Rozbité prasátko

51 vyzkoušených způsobů, jak ušetřit na jídle a stále se stravovat zdravě!

Užírají vám výdaje za jídlo peníze z bankovního účtu?

Nejste jediní. Otázku, jak ušetřit na jídle, si položí alespoň jednou během života každý – ať už jde o studenta, který přežívá na čínských polévkách, nebo o rodinu se třemi kluky, kteří dospívají.

Rozbité prasátko pro vás sestavilo seznam 51 ověřených způsobů, jak ušetřit na jídle, ale zároveň kvůli tomu neobětovat zdraví*!

*To znamená, že kuchařku Ládi Hrušky v seznamu vynecháme.

Jak ušetřit na jídle?

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

jak ušetřit na jídle sociální sítě

1. Naučte se vařit

Každý, kdo umí vařit, mi dá nejspíš za pravdu – jídlo je připravováno s větší láskou, je často mnohem zdravější než jeho restaurační protějšek, je ho víc a především je jeho celková cena nižší. Naučte se a zdokonalte několik vlastních receptů a máte první velký kuchyňský zlepšovák, jak ušetřit na jídle. Mimochodem – vaření je víc než jen míchaná vajíčka.

2. Sestavte si rozpočet

A zase ten rozpočet. Na webu Rozbitého prasátka se mu bohužel nevyhnete. Rozpočet je však skvělým způsobem, jak ušetřit na jídle. Pravděpodobně tušíte, kolik přibližně měsíčně projíte. Když si to zaznamenáte do aplikace jako je Wallet, tak se vám pak nemůže stát, že z měsíce na měsíc nějak významně a hlavně nečekaně vámi stanovený rozpočet překročíte. Rozpočet vás zkrátka drží na uzdě.

3. Jezte méně venku

Jídlo mimo domov bývá zpravidla dražší, než pokud si stejnou verzi vašeho oblíbeného pokrmu uvaříte doma. Zkuste omezit návštěvy restaurací, vaše peněženka vám za to určitě poděkuje.

4. Připravujte si s sebou jídlo do práce

Nadáváte, že se jídlo v jídelně nebo v oblíbené restauraci vašich kolegů nedá jíst? Tak si připravte vlastní oběd a na neoblíbenou vývařovnu se vybodňete.

5. Připravujte si svačiny

Nejenom děti mohou chodit do školy se svačinou. Přemýšleli jste někdy, že byste si s sebou do práce připravili krabičku se svačinou také? Jestli ne, tak to někdy zkuste.

6. Vytipujte si cenově dostupné restaurace v okolí

Ve chvílích, kdy už musíte jíst venku, tak mějte vždy v zásobě pár podniků s dobrým poměrem cena/výkon. A nezapomínejte, že jídelny často bývají výhodnější než restaurace.

7. Vařte ve velkém

Když už se pustíte do vaření, není nic lepšího, než to doslova přehnat a navařit toho tolik, jako byste živili smečku vlků. Vaření většinou stojí čas – příprava kuchyně, předkrájení surovin, vystávání před plotnou atd. Asi mi dáte za pravdu, když řeknu, že připravujete-li guláš z půl kila nebo kila hovězího, už na tom moc nesejde. Vařte ve velkém, ušetříte tím čas i peníze!

Hospodařte s penězi

Nikomu na vašich penězích nezáleží tolik jako vám. Naučte se s nimi správně zacházet a přestaňte žít z měsíce na měsíc.

8. Vařte z gruntu

Jestliže vaříte z gruntu, ušetříte na jídle hned v několika ohledech. Vaříte ze základních potravin, které jsou zpravidla levnější než polotovary. Dále můžete připravit mnohem více jídla, můžete si ho uzpůsobit podle vlastní chuti a nakonec je jídlo i mnohem zdravější.

9. Nekupujte polotovary

Předpřipravené výrobky vám sice někdy ušetří čas, rozhodně ale nejde o potraviny kvalitnější a už vůbec ne levnější. Zkuste si příště udělat knedlíky sami!

10. Zkoušejte nové recepty

Nikdy nevíte, kdy narazíte na nový oblíbený recept. To ho ale nejdříve musíte objevit a vyzkoušet. Zkuste přeskočit tradiční víkendové řízky s bramborem a místo nich si udělat indické curry. Třeba vám to zachutná!

11. Využívejte mrazák

Možná vám stejný pokrm k obědu a večeři (a druhý den to samé) moc chutně nezní. V takovém případě začněte využívat mrazák. Přebytek, u kterého tušíte, že ho sníst nezvládnete, zmrazte a vytáhněte ho, až ho budete nejvíc potřebovat nebo se vám nebude chtít vařit.

12. Před zmrazením potraviny rozkrájejte

Ne vždycky chcete vařit z celého kusu masa, který vám odpočívá v mrazáku. Pokud je maso vcelku, tak to máte smůlu, budete ho muset rozmrazit chtě nechtě. Když si maso nejprve předkrájíte, můžete pak vždy vytáhnout jen tolik, kolik potřebujete. Tím se vyvarujete zbytečnému plýtvání.

13. Neplýtvejte jídlem

Jak ušetřit na jídle? Neplýtvejte s ním. Kupujte vždy jen to, co spotřebujete, a pokud se vám zdá, že nějaká potravina už to má “za pár”, snažte se jí zpracovat co nejdříve.

14. Nevyhazujte něco jen proto, že je to po datu spotřeby

Minimální trvanlivost neboli datum spotřeby je často chápáno jako hranice toho, kdy je jídlo ještě v pořádku a když už musí pryč z lednice. Jsem přesvědčen, že s jogurtem den po minimálním datu spotřeby nic není a můžete si na něm v klidu pochutnat. I přesto ho nejprve podrobte zběžnému čichovému testu.

15. Plánujte jídelníček

Nenávidím, když nevím, co budu mít k obědu. Abych se vyhnul zbytečné nerozhodnosti a následně utrácel za něco, co vlastně ani nechci, tak si jídlo radši naplánuju alespoň den dopředu. Nehledě na to, že jídelníček je ultimátní zbraní v nekončícím boji s dietou.

16. Nakupujte s plným žaludkem

Člověk, který vymyslel přísloví “hlad je nejlepší kuchař”, asi nikdy nevařil hladový. Když nakupujete hladoví, je mnohem vyšší pravděpodobnost, že hrábnete po slaných či sladkých pochoutkách, které byste si jinak dokázali odepřít. A každý pytel brambůrků je nechtěná extra útrata.

17. Nakupujte s nákupním seznamem

I když hlad nemáte, stále jste náchylní k neuváženému nákupu potravin, pro které jste ani nepřišli. Moc se tím netrapte, supermarkety jsou navržené tak, abychom v nich všichni utratili co nejvíce peněz. Taste proti nim silnou zbraň v podobě nákupního seznamu a ušetřete při nákupech.

18. Vyzkoušejte levnější supermarket

Lidl se velmi dlouho v Čechách netěšil dobré pověsti, dle mého názoru jde však o skvělý řetězec. Spousta potravin v Lidlu je velmi kvalitních a především levnějších, než je tomu v případě konkurence.

19. Nenakupujte v prémiových obchodem či supermarketech (alespoň ne všechno)

Osobně miluju řetězec Sklizeno. Všechno tam na mě působí doslova k nakousnutí. A taky se pak nikdy nemohu divit, že utratím 1.000 Kč za potraviny, které mi vystačí sotva na dvě porce jídla. Nebuďte jako já. Ptáte-li se, jak ušetřit na jídle a zároveň chodíte do Delmartu, Sklizena nebo místní zdrávky, tak s tím přestaňte a rázem ušetříte stovky korun.

20. Kupujte supermarketové značky

Poznali byste při ochutnávce se zavázanýma očima rozdíl mezi fazolemi od Bonduelle a Tesco značky? Já taky ne. Na cenovce je ale rozdíl celkem markantní. Nákup supermarketových značek je dalším jednoduchým způsobem, jak ušetřit na jídle.

21. Podívejte se v supermarketu o regál níže

Než něco položíte do nákupního košíku, podívejte se ještě o regál níže a přesvědčte se, zda nelze koupit levnější verzi produktu. Tahle poučka je aplikovatelná především na základní potraviny jako mouka, rýže, ovesné vločky, luštěniny nebo ořechy (rozhodně nedoporučuji aplikovat na pivo).

22. Nekupujte něco jen proto, že je to ve slevě

Impulzivní nákupy jsou při nákupech potravin vaším největším nepřítelem. A co může vzbudit větší touhu, než je cenovka se slevou. Než po zlevněném zboží sáhnete, zeptejte se sami sebe, zda byste si něco takové koupili i v situaci, kdy by zboží zlevněné nebylo.

23. Využívejte slevy ve váš prospěch

Toto tvrzení se může zdát jako kontradikce předchozího bodu, rozdíl však je v tom, že slevu využijete jen na zboží, které by ve vaší kuchyni skočilo tak jako tak. Když už každé ráno jíte ovesnou kaši a náhodou se stane, že je vaše oblíbení značka v 30 % slevě, kupte si do zásoby sáčků více. Pozor, nepleťte si zásobu s přípravou na jadernou katastrofu. Využití slev se pak vztahuje zejména na trvanlivé potraviny.

24. Nakupujte ve velkém

Jak ušetřit na jídle co nejvíce? Nakupujte ho v co největším množství! To vám sice nemusí dávat velký smysl, ale větší množství jídla zpravidla bývá levnější. Takže abych využil příklad s ovesnou kaší z předchozího příkladu – 1 kg balení vás nejspíš vyjde levněji než 250 g.

25. Přepočítejte si cenu na stejnou měrnou jednotku

A když už jsme u nákupu ve velkém, tak se sluší dodat poznámku ohledně přepočtu jednotek. Nebojte, nejde o velkou matematiku, podobné věci se normálně vyučují na nižším stupni základních škol. Při nákupu si vždy porovnávejte cenu ve stejných jednotkách, tedy například v korunách za litr nebo kilogram.

26. Nakupujte potraviny bez dětí

Málokdo odolá žadonění dítek, která se snaží prosadit si svou – koupit si Kinder překvápko. Vajíčko stojí téměř 30 Kč, rozhodně se nedá považovat za hodnotný a zdravý pamlsek a hračku děti dost možná stejně brzy ztratí.

nenakupujte s dětmi a ušetřete na jídle

27. Používejte nákupní slevové kartičky

A ještě dodatek ke slevám – naučte se používat slevové zákaznické kartičky vašeho oblíbeného supermarketu. Jasně, obchody si vás jen snaží udržet jako své zákazníky, ale co je na tom špatného? Když už k nim chodíte nakupovat pravidelně, nechte se za to odměnit drobnými slevami. Billa Bonus Club, Tesco Clubcard nebo Kauflandcard by neměly chybět ve vaší peněžence, jestliže do řetězce chodíte nakupovat pravidelně. A když hledáte velmi specifické potraviny, podívejte se na Plné peněžence, zda náhodou nejde koupit se slevou!

28. Noste s sebou krabičky na jídlo

Když už chodíte jíst mimo domov, používejte vlastní krabičku na jídlo. Zdaleka není pravidlem, že krabičku na jídlo s sebou dostanete zdarma. 3 Kč nemusí znít jako mnoho, ale jestliže si za krabičku připlácíte denně, za rok se vám to nasčítá na téměř 700 Kč. Děkuji, raději krabičku.

29. Pokud nesníte jídlo v restauraci, nechte si ho zabalit

V pizzeriích bývá zvykem, že když nedojíte pizzu, personál vám ji s radostí zabalí s sebou. V ostatních restauracích by tomu nemělo být jinak.

30. All you can eat? Ano prosím!

Jako studentovi se mi stávalo, že jsem šel na několik tělocviků po sobě. Basketbal jsem si prostě nemohl nechat ujít. Naštěstí hned nedaleko tělocvičny byla indická restaurace, která nabízela za 125 Kč all you can eat bufet. Na zděšení, které obsluze v očích zaplálo pokaždé, když jsem se svými vyhladovělými kamarády na restauraci zaútočil, vzpomínám nostalgicky dodnes.

31. Noste s sebou nákupní tašku

Igelitové tašky dnes v supermarketech dostanete už jen na vyžádání a za malý příplatek. Noste si s sebou vlastní látkovou tašku a ušetřete při každém nákupu několik korun.

plátěné tašky

32. Nakupujte sezónní potraviny

Kdo by nemiloval období čerstvých jahod a borůvek? Nebo sklízení jablek na podzim? Sezónní produkty jsou chuťově bezkonkurenční a mimo jiné jsou levnější než obvykle. Využijte toho a přejezte se v létě třešněmi!

33. Nebojte se mraženého ovoce

Spousta lidí považuje mražené ovoce za potraviny druhé kategorie. Pravda je taková, že mražené ovoce je nejenom levnější, ale často i mnohem kvalitnější než čerstvé ovoce mimo sezónu. Nehledě na to, že si uchová svůj profil živin a vitamínů.

mražené ovoce

34. Neutrácejte zbytečně za biopotraviny

Biopotraviny obvykle stojí výrazně více než jejich “obyčejní” protějšci. Netřeba dodávat, že u spousty z nich za to ta investice nestojí. U takových brambor těžko rozeznáte rozdíl mezi bio bramborou a normální bramborou. Výjimku vidím u ovoce a obecně u křiklavě zbarvených plodin. Bio verze totiž bývají mnohem méně chemicky ošetřeny než ty obyčejné. A proč šetřit na zdraví?

35. Nekupujte balené ovoce či zeleninu

Jednoduchá poučka, jak ušetřit na jídle – vybíráte-li mezi potravinami na váhu a balenými, tak se vždy rozhodněte pro první možnost. Z 99 % jde totiž o levnější variantu toho samého. Vy tak ušetříte peníze, ale i životní prostředí.

36. Nakupujte potraviny on-line

Už jste si někdy objednali něco z Rohlíku nebo Košíku? Ne? Tak to zkuste! Pravda, on-line objednávání potravin asi nepatří ke způsobům, jak ušetřit na jídle, ale některým z vás to může uvolnit spoustu času, který pak můžete využít mnohem lépe. Co je lepší, hodina a půl strávená v Globusu nebo hodina a půl venku s rodinou? Ne vždy jde pouze o úspory finanční.

37. Podporujte místní farmáře

Farmářské trhy rozhodně nepatří k tomu nejlevnějšímu. Takové trhy na Kulaťáku nebo na Náplavce v Praze jsou spíše pastí na turisty a nakupovat zde potraviny moc smysl nedává. To však nemusí platit na menších lokálních trzích v maloměstech nebo okrajových částech velkoměst!

38. Kupujte lokální produkty

V Poděbradech jsou mlékárny, na Žatecku pivovary a v téměř každé vesnici se najde pěstitel brambor. Prozkoumejte, jaké máte možnosti přímých nákupů “od zdroje”.

39. Používejte appky na jídlo

Díky bohu za chytré telefony. Dnes vám pomohou ušetřit i na jídle. Nevěříte? Tak vyzkoušejte Dojez mě nebo Nesnězeno. Můžete si s nimi nakoupit ve slevách potraviny, které by jinak přišli zcela na zmar. Finanční úspora a dobrý skutek v jednom!

40. Pijte jen a pouze kohoutkovou vodu

Balená voda je největší past na peníze. Řekněme, že musíte za den vypít 3 litry tekutin. Litr a půl vody Mattoni stojí asi 10 Kč. Pokud každý den pijete balenou vodu, za rok utratíte 7.300 Kč! A cena za stejný objem kohoutkové vody? Asi 50 Kč.

41. Jezte méně masa a živočišných výrobků

Nemusíte se nutně stát vegany, abyste jedli méně masa a živočišných výrobků. Stačí si udělat osobní výzvu zkusit jeden den v týdnu být bez masa. Je to levnější a vaše tělo to také ocení.

42. Jezte více luštěnin

Luštěniny bohužel nepatří mezi oblíbené potraviny na talíři Čechů, a to je obrovská škoda. Třeba taková čočka je skvělým zdrojem bílkovin (8 g/100 g), železa, vlákniny a nepřeberného množství dalších zázračných látek blahodárných pro tělo. A to nejlepší? 1 kg koupíte i za tak málo jako je 70 Kč.

jezte luštěniny

43. Připravujte si vlastní kávu

Osobně miluji kávu a jsem ochoten za ní utrácet poměrně dost peněz. Proč bych to ale dělal, když si mohu skvělý šálek uvařit vlastnoručně doma? Zkuste to taky. Každodenní cappuccino na cestě do práce se prodraží.

44. Omezte cukr

Zpracované jídlo plné cukru bude vždycky dražší než obyčejné ovoce. Udělejte tělu laskavost a neutrácejte za něj

45. Špagety s kečupem? Zkuste raději rajčata!

Špagety s kečupem jsou pokládány za ultimátní studentský pokrm (spolu s čínskou polévkou). Za zamyšlení stojí fakt, že půl kila kečupu stojí tolik jako kilo rajčat. Složení kečupu nechme stranou. Jasně, omáčka z rajčat bude stát trochu práce, ale výsledkem bude levnější, chutnější, a hlavně zdravější jídlo.

46. Vyzkoušejte půst

Intermittent fasting (česky jednoduše přerušovaný půst) je jednou z nejpopulárnějších diet současnosti. V krátkosti jde o to, že jíte pouze v předem stanovených časových oknech (například od 9 do 5). Co to znamená z hlediska úspor? Že pokud dietu striktně dodržujete, osekáte svůj jídelníček o jakékoliv prohřešky (zejména) po setmění – čokolády, brambůrky, tlačenka v hospodě atd. A to z půstu činí ultimátní způsob, jak ušetřit na jídle.

47. Mějte vlastní zahrádku

Česko je národem kutilů a zahrádkářů, takže asi netřeba komukoliv připomínat, jaké výhody přináší vlastní zahrádka s ovocem a zeleninou. A když nemáte venkovní prostor, zkuste si udělat malou zahrádku na balkoně. Bylinkám se tam daří moc dobře.

bylinky na balkóně

48. Směňujte potraviny v sousedství

Někdo má brambory, jiný zase slepice a ostatní mají na zahradě jabloň. Přijde sezóna a vy máte tolik jídla, že nevíte, co s tím. Dětem už lezou okurky ušima a vy se tak rozhodnete obdarovat sousedy. Pokud máte solidní sousedy, laskavost vám určitě oplatí!

49. Naučte se zavařovat

Babičky věděly, co dělat s nespotřebovaným jídlem. Osobně jsem nikdy nezavařoval, ale myslím si, že zavařování je dobrým způsobem, jak ušetřit na jídle. Lepší, než kdyby se jídlo zkazilo.

50. Vařte si vlastní pivo či víno

Pokládáte se za pivaře? Tak to dokažte. Uvařte si v obýváku vlastní ležák!

51. Nešetřete na zdraví

Jste to, co jíte. To je bohužel pravda, s kterou musíme všichni žít. Ačkoliv lze na jídle ušetřit spoustu peněz, jsou věci, na kterých byste neměli šetřit. Nekvalitní potraviny a životospráva vám možná ušetří stovky korun v současnosti, ale v budoucnu v lepším případě vyústí v poplatky za lékaře a v horším případě vám může zkrátit život o dlouhé roky. Jezte zdravě!

Jak šetří na jídle česká youtuberka Hana Winkel.?

A co vy? Máte nějaký ultimátní způsob, jak chytře ušetřit na jídle, aniž by to bylo za cenu kvality či zdraví? Pište do diskuze pod článkem nebo na [email protected]! A jestli vás zajímá, jak ušetřit ještě více peněz v domácnosti, pokračujte ve čtení na následujícím odkazu!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Roky praktikuji platbu kreditní kartou – cokoliv utratím, dostanu procenta zpět. Další dobrý trik je založit věrnostní kartičky ve svém oblíbeném supermarketu na každého člena rodiny (ne nadarmo dávají třeba tři k jednomu účtu). Když používá každý svou, dostanete více slev, které při nákupu uplatníte. V Bille třeba narozeninová 10 % sleva na nákup několikrát za rok (máma, táta, babička, děda)… Více polévek – dělám třeba 5 litrů vývaru nebo nějaké luštěninové. Je toho hodně, zasytí se tím a snadno se připraví i servíruje (jen se ohřeje v mikrovlnce). Dva talíře polévek zasytí a zaplní žaludek a nemusím si pak… Číst vice »

Mall (https://www.mall.cz/mallkarta) – vrací 2 % z každé online platby. A kdo ještě nemá účet u Raifky, doporučuji založit (je to zdarma a bez podmínek) a ještě dají 2 000 Kč na nákup v Mall. Poté od Raiffeisen banky klasickou kreditku, kde vrací 1 % z nákupů na internetu, ale hlavně v kamenných prodejnách… Poplatky jsou u obou 50 Kč za měsíc… Zoubky tam moc nemají – zkrátka je využívat ve svůj prospěch, včas splatit a ještě za to dostat zaplaceno 🙂 … Ideální způsob, jak žít za peníze někoho jiného a ještě z toho něco mít 🙂 .

Moc hezky napsaný článek, hlavně hodně obsáhlý a snaží se zajít také trochu do hloubky, ne jen obyčejné povrchní rady jako „musíte toho nakupovat méně“, apod. 🙂 Já jsem jako matka samoživitelka zodpovědná za 3 děti a vzhledem k tomu, že nemám úplně vysoký plat, tak musím přemýšlet i při nakupování potravin. Pomáhá mi v tom třeba to, že si před nákupem na telefonu projedu akční letáky obchodu, kam zrovna jdu a pak mohu vybírat dle ceny 🙂

No je toho dost jak ušetřit, já vím že e to pro někoho nechutný ale znáte dumpster diving u supermarketu vyhazují dost často zdravé jídlo hlavně teda ovoce a zeleninu někdy i pečivo. Ale dají se najít i třeba balené potraviny. A třeba ve Španělsku je to docela běžné. Jinak co se týká jídla tak docela zdravější a levné jídlo mají tady https://fitkitchen.cz/ jednou za čas si tam něco objednám.

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi