Jak si říct o vyšší plat? Zaručený plán na cestě ke zvýšení platu!

Připadá vám meziroční zvýšení platu o 1,6 % k smíchu?

Jste v situaci, kdy jste naposledy dostali přidáno ještě v době, kdy byl premiérem ČR Bohuslav Sobotka?

Nebo si prostě jen myslíte, že si za odváděnou práci zasloužíte víc, ale nevíte, jak si říct o vyšší plat?

Nejste sami!

Hlavním problémem často býváme my samotní – v duchu si říkáme, že si zasloužíme být ohodnoceni lépe, ale konverzaci o zvýšení platu se šéfem se často záměrně vyhýbáme.

Jak si říct o vyšší plat taktně a bez toho, aniž by vám poté hrozil vyhazov? Je to mnohem snazší, než si myslíte!

Jak si říct o vyšší plat?

*Rozdílu mezi mzdou a platem jsem si vědom. Plat dostávají zaměstnanci ve státním sektoru, mzdu zaměstnanci v soukromém. V textu budou výrazy libovolně zaměňovány, jelikož v obecné řeči k tomu velmi často dochází také. Prosím o pochopení.

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

jak si říct o vyšší plat social

Nejprve se naučte správně hospodařit

Kdo by nechtěl vydělávat více? Nebyl by život snazší, kdybyste vydělávali o 5.000 Kč více?

Ne tak docela.

V první řadě je strašně důležité si uvědomit, že pokud neumíte dobře hospodařit s penězi, sebelepší plat vás před sebou samými nezachrání. Máte problém vyjít při platu 25.000 Kč měsíčně? Tak v takovém případě budete mít velmi pravděpodobně velký problém vyjít s dvojnásobkem.

Mnohem lépe se naučíte hospodařit s penězi, když jich je málo, než když je tomu naopak. Nenechte si tedy nalhat, že vyšší mzda vyřeší vaše finanční problémy. 

Nevyřeší.

Jestli máte problém vyjít z měsíce na měsíc, přečtěte si tento článek o tom, jak zlepšit vaše hospodaření!

Stejně tak by neměl být vyšší plat předpokladem pro nafukování vašeho životního stylu.

Nedělám si iluze, s jídlem roste chuť a je pochopitelné, že se váš životní standard bude s vyššími výdělky mírně zvyšovat.

To je v pořádku, ale ruku v ruce by se zvyšováním životních nároků mělo jít maximalizování dlouhodobých investic a optimalizace úspor.

V opačném případě běžíte předem prohraný krysí závod.

Hospodařte s penězi

Nikomu na vašich penězích nezáleží tolik jako vám. Naučte se s nimi správně zacházet a přestaňte žít z měsíce na měsíc.

Proč si říct o vyšší plat?

Nezbytným předpokladem v honbě za vyšším platem je ovládnutí toho současného. 

Jestliže pokračujete ve čtení, předpokládá se, že svoje osobní finance máte pod kontrolou a tušíte, že vyšší mzda by se neměla rovnat dražší kabelce nebo luxusnějším hodinkám. Radost si udělat musíte, ale všeho s mírou!

Důvodů, proč si říct o zvýšení platu, se najdou spousty. Lze na ně hledět čistě z pragmatického hlediska, kdy zvýšení mzdy může znamenat o něco méně napjatý rodinný rozpočet nebo vyšší volné prostředky pro investování, tak z osobního hlediska, tedy že věříte ve své vlastní kvality a jste přesvědčeni o tom, že si zasloužíte být lépe finančně ohodnoceni.

Osobně vidím hlavní přínos v tom, že máte-li zdravé osobní finance, zvýšení platu vás může mílovými kroky přiblížit k vytyčeným finančním cílům.

Investování je skvělé a jsem přesvědčen o tom, že by měl investovat opravdu každý, ale jde o běh na dlouhou trať. 

Jeden z nejrychlejších a často nejvíce opomíjených způsobů, jak mít víc peněz, je požádat v zaměstnání o zvýšení platu.

Čeká-li vás dalších 30 let v zaměstnání a vyjednáte-li si teď hned jednorázové zvýšení z 30.000 Kč na 35.000 Kč, za 30 let rozdíl mezi nižším a vyšším platem vyústí v propastných 1.800.000 Kč.

Pro jednoduchost zcela opomíjím daně, inflaci či návratnost z investic, ale dostanete-li po dobu dalších 30 let přidáno 5.000 Kč, tak si za stejnou dobu vyděláte na hezké bydlení na venkově.

Více peněz vám zajistí více peněz. Jednoduché.

Finanční nezávislost

Druhý důvod, proč je vyšší plat skvělý, vnímám v tom, že je mnohem zábavnější vydělávat více peněz než osekávat životní náklady na kost při honění se za finanční nezávislostí.

Usilujete-li o finanční nezávislost, musíte se naučit žít z menšího množství peněz, než kolik si přinesete domů. Vzorec je celkem jednoduchý: 

  • Pokud utratíte 100 % mzdy, budete na svém příjmu vždy zcela závislí 
  • Jestliže ušetříte 50 % mzdy, za 1 roky si našetříte na 1 rok života, kdy veškeré náklady pokryjete pouze z úspor (za předpokladu že vaše výdaje budou v obou rocích totožné)
  • Ušetříte-li 100 % mzdy, teoreticky už nemusíte pracovat, jelikož nemáte žádné náklady nebo vám příjmy mimo mzdu pokryjí váš životní styl

Osobně se za každou cenu snažím uspořit měsíčně 20-30 % veškerých příjmů. Bylo by možné uspořit více? Asi ano. Užíval bych si život tolik, jako teď? Nejspíše ne.

Finanční nezávislost je pro mě důležitá, ale není to to jediné, pro co žiju. Život mám rád a občas si chci dopřát věci, které něco stojí. Proto se raději vydám cestou, kdy vydělám více, než abych osekával náklady, kde se jen dá.

Ne každý se mnou bude souhlasit a najdou se tací, kteří raději zvolí opačný přístup, tedy minimalizaci současných nákladů. Nejlepším řešením pak je oba přístupy spojit dohromady – vydělávat víc peněz a optimalizovat výdaje!

V tom je ale krása osobních financí. Neexistuje jen jedna jediná cesta, která vede k cíli, ať už je pro vás vysněnou metou vlastní bydlení, cesta kolem světa, dostatečně vysoký pasivní příjem nebo finanční nezávislost. Cest existuje vždy více a je jen na vás, jakou si vyberete.

Zvýšení platu je bezesporu jednou z nich.

Zvýšení platu je nejrychlejším a nejjednodušším způsobem, jak vydělat víc peněz.

call to action rozbite prasatko

Vydělávejte víc peněz

Peněz není nikdy dost. Vyždímejte z práce co nejvíce a zhodnoťte efektivně svůj čas!

Kdy si říct o vyšší plat?

Co nejdříve!

Pravda je taková, že ideální chvíle na to, říct si v zaměstnání o vyšší mzdu, neexistuje.

Několik výmluv, které se vám jistě při podobných myšlenkách honí hlavou, zahrnují:

  • Pracuji tu příliš krátce
  • Firmě se teď nedaří
  • Koronavirus…
  • Minulý týden dostala přidáno kolegyně
  • Nejsem zas tak dobrý/á
  • Šéf si mě určitě všimne
  • Dostanu přidáno na konci roku
  • Když budu chtít víc, tak mě vyhodí
  • Není dobrá chvíle

To, že si myslíte, že si zasloužíte dostat přidáno, ještě neznamená, že si to myslí i vaši nadřízení. Ti mají totiž často úplně jiné starosti, než aby přemítali nad tím, zda mají všichni členové jejich týmu tolik, kolik si zaslouží (ačkoliv to by to na paměti mít jistě měli). Dokonce se může stát, že i oni se potýkají se zcela stejným problémem a cítí se nedocenění.

Jestli chcete dostat přidáno, budete se zkrátka muset ozvat, protože mimo případných každoročních marginálních valorizací vašich platů se žádného zásadního zvýšení nejspíše nedočkáte.

Nebojte se, nikdo si neříká rád o peníze a ani já nejsem výjimkou. Většina z nás vyrůstala v prostředí, kde jsme k tomu nebyli vedeni, ba naopak. Generace dnešních padesátníků dokonce začínala kariéry v době, kdy všichni měli víceméně stejně a zvýšení platu nepřicházelo v úvahu.

Nikdo nám zkrátka neřekl, jak si říct o vyšší plat. Schválně se zeptejte vlastních rodičů, kolikrát si o vyšší plat sami řekli.

Na druhou stranu jen tak vpadnou šéfovi nebo šéfové do kanceláře a oznámit jim, že chcete okamžitě víc peněz, to taky nezní jako dobrý nápad.

Pokud bych v pozici takového šéfa byl já a chtěl bych být hodně slušný, odpověděl bych asi takto:

“Budu o tom přemýšlet.”

Tak jak na to?

Zvolte správnou strategii!

Akční plán

Jak si říct o vyšší plat?

Abyste dostali přidáno, musíte pro to něco udělat. Nic není zadarmo.

V první řadě pamatujte na to, že zvýšení platu není o vás a vašich potřebách. Zvýšení platu je především o vaší firmě a nadřízených.

Zapomeňte na argumenty typu “já chci” nebo “já potřebuji”, ale zaměřte se na to, čím můžete vaší firmě pomoci. Musíte mít jasný a ideálně něčím podložený důvod, abyste dostali víc peněz.

Proto je potřeba se připravit a mít jasný akční plán. Jak vypadá takový pohovor, kdy žádáte o zvýšení nástupního platu? Asi takhle:

Zde vidíte malou ukázku toho, jak přibližně postupovat při pohovoru, kdy vyjednáváte o platu před nástupem do nového zaměstnání. Jde o video od amerického blogera Ramitha Sethiho, jehož knížka I will teach you to be rich je jedna z nejlepších knih o osobních financích, kterou jsem kdy četl, a všem ji vřele doporučuji.

Spoustu principů můžete použít i při vyjednávání o zvýšení současné mzdy.

Jak by vypadaly kroky dobře připraveného akčního plánu při vyjednávání vyšší mzdy?

  1. Objektivně zhodnoťte situaci
  2. Připravte sami sobě (kvantifikovatelnou) výzvu
  3. Navrhněte ji vedoucím s dohodou, že na základě splnění prodiskutujete vaše finanční ohodnocení
  4. Udělejte pro splnění vše, co je ve vašich silách
  5. Zhodnoťte s vedením váš úspěch a vyjednejte si vyšší plat
  6. Užijte si sladké plody vaší práce
  7. Opakujte, dokud nemáte dost

Objektivně zhodnoťte situaci

Začněte tím, že objektivně zhodnotíte vaší současnou situaci. Slovo “objektivně” je zde extrémně důležité. Většinou není moc těžké zhodnotit, zda odvádíte dobrou práci či nikoliv.

Zamyslete se nad tím, co děláte a jak si stojíte. 

  • Dáváte své práci opravdu hodně, nebo se spíše poflakujete a doufáte, že si vás nikdo nevšimne?
  • Jak si vedete v porovnání s vašimi kolegy?
  • Na základě jaké metriky se hodnotí kvalita vámi odvedené práce?
  • Baví vás vaše zaměstnání? A ví to váš šéf či šéfová i všichni kolem vás?
  • Co můžete dělat lépe?
  • Jak si posledních pár měsíců vedete?
  • Co můžete udělat proto, abyste vyřešili vaší firmě vyřešili nějaký problém nebo výzvu a všichni z toho profitovali?

Zodpovězením na tyto otázky si ujasníte, jak to s vaší prací ve skutečnosti je. Zjistíte, co děláte dobře a kde se naopak můžete zlepšit.

Nyní jste připraveni na další krok. Připravte si kufřík.

Kufříková metoda

Když víte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, máte představu o tom, na základě čeho se hodnotí, zda odvádíte dobrou práci či nikoliv, a tušíte, na co by vaši nadřízení mohli slyšet, dejte dohromady konkrétní několikaměsíční plán.

Tomu se říká kufříková metoda a v podstatě jde o to, že svému šéfovi nebo případnému novému zaměstnavateli sami předložíte plán, ve kterém si načrtnete problémy a výzvy, které vyřešíte a sami si zvolíte metriku úspěšnosti.

Plán může být ve vaší hlavě, ale jednoznačně pomůže, když ho máte vytištěný a svému současnému či novému zaměstnavateli ho předložíte. Nebojte se jít do detailů.

Takový plán pak můžete vytáhnout právě z kufříku, ale bohatě postačí, když ho s sebou máte na papíře a s nadřízenými ho společně projdete a prodiskutujete

Garantuji vám, že když od vás nadřízení něco takového dostanou, doslova jim spadne huba. To proto, že vidí, že za ně jejich problémy chcete vyřešit. A také proto, že není úplně normální, aby byli všichni tak proaktivní.

Pokud si myslíte, že to z vás dělá vlezdoprdelku, tak jste na omylu. Není nic špatného na tom, chtít dobře odvádět svou práci a být za to náležitě ohodnoceni.

Takto lze kufříkovou metodu aplikovat na různé profese.

Obchodní zástupce

Prodáváte počítačový software a chtěli byste vyšší základní mzdu. Spočítáte si, kolik jednotek průměrně prodáte, zhodnotíte, co můžete udělat proto, aby číslo bylo vyšší a předložíte šéfovi plán a metodiku, jak toho dosáhnete. K tomu přidáte pár statistik, jak si vede konkurence a navrhnete, že vyzkoušíte něco netradičního a na závěr zhodnotíte, jaký to mělo úspěch.

Konzultant

Z vlastní zkušenosti vím, že nejlepší metrika, jak se hodnotí úspěšnost konzultačních firem, je především retence zákazníků. Až vám bude začínat nový projekt, jděte za šéfem a navrhněte mu projektový plán, přínos pro zákazníka i vaší firmu a argument pro to, proč by měl zákazník využít vašich služeb i po skončení projektu. Stane-li se tak nebo snese-li se na vás od zákazníka k vašemu šéfovi chvála, máte vyhráno.

Pokladní v supermarketu

Jako pokladní víte, co ve vašem supermarketu funguje a co nikoliv. Vytvořte návrh pro vaše vedení, jak situaci zlepšit, jak na ní můžete dohlédnout a co bude výsledkem vaší práce. Jasně definujte, co bude vaší zodpovědností a jaké kroky učiníte proto, aby byli vaši zákazníci (ale i třeba kolegové) spokojenější.

První pohovor

Napište nebo řekněte svému šéfovi či šéfové, že byste s nimi chtěli na 20 minut mluvit.

Až si na vás vyhradí čas, bavte se chvíli o vaší firmě a jak si vedete, a především pak o tom, jak si stojíte vy samotní jako zaměstnanci. Vypíchněte věci, které se podařili a otevřeně si přiznejte, co se naopak nepovedlo. Buďte upřímní a otevření.

V každém případě se zeptejte vedoucích na to, jak v jejich očích vypadá úspěšný zaměstnanec na vaší pozici. Možná se dozvíte něco, co vás předtím ani nenapadlo. Stejně tak může šéf plácat nějaké vágní řeči typu “být vždy včas na pracovišti” nebo “odvádět dobrou práci”. 

Odpovězte, že chcete být mnohem konkrétnější. Řekněte například: “Našel jsem 3 způsoby, které mohou náš tým přiblížit k vytyčeným cílům”.

Pak představte svůj plán dle kufříkové metody. Proberte se šéfem, jak můžete vaší společnosti přispět a co přesně vy uděláte proto, abyste něco zlepšili či vyřešil konkrétní problém.

První schůzka není o penězích

Nezapomeňte zmínit metriky, podle nichž si myslíte, že je fér vás ohodnotit, a nechte svého nadřízeného, aby vám je potvrdil. Doslova se zeptejte:

“Pokud se mi podaří A, shodneme se na tom, že odvádím skvělou práci?”

Následně si stanovte nějaký časový horizont, kdy se se šéfem znovu sejdete a proberete, jak jste si na vámi stanovených úkolech vedli. Ideální doba na takovou reflexi je 3-6 měsíců.

Šéf či šéfová vám to se vší pravděpodobností odsouhlasí, načež nastal čas udeřit a říct si o vyšší plat.

Na závěr tedy dodejte, že až (a jestli) vámi stanovené problémy vyřešíte, tak byste rádi probrali své finanční ohodnocení. Může to vypadat asi takto:

“Super, souhlasíte tedy, že když splním A a zvýším efektivitu B o X %, budu pro firmu velkým přínosem. Jestli se mi vytyčené cíle podaří splnit, rád bych s Vámi probral své finanční ohodnocení. Souhlasíte s nabídkou?”

Jde o nabídku, která se neodmítá.

handshake

Psané potvrzení

Co je psáno, to je dáno. Až skončíte s prvním pohovorem a rozejdete se, pošlete svým nadřízeným email, kde v krátkosti v několika bodech shrnete, na co jste společně přistoupili. 

Určitě vložte větu o tom, že po 3-6 měsících spolu znovu usednete k vyhodnocení vámi odvedené práce na jehož základě se stanoví vaše budoucí finanční ohodnocení.

Chvíle pravdy

Nyní je míč na vaší straně hřiště. Až nadřízení přistoupí na váš návrh, musíte dostát svému slovu a ukázat jim, že na to máte.

Berte tuto výzvu osobně a pokuste se odvést nejlepší možnou práci, jaká je ve vašich silách.

Nikdy nejde vše podle plánu a něco se pokazí. S tím se počítá. To, jak se s překážkami vyrovnáte, je nicméně stejně vypovídající faktor, jako to, jakých výsledků nakonec dosáhnete.

V pravidelných intervalech posílejte nadřízeným krátké reporty, aby věděli, jak si vedete. Dvě věty a vypíchnutí několika stěžejních bodů bohatě postačí.

Závěrečné vyhodnocení

Uplynulo několik měsíců a vy máte s vašimi vedoucími schůzku, abyste bilancovali výsledky vaší práce. Protože jste jim posílali pravidelné reporty, všichni moc dobře víte, s čím do schůzky jdete.

Opět doporučuji se bavit o výsledcích otevřeně. Vypíchněte, co se vám podařilo a naopak přiznejte, jestli něco nevyšlo podle plánů. Ideálně mějte hned návrh na zlepšení.

Dejte nadřízeným jasný signál toho, že vás práce baví a že se chcete zlepšovat.

Bavte si i o tom, jak přispíváte vašemu týmu. Ne všechen přínos lze vyčíslit, ale každý dobře znáte ten rozdíl mezi prací s lidmi, kde panuje dobrá atmosféra a takovou, kde si jdou všichni po krku. Vaši šéfové nevidí všechno, takže se pochlubte, když jste šli s kolegy po práci na pivo nebo jste osobně zaškolovali nováčka.

Jestliže přinášíte vašemu kolektivu něco extra, než jsou jen číselné výsledky, uveďte to jako argument, který hovoří ve váš prospěch.

A pak přijde na to hlavní – peníze.

Vyšší mzda

Protože jste se na to přichystali v první schůzce, váš šéf očekává, že budete chtít přidat. Kdyby náhodou cuknul i přesto, že jste slíbených cílů dosáhli, připomeňte mu první email, který jste poslali po první schůzce, kde jasně stojí, že v případě úspěchu proberete finanční ohodnocení.

Jestliže jste však dosáhli hmatatelných výsledků, šance, že by vám vedoucí nepřidal, je poměrně malá. Nikdo nechce přicházet o dobré zaměstnance, nehledě na to že nábor nových lidí a jejich následné zaučení by firmu přišlo na mnohem více, než kdyby vám jednorázově přidali.

Nehledě na to, že při žádosti o zvýšení platu o 3.000 Kč měsíčně jde pravděpodobně o částku, která má potenciál vám zásadně zlepšit život, ale která je pro větší firmu o stovkách či tisících zaměstnancích prakticky zanedbatelná.

Dovolená, stravenky nebo práce z domova

Proberte možnosti, jak taková vyšší mzda může vypadat ve vašem případě. Může to být formou pravidelných či jednorázových bonusů, vyšší základní složka platu, ale nemusí to být jen o penězích. Nebojte se požádat například o více dnů dovolené, stravenky, home office nebo příspěvky na sebevzdělávání.

Různé aspekty finančních i nefinančních výhod vám dávají mnoho manévrovacího prostoru pro vyjednávání.

Na závěr nadřízeným poděkujte, znovu je ujistěte o tom, že vás práce baví a rádi byste zde pracovali i nadále a stanovte si další výzvy, které mohou být dlouhodobějšího charakteru.

Nikdy se nepíše, že nemůžete dostávat přidáno každý rok.

vyšší plat konkurence

Co když vám nechtějí přidat?

Není čas ztrácet čas ve špatně placeném zaměstnání. Jestliže vám nepřidají i potom, co odvedete skvělou práci, nic nenahrává tomu, že by se to mělo v budoucnu změnit. To by vám mělo posloužit jako dostatečná motivace pro hledání nových příležitostí jinde. Při pohovoru a dotazu na očekávané finanční ohodnocení pak můžete použít úplně stejný postup, jako při žádosti o zvýšení platu.

Nedělám si iluze, je mi jasné, že existuje velká spousta pracovních pozic, kde zvýšení mzdy nehrozí ani v situaci, kdy jste naprostou jedničkou. Ať už jde o státní sektor nebo o velkou spoustu manuálních prací, vyjednat si vyšší plat není pro každého možné.

I přesto byste to měli alespoň zkusit, než na vyšší platové ohodnocení zcela rezignujete.

No a jste-li v situaci, kdy jste vyčerpali finanční potenciál vaší současné pozice, možná přišel čas na rekvalifikaci nebo se alespoň můžete poohlédnout po vedlejších příjmech. Klidně se může stát, že vám vedlejší melouch jednou přeroste v plnohodnotné podnikání!

Zde najdete několik nápadů, co vše ve svém volném čase můžete dělat proto, abyste si něco přivydělali!

7 nejčastějších chyb při žádosti o zvýšení platu

  1. Nikdy si neřeknete o vyšší plat, protože se bojíte.
  2. Myslíte si, že si vyšší plat nezasloužíte a nevěříte si.
  3. Sklopíte uši při výčtu důvodů, proč vám firma nechce přidat.
  4. Dřete víc, protože si myslíte, že si vás někdo všimne.
  5. Bojíte se, že vás za žádost o zvýšení platu vyhodí – když předstoupíte před vedení s podrobným akčním plánem, můžete se spolehnout, že vás nevyhodí. Naopak, prakticky okamžitě tím zvýšíte svou vlastní hodnotu.
  6. Čekáte na správný moment či si nejste jistí, zda si můžete poprosit o vyšší plat po krátké době ve firmě.
  7. Neposkytnete vedení žádné důvody, proč by vám měli přidat. Každý chceme víc – vy, já, vaši kolegové i vaši nadřízení. Dejte jim důvod, proč by měli přidat zrovna vám.

Opravdu návod na zvýšení mzdy funguje?

Možná budete pochybovat, jak něco na první pohled tak evidentního může fungovat. Důvod je poměrně jednoduchý – každý chceme víc, ale jen velmi málo lidí si za vyšší mzdou jde takticky s dobře připraveným plánem.

Většina lidí skončí u nadávek a výčtu důvodů, proč nikdy nemohou dostat přidáno. Nebuďte jedni z nich a vezměte váš osud do vlastních rukou!

Akční plán Rozbitého prasátka opravdu funguje. Vím to, protože 2 roky po nástupu do svého prvního zaměstnání vydělávám o 30 % více než na začátku.

První významné zvýšení platu přišlo po restrukturalizaci našich firemních bonusů, kdy se nám jako začínajícímu start-upu nebývale dařilo. První zvýšení tedy nebylo jen mým přičiněním, ale celkovou dobrou prací, kterou jsme všichni v týmu odváděli.

Druhé zvýšení přišlo po aplikaci akčního plánu. Byl mi přidělen projekt, který jsem použil jako benchmark pro vyhodnocení mého přínosu pro firmu. Projekt se povedl, já si svůj přínos bezpečně obhájil před šéfem a ten mi velmi rád přidal asi 15 % k současnému základnímu platu.

Jak jednoduché. Za rok se chystám celý postup opakovat. A to ani nemluvím o tom, že mě i díky tomu práce baví a dostává se mi obrovské autonomie.

I vy můžete vydělávat více

Vydělávat víc peněz je v mých očích snazší (a rozhodně zábavnější) než optimalizovat úspory a šetřit na věcech, které by vám jinak mohli přinášet radost do života.

Stejně tak mají vyšší výdělky jasně navrch v porovnání s investováním.

Abyste vydělali na vašich investicích 60.000 Kč za rok, museli byste mít zainvestováno při návratnosti 10 % ročně 600.000 Kč. To je poměrně vysoká částka, a to ani nemluvím o tom, že ne každý rok dosáhnete na návratnost 10 %.

Vyšší mzda je vám mnohem blíže na dosah – stačí si o ní říct a něco pro ní udělat.

Nenechávejte vaši mzdu či plat náhodě a řekněte si o zvýšení. Budete překvapeni, jak snadno to jde!

A co vy? Už jste si někdy řekli o vyšší plat? Jak jste na to šli? A uspěli jste? Pište do diskuze nebo na [email protected]

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na X

Diskuze

Odběr
Upozornit na
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Větší blbost než že vyšší plat nepomůže s finančními problémy, jsem fakt ještě neslyšel.

Naprosto s Vámi souhlasím, je to opravdu tak jak píšete.

Co píšete je blbost. Kdo nevyjde s tím co má, nevyjde ani když mu přidají. Nejprve je nutné se naučit hospodařit s málem a pokud s málem vystačím a ještě mi zbývá, tak přidání jen zlepší mé finanční možnosti a úspory, nesmím se ale díky přidání nechat strhnout žít na vyšší noze, tím bych byl prakticky na tom finančně stejně jako před přidáním. Já dokáži vyjít s výplatou 11 tisíc čistého a ještě za rok z toho dokáži ušetřit cca 5 tisíc korun. Bydlím ve vlastním domě, nemám dluhy a nikdy jsem si nepůjčil od banky žádné peníze. Přidáním bych… Číst vice »

Na webu se vám nejspíše líbí...

Chcete ještě více
investičního
obsahu?

Odebírejte newsletter!

popup obrazek s penezi