Finanční report Rozbitého prasátka za první pololetí 2021

Kde začít? Rok 2021 je pro mě zatím velmi zvláštním rokem, který je nabitý pozitivními, ale i jedním velmi negativním zážitkem.

Vítejte u pololetního finančního reportu Rozbitého prasátka za rok 2021!

Finanční report 1. pololetí 2021

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

finanční report pololetí 2021 sociální síte

Život

Život není jen o penězích. Ačkoliv je článek nazván “finanční report”, nemohu začít ničím jiným než jednou velkou tragédií v mém osobním životě.

Koronavirus si na jaře jako jednu z mnoha svých obětí vyžádal i život mé maminky.

Jsem pragmatickým člověkem a pokládám smrt za neoddělitelnou součást života. Dříve nebo později se se smrtí blízkých bude muset vyrovnávat každý z nás. To nic nemění na tom, o jak velký zásah se pro mě jedná.

Těžko se taková životní zkušenost popisuje komukoliv, kdo si nečekanou ztrátou blízkého neprošel na vlastní kůži. Pro mě osobně je nejhorší právě ona definitivnost odchodu, kdy už nikdy nebudu moci sdílet žádné zážitky ani slova s vlastní matkou.

Proto musím znovu opakovat větu z úvodu, že život není jen o penězích. Važte si chvil, které máte k dispozici se svými nejbližšími, protože nikdy nevíte, kdy se bude jednat o chvíli poslední.

A určitě se nechte v nejbližším možném termínu očkovat a po přečtení článku zavolejte svým rodičům či dětem, rádi vás uslyší.

Návrat do Prahy

Začátkem roku 2021 jsme se po téměř tří letech strávených v německém Mnichově společně s partnerkou vrátili do Prahy, do města našich srdcí.

Několik posluchačů podcastu už mi psalo, zda mě Praha sponzoruje s ohledem na to, jak vřele o ní neustále hovořím. Bohužel tomu tak není, ale je to rozhodně podnět k zamyšlení!

Život v Praze je výrazně odlišný od toho mnichovského a to především s ohledem na společenský život. Za tři roky strávené v zahraničí se mi nastřádaly “resty” a mám s přáteli rozhodně co dohánět.

Poměrně výrazně tím trpí moje peněženka (a sportovní rutina, ačkoliv to přičítám na vrub spíše koronaviru a uzavřeným sportovištím).

Inflace životního stylu je opravdovým problémem a i já se s ním nyní snažím popasovat. Popíjení s blízkými a časté stravování venku něco stojí a i já tyto položky vnímám na nižší spořicí míře.

Hospodařte s penězi

Nikomu na vašich penězích nezáleží tolik jako vám. Naučte se s nimi správně zacházet a přestaňte žít z měsíce na měsíc.

Práce

Jak jsem psal v předchozím finančním reportu, bylo mi umožněno se vrátit do Čech s prakticky totožnými finančními podmínkami, jaké jsem měl k dispozici v Německu.

Za takovou příležitost jsem obrovsky vděčný, nicméně právě fakt, že jsem momentálně ve vyšší příjmové skupině s ohledem na české poměry, trochu probouzí neuvážené hospodaření s penězi. Stále platím nejdříve sám sobě (tzn. investuji), ale vyšší nároky na životní styl rozhodně nedělají dobře mým ambicím na finanční nezávislost.

Trvalý home office mi ale velmi svědčí a světe div se, po pololetním hodnocení situace se zakladatelem naší společnosti jsme se rozhodli, že otevřeme v Praze novou pobočku.

Kdybyste hledali práci datového analytika (se skvělým nadřízeným samozřejmě), pošlete nám životopis! A kdybyste si chtěli poslechnout, co děláme, dejte šanci našemu anglickému podcastu Mining your business!

Rozbité prasátko

Po přesunu do Prahy jsem Rozbité prasátko povznesl na další úroveň. Registroval jsem se jako živnostník v ČR, konečně jsem si zřídil oddělený firemní účet a celkově jsem začal blog řídit jako firmu. Kéž by tato věta nebyla tak zprofanovaná.

Opět musím obrovsky poděkovat vám všem, tedy čtenářům a posluchačům tvorby Rozbitého prasátka.

I díky vám mi pomalu ale jistě vyvstává otázka, co by bylo, kdybych začal dělat Rozbité prasátko naplno. Příjem z něj stále bledne ve srovnání s vysokou mzdou, není však už zanedbatelný.

Jde stále o hudbu budoucnosti, ale možná už ne tak vzdálené, jak se mohlo ještě na konci minulého roku zdát.

Srdce hovoří jasně, hlava je stále ještě zdrženlivá.

Rozbité prasátko v televizi

V roce 2021 se pro Prasátko udály dvě stěžejní události. Tou první bylo jednoznačně krátké vystoupení v ranní zpravodajské relaci stanice Prima CNN.

Při vystoupení jsem radil, jak by lidé měli zacházet s penězi, jak s nimi hospodařit a jak je například investovat pro vyšší zhodnocení. Taková ranní dávka motivace!

Bohužel záznam už není k dispozici, ale zde máte malou ukázku toho, jak se finanční šprt prezentuje v televizi (šprtem jsem byl skutečně označen). Peníze jsou zábava!

CNN prima Rozbité prasátko

Tento okamžik byl pro mě opravdu těžko popsatelným. Posadit se do studia do živého vysílání a radit lidem, kteří si náhodou v pondělí v 8 ráno naladí televizi, jak zacházet s penězi, je samo o sobě neuvěřitelným zážitkem.

Ještě významnější pro mě však byla validace projektu. Dostat prostor v tak velkém médiu je pro mě ohromnou ctí a jde o jasný signál, že to, co dělám, má smysl. To mě motivuje k další práci.

Zároveň by to mělo posloužit jako inspirace pro všechny z vás, kdo přemítáte o realizaci nějakých vlastních projektů! Rozbité prasátko se podařilo protlačit do televize dva a půl roku po jeho vzniku a to bez předchozích konexí či znalostí ve finančním oboru. Když to dokážu já, zvládnete to i vy!

Přečtěte si, jak s takovým online podnikem můžete začít ještě dnes!

Sraz s Prasátky

Druhou hlavní událostí byl sraz s Prasátky!

Spousta z vás jste jistě členy FB skupiny Finanční nezávislost CZ, kde často o penězích otevřeně diskutujeme. Pokud členy nejste, připojte se, určitě ve skupině najdete něco, co vám na cestě za penězi pomůže či inspiruje.

V červnu se navíc konal první oficiální sraz české komunity finanční nezávislosti, kam mimo jiné dorazili například Investiční brambora, Josef Holoubek nebo rodina Vogelových.

Všem zúčastněným tímto veřejně děkuji za účast. Je super vidět, že mít pohodovu atmosféru současně s otevřenou diskuzi o penězích není v české společnosti nemožné tabu. Budu se těšit na další shledání!

FIRE sraz

Předsevzetí pro rok 2021

Do roku 2021 jsem si vytyčil následující předsevzetí:

  1. Dostat spořicí míru nad 45 %.
  2. Být konzistentní v dosavadním finančním snažení
  3. Dosáhnout na 15.000 návštěvníků blogu za kalendářní měsíc
  4. Mít epizodu podcastu se 750 poslechy
  5. Vydat e-book o pasivním investování (už se na něm pracuje)
  6. Rozšířit řady týmu Rozbitého prasátka
  7. Přečíst alespoň 20 knih

Spořicí míra

Spořicí míra je v tomto roce zatím celkem bída. Prakticky mě “zachránily” jen bonusy v práci, které mám ve zvyku si většinou ušetřit/zainvestovat z 80-90 %. 

Zacházení s výplatou mi po nastěhování do Prahy zkrátka příliš nejde, o čemž jsem psal už v předchozích odstavcích. Stále se snažím optimalizovat systém s neustálým převodem peněz a vytyčit si nějaké finanční mantinely. 

Za rok 2021 jsem zatím na tristních 18 %, což je o 14 % méně než za celý předchozí rok strávený v Německu.

Možná ta Praha přeci jen není tak levná.

spořicí míra

Je na čem pracovat, na 45 % už spíše letos nedosáhnu, nicméně vytáhnout to na solidních 30 % by mělo být v mých silách.

Konzistence

Zde si nemám příliš co vytknout. Ačkoliv spořicí míra utrpěla a občas sahám do rezerv, pravidelné investování je pro mě stále prioritou a k žádnému přerušení nedošlo.

15.000 návštěvníků

Jen co jsem dopsal minulý finanční report, došlo k mému vlastnímu překvapení k prudkému nárůstu návštěvnosti na blogu. Hned v lednu navštívilo blog 13.000 uživatelů a rekord, který jen tak tak zaostal za stanovenou hranicí, přišel v měsíci květnu s více než 14.000 návštěvami. 

V tomto předsevzetí jsem na dobré cestě, snad se do konce roku povede hranici překonat!

návštěvnost Rozbité prasátko

750 poslechů

Cíl splněn a to s velkým přehledem. Nejposlouchanější epizoda je s Richardem Rumpelem aka Investiční bramborou, která má k 9.7.2021  už téměř dvojnásobek poslechů.

Podcast Investiční brambora

Zde si můžete celou epizodu poslechnout:

Podcast mě strašně baví a je super vidět, že si nachází publikum!

E-book

S psaním e-booku jsem se po návratu do Čech trochu zasekl. Už je jasné, že slíbené vydání ve druhém čtvrtletí nestihnu a popravdě budu rád, pokud stihnu napsat knihu do konce kalendářního roku 2021.

Práce na vedlejším projektu symbolizuje neustálé přehazování povinností sem a tam. Když děláte jednu věc, znamená to, že neděláte druhou věc. A času je bohužel málo.

Na konci září si plánuji vybrat 4 týdny dovolené a během té doby bych chtěl s tímto předsevzetím pořádně pohnout! A pokud si den D nechcete nechcete nechat uniknout, přihlašte se k odběru novinek!

Tým Rozbitého prasátka

Ne nadarmo jsem psal, že začínám Rozbité prasátko řídit jako firmu.

V roce 2021 jsem se sice stihl už rozloučit se svým dosavadním podcastovým parťákem Karlem, na druhou stranu mi s projektem pomáhají už 3 obrovsky šikovní kolegové!

Tímto bych chtěl primárně Karlovi veřejně poděkovat za spolupráci, jelikož by bez jeho pomoci a nasazení dnes podcast neexistoval. Děkuji Karle!

A současně vítám nové členy!

V první řadě jde o mojí partnerku a nyní už i content manažerku Mariu Ukolovou, která mi obrovsky pomáhá s publikováním obsahu a správou redakčního plánu. Díky ní mám více času na tvorbu.

Obsah Rozbitého prasátka nepíšu už jen já, ale pomáhá mi druhý finanční šprt Václav Pokorný. Z jeho tvorby si můžete přečíst článek o pasivním a aktivním investování a brzy se můžete těšit na další!

A na závěr chci zmínit skvělého a neuvěřitelně spolehlivého editora podcastu Filipa Havča. Ten není tedy oficiálně členem týmu, ale bez jeho odvedené práce bych s podcastem také daleko nedošel.

Takže ne jeden nový člen, ale hned dvě Prasátka nepočítám-li Filipa!

20 knih

Letos jsem zatím na 12 knihách a tudíž jsem na velmi dobré trajektorii ke splnění cíle. Seznam dosavadní přečtené literatury:

Kdybych měl vypíchnout jednu jedinou knihu, tak by to byl těsný souboj mezi Money Master Game a Random Walk Down Wall Street. Při výběru by obrovsky záleželo na vašich preferencích, kdy Money Master the Game je spíše motivační knihou v oblasti peněz, kdežto Random Walk Down Wall Street je skvěle a detailně napsaná investiční literatura.

Investice

V investičním světě jsem konzistentní a prakticky své pozice postupně navyšuji a příliš si nekomplikuji situaci.

Moje aktuální rozložení bohatství vypadá následovně:

distribuce peněz

V prvním pololetí jsem nepřidal do svého portfolia žádnou novinku. Drtivá financí plynula do kapitálových trhů reprezentovaných ETF fondy nakoupených u brokera DEGIRO.

Ani v P2P světě jsem nepřidal žádnou novou službu. Velmi mírně jsem navýšil vklady u Mintos, jelikož zde se mi již téměř zregenerovaly ztráty způsobené koronavirem, o kterých jsem psal v recenzi.

mintos

Významněji jsem pouze navyšoval investice u platformy Upvest, kde přibylo několik zajímavých investičních příležitostí. Velmi brzy se mimochodem můžete těšit na rozhovor v podcastu se spoluzakladatelem Upvestu Petrem Volným!

Upvest finanční report

V každém případě jsem rád, že jsem se koncem minulého roku nenechal zlákat investicí do Bitcoinu, jehož cena se tehdy pohybovala okolo dosavadních maxim. Vyvaroval jsem se chybě, před kterou sám upozorňuji.

Aniž bych se pouštěl do spekulace, zda cena poroste či bude klesat, toto léto bude v mém případě nejspíše zlomové, co se investice do Bitcoinu týče a na zkoušku zvažuji, že malý obnos investuji. Už je na čase.

Pokud jde o nemovitosti, tak ani zde se situace nijak nezměnila. Jednu nemovitost po rodinné tragédii zčásti zdědím. S ohledem na rodinnou situaci, lokalitu, “problémové” potenciální nájemníky (zkušenost jiných rodinných členů z této lokality) a co mi připadá jako poměrně nízký poměr výnosu a rizika (hrubá roční návratnost asi 5 % v případě plného pronájmu) významně inklinuji k jejímu prodeji.

Opět bych nerad spekuloval na pohyb cen nemovitostí, ale připadá mi, že současné ceny už jsou vyšponované dostatečně a v současnosti bych nerad přibíral na starost pronájem bytu v malém městě.

ETF

A na závěr ETF fondy. I zde pokračuji v “nudné” strategii pasivních indexových ETF fondů s dominancí akciových trhů a malou expozicí na zlato, dluhopisy a REITs. 

Dvě menší novinky se však udály. První je zařazení ETF fondu replikující cenu tzv. Small cap, tedy menších společností s ohledem na tržní kapitalizaci. Druhou je výměna iShares Core Global Aggregate Bond za SPDR Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond.

Nejspíše v dalším pololetí přidám ETF replikující cenu světových komodit, nicméně na tuto investici nijak nepospíchám a nemusí k ní nutně dojít.

Jak už jsem psal v minulém reportu, moc se mi dlouhodobě líbí investiční strategie All weather portfolio nebo Golden butterfly a postupně k nim chci inklinovat (v horizontu 5-10 let).

Menší část svých investic držím i v “Udržitelné strategii” u Portu.

ETF fondy v portfoliu:

JustETF

Největším “investičním” objevem roku 2021 pro mě byla jednoznačně stránka justETF. Asi se divíte, proč tomu tak je, když na ní neustále odkazuji!

JustETF totiž kromě klasického procházení detailů ETF fondů nabízí jeden skvělý doplněk. Lze si zde totiž sestavit vlastní portfolio včetně veškerých nákupů a prodejů a následně sledovat jeho výkonnost a distribuci podle všemožných parametrů.

A to vše zadarmo!

Jednoduše tak získáte poměrně komplexní sledování výkonu celého svého ETF portfolia. Za mě jednoznačně palec nahoru!

portfolio justetf
distribuce portfolia rozbite prasatko
portfolio justetf etf

Jak na to? Zřídíte si účet a v sekci transakce zadáte veškeré pohyby na vašich investičních účtech bez ohledu na to, o jakého brokera se jedná. To může být pro někoho práce na celý večer, ale pro ty z vás, co investujete jen pár let, by to nemělo zabrat víc než hodinu či dvě.

justetf transakce

Výsledek podle mě stojí za to.

justetf výkonnost

Jestliže vám přehled u brokera (a DEGIRO v tomto směru rozhodně nezáří) nestačí, tak právě službu justETF vřele doporučuji.

Shrnutí finanční situace

Bilancuji-li jen na základě vytyčených cílů, prakticky jsem splnil dvě výzvy, se čtyřmi jsem na dobré cestě a jedna nejspíš neklapne. To není špatná bilance!

Velmi pozitivní je vidět, jak postupně začínají “peníze dělat peníze”. I v měsících, kdy byla moje spořicí míra nulová či negativní, došlo k růstu ceny celkového portfolia. Peníze jsou zainvestované a i v horších měsících dokáže jejich čistý růst na hodnotě vymazat horší hospodaření.

To rozhodně není cesta kupředu (a nebude tomu tak vždy), ale rozhodně je to povzbudivé.

I Rozbité prasátko kráčí mílovými kroky dál a daří se mu neustále nacházet nové a nové obecenstvo. A proto bych vás velmi rád ještě letos odměnil hned dvěma vlastními produkty – primárně musím dopsat neustále slibovanou knihu o ETF fondech (tvrdý oříšek) a v druhé řadě mám téměř hotovou velmi robustní Excel šablonu pro sledování osobních financí!

Ani ne tak investování, ale spíše měření vlastního hospodaření vás přiblíží na cestě k prvnímu milionu. A proto doufám, že vám tato šablona na vaší cestě pomůže. Zde malá ukázka z již hotové sekce pro výpočet pravidla 4 procent.

pravidlo 4 procent

A osobní situace? Už jsem rozhodně zažil lepší roky a ani návrat do města mého srdce nevykompenzuje ztrátu, kterou jsem prodělal. Je potřeba mít hlavu vzhůru a vážit si toho, co člověk má. A to nejen ve finančním světě (a tedy nežít jen v Excel tabulkách), ale i ve svém okolí. Řeč je samozřejmě o rodině a přátelích.

A jak vypadá váš finanční report? Dosahujete na své vytyčené cíle či nikoliv? Kdyby vás cokoliv zajímalo, můžete mi kdykoliv napsat na [email protected]!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na X

Diskuze

Odběr
Upozornit na
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Ke ztrátě maminky není co dodat, odchod blízké osoby je vždy těžký 🙁 …upřímnou soustrast..

Co se ale na druhou stranu vše stihlo a povedlo v rámci Rozbitého prasátka, to je opravdu skvělý, jen tak dál.. 🙂

Jestli to zvýšení nákladu není proste jen o tom, ze se všechno otevřelo a člověk si teď dopřává 🙂 Chtěl bych se zeptat na Degiro, podle screenu odhaduji, ze už asi narazis na hranici 20k € což je myslím maximální velikost cenných papíru pojištěných při krachu Degira. Neplanujes dalšího brokera pro nějakou diverzifikaci?

Proč nepřidat českého brokera s možností investic do non UCITS ETFs? Svazovat se UCITS regulací mi nedává moc smysl.

Díky moc za shrnutí 1.pololetí. Zaujala mě investice do dluhopisového ETF v EUR. Možná by stálo za článek téma proč do bondů, investovat do bondů nyní, porovnat státní protiinflační dluhopisy a zvolené ETF, proč došlo k výměně dluhopisového ETF… Určitě na pozadí investičního rozhodnutí probíhaly podobné úvahy. Jejich zveřejnění by potěšilo a osvěžilo diskusi.
Předem díky a mnoho zdaru.

Zdravím, iShares European Property ETF (to, co máš v portfoliu) a iShares European Property Yield UCITS ETF EUR (Acc) (IE00BGDQ0L74) je jedno a to samé ETF a rozdíl je jenom v distribuční/akumulační verzi? Trochu mě mate proč se jedno prodává za 45 Eur a druhé za 6?

Nějaké zkušenosti s daněním distribuční verze? Docela by mně zajímalo, zda náš FÚ uzná dividendy zaplacené samotným ETF. V zahraničí tomu tak mnohdy není. Danilo by se tedy 2x.

Dobrý den, Jakube, co vás vedlo ke změně iShares Core Global Aggregate Bond za SPDR Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond? Děkuji za odpověď i Váši práci. R

Děkuji za odpověď. Ať se daří! R

Na webu se vám nejspíše líbí...

Chcete ještě více
investičního
obsahu?

Odebírejte newsletter!

popup obrazek s penezi