Zajímalo by mě, kolik z vás stále využívá svůj první bankovní účet, který vám zařídili maminka s tatínkem. Jsou tací z vás přesvědčeni, že je vaše současná banka pro vás tou nejvhodnější? Možná řeknete, že banku využíváte už od mládí a že jste si na banku zvykli. Anebo že máte pobočku banky hned u bytu, a navíc je její bankomat příhodně vedle tramvajové zastávky, na které každé ráno vystupujete při cestě do práce nebo do školy. To mohou být legitimní důvody, při nejmenším však stojí za to poohlédnout se po možné alternativě! Čtěte dál a zjistěte, jak si vybrat banku.
Na poplatcích záleží
Všichni znáte z televize reklamu, kde je hodný a zlý bankéř. Tím prvním bankéřem je mladý hipster v košili s krátkými rukávy a transparentními brýlemi, druhý je obtloustlý a ulízaný bankéř, kterému jde jen o zisk. Jakou banku si na základě této do jisté míry tendenční reklamy asi vyberete? A proč jste tak ještě neučinili?
Banka je taky jen firma a jako taková by měla mít za cíl vydělat peníze, aby byla provozuschopná a mohla zajistit jak mzdu zaměstnancům, tak profit vlastníkům. Na tom není nic špatného. Žijeme ale v době, kdy za běžné využívání bankovních služeb platí pouze extrémně pohodlní anebo nepoučení. Zjednodušeně – pokud máte na výběr ze dvou solidních bank, kdy jedna nabízí vedení běžného účtu včetně výběrů z bankomatů zdarma a druhá má poplatek 29 Kč/měsíc za pouhé vedení účtu, pro kterou se asi rozhodnete? Pochopitelně pro tu první. A dobře byste učinili. Vzhledem k tomu, kolika různými způsoby banka může vydělat z uložených peněz svých klientů, by měla banka platit vám za to, že si u ní vůbec uložíte své peníze!
Ideální banka pro každého neexistuje
Každý je jiný a každý využívá jiných služeb. Máte často hotovost, kterou potřebujete vložit na účet? Internetová banka pro vás asi nebude to pravé. Chcete si všechny své měsíční platby zautomatizovat? Pak vážně nechcete platit 9 Kč každý provedený trvalý příkaz. Nebaví vás chození na pobočku? Najděte si banku, která nabízí vyřízení všech záležitostí přes telefon, nebo ještě v lepším případě přes internet! Z předchozích slov vyplývá, že každý bude mít jiné preference a jiné priority, které jsou pro dotyčného důležité při výběru správné banky.
Jak už bylo uvedeno, kategorie, která by měla zajímat každého, jsou poplatky. Na trhu je velká spousta hráčů a mnoho z nich nabízí vedení účtu zdarma. Nejenom pro studenty, ale pro všechny. Vedení běžného účtu zdarma by mělo být dnes samozřejmostí. Další poplatky, na kterých záleží a na které lze narazit, mohou být například poplatky za výběry z bankomatu. Nemáte bankomat své banky poblíž bydliště ani práce a za výběry jinde musíte platit? Změňte banku, nic jí nedlužíte. Sežeňte si banku, kde máte poplatky transparentní a u které budete vědět, kolik a za co budete platit.
Zákazník je pánem
Kdo má zapotřebí chodit s maličkostmi do banky jen proto, aby se na něj pak někdo mračil a dělal z něj blbce. Pokud se vám nelíbí přístup zaměstnanců vaší banky, tak jim to sdělte! Dobře, možná jste miléniál a tedy nemáte rádi konfrontaci, v takovém případě jim napište rozhořčený mail. Pokud se nic nezmění, odejděte ke konkurenci. Stejně tak, jako byste nechodili do hospody, kde pracuje protivný číšník, tak nebudete chodit do banky, kde sedí věčně napružená bába.
Srovnávejte
Když si chcete koupit nový telefon, strávíte dny, týdny a možná i měsíce výběrem toho pravého. Proč stejný přístup neaplikovat při výběru banky? Srovnejte svou banku s ostatními. Stránky Vstřícnábanka.cz nebo Ušetřeno.cz jsou dobrým začátkem. V době přesycenosti informacemi není nic snazšího, než si najít informace na internetu. Správné zdroje vám pomůžou s výběrem, jak si najít banku.
Cestování a úroky
Pokud často cestujete anebo například vyděláváte v zahraničí, bude se vám hodit banka, která má nízké (případně žádné) poplatky za výběry v zahraničních bankomatech. To samé platí o mezinárodních platbách. Dobrou zprávou je, že brzy už vám banky za zahraniční platby nic účtovat nebudou!
Po jiné bankovní instituci asi sáhne člověk, který chce dosáhnout na její vysoké úroky na spořících účtech! Pominu-li fakt, že v současnosti žádný spořící účet nepřekoná ani inflaci, je spořící účet je dobrým místem například pro úschovu finanční rezervy. Spořící účty by vám ale neměli nahrazovat roli investičních nástrojů. V prostředí spořících účtů se dá cokoliv nad 1 % zhodnocení za rok považovat za nadprůměr. I zde se vyplatí srovnat si aktuální podmínky různých účtů na vlastní pěst.
Vyberte si tu správnou
Banka není a neměla by být doživotním závazkem. Vyplatí se občas prozkoumat trh a podívat se, jak si vede konkurence. Třeba vaše banka usnula na vavřínech, zatímco ta konkurenční nabízí spořící účet spolu s běžným, a navíc online identifikací z tepla vašeho domova! Anebo vaší bance teče do bot a zvýšila svým klientům poplatky, aniž by ti to jasně odůvodnila. Třeba vás prostě jen štve vzhled a funkčnost internetového bankovnictví, respektive mobilní aplikace! To všechno jsou důvody, proč vypovědět smlouvu ve stávající bance a přejít ke konkurenci. Nebuďte bance zavázaný, to ona by měla být zavázaná vám.
Děkujeme, odcházíme
A jak bance vypovědět smlouvu? Není to o moc složitější než objednání si pizzy přes telefon. V bance se vás budou asi ptát, proč to chcete udělat a co pro vás mohou udělat, aby si vás udrželi. Asi na vás vyklopí všechny své nové produkty a budou vám říkat, jak jsou úžasní a v čem všem jsou lepší než jejich konkurence. Vy už ale máte jasno! Stejně tak se vás i v pizzerii budou ptát, zda nechcete Coca-Colu a budou vám doporučovat dezert se slovy, že jejich panna cotta je ta nejlepší ve městě.
Pokud už jste přesvědčeni o ukončení smlouvy, nenechte se zlomit, podepište výpovědní smlouvu a dejte bance sbohem. Když jste v pizzerii a už nemáte hlad, taky si neobjednáte dezert jen proto, že vám byl doporučen. No, možná si ho dáte, ale neměli byste!
Zrušení běžného účtu dle zákona nesmí nic stát (na rozdíl od dezertu v pizzerii) a má být provedeno během 30 dnů. Co však může něco stát a banka si to může naúčtovat, je například zrušení platební karty. I takový skrytý poplatek by mohl být důvodem, proč s dotyčnou bankou nemít nic společného.
Když už víte, jak si najít banku, zbývá se zeptat, zda máte další otázky? Už jste někdy měnili banku? Jaké z toho máte zážitky? Posílej zprávy na [email protected] a nebo se připojte do diskuze pod článkem!
Pokračujte ve čtení!
Jaké jsou nejlepší ETF fondy? A máte je ve svém portfoliu i Vy?
Vybrat si ten správný, natož pak nejlepší ETF fond, není jen tak. Parametrů, které je třeba zvážit, je hned několik, a to ani netřeba mluvit