Vybrat si ten správný, natož pak nejlepší ETF fond, není jen tak. Parametrů, které je třeba zvážit, je hned několik, a to ani netřeba mluvit o tom, že u některých ETF fondů se jedná o rozdíly čistě kosmetického rázu.
A že je z čeho vybírat! V roce 2021 je na světě už téměř 8.000 různých ETF fondů!
Tápete, jaké ETF fondy si do svých portfolií vybrat? Tak si projděte seznam Rozbitého prasátka, a zjistěte, jaké jsou nejlepší ETF fondy v jednotlivých kategoriích mezi akciemi, dluhopisy, ale najdete zde i pár tipů na komoditní či REITs ETF fondy.
*Článek aktualizován 3.5.2021
Nejlepší ETF fondy
Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!
Proč jsou ETF nejlepší dlohodobou investicí?
Začít s investováním je snazší, než si spousta lidí myslí.
Kdyby vám někdo řekl, že existuje kategorie snadno dostupných a transparentních investičních produktů, díky kterým nemusíte aktivně sledovat akciové trhy, přičemž jsou extrémně časově i finančně úsporné a ještě díky ní překonáte většinu aktivních investorů, asi byste dotyčného považovali za blázna, že?
Vězte, že takové produkty existují.
Jmenují se ETF fondy a ze samostatného článku Rozbitého prasátka se dozvíte, jak takové běžné ETF funguje, podle jakých parametrů si ETF fond vybrat, ale i třeba, zda je výhodnější si je kupovat přes brokera nebo skrze robo-advisory službu.
Jestliže investujete do ETF fondů, návratnost vašich investic bude kopírovat návratnost sektoru či trhu, do něhož jste investovali. A ta je v případě takových největších amerických firem reprezentovaných například indexem S&P 500 dlouhodobě mezi 7-10 % ročně.
Z následujícího seznamu se dozvíte, jaké nepřeberné možnosti se drobným investorům jako jste vy a já nabízí při výběru ETF fondů do portfolia.
Výběr nejlepších ETF fondů je čistě subjektivní záležitostí. Pokud vám v článku nějaký ETF produkt chybí, podělte se o něj v diskuzi! Na trhu již existuje více než 8.000 ETF fondů a není možné je všechny obsáhnout, přičemž nabídka se neustále rozšiřuje.
Začněte investovat
Nejrychlejší cesta, jak dosáhnout na finanční nezávislost, je pomocí investování. Nečekejte a začněte investovat ještě dnes!
Historická návratnost
Také se, ostatně jako vždy, sluší dodat, že historická návratnost není garancí budoucích výnosů. Spousta ETF fondů má navíc poměrně krátkou historii (10 let od vzniku je v investičním světě ekvivalent 1. stupně základní školy), a tudíž je třeba při průzkumu hledět i na výnosy samotných indexů, ne pouze ETF fondů.
Co to znamená? Tak třeba pokud byste si chtěli koupit ETF od iShares replikující index rozvinutých zemích MSCI Core Developed World a zjistili z informací ETF fondu, že anualizovaná roční návratnost byla za asi 12 let (takže vznik těsně po finanční krizi v roce 2008) existence fondu 10,4 %, měli byste ještě mrknout na výkonnost samotného indexu za co nejdelší období.
Ta je pro MSCI Core Developed World asi 8,8 % od roku 1969.
Osobně nedoporučuji skládat portfolio na základě historické návratnosti. Dle mého názoru by investoři měli zvolit alokaci dle tržní kapitalizace napříč celým světem (All world large, mid a small cap), v pozdějším věku doplnit portfolio globální dluhopisovou složkou (korporátní i státní bondy s různou dobou splatností) a sektory či speciální typy ETF fondů považovat jen za jakousi třešničku na dortu pro doplněk portfolia (méně než 10 %).
Kde ETF koupit?
Tento článek je zaměřen především na kutily a ty z vás, kteří si chtějí fondy nakupovat u brokera na vlastní pěst. Z vlastní zkušenosti doporučuji především brokera DEGIRO, který mimo jiné umožňuje při splnění podmínek nákup některých ETF fondů zdarma.
Než začnete, věnujte pozornost těmto tipům a trikům, které vám především v začátcích při používání platformy DEGIRO významně ulehčí život. Zde si navíc můžete přečíst DEGIRO recenzi!
Kdybyste raději nechali někoho, aby nákupy a správu portfolia vyřešil za vás, mrkněte na Portu. Portu je česká robo advisory společnost, která veškeré nákupy a správu portfolia vyřeší za vás. Více se dozvíte ze samostatné recenze.
Nejlepší akciové ETF fondy
Akciové fondy zpravidla sledují nějaký index. Index je ukazatel výkonnosti daného trhu či sektoru. To znamená, že pokud sledujete již zmíněný index S&P 500, váš fond bude mít takřka totožnou výkonnost (po odečtení poplatků) s pěti sty největšími americkými firmami, mezi něž patří giganti, jakými jsou Apple, Tesla či Microsoft.
Indexem S&P 500 to samozřejmě nekončí. Prakticky každý trh nebo sektor má svůj vlastní ukazatel. Tak třeba německému indexu se říká DAX, japonskému Nikkei, korporace Velké Británie se schovávají pod zkratkou FTSE 100 a třeba firmy obchodované na pražské burze naleznete v indexu PX!
Že vám z toho jde hlava kolem? Bohužel to není všechno. Všechno, co lze kategorizovat nebo uspořádat dle nějakých měřitelných kritérií, na to ratingové společnosti vytvořili index, který s velkou pravděpodobností kopíruje nějaký ETF fond.
Vy tak při toulkách internetem narazíte na Large/mid/small cap ETF, momentum ETF, inverzní ETF, sociálně odpovědná ETF, ETF rozvojových zemí atd. A pak samozřejmě kombinace všeho výše zmíněného.
A teď už k osobnímu výběru nejlepších ETF fondů Rozbitého prasátka.
V seznamu naleznete pouze ETF fondy, které jsou běžně dostupné českým investorům na evropském trhu a jsou regulované dle tzv. UCITS pravidel. V USA je trh s ETF fondy o něco dále než v Evropě, nicméně americké fondy v článku obsažené nejsou.
iShares Core MSCI World
Můj osobní favorit, do kterého alokuji většinu svých prostředků. ETF v sobě zahrnuje akcie firem z 23 rozvinutých trhů celého světa (USA, Kanada, západní Evropa, Japonsko atd.), a tudíž vás vystavuje okamžité geografické a sektorové diverzifikaci.
Více o indexu MSCI World (zastoupení zemí, sektorů atd.) se můžete dozvědět na oficiálních stránkách společnosti MSCI.
- Investiční fond: iShares
- ISIN (identifikační symbol): IE00B4L5Y983
- Poplatky (TER): 0,2 %
- Nakládání s příjmem: Reinvestiční (akumulační)
- AUM (Velikost fondu): 18.517 mil EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 10,42 %
iShares MSCI Emerging Markets
Výborným doplňkem rozvinutých trhů jsou pochopitelně rozvíjející trhy. V těch naleznete velké a středně velké podniky zemí jako je například Čína, Rusko, Brazílie nebo Česká republika. Ideální poměr MSCI Core a MSCI Emerging markets je 9:1, což reflektuje tržní kapitalizaci.
Více o indexu MSCI Emerging markets se dozvíte na oficiálních stránkách společnosti MSCI.
- Investiční fond: iShares
- ISIN: IE00B4L5YC18
- Poplatky: 0,18 %
- Nakládání s příjmem: Reinvestiční (akumulační)
- AUM: 537 mil EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 5,06 %
Vanguard S&P 500
Vanguard je průkopníkem ve světě levných indexových fondů a patří tedy mezi průkopníky demokratizace investování pro retailové investory. Za dnešní dostupnost a oblíbenost vděčíme především jeho zakladateli panu Bogelovi, který firmu Vanguard založil. Jejich fondy se zpravidla vyznačují extrémně nízkými poplatky, jelikož jsou vlastněné samotnými investory. A pro ty je pochopitelně výše poplatků kritická.
ETF fond kopírující index největších amerických firem S&P 500 je jedním z nejoblíbenějších ETF fondů vůbec!
- Investiční fond: Vanguard
- ISIN: IE00B3XXRP09
- Poplatky: 0,07 %
- Nakládání s příjmem: Distribuující
- AUM: 20.415 mil EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 15,18 %
Vanguard FTSE All-World
Pokud nechcete řešit alokaci mezi rozvinuté a rozvíjející se trhy a chtěli byste mít expozici na kapitalizaci 90-95 % celého světového obchodovatelného trhu, FTSE All-World bude vaším favoritem.
Že nevíte, zda zvolit FTSE nebo MSCI? Moc se tím netrapte, protože rozdíly jsou opravdu jen marginální. Osobně jsem se rozhodl pro MSCI, kamarádka Rozbitého prasátka Investiční brambora zase pro FTSE. Důvody můžete nalézt v následujícím videu:
- Investiční fond: Vanguard
- ISIN: IE00B3RBWM25
- Poplatky: 0,22 %
- Nakládání s příjmem: Distribuující
- AUM: 6.631 mil EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 11,61 %
SPDR S&P 500
Nejstarší ETF fond vůbec. Fond známý pod zkratkou SPY vznikl již v roce 1993 (jeho evropský UCITS bratříček až v roce 2012) a dodnes patří k nejoblíbenějším ETF fondům.
Pokud by vás to zajímalo, americká původní verze je také největším ETF fondem vůbec co do AUM (assets under management – spravovaná aktiva) ve výši 360 miliard amerických dolarů.
- Investiční fond: SPDR
- ISIN: IE00B6YX5C33
- Poplatky: 0,09 %
- Nakládání s příjmem: Distribuující
- AUM: 4.516 m EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 13,71 %
SPDR S&P US Dividend Aristocrats
Další kousek od investiční firmy SPDR, tentokrát index, který v sobě zahrnuje dividendové aristokraty.
Dividendovými aristokraty jsou označované americké firmy, které zvýšily výši svých vyplácených dividend v alespoň 25 po sobě jdoucích letech. Naleznete zde takové zažité giganty jako například McDonald, Coca Cola nebo Colgate-Palmolive.
Roční vyplacená dividenda je přibližně 2,1 %. Nicméně pozor, s ohledem na to, jak se daní dividendy uvnitř ETF fondů, není dividendové investování skrz ETF tím nejefektivnějším!
- Investiční fond: SPDR
- ISIN: IE00B5M1WJ87
- Poplatky: 0,30 %
- Nakládání s příjmem: Distribuující
- AUM: 1.747 m EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 12,18 %
SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats
Evropská alternativa dividendových aristokratů, která v sobě zahrnuje například firmy Bayer nebo Deutsche post.
Roční dividenda je přibližně 3,15 %
- Investiční fond: iShares
- ISIN: IE00B1YZSC51
- Poplatky: 0,12 %
- Nakládání s příjmem: Distribuující
- AUM: 4.861 m EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 7,19 %
iShares Core MSCI Europe
Další zajímavý ETF fond od iShares, který v sobě drží akcie vyspělých evropských trhů jako je Německo či Francie. Českou republiku v něm bohužel nenajdete, jelikož jde jen o vyspělé ekonomiky.
Tak třeba se jednoho dne také dočkáme.
- Investiční fond: iShares
- ISIN: IE00B1YZSC51
- Poplatky: 0,12 %
- Nakládání s příjmem: Distribuující
- AUM: 4.861 m EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 3,16 %
Lyxor Core DAX
Index, který trackuje 30 největších německých firem (SAP, Adidas, Daimler atd.)
- Investiční fond: Lyxor
- ISIN: LU0378438732
- Poplatky: 0,08 %
- Nakládání s příjmem: Distribuující
- AUM: 966 m EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 6,8 %
HSBC FTSE 100
Britský index se 100 největšími akciovými společnostmi (nejen) z Velké Británie (HSBC, Astra Zeneca, Royal Dutch Shell, BP atd.)
- Investiční fond: HSBC
- ISIN: IE00B42TW061
- Poplatky: 0,07 %
- Nakládání s příjmem: Distribuující
- AUM: 471 m EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 6,58 %
iShares MSCI Eastern Europe Capped
Pokud chcete investovat skrz ETF do českých akcií, nabízí se vám toto ETF! České investory považující Českou republiku za srdce Evropy asi nepotěší, že se index jmenuje “Východní Evropa” a najde zde české akcie po boku ruských, ale co se dá dělat.
Česká republika v něm má zastoupení přes 3 % a největší podíl z toho má firma ČEZ.
“Capped” v tomto kontextu znamená, že největší firma bude mít maximální podíl na hodnotě indexu 10 %. To je proto, aby některý z ruských ropných hegemonů (Gazprom) neměl výhradní podíl na hodnotě indexu.
- Investiční fond: iShares
- ISIN: IE00B0M63953
- Poplatky: 0,74 %
- Nakládání s příjmem: Distribuující
- AUM: 154 m EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 2,92 %
Vanguard FTSE Japan
Chcete-li vlastnit akcie japonských firem, tento fond bude tím pravým pro vás!
- Investiční fond: Vanguard
- ISIN: IE00B95PGT31
- Poplatky: 0,15 %
- Nakládání s příjmem: Distribuující
- AUM: 1.942 m EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 6,45 %
Invesco EQQQ Nasdaq-100
Tento index sleduje největší americké technologické firmy. Je třeba však podotknout, že většina společností z indexu NASDAQ je obsažena i například v indexu S&P 500 nebo All world FTSE či MSCI. Tuto skutečnost je třeba mít na vědomí ve chvílích, kdy si byste zvažovali promíchat sektorové a geografické ETF fondy.
- Investiční fond: Invesco
- ISIN: IE0032077012
- Poplatky: 0,3 %
- Nakládání s příjmem: Distribuující
- AUM: 3.645 m EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 13,5 %
Další akciové ETF
Jak bylo již řečeno, seznam nejlepších ETF by mohl být téměř nekonečný. Nejenom, že téměř každá ekonomika světa má svůj vlastní index a tedy i velmi pravděpodobně vlastní ETF, ale existují pak deviace všemožných sektorů či velikostí.
Setkáte se tedy s fondy označenými jako Value (podhodnocené firmy) nebo Growth (rychle rostoucí firmy), Small cap (malé firmy do určité tržní hodnoty), Mid cap (středně velké firmy) a Large cap (největší korporace).
Dále existuje velká spousta sektorů – technologické firmy, farmaceutické firmy, finanční subjekty nebo klasický retail (služby).
No a dále se v posledních několika letech začínají objevovat tzv. sociálně odpovědné ETF (SRI – Socially responsible investment), což jsou speciálně vybrané společnosti, které splňují předem daná kritéria, jako je např. podíl celkových investic firmy jdoucí do udržitelných zdrojů nebo rovnocenné pracovní příležitosti bez ohledu na rasu či pohlaví.
Například Portu vám do SCI ETF fondů umožní investovat skrze strategii Udržitelná budoucnost.
Zde je několik dalších zajímavých fondů, které si zaslouží vaši pozornost:
- iShares MSCI World Small Cap
- SPDR Russell 2000 US Small Cap
- Vanguard ESG Global All Cap
- Xtrackers Artificial Intelligence and Big Data
- BNP Paribas Easy Low Carbon 100 Europe
- L&G Battery Value-Chain
- iShares Global Clean Energy
- VanEck Vectors Video Gaming and eSports
- iShares Edge MSCI World Value Factor
- iShares Edge MSCI World Momentum Factor
Zkrátka a dobře, je z čeho vybírat a těžko by šlo vypíchnout jedno „nejlepší ETF“. Záleží na vaší chuti a požadavcích! V každém případě nedoporučuji zakládat na menších a úzce založených fondech celé portfolio, ale spíše je využívat jako doplněk „na hraní“.
Nejlepší dluhopisové ETF fondy
Akcie jsou super, ale na všechno nestačí. Dobře sestavené portfolio by v sobě mělo obsahovat i podíl dluhopisů. Důvod? Je jich hned několik.
Dluhopisy jsou zpravidla méně volatilní, tudíž vás “ochrání” v době, kdy jsou akcie jak na horské dráze.
Dalším důvodem je, že dluhopisy jsou dobrým zdrojem příjmu, jelikož vyplácí pravidelné dividendy. Pravda, existují už i akumulující dluhopisové ETF, ale pokud vlastníte klasické distribuující dluhopisové ETF, můžete z vyplacených dividend například rebalancovat portfolio.
Posledním argumentem je, že nikdo nedokáže předpovědět budoucnost. Přesto, že jsou v současnosti úrokové míry extrémně nízko (což má dopad na dividendový výnos), je klidně možné, že v budoucnosti sazby a tudíž i výnosy porostou. A to je pro investory vždy dobrá zpráva.
Zkrátka a dobře, dluhopisová ETF by měla být součástí portfolia a většina finančních odborníků tvrdí, že čím starší, tím větší složku dluhopisů byste ve svém portfoliu měli mít. Pro fanoušky předčasného důchodu toto tvrzení platí asi do 30% zastoupení.
iShares Euro Covered Bond
Prvním dluhopisovým ETF fondem v seznamu je Euro Covered Bond od iShares. Tento fond sleduje dluhopisové investice v eurech s průměrnou splatností přes 5 let.
Jak dobře vidíte z průběhu výkonnosti, jde o mnohem klidnější cestu než v případě leckterých akciových ETF fondů. To je pak samozřejmě vykoupeno nižšími zisky. Něco za něco.
- Investiční fond: iShares
- ISIN: IE00B3B8Q275
- Poplatky: 0,2 %
- Nakládání s příjmem: Distribuující
- AUM: 1.145 m EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 3,51 %
iShares Core Global Aggregate Bond EUR Hedged
Tento fond investuje jak do státních, tak korporátních dluhopisů. Zároveň v sobě akumuluje dividendy, což je výhodné především daňového hlediska, na druhou stranu pak příjmy nemůžete použít například na rebalancování portfolia nebo na pravidelný pasivní příjem.
Fond je zajištěný do eur.
- Investiční fond: iShares
- ISIN: IE00BDBRDM35
- Poplatky: 0,1 %
- Nakládání s příjmem: Reinvestiční (akumulační)
- AUM: 1.209 m EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 3,88 %
SPDR Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond
Dluhopisový ETF fond od SPDR, který replikuje nejznámější dluhopisový index Bloomberg Barclays. Zahrnuje v sobě korporátní, státní a další dluhopisy celého světa s průměrnou dobou splacení 8,7 roku a ratingem BAA a vyšším.
- Investiční fond: SPDR
- ISIN: IE00B43QJJ40
- Poplatky: 0,1 %
- Nakládání s příjmem: Distribuující
- AUM: 347 m EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 3,17 %
iShares Euro Corporate Bond Large Cap
Dluhopisový ETF fond od iShares, tentokrát založený na korporátních dluhopisech s distribuovanými dividendami a opět denominovaný v eurech.
- Investiční fond: iShares
- ISIN: IE0032523478
- Poplatky: 0,2 %
- Nakládání s příjmem: Distribuující
- AUM: 3.241 m EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 3,88 %
Vanguard EUR Eurozone Government Bond
Je-libo Eurozónu? Toto ETF státních dluhopisů od Vanguardu bude pro vás (není to žádná hitparáda)!
- Investiční fond: Vanguard
- ISIN: IE00BZ163H91
- Poplatky: 0,07 %
- Nakládání s příjmem: Distribuující
- AUM: 570 m EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 2,09 %
iShares J.P. Morgan EM Local Government Bond
Významný dluhopisový fond od iShares, tentokrát orientovaný na index dluhopisů Emerging markets vydávaný J.P. Morganem.
- Investiční fond: iShares
- ISIN: IE00B5M4WH52
- Poplatky: 0,5 %
- Nakládání s příjmem: Distribuující
- AUM: 4.654 m EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 1,71 %
iShares Euro High Yield Corporate Bond
Dluhopisový fond od iShares s dluhopisy s vysokou výnosností.
- Investiční fond: iShares
- ISIN: IE00B66F4759
- Poplatky: 0,2 %
- Nakládání s příjmem: Distribuující
- AUM: 8.992 m EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 2,53 %
REITs ETF fondy
REIT (z angl. zkratky Real estate investment fund) jsou fondy, které nepřímo investují do nemovitostí skrze developerské firmy. Díky tomu se vy jakožto investoři můžete podílet na ziscích plynoucích z výstavby a rozvoje infrastruktury.
REITs jsou podobně jako dluhopisy výborným zdrojem pasivního příjmu (ovšem opět pozor na daňovou struturu). Zároveň dodají vašemu portfoliu extra složku ne úplně závislou na kapitálových trzích, čímž zvýší diverzifikaci portfolia.
Nevýhodou je, že jsou ve srovnání s low costovými akciovými či dluhopisovými fondy poměrně drahé (TER 0,4 % a vyšší).
iShares European Property Yield UCITS ETF
V tomto ETF fondu naleznete evropské developerské firmy (mimo Anglie), které mají roční výhled výnosů vyšší než 2 %.
- Investiční fond: iShares
- ISIN: IE00B0M63284
- Poplatky: 0,4 %
- Nakládání s příjmem: Distribuující
- AUM: 1.660 m EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 6,45 %
iShares Global Property Yield UCITS ETF
V podstatě to samé, co předtím, akorát s výjimkou, že jde o developerské společnosti z celého světa.
- Investiční fond: iShares
- ISIN: IE00B1FZS350
- Poplatky: 0,59 %
- Nakládání s příjmem: Distribuující
- AUM: 1.773 m EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 3,7 %
Komoditní ETF
S komoditami je to maličko složitější. Nejde o ETF fondy, jak je znáte, ale o ETC (exchange-traded commodities).
Jejich cena pak může být založena na aktuální obchodovatelné ceně nebo na budoucí ceně (tzv. futures). Mnohdy tak nebývají založeny na ceně fyzicky držených komodit (těžko budete držet miliony barelů ropy), ale spíše na kontraktech mezi několika stranami.
Jde tedy o komplexnější investiční produkt a před nákupem je důležité porozumět tomu, jak funguje.
Proč řadit komodity do portfolia? Důvodem je opět diverzifikace. Zlato je aktivum, kterému se daří především v době ekonomických krizí a recesí. A třeba Ray Dalio radí zařadit do portfolia i mix komodit.
UBS ETF Gold
Tento fond kopíruje cenu zlata a je zajištěný opravdovým fyzickým zlatem, které odpočívá někde v chládku švýcarských bank.
Na fond nelze jen tak narazit, protože kvůli různým smlouvám a nařízením se švýcarské produkty nesmí nabízet a propagovat na evropském trhu.
- Investiční fond: UBS
- ISIN: CH0106027193
- Poplatky: 0,23 %
- Nakládání s příjmem: Distribuující
- AUM: 1.569 m EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 2,74 %
WisdomTree Physical Gold
Další možností, jak investovat skrze ETF do zlata, je například tento fond od WisdomTree. Všimněte si, jakou výhodu při porovnání anualizované roční návratnosti má tento fond oproti předchozímu od UBS, přičemž oba sledují to samé, ale WisdomTree je na trhu o něco déle a využil roky finanční krize v roce 2008, kdy se zlatu dařilo, ve svůj prospěch. Pokud fondy postavíte vedle sebe, všimnete si jejich překrytí.
- Investiční fond: UBS
- ISIN: JE00B1VS3770
- Poplatky: 0,39 %
- Nakládání s příjmem: Distribuující
- AUM: 5.192 m EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 7,65 %
iShares Diversified Commodity Swap
Jedním ze zajímavých komoditních ETF fondů je tento diverzifikovaný komoditní swap od iShares. V ETF najdete kontrakty na komodity, které jsou obsaženy v indexu Bloomberg commodity index, což je například ropa, zinek, obilniny nebo káva.
- Investiční fond: iShares
- ISIN: IE00BDFL4P12
- Poplatky: 0,19 %
- Nakládání s příjmem: Reinvestiční (akumulační)
- AUM: 1.475 m EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: 1,26 %
HANetf BTCetc Bitcoin Exchange Traded Crypto
A aby byl seznam kompletní, nemohu opomenout ani ETF sledující vývoj Bitcoinu. Jde o tzv. ETN a je „fyzicky“ kryto opravdovou kryptoměnou.
- Investiční fond: HANetf
- ISIN: DE000A27Z304
- Poplatky: 2,00 %
- Nakládání s příjmem: Reinvestiční (akumulační)
- AUM: 1.224 m EUR
- Anualizovaná návratnost od vzniku: asi 450 %
Podle čeho vybírat ETF fondy
V článku jste našli desítky “nejlepších” ETF fondů a můžete se teď cítit paralyzováni výběrem, nehledě na to, že některé fondy jsou si na chlup podobné.
Nabízí se tedy otázka, podle čeho vybírat ETF fondy? Některé z indikátorů jsou tyto:
- TER – Roční manažerské poplatky
- Distribuující/akumulující – pokud vlastníte distribuující fond, budete muset platit daň z příjmu po obdržení dividend (při splnění minimální hranice)
- Složení fondů – pokud vlastníte S&P 500, není příliš potřeba vlastnit NASDAQ, jelikož ten je z velké části již obsažen v S&P 500
- Velikost fondu – čím větší fond, tím větší likvidita, na druhou stranu ta vás u žádného z výše uvedených trápit nebude
- Dostupnost – každý broker má nabídku produktů trochu jinou a nemusí nutně všechna ETF nabízet
- Role v portfoliu – každé ETF má nějaký význam – zde si přečtěte, jak takové portfolio z ETF produktů složit
Teorie portfolia by vydala na samostatnou knihu, na které se mimochodem pracuje! Do té doby nezbývá nic jiného než popřát šťastnou ruku při výběru!
A co vy, jaké je vaše oblíbené ETF? A které je dle vás nejlepší ETF? Máte raději MSCI nebo FTSE? iShares nebo Vanguard? A proč? Vynechal jsem nějaké důležité ETF? Nebo do ETF vůbec neinvestujete a raději si kupujete samostatné akcie?
Pište do diskuze pod článkem nebo na [email protected]!
Pokračujte ve čtení!
Jak sestavit ETF portfolio? Je to snazší, než si myslíte!
ETF fondy jsou skvělou dlouhodobou investicí a sledujete-li blog Rozbitého prasátka pravidelně, jistě víte, že se řadím mezi jejich velké fanoušky. Protože už víte, z
iShares MSCI EM UCITS ETF (Acc) má poplatek 0,18 pa, nikoliv 0,68 jak píšete.Díky za web, pomohl partnerce pochopit, o čem že to furt mluvím a proč to dělám.
Díky za připomínku, opraveno! Snad to partnerku k investování inspiruje také 🙂
Ve více článcích je tady zmíněna nepřesnost. Tesla zatím není součástí indexu S&P 500! 😉
Ahoj Martine, díky za komentář, za nepřesnost se omlouvám a co nejdříve ji opravím. Popravdě jsem absenci Tesly v S&P500 zaregistroval také asi před týdnem a přiznám se, že jsem byl dost překvapen. Evidentně hraje roli nejen celková hodnota, ale i výdělky atd. Kdo by to byl řekl, že největší automobilka světa (na papíře) nebude součástí nejvýznamějších firem USA!
Podrobně jsem to nestudoval, ale vlastně každý ETF má svoje pravidla, podle kterých zařazuje firmy do svého listu… https://en.wikipedia.org/wiki/S%26P_500_Index#Selection_criteria
Díky za odkaz, téma si nastuduji. Myslím, že také záleží na konkrétním indexu, S&P je v podstatě jen zkratka kreditorské/ratingové firmy Standard & Poor’s, takže hlavně oni budou mít vliv na tom, koho do indexu zahrnou. Stejné to je například s indexy MSCI, společnost zkrátka přišla s nějakým ratingem a podle jeho kritérií do něj poměrně zařadila různé společnosti. Firmy, které pak sestaví ETF se jen řídí tím, co v indexu je a podle toho nakupují aktiva. Zajímavá problematika…
Jinak nepřenosti jsem opravil a současně jsem zvědavý, jak to s tou Teslou dopadne. Přeji úspěšné investování!
Dobry den V prvni rade vam chci podekovat za perfektni clanky na vasem webu, jen tak dal 🙂👍 Chci se zeptat ohledne MSCI ktery chvalite.. a vzhledem k tomu ze pouzivate take Degiro chci se zeptat kdyz tam zadam IE00B4L5Y983 tak mi vyskoci spousta etf.. ale jen jediny je z nich jednou mesicne ke koupi zdarma a to na Euronext Paris (EAM)…ale zrovna ten nema za nazvem (Acc) takze nemam nejak jistotu ze je opravdu akumulacni (moc to nechapu) chci jedine akumulacni abych nemusel resit dan.. a ten druhy je na burze (LSE) a ten i za nazvem ma (Acc)… Číst vice »
Dobrý den, díky za pochvalu a za dotaz. V první řadě je potřeba říct, že spousta ETF fondů se může obchodovat na několika burzách najednou. Například Vámi zmíněné MSCI Core World se obchoduje na asi 10 burzách, viz zde: https://www.justetf.com/de-en/etf-profile.html?query=IE00B4L5Y983&groupField=index&from=search&isin=IE00B4L5Y983#listing Proto, když hledáte dle ISIN kódu (správný přístup), na DEGIRO fond naleznete na burze EAM (Amsterdam) a i třeba LSE (Londýn). Rozdíl není ve fungování fondu – stále jde o totožné ETF, sledující stejný index a akumulující dividendy – jen je pravděpodobně kótovaný k jiným měnám. S každou burzou bude pak pravděpodobně spjat i jiný poplatek. No a toto ETF… Číst vice »
Nevíte proč se iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) (IWDA.L) tak moc propadl ve 2/20 ?
Reakce na vypuknutí koronaviru.
Děkuji, myslel jsem si to. Zde je ten propad větší než jinde a nevím proč.
https://finance.yahoo.com
iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) (IWDA.L)než třeba:
iShares III Public Limited Company – iShares Core MSCI World UCITS ETF (IRRRF)
Hodně zvláštní, ale to vypadá spíše na nějakou technickou chybu na Yahoo. Zkuste si dohledat stejné ETF i přímo na webu iShares, zde by vše mělo být v pořádku. K podobným „propadům“ dochází často třeba u akcií, ale důvodem bývá tzv. Split, kdy se z jedné akcie stanou dvě a tudíž v jeden den klesne cena jedné akcie o polovinu bez jakéhokoliv jiného důvodu. Zda k něčemu takovému došlo u tohoto ETF, nevím, ale nepřipadá mi to pravděpodobné.
Zde IWDA na justETF: https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?isin=IE00B4L5Y983#chart
Zde IRRRF na CNBC:
https://www.cnbc.com/quotes/IRRRF
Dakujem za informacie, chcel by som poprosit o radu, chcel by som kupit Vanguard SP500 ISIN: IE00B3XXRP09, ale tento ETF som nenasiel na etoro (iba CFD) ani na xtb, je mozne zalozit Degiro v Irsku alebo Cesku, ked som Slovensky rezident, ale pracujem v CZ a mam CZ bankovy ucet? Na etoro nevidim ISIN kod na jednoznacnu identifikaciu ETF, da sa na etoro nejako zistit ISIN? dakujem
Ahoj Romane, bohužel s eToro nemám žádné osobní zkušenosti, takže jak u nich produkt dohledat a zda je v nabídce, netuším. Zkuste zapátrat ve FB skupinách nebo nějakých fórech, případně napsat na podporu. Pokud jde o účet u Degiro založený v jiné zemi, tak s tím není problém. Osobně jsem si v době, kdy jsem pobýval v Německu, založil účet na irské verzi platformy. Jedinou podmínkou u irského účtu bude to, že na něj budete muset posílat peníze z eurového bankovního účtu, k čemuž byste teoreticky mohl využít například účet na Slovensku. Více se o těchto scénářích rozepisuji zde: https://rozbiteprasatko.cz/degiro-tipy-triky/… Číst vice »
Dakujem za odpoved Jakub, nemozem otvorit Degiro ucet v Irsku, pretoze pri overeni adresy, pri zalozeni uctu musim zvolit rezidenciu, ale bohuzial Slovensko tam nie je na vyber. Cize Degiro pravdepodobne ma opravnenie podnikat iba v krajinach uvedenych v zozname. Takze mi ostavaju moznosti etoro (nemozem identifikovat ETF fond Vanguard podla ISIN a nakupit na ktorej burze chcem), pripadne xtb (nie je tam ETF Vanguard ktory chcem a musim investovat vyssie sumy, nejde platit v dolaroch cez revolut). Takze mi ostava etoro alebo xtb, zvolit si fond ktory mozno nebude mat az taky vynos, s menej vyhodnym danovym domicilom fondu… Číst vice »
Super blog! Mal by som otázku na S&P 500 etfko, v blogu spomínate etfko Od vanguardu ale je DIS, našiel som ekvivalent od iShares ktoré je ACC, má to nejakú nevýhodu?
Konkrétne: iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) ISIN IE00B5BMR087 https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?query=S%26P++500&groupField=none&sortField=fundSize&sortOrder=desc&from=search&isin=IE00B5BMR087#overview
TER je rovnaký, AUM cca dvojnásobný.
Díky.
Díky za komentář a pochvalu! Žádnou nevýhodu to nemá, ba naopak. Skoro bych si troufal říct, že je výhodnější (alespoň v českém daňovém prostředí) ten akumulační, jelikož se neplatí daň z distribuovaných dividend. U AUM také obecně bývá lepší, když je vyšší, ale s ohledem na to, že oba ETF fondy jsou obrovské, nehraje to příliš velkou roli.
Přeji mnoho investiční úspěchů!
Ahoj, rychlý dotaz k dluhopisovému ETF IE00BDBRDM35. Zde (ale i na justETF) nese název iShares Core Global Aggregate Bond EUR Hedged.
V seznamu ETF bez poplatků na Degiru (https://www.degiro.cz/data/pdf/cs/seznam-ETF-bez-poplatku.pdf) se jmenuje iShares Core Glb Aggregate Bd UCITS ETF USD Acc (byť měna je v EUR).
Jde o stejný produkt? ISIN je totožný, tzn. předpokládám, že ano – tímto dotazem to ověřuji. Díky!
Ano, hlavním směrodatným ukazatelem je ISIN kód, takže pokud ten souhlasí, jde o stejné ETF 😉 ETF se v každém případě občas mohou na různých měnách obchodovat v různých měnách. Podkladová aktiva jsou ale stejná.
Děkuju za dovysvětlení! Má ostatní ETF jsou akciové all world + EMEA od iShares (které pravděpodobně kupuješ sám), tak se snažím limitovat další poplatky nebo administrativní úkony (krom toho, že ty akciové jsou na burze v Amstru a dluhopisový na Xetře).
Ahoj,
hledal jsem na netu informace o Degiru a dovedlo mě to až do téhle diskuze. Při hladinách současné inflace už jsem opravdu donucen se rozhlížet po nějaké rozumné investici, ale jsem naprostý laik. Tady ho relativně chválí a myslím, že by to pro mě mohlo být vhodné. Protože ale nejsem příliš zběhlý, plánuji jít skrze SP500. Je na to Degiro dobrou volbou?
Díky
Dobrý den,
ano, DEGIRO je super platforma pro malé retailové investory. Jestliže chcete kupovat jen index S&P 500, tak jen zde najdete několik zajímavých alternativ. Za sebe bych doporučil například toto ETF, které lze na DEGIRO 1x za měsíc nakupovat bez poplatku:
https://www.justetf.com/uk/etf-profile.html?query=IE00B5BMR087&groupField=index&from=search&isin=IE00B5BMR087
Přeji mnoho investičních úspěchů!
Zdravím a moc děkuji za článek. Po několika letech na Portu a fondee jsem se rozhodla zkusit investovat trochu sama. Sleduju Vaše články, sem tam nějaký podcast… ale i tak bych měla pár dotazů. Pokud je nějaké etf obchodováno na více burzách, má to kromě měny vliv ještě na něco jiného, co by měl člověk zvážit? Dává smysl i různá etf v portfoliu nakupovat napříč burzami?
Jaké jiné etf je ještě zaměřeno i na české společnosti, kromě ve článku zmíněném iShare eastern europe?
Dobrý den, Sabino, to je hodně otázek, na které asi nelze odpovědět formou krátkého komentáře na blogu. Jde o věci, které diskutuji napříc podcastem, ale hlavně se snad na všechny otázky odpovídá v mé knize Průvodce pro pasivní investování. Tak zkuste tu! Případně Vás poprosím o trpělivost, v příštím roce budu spoustu článků upravovat, aktualizovat a také odpovídat na nejčastější dotazy čtenářů.
Ahoj Martine,
Chtěl bych dát dohromady FTSE all world + s&p500 IT sector zajmá mě tedy jestli to má smysl závislost na Americe vychází na nějakých 80% jestli nemíchám zbytečně sektorové a geografické fondy dále mě zajímají německé fondy dax a japonské jestli by tyto 4 by mohli spolem fungovat a nebo toho je už příliš mnoho díky.
Teda Jakube promiň překlep 🙂
V pohodě 😀
Kombinování různých indexů je „tricky“, určitě bys měl vědět, co to bude znamenat. Nadvážení nebo podvážení určitého indexu nebo sektoru fakticky není špatně, ale portfolio pak bude nabývat určitých parametrů. Myslím, že bys měl najít odpovědi v tomto mém článku, kde se stejnou otázkou zabývám: https://rozbiteprasatko.cz/portfolio-o-jednom-etf/