Rozbité prasátko

Jak sestavit rodinný rozpočet? Přehledný návod krok za krokem!

Vyrovnaný rodinný rozpočet je alfou a omegou osobních financí. 

Nevíte-li, kolik měsíčně vyděláte a utratíte, je dost možné, že ať vyděláváte 15.000 Kč nebo 150.000 Kč, stejně vám na konci měsíce nic nezbude.

Jestliže hospodaříte v zelených číslech, můžete se spolehnout na to, že se vám bude večer lépe usínat. Budete včas dostávat svým závazkům, vybudujete si finanční rezervu a v neposlední řadě vyhradíte část svých peněz na investování.

Jak sestavit rodinný rozpočet?

Udělejte si přehled toho, kolik vyděláte a utratíte, vyberte si jednu z metod rozpočtů a vše pečlivě zaznamenávejte a nakonec zautomatizujte!

Jak sestavit rodinný rozpočet?

* Článek aktualizován 5.9.2021

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

Sestavte si rodinný rozpočet

Nejen rodiny potřebují rodinný rozpočet. Naopak, všichni byste měli mít osobní finanční rozpočet bez ohledu na to, zda teprve začínáte svou kariéru či máte na krku 5 dětí.

Když přijde na rodinný rozpočet, musíte své osobní finance řídit jako firmu!

Realita však je taková, že nikdo (snad kromě mě) nechce trávit čas u excelovských tabulek, strojově zaznamenávat každou korunu, kterou denně utratíte, a následně pak do poslední koruny analyzovat vlastní nebo rodinný rozpočet.

Rozpočet je celkem nuda.

A já se vůbec nedivím! Stejně jako je odsouzena k zániku dieta, při níž musíte zaznamenávat každou kalorii do posledního drobečku, tak ani přísný rozpočet není cesta k úspěchu.

Nicméně rozpočet lze sestavit a dodržovat i mnohem jednodušeji! Jak sestavit rodinný rozpočet v 9 krocích?

1. Stanovte si jasný cíl rozpočtu

Rozpočet musí mít jasně definovaný cíl.

Proč si chcete sestavit osobní či rodinný rozpočet? Jaký je cíl rodinného rozpočtu? 

Chcete se zbavit dluhů nebo si jen našetřit na hypotéku? Jasně definovaný záměr je extrémně důležitý, jelikož vás motivuje k tomu, abyste se k dodržování rozpočtu opravdu zavázali.

Doporučuji si cíl jasně stanovit i přesto, že se může jednat o zdánlivě vysokou částku.

Jestliže chodíte do fitka jen proto, že se chcete hýbat, velmi pravděpodobně vám nadšení moc dlouho nevydrží. Stanovíte-li si však cíl odcvičených 10 shybů při každém tréninku, hned máte o motivaci postaráno a tím spíše ve cvičení setrváte!

S rozpočtem je to stejné.

PřáníCíl
Chci ušetřit víc penězVybuduji si finanční rezervu 100.000 Kč
Rád bych utrácel méně peněz za zbytečnostiVyčlením si měsíčně 2.000 Kč na utrácení bez pocitu provinění
Chci se zbavit dluhůSplatím úvěry v celkové výši 150.000 Kč
Nechci utrácet peníze, které nemámNa každý větší nákup si předem vyčlením v rozpočtu peníze
Chci přestat žít od výplaty k výplatěKaždý měsíc skončím v přebytku 1.000 Kč
Když něco potřebuji koupit, chci na to mít penízeZa 5 měsíců potřebuji 9.000 Kč na novou ledničku, za 5 let chci mít 250.000 Kč na vklad za hypotéku
Nechci se s partnerem či partnerkou hádat o penězíchVyčleníme si částku 25.000 Kč na chod domácnosti a společné úspory a zbytek jsou naše vlastní útraty

Cítíte ten rozdíl mezi přáním a cílem?

Pokud chcete, aby vám rodinný rozpočet opravdu fungoval, musíte být konkrétní a cíl kvantifikovat.

Neurčité nebo vágní cíle ještě nikdy nic nevyřešily.

Stejně tak se nebojte stanovit deadline, tedy uzávěrku, do kdy byste rádi svých finančních cílů dosáhli. Faktický nebo myšlenkový nejzazší termín vás nutí se opravdu snažit.

Chcete v listopadu letět za teplem? Tak to na konci října nutně musíte mít peníze na to, abyste si dovolenou mohli dopřát. Částka se pochopitelně bude odvíjet od toho, jaký typ turistů jste.

2. Zjistěte, jaké jsou celkové výdaje vaší domácnosti

Přehled výdajů je nevyhnutelným předpokladem k tomu, abyste si mohli sestavit rodinný či osobní rozpočet. Cílem je zjistit, kolik a za co měsíčně utrácíte své těžce vydělané peníze.

Do svých výdajů musíte zařadit výdaje na jídlo, domácnost, dopravu, veškeré nákupy a zábavu. V žádném případě nesmíte zapomenout ani na výdaje, které se opakují třeba jen jednou ročně. Povinné ručení za automobil by vás mohlo ve finančně napjatém měsíci nemile překvapit!

Podrobný návod, jak se prokousat výdaji a příjmy naleznete v samostatném článku jak hospodařit s penězi.

Hospodařte s penězi

Nikomu na vašich penězích nezáleží tolik jako vám. Naučte se s nimi správně zacházet a přestaňte žít z měsíce na měsíc.

Kategorie, které je třeba ve vašem přehledu výdajů zohlednit:

  • Jídlo a pití
  • Nákupy
  • Domácnost
  • Doprava
  • Splátky
  • Spoření a investice
  • Zábava
  • Předplatné

Zajímá-li vás, jaké výdaje má průměrná česká domácnost, zde jsou data z Českého statistického úřadu z roku 2019. Jde o hodnoty průměrné, takže se neděste, pokud na vaše bydlení padne 35 % všech vašich příjmů měsíčně! Jestliže bydlíte v Praze, budete platit vyšší nájem než ti, co bydlí v Egonově Lhotě.

Spotřební výdaje (%)100,0
Potraviny a nealkoholické nápoje19,3
Alkoholické nápoje, tabák3,1
Odívání a obuv4,8
Bydlení, voda, energie, paliva23,0
Bytové vybavení, zařízení domácnosti, opravy6,5
Zdraví2,6
Doprava10,0
Pošty a telekomunikace4,3
Rekreace a kultura10,5
Vzdělávání1,0
Stravování a ubytování7,1
Ostatní zboží a služby7,8

Kdyby vás konkrétně zajímaly výdaje na bydlení, tak ty máte k nakouknutí na následujícím obrázku.

graf mesicnich vydaju za bydleni CSU
podíl výdajů na bydlení 2018

3. Sečtěte si veškeré svoje příjmy

Vaše příjmy by měli pokrýt veškeré útraty. Na této myšlence asi není třeba nic vysvětlovat. Přesto je pozoruhodné, kolik lidí se raději zadluží, než aby nákup o několik měsíců odložilo. 

Snažte se chvílím, kdy máte hluboko do kapsy v situaci, kdy kriticky potřebujete peníze, předcházet. Půjčky považujte vždy jen za poslední možnost, jak řešit situaci, kdy si něco nemůžete dovolit, ale nezbytně to potřebujete.

Ve vašich rozpočtech vždy kalkulujte jen s čistými příjmy. Pokud nevíte, jak si čistý příjem z hrubého spočítat, použijte k tomu tuto kalkulačku.

Nezapomeňte do svých příjmů zohlednit i příležitostné melouchy, příjmy z investic nebo pronájmu nemovitostí. Podnikatelům mezi vámi asi budou příjmy kolísat. V takovém případě si příjmy zkuste zprůměrovat s ohledem na několik posledních měsíců a zároveň si vybudujte finanční rezervu pro případ, kdy by příjmy nečekaně na delší dobu klesly! 

Do vašich příjmů zařaďte:

4. Sestavte si bilanci příjmů a výdajů

Bilance příjmů a výdajů může znít jako příšerně komplikovaný termín, opak je pravdou. Vaše bilance se bude řídit následující rovnicí:

Souhrn všech vašich příjmů > Souhrn všech vašich výdajů

Smyslem bilance je pochopit, jak hospodaříte s penězi a zda máte tendence měsíčně spíš víc utrácet, zda se pohybujete někde kolem nuly nebo jestli jste šetřílci a pečlivě si každý měsíc spoříte.

Minimální předpoklad k tomu, abyste si mohli sestavit bilanci příjmů a výdajů, je přehled veškerých finančních transakcí alespoň za jeden měsíc. Přehled získáte například když nakouknete do výpisu z bankovního účtu. V ideálním případě doporučuji, abyste si zanalyzovali měsíců více. Jen tak pochopíte vaše finanční (zlo)zvyky.

Jakmile si takovou bilanci spočítáte, můžete povznést své finanční úsilí o úroveň výše a začít si například měřit spořicí míru.

5. Vyberte si metodu rozpočtu

Když už víte, jaká je vaše bilance za několik posledních měsíců, nastal čas na volbu metody sestavení rodinného rozpočtu. 

Metody rozpočtů jsou:

Rozhodněte se, jakým stylem byste chtěli svůj rozpočet měřit a realizovat. Všechny tři metody jsou si sice celkem podobné, ale je velmi pravděpodobné, že vám jedna bude vyhovovat více než ty ostatní. Zohledněte svoji osobnost a vyberte si tu, která je ideální pro vás a vaše potřeby! 

Je možné, že vám bude nejpříjemnější, když zkombinujete metod více.

Nulový rozpočet

Metoda nulového rozpočtu spočívá v tom, že si alokujete dostupné prostředky k vašim výdajům. U metody nulového rozpočtu doslova platí, že každá koruna bude mít předem stanovený úkol.

Každý měsíc si můžete kategorie upravovat a přizpůsobovat aktuálním potřebám. 

Příkladem může být to, že si první měsíc vytvoříte kategorii „Potraviny“ a vyčleníte si na ní 5.000 Kč. V průběhu měsíce zjistíte, že toho sníte víc, než jste si mysleli, takže v následujícím měsíci na kategorii vyčleníte o něco víc s tím, že z jiné kategorie zase trochu uberete.

Představte si, že Vaše domácnost hospodaří s čistým měsíčním rozpočtem 50.000 Kč. Kategorie vašeho rodinného rozpočtu by v případě metody nulového rozpočtu pak vypadaly následovně:

KategorieMěsíční náklady
Domácnost20.000
Příspěvek na penzi2.000
Stavební spoření2.000
Investice2.500
Doprava2.500
Potraviny7.500
Zábava1.500
Fond na dovolenou750
Kroužky pro děti1.500
Voda a energie2.250
Oblečení2.500
TV, Internet a Telefon2.000
Variabilní přebytek3.500
CELKEM50.000

Při dodržování rozpočtu je nezbytně nutné příjmy a výdaje pravidelně monitorovat. S tím vám pomohou například aplikace Wallet nebo Spendee.

Výhody

Jste si vždy plně vědomi toho, za co utrácíte a odkud plynou vaše příjmy. To vám pomůže uchránit se před tím, že utratíte peníze, které nemáte. Díky tomuto systému budete mít pocit, že máte své finance bezpečně pod kontrolou. Kategorie si navíc můžete kdykoliv přizpůsobit, což vám dává možnost si s rozpočtem doslova vyhrát.

Nevýhody

Nulový rozpočet vám pravděpodobně sežere dost času. Je nutné si pravidelně uspořádávat své příjmy i výdaje do kategorií a nesmíte na nic zapomínat. Moderní aplikace, které čtou data přímo z vašich bankovních účtů, sice udělají většinu těžké práce za vás, co se ale stane, když utrácíte hotovost? V takovém případě na výdaje nesmíte zapomínat a doplnit si je ručně později.

Metodu nulového rozpočtu je poměrně těžké dlouhodobě udržet. Je to jak s dietou – pokud si úzkostlivě přepočítáváte každou kalorii, garantuji vám, že vám celá dieta dříve nebo později začne lézt na nervy.

Proto tuto metodu považuji pouze za krátkodobé řešení, které stačí aplikovat pouze nárazově jednou za čas, nebo ve chvílích, kdy vám teče do bot.

Mimo jiné je poměrně těžké do metody započítávat nenadálé výdaje jako třeba opravu rozbitého kotle nebo pořízením nového telefonu. Stejně tak nemusí být metoda vhodná pro ty z vás, kteří mají nepravidelný příjem.

Obálková metoda

Rozhodnete-li se pro obálkovou metodu, vytvoříte si několik obálek, kam si každý měsíc ukládáte peníze. Z těch obálek pak čerpáte (pokud je to obálka určená na vaše běžné výdaje) nebo si do nich naopak spoříte na finanční cíle.

Ačkoliv se z názvu vyplývá, že si budete ukládat peníze do fyzických obálek, které pak budete schovávat různě po domě, lze tuto metodu tvorby rodinného rozpočtu poměrně snadno aplikovat i díky moderním technologiím. Stačí k tomu mít více než jeden bankovní účet. Skvěle proto poslouží třeba spořicí účty, které nemáte propojené s platební kartou.

Hlavní rozdíl mezi obálkovou metodou a nulovým rozpočtem je ten, že v případě obálek nikdy nemáte všechny peníze na jedné hromadě, kdežto u nulového rozpočtu ano. Proto je obálková metoda vhodnější pro ty méně disciplinované z nás.

Příkladem obálkové metody může být způsob 50-30-20. Čísla reprezentují procentuální alokaci vašich prostředků dle hlavních kategorií:

  • 50 % putuje na naprosté nezbytnosti – domácnost, jídlo a doprava.
  • 30 % rozdělíte mezi kategorie, které sice na život nezbytně nepotřebujete, ale bez nichž by život za moc nestál. Jde především o zábavu, cestování nebo útraty za koníčky. Z této hromádky se také nejsnáze ukrajuje ve chvílích, kdy si potřebujete utáhnout opasek.
  • 20 % přidělíte na splácení dluhů, budování finanční rezervy a investování, přičemž je třeba dodržet toto pořadí.

Podobný systém používám i já. Na svém hlavním účtu u banky N26 mám virtuálně rozdělený účet (ve free verzi možné dvě obálky a hlavní účet), kam si alokuji peníze jako je nájem nebo finanční rezerva.

Výhody

Jednoznačná výhoda obálkového systému je ten, že máte fyzicky oddělené peníze na několik různých účtech. Je jedno, jestli se jedná o hotovost v obálkách nebo na několika různých účtech. Díky obálkové metodě se vám nestane, že omylem utratíte peníze, které máte vyčleněné na jiné aktivity.

Pomocí obálkové metody se také mnohem lépe plánuje na nenadálé výdaje. Jednoduše si zřídíte účet, kde máte svoji finanční rezervu, a využijte ji jen v případě nouze.

Pokud se navíc řadíte mezi jedince, kteří nevěří bankám a hospodaří výhradně s hotovostí, k penězům ve fyzické obálce si pravděpodobně vypěstujete citový vztah. Bude pak pro vás mnohem těžší sáhnout do obálky, ve které si šetříte na vysněnou dovolenou, abyste si z ní koupili nové boty.

Nevýhody

První nevýhoda je evidentní pro ty z vás, kteří opravdu vyčleňují svoje peníze do obálek ve fyzické podobě. Dejte si velký pozor na to, aby se vám obálky náhodou neztratily.

Někoho může otravovat neustále posílat prostředky mezi různými účty a může argumentovat, že to navíc něco stojí. Pokud máte tyto problémy, možná přišel čas na to, přejít k jiné bance. Platby i účty je v současnosti naprosto standardní mít zdarma, tudíž argument neobstojí. Převody si navíc můžete zautomatizovat (což vřele doporučuji).

Výsledovka

V této metodě nejde úplně tak o rozpočet, ale spíše o celkový přehled toho, jak si vedete se svými penězi. Metoda výsledovky by se dala přirovnat k povinně zveřejňovaných ročních hospodařících výsledcích velkých firem.

Výsledovka vám odpoví na důležité otázky. Daří se vám s časem umazávat dluhy? Roste vaše bohatství? Žijete v zelených číslech?

Při sledování výsledovky jde o to, že si v pravidelných intervalech (například čtvrtletně nebo měsíčně) vypíšete aktuální zůstatek na veškerých vašich účtech.

Stejně tak ve výsledovce musíte zohlednit všechny vaše dluhy (včetně hypotéky). Jestli vám to připadá povědomě, máte pravdu. Děláte si jakýsi výkaz zisku a ztrát!

celkové bohatství

Jde hlavně o systém kontroly, který vám řekne, zda se vám držet rodinný rozpočet daří či nikoliv.

Osobně tuto metodu zbožňuju. Každý měsíc se těším, až mi přijde výplata a já si budu moct svou excelovskou tabulku s výsledovkou aktualizovat.

V případě, že byste o takovou tabulku na měření důležitých metrik osobních financí měli zájem, mrkněte na tento odkaz!

Výhody

Cílem každého finančního plánu by mělo být kumulovat jmění. Ne proto, že se nutně musíte stát boháčem, ale proto, že vám to obrovsky usnadní život a připraví vás to na nevyhnutelný důchod.

Tím, že sledujete, kolik máte peněz, si situaci kvantifikujete. Díky vyčíslení si pak můžete například spočítat, kdy můžete odejít do důchodu a z jaké renty budete měsíčně žít.

Nebo můžete jít o krok dál a pokoušet se dosáhnout na finanční nezávislost při aplikaci pravidla 4 %.

Nevýhody

Upřímně, žádná nevýhoda, která by stála za řeč, mě nenapadá. Snad jen to, že kdyby výši vašeho bohatství nějakým záhadným způsobem objevil závistivý soused, tak vás bude mít v ještě menší oblibě než doposud.

6. Zvolte si nástroj na sledování rozpočtu

Nyní si musíte odpovědět na otázku, jakým způsobem budete vše zaznamenávat. Nabízí se tři možnosti, jak to provést:

nastroje na tvorbu rozpoctu

Papír a tužka

Papír a tužka na pomoc!

Jste-li ze staré školy, sáhnete po tužce a papíru a všechno si to poctivě vypíšete. Kategorie, příjmy a výdaje, měsíční rozpočty, všechno! Je to sice trochu více práce, ale proč ne?

Excel

Husákovy děti a ti z vás, kteří příliš nedůvěřují technologickým firmám, které uchovávají vaše data, se nejspíše uchýlí k všemocnému Excelu. I já oblíbený kancelářský software využívám – zaznamenávám si do něj růst vlastního bohatství (a mnoho dalšího) v pravidelných měsíčních intervalech. 

Tabulka pak spočítá alokaci mých prostředků, přepočítává částky mezi cizími měnami a dokonce kalkuluje, za jak dlouho bych mohl dosavadním tempem dosáhnout na finanční nezávislost. 

Doporučuji obětovat vývoji vlastních finančních nástrojů nějaký čas. Pokud nevíte, jak na to, nechte se inspirovat Rozbitým prasátkem a stáhněte si jeho ultimátní šablonu pro osobní finance!

Aplikace

Poslední možností, kterou doporučuji všem, kteří to s rozpočtem myslí vážně, je použít nějakou specializovanou appku. V Čechách lze konec konců doporučit dvě, z nichž obě jsou skvělé a s podivem jsou obě z vývojářských dílen českých programátorů! Jde o aplikace Wallet a Spendee.

wallet vs spendee

Obě aplikace vám umožní importovat a exportovat přehledy, manuálně zaznamenávat transakce, tvorbu rozpočtů či spravování více bankovních účtů.

Jsou dostupné jak v osekané free verzi čili zdarma, tak v placené. Placené verze se v obou případech liší především tím, že vám umožní automatický import transakcí přímo z vašeho bankovního účtu.

Recenzi Wallet od Rozbitého prasátka si můžete přečíst zde.

Pokud nechcete za aplikace platit, jsem přesvědčen, že si vystačíte s free verzí. Budete sice muset transakce zadávat ručně (a budete mít dostupný jen jeden virtuální účet), ale pro potřeby sestavení rozpočtu to zcela postačí! Navíc tím, že zadáváte platby manuálně, si alespoň uvědomíte své útraty.

7. Nechte technologie, ať pracují za vás

V předchozím kroku jste se dozvěděli, že existují nástroje, které vám se sledováním rozpočtů pomohou. Využijte je. Tyto nástroje neexistují pro nic za nic, takže využijte jejich kapacit na maximum.

Další způsob, jak můžete technologie využít, jsou trvalé příkazy. To se hodí především pro ty z vás, kteří se rozhodnou následovat obálkovou metodu. Chcete každý měsíc ušetřit 20 % příjmů? Pokud ano, tak si nemilosrdně nastavte trvalý příkaz, který bude proveden pár dnů potom, co vám pravidelně chodí výplata.

Stejné pravidlo si můžete nastavit například s nájmem, kdy peníze nejdříve “schováte” na spořícím úctě, načež si je den před platbou pošlete zase zpět na účet běžný.

Díky těmto způsobům zamezíte situacím, kdy “omylem” utratíte peníze, které potřebujete na důležité věci ve vašich životě.

Myslím si, že byste měli jít ještě o krok dál a zautomatizovat, co se dá. Čím méně musíte nad svými rozpočty přemýšlet, tím spíše je dodržíte.

8. Věnujte čas sebereflexi

Celý proces sestavení rodinného či osobního rozpočtu by byl k ničemu, kdybyste se příležitostně nepozastavili a nezhodnotili, jak si vedete. Sebereflexe je nesmírně důležitá i v osobních financích.

Alespoň jednou do roka rozpočet zkontrolujte a zhodnoťte, jak si vedete. Zamyslete se nad tím, čeho se vám pomocí rozpočtu podařilo dosáhnout a čeho nikoliv. Pak rozpočet upravte podle potřeby s ohledem na aktuální finanční situaci, příjmy, výdaje a nové cíle.

Jen tak dosáhnete toho, že rodinný rozpočet bude dávat opravdový smysl!

rozpocet a sebereflexe

9. Rady na závěr

Ještě než se pustíte do tvorby vlastních rodinných rozpočtů, přečtěte si pár rad a tipů na závěr!

Nepočítejte každou korunu

Jestliže jste na sebe příliš přísní, nejspíše vám rozpočet moc dlouho nevydrží.

Nesnažte se za každou cenu svým předsevzetím dostát do poslední koruny, jinak se na celý rodinný rozpočet pro ztrátu motivace velmi brzy vykašlete.

Bohatě stačí, když se dvakrát až třikrát do roka ujistíte, že se držíte v zelených číslech a blížíte se ke stanoveným cílům.

Vytvořte si udržitelný systém, který vyhovuje vám

Každý je nějaký a to, co funguje u mě, nemusí fungovat u vás. Je proto důležité se zamyslet nad tím, co bude to pravé ořechové pro vás a vaši jedinečnou situaci. Doporučuji vyzkoušet různé metody a pak se držet té, která vám dává největší smysl. 

Stejně tak se nebojte využít veškeré pomoci, kterou máte k dispozici. Poproste partnera či partnerku, ať vás pravidelně kontrolují. Nastavte si denní upozornění na přesažení rozpočtů v budgetovací aplikaci. Pověste si obrázek pláže v Karibiku nad obálku s označením “dovolená”.

Rozpočet ve své podstatě není nic jiného než zvyk. Pokud je pro vás tento zvyk důležitý a má pozitivní přínos na vás život, udělejte všechno, co je ve vašich silách, abyste se zvyk naučili dodržovat. Jestliže nevíte, jak na to, doporučuji k přečtení inspirativní knihu Atomové návyky, která se problematikou zvyků detailně zabývá.

Užijte si to

Ptáte se, jak si proboha můžete užít něco tak otravného, jako je rozpočet? Je to jednoduché! Vytvořte si kategorii s názvem “zábava”, z které budete čerpat vždy, když se chcete odměnit, užít si nebo udělat něco spontánního! 

Díky tomu už vám nikdy nebude líto, že utrácíte peníze na dovolenou za pivo s kamarády.

Tohle vám asi žádný finanční poradce nikdy v životě neřekne, ale utrácení peněz je stejně důležité jako jejich hromadění!

Nebuďte na sebe příliš přísní, přesto buďte zodpovědní

Jsou měsíce, kdy se pokazí, co se zkazit dá. Někdy se zkrátka dodržení stanoveného rozpočtu nepovede, takže se z toho zbytečně nestresujte. Na druhou stranu nad tím ani nemávejte rukou! 

Zkuste se zamyslet, co se nepovedlo a reflektujte to v budoucnosti.

Buďte realističtí

Začněte s rozpočtem zlehka a nedávejte si neuskutečnitelné cíle. Když začnete tím, že si řeknete, že každý měsíc 60 % všech příjmů ušetříte, jsou vaše rozpočty už na počátku odsouzeny k zániku.

Rodinný rozpočet jako nutné zlo

Přiznám se, že nejsem velkým nadšencem do rozpočtů. Jsem si ale vědom toho, jaké výhody vyrovnaný rodinný rozpočet nabízí, a tak se snažím kombinovat více uvedených metod tak, aby pro mě byl systém udržitelný a co nejméně časově náročný.

Moc mi nevadí, když z měsíce na měsíc sem tam utratím za některé kategorie méně a za některé více. Nejdůležitější pro mě je, že dlouhodobý trend je rostoucí, tedy že se moje celkové bohatství každých pár měsíců zvýší.

I vám stačí, abyste do osobních či rodinných rozpočtů investovali zpočátku jednorázově trochu více času a pak experimentovali jak se samotnými metodami, tak s praktikami sebekontroly, abyste se ke svým cílům skutečně blížili. A automatizace veškerých plateb také neuškodí.

Díky rozpočtu a systému sebekontroly budete mít nejenom víc peněz, ale i spokojenější život. A to za to stojí!

Pusťte se do tvorby vlastních rozpočtů nebo si stáhněte vzor rodinného rozpočtu od Rozbitého prasátka!

A jak si sestavujete rodinný rozpočet vy? A držíte se ho? Nebo si myslíte, že rodinný rozpočet je zcela zbytečný a žijete bez něj? Pište do diskuze pod článkem nebo na [email protected]!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

hezký článek

Jo díky, u nás doma volíme obalkovou metodu měsíčního spoření, nemáme žádné životní spoření ani životní pojistky. Takže si dáváme finance stranou a až budem mít víc peněz stranou založím nějaký účet na který si úspory vložíme. Jinak tedka jsme si našli bydlení tady https://www.bigle.cz/ a už máme vše vyřešené i hypotéku zařízenou a když vše poplatime a odecteme náklady na jídlo zábavu a prostě vše tak nám zbývaji necelé 4tis do plusu za každý měsíc a to si myslím že není nejhorší když už méně vlastní bydlení.

Ač delší, tak bych řekl, že velice poučný článek – díky za to! 🙂 Žijeme spolu s partnerkou něco málo přes jeden rok a nikdy jsme rodinný rozpočet neřešili, až do té chvíle než se nám narodilo mimčo. Holt se teď prostě musíme trochu uskromnit a například si odpustit letní dovolenou u moře. Přesto bych ale rád někam vyrazil, když budu mít dovolenou v práci, tak například pod stan v rámci ČR do nějakého pěkného kempu.

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi