Rozbité prasátko

Finanční report Rozbitého prasátka za první pololetí 2020

Před necelými dvěma roky jsem se vydal na cestu za finanční nezávislostí. Bylo to krátce poté, co jsem se přestěhoval do Německa a našel jsem si první zaměstnání na plný úvazek.

Mezitím se stihla udát spousta věcí. Nejvýznamnější záležitostí s dopadem na můj osobní život byl jednoznačně vznik Rozbitého prasátka, tedy blogu zasvěceným osobním financím. Peníze mě opravdu baví a jsem neuvěřitelně šťastný za to, že se daří rozšiřovat komunitu lidí, které peníze zajímají stejně jako mě samotného.

No a vzhledem k tomu, že jsou to už dva roky od doby, co jsem se na cestu vydal, tak už se dají vypozorovat konkrétní výsledky honby za finanční nezávislostí. Jak si vedu?

Finanční report 1. pololetí 2020

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

finanční report pololetí 2020 social

Moje situace

Pro ty, kteří se čtením Rozbitého prasátka teprve začínají, je třeba vypíchnout důležité faktory, které moji cestu za penězi výrazně urychlují.

Především je to fakt, že pracuji v sousedním Německu za mzdu, která je nadprůměrná i na německé poměry. Pokud vás zajímají platy nejen v Německu, ale i třeba vašich kolegů v Čechách, není nic jednoduššího než si to zjistit. Pro tento účel doporučuji buďto vyzkoušet LinkedIn nebo portál Glassdoor. Platy v dnešní době opravdu nejsou tajemstvím.

Já si v Mnichově v současnosti jako datový vědec a konzultant vydělám asi 45.000 EUR hrubého ročně, k čemuž je třeba dále přičíst proměnnou složku v podobě bonusu, která přidá přibližně dalších 10.000 EUR.

Německo je na druhou stranu zatíženo poměrně velkými daněmi, takže z 55.000 EUR mi po zdanění zůstane asi 55-60 %, tedy v přepočtu asi 33.000 EUR.

Z toho se dá dobře vyžít i v příšerně drahém Mnichově. 

S ohledem na výši platu se rozhodně řadím mezi zastánce (alespoň) krátkodobého vycestování za prací do zahraničí, o čemž se můžete dočíst v tomto článku.

Zároveň jsem nikdy nemusel bojovat s dluhem a se studiem mi do velké míry pomohla moje rodina, za což jsem nesmírně vděčný.

Ještě ke všemu jsem na konci studia obdržel od rodiny dvě velké finanční injekce v podobě vyplaceného stavebního spoření a finančního daru za dokončení studia. V obou případech jde o významné položky, které mají přibližně 25 % zastoupení na mém celkovém peněžním zůstatku.

Cíle

V posledním reportu jsem si stanovil cíl, že bych chtěl do 30 let naakumulovat 1 milion korun. To se mi se vší pravděpodobností podaří mnohem dříve, což je velmi povzbuzující v dalším snažení.

celkový zůstatek

Zde však moje předsevzetí končí, a proto bych si chtěl veřejně vytyčit další cíle.

  1. Chci si pravidelně měřit míru toho, kolik měsíčně uspořím. Cílem bude prozatím uspořit 30 % ze všech měsíčních příjmů.
  2. Dosáhnout na 1 milion Kč do konce roku 2020.
  3. Požádat úspěšně o zvýšení platu do konce roku 2020. 
  4. Vygenerovat kumulovaný příjem z Rozbitého prasátka za rok 2020 ve výši 50.000 Kč.
  5. Dotáhnout do konce chystaný podcast Rozbitého prasátka.

Držte palce, snad to všechno vyjde!

Hospodařte s penězi

Nikomu na vašich penězích nezáleží tolik jako vám. Naučte se s nimi správně zacházet a přestaňte žít z měsíce na měsíc.

Úspory

Kdokoliv, kdo se vydá na cestu za finanční nezávislostí, asi velmi brzy zjistí, že v prvotní fázi je to především o úsporách. Těžko čekat, že když máte pár desítek tisíc na investičních účtech, tak že se s nimi při průměrné roční návratnosti 7 % za pár let něco stane.

To platí i v mém případě. Ačkoliv investuji pravidelně a relativně vysoké částky, i přes výkyvy způsobené dopadem koronaviru na kapitálové trhy to moje celkové portfolio příliš nepoznamenalo. K propadu pochopitelně došlo, ale jeho hodnota se už stihla vrátit na nulu.

Moje spořící míra je v současnosti 20 % bez zohlednění bonusů a extra příjmů (například vrácení přeplatků na daních bylo v Německu dost velké). Pokud bych zohlednil všechny příjmy během roku, dostanu se asi na 25-30 %. 

To není málo, ale jen ve FB skupině Finanční nezávislost se setkáte s tuctem lidí, kteří ušetří mnohem více než já. Jen tak dál! Osobně zde vidím prostor pro zlepšení a jsem rád za inspiraci.

Dále jsem si už našetřil finanční rezervu. Trvalo to přes dva roky, přičemž jsem se ale navzdory vlastním poučkám nesoustředil jen na ni, ale paralelně s tím investoval. Nebuďte jako já, nejprve finanční rezerva, pak až investování!

Investice

Spousta z vás jistě čte blog právě kvůli článkům o investování. Už se mě dokonce několik lidí ptalo, jak se mi po investiční stránce vede. Na to existuje poměrně jednoduchá odpověď pomocí grafu.

Kapitálové trhy

Protože velké množství prostředků putuje do ETF fondu All World od iShares, jehož hodnota od roku 2018, kdy jsem začal investovat i já, vypadá asi takto, tak podobným způsobem se vyvíjí hodnota mého portfolia.

Tak nějak vypadá i moje portfolio investované do kapitálových trhů. Jeho celé složení naleznete na dalším obrázku.

portfolio rozbite prasatko financni report pololeti 2020

Ve zkratce – byl jsem docela rád, když jsem v červnu viděl na obrazovce se zůstatkem opět zelená čísla. Výkonnost mých investic je tedy zatím prakticky nulová (nebo jen v mírném plusu), s čímž se s ohledem na situaci ve světě asi celkem spokojím.

K investování do kapitálových trhů používám zatím výhradně ETF fondy, které nakupuji přes brokera Degiro, mám však i nemalou částku v investiční strategii Udržitelná budoucnost u služby Portu.

portfolio degiro

P2P investice

Jde-li o P2P investice, největší zastoupení pro mě hrají služby Mintos a Exporo (dříve Zinsland – českou alternativou je Upvest). P2P investice mají v mém celkovém portfoliu zastoupení asi 12 %, v dlouhodobém horizontu bych toto číslo rád držel pod 10 %, možná i méně.

zinsland investice

Mohu konstatovat, že jsem zatím výkonem P2P platforem mile překvapen. S dopadem koronaviru jsem čekal propady a navýšení půjček, jejichž ručitelé upadli do insolvence, to se zatím však na žádné platformě zatím nestalo.

Od čeho jsem se zatím držel dále jsou nemovitosti. I to bych chtěl do konce kalendářního roku změnit a zapracovat minimálně na průzkumu českého realitního trhu. Téma mě zajímá, bohužel o něm zatím příliš mnoho nevím. Jestliže máte dobré zdroje, kde lze čerpat důvěryhodné informace, napište mi!

No a na závěr se můžete podívat na distribuci finančních prostředků. Držím poměrně hodně hotovosti v podobě finanční rezervy na pokrytí 3-4 měsíčních výdajů, protože jsem ji však už vybudoval, zastoupení se bude postupně zmenšovat ve prospěch investic. P2P jsou zde vyjádřeny jako součet P2P + nemovitosti + start-ups.

Také jsem nedávno zrušil penzijní spoření, které však ještě nebylo vyplaceno, takže v grafu má stále samostatnou kolonku. Důvod, proč jsem ho zrušil, se můžete dozvědět ze samostatného článku.

Rozbité prasátko

Rozbité prasátko je pro mě srdcovou záležitostí a práci na něm si skutečně užívám. S velkou radostí oznamuji, že prasátko tloustne a daří se mu moc dobře.

Za to vděčím především vám, čtenářům a návštěvníkům webu. Mockrát vám děkuji! Blog mě baví a doufám, že vám články přináší hodnotu. 

Současně se netajím tím, že se projekt snažím zpeněžit, a tak bývají články proložené různými affiliate linky, tedy odkazy, z kterých obdržím provizi.

Z toho důvodu si kladu i poměrně ambiciózní cíle týkající se zpeněžení blogu. Už nyní lze v souvislosti s webem hovořit o zdroji “pasivního příjmu”, který vydělá přibližně 5.000 Kč měsíčně. 

Brzy se navíc dočkáte velké novinky. Do týmu Rozbitého prasátka přibude parťák, s kterým se usadím za mikrofon. Vy tak budete moci Rozbité prasátko nejenom číst, ale i poslouchat! Doufám, že vás taková představa nadchla stejně, jako mě!

Shrnutí finanční situace

Jestliže jsem se dosud na cestě dospělostí něčemu naučil, tak je to fakt, že šetřit a investovat jednoznačně má smysl a je to mnohem snazší, než se může na první pohled zdát. Zvládnu to já, zvládnete to i vy!

Kdyby mi někdo řekl, že do 28 let vydělám první milion, moc bych mu nevěřil. Už teď mě od něj ale moc nedělí.

Snažím se si klást konkrétní cíle a vztyčovat si jasné stěžejní body, protože díky těm jen tak nesejdu z cesty. I to mi celý proces honby za penězi velmi zpestřuje a já si pak nepřipadám, jako bych se o něco důležitého v životě připravoval. Pokud i vy chcete vydělat milion korun, přečtěte si tento návod. Jsem důkazem toho, že funguje.

Za obrovsky důležité považuji i konstantní zaznamenávání vývoje finančních prostředků do předpřipraveného spreadsheetu. Pokud o něj máte zájem, můžete si vzor stáhnout na tomto odkazu.

Máte nějaké otázky či připomínky? A kde se na cestě za finanční nezávislostí nacházíte vy? Myslíte si, že na vytyčené cíle do konce roku dosáhnu? Pište do diskuze pod článkem nebo na [email protected]!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na X

Diskuze

Odběr
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Díky, že píšeš o financích takhle otevřeně. Věnoval bys prosím tě článek tomu jak si vytvořit obdobný excelový přehled. Jaké všechny metriky je vhodné sledovat? Má cenu zohledňovat kurz měny (a jeho změny v průběhu času) u jednotlivých položek, respektive přepočítávat portfolio do jedné měny? Moc děkuji, postupně si pročítám celý blog. Je super-přínosný a hodnotný.

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi