Rozbité prasátko

Jak investovat a proč na tom záleží?

Investice jsou jedním ze čtyř základních pilířů webu Rozbitého prasátka a abych byl upřímný, jsou také mým tématem nejoblíbenějším. Ostatně investování a nadšení pro něj mě přivedlo na myšlenku blogu o osobních financích a vy dnes díky tomu čtete následující řádky. Otázka tedy zní, jak investovat a proč byste i vy měli naskočit na investiční vlak, když jeho cílová stanice je vzdálená mnoho a mnoho let?

Z příspěvku se dozvíte:

jak investovat

Proč byste měli investovat?

Kdo neinvestuje, okrádá rodinu. Vskutku, dlouhý investiční horizont a časté a pravidelné vklady do kvalitní a spolehlivé investice (o těch více v budoucích příspěvcích) dle vašeho výběru vám zaručí maximální návratnost.

Pokud začnete investovat brzy, tak i díky častým vkladům malých částek využijete efekt sněhové koule v podobě složeného úroku. Díky němu se vám nakumuluje velký balík peněz, což vám zaručí budoucnost, kdy nemusíte počítat každou korunu.

Investování po hodně dlouhou dobu je poměrně dobrý recept na to, jak poctivě zbohatnout.

rostouci graf

Jak začít investovat a co musíte splňovat

Pokud už blog Rozbitého prasátka nějaký ten měsíc čtete, možná si pamatujete na článek Investiční seznam. Zde je diskutováno několik předpokladů, které byste vy jakožto investoři měli splňovat předtím, než začnete investovat. Dle těchto předpokladů byste měli:

  • Mít finanční rezervu pro případ nouze
  • Přispívat na doplňkové penzijní spoření
  • Investovat peníze, o které můžete „přijít“
  • Mít na investování nervy (a jde to, i když je nemáte!)
  • Vědět, do čeho investujete
  • Myslet na budoucnost

Pokud si můžete odškrtnout všechny položky ze seznamu, můžete, ba dokonce byste se měli pustit se vší vervou do investování.

Vzhledem k tomu, že investování je velmi široký pojem, musíte pochopitelně vědět, do čeho chcete investovat. Nikdy nechoďte za kýmkoliv s otázkou “do čeho bych měl investovat?” Taková situace je receptem na katastrofu, neboť už z principu vám tázaná osoba odpoví buď o způsobu, jakým investuje on či ona a v horším případě vám doporučí investiční produkt, z kterého bude mít největší užitek.

Pokud chcete začít investovat, ujasněte si, do čeho to bude. Jednoduchým způsobem, jak začít, je si udělat potřebné rešerše na internetu a zjistit, do čeho v dnešní době vůbec investovat lze. Z výsledků si pak vyberte produkt nebo sektor, který vás nejvíce zajímá a kterému alespoň trochu rozumíte. A pokud ničemu nerozumíte, tak se dovzdělejte! Rozbité prasátko je velmi dobrým začátkem vaší cesty za sebevzděláváním. Hlavně nemějte strach, každý nějak začínal.

Možností, jak investovat, je nepřeberné množství, a to ať už se jedná o klasické akcie a dluhopisy, o peer-to-peer půjčky mezi lidmi nebo o investice do raritních lahví alkoholu. Definice investice je pořízení statků, které nepřinášejí okamžitý prospěch, ale umožní zvýšení produkce statků v budoucnosti. To znamená, že vše, co by vám v budoucnu mohlo přinést zisk (ale i ztrátu), lze považovat za investici. Takže investicí se rozumí i třeba vzdělání!

Kde investovat

Pokud už víte, do čeho přesně chcete investovat, musíte si najít platformu, která vám investování umožní. Pokud jde například o státem regulovaný prodej cenných papírů, musíte takový obchod zrealizovat u ověřeného brokera. Brokerem je kvalifikovaný profesionál, který drží licenci s možností nakupovat a prodávat cenné papíry na burze.

V případě investování do nemovitostí zase budete nejspíš shánět realitního makléře a pro již zmíněnou láhev vybrané 30leté whiskey nepůjdete do Tesca, ale raději do specializovaného obchodu. Každá investice má své místo, kde ji můžete uskutečnit, a to často za poplatek, na který byste si měli dávat pozor.

Ve chvíli, kdy začínáte, vyhněte se velkým investicím. Jestli-že vás někdo láká na super obchod s podmínkou, že musíte přijít s vkladem 100.000 Kč, dejte od takového pokušení ruce pryč. Není pravda, že investovat mohou jen bohatí, jde to i za pár šlupek! Například čeká platforma Portu umožňuje zřízení účtu už při vkladu 1.000 Kč a Mintos si založíte už s pár stovkami v kapse. Začněte zlehka s malými částkami a učte se za pochodu.

rozcesti a nevi kam

Kdy začít investovat

Investice by měla být dlouhodobou záležitostí. Bohužel tomu tak většinou nebývá a často se hledí pouze na co největší zisk za co nejkratší dobu. To je také chvíle, kdy spousta lidí přichází o velké peníze, což je v konečném důsledku i důvod, proč se investování drží tak špatná reputace.

Pokud jste však inteligentní investor a víte, že chcete a budete investovat po velmi dlouhou dobu, riziko krachu výrazně minimalizujete. To lze vyčíst i z následujícího grafu, který jsem si vypůjčil od německé Robo-advisory služby Scalable Capital (celý článek zde).

scalable capital pyramida

Uvedený graf je opravdu krásnou (a hlavně na opravdových datech založenou) ukázkou toho, že stojí za to investovat. Ve zkratce se z něj dozvíte, jaká je vaše průměrná roční návratnost, pokud investujete do amerického akciového trhu v daném roce. Je důležité poznamenat, že od roku 1990 si svět prošel dvěma významnými krizemi, a to v roce 2001 (Internetová horečka) a 2008 (Velká recese).

Investovali jste do amerického trhu v roce 2008 kdy během několika měsíců ztratil skoro polovinu hodnoty? Pokud jste s investicí setrvali a reinvestovali dividendy, k roku 2019 jste už dosáhli na roční návratnost kolem 8 % a to i přes všechen mediální humbuk a faktický propad hodnoty vaší investice v době krize.

Z toho lze vyvodit, že investovat byste měli začít co nejdříve a setrvat s ním co nejdelší dobu, protože jedině tak roztáhnete riziko na dlouhý časový horizont a maximalizujete tak návratnost.

Nejlepším okamžikem, kdy začít investovat, bylo v den vašeho narození, druhá nejlepší chvíle je právě teď. Pokud je vám 20 a čekáte na to, až zase klesne ekonomika abyste nakoupili akcie za co nejnižší cenu, nečekejte, protože k tomu nemusí dojít po dobu dalších pěti let a vy se zaprvé stáváte spekulantem a za druhé přicházíte o zisky plynoucí z držení investice po onu uplynulou dobu.

Jak správně investovat

Četnost a trvání vašich investic je většinou největší rozdíl mezi finanční nezávislostí a státním důchodem v 70 letech. Pokud by byla jedna věc, kterou by měl každý finanční poradce (mezi které se já v žádném případě neřadím) hlásat svým klientům, tak je to fakt, že čím dříve začnete investovat, tím více budete mít pravděpodobně (protože stát se může cokoliv) v důchodu peněz.

Pokud nevěříte, zde je modelová situace. Představte si trh jako celek, který má průměrnou historickou návratnost přibližně 6 % ročně. Vy se rozhodnete, že chcete vydělat milion a budete mít štěstí, že po celou dobu vašeho investičního horizontu trh pošlape jako hodinky. Má to ale jeden háček, chcete mít milion korun za 10 let! Jak dlouho by vám to trvalo?

*Asi by vám to došlo, ale místo dolarů si dosaďte koruny

milion za deset let

Pokud byste investovali každý měsíc a začali s velkou kulatou nulou na kontě, museli byste každý měsíc přikoupit podíl v hodnotě asi 6.150 Kč, což opravdu není malá částka.

Vy jste ale edukováni a víte, že když začnete s investováním brzy, složený úrok bude pracovat za vás. Máte na všechno dost času a řeknete si, že si můžete dovolit se stejnou návratností investovat po dobu 30 let. Jaký je rozdíl mezi prvním příkladem?

Rozdíl je propastný. Abyste dosáhli milionu se stejnou návratností, ale tentokrát měli na dosažení magického milionu 20 let k dobru, stačí vám měsíčně posílat do fondu pouze 1.000 Kč měsíčně. Na délce investičního horizontu záleží!

Nehledě na to, že v případě 30 let vrazíte do investice „pouze“ 300.000 Kč z vlastní kapsy, kdežto v předchozím případě plných 750.000 Kč.

milion za 30 let

Na nic nečekejte

Pokud na vás článek působí tak, že investování je snadné a zvládne ho i cvičená opice, máte v podstatě pravdu. I tak všechny urguji, aby se nejprve v problematice vzdělali. A jakmile tak učiníte a budete splňovat všechny předpoklady pro zahájení investičního života, můžete si třeba založit investiční účet třeba u již zmiňované firmy Portu nebo rovnou na vlastní pěst nakupovat akcie a ETF na portálu Degiro. Možnosti jsou!

V příštím článku vám Rozbité prasátko naservíruje desatero investičních přikázání, kterých byste se měli držet, abyste se stali úspěšnými investory. Spoiler alert – hned potom bude následovat obsáhlý příspěvek o tom, do čeho lze pro rok 2020 investovat! Máte se na co těšit. Rozbité prasátko se rozhodně nemůže dočkat!

A nyní, když už víte, jak investovat, hurá na to!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi