Rozbité prasátko

15 možností do čeho investovat v roce 2021!

Máte dostupné prostředky a jste skálopevně odhodláni, že je chcete investovat. Jenomže kde začít? Do čeho investovat v roce 2021 peníze?

Líbí se vám státem dotované stavební spoření nebo penzijko? Nebo raději Bitcoin? A co takhle sexy P2P půjčky?

Investování by nemělo být jednorázovou záležitostí ale spíše celoživotní cestou. Proto je ve vašem portfoliu místo téměř na cokoliv.

Jaké jsou však výhody a nevýhody jednotlivých investic? A jak je to s návratnostmi? A co třeba s takovou likviditou, jak rychle budete mít peníze k dispozici v případě potřeby? 

Na 15 možností do čeho investovat v roce 2021 si teď posvítí Rozbité prasátko.

Čtěte dál a objevte svět investic!

Do čeho investovat v roce 2021:

* Článek aktualizován 6.12.2020

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

do čeho investovat 2021 social

Spousta příležitostí a tak málo peněz

Pokud chcete v dnešní době investovat, mám pro vás dobrou zprávu – investování prakticky do čehokoliv by nemohlo být jednodušší. U většiny platforem si lze zřídit účet online z pohodlí domova a i vstupní částky se většinou pohybují v rozmezí stovek až jednotek tisíc korun.

Špatnou zprávou je, že se s platformami roztrhl pytel. Chcete investovat do P2P půjček? Budete se muset rozhodnout mezi stovkami na chlup stejných služeb.

Existuje tolik možností do čeho investovat, ale tak málo peněz!

Investiční plán a předpoklady

Investování by nemělo být jednorázovou záležitostí. Jednorázová investice větší částky je super, ale nemělo by zůstat jen u ní.

Klíčem k investování je mít plán. To znamená, že přesně víte, v jakých frekvencích, kolik a do čeho budete investovat, nehledě na to, pro jakou možnost nebo kombinaci alternativ se nakonec rozhodnete.

Důležité je také splňovat několik předpokladů, mezi které se řadí například vybudovaná finanční rezerva nebo splacení předražených půjček.

Vyvarujte se těmto 20 nejčastějším chybám, kterých se nejen začínající investoři pravidelně dopouštějí.

Diverzifikace

Pravdou je, že investice do čehokoliv s sebou přinášejí VŽDY určitá rizika

Ačkoliv není možné riziko zcela eliminovat, můžete jej výrazně snížit. Toho dosáhnete pomocí diverzifikace. Vždy můžete kombinovat různé třídy aktiv a jejich měnu, ale například i zprostředkovatele služeb.

Selský rozum zkrátka říká, že je dobré nemít všechna vejce v jednom košíku.

Investování sice je do jisté míry riskantní, s čímž je důležité se smířit, nicméně platí, že jestliže neinvestujete, velmi pravděpodobně se připravujete o mnohem více peněz, než o ty, o které za svůj investorský život můžete přijít v případě občasných přešlapů.

Pokud se chcete o investování dozvědět více a vybudovat si pevné základy, přečtěte si úvod do investování od Rozbitého prasátka!

Začněte investovat

Nejrychlejší cesta, jak dosáhnout na finanční nezávislost, je pomocí investování. Nečekejte a začněte investovat ještě dnes!

Hodnotící kritéria

Každou z uvedených investičních možností, do jakých lze v roce 2021 investovat peníze, jsem se rozhodl ohodnotit na základě tří kritérií:

 • Riziko – jaké je riziko propadu hodnoty u dané investice nebo pravděpodobnost toho, že své peníze nezhodnotíte a o vklad přijdete?
  • 1 – nejmenší riziko
  • 10 – největší riziko
 • Potenciální výnos – jak moc je v nejlepším případě možné na dané investici zbohatnout?
  • 1 – minimální potenciální zisk
  • 10 – maximální potenciální zisk
 • Likvidita – pokud peníze nutně potřebujete, jak rychle mohou být dostupné?

Upozorňují, že jde o čistě subjektivní hodnocení vždy zprůměrované pro danou kategorii. Moje zkušenosti se mohou rozcházet s těmi vašimi a vy tak můžete dojít k jiným závěrům. A tak je to správně.

A teď již k jednotlivým možnostem. Do čeho investovat v roce 2021?

risk je zisk

Investice do sebe

Riziko1
Potenciální výnos10
LikviditaŽádná

Do čeho investovat v roce 2021? Začněte se sebou!

Seznam investic nemohu začít ničím jiným, než investicí do sebe. Jde například o investici do vzdělání, ale i třeba vlastního fyzického a psychického zdraví.

Dle mého názoru je investice do jakékoliv formy vzdělání tím nejlepším, co pro sebe v jakémkoliv věku můžete udělat. Takové znalosti cizích jazyků, tvorby webů či vývoje her pro Android vás k vašim finančním cílů přiblíží mnohem rychleji než sebelepší finanční investice.

Najděte si něco, co vás v životě opravdu baví, a věnujte tomu váš čas a energii. Nikdy nevíte, kdy se vám taková znalost může hodit.

Být nejlepší verzí sebou samotných je tím nejlepším, co pro sebe můžete udělat, bez ohledu na to, zda investice vyústí ve finanční zisk či nikoliv. Život není jen o penězích.

Výhody

 • Potenciální výnos investice do sebe je prakticky neomezený
 • S každou dovedností se vám otevře velká spousta dveří k dříve nepoznaným příležitostem
 • Osobní růst přináší obrovské životní uspokojení
 • O vzdělání nebo dovednosti nikdy nepřijdete

Nevýhody

 • Investice do sebe nemusí vždy ústit ve finanční zisk

Spořící účty

Riziko2
Potenciální výnos2
LikviditaVelká

Ach ti Češi a jejich spořící účty. 

Spořicí účty jistě mají místo v portfoliu každého investora či investorky. Nenapadá mě lepší místo pro vaše finanční rezervy, než jakým jsou bezesporu spořící účty. 

Problémem je, že s úroky, které jsou dlouhodobě k dostání na spořících účtech, přicházíte o peníze. To znamená, že vaše úspory prakticky užírá nenasytná inflace.

Proto by spořicí účet měl sloužit především jako místo pro peníze, které buď máte připravené pro nenadálé situace nebo pro plánované výdaje v krátkodobém časovém horizontu (do 1-3 let).

Koncem roku 2020 se dle serveru Porovnej24 pohybují úroky spořicích účtů pod 1 %, což je, přiznejme si, proklatě málo.

Výhody

 • Velmi vysoká likvidita
 • Vklad ze zákona pojištěn do 100.000 eur
 • Alespoň marginální zhodnocení ve srovnání s běžnými účty

Nevýhody

 • Jedno z nejhorších míst pro dlouhodobé investice
 • Neustále se měnící úrokové sazby

Stavební spoření

Riziko2
Potenciální výnos3
LikviditaNízká

Stavební spoření je další z řady velmi populárních produktů v Čechách. Je to dáno především příspěvkem státu ve výši až 2.000 Kč ročně.

Stavební spoření je svým fungováním podobný termínovaným vkladům a můžete s ním dosáhnout na výnos přibližně 3 % při zohlednění poplatků a příspěvků státu, což ještě stále překonává inflaci.

To není žádný zázrak, ale jde o relativně bezpečnou investici pro krátkodobý až střednědobý horizont.

Stavební spoření proto dle mého názoru má místo v portfoliích investorů jako celkem bezpečný přístav pro peníze, které budete v horizontu 6 let potřebovat na nákupy typu hypotéky či automobilu.

Jde však o extrémně nevhodný produkt pro dlouhodobé zhodnocování vašich peněz.

Výhody

 • Relativně bezpečná a ze zákona pojištěná investice
 • Státní příspěvek
 • Poráží (byť jen nepatrně) inflaci

Nevýhody

 • Velmi nevhodný produkt pro dlouhodobé investice
 • Vysoké poplatky

Penzijní připojištění

Riziko6
Potenciální výnos4
LikviditaVelmi nízká

Nejsem velkým fanouškem penzijního připojištění a to hned z několika důvodů:

 • Penzijko se prodává jako velmi bezpečný produkt
 • Marketingová kampaň táhne lidi především na příspěvky od státu
 • Penzijní připojištění je znehodnoceno vysokými (a dobře schovanými) poplatky
 • Naprostá závislost na manažerech fondů

Jestliže investujete do penzijního připojištění, zpravidla investujete do podílových fondů různých investičních společností, které investují do globálních kapitálových trhů.

Ačkoliv uznávám, že pokud se rozhodujete pouze mezi penzijním připojištěním a neinvestováním, vzejdete lépe s penzijkem. Doporučuji však, abyste se nejprve seznámili s tím, do čeho vlastně pumpujete peníze a jaké jsou případné alternativy.

O tom se můžete dočíst ze samostatného článku, kde penzijní připojištění vystavuji srovnání s indexovými ETF fondy.

České penzijní fondy jsou mimochodem dlouhodobě jedny z nejhorších (co se týče průměrné výkonnosti) na světě, o čemž se lze dočíst z výroční zprávy OECD. To je spojeno především s velkým podílem prostředků investovaných v tzv. transformovaných fondech, ale ani fondy, které je nahradily, ve srovnání se světovými index rozhodně nezáří.

Výhody

 • Velmi jednoduché začít a o nic moc se nemusíte starat
 • Stále jde o lepší alternativu než neinvestovat
 • Případný příspěvek zaměstnavatele a daňové výhody

Nevýhody

 • Vysoké poplatky, které sníží vaši návratnost
 • Podprůměrné výkony fondů, které zaostávají za veškerými dostupnými ukazateli
 • Velmi nízká likvidita a při předčasném vypovězení pozbytí státní podpory
 • Nedostatečně transparentní rizika – stále investujete do kapitálových trhů

Dluhopisy

Riziko4
Potenciální výnos4
LikviditaStřední

Dluhopis je, jak samotný název vypovídá, finanční produkt, kdy se vydavatel dluhopisu, který si od něj zakoupíte, stává vaším dlužníkem za předem sjednaných podmínek. Vy poté od vydavatele dostáváte splátky za půjčku s předem stanoveným úrokem do doby, než dojde k úplnému splacení.

Existuje několik kategorií dluhopisů:

 • Pokladniční
 • Státní
 • Municipální
 • Korporátní
 • Bankovní

Detaily o různých typech dluhopisů se dočtete v podrobném popise na Wikipedii. Dluhopisy kryté státem jsou zpravidla velmi bezpečné (kryté příjmem z odvodů daňových poplatníků), u korporátních už je třeba být na pozoru. Především u maličkých firem jde často o financování dluhu, jež například odmítla financovat banka.

Nezávislé hodnocení dluhopisů můžete dohledat například na webu Rizikové dluhopisy.

Co je důležité pro vás jako pro investory, je především fakt, že dluhopisy se zpravidla řadí mezi bezpečnější přístav pro vaše peníze (státní a velké korporátní) než je tomu v případě akcií a to hlavně proto, že průběh ceny dluhopisů nekoreluje tak silně s průběhem cen akcií a také proto, že v případě krachu dlužníka máte na rozdíl od akcií alespoň malou šanci na odškodnění.

Na druhou stranu se u dluhopisů s dlouhou dobou splácení vystavujete riziku dopadu inflace, takže i zde je na místě dbát na opatrnosti a zvážit všechna pro a proti.

Výhody

 • Robustní složka pro doplněk portfolia ve chvílích, kdy preferujete stabilitu nad zhodnocením
 • Zdroj pasivního příjmu
 • V případě státních dluhopisů velmi bezpečná investice

Nevýhody

 • Nižší zhodnocení než v případě akcií
 • Velké riziko v podobě dluhopisů malých firem
businessman a graf

Investice do vlastního podnikání

Riziko6
Potenciální výnos10
LikviditaVelmi nízká

Pokud máte vlastní firmu, nedokážu si představit lepší investici, než je reinvestování části zisku zpět do podniku. Jedině tak můžete zajistit stabilní růst firmy a posouváte tím strop vašich celkových budoucích příjmů výš a výš!

A pokud firmu nemáte, tak ji založte ještě dnes! Zde je několik kroků, které můžete podniknout ještě dnes při budování třeba takového on-line podniku.

Budování vlastní firmy skvěle doplňuje vaše investiční snažení, kdy jednoho krásného může dojít k tomu, že kombinace příjmů z vašich firmem a investic může plnohodnotně nahradit příjem ze stálého zaměstnání.

Výhody

 • Budování vlastní značky je mnohem více uspokojující než chodit do zaměstnání
 • Pokud se vaší firmě bude dařit, může jít o nejlepší investici, kterou jste kdy v životě udělali
 • Můžete dělat to, co vás opravdu baví a naplňuje
 • I malý vedlejší podnik může významným způsobem zlepšit vaší finanční situaci

Nevýhody

 • Ne každý podnik se odlepí od země a spousta nápadů jednoduše selže
 • Podnikání je obrovský žrout času a energie

Forex

Riziko5
Potenciální výnos5
LikviditaVelká

Obchodování s měnou je dle mého názoru velmi riskantní a potenciální výnosy nejsou dostatečně vysoké pro obhájení tohoto druhu investování. 

Měny vůči sobě spíše oscilují, než že by jedna výrazně dlouhodobě rostla vůči nějaké jiné. Navíc pohyb kurzů je na krátkodobém horizontu poměrně malý, takže abyste mohli vydělat balík peněz, museli byste nejprve pořádný balík investovat.

Na obrázku je znázorněn vývoj kurzu eura vůči americkému dolaru.

euro vs dolar kurz

V neposlední řadě jste při této formě obchodování velmi výrazně znevýhodněni oproti institucionálním investorům, světovým bankám atd., které disponují mnohonásobně lepšími informacemi než vy.

Forex je zajímavou formou obchodování, ale pokud nejste všemi Maďary oblíbený George Soros, spíše na něm nezbohatnete. Navíc čas, který byste takovému obchodování museli obětovat, dle mého názoru potenciální zisky nevykompenzuje.

Výhody

 • Pokud máte příjem v různých měnách, občas se vyplatí počkat si na dobrý kurz než prostředky směníte

Nevýhody

 • Věštění z křišťálové koule
 • Je zapotřebí velký kapitál a načasování (a štěstí) pro opravdové zbohatnutí

Podílové fondy

Riziko7
Potenciální výnos6
LikviditaStřední až vysoká

Podílové fondy nabízí v Čechách každá česká banka. Málokdo ví, že do podílových fondů velmi často investuje, vlastní-li penzijní připojištění.

Myšlenka podílových fondů je poměrně líbivá – ostřílení manažeři spravují peníze svých klientů, kteří jejich jménem investují do vítězných akcií. Za odměnu si pak manažeři ukrojí podíl z investovaných prostředků.

Tak v čem je problém?

 1. Je extrémně složité pravidelně a dlouhodobě vybírat vítězné akcie
 2. Poplatky, poplatky a zase poplatky

Nezřídka se setkáte s aktivně spravovanými fondy, které mají 2 % správcovský poplatek a k tomu navrch vstupní a výstupní poplatek. Že vám 2 % nepřipadá jako příliš? Tak si zde přečtěte, jak takový poplatek ovlivní vaší investici na dlouhém horizontu.

Sebelepší manažer či manažerka nedokáže dlouhodobě překonávat návratnost trhu. 9/10 manažerů dokonce za trhem pravidelně zaostává. I kdyby to dokázali třeba o 1-2 %, jejich výkon stejně nakonec smáznou poplatky.

Nevěříte? Tak srovnejte náhodně vybraný akciový fond Komerční banky s „nejlepšími“ akciemi s globálním indexovým ETF fondem od iShares. Rozdíl za 5 let je 60 % ve prospěch ETF (o poplatcích ani nemluvím).

Výhody

 • U většiny klasických podílových fondů velká diverzifikace
 • Slušná návratnost, ale jde to i lépe
 • Investování do kapitálových trhů je jednou z nejlepších dlouhodobých investičních strategií
 • Odpadají vám starosti s výběrem vlastních akcií

Nevýhody

 • Šibeniční neobhajitelné poplatky
 • Většina fondů zaostává za průměrem trhu
 • Předchozí výkonnost fondu negarantuje budoucí výkonnost fondu

ETF fondy

Riziko6
Potenciální výnos7
LikviditaVysoká

ETF (Exchange-traded fund) jsou jakési podílové fondy, které se obchodují na burze.

Jaký je ale hlavní rozdíl mezi klasickým aktivně spravovaným podílovým fondem a ETF fondem? 

Hlavní rozdíl je v tom, že většina nejznámějších ETF fondů, které doporučuji i já osobně (ano, jsem zaujatý), si na nic nehraje. To znamená, že jsou pasivní, aby co nejvíce minimalizovali náklady pro své investory, a “tupě” sledují index, tedy výkonnost nějakého trhu nebo sektoru.

A tahle cesta průměru, jak se indexovému investování přezdívá, je, jak historie ukazuje, zatraceně rentabilní. Takový index S&P 500 má udávanou historickou návratnost okolo 8-10 %.

historický vývoj indexu S&P 500

Více o ETF fondech se dočtete ze samostatného článku zde. Jestli byste si chtěli takové fondy kupovat, můžete buďto sami přes brokera jako Degiro (recenze) nebo robo-advisory službu Portu (recenze).

ETF fondy nejsou pouze jedním z nejlepších způsobů, do čeho investovat v roce 2021, ale prakticky kdykoliv!

Výhody

 • Obrovská diverzifikace
 • Neuvěřitelně jednoduché
 • Velmi nízké poplatky
 • Velmi slušná dlouhodobá historická návratnost

Nevýhody

 • Potenciální výnos není tak vysoký jako při výběru jednotlivých akcií
 • Nejde o nejlepší nástroj pro budování pasivního příjmu
 • Je ideální mít dlouhý investiční horizont (15+ let)

Nemovitosti

Riziko5
Potenciální výnos8
LikviditaVelmi nízká

Velmi slušné dlouhodobé zhodnocení? Pasivní příjem? Garantované budování hmatatelného bohatství? Škálovatelnost?

To vše vám zaručí investování do nemovitostí!

Osobně s realitním trhem zatím žádné praktické zkušenosti nemám a tak mi nepřísluší situaci detailně hodnotit. Je však jisté, že v Čechách je investice do nemovitostí velmi oblíbeným způsobem budování bohatství. 

Ve větších městech máte prakticky zajištěný pozvolný růst ceny nemovitosti a máte-li dobrého nájemníka, nemusíte se stresovat o včas zaplacený nájem a zajistíte si pasivní příjem.

Oproti všem ostatním investicím však reality hodnotím jako extrémně časově náročnou investici. Mimo jiné musíte být vždy připraveni řešit nenadálé situace s nájemníky a i samotný nákup nemovitosti je během na dlouhou trať. Jasně, i to lze vyřešit skrze prostředníky, ale i tak si nejprve takový systém musíte vybudovat.

Cesta realitního magnáta je však právoplatně velmi oblíbeným způsobem, jak v Čechách budovat bohatství.

Výhody

 • Možnost (uvážlivého) využití finanční páky
 • Škálovatelné
 • Při nákupech v “dobrých” lokalitách prakticky zaručený růst ceny
 • Generování pasivního příjmu

Nevýhody

 • Velmi malá likvidita
 • Nutný větší vstupní kapitál
 • Časové náročné
 • Velký závazek
graf na pocitaci

Alternativní investice

Riziko8
Potenciální výnos?
Likvidita?

Investování do alternativ, jakými mohou být třeba lihoviny nebo vzácné hračky (v následujícím článku je dokonce věnována pozornost pouze stavebnici LEGO), může být zajímavé, a to především z jednoho důvodu – velmi často se jedná o investorův koníček.

Lze říct, že pokud vás baví auta a nenecháte si ujít žádnou novinku z automobilového průmyslu, veteránská raritní Tatra pro vás bude mít cenu zlata.

Pokud jde o alternativní investice, měli byste mít k věci nějaký sentimentální vztah a měla by vás opravdu zajímat. Proč kupovat 20ti letou whiskey, když jste abstinenti? Alternativní investice by měla být vaše hobby. A neměli byste si ji vypít.

Alternativní investice mimo jiné nabízí i služba Portu Gallery.

Výhody

 • Alternativní investice jsou především koníčky nebo vášní
 • Pokud se investice nezhodnotí, alespoň vám přinese radost
 • Při troše štěstí lze narazit na “diamanty”

Nevýhody

 • Ne každý koníček lze zpeněžit
 • Velmi nejisté návratnosti
 • Spíše horší likvidita

P2P

Riziko8
Potenciální výnos6
LikviditaStřední

P2P zažilo za posledních několik let obrovský boom a takřka každý investor si alespoň vyzkoušel investování přes platformy jako je Mintos nebo český Upvest.

Při P2P investování se zpravidla větší množství investorů skládá na financování projektu či půjčky někoho jiného. P2P investoři tedy suplují roli banky se všemi výhodami i nevýhodami.

Obecně lze považovat P2P půjčky za velmi zajímavou investiční složku, pomocí které můžete ještě více diverzifikovat vaše portfolia.

Pokud vás zajímá, jak obecně P2P zapadají do investičního portfolia, odkážu vás na tento samostatný článek!

Výhody

 • Obrovské množství možností – lze financovat startupy, nemovitosti, dluh lidí i firem či ekologicky zaměřené projekty
 • Velmi zajímavé zhodnocení
 • Jednoduchost, uživatelské prostředí a nízká vstupní bariéra

Nevýhody

 • Etické otázky s ohledem na platformy, kde se kupčí s dluhem lidí
 • Velké množství velmi pochybných platforem
 • Nižší likvidita a problémy se zpětnými odkupy

Akcie

Riziko8
Potenciální výnos10
LikviditaVysoká

Spousta lidí si investování spojuje s útržky amerických filmů o Wall Street, kde se jednotliví obchodníci navzájem překřikují při obchodování s akciemi.  

Ačkoliv tak dnes burza již nefunguje, akcie firem jsou stále nenahraditelnou součástí většiny investičních portfolií. Ostatně skrze vyzdvihované ETF fondy investujete zpravidla také do akcií.

Pokud držíte akcii firmy, máte právo na podíl ze zisků v podobě dividend (pokud jsou vypláceny) nebo růstu ceny samotné akcie a také můžete mít vliv na fungování společnosti (pokud váš podíl je dostatečně velký). V podstatě se stáváte částečnými vlastníky firmy. 

Jestliže cena akcie dostatečně stoupne, vy podíl můžete se ziskem prodat.

Narozdíl od ETF fondů, které se vydávají cestou průměru, jsou akcie mnohem rozmanitější. Jejich největší appeal spočívá právě ve skutečnosti, že lze občas narazit na společnost, jejíž hodnota za pár let vyroste o tisíce procent.

Taková situace zní sice super, ale na každou takovou skvělou akcii připadá desítky dalších, které skončí v propadlišti dějin.

Předpovídat vývoj ceny akcie je jako hod mincí – padesát na padesát. Může to být zábava, ale také obrovský stres. Tuto cestu doporučuji jen zkušeným investorům a rozhodně jen s penězi, o které si můžete dovolit přijít. Většina aktivních obchodníků totiž přichází o peníze

Dalším problémem je, že abyste si vybudovali dostatečně diverzifikované akciové portfolio, měli byste držet okolo 50 akcií. A to něco stojí (akcie některých gigantů se obchodují i za 2.000 $ za kus a více). Moje doporučení pro aktivní obchodníky tedy zní – držte alespoň 80 % portfolia v indexových fondech a se zbytkem obchodujte dle uvážení s vědomím, že se nemusí zadařit.

A jako vždy, nepřeceňujte se. Největším nepřítelem investorů jsou často investoři samotní.

Výhody

 • Obchodování s akciemi může být pro někoho velká zábava
 • Teoreticky levnější než investování do fondů (žádné průběžné poplatky)
 • Velmi vysoký (ale o to nejistější) potenciál zisků
 • Prostor pro vlastní kreativitu při skládání portfolia

Nevýhody

 • Nervy drásající záležitost pro otrlé
 • Nákladnější dosažení dostatečné diverzifikace
 • Statisticky je extrémně složité dlouhodobě překonávat průměr reprezentován indexy
 • Poplatky a daně spojené s častým obchodováním zpravidla zabíjejí veškeré zisky
 • Dobře provedené analýzy firem nebo technické analýzy grafů negarantují vyšší zisky

Komodity

Riziko10
Potenciální výnos7
LikviditaStřední

Chtěli jste někdy koupit barel ropy? Na burze samozřejmě můžete. S nákupy komodit jako jsou vzácné kovy nebo zemědělské produkty je to však komplikované. Navíc riziko dle mého názoru nepřeváží potenciální výnos. 

Museli byste toho vědět sakra hodně o kukuřici, abyste měli šanci konkurovat odborníkům a zasvěceným tvůrcům trhů. Za mě palec dolů.

Na druhou stranu investorská kapacita Ray Dalio doporučuje mít ve svém portfoliu alespoň nějaké zlato. Důvod je jednoduchý – cena zlata většinou roste když se nedaří akciovým trhům. To vám zajistí diverzifikaci a sníží volatilitu portfolia.

Výhody

 • Další stupeň diverzifikace vašich portfolií

Nevýhody

 • Obchodování s komoditami je ještě rizikovější než obchodování s akciemi
 • Cenu komodit je prakticky nemožné předpovědět
 • Čistá spekulace

Kryptoměny

Riziko10
Potenciální výnos9
LikviditaVysoká

A dostáváme se k oblíbeným kryptoměnám. Kryptoměny se těší obrovské oblibě a to především kvůli jejich raketovému vzestupu na přelomu let 2017 a 2018. Poté přišel nevyhnutelný pád a od té doby to je s Bitcoinem nahorů dolů.

Podobně jako komodity, i o kryptoměnách bych řekl, že spíše než o investování jde (prozatím) o spekulování na růst či pokles ceny. 

Vzhledem k relativní novotě kryptoměn a výkyvech jejich cen je osobně považuji za okrajovou investiční záležitost a žádnou ve svém portfoliu v současnosti nedržím. Možná se mýlím a tento vlak mi ujede. Je to ale risk, který jsem ochoten podstoupit.

Proto i vám doporučuji investovat do kryptoměn s rozvahou.

Výhody

 • S ohledem na kolísání cen lze při spekulaci rychle vydělat (ale i prodělat)
 • Zajímavý doplněk portfolia s vysokým případným stropem

Nevýhody

 • Těžko odhadovat adekvátní tržní ohodnocení
 • Nikdo nedovede předpovědět budoucnost kryptoměn
 • Reputace velké spousty kryptoměn je velmi pochybná

Do čeho investovat v roce 2021?

Do čeho investovat v roce 2021 peníze?

Ve vyváženém portfoliu je místo na všechno – Bitcoin, několik gramů zlata i indexový ETF fond.

Je jen na vás, jakou cestu zvolíte na vaší cestě za bohatstvím a finanční nezávislostí.

Nikdy nezapomínejte, že nic jako ideální investiční nástroj pro všechny neexistuje. Každý jsme v jiné životní a investiční situaci a co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Tisíc lidí, tisíc chutí.

Jaký je váš oblíbený investiční produkt? Do čeho byste investovali a do čeho byste naopak nikdy finanční prostředky nevložili? Zapomněl jsem na něco? Tak pište do diskuze pod článkem nebo na [email protected]!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

A kdyby někdo chtěl zkrachovat, tak doporučuji nakoupit dluhopisy od finančních šmejdů. 😀 😉 Stačí si vybrat na Rizikovedluhopisy.cz
Ale vážně, i v následujícím roce se prašivých dluhopisů bude vynořovat dost a dost, dávejte si na ně pozor. Hodně štěstí v investicích všem.

Ahoj, máš hezký blog,

jen podle čeho stanovuješ riziko? Podle mě třeba u stavebka a nebo spořícího účtu má být riziko skoro nulové do 100 000 EUR

a osobně bych přidal další kriterium min. likviditu viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Investi%C4%8Dn%C3%AD_strategie

+ možná poplatky ( ty jsou jediné jisté)

+ podílové a indexové fondy nejsou podle mě vůbec u sebe právě kvůli výši vstupních poplatků a poplatkům za spravování

Ale jinak na to, že to máš jen načtené a plus tvé vlastní zkušenosti, tak máš spousta zajímavých nápadů a jen tak dál 😉

Hodně štěstí

Lukáš

Dobrý den,

také se přidám k poděkování za obsáhlý článek.
Mě momentálně nejvíc zajímá možnost investic pro úplně začátečníky. Pročetl jsem si tohle http://www.zlatakoruna.info/zpravy/ucty/jak-investovat-penize-ve-21-stoleti-srovnani-7-nejlepsich-variant-pro-zacatecniky ale pořád mám tak nějak tendenci směřovat ke konvenční investici v podobě zlata. Podle toho co jsem četl, tak to je i v dnešní době relativně lukaruvní, viz třeba https://www.vimvic.cz/clanek/vyplati-se-v-soucasne-dobe-investovat-do-zlata-a-jak-na-to máte někdo nějaké zkušenosti :)?
Moc díky,
L.

Dobrý den, souhlasím, že pro úplné začátečníky je účet u Portu super. Sama ho mám založený. Můžete začít investovat menší částku měsíčně a postupně se vzdělávat o ETF, sledovat, co máte ve své strategie a časem si třeba založit účet u brokera, kde jsou menší poplatky. Takhle to tedy osobně plánuji já – v budoucnu k Portu přidat Degiro, kde si ETF vyberu sama. Zlato si myslím, že je pro začátečníka také skvělá investice. Přidává vám k finančním investicím dobrou diverzifikaci v hmotné formě, která drží hodnotu a chrání váš majetek v době finanční krize a dlouhodobě i před inflací.… Číst vice »

Díky za tipy, no každopádně investice do těch dluhopisů mě docela zajímá, a je nějaké ručení za tu investici, že se mi peníze vrátí? Jakože jestli je to něčím ručne ty dluhopisy? Kdybych chtěl investovat třeba tady https://eu-fin.cz/dluhopis/ tak jakou bych měl jistotu že o ty peníze nepřijdu

Děkuji moc za všechny tyto velice zajímavé rady a nápady… Já jsem na váš web narazila prakticky náhodou, ale příjde mi, že tady máte velice zajímavé pohledy a názory, takže vás začínám číst také 🙂 Jinak, přišla jsem k vám z tohoto webu zde https://www.investice.cz , tak jen abyste věděli…

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi