Rozbité prasátko

30 nejlepších nápadů na pasivní příjem, s kterými lze začít už dnes!

Pasivní příjem je vysněná finanční meta spousty z nás – vydělávat peníze a nemuset u toho hnout prstem? Ano prosím!

Bohužel bez práce nejsou koláče. Abyste na pasivní příjem dosáhli, budete nejprve muset vynaložit úsilí, čas a peníze. Odměnou vám pak bude pravidelný příjem bez ohledu na to, co právě děláte!

Vyberte si jeden nebo rovnou několik ze způsobů, jak si zajistit pasivní příjem, a sklízejte v budoucnu sladké plody vaší práce!

Nápady na pasivní příjem

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

30 nejlepších nápadů na pasivní příjem

Co to je pasivní příjem?

Pasivní příjem je takový zdroj příjmu, který není závislý na vašem čase a odvedené práci.

Pasivní příjem je stav, kdy vyděláváte peníze, aniž byste museli vynakládat jakoukoliv nebo pouze minimální aktivitu.

Abyste každý měsíc dostali výplatu, musíte aktivně chodit do zaměstnání a vytvářet pro své nadřízené nějakou hodnotu.

V případě pasivního příjmu vyděláváte kdykoliv a odkudkoliv a nemusíte tak vyměňovat svůj čas za peníze.

Když máte pasivní příjem, tak doslova vyděláváte, zatímco spíte!

Jak to tak v životě bývá, nic není zadarmo. Abyste si vybudovali pasivní příjem, budete muset nejprve něco obětovat. Tím bude určitě vás čas, velmi pravděpodobně velká spousta práce a v neposlední řadě nejspíš i peníze.

Budování pasivního příjmu není procházka růžovou zahradou.

Nenechte se ale počáteční výzvou odradit. Hlavní je začít!

Pomyslnou rozbuškou může být něco tak snadného, jako investování 1.000 Kč na platformě Portu či první příspěvek na blogu!

Proč usilovat o pasivní příjem?

  • Protože bez pasivního příjmu jste jen jeden špatný den od toho, abyste přišli o práci a dostali se do finančních problémů.
  • Protože pasivní příjem může nastartovat či akcelerovat cestu za vysněnou finanční nezávislostí.
  • Protože ne každého láká myšlenka, že bude do 65 let chodit do práce.
  • Protože by bylo fajn nemuset nic dělat, ale přesto nestrádat!
  • Protože pasivní příjem vám dává finanční (a životní) flexibilitu.
  • Protože pasivní příjem vám může pomoci ve chvílích, kdy přijdete o primární zdroj příjmu.
  • Protože se toho při honbě za pasivním příjmem spoustu naučíte.

Kolik může pasivní příjem vydělat peněz?

Jedním slovem – hodně!

Krása pasivního příjmu je v tom, že nikdy nevíte, kam vás honění se za ním přivede. Třeba vám bude stačit extra 1.500 Kč měsíčně, které získáte z úroků z P2P půjček, ale dost možná také pošilháváte po vybudování podniku, který vám umožní pohodový předčasný důchod.

Výše pasivního příjmu se tak může pohybovat v rozmezí od několika málo korun měsíčně až po částky, z kterých se vám protočí panenky.

Pokud nevěříte Rozbitému prasátku, přečtěte si anglickou knihu od self-made milionáře MJ Demarca UNSCRIPTED. Ten vám názorně vysvětlí, jaká je horní hranice takového úspěšného podniku.

Co je a co není pasivní příjem?

Aktivní příjemPasivní příjem
KonzultaceOn-line kurz
Freelance melouchyPlacený software či služba
Psaní na zakázkuPsaní pro svůj blog či knihu
Výstavba nemovitostíPronájem nemovitostí
Taxi službaPronájem vlastního vozu
MuzikantProdej autorských práv na vlastní hudbu
Fotograf na volné nozeProdej fotek do online foto-knihoven či zpeněžený Instagramový účet
co to je pasivní příjem

Investování

Investování je asi nejjednodušším způsobem, jak začít budovat svůj pasivní příjem prakticky okamžitě. Stačí si otevřít investiční účet a jde se na věc.

Pozor, že je něco jednoduchého ještě neznamená, že se do toho můžete vrhnout po hlavě. Pokud o investičních produktech nic nevíte, nejprve se v problematice vzdělejte!

Indexové ETF fondy

Obtížnost: 1/10

Nákladnost: 4/10

Roční pasivní příjem: 1-2 % z dividend + 6-9 % růst ceny fondu

Indexový ETF fond je investičním nástrojem, který v sobě obsahuje podkladová aktiva, jakými jsou například akcie, dluhopisy nebo komodity.

Rozmýšlíte, zda koupit akcii Applu, Coca Coly nebo Amazonu? Kupte si ETF fond kopírující index S&P 500 a máte v něm všechny tři. Nápady na další zajímavé ETF fondy najdete na této stránce.

Dle mého názoru by měly být nízkonákladové ETF fondy páteří každého portfolia moderního investora. Jde o produkty se skvělým poměrem cena/výkon.

Ačkoliv nákup ETF je asi tak stejně obtížný, jako objednání podložky pod myš z Alzy, rozhodně nepodceňujte vzdělání se v problematice. Jestliže vás tato možnost investování zaujala, přečtěte si samostatný článek Rozbitého prasátka, který problematiku ETF fondů detailně rozebírá.

A jak ETF koupit? Nabízejí se dva jednoduché způsoby:

  • Broker
  • Robo-advisory

Osobně pro nákupy ETF používám brokera Degiro, další možností je česká robo-advisory firma Portu! Obsáhlou recenzi této služby najdete v samostatném článku.

Akciové indexové fondy se zpravidla nepořizují kvůli dividendám (které se pohybují kolem 1-2 %), ale kvůli potenciálnímu dlouhodobému růstu okolo 6-8 % ročně. Pasivní příjem pak spočívá v jejich postupném prodeji.

Akcie

Obtížnost: 1/10

Nákladnost: 4/10

Roční pasivní příjem: 0-12 % + růst ceny akcie

Samostatná akcie je velmi často mnohem lepším zdrojem dividend než ETF fondy. To je dáno především tím, že indexové fondy jdou cestou průměru, kdežto mezi akciemi můžete narazit na firmy, které vyplácejí velmi štědré dividendy.

Pro akciové dividendové tituly se můžete poohlédnout na tuzemské scéně. Patří mezi ně např. akcie ČEZ, Philip Morris ČR, Moneta nebo Komerční banka.

Ze zahraničních akcií by se pak dali jmenovat takoví giganti, jakými jsou Johnson & Johnson, AT&T a Coca Cola.

Pozor však na všechny tituly, jejichž dividenda se pohybuje nad 5 %. Velmi často jde o akcie, jejichž cena se významně propadla, a tedy u kterých nebude něco v úplném pořádku.

Pokud byste se chtěli vydat opět cestou průměru (a Rozbité prasátku tuto cestu vřele doporučuje), zkuste tzv. Dividendové aristokraty. To je takový balík akcií, který se skládá z firem, které 25 po sobě jdoucích letech zvyšují vyplácené dividendy. 

Tento fond pak vyplácí dividendu ve výši přibližně 2,5 %. Pokud tak máte milion korun, každý rok si přijdete na 25.000 Kč. A co víc, cena fondu pravděpodobně nadále poroste.

Dluhopisy

Obtížnost: 1/10

Nákladnost: 4/10

Roční pasivní příjem: 1-3 % z dividend + růst ceny dluhopisu

Korporátní či státní dluhopisy jsou další zajímavou formou, jak si zajistit pasivní příjem. Doba však dluhopisům nepřeje, a tak například s českými státními dluhopisy ani neporazíte inflaci (k roku 2020).

Obecně lze doporučit zařazení dluhopisů do portfolia každému investorovi, jelikož slouží jako jakési zajištění proti propadům cen akcií.

Státní dluhopis lze pořídit už za 1.000 Kč, korporátní dluhopisy pak v rozmezí několika stovek až tisíců korun.

Alternativní investice

Obtížnost: 2/10

Nákladnost: 5/10

Roční pasivní příjem: 0 % + růst ceny

Bitcoin i zlato jsou velmi žhavá témata na internetu, v případě pasivního příjmu jde ale jen o okrajovou záležitost. Z povahy věci vám ani jedno aktivum negeneruje žádný vedlejší příjem, takže vy pak spoléháte pouze na cenu podkladového aktiva, kterého se pak postupným prodejem zbavujete.

Výjimkou může být situace, kdy zlato nebo bitcoin dolujete

V případě Bitcoinu si však dobře spočítejte, zda vám odběr elektřiny za vydolované platidlo vůbec stojí za to. Jestliže uvažujete o dolování zlata, tak si pořiďte pořádný krumpáč.

Aktuální cenu Bitcoinu můžete dohledat zde, na zlato se podívejte zde.

Spořicí účty

Obtížnost: 1/10

Nákladnost: 1/10

Roční pasivní příjem: 1-2 %

V závislosti na tom, kdy článek čtete, se může úrok na spořicích účtech pohybvat v rozmezí 0,01 – 3 %. Na aktuální úrokové sazby se můžete podívat na webu Porovnej24.

Jestliže o sjednání spořicího účtu uvažujete, berte vždy čísla s rezervou, jelikož zpravidla neberou v potaz všemožné promo akce, různou dobu úročení, podmínky a kličky, kterými jsou finanční instituce proslulé. 

Pokud bych mohl doporučit spořicí účet, tak buďto u Equa bank (kterou sám využívám) nebo mBank. Důvod? Ani ne tak úrok, jako spíše jednoduchost v používání – převod z hlavního účtu na spořicí lze uskutečnit okamžitě jediným stisknutím.

V neposlední řadě poslouží spořicí účet jako skvělé místo pro vaší finanční rezervu.

Jak na pasivní příjem? Podívejte se na toto video!

Půjčujte peníze

Když půjčujete peníze, v podstatě se také jedná o investici. Mluví-li se o P2P půjčkách, jde o téma natolik obsáhlé, že si oproti tradičním investičním produktům zaslouží vlastní kategorii!

P2P půjčky

Obtížnost: 1/10

Nákladnost: 2/10

Roční pasivní příjem: 5-18 %

Zní vám jména jako Zonky, Bondster nebo Mintos povědomě? Pokud ano, tak už jste světem P2P půjček poznamenáni a velmi pravděpodobně na nějaké z platforem máte účet a zběsile investujete!

O P2P půjčkách si můžete přečíst samostatný článek!

Ve zkratce jde o produkt, kdy se pasujete do role banky vy a následně půjčujete lidem na základě různých kritérií. Tímto způsobem tak financujete lidem z celého světa spotřební úvěry, hypotéky nebo půjčky na auta.

Jde o skvělý doplněk investičního portfolia a určitě stojí za vyzkoušení.

Rozbité prasátko doporučuje Mintos (recenze) a Zonky (recenze), ale můžete vyzkoušet i třeba Bonster! U všech služeb jde začít s tak nízkou investicí jako je 200 Kč.

Nemovitosti (P2P)

Obtížnost: 1/10

Nákladnost: 4/10

Roční pasivní příjem: 4-12 %

Ve světě P2P můžete financovat i realizaci developerských projektů. To mi připadá jako skvělý způsob, jak zhodnotit relativně bezpečně své peníze.

Návratnost se sice nepohybuje tak vysoko jako v případě spotřebitelských úvěrů, na druhou stranu jde o investici o něco bezpečnější.

Pokud byste chtěli začít s investováním do nemovitostí formou P2P půjček, můžete začít třeba na české službě Upvest, německé Exporo nebo estonské Estateguru (pobaltské státy se v P2P světě těší velmi dobré pověsti).

Vstupní náklady jsou o něco vyšší než u půjček (např. u Upvest zpravidla minimální vstupní investice činí 5.000 Kč), na druhou stranu jsou realitky zajištěné samotným budovaným objektem, což opatrní investoři jistě ocení.

Startupy

Obtížnost: 1/10

Nákladnost: 3/10

Roční pasivní příjem: 4-15 %

Aby P2P investování nebylo málo, můžete figurovat jako investiční anděl nějakému začínajícímu start upu nebo již zaběhlé firmě, která se poohlíží po způsobech, jak rozšířit své pole působnosti a snaží se na expanzi vybrat kapitál.

V Čechách pro tento způsob investování můžete vyzkoušet například Fundlift, v Německu pak existuje například Seedmatch.

Dávejte si na tento způsob investování velký pozor. Spousta projektů je už předem odsouzena k zániku.

nemovitosti

Nemovitosti

Nemovitosti jsou skvělým zdrojem pasivního příjmu. Pokud nějakou máte a nebydlíte v ní, velmi pravděpodobně nemovitost pronajímáte. A dobře děláte!

Dlouhodobý pronájem

Obtížnost: 5/10

Nákladnost: 9/10

Roční pasivní příjem: v závislosti na lokalitě desítky až stovky tisíc korun

Dlouhodobý pronájem nemovitosti je skvělý zdroj velmi vysokého pasivního příjmu.

Problémy s nemovitostmi však jsou jejich vysoké vstupní náklady. Pokud si chcete pořídit vlastní bydlení, budete muset vyrukovat při nejmenším s 10 % vkladem (LTV), který vložíte do hypotéky.

Na druhou stranu funguje hypotéka jako skvělá finanční páka – využijete cizího kapitálu pro generování vlastního příjmu.

S s ohledem na vstupní investice jsou nemovitosti o zdroj pasivního příjmu, který vyžaduje notnou dávku obezřetnosti a konec konců i praxe.

Navíc se zdaleka nejedná o pasivní příjem bez práce

Pokud se chcete problémům zcela vyvarovat, a přesto nemovitost pronajímat, můžete využít služeb Ideálního nájemce, jež veškeré aktivity spojené s pronájmem vyřeší za vás.

Ve chvíli, kdy chcete nemovitost z jakéhokoliv důvodu prodat, můžete využít portál Fér makléři, abyste z prodeje vytěžili co nejvíce.

Krátkodobý pronájem

Obtížnost: 4/10 (10/10 při pandemii)

Nákladnost: 4/10

Roční pasivní příjem: v závislosti na lokalitě a vytíženosti jednotky až stovky tisíc korun

Sdílená ekonomika má smysl. Ačkoliv v současnosti způsobuje starostům všech světových metropolí vrásky na čelech, pokud jsou sdílené krátkodobé pronájmy využívány tak, jak zamýšleno (tedy jen občasně), těží z toho vlastníci bytů, turisté i města.

Problém nastává ve chvíli, když se celé čtvrti mění na skanzeny pro turisty. Tak už to s vedlejšími jevy nových technologií bývá.

Každopádně i vy můžete obsadit svůj prázdný pokoj turistou z USA. Hezky si přivyděláte a třeba si i uděláte kamaráda! Kde? Přeci na Airbnb!

Pokud Airbnb rozjíždíte ve velkém, nejspíše vás to bude stát dost času a práce. Myslete na to!

A připravte se také na to, že vám do podnikání může hodit vidle koronavirus

Pronájem garáže, skladovacího prostoru či zahrady

Obtížnost: 3/10

Nákladnost: 4/10

Roční pasivní příjem: v závislosti na lokalitě a vytíženosti jednotky až desítky tisíc korun

Asi byste se divili, kolik je možné si v centru Prahy naúčtovat za dostupný sklep. Jestliže takový prostor máte a nebude vám vadit, že budete skladovat lyže a toaletní papír místo sklepa ve skříni v obýváku, můžete sklepní prostory pronajmout a hezky si přivydělat. Stejně tak lze pronajímat i zahradu.

Podobný přístup lze vztáhnout na garáže, zde však nemusíte být limitováni jen hlavním městem. Zde si můžete přečíst modelový příklad, jak se to má s pronájmem garáže v menším městě!

Investiční nemovitostní fondy (REIT)

Obtížnost: 3/10

Nákladnost: 4/10

Roční pasivní příjem: 2-3 % + růst ceny

Když se dá do něčeho investovat, můžete se vsadit, že pro to existuje specializovaný fond. Stejně tak je tomu v případě nemovitostí.

Možná jste někdy slyšeli výraz REIT (z anglického real estate investment trust). Jde o obrovské developerské fondy, do kterých můžete investovat a za odměnu se dočkáte zajímavé dividendy.

Pokud by vás možnost zajímala, tak například toto evropské REIT ETF od iShares má roční dividendu téměř 3 %. A co víc, cena fondu za posledních 10 let rostla o 10 % ročně!

I na českém trhu existuje fond Czech real estate investment fund, ale podíváte-li se na základní informace – vstupní poplatek až 5 %, výstupní poplatek 1 % a průběžné náklady 1,26 % – musíte si položit otázku, zda se investice vyplatí. O celkovém dopadu poplatků na vaše investice si můžete přečíst samostatný článek.

podnikání jako zdroj pasivního příjmu

Online podnikání

Ach ty internety. Snažil jsem se dohledat, kolik pracovních míst internet od svého počátku uvedl na trh, žádnou podobnou informaci jsem však nenašel. Asi to ani není možné spočítat, protože internet k práci využíváme dennodenně téměř všichni.

Největší výhodou internetu je, že pokud zde něco vytvoříte či zveřejníte, bude to tu už napořád. V překladu to znamená, že pokud máte například e-shop, nikdy nevíte, kdy přijde vás další zákazník.

Díky internetu jste pořád v práci a neustále vyděláváte peníze. Nehledě na to, že vaše cílové publikum mohou být miliardy lidí po celém světě.

Využijte to ve svůj prospěch!

Na druhou stranu obnáší online podnikání velkou spoustu práce a to především v samotných začátcích. Vybudovat web je během na dlouhou trať a všichni majitelé stránek se asi shodnou, že první výsledky uvidíte nejdříve za několik měsíců. 

Proto pasivní příjem z internetu považuji za poměrně obtížný způsob, jak si obstarat pasivní příjem. Na druhou stranu online podnikání nevyžaduje spoustu peněz (lze začít už s 300 Kč za doménu a webhosting, instalace WordPressu stejně tak jako většina pluginů je zdarma).

Affiliate marketing

Obtížnost: 8/10

Nákladnost: 3/10

Roční pasivní příjem: několik korun až stovky tisíc

Pokud již víte, co to je affiliate marketing, tak jste si jistě všimli, že je jím tenhle článek prošpikován skrz na skrz.

Co to je affiliate marketing?

Jde o nástroj, který funguje na provázanosti stránek prodejce služeb nebo produktů se stránkami, které službu či výrobek doporučují.

To znamená, že pokud Rozbité prasátko doporučuje nějakou službu nebo knihu a vy si ji přes uvedený odkaz koupíte, Rozbité prasátko dostane z nákupu provizi. Vás to pochopitelně nic nestojí a pravděpodobně také získáte nějakou výhodu.

Chcete začít investovat přes Portu? Děkuji za příspěvek!

Je libo účet u Mintos? Mockrát děkuji!

affiliate ehub titulní strana

Jak na affiliate marketing?

Předtím, než ve znechucenosti opustíte blog, vězte, že na affiliate marketingu není nic špatného, pokud daný partner doporučuje služby, kterým věří a sám je využívá.

Drtivou většinu služeb, s kterými se seznámíte na Rozbitém prasátku, skutečně sám používám a jsem přesvědčený, že mohou na cestě za finanční nezávislostí pomoci i vám.

Abyste mohli affiliate marketing úspěšně provozovat, musíte nejprve vybudovat nějakou webovou stránku či blog, kde na produkty lidé mohou narazit.

Stránka se může specializovat na recenze, může porovnávat různé produkty nebo může sloužit jako srovnávač cen.

Primárně však musí čtenářům přinášet nějakou hodnotu.

Následně posíláte své čtenáře na stránky prodejců. Jestliže si zákazník u prodejce něco zakoupí, vy pak dostanete provizi z nákupu, která je pochopitelně závislá na produktu a předem daných smluvních podmínkách.

Jakmile máte platformu vybudovanou, pátrejte po službách, které s ní souvisí a jejíž produkty můžete zpeněžit. Kde snadno začít? Například na webu eHub, Heureka affiliate nebo Amazonu. Pokud vaše oblíbená služba affiliate nenabízí, zkuste napsat mail!

nabídka spolupráce

Prodávejte fyzické produkty

Obtížnost: 8/10

Nákladnost: 4/10

Roční pasivní příjem: několik korun až miliony

Spoustu lidí při představě zpeněžení webové stránky spíše než affiliate marketing napadne prodej fyzických produktů. Pokud něco vyrábíte, nejjednodušší cesta, jak na prodeji vydělat co nejvíce, je jeho propagace na internetu.

Buďto si můžete postavit vlastní e-shop (ať už sami nebo necháte externí firmu udělat těžkou práci za vás) anebo využijete nějaké existující tržiště. Nevíte, kde začít? Zkuste například český Shoptet.

A moje doporučení pro on-line shop? Jednoznačně Amazon. Díky Amazonu můžete během několika dnů váš výrobek nabízet stovkám milionů zákazníků z celého světa. Tomu říkám potenciál.

Co všechno můžete prodávat?

  • Módu a módní doplňky 
  • Knihy 
  • Hobby vybavení 
  • Sportovní vybavení
  • Potraviny a nápoje
  • Všechno, co vyrobíte vlastníma rukama

Reklama

Obtížnost: 9/10

Nákladnost: 4/10

Roční pasivní příjem: několik korun až desítky tisíc

Jestliže už máte webovou stránku se slušnou návštěvností, nabízí se vám možnost ji monetizovat reklamami. Čím více lidí vaši stránku navštěvuje, tím více peněz z reklamy budete mít.

Nejlepší způsob, jak na provozu vydělat, je nejspíše využití platformy Google AdSense. Ta vytváří relevantní reklamy pro vaše návštěvníky na základě jejich předchozí historie procházení internetu.

Přesně tak, ta reklama na novou televizi na vás nevybafnula pro nic za nic.

Další způsobem s vyššími provizemi je platforma Ezoic. Funguje podobně, jako Google AdSense, ale máte vyšší provize. Na druhou stranu potřebujete provoz alespoň 10.000 lidí měsíčně.

Pokud s budováním webových stránek teprve začínáte, na reklamu se vykašlete. Návštěvníky to jen otravuje a příjmy budou zcela zanedbatelné.

Proto je pasivní příjem skrz reklamu na webu poměrně obtížný. Aby dával smysl, musíte mít nejprve pořádnou návštěvnost.

Online kurzy či konzultace

Obtížnost: 7/10

Nákladnost: 5/10

Roční pasivní příjem: stovky korun až stovky tisíc

Umíte něco, co ostatní ne? Dejte dohromady on-line kurz a zveřejněte ho na české platformě Seduo nebo na mezinárodní Udemy

Kurz bude vždy online a vy nikdy nevíte, kdy za něj někdo zaplatí. Ideální zdroj pasivního příjmu.

V případě konzultací už příliš o pasivní zdroj nejde, i tak si myslím, že je vhodné tuto možnost jen zmínit.

Prodej digitálních produktů

Obtížnost: 10/10

Nákladnost: 6/10

Roční pasivní příjem: několik korun až miliony

Na internetu můžete prodávat nejen fyzické produkty, ale i digitální! Kdo by to byl řekl!

Co se rozumí digitálním produktem?

  • E-booky
  • Šablony – wordpress, excel, word, knihovny pro programy atd.
  • Audio knihy
  • Specializované nástroje
  • Aplikace a hry

Dle mého názoru jde o jeden z nejsložitějších zdrojů pasivního příjmu, jelikož často obnáší velkou počáteční investici v podobě znalostí, času, práce i peněz.

O to více z něj pak ale můžete vytěžit! Pokud vyvinete hru jako byly ve své době Angry birds, zajistíte tím celé generace vaší rodiny.

call to action rozbite prasatko

Vydělávejte víc peněz

Peněz není nikdy dost. Vyždímejte z práce co nejvíce a zhodnoťte efektivně svůj čas!

Placená členství

Obtížnost: 6/10

Nákladnost: 4/10

Roční pasivní příjem: stovky korun až stovky tisíc

Myslíte si, že si vaše komunita čtenářů zaslouží speciální zacházení a pozornost? Vytvořte prostor pouze pro vyvolené. A nezapomeňte ho zpeněžit!

Youtube a Instagram

Obtížnost: 7/10

Nákladnost: 2/10

Roční pasivní příjem: několik korun až miliony

Kdo by před 20 lety řekl, že se z lidí, kteří hrají počítačové hry a natáčejí se u toho, stanou milionáři.

Youtube a Instagram jsou platformy, které konkurují televizi. Mladší ročníky dokonce zcela preferují právě tyto internetové služby, protože mají přímý vliv na to, jaký obsah je jim nabízen.

A jak na Youtube či Instagramu vydělat? Obecně platí za to, že čím více, tím lépe. Vybudujte si obrovskou základnu fanoušků a dodávejte jim co nejvíce kvalitního obsahu a můžete se spolehnout na to, že peníze přijdou samy, ať už formou reklam nebo sponzoringu a placeného obsahu.

Dary

Obtížnost: 2/10

Nákladnost: 1/10

Roční pasivní příjem: několik korun až stovky tisíc

Může vám připadat, že přijímat peníze od zákazníků za doporučení služby není etické. Nebo jste zkrátka neziskovka, která se ale také potřebuje uživit.

V takovém případě můžete poprosit čtenáře a fanoušky o dary, ideálně formou finančního příspěvku na nějaký veřejný účet. Určitě byste se divili, kolik lidí rádo podpoří lokální projekt pro dobrou věc!

Jeden z mých oblíbených webů Portfolio Charts funguje pouze na principu na přijímání darů.

Podnikání

Ačkoliv vlastní podnik jde dnes ruku v ruce s online businessem, je třeba zdůraznit, že tomu tak vždy nemusí být, a i majoritní část příjmů může plynout “offline”.

Založte vlastní podnik

Obtížnost: 9/10

Nákladnost: 7/10

Roční pasivní příjem: tisíce až miliony korun

Česká vláda to živnostníkům rozhodně neulehčuje, i tak má vlastní podnikání smysl. Než začnete namítat, že přece nejde o pasivní příjem, tak s vámi budu do jisté míry souhlasit. 

Určitě nejde o pasivní příjem v prvotní fázi, kdy podnik rozjíždíte. 

Každopádně se můžete dopracovat do stavu, kdy je podnik soběstačný a vedou ho schopní a důvěryhodní lidé. Vy se pak můžete věnovat buď jen tomu, co vás baví, nebo můžete využít čas k nastartování něčeho nového.

A nebo inkasovat tučnou měsíční dividendu a sedět v představenstvu firmy.

Kupte existující podnik

Obtížnost: 8/10

Nákladnost: 10/10

Roční pasivní příjem: tisíce až miliony korun

Pokud se vám nechce trávit čas tím, že zakládáte něco od nuly, můžete využít tržiště jako je Webtrh, kde si existující web můžete zakoupit. 

Že vás online aktivita nezajímá? Tak se poohlédněte na InBase. Zde jsou k mání opravdové aktivní či neaktivní firmy, které můžete od vlastníků odkoupit!

Je tak dost možné, že daný web už je zaběhnutý, nějaké peníze vydělává a vy tak můžete jen přijít, něco zlepšit a vydělávat ještě víc.

Je třeba se mít samozřejmě na pozoru, abyste nekoupili zajíce v pytli.

napište knihu

Napište knihu

Obtížnost: 9/10

Nákladnost: 2/10

Roční pasivní příjem: tisíce až stovky tisíc

Být tak další JK Rowlingová a přijít s tak transcendentním dílem jako byla kniha Harry Potter. 

Dobrou zprávou je, že nemusíte být rovnou paní Rowlingovou, abyste se živili s psaním knih. 

Špatnou zprávou je český trh je poměrně malý a abyste se uživili psaním literatury, museli byste prodávat tisíce až desetitisíce výtisků. 

Psaní není snadné, ale pokud vás to baví, proč to nezkusit! Navíc můžete v dnešní době přeskočit zcela vydavatele a knihy si například přes Amazon vydávat sami formou Kindle verzí a paperbacků.

Klikačky a cashbacky

Obtížnost: 2/10

Nákladnost: 1/10

Roční pasivní příjem: několik korun až tisíce

Pasivní příjem můžete generovat i když děláte vše stejně, jako děláte doposud. Jen k tomu využijete speciální webovou stránku!

Nejjednodušší přivýdělek, který se nabízí, jsou tzv. klikačky. Jde o to, že se připojíte k nějakému programu jako je SwagBucks nebo PrizeRebel a pak brouzdáte po internetu skrz jejich rozhraní.

To znamená, že vyžíváte internet stejně jako nyní, ale někdo vás při tom “sleduje” a sbírá data, které pak prodává dalším firmám. Jde proto o pasivní příjem, protože na vašem chování se nic nezmění.

Podobně se to má i s cashbacky. Chodíte každý týden na velký nákup do Tesca? Využijte Tesco club card a vyslužte si slevu na nějaké produkty.

Na internetu pak můžete využít služeb Plné peněženky fungující na stejném principu. Za každý nákup dostanete zpět nějaké peníze a všichni jsou spokojení.

Zpeněžte své umění

Obtížnost: 7/10

Nákladnost: 2/10

Roční pasivní příjem: několik korun až stovky tisíc

Umělecké školy jsou k ničemu a nikdy nikoho neuživí. Je tomu ale vážně tak? Nemyslím si. 

Umíte kreslit, fotit či vytvářet hudbu? S přibývajícím množství webů je zájem o grafiku a podobný obsah obrovský. Využijte toho! 

Pokud byste si chtěli přivydělat tím, že prodáváte svoje obrázky, zkuste se podívat například na Freepik, odkud mám obrázky na svůj blog já (autor Doodler).

Na téma každopádně nejsem žádný expert, takže vás odkážu na následující čtení:

Máte s vydělaváním a pasivním příjmem jako umělec nějaké zkušenosti? Pište do diskuze pod článkem nebo na [email protected]!

Staňte se freelancerem

Obtížnost: 9/10

Nákladnost: 3/10

Roční pasivní příjem: tisíce až stovky tisíc

Freelancer neboli nezávislý profesionál je někdo, kdo je bez stálého pracovního úvazku a pracuje “na volné noze”.

Opět budete namítat, že freelancer není pasivním příjmem. Proč byste ale z práce na volné noze nevytvořili větší a větší příjem, který by nakonec mohl vyústit v samostatný podnik? Opět jde o to, jak se k problému postavíte.

Nikdy navíc nevíte, kdy se z freelancera můžete stát soběstačným podnikatelem a z vašeho koníčku pak vybudujete business, který vám nakonec pasivní příjem také zajistí.

Pokud vás možnost psát články nebo pomáhat někomu s tvorbou webu zaujala, zkuste navštívit český Stovkomat. 

Pro ty, kteří se nebojí angličtiny, je tu mezinárodní Fiverr. Podívejte se, na čem všem se dá v dnešní době vydělávat!

No a jestliže hledáte něco, kde můžete nabízet i práce jako úklid domácnosti nebo profi stříhání vlasů, navštivte Robeeto!

Využijte sdílenou ekonomiku

Obtížnost: 3/10

Nákladnost: 2/10

Roční pasivní příjem: několik korun až desítky tisíc

Vsadím se, že jsou mezi vámi tací, kteří mají ve sklepě drahé lyže, na kterých stáli naposledy v době, kdy byl ještě prezidentem Václav Klaus. Nechce se vám je však prodat, protože vás stály majlant.

Když se vám je nechce prodat, tak proč je nepronajmout? Český web SharyGo vám s tím pomůže! Můžete zde pronajímat sportovní vybavení, nářadí, zahradní techniku a mnoho, mnoho dalšího!

Někoho bude zase zajímat pronájem auta. Čtete správně, po pronajímání bytů přišly na řadu osobní automobily. V Čechách můžete pronajímat aut například přes web HoppyGo.

Pokud jezdíte málo a auto vám většinu roku stojí v garáži, zkuste si tak vydělat alespoň na povinné ručení.

Netradiční možnosti pasivního příjmu

Pro ty z vás, které ze seznamu nic neoslovilo nebo nemají chuť investovat peníze či práci, existují samozřejmě ještě nějaké další způsoby, jak si nějakou tu korunu měsíčně přivydělat.

Reklama na autě nebo domě

Obtížnost: 2/10

Nákladnost: 2/10

Roční pasivní příjem: několik korun až desítky tisíc

Určitě ve vašem městě bude existovat pizzerie, která by ocenila, kdyby se trochu zviditelnila. Zkuste majitelům nabídnout svůj automobil nebo plot jako reklamní plochu, určitě vám za to rádi pár stovek měsíčně zaplatí.

Samoobslužná zařízení

Obtížnost: 6/10

Nákladnost: 6/10

Roční pasivní příjem: několik korun až desítky tisíc

O samoobslužných automatech nic nevím. Co ale vím, je, že ve školách vždycky budou děti, co do nich nějaké peníze nahází. Zkuste jim nabídnout něco skvělého (a ideálně zdravého) a z vašeho výdejního automatu se může stát zlatý důl.

Multi level marketing

Obtížnost: 7/10

Nákladnost: 3/10

Roční pasivní příjem: několik korun až stovky tisíc

MLM také známé jako pyramida je prodejní systém, kde víceméně vyděláváte na tom, že pro vás pracuje co největší množství lidí, kteří následně produkt prodávají pod vaším jménem. 

Všichni znáte Avon, OVB nebo Amway. Když se k takové organizaci připojíte a získáte pod svá křídla další “překupníky”, určitě vám to vydělá, často i dost slušné peníze. A kdo ví, třeba vás status “Avon Lady” bude naplňovat!

pasivní příjem není zadarmo

Pasivní příjem není zadarmo

Asi jste si všimli všudypřítomného podtextu – nic není zadarmo

Pro pasivní příjem musíte něco udělat.

Musíte investovat peníze. Musíte obětovat spoustu času. A také vás to bude stát hodně práce

Stojí to za to? Rozhodně.

Začněte jednat ještě dnes a vytvořte si svůj pasivní příjem!

Napadá vás ještě něco, co jsem opomněl? A jaké jsou vaše zkušenosti s pasivním příjmem? Jsou mezi vámi tací, kteří celoročně cestují, protože je jejich pasivní příjem uživí? Pište do diskuze nebo na [email protected] a podělte se o své zážitky!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den,

děkuji za pěkný a inspirativní článek.

Opět velice dobře zpracovaný a bohatý článek. Díky! Btw. u těch alternativních investic a krypto mrkni např. na stablecoin DAI. Je zajištěný kolaterálem, stabilní vůči USD a s úrokem 8% ho řadím k vytuněným krypto-spořícím účtům :)) Tím úrokem si samozřejmě krásně drží jasnou dominanci na trhu decentralizovaných financí. Stačí nakoupit DAI a držet ho v peněžence. Úrok ti naskakuje real-time.

Moc děkuji za všechny tipy, a že jich je opravdu dost. Já jsem teď na takové pozici, že se mi sešly peníze, které mohu investovat, ale ráda bych je uložila tak, aby mi vydělávaly další peníze. Takže přemýšlím, jestli rozjet nějaké to online podnikání. Myslím, že by mohlo být dobré už při rozjedu třeba webových stránek požádat někoho takového https://topranker.cz/zvyseni-navstevnosti-stranek/ aby to co nejvíce prorazilo mezi idi. Co myslíte?

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi