Rozbité prasátko

Rozbité prasátko vás vítá!

Bože můj, další finanční poradce!

Máma vždycky říkala, ať si šetřím korunky, že prý se mi budou jednou hodit. Pominu-li fakt, že jde o příšerně vágní blábol, v zásadě s ní s velkým odstupem musím souhlasit. K tomu jsem samozřejmě dospěl až potom, co jsem úspěšně ztopil všechny peníze, co se na mě do té doby hrnuly. Tím mám na mysli nejen příjmy z práce, ale třeba i stavební spoření nebo finanční dary k Vánocům a narozeninám. Na co totiž maminka (zde si dosaďte kohokoliv z rodiny či blízkých, kdo vám o světě peněz neřekl zhola nic) pozapomněla, bylo potřebné vysvětlení, jak, a hlavně proč, bych měl sakra dělat něco tak nudného, jako šetřit peníze. Peníze přece byly a vždycky budou!

toaletni papir

Žiju jenom jednou, tak proč šetřit

Česko je jednou ze zemí, kde je pro mnohé občany finanční poradce synonymum slova zloděj, zemí, kde nejlepším místem pro skladování peněz se rozumí krabice od vína a investování je nástroj horních deseti tisíců pro vykořisťování slušných lidí. Spousta mých kamarádů protočí panenky, když slyší slovo úrok (aby ne, když o něm slyšeli jen na vyšším stupni základní školy v předmětu matematika) a na jakoukoliv produktivní konverzaci o penězích lze rovnou zapomenout, protože „o penězích se přece nemluví“.

Přiznávám se, že jsem byl ještě nedávno úplně stejný ignorant. Proč by ne, studoval jsem a peníze tak nějak prostě byly. Navíc, proč bych řešil budoucnost, ta je daleko, tu vyřeší budoucí já. Zpětně bych si nejraději nafackoval. Po vysoký jsem samozřejmě nastoupil do práce a musel se o sebe najednou starat sám. Bylo to slušný vystřízlivění a konfrontace s realitou, při čemž jsem mimo jiné zjistil, že vysolit 10 tisíc za nájem z vlastní kapsy je trochu něco jiného, než když mi na to pošle peníze hodná babička. A tak jsem udělal to, co mě naučila vysoká škola. Sednul jsem si na prdel a začal se o tom „světě dospělých“ učit skrz literaturu a chytré podcasty.

Za několik měsíců jsem se naučil tolik nových věcí, že jsem s nimi začal otravovat mojí přítelkyni a později i rodiče. Zamiloval jsem se do několika Spotify kanálů zabývajících se osobními financemi a investicemi, které mě doprovázely každý den na cestě do práce. Obecně jsem začal na peníze koukat jinak. Začal jsem šetřit, zřídil si investiční účty a udělal si revizi svých finančních prostředků. Zhrozil jsem se.

To vedlo k tomu, že jsem se naučil novým praktikám a začal s penězi lépe hospodařit. Nakonec to dospělo do tak neúnosné míry, že jsem s tím jako správný miléniál musel do veřejného prostoru. Zde přichází na řadu moje webová stránka Rozbité prasátko a vy, jakožto potenciální budoucí čtenáři, kteří se při troše štěstí nechají svést na stejnou cestu, jako já.

Nechci číst nudný blog o penězích

Chci vás obohatit o všechno, co jsem se naučil. Chci, abyste začali brát svoje finance zodpovědně a vážně. A abych vás dostal na stejnou vlnu, tak to budu podávat se všudypřítomným sarkasmem okořeněné politicky nekorektním humorem. Přesně takhle si téma osobních financí získalo i mě.

Můžu vám slíbit, že se z vás za rok nestane milionář a že rychle nezbohatnete. Taky vám můžu slíbit, že budete muset vynaložit nějaké úsilí (rozumějte odepření si několika večerů s Netflixem), abyste si sestavili rozpočet a zbavili se případných dluhů, naučili se chápat některé pojmy, bez kterých to nepůjde, nebo si třeba správně vybrali banku. Přestaňte žít z výplaty na výplatu a připravte se na budoucnost. Jednou, až dosáhnete finanční nezávislosti, si za to poděkujete!

Na Rozbitém prasátku budu sdílet všechny svoje zkušenosti (dobré i špatné), triky a tipy týkající se osobních financí ve formě krátkých textů (na vlogy jsem moc ošklivý). Sem tam sem šoupnu doporučení na nějaké fintech aplikace či produkty nebo budu papouškovat chytré řeči mých oblíbených blogerů. Budu se snažit, abyste se o penězích naučili zábavnou cestou se spoustou nadsázky a za pomocí pochopitelných příkladů podloženými fakty (ne těmi alternativními). Pro náročnější finanční šprty sem budu odkládat odkazy na komplikovanější témata a zdroje, kde se o nich můžete dozvědět víc. Při troše štěstí si z toho každý něco odnese!

Už zbývá jen abyste se proklikali celým Rozbitým prasátkem, podívali se na 4 stěžejní témata, kolem kterých se všechno bude točit a přihlásili se k odběru novinek. Bude to stát za to! Takže konečně rozbijte prasátko a udělejte s penězi něco smysluplnějšího!

Rozbité prasátko vás vítá!

cislo jedna

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi