Rozbité prasátko

Máte málo peněz? Podívejte se na 30 osvědčených cest, jak si přivydělat.

Máte hluboko do kapsy? Studujete a hodila by se vám nějaká ta koruna navíc? Nebo prostě jen máte čas a chcete s ním naložit nějak smysluplně? Naštěstí žijeme v 21. století a způsobů, jak si přivydělat, nikdy neexistovalo víc. Od venčení sousedovic psa přes doučování matematiky až po investování do nemovitostí, na internetu najdete tisíce různých způsobů, jak si přivydělat. Podívejte se spolu s Rozbitým prasátkem na některé z nich.

Podívejte se na některou z cest, jak si přivydělat:

Tak pojďte na to a přivydělejte si něco ještě dnes!

jak si přivydělat

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

Nejsnadnější výdělky

Existuje pár věcí, které můžete provést okamžitě a přijít si na rychlé a snadné peníze. Nejsou příliš udržitelné a rozhodně nenahradí plnohodnotné zaměstnání nebo podnikání, ale určitě stojí za zvážení, když je nejhůř.

1. Jarní úklid

Nejjednodušší způsob, jak přijít k penězům, je rozprodat staré nepotřebné věci (nebo v případě pražských bazarů kradené). Ne vždy vás musí motivovat jen vidina peněz, třeba si jen chcete udělat jarní vyklízení sklepu/skříně od přebytečností.

V takovou chvíli vyzkoušejte dobře známé Aukro na prodej všeho druhu a v případě oblečení moje partnerka doporučuje Vinted.

2. Přivydělejte si vyplňováním dotazníků a používáním internetu

Pokud si chcete přivydělat při běžném používání internetu, založte si účet na stránkách SwagBucks. Vyděláváte zde skoro veškerou aktivitou – hlasováním v anketách, vyhledáváním na webu, vyplňováním průzkumů, a dokonce i hraním her. Peníze si pak můžete nechat vyplatit formou poukazů (například na Amazon) nebo přímo na bankovní účet PayPal.

Alternativa k velmi populárnímu SwagBucks je pak služba Prize Rebel.

3. Nechte si platit za to, že nakupujete

Chystáte se koupit nové tenisky z Footshopu? Tak se nejprve podívejte, zda nějaká z českých cashback služeb nenabízí peníze za to, že tak učiníte. 

Tak například Plná peněženka nabízí 3-10 % peněz zpět z každého nákupu! Stačí si vybrat a začít nakupovat!

Služeb využívejte jen pokud něco vážně potřebujete koupit. Nemyslete si, že vyděláváte tím, že utrácíte. Když už ale utrácíte, je fajn z toho něco mít formou navrácených peněz.

Ušetřete na nezbytnostech

Zeptejte se sami sebe, kolik je váš hodinový plat? Odůvodní vám hodina strávená vyhledáváním výhodnějšího tarifu za odběr elektřiny tisíce, které můžete v konečném důsledku ušetřit? Ne vždy je vydělávání jen o obdržených penězích, velmi často jde i o úspory.

4. Změňte si mobilní tarif a internet

Operátoři vrací úder! Ještě v roce 2017 byly drahé tarify v Česku žhavým tématem, dnes už se o tom zase nemluví. Nejspíše my, tedy koncoví zákazníci, málo utrácíme, čímž nemotivujeme operátory k nižším cenám. Kdepak je paní Novákové dnes konec?

Ačkoliv to, co Marta řekla, je naprostá pitomost, nenechte se odradit od toho, že na cenu také můžete mít vliv. Pokud se vám blíží konec dvouleté smlouvy, investujte jeden večer do průzkumu cen u konkurence. Srovnávač na Ušetřeno nebo dTest vám s tím pomůže.

napiště rozbitému prasátu

5. Zkrouhněte výdaje za pojištění

Stejná analogie s mobilními tarify lze aplikovat i na pojištění. Hlídejte si, kdy se blíží konec smlouvy a udělejte to samé, co děláte, když vybíráte dovolenou. Navštivte srovnávače cen a vyberte si to nejvhodnější pojištění.

Pst, využíváte životní pojištění se spořením? Tak ho zrušte, pojištění a spoření jsou dvě různé věci a já vám garantuji, že nejdou dohromady. Poohlédněte se po spoření někde jinde a životní pojištění si hraďte zvlášť.

6. Využívejte slevových karet

Kartičku máte? Rajská hudba každého zákazníka v supermarketu. Tesco Club karta, Billa kartička, Ikea Family, Baťa zákaznická kartička… Kartiček na nákupy jsou stovky. Nemá cenu je mít všechny, ale jsem přesvědčen, že pokud chodíte 3x týdně do Tesca, tak má smysl “bodíky” sbírat. Nic vás to nestojí, naopak, občas dostanete nějakou slevu. Odkážu vás na samostatný článek, kde se věrnostními programy zabývají.

Rozhodně však neměňte kvůli několika bodům svoje spotřebitelské zvyky.

7. Refinancujte si dluh

Dluh vás stojí peníze. Přestože se ho nelze jen tak zbavit, co udělat můžete, je platit méně. Pokud vám připadá, že platíte příliš, nebo jste si zkrátka úvěr vyřizovali v době, kdy byly úvěry dražší, požádejte vaši banku o snížení splátek. Velmi pravděpodobně vám vyjde vstříc, protože jinak jí můžete odběhnout ke konkurenci a pak z vás nebude mít nic.

Výborné místo, kde můžete refinancovat vaši půjčku, jsou Zonky. Pokud se chcete poohlédnou i jinde, využijte srovnávač refinancování úvěrů na Porovnej24.

8. Založte si účet u cizí banky/pozvěte přátele k té své

Lákání zákazníků na promo akce je pro banky dobrý business. Bohužel odměna za naverbovaného zákazníka není v Čechách natolik lákavá, přestože z vás banky po dobu, kdy jste jejich klientem, vyždímají obrovské množství peněz.

Tak například – chcete-li dostat 100 Kč za to, že si založíte účet u Equa bank, použijte následující odkaz (já mimochodem 100 Kč dostanu také). V tom je krása akcí “Pozvi kamaráda”, vždy odmění oba účastníky. Podívejte se, zda vaše banka nabízí něco podobného a využijte toho, pokud si opravdu myslíte, že za to služba stojí.

Pátráte po vhodném eurovém účtu? N26 je dle mého názoru nejlepší online banka v Evropě. Za jeho otevření navíc dostaneme oba 30 eur, takže hurá do toho na následujícím odkazu.

Přivydělejte si prací

Bez práce nejsou koláče. Ačkoliv existují způsoby, jak dostat zaplaceno za bezmyšlenkovité civění do monitoru (viz Swagbucks), nikdy to moc daleko nedotáhnete! Občas to prostě bude chtít vstát z gauče a jít něco udělat. Někomu vaše práce pomůže a vy za to dostanete zaplaceno. Přivýdělek, jak má být.

9. Pomáhejte lidem v domácnostech

Asi byste se divili, kolik lidí si neumí vyvrtat díru do zdi. Neumí nebo to odmítá dělat. Tak či tak, přesně to je chvíle pro ty zručnější z vás (nebo prostě pro ty, kteří mají doma vrtačku), naklusat k sousedovi jako blanický rytíř na pomoc. Pokud se vám možnost takového přivýdělku líbí, pak navštivte portál Domelie.cz, kde naleznete jak pomocníky, tak možnost spolupráce.

10. Hlídejte děti a zvířata (nebo obojí najednou)

Nerad bych patronizoval (určitě se najde spousta žena, které by mi v manuálních pracích natrhly zadek), ale i tak spoustu žen bude spíš než práce s vrtačkou zajímat možnost hlídání dětí nebo venčení psů. V takovém případě byste měli navštívit Hlídačky!

11. Doučujte

Připadá vám, že ty nové generace jsou hloupější a hloupější? Jestli ano, tak s tím něco dělejte. Doučujte je matematiku, angličtinu, biologii, cokoliv! Nelamte nad nimi hůl. Rozcestník najdete například na stránkách Doučuji.

jak začít investovat rozbité prasátko

12. Najděte si brigádu

O brigádách se nebudu dlouze rozepisovat, zde je však několik nápadů:

Sezónní práce (chmele, trhání ovoce, všeobecná výpomoc v zemědělství, lyžařská střediska, animátoři v hotelech), nárazové práce (výpomoc v obchodech a skladech před Vánocemi), práce na festivalech a velkých sportovních a kulturních akcích, roznos letáků, práce na ručních mycích linkách, výpomoc na stavbě atd. 

Jednoduše vygooglete slovo “brigády” a máte to.

13. Angažujte se v oblíbeném sportu

Baví vás fotbal? Zkuste se poohlédnout po práci trenéra nebo rozhodčího. Třeba takový fotbalový rozhodčí si přijde na několik stovek korun v nižších soutěžích až po desetitisíce v nejvyšší lize.

Podobná logika se dá aplikovat i na všechny ostatní sporty. Jen pozor, pokud se stanete sudím svého oblíbeného sportu, dost možná se vám znechutí. Já vás varoval!

Využijte sílu internetu ve váš prospěch

Internet vládne světu. Možná patříte mezi spoluobčany, kteří by ty internety nejraději zakázali, i tak ale musíte uznat, že internet zcela proměnil svět a pracovní. Díky internetu dnes není nemyslitelné pracovat plnohodnotně z domova na svém vlastním projektu.

14. Založte a zpeněžte blog

Pokud dokážete skloubit zájem veřejnosti o vás obsah, podaří se vám zajistit stabilní růst návštěvnosti a všechno to zvládnete zpeněžit, máte recept na úspěšný blog.

Blog obnáší obrovské množství počáteční vstupní práce a dost dlouho trvá, než začne nést nějaké ovoce, jak sladké to ovoce pak je však záleží jen na vás. I v českých luzích a hájích se dá z blogu uživit nebo si díky němu alespoň hezky přivydělat.

15. Prodávejte své produkty na internetu

Zlaté české ručičky toho umí opravdu hodně – od výroby dřevěných hraček až po alternativní módu. Však se jděte někdy přesvědčit sami na Mint market v Praze. Kde však mohou čeští designéři a kreativci zaostávat je expanze produktů na zahraniční trhy. Tam by přitom díky svým relativně nízkým cenám mohli mít značnou konkurenční výhodu!

Pokud máte vlastní produkt, určitě je vaším největším zájmem prodat ho co největšímu množství lidí (i když si jako hipster značka možná snažíte namluvit opak). Určitě je třeba začít se svým vlastním e-shopem. S tím vám pomůže Shopify, což je platforma, která za vás vyřeší 95 % starostí s infrastrukturou, ať už jde o webové stránky, aplikaci nebo marketing. Řešení na klíč je občas přesně to, co člověk hledá.

A u vlastního online shopu to samozřejmě nekončí! V Čechách můžete k prodeji vlastních produktů využít například web Fler.cz a pokud chcete expandovat na zahraničí trh (což byste určitě měli), tak vyzkoušejte například Etsy.com nebo rovnou giganta Amazon. Skrz Amazon můžete na pár kliknutí oslovit stovky milionů zákazníků po celém světě.

Prodej na Amazonu a s tím spjaté problémy jako konverze, administrace, viditelnost při vyhledávání atd. je tak obsáhlé téma, že by to vydalo na vlastní blog. A proto vás na takový blog odkážu – amzguide.eu

vysavac na penize

16. Staňte se influencerem

Sledujete nějakého českého jůtubera? Pak mu přispíváte na živobytí. Příjem z platforem, jakými jsou Instagram a Youtube, víceméně spočívá v tom, mít co nejvíce odběratelů/followerů. Čím více lidí konzumuje vás obsah, tím větší dosah mají reklamy a product placementy vašich partnerů. Čím větší a populárnější je váš účet, tím více peněz. Jednoduché, že?

Investujte

Pokud jste si nevšimli, tak tenhle blog je investování z velké části zasvěcen. Takže jestli stále neinvestujete, odkážu vás na článek, který se investováním zabývá. V této sekci pouze shrnu ty nejzajímavější platformy, na kterých s investováním a z toho plynoucími přivýdělky můžete začít ještě dnes a které většinu práce odvedou za vás.

17. Investujte do akciových trhů s Portu

Portu je česká investiční platforma, která vám umožní investovat do světových trhů. Účet si zřídíte během chvíle z domova a začít investovat můžete již s 1.000 Kč. Pokud už o investování něco víte, tak vás nepřekvapí, že dlouhodobá návratnost akciových trhů je asi 8 % ročně. 

Více se o Portu dozvíte z vyčerpávající recenze.

18. Zahrajte si na banku s P2P půjčkami

Víte, co je to P2P? Tzv. Peer-to-peer půjčováním se rozumí půjčky mezi lidmi. Několik lidí se z pozice investorů skládá na úvěr někoho dalšího.

Česká služba Zonky vám umožní vybírat si mezi jednotlivými půjčkami, kde si například můžete vybrat na základě rizika, návratnosti nebo účelu půjčky. V případě, že schvalujete úsilí Jiřího z Poděbrad refinancovat si drahou půjčku u Zonky, můžete mu půjčit s vírou, že vám dluh splatí. Návratnost půjček se pohybuje někde mezi 5 až 20 %.

Česko pro někoho může být malé, a tak se poohlédne v zahraničí. Velmi brzy pak narazí na službu Mintos. P2P platforma Minots umožňuje podobně jako Zonky investovat do všemožných úvěrů, narozdíl od Zonek diverzifikuje portfolio v obrovském počtu zemí. Narazíte tak na půjčky v zemích, jakými jsou například Kosovo nebo Keňa, což pak také reflektuje proklamovaná návratnost, která se může vyšplhat až na 20 % (Mintos auto-invest vám nakonfiguruje portfolio s návratností kolem 11 % ročně).

19. Staňte se nemovitostním magnátem

Speciálním případem P2P půjček do nemovitostí je platforma Upvest. Zde se investoři skládají na financování developerských projektů, čímž si mohou ukousnout sousto z koláče s nemovitostmi.

Můžete samozřejmě pronajmout i vlastní bydlení. Firma Ideální nájemce za vás vyřeší všechny trable plynoucí z pronájmů na vlastní pěst – komunikaci s lidmi, neplatící nájemce či řešení nenadálých situací.

Dále se podívejte na sReality, co vše lze v Čechách pronajmout. V seznamu naleznete garáže, sklady, sklepy atd. Třeba vás to motivuje svůj věčně nevyužívaný sklep konečně vyklidit a něco z něj pak pronájmem utržit.

Začněte podnikat

Ve chvíli, kdy přivedete například vlastní blog nebo on-line shop k životu, už nemáte moc daleko k tomu, abyste se stali živnostníkem. Pro mnoho lidí je vidina chození do zaměstnání nepředstavitelná, a tak se snaží o obživu na vlastní pěst.

20. Založte si vlastní podnik

Přesto, že stát hází malým podnikatelům klacky pod nohy, já takovým lidem tleskám! Vezměte svoji budoucnost do vlastních rukou máte-li nějaký nápad nebo si dokážete představit, že vedete vlastní podnik. Staňte se živnostníkem! Co začne jako práce po večerech a během víkendů a se může velmi snadno přehoupnout v plnohodnotný příjem.

A kdo z vás by nechtěl být sám sobě šéfem.

Pokud hledáte inspiraci, vřele doporučuji americký podcast The Fizzle Show, který pomáhá mladým začínajícím podnikatelům. Chcete-li něco českého, zkuste web Mladého Podnikatele.

Dovolím si velmi důležitou vsuvku – nabádám vás, abyste se naučili anglicky. Spousta materiálů, podcastů a knih, které jsou dostupné jen v angličtině, je tak kvalitních a zábavných, že po Rozbitém prasátku pak už ani nevzdechnete.

Dejte šanci sdílené ekonomice

Výhody plynoucí ze sdílené ekonomiky jsou jak dělané pro občasné melouchy a přivýdělky. Jde často o časově nenáročné práce, které může dělat kdokoliv a kdykoliv se mu zachce. Jasně, jako Uber taxikář se můžete i plnohodnotně uživit, ale stejně tak dobře můžete svést někoho na letiště jednou za rok, když jedete vyzvednout tchýni po příletu z dovolené.

21. Vydělávejte si jako občasný taxikář

Všichni milujeme Uber. Uber řeší spoustu problémů, kterými taxikářské řemeslo nechvalně proslulo – s Uberem přesně víte, kolik vás bude jízda stát, na mapě můžete sledovat, zda nejedete zbytečnou oklikou a také podle profilu a hodnocení víte, ke komu do auta si sedáte.

Zkuste Uber využít i jako řidič a občas někoho svezte. Třeba si nejenom přivyděláte, ale i si s někým poklábosíte. A v neposlední řadě si přivyděláte

K Uberu pochopitelně existuje i alternativa na delší trasy – až zase jednou pojedete na výlet do Německa, nabídněte, že někoho svezete na BlaBlaCar.

honit se za penězi rozbité prasátko

22. Pronajměte svoje bydlení

Jedete na týden na dovolenou? Zkuste pronajmout svůj byt nějakým turistům! Airbnb se momentálně těší poměrně negativní pověsti mezi obyvateli velkých měst, ale využívá-li se tak, jak je zamýšleno, tedy na krátkodobý pronájem nevyužitého prostoru, jde o skvělou příležitost přivýdělku.

Dost možná se tak může stát, že vám týden na Kanárech zaplatí nějaký Američan, který mezitím spí ve vaší posteli.

23. Rozvážejte jídlo

Jíst se musí a lidi jsou líní. Vy si však můžete přivydělat na jejich večerní neudržitelné chuti na pizzu nebo sushi. Můžete rozvážet jídlo pro rozvozové služby jakými jsou například Dáme Jídlo, Uber Eats nebo Rohlík.

24. Dobíjejte koloběžky

Nesnáším nový trend elektrických koloběžek ve městech. Koloběžky jsou hnusné, neustále překáží chodcům v cestě a stejně tak obtěžují, když na nich dotyční jezdí třeba v pěších zónách. Stává se ze mě důchodce.

Každopádně vám to nebrání je dobíjet, pokud už je třeba máte před barákem. Staňte se Nabíječem Lime. Pozor ale, dobře si spočítejte, zda se vám aktivita vůbec vyplatí!

Výstřely do neznáma

Nic vás ze seznamu zatím nezaujalo? Nevadí, existuje ještě několik dalších položek, které určitě stojí za to vyzkoušet. Některé jsou dost extrémní, ale spousta z nich se v Čechách těší velké oblibě.

25. Hrajte ve filmech jako komparzista

Pokud vám nevadí mrznout při natáčení historického výpravného filmu na náměstí v některém z malebných českých městeček nebo chcete zahlédnout z dálky Scarlett Johansson, práce komparzisty je to, co hledáte!

Na FB naleznete dvě skupiny, kde se střetává nabídka s poptávkou. Jsou jimi Komparz ČR a Komparz, Castingové agentury nejen pro začínající.

26. Darujte krev

S dárcovskými centry se v Čechách roztrhl pytel. A není divu, za odběr se dnes nabízí až 600 Kč a vzhledem k tomu, že plazmu lze darovat každé dva týdny, může z toho plynout hezký přivýdělek až 1.200 Kč měsíčně. Odběr trvá asi hodinu, což vám dává skvělou příležitost k tomu, přečíst si pár článků z Rozbitého prasátka!

Plazmu lze darovat například v centru Unica Plasma nebo Plasma Palace.

V případě, že vám nezáleží jen na penězích, darujte krev raději přímo v nemocnici. Takovým odběrem pak opravdu pomáháte lidem v nouzi. Bližší informace najdete na webu ProDarce.cz (mimochodem, díky těmto odběrům si můžete na konci roku snížit daňový základ).

víc peněz není k zahození rozbité prasátko

27. Darujte vajíčka nebo sperma

V dnešní době lidé zaplatí téměř za cokoliv. Pokud by vám nevadilo, že možná bude po světě jednou pobíhat vaše biologické dítě, pak můžete darovat vaši genetickou informaci. Ženy bude zajímat tento odkaz, muže zase tento.

28. Darujte svoje vlasy

V jednom bývalém zaměstnání jsem měl kolegu, který měl strašně dlouhé vlasy. Pochopitelně se jich za celou dobu, co jsem s firmou setrval, ani nedotkl a nechával je zběsile růst dál. Když se na jeho vlasy konečně jednou nad pivem stočila konverzace, tak nám s pýchou oznámil, že se jednou za několik let nechá ostříhat dohola a vlasy pak prodá na výrobu paruk! Jak jednoduché!

Máte dlouhé vlasy a chcete si přivydělat? Prodejte je. Třeba na webu Afroditi nebo Profibeauty. Odměny dosahují až těžko uvěřitelných 10.000 Kč.

29. Hubněte za peníze

Americká firma Healthywage přišla s celkem neuvěřitelnou akcí – sázení na to, že zhubnete. Jak to celé funguje? Celkem jednoduše – vy se zavážete k tomu, že za předem určenou dobu shodíte určitou váhu. Následně odešlete firmě peníze s vědomím, že pokud se vám mety podaří dosáhnout, finanční částka se vám vrátí i s úrokem!

Zní to jako naprostá šílenost, mě se však koncept líbí. Přináší vám velmi potřebnou motivaci, která vám jinak může zcela chybět. Ten řízek k obědu si určitě rozmyslíte, když by vás v konečném zúčtování mohl stát ne 100 Kč, ale 10.000 Kč!

30. Natočte film pro dospělé

V Čechách připadne na jeden milion obyvatel přes 70 porno herců či hereček, což je neuvěřitelně vysoké číslo, které v evropském kontextu v roce 2013 zaostávalo pouze za Maďarskem.

O výši honorářů nemám zdání a průzkum se mi příliš dělat nechce, nerad bych byl druhý den zavalen reklamami na “Rychlé prachy”.

Jak si přivyděláváte vy?

Rozbité prasátko přišlo celkem s třiceti nápady, jak si přivydělat. Většina z nich by se přitom dala rozpracovat na samostatné články, některé by dokonce vydaly na jim zasvěcené blogy.

Využíváte některou ze strategií také? Která se vám líbí nejvíce? A máte ještě nějaké nápady, na které jsem třeba zapomněl?

Tak pište do diskuze pod článkem nebo přímo na [email protected]!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi