13 možností, do čeho investovat v roce 2020!

Máte dostupné prostředky a jste skálopevně odhodláni, že chcete investovat? Splňujete všechny podstatné předpoklady k tomu, abyste se do investování mohli pustit? Jste srozuměni s riziky, které z investování vždy plynou? Pokud odpověď na všechny předchozí otázky zní ano, tak už vám zbývá poslední krok k zahájení investičního života. Vybrat si investici! Do čeho investovat v roce 2020? Na 13 možností, do kterých investovat v roce 2020, si teď posvítí Rozbité prasátko.

Do čeho investovat v roce 2020:

Čtěte dál a objevte svět investic!

do čeho investovat 2020

Spousta příležitostí a tak málo peněz

Pokud chcete investovat v 21. století, mám pro vás dobrou zprávu – investování nikdy nebylo jednodušší. U většiny platforem si dnes lze zřídit účet z pohodlí domova, kdy jediné, co budete potřebovat, je váš doklad totožnosti a smartphone, kterým pořídíte fotografii nebo provedete online identifikaci.

Špatnou zprávou je, že se s platformami roztrhl pytel. Chcete investovat do P2P půjček v ČR? Budete se muset rozhodnout mezi pěti různými službami, které vesměs dělají to samé. 

Pokud vás investování začne bavit, pravděpodobně se brzy dostanete do stejné situace jako já. Každý měsíc se budete muset rozhodovat, jakou investici upřednostnit s již tak omezenými prostředky – podpoříte tentokrát nadějný technologický startup nebo si přikoupit podíl v akciovém fondu? Existuje tolik možností, ale tak málo peněz!

Riziko vs výnos

Pravdou je, že investice s sebou přinášejí riziko. Určitě jste četli novinové titulky o lidech, kteří během finančních krizí přišli o veškeré svoje úspory. Přestože nikdy nemůžete riziko zcela eliminovat, můžete jej výrazně snížit, pokud budete moudře a rozvážně investovat. Rozprostírání rizika dosáhnete diverzifikací.

Pokud jste mladí, máte obrovskou výhodu – stojí na vaší straně čas. Pokud investujete pouze krátce a přijde krize, moc vám to vadit nemusí, protože stále máte spoustu času na to, abyste všechny případné ztráty dohnali!

Investování tedy na jednu stranu může být riskantní, s čímž je důležité se vyrovnat. Pokud však na druhou stranu neinvestujete, velmi pravděpodobně se připravujete o mnohem více peněz, než o ty, o které za svůj investorský život můžete přijít v případě občasných přešlapů.

Pokud jste si vzali k srdci desatero investorských přikázání, víte, že složený úrok je něco jako dar z nebes. Čím déle ho necháte působit, tím více peněz budete mít. Proto radím – dávejte si pozor na rizika spojená s investováním, ale také si buďte vědomi výnosů, které vám může riskantnější investice v dlouhém časovém horizontu přinést.

A nyní již na avizovaným investicím seřazené od nejméně po nejvíce riskantní!

risk je zisk

Investice do sebe

Riziko – 1

Potenciální výnos – 10

Seznam investic nemohu začít ničím jiným, než investicí do sebe samotného. Dle mého názoru je investice do jakékoliv formy vzdělání tím nejlepším, co především v mladém věku můžete udělat. Pokud se naučíte nějaký užitečný skill, kterým může být znalost cizího jazyka, grafické navrhování webů či vývoj her pro Android, velmi pravděpodobně si skrz nabytou znalost zajistíte lépe placené zaměstnání v budoucnosti. To vám v konečném důsledku může přinést mnohem více peněz, než kolik by vám kdy přineslo jakékoliv jiné investování.

Spořící účty

Riziko – 2

Potenciální výnos – 1

Ach, Češi a jejich spořící účty. Spořící účty jistě mají místo v portfoliu každého investora. Není lepší místo na vaší finanční rezervu, než je spořící účet. Problémem je, že s úroky, které jsou v současnosti k dostání na spořících účtech, přicházíte o peníze. To znamená, že vaše úspory prakticky užírá nenasytná inflace.

Pokud argumentujete tím, že se investování bojíte a že investorským firmám nevěříte a raději budete mít peníze uložené na běžném spořícím účtě, v pořádku, máte na to svaté právo a nikdo nemá nárok vás přesvědčovat o opaku! Vězte však, že se vám případný odchod z pracovního trhu může protáhnout o dlouhá desetiletí a zisk ze složených úroků bude oproti jiným investicím pouze marginální.

I tak ani pro vás není nic ztraceno. Pokud si umíte uhlídat rozpočet a máte slušný příjem, na finanční nezávislost můžete dosáhnout i odkládáním peněz pod matraci.

K roku 2020 se dle serveru Porovnej24 dostaly úroky spořících účtů nad hranici 1 %, což je stále proklatě málo. Navíc spousta spořitelen má pro získání daného úroku tisíc různých podmínek, takže se nenechte konečným číslem zmást a prostudujte si pečlivě materiály.

spořicí účty porovnej 24

Stavebko a penzijko

Riziko – 2

Potenciální výnos – 3

Stavebnímu spoření a penzijnímu doplňkovému spoření bylo věnováno povídání v nedávné sérii Zkoušky z dospělosti. Oba dva finanční produkty mají smysl, pokud jsou správně využity. Stavební spoření je svým fungováním podobný termínovaným vkladům a můžete s ním dosáhnout na výnos přibližně 3 %.

Doplňkové penzijní spoření je ještě zajímavější, a to především díky příspěvkům od státu, daňovým výhodám a také příspěvkům od zaměstnavatele. Maximalizujte svoje příspěvky tak, abyste dosáhli na plnou státní podporu (na kterou máte nárok při pravidelném příspěvku 1000 Kč měsíčně) a řekněte si v práci o bonus v podobě penzijních příspěvků.

Na oba produkty navíc dohlíží stát a tak jde o relativně bezpečné investice.

Dluhopisy

Riziko – 4

Potenciální výnos – 4

Pokud se mluví o dluhopisech, rozumí se jimi dluh, který vzniká jejich vydavateli vůči vám jakožto investorovi. Vy poté od vydavatele dostáváte splátky za půjčku s předem stanoveným úrokem. 

Ať už jde o státní či firemní dluhopisy, jde o finanční produkt, který je vhodný především pro investory v pokročilém věku. Strop cen dluhopisů není tak vysoko, jako ceny akcií, na druhou stranu nejsou dluhopisy zdaleka tak volatilní. Z povahy věci jsou také dluhopisy dobrým zdrojem pasivních příjmů s ročním úroky i okolo 4-5 %.

Dluhopisy se často zahrnují do portfolií, které obsahují akcie, protože velmi často mají reverzní průběh. Klesá akciový trh? Ceny firemních dluhopisů pravděpodobně budou růst. I proto spousta finančních poradců doporučuje, že čím starší jste, tím větší zastoupení dluhopisů byste ve svém portfoliu měli mít. Tím se vyvarujete rizikovosti akcií.

Investice do vlastní firmy

Riziko – 5

Potenciální výnos – 10

Pokud máte vlastní firmu, nedokážu si představit lepší investici, než je reinvestování zisku zpět do podniku. Jedině tak můžete zajistit stabilní růst firmy a posouváte tím strop vašich celkových příjmů výš a výš!

businessman a graf

Hotovost

Riziko – 6

Potenciální výnos – 4

Obchodování s měnou je dle mého názoru velmi riskantní a potenciál výnosu je pouze mlhavý. Měny vůči sobě spíše oscilují, než že by jedna výrazně rostla vůči nějaké jiné. Navíc pohyb kurzů je tak malý, že abyste mohli vydělat balík peněz, museli byste nejprve pořádný balík investovat.

Forex je zajímavou formou obchodování, ale pokud nejste všemi Maďary oblíbený George Soros, spíše na něm nezbohatnete. Navíc čas, který byste takovému obchodování museli obětovat, dle mého názoru potenciální zisky nevykompenzuje.

Indexové a podílové fondy

Riziko – 6

Potenciální výnos – 6

Pokud byste chtěli maximalizovat vaší diverzifikaci ale nemáte dostatečnou hotovost na to, koupit si akci několika desítek různých firem, budou vás zajímat podílové fondy. Do takového fondu vstupuje větší množství investorů s jasným cílem – dát dohromady dostatečné prostředky a nakoupit předem vybrané akcie či dluhopisy a dosáhnout tak požadované diverzifikace. 

Fondy jsou zlatou střední cestou pro běžného smrtelníka na cestě za finanční nezávislostí. Při výběru fondu se můžete ohlížet na obor, do kterého fond investuje, můžete si vybírat konzervativnější nebo dynamičtější fondy a můžete se rozhodnout mezi aktivními a pasivními fondy. Každý fond je jiný, má jiné vstupní podmínky a účtuje si jiné poplatky. Na ty si dávejte pozor, protože 1 % na poplatcích vás za 30 let bude stát 25 % vašich zisků.

Pokud chcete vyzkoušet, jak by se mělo investovat v moderní době, vyzkoušejte si to na následujícím odkazu skrze firmu Portu. České robo-advisory, které jede na vlně rostoucí popularity fintech společností. Navíc, pokud si otevřete účet přes tento odkaz, vy i já dostanete 3 měsíce služby zdarma. To za zkoušku stojí!

Na následujícím obrázku se můžete podívat na růst ceny ETF fondu All World od iShares společnosti Blackrock, který zahrnuje akcie asi 6.000 firem z celého světa. Od roku 2012 získal fond přes 130 % a to vše při ročním poplatku pouhých 0,24 %.

Nemovitosti

Riziko – 6

Potenciální výnos – 8

Nemovitosti jsou pilířem bohatství velké spousty milionářů. Osobně s realitním trhem zatím žádné zkušenosti nemám a tak mi nepřísluší situaci hodnotit. Je však jisté, že v Čechách je investice do nemovitostí celkem zajímavou příležitostí. Ve větších městech máte prakticky zajištěný pozvolný růst ceny nemovitosti a máte-li dobrého nájemce, nemusíte se stresovat o včas zaplacený nájem a zajistíte si pasivní příjem.

Oproti všem ostatním investicím však reality hodnotím jako velmi časově náročnou investici. Musíte být vždy připraveni řešit nenadálé situace, musíte si najít vhodné nájemníky a poté musíte počítat s tím, že v českém právním systému má navrh právě nájemník, ne vy, majitel. Pokud se však nechcete stresovat, můžete využít služeb firem, které pronájem řeší za vás. Jednou takovou je například Ideální nájemce.

Alternativní investice

Riziko – 7

Potenciální výnos – ?

Investování do alternativ, jakými mohou být třeba lihoviny nebo vzácné hračky (v následujícím článku je dokonce věnována pozornost pouze stavebnici LEGO), může být zajímavé, a to především z jednoho důvodu – velmi často se jedná o investorův koníček. Když vás baví auta a nenecháte si ujít žádnou novinku z automobilového průmyslu, stará raritní Tatra pro vás bude mít cenu zlata.

Pokud jde o alternativní investice, měli byste mít k věci nějaký sentimentální vztah a měla by vás opravdu zajímat. Proč kupovat 20ti letou whiskey, když jste abstinent? Alternativní investice by měla být vaše hobby. A neměli byste si ji vypít.

graf na pocitaci

P2P

Riziko – 8

Potenciální výnos – 6

P2P (peer to peer) půjčky mohou být jedním ze způsobů, jak se začít snadno angažovat například na trhu s nemovitostmi. Stejně tak si můžete vybrat zajímavý startup a můžete poslat pár tisíc na financování produktu, který byste chtěli mít na trhu.

U P2P půjček jde o to, že velká skupina lidí přispívá na nějaký projekt. Tím umožní financování i takovým projektům, které by jinak nejspíš neměli příliš mnoho šancí na půjčku od banky.

Obecně lze považovat P2P půjčky za velmi zajímavou (a poměrně novou) investiční složku, pomocí které můžete ještě více diverzifikovat vaše portfolio. Tak třeba s Mintos můžete dosáhnout na zhodnocení 10 – 15 % ročně!

Kde začít? Například s již zmíněný Mintos, dále pak Zonky nebo Upvest.

Pokud vás zajímá, jak obecně P2P zapadají do investičního portfolia, odkážu vás na tento článek!

mintos investice

Akcie

Riziko – 9

Potenciální výnos – 10

Pomalu se dostáváme k závěru seznamu investičních příležitostí, do kterých investovat v roce 2020. Většině lidí se slovem investovat evokuje scéna obchodníků z Wall Street, kteří se přeřvávají při obchodování cenných papírů. Ačkoliv tak dnes burza již nefunguje, akcie firem jsou stále nenahraditelnou součástí investičních portfolií.

Pokud držíte akcii firmy, máte právo na podílu ze zisků a také můžete mít vliv na její fungování (pokud váš podíl je dostatečně velký). V podstatě se stáváte částečnými vlastníky firmy. 

Narozdíl od fondů, které jdou cestou průměru, pokud si vybíráte akcii sami, může se stát, že narazíte na diamant. Vyberete si akcii, která za pár let vyroste o tisíce procent a z vás se stane milionář. To zní sice super, ale na každou takovou akcii připadá tisíc dalších, které skončí v propadlišti dějin.

Předpovídat vývoj ceny akcie je jako hod mincí – padesát na padesát. Může to být zábava, ale také obrovský stres. Tuto cestu doporučuji jen zkušeným investorům a rozhodně jen s penězi, o které si můžete dovolit přijít.

Komodity

Riziko – 10

Potenciální výnos – 7

Chtěli jste někdy koupit barel ropy? Na burze samozřejmě můžete. S nákupy komodit jako jsou vzácné kovy nebo zemědělské produkty je to však komplikované. Navíc, riziko nepřeváží potenciální výnos. Museli byste toho vědět sakra hodně o kukuřici, abyste měli šanci konkurovat odborníkům. Za mě palec dolů.

Na druhou stranu, investorská kapacita Ray Dalio doporučuje mít ve svém portfoliu zlato. Důvod je jednoduchý – cena zlata většinou roste když klesá cena akciových trhů, což vám pomůže vyvážit ztráty.

cena zlata od roku 2000

Kryptoměny

Riziko – 10

Potenciální výnos – 8

A dostáváme se k oblíbeným kryptoměnám. Kryptoměny se těší obrovské oblibě a to především kvůli jejich raketovému vzestupu na přelomu let 2017 a 2018. Poté přišel nevyhnutelný pád, z kterého se Bitcoin stále nezotavil.

Kryptoměny jsou zajímavou formou investování, ale vzhledem k jejich novotě a výkyvech je lze prozatím považovat jen jako okrajovou záležitostí. Možná se mýlím a tento vlak mi ujede. Je to ale risk, který jsem ochoten podstoupit.

Proto i vám doporučuji investovat do kryptoměn s rozvahou.

Tisíc lidí, tisíc chutí

Ve vyváženém portfoliu je místo pro všechno – jak pro bitcoin, několik gramů zlata i indexový fond. Je jen na vás, jakou cestu zvolíte a které produkty budete považovat za nadřazené na vaší cestě za bohatstvím a finanční nezávislostí. Poskládání vašeho investičního portfolia je jen na vás! Rozbité prasátko je tu jen od toho, aby vás seznámilo s možnostmi a podělilo se o vlastní zkušenosti.

Neexistuje nic jako ideální investiční nástroj, ale pouze vhodnější a méně vhodné nástroje pro specifickou situaci investora. Portfolio každého z vás bude vypadat trochu jinak, a tak by to mělo být. Tisíc lidí, tisíc chutí.

A co je tedy váš oblíbený investiční produkt? Do čeho byste investovali a do čeho byste naopak nikdy finanční prostředky nevložili? Zapomněl jsem na něco? Tak pište do diskuze pod článkem nebo na [email protected]!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Share on facebook
Sdílejte na Facebook
Share on twitter
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

A kdyby někdo chtěl zkrachovat, tak doporučuji nakoupit dluhopisy od finančních šmejdů. 😀 😉 Stačí si vybrat na Rizikovedluhopisy.cz
Ale vážně, i v následujícím roce se prašivých dluhopisů bude vynořovat dost a dost, dávejte si na ně pozor. Hodně štěstí v investicích všem.

Ahoj, máš hezký blog,

jen podle čeho stanovuješ riziko? Podle mě třeba u stavebka a nebo spořícího účtu má být riziko skoro nulové do 100 000 EUR

a osobně bych přidal další kriterium min. likviditu viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Investi%C4%8Dn%C3%AD_strategie

+ možná poplatky ( ty jsou jediné jisté)

+ podílové a indexové fondy nejsou podle mě vůbec u sebe právě kvůli výši vstupních poplatků a poplatkům za spravování

Ale jinak na to, že to máš jen načtené a plus tvé vlastní zkušenosti, tak máš spousta zajímavých nápadů a jen tak dál 😉

Hodně štěstí

Lukáš

Dobrý den,

také se přidám k poděkování za obsáhlý článek.
Mě momentálně nejvíc zajímá možnost investic pro úplně začátečníky. Pročetl jsem si tohle http://www.zlatakoruna.info/zpravy/ucty/jak-investovat-penize-ve-21-stoleti-srovnani-7-nejlepsich-variant-pro-zacatecniky ale pořád mám tak nějak tendenci směřovat ke konvenční investici v podobě zlata. Podle toho co jsem četl, tak to je i v dnešní době relativně lukaruvní, viz třeba https://www.vimvic.cz/clanek/vyplati-se-v-soucasne-dobe-investovat-do-zlata-a-jak-na-to máte někdo nějaké zkušenosti :)?
Moc díky,
L.

Díky za tipy, no každopádně investice do těch dluhopisů mě docela zajímá, a je nějaké ručení za tu investici, že se mi peníze vrátí? Jakože jestli je to něčím ručne ty dluhopisy? Kdybych chtěl investovat třeba tady https://eu-fin.cz/dluhopis/ tak jakou bych měl jistotu že o ty peníze nepřijdu

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi