Rozbité prasátko

Nejlepší tipy a triky pro investování přes DEGIRO!

Také jste si mysleli, že s otevřením účtu u brokera a následným nákupem ETF fondu dle vašeho výběru všechny starosti končí? Pár dílků do skládačky stále ještě chybí, a proto se seznamte tipy a triky pro investování přes brokera DEGIRO

Pro zkušenější půjde jen o omílání toho samého dokola, jestliže však s investováním teprve začínáte, není nic horšího než se spálit neznalostí platformy!

A protože DEGIRO sám používám, brokera mám rád, mám s ním dobré zkušenosti a dostávám ohledně platformy spoustu dotazů, rozhodl jsem se na nejčastější otázky jednou a pro vždy odpovědět skrz článek!

Tento článek není hodnocením platformy. Pokud by vás zajímalo, jak DEGIRO hodnotím, odkážu vás na samostatnou recenzi!

A hned na začátku upozornění – investování je spojeno s rizikem ztráty.

DEGIRO tipy a triky

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

tipy a triky degiro sociální sítě

DEGIRO tipy a triky

Víte, že chcete investovat?

Rozhodli jste se pro indexové ETF fondy?

Zvolili jste si jako svého brokera DEGIRO?

Jenže co dál?

První pohled na investiční platformu může být pro někoho natolik hrozivý, že investování zase o dlouhé měsíce ze strachu odloží. A to je špatně, protože všichni víte, jaké výhody dlouhodobé investování má.

V první řadě je potřeba říct, že pokud i vy patříte mezi začínající investory a z obchodní platformy máte respekt ve strachu z toho, že třeba uděláte chybu, která vás bude stát tisíce, mám pro vás dobrou zprávu.

Nejste sami.

I já jsem kdysi začínal a přiznám se, že před definitivním kliknutím na tlačítko “Buy” jsem byl hodně zpocený.

Vy se však nebojte, protože v tomto článku vám naservíruju několik tipů a triků pro investování přes DEGIRO, které vám do začátku pomohou!

Třeba zjistíte, že to vlastně není vůbec tak těžké a konečně se odhodláte k investování na vlastní pěst také.

Začněte investovat

Nejrychlejší cesta, jak dosáhnout na finanční nezávislost, je pomocí investování. Nečekejte a začněte investovat ještě dnes!

DEGIRO nápověda

DEGIRO dle mého názoru dělá pro osvětu na své platformě dostatek, a to především v sekci akademie.

Načerpáte zde informace o absolutních investičních základech (co to je akcie, dluhopis nebo ETF), ale i o tom, jak fungují pákové produkty a opce.

degiro akademie

Dále DEGIRO vysvětluje, jak na platformě obchodovat. Umět používat platformu je klíčem k úspěchu, a proto doporučuji, abyste tuto přípravu nepodceňovali a výuková videa řádně shlédli. Stejně jako v právu, kde neznalost zákona neomlouvá, tak ani při obchodování nemůžete při pochybení hledat viníka jinde než v sobě.

Dalším místem, kde najdete odpověď prakticky na cokoliv, co by vás mohlo zajímat, je DEGIRO Help Center. Řeší se zde otázky jako typy příkazů, používání platformy, převodů peněz, poplatků atd. Kdykoliv vás něco ohledně platformy napadne, je poměrně vysoká šance, že odpověď na vaše otázky najdete právě zde.

Připadá mi, že do češtiny byla nápověda přeložena nějakým online překladačem, ale k pochopení principů to zpravidla stačí.

Zkrátka a dobře, pokud chcete DEGIRO (ale i jakéhokoliv jiného brokera či službu, kde schraňujete své životní úspory) využívat, měli byste se důkladně seznámit se všemi podmínkami užívání.

A jako vždy se sluší a patří dodat, že obchodování s cennými papíry je rizikové, při čemž můžete přijít o část nebo všechny své vklady.

A teď již k tipům a trikům pro obchodování přes DEGIRO!

Tip 1 - Investiční účet

Jedno z prvních rozhodnutí, které budete při zakládání konta u DEGIRO učinit, je zvolení vhodného typu účtu. Na výběr máte z těchto čtyř:

  • Basic
  • Active
  • Trader
  • Custody

Pro investory, kteří chtějí kupovat jen několik málo produktů a držet je po co nejdelší dobu jsou nejvhodnější účty Basic nebo Custody.

Největší rozdíly mezi těmito dvěma účty jsou v zásadě dva – na účtu Basic může docházet k zapůjčení vašich aktiv třetím stranám (například jiným uživatelům DEGIRO, kteří shortují akcie) a na účtu Custody se platí dodatečné poplatky za distribuci dividend.

Ačkoliv je velmi nepravděpodobné, že byste o své akcie při naplnění nejhoršího scénáře mohli přijít ať už na účtu Basic nebo Custody, osobně raději volím tu bezpečnější možnost s Custody účtem, a to i za cenu mírně vyšších poplatků, kterým se nicméně u ETF titulů lze vyhnout nákupem akumulačních verzí fondů místo distribučních.

Bližší informace o struktuře a bezpečnosti platformy DEGIRO naleznete v tomto přehledu.

Active a Trader účty nedoporučuji prakticky nikomu. Na účtech můžete obchodovat za tzv. debit peníze (prakticky jde o půjčku, kterou pak s úrokem musíte splácet), což znamená, že se můžete dostat s vaší nezainvestovanou hotovostí do záporných hodnot. Navíc jsou v těchto účtech nabízeny pákové a další komplexnější produkty, s kterými si není radno zahrávat.

Přehled poplatků Basic, Active a Trader naleznete zde a pro účet Custody zde.

Jeden účet vládne všem

Zajímavým trikem, o kterém jsem se dozvěděl od Investiční brambory, je paralelní otevření dvou a více investičních účtů. Znamená to, že si tak například můžete otevřít jeden účet Basic, kde budete držet dividendové tituly, a druhý účet Custody pro držení akumulačních ETF fondů.

Jediným rozdílem mezi účty pak bude vaše přihlašovací jméno. Vaše osobní údaje, e-mailová adresa i přiřazený bankovní účet mohou být u účtů totožné.

Když pak chcete na svůj investiční účet poslat prostředky, zadáte standardně bankovní údaje vašeho investičního účtu a jako variabilní symbol či referenci platby uvedete vaše přihlašovací jméno.

Pokud byste měli účtů na jedno jméno zřízených více, zpracování vkladů bude probíhat velmi pravděpodobně o něco déle. 

V oficiálních podmínkách se mi podporu této možnosti mimo následující útržek v textu nepodařilo dohledat, a tak si nejsem jistý, zda a jestli více účtů na jednu osobu DEGIRO bude podporovat i v budoucnu.

degiro jeden a více účtů

Také je důležité upozornit, že pokud přijde na pojištění vkladů, počet účtů nehraje roli, jelikož jsou všechny zřízeny na Vaše jméno.

Osobně využívám účet pouze jeden a to Custody.

Tip 2 - Otázky při zřízení účtu

DEGIRO vás k obchodování nepustí jen tak a bude po vás chtít vyplnit investiční dotazník, aby otestovali vaší způsobilost k obchodování. Budou se vás ptát na velmi rámcové osobní otázky (například kolik ročně přibližně vyděláváte), ale také si Vás proklepnou ze základů obchodování.

Na test není žádný časový limit, takže pokud něco nevíte, odpověď si v klidu dohledejte. Navíc na otázky zpravidla najdete odpovědí právě ve výukových materiálech DEGIRO.

Zde je ukázka několika otázek v anglickém jazyce (využívám irskou verzi, viz tip 3).

degiro otazka 1
degiro otazka 2
degiro otazka 3

Tip 3 - Účet v jiném jazyce a měně

DEGIRO je brokerem evropským a jako takový operuje na většině trhů Evropské unie. Účet si tak vedle mimo České republiky můžete pořídit i v Německu, Francii ale dokonce i ve Švýcarsku.

Kompletní seznam zemí, kde je DEGIRO dostupné, naleznete zde.

dostupné země

Nejlepší na této možnosti je, že můžete využít různou kombinaci jazyků a měn. Pokud si otevřete účet u degiro.cz, budete mít účet v češtině a vaše výchozí měna budou české koruny. Na degiro.ie (Irsko) budete mít účet v angličtině a výchozí měnou budou eura.

Touto cestou jsem se vydal já, jelikož jsem v době, kdy jsem s DEGIRO začínal, bydlel v Německu a hlavní příjem měl v eurech. Než abych si peníze vždy měnil do korun a následně je posílal na investiční účet, kde by došlo k jejich opětovné směně, rozhodl jsem si otevřít eurový účet.

Problémem pro mě byla němčina, jelikož provádět něco tak důležitého, jako je budování investičního portfolia v jazyce, s jehož používáním se necítím zcela komfortně, pro mě bylo nepředstavitelné. A protože jazyk na DEGIRO pro mě z nepochopitelných důvodů přepnout nelze, otevřel jsem si na základě zkušeností jiných evropských investorů účet na irské verzi platformy.

Irskou verzi používám i nyní po návratu do ČR.

Zde je několik hlavních poznatků k účtům v jiné “zemi”:

  • DEGIRO účet není vázán na zemi, ve které bydlíte – Čech si může otevřít německou lokalizaci
  • Každá země má pevně daný jazyk a měnu
  • Geografická lokalizace nemá žádný vliv na daně
  • Poplatky jsou na všech platformách prakticky totožné s výjimkou “domovské” burzy
  • Je možné, že při registraci mimo ČR budete potřebovat jako doklad totožnosti cestovní pas, kdežto OP nebude akceptován

Poplatky

Jediným rozdílem mimo jazyk a měnu jsou poplatky za “domovskou” burza. Domovskou burzou je burza v zemi, v níž si otevřete účet. Na české verzi to bude burza v Praze, pro irskou lokalizaci to bude burza v Dublinu a v Německu Frankfurt.

Jestliže pak na těchto burzách obchodujete, neplatíte za ně poplatek za připojení (standardně 2,5 EUR). Navíc mohou být nižší i transakční poplatky (Čecha stojí transakce na burze v Praze 20 Kč, Ira 10 EUR).

poplatky ČR
poplatky Irsko

Měna

Přijde-li na měnu účtu, je česká platforma v trochu rozdílné pozici než jiné verze.

Na irské platformě je neměnná výchozí měna, a tudíž jste odkázáni jen a pouze na ni. To znamená, že používáte-li irskou platformu, nemůžete na ni poslat peníze v korunách, ale jen a pouze v eurech.

degiro platba v jiné měně

V Čechách však máte více možností. Protože se peníze vždy smění na eura, musí být v korunách jen první převod na investiční účet. Následně můžete peníze posílat libovolně v korunách nebo v eurech. 

Dle dostupných oficiálních informací by převody měly být dostupné jen z českých bankovních účtů, nicméně mám osobně ověřené, že země banky nehraje při převodu roli, jen musí být bankovní účet uveden v seznamu uživatelských účtů v nastavení profilu. 

Sám posílám peníze z německého bankovního účtu na irský investiční a dle zkušeností Investiční brambory funguje stejný princip i mezi německým bankovním účtem v eurech a eurovým účtem pro české investory.

degiro eur kc

Tip 4 - Měnová konverze

Jedním z nejčastějších dotazů ohledně DEGIRO je ohledně konverze měn. Pro DEGIRO jsou hlavní obchodní měnou eura, což pro české investory znamená, že jejich peníze budou po připsání na obchodní účet převedeny a drženy v eurech.

Pro české investory byly až do září 2021 peníze drženy v tzv. fondech peněžních trhů. Od této doby budou postupně všem investorům nahrazeny fondy peněžních trhů klasickými bankovními účty, v tomto případě německými.

To znamená, že si můžete posílat na DEGIRO účet peníze rovnou v eurech na přiřazený německý účet (pomocí SEPA platby, pozor však na nevýhodné měnové kurzy vlastní banky), nebo na stále existující český účet.

Protože je výchozí obchodní měna na DEGIRO euro, v případě připsání českých korun na investiční účet nebudete moci ihned obchodovat a pravděpodobně se setkáte s následující hláškou ohledně “překročení volného prostoru”.

volný prostor

Zpravidla musíte po připsání peněz na účet počkat dalších 24 hodin, než peníze můžete začít používat. Peníze se totiž nejprve musí převést z korun do eur.

To znamená, že když pošlete peníze v pondělí, na váš investiční DEGIRO účet se mohou prostředky připsat ve středu. V tento den s nimi ještě nelze obchodovat a budete muset počkat do čtvrtka, než dojde k jejich konverzi do EUR. Peníze k obchodování budete tedy moci použít až ve čtvrtek.

Jednou ze dvou výjimek, jak peníze můžete použít ihned, je využítí manuální konverze peněz. Ta je pro české účty vždy zdarma pro transakce mezi Kč a EUR (obousměrně), pro ostatní měny se platí poplatek.

Druhou výjimkou je, že peníze posíláte už v eurech na DEGIRO účet. Nezapomínejte, že účet, z kterého peníze posíláte, musí být předem s DEGIRO „spárován“. DEGIRO navíc neumožňuje příjem plateb z elektronických peněženek jako je Wise nebo Revolut.

Peněžní fondy nahrazeny klasickými účty

Jak už bylo řečeno, v září 2021 bude postupně všem českým klientům přiřazen klasický německý bankovní účet. Obdržíte tak IBAN (číslo účtu), kam si nyní budete moci posílat peníze. Současně s tím bude existovat i účet český, kam můžete posílat jako doposud české koruny, které následně budou podle FX kurzu DEGIRO směněny přímo na platformě.

S peněžními fondy bylo spojeno několik problémů, jako například absence pojištění prostředků (které byly fakticky zainvestované), kolísání hodnoty fondu nebo nutnost vyplňovat daňová přiznání při „proinvestování“ 100.000 Kč za rok. 

Pro české investory šlo doslova o zbytečný krok navíc. Nestačilo, že pošlete na investiční účet peníze, ty se ještě musely směnit a zainvestovat do fondu peněžního trhu.

Nyní už i česká verze platformy přešla po vzoru ostatních zemí na klasické bankovní účty, o čemž se můžete dočíst zde.

Jsem přesvědčen, že jde jednoznačně o krok správným směrem. Nezainvestované prostředky jsou nyní pojištěny až do výše 100.000 EUR a manipulace s penězi je mnohem přímočařejší. Navíc nevznikají kvůli převodům žádné daňové povinnosti.

Tip 5 - Více připojených bankovních účtů

Je možné, že od doby, kdy jste si založili účet DEGIRO, už uplynul nějaký čas a vy byste si chtěli změnit bankovní účet, který máte k investičnímu DEGIRO účtu přiřazen, a z nějž posíláte na platformu prostředky.

I na to naštěstí DEGIRO myslelo.

Nové bankovní účty si můžete přidat v sekci propojených bankovních účtů v nastavení vašich profilů. Jednoduše sem přidáte jakýkoliv účet, ze kterého byste chtěli své investice dotovat.

Nezáleží na tom, u jaké banky nebo v které zemi je účet zřízen, pouze musí být veden na vaše jméno.

Nicméně pozor na oblíbené “peněženky”, jakými ještě do nedávna byl a pro spoustu uživatelů ještě stále je Revolut nebo Wise (dříve Transferwise). Dle nápovědy DEGIRO tyto transakce nepodporuje.

Nikdy neposílejte na DEGIRO peníze z účtu, který není již s platformou spárován!

V nejlepším případě se vůbec nic nestane a peníze budou správně (avšak s menším zpožděním) přiřazeny na váš investiční účet. 

V horším případě budete muset kontaktovat podporu, která vám může pomoci a platbu připsat na váš účet během několika dnů, v horším případě však připsání platby nebo její navrácení na původní účet může trvat dlouhé týdny až měsíce!

degiro osobní údaje
přidat bankovní účet

Tip 6 - Výpočet hodnoty portfolia

Velmi častým problémem je často zcela zavádějící hodnota portfolia, tedy celkový stav investičního účtu uváděný uvnitř platformy. Novým investorům se velmi často stává, že hned po otevření účtu a první investici jsou v záporných červených číslech, aniž by věděli, proč tomu tak je.

Existuje hned několik vysvětlení, pravda je však taková, že rozluštit, co vlastně DEGIRO počítá do kolonky Celkem +/- je téměř nadlidský úkol, který se stává o to těžším, čím déle platformu používáte.

Započítává se do něj totiž úplně všechno.

Celkově si myslím, že s metrikami, statistikam a celkovým přehledem účtu má DEGIRO ještě hodně co zlepšovat.

Poplatky a další náklady

Každé euro, které zaplatíte na poplatcích, se projeví v celkovém součtu. Jde o poplatky za transakce, poplatek za připojení na burzu nebo poplatek za směnu do cizí měny.

Pokud si pošlete na účet 100 EUR, za 90 EUR nakoupíte cenné papíry a zaplatíte 2,5 EUR na poplatcích, částka Celkem +/- okamžitě klesne o 2,5 EUR. Poté bude reflektovat cenu dané investice, takže kdyby ta za pár dnů vyrostla na 95 EUR, stav Celkem +/- bude na kladné hodnotě 2,5 EUR (5 EUR zisk – 2,5 EUR poplatky).

celkem zaporny zustatek

Fondy peněžního trhu

A zase ty fondy peněžního trhu. Čím dříve se jich DEGIRO zbaví, tím méně otázek budou čeští investoři mít.

Fond peněžního trhu z povahy věci může kolísat na ceně v poměru ke koruně. Jeden den může být jeho cena vůči koruně vyšší, druhý den zase nižší. Tato fluktuace se pak zákonitě musí projevit na vašem celkovém zůstatku, kdy platí, že čím více nezainvestovaných peněz na účtu máte, tím větší výkyvy můžete zaznamenat.

degiro czk účet zůstatek

Popravdě nemám s fondy peněžních trhů žádnou osobní zkušenost, jelikož mám účet na irské platformě veden v eurech, kde k investování do měnového fondu nedochází, nehledě na to, že by hodnota fondu neměla vůči čemu oscilovat (EUR vůči EUR).

Debit money

Pokud máte jiné účty, než jakými jsou Basic a Custody, můžete se dostat do záporných hodnot se zůstatkem na vašich investičních účtech.

Co to znamená? Znamená to, že vám DEGIRO půjčilo peníze na obchodování, které se budou úročit až do chvíle, než je splatíte, tedy než se dostanete do kladných hodnot s celkovým zůstatkem volných prostředků.

V žádném případě se do obchodování na dluh nepouštějte.

Tato částka se sice neprojeví do kolonky Celkem +/-, ale úroky z ní nejspíše ano.

FPT negativní

Zisky a ztráty

Poslední položkou, která se do kolonky Celkem +/- započítává (a o které vím), jsou veškeré uzavřené pozice. Pokud prodáte akcii či ETF v zisku či ztrátě, tato částka se poté v celkovém stavu projeví.

DEGIRO samo upozorňuje, že celková započtená částka stavu vašich účtů nemusí být úplně přesná a odkazuje vás na Výpis z účtu. I já bych v případě jakýchkoliv pochyb doporučil mrknout právě sem, jelikož zde byste se měli dopočítat ke skutečné částce, které odpovídá vaše portfolio při zohlednění všeho možného i nemožného.

vypis uctu

Pro klid na duši doporučuji si roční výpisu z obchodních účtů schraňovat někde v počítači či na cloudu.

Tip 7 - Typy příkazů

A dostáváme se k typům příkazu. Obchodní příkazy jsou něčím, co není specifické jen pro DEGIRO, ale setkáte se s nimi prakticky u jakéhokoliv brokera. O jakých příkazech je řeč?

Když si chcete koupit akcii, dluhopis nebo ETF fond, existují 4 základní typy příkazů (objednávek):

  1. Limitní objednávka
  2. Market objednávka
  3. Stop-loss objednávka
  4. Stop-limit objednávka

Velmi podrobně mají všechny typy příkazů vysvětleny přímo na YouTube kanálu DEGIRO.

Moje doporučení všem buy and hold investorům a investorkám, kteří pravidelně přikupujete vámi zvolené ETF fondy, zní, abyste k nákupům využívali limitní objednávky.

U limitního příkazu vždy víte, jaká bude cena nákupu. Vždy totiž zadáváte, jaká má být cena jedné obchodní jednotky (jeden kus ETF) a kolik kusů přesně chcete koupit.

Limitní objednávka

Abyste limitní nákup pochopili nejsnáze, podívejte se na následující příklad. Rozhodli jste se, že si chcete koupit iShares Core MSCI World UCITS ETF, což je mé oblíbené ETF kopírující index nejvyspělejších ekonomik světa.

Tohle okénko se vám zobrazí před nákupem na DEGIRO:

limitní příkaz DEGIRO

První, co by vás při nákupu mělo zajímat, je rozdíl mezi nákupní (Bid) a prodejní (Ask) cenou (1). Tomuto rozdílu se říká spread a v mém případě je 20 centů. Zdá se, že jde o poměrně vysoký rozdíl, který je nejspíše dán proto, že v době, kdy byl obrázek pořízen, byla již burza uzavřena (viz trik 8).

Protože víte, že nedokážete předpovědět, jakým směrem se bude cena aktiva vyvíjet a chcete přikoupit ETF okamžitě, musíte dorovnat prodejní cenu (Ask). To znamená, že musíte zaplatit alespoň 64,93 EUR, protože nikdo nenabízí ETF za nižší cenu.

Vyberete si nejbezpečnější a nejvhodnější typ nákupu pro vaší situaci, tedy limitní objednávku (2) a dále nastavíte cenu, jakou jste ochotni zaplatit za jednu obchodní jednotku. 

Tuto cenu vždy dávejte o pár centů vyšší (3), než je aktuální prodejní cena, abyste měli jistotu, že k uskutečnění obchodu opravdu dojde. Během obchodního dne si všimnete, že se cena poměrně rychle hýbe sem a tam a vy chcete mít jistotu, že nákup proběhne (takže zaplatíte o chlup více). V mém případě bych zaplatil 64,94 EUR místo prodejních 64,93 EUR.

Dále si vyberete, kolik kusů chcete přikoupit (4). Nakonec vidíte, kolik vás celá transakce bude stát v případě, že k ní opravdu dojde (5). Tolik peněz musíte mít na svém účtu ve chvíli transakce k dispozici, jinak bude objednávka zamítnuta pro nedostatek volných prostředků.

A tak snadné to je. Gratuluji k nákupu prvního ETF.

Market objednávka

Druhým typem příkazu je tzv. market objednávka. Jde o nejjednodušší příkaz, který můžete provést. Pokud market objednávku provedete, prakticky říkáte brokerovi, kolik chcete investičních jednotek a on vás spáruje s nějakým prodejcem za tržní cenu v daném okamžiku.

Problém u market objednávky je takový, že čistě teoreticky se může stát, že dané aktivum právě v okamžiku, kdy chcete obchod zrealizovat, nečekaně podraží nebo zlevní.

Právě z toho důvodu si nechává DEGIRO poměrně velký “buffer”. To znamená, že vás DEGIRO někdy nenechá uskutečnit market objednávku, i když na ní máte na účtu dostatek peněz. Touto rezervou se DEGIRO chrání před nepředvídatelnou situaci, kdy by museli váš příkaz provést v nevhodnou chvíli, čímž byste se vy dostali se zůstatkem do ztráty.

Řešení je opět jednoduché – využijte limitní objednávky namísto market objednávky.

market-objednávka-vysvetleni

Stop-loss objednávka

Stop-loss je velmi šikovným typem objednávky, která vás dokáže ochránit před nečekanými ztrátami.

Řekněme, že držíte ETF fond, který se obchoduje za 50 EUR. Vy se však obáváte, že by se mohla cena nečekaně propadnou a nejste ochotni nést takové riziko. Proto zadáte stop-loss příkaz, kdy brokerovi řeknete, aby ETF prodal ve chvíli, kdy se cena propadne na 40 EUR. Tím se ochráníte před většími ztrátami.

stoploss-objednavka-vysvetleni

Stop-limit objednávka

Stop-limit objednávka je jakousi variací předchozí stop-loss objednávky. U stop-limit máte totiž ceny dvě – první aktivační cenu a druhou exekuční cenu.

Pokud aktivujete stop-limit objednávku, řeknete nejprve brokerovi, kdy se má objednávka aktivovat. Abych použil opět předchozí příklad, tak vlastníte ETF v hodnotě 50 EUR, ale chcete se chránit před nečekaným propadem. Tentokrát na “ochranu” zvolíte stop-limit objednávku.

Aktivační cenu stanovíte shodně s předchozím příkladem na 40 EUR. To znamená, že se objednávka aktivuje ve chvíli, kdy ETF cena klesne pod 40 EUR, avšak narozdíl od stop-loss objednávky ještě nedojde k realizaci transakce.

K realizaci dojde pouze ve chvíli, kdy objednávka překoná druhou vámi stanovenou hranici (exekuční cenu), kterou můžete stanovit například na 35 EUR. Pokud by k prolomení této hranice nedošlo, objednávka se neuskuteční.

stoplimit-objednavka-vysvetleni

Doba objednávky

Poslední parametr, který při objednávání u DEGIRO můžete nastavit, je čas, kdy k objednávce dojde. Na výběr máte ze dvou možností:

  • Denní objednávka
  • GTC (Good-till-cancel alias vícedenní objednávka)

Denní objednávka se zrealizuje pouze dojde-li ke splnění nějaké z předchozích vámi nastavených podmínek v den, kdy objednávku vytvoříte. Pokud se denní objednávka během obchodního dne nezrealizuje, dojde k jejímu zrušení.

Vícedenní objednávka naopak bude aktivní až do chvíle, dokud nedojde k její realizaci, nebo dokud ji sami nezrušíte.

Tip 8 - Otevírací doba burzy

I makléři na burzách cenných papírů musí spát. 

Burzy cenných papírů, podobně jako supermarkety nebo restaurace, standardně přes noc zavírají (narozdíl od burzy Bitcoinu nebo forexu). 

To znamená, že ETF na burze v Amsterdamu si koupíte pouze v obchodních hodinách, které pro tuto burzu jsou standardně od 9:00 do 17:30. Ve chvíli, kdy dojde k jejímu uzavření, musíte počkat do dalšího obchodního dne před uskutečněním obchodu.

Přehled obchodních hodin burz z celého světa můžete nalézt na tomto odkazu.

Příkazy však můžete zadávat i když je burza uzavřena. Zde však vzniká problém – protože cena aktiva není určována jen obchodováním na burze, ale i opravdovými událostmi, může se stát, že cena, za kterou si přejete přikoupit nebo prodat už zkrátka nebude v době otevření burzy reflektovat tržní realitu a váš příkaz se neuskuteční.

Představte si, že si chcete koupit akcii firmy Wirecard, která se obchoduje za 80 EUR za kus. Připravíte si večer limitní objednávku, kdy si řeknete, že zaplatíte 82 EUR za jednu akcii. Bohužel ve večerních televizních novinách zjistíte, že Wirecard je vytunelovaný scam a cena akcie spadne na 50 centů.

Vy však stále máte nastavenou objednávku na 82 EUR a pokud ji nezrušíte, můžete být spárování s nějakým beznadějným prodejcem, který se akcií snaží za každou cenu (oprávněně) zbavit. A protože vidí, že je někdo ochotný za akcii zaplatit 82 EUR, s radostí je dotyčnému člověku prodá.

Některé burzy umožňují obchodování před a po uzavření (například jednu hodinu k dobru), ale nabídka této možnosti je na DEGIRO značně omezená.

otevírací hodiny burzy USA

Tip 9 - ETF bez poplatku

Jedním z největších taháků brokera DEGIRO pro lidi, jako jsem já, je jejich nabídka obchodování ETF zdarma. Nejedná se o všechny ETF fondy, ale pouze o ty, které jsou uvedené v oficiálním seznamu.

Právě tato možnost mě kdysi přesvědčila se stát zákazníkem DEGIRO, protože v seznamu je několik ETF fondů, které jsem měl v hledáčku a které ve svém portfoliu dodnes držím. 

A o co přesně jde? Dle DEGIRO výkladu:

Každý kalendářní měsíc je první obchod do ETF ze seznamu zdarma bez ohledu na velikost a směru tohoto obchodu. Podmínkou je, že tento obchod nesmí vyústit v krátkou pozici. Další obchody uskutečněny do stejného instrumentu během stejného kalendářní budou také zdarma, pokud bude splněno následující: obchod bude ve stejném směru (tj. nákup/prodej) jako první obchod uskutečněný během onoho měsíce a hodnota objednávky bude větší než 1000 EUR (nebo USD).

To znamená, že pokud se například rozhodnete koupit již zmiňovaný iShares Core MSCI World UCITS ETF (ISIN IE00B4L5Y983, viz trik 10), můžete tak provést jednou za kalendářní měsíc bez jakéhokoliv transakčního poplatku, bez ohledu na to, zda nakupujete pozici za 50 EUR nebo 5.000 EUR. A to je pro menší investory, pro které by poplatky měly být jedny z primárních kritérií, skvělá zpráva.

Můžete ve stejném kalendářním měsíci zrealizovat i druhý obchod zdarma stejného instrumentu, ten ale už musí být ve stejném směru (nákup/prodej) a transakce musí být vyšší než 1.000 EUR. V opačném případě zaplatíte transakční poplatek 2 EUR + 0,03 %, což je dle mého názoru stále velmi přijatelná cena.

2 a více transakcí bez poplatku

Do nedávna jsem si pravidla nákupů ETF zdarma vykládal tak, že je možné provést transakci vždy jen jednoho jediného ETF fondu. Druhá transakce jiného ETF fondu, byť ze seznamu ETF bez poplatků, by již byla zpoplatněna.

Mýlil jsem se.

dve transakce

Evidentně je možné udělat i dvě a více transakcí ETF fondů, které naleznete v seznamu. Osobně jsem to vyzkoušel s rozestupem asi 5 dnů na ETF fondech iShares MSCI Emerging Markets UCITS ETF a iShares Core MSCI World UCITS ETF.

Obě transakce byly provedeny bez jakýchkoliv transakčních poplatků.

To dává investorům o něco více možností při pravidelném rebalancování portfolia.

Tip 10 - Nákup správného produktu

Posledním tvrdým oříškem pro začínající investory a investorky je nákup správného ETF fondu. 

Představte si, že chcete koupit již zmíněný ETF fond iShares MSCI Emerging Markets UCITS, který replikuje index rozvojových zemí, mezi které se řadí například Čína, Rusko, Brazílie nebo dokonce i ČR. První, co vás napadne, je, že do vyhledávače napíšete výraz “iShares MSCI Emerging markets”.

ishare vyhledávač

Vyjedou vám všehovšudy tři výsledky, kdy ani jeden není správným ETF fondem, který hledáte. Přes jméno fondu hledat v žádném případě nedoporučuji.

Nejpřesnějšího dohledání vždy docílíte, když použijete tzv. ISIN kód. Jde o identifikátor, díky němuž vždy najdete právě ten ETF fond, který skutečně hledáte. A ten je pro tento fond IE00B4L5YC18. ISIN kód můžete dohledat buďto v klíčových informacích pro investory, který každý fond musí povinně vydávat, nebo na platformě justETF, kde je dostupná kompletní databáze všech ETF fondů dostupných evropským investorům.

Do vyhledávače na platformě tak vždy používejte právě tento ISIN kód.

Burza

Bohužel ISIN kódem to ještě nekončí. ETF musíte ještě koupit na správné burze. Proč? Protože ETF fond se může obchodovat na jedné či více burzách současně, ačkoliv jde vždy o fakticky totožný fond.

ETF fond se vytváří tak, že Market maker (to je někdo, kdo má k dispozici velké množství akcií) vymění akcie, které v ETF fondu mají být zahrnuty, za právo obchodovat ETF fond. 

To znamená, že abyste mohli na burze v Amsterdamu koupit fond MSCI Emerging markets od iShares, nejprve musí existovat nějaký účastník (Market maker), který má akcie daného fondu k dispozici. Ten je následně vymění za ETF jednotky s iShares. iShares tak poté drží dané akcie fondu a market maker má právo prodávat ETF fondy. A tak vznikají ETF fondy.

No, a protože tuto akci může provést Market maker na burze v Amsterdamu stejně jako v Londýně nebo Miláně, často se stává, že totožný ETF fond je kótovaný na několika burzách zároveň (v angličtině “listing”). ETF jsou složeny technicky úplně stejně, ale někdy se mohou obchodovat v jiných měnách. S ohledem na brokery pak každá burza může být spjatá s trochu jinými poplatky.

justETF kotace

To je důležité především pro ty z vás, kteří chtějí obchodovat ETF bez poplatků, jelikož ty se vždy vztahují jen na jednu konkrétní burzu. V případě iShares Emerging markets je to burza v Amsterdamu (domovská burza pro společnost DEGIRO).

emerging markets zdarma

A jak zjistit tu správnou burzu? Je to poměrně jednoduché. Burzy se zpravidla označují 3-4 písmeny (LSE – London Stock Exchange, XET – Xetra Frankfurt, EAM – Euronext Amsterdam, NYSE – New York Stock Exchange). To vidíte i při zadání ISIN kódu ETF fondu.

stejné ETF více burz

A protože vy chcete koupit iShares Emerging markets obchodované v Amsterdamu, abyste obchod měli zdarma, vyberete si první ETF ze seznamu!

ISIN kód + burza + měna = Správné ETF

Obchodování nemusí být složité

Spoustu lidí dělí od zahájení investiční kariéry jen opravdu málo. Jsou rozhodnuti, že chtějí investovat, vědí do čeho, mají zřízený účet u služby či brokera vlastního výběru, ale stále jim chybí učinit ten poslední, nejdůležitější krok. Uskutečnit první nákup. Zmáčknout to hrozivě vyhlížející tlačítko BUY.

Hlavně klid.

Všichni jsme nějak začínali. 

Důležité je nenechat se zastrašit a dotáhnout iniciativu do konce. A pak pokračovat v nastaveném tempu a investovat cíleně a pravidelně.

Snad vám tento návod s tipy a triky pro obchodování přes DEGIRO na cestě alespoň trochu pomůže.

Na závěr musím dodat, že DEGIRO není jediným brokerem dostupným pro české investory. Dobrou pověst a velké oblibě se těší také Interactive brokers, Trading 212, Fio banka, Lynx či XTB. Každý broker má své výhody a nevýhod a je jen na vás, jaké parametry budete při výběru preferovat. Já se rozhodl pro DEGIRO, vy se můžete rozhodnout jinak. A to je v pořádku.

Pokud se stále rozhodujete, zda si u DEGIRO otevřít investiční účet a tyto tipy a triky pro obchodování přes brokera DEGIRO vám s rozhodováním pomohli, můžete Rozbité prasátko podpořit tak, že si otevřete účet přes tento odkaz.

Rozbité prasátko obdrží provizi a vy mu tak pomůžete v růstu a vylepšování obsahu. A pokud už účet máte nebo Prasátko podpořit nechcete, nevadí, i tak vás mám rád a moc mě těší, že jste si na blog našli cestu!

A co vy? Jaké máte zkušenosti s DEGIRO? Vyhovuje vám jako broker? Co vás na nich naopak štve? Máte nějakou další nejasnost, kterou jsem ve výčtu opomněl?

Pište na [email protected] nebo do diskuze pod článkem!

Přeji úspěšné investování!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
36 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Ahoj, rád bych ještě ZDŮRAZNIL , že s Fondy peněžního trhu , vzniká povinnost podávat daňové přiznání => ikdyz mate jen ACC ETF nebo nedividendove akcie popř. CR akcie, kde je daň srážková, tak je potřeba pod daňové přiznání kvůli fondum. Tohle může dost lidem přidělat problémy a je potřeba do zdůraznit a připomínat, můžeme jen doufat , ze DEGIRO zavede EUR účty a nebo je potřeba zvolit jiného brokera , kde jsou peníze na EUR účtě.

Last edited 3 let před by DOinvesments

Není nepřesná formulace: „s Fondy peněžního trhu , vzniká povinnost podávat daňové přiznání“? Hodilo by se upřesnit, že tedy jde o to, jaký objem aktiv v CZK si za rok pořídíte v celku z degira plus dalšími prodeji cenných papírů? Tzn. jestli jsem to pochopil korektně, tak na degiru si koupím třeba akcie za rok 2021 v hodnotě 90 000 kč, ale už žádné cenné papíry/dluhopisy neprodám, tak nemám stejně povinnost podávat daňové přiznání… ale pokud udělám totéž u degira za 90 000 kč a k tomu prodám za 11 000 jinde cenné papíry v roce 2021, tak už mi… Číst vice »

„FPT převodem prostředků na bankovní účet), avšak s „náklady“ (pardon za termín) budou ve výši 120 000, přesto bych asi byl povinnen tento příjem uvést v daňovém přiznání, byť můj zisk by v těchto transakcích činil 0 kč…???“

děkuji

Díky, zřídil jsem si účet u degiro.ie

Ahoj,

upřesnění k TIP 9. V oficialním dokumentu „Commission free ETFs“ je napsáno

„The ETFs below are part of DEGIRO’s commission free ETF list and are offered without transaction costs based on a fair use policy. This means that you can do one transaction (a purchase or sale) per ISIN code, per calendar month, without transaction costs.“

Zdroj: https://www.degiro.ie/data/pdf/ie/commission-free-etfs-list.pdf

Dle tohoto je tedy možné uskutečnit jednu transakci (nákup / prodej) měsíčně klidně na všechny ETF z seznamu.

Od 30. dubna 2021 se Degio stane součástí flatexDEGIRO bank a penize nebudou investovány do tzv. fondu peněžního trhu, ale bude drženy na samostatném bankovním účtu. Myslím, že tímto zaniká povinnost podávat daňové přiznání při investici přesahující 100 000kč.Můžete potvrdit, že má domněnka je správná?

12.5.2021 jsem převáděl peníze do Degiro a jsou ve fondu peněžního trhu.

Ahoj, kontaktoval jsi podporu, jak je to aktuálně s tím fondem peněžního trhu?

Díky za odpověď, dneska jsem si konečně zprovoznil Degiro (přes tvůj link :D), kde hodlám nakupovat ETF bez poplatku IE00B4L5Y983 a IE00B4L5YC18 nebo IE00BKM4GZ66, mezi těma Emerging Markets jsem se ještě nerozhodl, respektive jsem nenašel podstatný rozdíl. Přes rok jsem na portu ale už jsem se vzdělal dostatečně na migraci k Degiro, jenom přemýšlím, jestli nechat co mám na portu být nebo odprodat a poslat na degiro. Nejspíš to tam zatím nechám, alespoň budu moct porovnat výkonnosti.

Super, díky za podrobné vysvětlení, prostudoval jsem si to a začnu s IE00B4L5Y983 + IE00B4L5YC18, kvůli jednoduchosti, TER, nákupu zdarma na Degiru, stejné burze i měně.

Portu po úvaze pravděpodobně časem postupně odprodám a přeleju do ETF. Vejdu se do limitu 100k, takže nemusím řešit daň.

Ahoj Díky Rozbitému prasátku jsem se rozhodnul pro Degiro, přesněji degiro.ie Už mám za sebou nějaké nákupy bezpoplatkových ETF, nic to nebylo, registrace-založení účtu zrychlila do druhého dne bylo hotovo a poté bylo nutné vyplnit investiční dotazníky, jeden vstupní společný pro všechny a druhý pro obchodování s ETF, abych viděl všechna ETF. Jen mi to při registraci nebralo Českou občanku, musel jsem použít pas, trvalo než jsem na to přišel, nedávalo to jasnou informaci, v čem je problém, to je info pro lidi s CZ občanstvím, co budou chtít cizozemskou platformu. Mám občanku s biometrií, čekal bych, že když se… Číst vice »

Dobrý den, mám v tom trochu zmatek, pomůžete mi to trochu rozkrýt? Na účet jsem poslal 1029 eur, ale aktuálně jsem – 183 eur a volný prostro je stále 213 eur. viz obr. Jak se vlastně můžu dostat do mínusu? Proč mi broker obchod nezastaví, když na něj nejsou na účtu prostředky? Mám v plánu poslat tam další peníze, takže ten mínus zmizí, jen tomu pořádně nerozumím, Díky za odpověď. Roman

Zdravím, rád bych se zeptal, zda je potřeba koupit vždy celé ETF, nebo je možné koupit zlomek.

Koukám po iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc) IE00B5BMR087, ale cena už pro mě úplně není na pravidelnou měsíční investici.

Díky za radu

Ahoj,
díky za přehledně udělaný článek. Použil jsem link na zřízení nového účtu. Účet jsem zřídil nyní tj. v lednu 2022 a CUSTODY účet UŽ NENÍ K DISPOZICI pro nové účty. Právě mi sdělila podpora Degiro. Tak jen aby to všichni co Degiro zvažují věděli.

Obávám se že to odkazuje na možnost úschovy, která přestala existovat s tím jak již nenabízí Custody. Procházím si i nastavení Degiro a nic takového tam nevidím. Působí to jako taková akviziční strategie nízké poplatky a výhodné služby a následné „utahování šroubů“. Už jen to, že to zrušení Custody, zdá se, nekomunikovali mi nepřijde úplně důvěryhodné. Citace z toho dokumentu co ho linkujete: Pokud nechcete povolit DEGIRO půjčovat vaše cenné papíry, můžete se rozhodnout pro možnost úschovy, kterou použijete na své osobní stránce. Poznámka: z technických důvodů se můžete pro možnost úschovy rozhodnout pouze v okamžiku, kdy vytvoříte svou osobní… Číst vice »

Ahoj, otázka, na kterou marně hledám odpověď: pokud vložím na Degiro prostředky v CZK, s jakým kurzem budou směněny na EUR?

Nepřímo se ptám, jestli je výhodnější si CZK –> EUR směnit na Revolutu, poslat na spárovaný účet a následně přes SEPA platbu poslat na Degiro již v EUR. Díky!

Perfektní, děkuju!

Ahoj, *březen 2022* nemůžu přesně ověřit toto tvrzení:
*“Jednou ze dvou výjimek, jak peníze můžete použít ihned, je využítí manuální konverze peněz. Ta je pro české účty vždy zdarma pro transakce mezi Kč a EUR (obousměrně), pro ostatní měny se platí poplatek.“*

V nastavení mi Degiro nabízí zapnout manual jen pro USD a GBP. Co mi uniká?
Díky!

Ahoj, bude se tento článek o Degiru aktualizovat?

Dle odkazu zde lze iShares Emerging markets obchodovat jak na Euronext Amsterdam tak na Tradegate.

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi