Rozbité prasátko

Správa financí vždy na dosah ruky? Zkuste mobilní aplikaci Wallet!

Správa financí může být ubíjející záležitostí. Komu by se chtělo s sebou vždy mít po ruce tužku a sešítek a každou transakci si ručně zaznamenávat! Nebojte, nic s sebou už tahat nemusíte, jelikož existuje spousta aplikací, které vám se správou osobních financí pomohou. Nejlepší z nich je v současnosti dle Rozbitého prasátka mobilní aplikace Wallet!

Obsah článku

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

správa financí

Správa financí je nezbytná součást správného hospodaření

Výrazy finanční rezerva, rozpočet, osobní cashflow nebo kategorizování výdajů nezní zdaleka tak sexy, jako pojmy Bitcoin nebo Peer-to-Peer investice. To ale neznamená, že by správa financí, zejména těch osobních, nebyla důležitá, naopak!

K čemu vám tak bude investice do Applu, když při ztrátě zaměstnání musíte všechny svoje pozice prodat? Máte na konci měsíce hluboko do kapsy? Odložte investování a nejprve se dostaňte do finanční kondice. Začněte lépe hospodařit!

Zaznamenávání plateb společně s neustálým přehled o vlastních osobních financích nikdy nebylo jednodušší. Jasně, můžete si všechno psát do excelovské tabulky, proč ale nepřesunout každodenní příjmy a výdaje do aplikace v telefonu?

Wallet vám s tím pomůže.

Co je to aplikace Wallet a jak vám pomůže se správou financí?

Aplikace Wallet je česká aplikace na správu osobních financí. Přesně tak, velký potlesk putuje především zakladateli Janu Müllerovi, který společnost BudgetBakers, která za appkou stojí, v roce 2010 založil. Firma dnes sídlí na Smíchově a je tak dost možné, že se s některým z tvůrců potkáte na eskalátorech zastávky Anděl.

Od vzniku si Wallet stáhlo již 3,5 milionu uživatelů z celého světa a aplikace si vysloužila na Google Play Store úctyhodné hodnocení 4,7 hvězdičky.

Jistě se ptáte, jak vám aplikace dokáže usnadnit správu osobních financí. 

Do Wallet můžete zaznamenávat veškeré svoje platby, dále si lze v aplikaci vytvářet rozpočty, nastavovat upozornění při překročení limitů, kategorizovat veškeré pohyby na účtech či se hrabat v historických datech a pochopit tak, jak hospodaříte se svými peněz!

Wallet nabízí extrémně jednoduchý způsob, jak mít správu svých osobních financí vždy na dosah ruky.

recenze google play wallet

Jak aplikace Wallet funguje?

S ohledem na to, jestli využíváte Wallet Free verzi nebo si za službu platíte, se bude odvíjet váš celkový dojem a uživatelská zážitek z appky.

Placená verze

Moderní aplikace na správu financí by měla umožňovat co nejjednodušší zacházení a v ideálním případě fungovat “bezobslužně”. V překladu – uživatel by vůbec neměl vědět, že nějakou aplikaci má, ale kdykoliv se mu zachce, může nahlédnout pod kapotu svých finančních návyků.

Wallet vám tuto možnost dává – díky jejich integraci bankovních účtů si můžete automaticky nahrávat data z obrovské nabídky bank, a to jak tuzemských, tak zahraničních.

Jak to funguje? Celkem jednoduše. V hlavní nabídce si přidáte účet a vyberete si banku, kterou chcete. Následně vyplníte údaje, jako kdybyste se přihlašovali do internetového bankovnictví, a od této chvíle řeší Wallet vše za vás – v pravidelných intervalech (24 hodin) bude aktualizovat realizované bankovní transakce a vy se tak nemusíte o nic starat.

Wallet import české banky

V každém případě si dobře ověřte, zda je vaše banka podporována. Naštěstí můžete vždy využít Premium Trial, během něhož můžete appku využívat po krátkou dobu se všemi jejími výhodami zadarmo. Teprve pak se rozhodnete, zda do ní investujete peníze či nikoliv.

Bohužel se mi nikde nepodařilo vypátrat aktuální cenu předplatného, nejspíš proto, že je závislá na regionu (v ČR bude appka levnější než v Německu). Já jsem si v roce 2019 koupil doživotní licenci za asi 60 eur. Jestliže máte free verzi a zvažujete upgrade, určitě se vyplatí počkat si počkat na některou z častých promo akcí.

Osobně se mi stávalo, že mi čas od času přišla nabídka s doživotní licencí za cenu ročního předplatného.

wallet doživotní upgrade

Free verze

Ve verzi zdarma máte k dispozici stejné vymoženosti, jako ve verzi Premium. Nevyskakují na vás žádné reklamy, můžete si kategorizovat transakce a nastavovat si rozpočty.

Co bohužel nelze provádět je automaticky importovat data z vašich bankovních účtů. Dále jste limitování v maximálním počtu účtů, které si v aplikaci můžete spravovat, a to na jeden jediný.

To znamená, že aplikaci sice můžete využívat, ale veškeré transakce si budete muset zaznamenávat ručně.

Přesto, že jde o časově náročnou aktivitu (po každém nákupu si musíte transakci do aplikace zaznamenat), na všeobecné funkčnosti a praktičnosti Wallet to příliš neubírá.

Zastávám dokonce ten názor, že každý byste si měli alespoň na měsíc ruční zadávání vyzkoušet, jelikož vás to pak donutí mnohem více přemýšlet o tom, jak zacházíte s penězi.

Díky Free verzi si navíc aplikaci můžete osahat a vyzkoušet, zda to vůbec bude to pravé pro vás.

wallet titulní strana

Jak začít se správou financí ve Wallet?

Aplikaci si stáhnete jak na Android, tak na iOS, což je velká výhoda. Ke všemu navíc můžete využívat i webové rozhraní ve vašem internetovém prohlížeči, což dává přehledům zcela nový rozměr. Wallet si můžete stáhnout na tomto odkazu.

Jsem toho názoru, že zacházení s Wallet by nemohlo být jednodušší. Aplikace je přehledná, a i když grafy mohou na první pohled vyhlížet hrozivě, nebojte se jich, všechno se generuje na pozadí a vy nemusíte dělat vůbec nic. 

Účet si můžete buďto spárovat s FB nebo Googlem anebo si lze vytvořit zcela nový pouze pro potřebu aplikace.

Pokud se rozhodnete pro placenou verzi, platby pak budou prováděny přes rozhraní knihoven aplikací Googlu nebo Applu.

Hlavní prvky Wallet

A teď už k tomu hlavnímu – jaká je správa financí v aplikaci Wallet? Začnu s pozitivy. Appka je krásná, velmi snadno se používá a přinese vám neuvěřitelně detailní informace o tom, jak zacházíte se svými penězi.

Účty

Ve Free verzi budete mít k dispozici jeden účet, v placené verzi pak prakticky neomezené množství. Možnost vytváření více účtů vnímám jako skvělou prvek, protože si v aplikaci mohu spravovat jak účty české, tak zahraniční.

Účty mohou být navíc nastaveny v různých měnách a pokud mezi nimi provádíte transakce, částka se automaticky přepočítá dle aktuálního měnového kurzu.

Jelikož si ve Wallet můžete vytvořit více účtů, může vám aplikace posloužit jako jakýsi výchozí bod pro správu všech vašich financí nehledě na to, zda máte všechny prostředky na jednom či na více účtech.

Stejně tak si můžete vytvořit virtuální účet “hotovost”, kde si všechny platby zaznamenáváte manuálně.

wallet účty web
wallet účty mobil

Více účtů v praxi

Wallet skvěle poslouží těm z vás, kteří mají jen jeden bankovní účet a trochu ztrácí přehled nad tím, k čemu peníze na účtu vlastně jsou.

Peníze můžete mít ve své hlavě rozděleny na několik hromádek – finanční rezervu, hotovost na nájem, něco málo na plánovanou zimní dovolenou atd. Řekněme, že celkový stav účtu má hodnotu 75.000 Kč.

Jelikož je velmi těžké si pamatovat, kolik na každé hromádce máte a může se vám tak poměrně snadno stát, že omylem utratíte peníze na dovolenou, ve Wallet si můžete vytvořit několik virtuálních účtů. Rozdělení mezi účty by vypadalo následovně:

  • Běžný účet – 20.000 Kč
  • Nájem – 15.000 Kč
  • Finanční rezerva – 35.000 Kč
  • Zimní dovolená – 5.000 Kč

Ve chvíli, kdy ve Wallet vyčerpáte prostředky z Běžného účtu, je vám hned jasné, že jakákoliv další útrata bude znamenat ždímání z jiné hromádky. Smyslem správy osobních financí je pochopitelně podobným případům zamezit.

Více účtů pro lepší správu financí

Osobně možnosti dělení účtu na více podúčtů s oblibou využívám, ačkoliv se přiznám, že můj hlavní běžný účet u banky N26 umožňuje virtuální dělení účtu přímo v aplikaci. 

V Čechách pak můžete využít například účet u Equa bank (u níž jsem také klientem), u kterého máte vždy okamžitý přístup ke spořicímu účtu. Ten můžete využít jako odkladiště pro peníze, které nechcete v žádném případě utratit (např. finanční rezerva). Peníze si tak v internetovém bankovnictví můžete snadno převádět sem a tam bez jakékoliv prodlevy.

Vývoj zůstatku

Každý má jiný způsob, jak hospodaří s penězi. Někdo si rád nastaví rozpočet, někdo zase preferuje obálkovou metodu.

Já mám rád obálkovou metodu a Wallet mi vychází vstříc tím, že mi nabízí sledování vývoje zůstatku. Když se tedy podívám na běžný účet, přesně vidím, jak si v daném měsíci či jiném časovém úseku vedu, a navíc pak situaci mohu porovnat s předchozím obdobím.

Když si pak prohlížíte detaily vašeho zůstatku několik měsíců nazpět, dobře vypozorujete chvíle, kdy vám přišla výplata, kdy jste platili nájem či kdy jste dělali předvánoční nákupy.

Aktuální zůstatek lze použít jako referenční bod, podle kterého pak plánujete další měsíční útraty.

wallet vývoj zůstatku

Transakce

Páteří celé platformy jsou samozřejmě transakce – příjmy, výdaje nebo převody mezi účty. Na základě transakcí se vám vytváří veškeré přehledy a reporty, vše zcela bez vašeho přičinění.

Čím více transakcí zde máte, tím hlouběji se do své správy financí můžete potopit. Jestliže Wallet používáte několik měsíců či let, můžete spolu například srovnávat předcházející období nebo stejná období před rokem.

Pokud si zaznamenáváte transakce manuálně, můžete si k nim navíc přiřadit štítky. Můžete si třeba vytvořit štítek u útrat v supermarketech Tesco a Albert a zjistit, kde víc utrácíte. Vše se zdá samozřejmě i automatizovat, ale může pak dojít k nepřesnostem. I automaticky zaznamená transakce lze pochopitelně zpětně upravit.

Samozřejmostí je pak uvádění místa, času a poznámek k platbám.

Aby toho nebylo málo, můžete si k platbám přidat i přílohy, což mohou být například účtenky či fotky zboží, nebo si můžete poznamenat, kdy vyprší u zboží záruční lhůta.

wallet záznamy telefon
wallet nový záznam

Nadcházející platby

Síla každého rozpočtu spočívá v tom, že předem víte, kolik přibližně utratíte. Nestane se vám pak, že vás překvapí nenadálá platba za odvoz odpadu či kroužku vašich ratolestí.

Ve Wallet si můžete všechny pravidelně se opakující platby pochopitelně vytvořit, a dokonce si můžete nastavit, že budou do aplikace zaznamenávány automaticky zaznamenávány. Tato funkčnost je i ve Free verzi.

Když máte vždy všechny nadcházející platby na očích, značně minimalizujete šanci, že na některou z nich zapomenete nebo se na ní ve svém rozpočtu nepřipravíte.

Kategorizování plateb

Kategorizování plateb je silnou stránkou Wallet.

Pokud si chcete sestavit rozpočet, musíte vědět nejen kolik utrácíte, ale i za co utrácíte. Přesně v takových chvílích můžete využít kategorizaci výdajů a příjmů.

To znamená, že si při každé transakci můžete vybrat z nepřeberné škály možností tu, která nejlépe vystihuje daný výdaj. Můžete si dokonce vytvářet kategorie vlastní.

Najdete zde naprosto základní kategorie jako jsou potraviny nebo nájem, ale dále třeba alimenty nebo pokuty. Tvůrci mysleli opravdu na všechno.

Díky kategorizování plateb si konečně můžete přestat lhát, když se sami sebe ptáte, kolik asi tak utratíte měsíčně za stravování. 

Pozor – konfrontace s realitou někdy bolí.

wallet kategorie plateb

Rozpočty

Obálková metoda nemusí každému vyhovovat. Někdo si radši nastaví maximální částku, kterou je měsíčně za jistou kategorii utratit. I takovým z vás se Wallet bude líbit.

V sekci s rozpočty si můžete nastavit, že například za nákupy potravin chcete měsíčně utratit maximálně 5.000 Kč. 

Průběžně pak můžete sledovat, jak si vedete. Navíc vás aplikace upozorní ve chvíli, kdy se nebezpečně přibližujete překročení limitu.

wallet rozpočty

Další vychytávky

Kdybych chtěl napsat, co všechno Wallet umí, asi by to vydalo na krátký eBook. Přesto bych rád uvedl ještě několik funkcí, které už jsou jen jakousi třešničkou na dortu:

  • Tipy – Když vás baví osobní finance, nemusíte se omezovat jen na Rozbité prasátko. Nejenom, že mají v BudgetBakers vlastní blog, stejně tak vám aplikace navrhuje, jak jí využívat tak, abyste z ní vytěžili co nejvíce.
  • Wallet plocha – Pokud vám vývoj zůstatku není dost, vyhrajte si s klíčovými ukazateli výkonnosti, které si můžete sami předdefinovat.
  • Stálo to za to? – Ne z každé transakce budete skákat radostí. Proto si je můžete onálepkovat na základě toho, jestli za to stála či nikoliv.
  • Nákupní lístky – Chcete si vytvořit nákupní lístek i s odhadem ceny? Ve Wallet můžete.
  • Cíle – Protože smyslem osobních financí je hospodařit v zelených číslech, v aplikaci si můžete vytvořit finanční cíle. Pak přesně víte, jak si vedete.
  • Export a import – Komu v celé rovnici “Banka-Wallet-Já” chybí proměnná “Excel”, tomu bude vyhovovat import a export transakcí.

Bezpečnost

Nikdo z vás nebude rád sdílet svá osobní data, natož pak data natolik citlivá, jakými jsou výpisy z účtů.

Realita je taková, že digitální stopu vytváříte chtě nechtě ve chvíli, kdy si odemknete telefon nebo si čtete tento článek. Nejlepší je se s tímto vědomím naučit žít a tlačit na zákonodárce, aby se tvořily zákony na co největší ochranu spotřebitelů generující digitální datovou stopu.

V případě importů bankovních dat aplikace Wallet přistupuje k vašemu bankovnímu účtu. Data odtamtud smí pouze číst, takže se nemusíte bát, že by byla spuštěna nějaká transakce.

Dle pravidel bezpečnosti BudgetBakers nemá firma k vašim datům žádný přístup, pouze je dočasně uchovává na serveru. Celou operaci pak zaštiťuje třetí strana Salt Edge, která tedy propojí vaši banku s Wallet.

Pokud se vám zachce, můžete veškerá data trvale odstranit. To by pak mělo být vykonáno do pěti pracovních dnů. Stejně tak všechna vaše data budou smazána, jestliže se do aplikace po dobu 24 měsíců nepřihlásíte.

Jako uživatel si pak aplikaci můžete zabezpečit PINem či otiskem prstů.

Stojí Wallet za to?

Wallet není dokonalá, přesto si myslím, že její výhody zcela zadupou do země nevýhody.

Pravdou je, že abyste z aplikace dostali co nejvíce, budete potřebovat placenou verzi, což samozřejmě může někoho odradit.

Výhody

Wallet je krásná a velmi intuitivní aplikace, která obšťastní i ty největší datové fajnšmekry. Díky Wallet můžete začít s přesností ovládat své rozpočty a úspěšně spravovat své finance.

S aplikací, která je vždy na dosah vaší ruky ve vašem smartphonu, můžete ještě dnes začít zlepšovat svou finanční situaci!

Wallet je navíc dostupná jak na Android, tak iOS. Mimo to si během víkendů můžete s kávou zasednou k její webové podobě.

Dashboardy a přehledy si navíc můžete upravovat dle svých představ. Můžete porovnávat uplynulá období, nahlédnout do očekávaných výdajů či si automatizovat pravidelné platby.

V neposlední řadě do aplikace můžete pozvat i kamarády nebo rodinu a vytvořit si tak univerzální platformu pro správu rodinného rozpočtu!

Nevýhody

Protože aplikaci již nějaký ten pátek používám, zaregistroval jsem i pár nedostatků. Wallet mělo na podzim roku 2019 potíže s přechodem na nový evropský standard ochrany osobních finančních dat (PSD2). Popravdě, která finanční aplikace neměla.

Tyto problémy se v současnosti zdají být jen jakousi šmouhou ve zpětných zrcátkách a většina napojených bank by měla už bez větších problémů fungovat.

Problém může nastat pro ty z vás, kteří musí přístup do bankovnictví potvrdit nějakou dvoufázovou metodou (SMS, token), protože pak je tím pravděpodobně znemožněno automatické nahrávání dat do aplikace. Proces tedy budete muset vždy manuálně potvrdit.

To je sice pakárna, ale přidává to bezpečností prvek do celého procesu.

Další problém, s kterým se potýkám, je import nesprávných počátečních dat. Zdá se, jako by někde v databázi uvízlo nějaké špatné číslo, které mi vždy načte špatný počáteční zůstatek na účtu. 

Tohle je extrémně frustrující a za rok používání se bug nepodařilo opravit. Pokud máte nový účet, ničeho takového se obávat nemusíte. U mě problémy vznikly až po několikátém přidání a odebrání stejného účtu.

Vzhledem k tomu, že jsem nikde nedohledal cenu, nemohu si za následujícím tvrzení stát. Jestliže si ale dobře pamatuji, Wallet původně stálo asi 2-3 eura na měsíc. To je na české poměry poměrně vysoká cena za to, že si chcete spravovat osobní finance.

I proto doporučím nejprve otestovat Free verzi a až pak si vyzkoušet Premium zkušební verzi. Není také od věci kontaktovat podporu, zda by vám nabídli doživotní licenci, jako se to povedlo mě.

Výhody:

Nevýhody:

Alternativy pro správu financí

Před časem se mě ptal jeden kamarád, co bych si vybral, kdybych se rozhodoval mezi Wallet a Spendee. Spendee je vážná konkurence (s podivem opět česká) Wallet.

Populární volbou mezi aplikacemi na správu financí je i Money Manager Expense and Budget. Pokud s appkou máte zkušenosti, můžete se o ně podělit do diskuze pod článkem!

Další alternativa, kterou lze vřele doporučit opravdu každému, je proslulý Excel. V Excelu si osobně vedu pravidelný výpis ze všech svých účtů (nejen bankovních, ale i investičních) a vždy tak vím, jaká je celková výše mého jmění.

Wallet vs Spendee

Rozbité prasátko hlasuje pro Wallet.

Wallet se mi zkrátka líbí víc a působí na mě robustnějším dojmem. Přesto se Spendee nemá rozhodně za co stydět. Téměř vše, co dokáže Wallet, hravě zmákne i Spendee.

Nakonec ve prospěch Wallet hraje fakt, že už mám zakoupenou doživotní licenci a dále také to, že se mi připadá, že ve Wallet všechno trvá “o interakci méně”. Zkrátka uživatelský dojem je o stupeň výše než v případě Spendee.

Každopádně každému doporučuji Spendee také vyzkoušet a udělat si vlastní názor. Můžete obě služby vést paralelně po dobu měsíce a na konci se rozhodnout, které dáte přednost. Stojí za to porovnat i ceny předplatného.

wallet vs spendee

Závěrečné hodnocení Wallet - Jde o nejlepší nástroj pro správu financí?

Za poslední rok a půl jsem testoval asi 4 aplikace na správu osobních financí. Dvě byly tak příšerné a ošklivé, že si nepamatuju ani jejich jméno a těmi dalšími byly aplikace Wallet a Spendee.

Wallet na mě zapůsobilo více, a ačkoliv obě aplikace nabízejí skoro to samé, ve Wallet mi vše připadá o fous doladěnější a promyšlenější.

Appka skvěle vypadá a nabízí opravdu nepřeberné množství možností, jak si své peníze spravovat. Celý dojem navíc umocňuje hloubka, do níž se můžete skrz své platební údaje provrtat. Toho docílíte pomocí kategorizování a nálepkování všech transakcí.

Když ke všemu přidáte automatizaci, troufám si říct, že už nikdy nebudete ke správě financí potřebovat žádný jiný nástroj.

Za sebe aplikaci Wallet vřele doporučuji každému, kdo to s osobními financemi myslí vážně. Dle mého názoru jde o nejpromakanější aplikaci na správu osobních financí na evropském trhu. Nevýhodou může být pro někoho cena, aplikace se však dá omezeně používat i zdarma.

Správa financí může být i zábava. Vy začněte tím, že si appku stáhnete ještě dnes na tomto odkazu a hned vyzkoušíte!

A co vy, používáte Wallet? Pokud ano, jaké zatím máte zkušenosti? Pokud Wallet nepoužíváte, jak spravujete finance vy? Pište do diskuze pod článkem nebo na [email protected]!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Zkoušel jsem MoneyLover, Spendee a teď Wallet. No a právě poslední zmiňovaná je asi můj favorit. Jenom mi prosím tě prozraď, práce s rozpočty je jen v Premium verzi, nevíš? Na iOS to ve Free verzi nevidím. Vidím jen sekci Budgets, u které je popisek „coming soon“ :)) Dík za článek!

Ahoj Prasátko, snažím se dohledat cenu doživotní prémiové licence Wallet. V mobilní aplikaci na iOS mi to ukazuje cenu 1290 Kč a na počítači 570 Kč. Potvrzuji tím tvé tvrzení o velmi netransparentní ceně. Je to pas pro lidi co používají pouze mobilní aplikaci? Máš zkušenost s tím zda třeba cena na Androidu je nižší/vyšší? Znamená pořízení doživotní licence na jedné platformě dostupnost prémiových funkcí i na ostatních platformách? A pokud ne, liší se funkcemi například prémiová licence na PC od licence pro smartphony? Předem díky za odpovědi a ať to chrochtá. 🐷

Wallet využívám a mám zaplacené i prémiové členství. Jsem s aplikací velmi spokojený, jenom v ní nikde nevidím, jak rozdělit účet na podúčty způsobem zmiňovaným v článku.

Wallet jsem nezkoušel. Používal jsem 2 roky Spendee, placenou verzi, ale editování transakcí bylo dost pomalé a nemělo to některé pokročilé funkce, např. split a vlastní pravidla kategorizace.

Teď používám půl roku Buxfer (Pro verze stojí asi 1000 Kč/rok), a jsem velmi spokojen. Automatické propojení s bankami funguje OK (KB, Fio, AirBank) Propojení se všemi účty, možnost podrobných vlastních pravidel pro třídění, tagování (velmi užitečné, pokud defaultní třídění nefunguje dle představ), možnost rozdělování transakcí (Split) do několika menších transakcí s různými kategoriemi atp.

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi