočekává, že by koruna měla významně proti euru posilovat. Usoudili tak, že bude pro investory výhodnější, když nebudou platit “premium” za zajištění.

Portu se tato strategie spíše vyplácela, což je evidentní z následujícího grafu, kde je srovnání totožných portfolií, jednoho s měnovým zajištěním a druhého bez.

Portu hedged unhedged

Samo Portu pak uvádí:

Jakmile se tržní podmínky a výhledy změní, jsme připraveni flexibilně měnové zajištění opětovně „zapnout”.

Měnové zajištění u Portu je v každém případě asi nejjednodušší způsob, jak se jakožto drobní investoři můžete před dlouhodobým posilováním koruny ochránit.

Zajistit či nezajistit?

Zajišťovat se proti měnovému riziku či nikoliv? Jde o obrovsky těžkou otázku, na kterou si bohužel všichni budeme muset najít odpověď sami.

Do úvahy vstupují důležité parametry jako je délka investičního horizontu, poměr zahraničních a českých aktiv či tolerance rizika. Dále se musíte zamyslet nad tím, jaké je vaše očekávání ohledně budoucího posilování či oslabování koruny a v neposlední řadě je potřeba si vyčíslit, kolik vás bude měnové zajištění stát.

Právě vyčíslení ceny měnového zajištění je obrovsky složité, protože je velmi závislé na době, na kterou kontrakty uzavíráte, na “timingu” (doba nákupu a vypršení kontraktu), ale i například na tom, za kolik u brokera, banky či robo advisor platformy budete schopni zajištění pořídit. Zde jistě budou favorizováni investoři s většími obnosy peněz.

Jako vždy, jde o výměnu “něco za něco”. Měnové zajištění je jen jakási forma pojištění, a za pojištění se platí. Čím déle pojištění máte, tím více vás to bude stát.

Trend vývoje měnového páru se navíc může z roku na rok otočit, a vy tak na zajištění můžete i prodělat. Od roku 2006 do konce roku 2022 se kurz české koruny a eura pohyboval v rozmezí 29 Kč/EUR do 23,3 Kč/EUR. Při průměrné hodnotě 26,15 Kč/EUR navíc česká koruna 42 % času pobývala právě nad touto hodnotou.

Retrospektivně pak nastanou období, kdy zajištění rozhodně dávalo smysl, ale po bitvě je každý generálem. Vědět, kdy zajišťovat a kdy nikoliv nicméně zavání aktivní správou s nejistým výsledkem. A předpovídat, jaký bude kurz české koruny vůči ostatním měnám za 10 let?

Hodně štěstí.

Zajímavé zamyšlení z pohledu kanadských investorů na téma měnového zajištění najdete zde. Nutno dodat, že paleta produktů, které mají oproti českým investorům k dispozici ti kanadští, je o poznání širší.

Tipy k zajištění měnového rizika

 • Čeští investoři se vystavují významnému měnovému riziku ve chvíli, kdy investují do zahraničních aktiv.
 • Změny směnných kurzů mezi měnami ovlivní vaše výnosy.
 • Měnové zajištění nemusí být vždy nejlepším řešením. Jde do jisté míry o časování trhu a aktivní ochrany proti rizikům.
 • Dlouhodobě posilující koruna má negativní vliv na vaše výnosy ze zahraničních investic. Smysluplnost měnového zajištění se bude odvíjet od vývoje české koruny – čím silnější koruna, tím větší riziko pro české investory.
 • Zajištění je forma pojištění, která anuluje ztrátu, kterou utrpíte v důsledku poklesu zahraniční měny. Smlouva bohužel také ruší případný zisk v případě oslabující koruny.
 • Měnové zajištění je pokročilý způsob správy portfolia a je nezbytně nutné se seznámit se všemi výhodami i riziky.
 • Měnové zajištění způsobí vyšší náklady na správu portfolií. Navíc platí, že nabídka produktů, jak se chránit proti měnovému riziku, je na českém trhu relativně omezená (absence hedgeových ETF fondů).
 • Na časovém horizontu záleží. Vaše zranitelnost vůči volatilitě směnných kurzů se zvyšuje, pokud potřebujete prodat své investice v krátkém časovém horizontu.
 • Data naznačují (zde a zde), že kolísání směnných kurzů má na velmi dlouhém časovém horizontu jen malý vliv na výnosy z akcií. To nebyl od 90. let případ české koruny, kde však hrál významnou roli rozpad východního bloku a rychlý růst české ekonomiky.
 • V případě dluhopisů (a kratších časových horizontů) měnové zajištění stojí za zvážení, případně se nabízí možnost mezinárodní dluhopisové ETF fondy zcela nahradit českými státními dluhopisy.

Co si myslím já?

Nejsem ekonom, takže moje predikce mají nulovou informační hodnotu.

Osobně jsem se rozhodl měnové riziko neřešit. Investuji do ETF fondů, které se obchodují v eurech a nikterak je nezajišťuji skrze žádný z uvedených instrumentů. Protože kupuji globální ETF fondy, rozprostírám riziko mezi většinu významných světových měn, byť největší expozici mám stále vůči americkému dolaru.

Neočekávám v následujících letech posílení české koruny pod hranici 22 Kč/EUR, ale jak říkám, zde je můj názor zcela nepodstatný. Spíše očekávám dlouhodobou fluktuaci mezi hranicí 27 Kč/EUR a 23 Kč/EUR. Byť historicky česká koruna mohutně posilovala, snad už není česká ekonomika ve stejném stavu jako v roce 1991 a růst bude mnohem více svázaný s růstem eurozóny.

Doufám, že Česko v budoucnu přijme euro, protože by to naše investorské životy významně ulehčilo a mimo jiné bychom poté disponovali mnohem širší nabídkou produktů, pomocí kterých třeba i s měnovým rizikem bojovat (a hlavně výrazně levněji). V současnosti nám například eurové hedgeové ETF fondy jsou prakticky k ničemu. Přijetí eura zatím vypadá všelijak, ale pravděpodobnost přijetí je dle mého názoru stále vysoká.

Snažím se jít cestou nejmenšího odporu a nejnižších nákladů, což není se zajišťováním měnového rizika slučitelné. Zároveň jsem ochoten podstoupit případné ztráty plynoucí z posilující koruny, ačkoliv z nich samozřejmě nadšený nebudu.

A jak to máte vy?

Pište do diskuze pod článkem nebo na email [email protected]!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Velmi dobře a srozumitelně napsaný článek. Vývoj kurzu koruny a ztráty z toho plynoucí mně donutily hledat útěchu aspoň tady. Trochu pobavila věta:

Samo Portu pak uvádí:
Jakmile se tržní podmínky a výhledy změní, jsme připraveni flexibilně měnové zajištění opětovně „zapnout”.

Tak snad taky nepropásnu ty jasné a jednoznačné varovné signály, které se na nás v krátké době začnou hrnout až se „tržní podmínky a výhledy změní“.

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi