Jste na blogu o penězích správně? Vystihuje-li vás jeden z následujících bodů, asi byste Rozbitému prasátku měli dát šanci! Tak třeba já úplně kašlu na finanční rozpočet. A jakých finančních chyb se dopouštíte vy?
Děláte některou z následujících finančních chyb?
Pokud vaše odpověď na některou z otázek zní ano, nejspíš byste měli pokračovat ve čtení!
1. Nepřipravujete se na důchod a neinvestujete
Šance, že se většina z vás dočká důchodu, je poměrně vysoká. Proč nechávat tak významnou životní fázi náhodě? Pokud začnete brzy a pravidelně investovat, s velkou pravděpodobností si díky návratnosti akciových trhů a složenému úroku připravíte hezkou hromádku peněz na stáří.
Navíc, kdo by se chtěl spoléhat na to, že se o něj postará stát? Využijte například státem dotované doplňkové penzijní spoření nebo začněte investovat na vlastní pěst.
Kde? Třeba na platformě Portu!
2. Lepíte dluh dluhem
Už jste někdy slyšeli o dluhové pasti? Pokud lepíte dluh dluhem, tak už jste do ní asi už spadli. Tudy bohužel cesta nevede. Pokud máte závazky vůči věřitelům, začít s jejich splácením by měla být vaše bezodkladná priorita. Jasně, akciový trh možná bude mít dobrý rok a vyroste o 10 %, tu zatracenou půjčku s úrokem 12,99 % vám to ale stejně nezaplatí.
Potřebujete poradit, jak se dluhu zbavit? Rozbité prasátko vám pomůže!
3. Nemáte žádný finanční polštář
Nikdy byste nevěřili, jak uvolňujícím pocitem je vědomí, že když se něco posere, máte kam sáhnout. Nabořil váš čerstvě plnoletý syn vaše nové auto? S finanční rezervou si ho můžete nechat opravit hned a nečekat na pojišťovnu. Prasklo vám potrubí na přívod teplé vody uprostřed ledna? Není problém, peníze máte na spořáku, můžete zavolat opraváře ještě dnes. Nemůžete vystát svého šéfa? Řekněte mu sbohem a otestujte pracovní trh.
Finanční rezerva vám dodá klid, který je jen těžko popsatelný. Vybudujte si finanční rezervu a nedělejte jednu z největších finančních chyb, které se vůbec lze dopustit.
4. Nešetříte
Utrácíte víc, než vyděláte? Pak se stala někde chyba. Cílem finanční gramotnosti je žít v zelených číslech a s vyrovnaným rozpočtem. To znamená, že pravidelně hospodaříte s přebytkem peněz. Rozdíl pak můžete investovat nebo si budovat zmíněnou finanční rezervu.
Podívejte se sami na důvody, proč stojí za to šetřit.
5. Kašlete na veškerá pojištění
Pojišťováci se těší v Čechách poměrně špatné pověsti. Pochopitelně oprávněně. Na druhou stranu, stalo se vám, že vám pojišťovna zamítla nárok na odškodnění? A pokud ano, obtěžovali jste vůbec čtením smlouvy předtím, než jste zaměstnanci pojišťovny do telefonu popřáli, ať do Vánoc natáhne bačkory?
Na pojištění je v životě rozhodně místo. Jste životně závislý na vašem voze? V takovém případě je asi na místě mít doplňkové havarijní pojištění. Jedete si zalyžovat do Rakouska? Cestovní pojištění s pokrytím zimních sportů je na místě, hlavně když vás každou chvíli může srazit debilní snowboarďák, jakým jsem třeba já.
Nenechte si vnutit životní pojistku, pokud vám je 20 let, ale nepodceňujte rizika, která vám může přinést nepředvídatelný život.
Better safe than sorry.
6. Žijete bez rozpočtu
Pokud mně osobně něco opravdu nejde, tak je to tvorba rozpočtu. Jakmile mi přijde výplata, rozdělím peníze postupně mezi svou finanční rezervu a investiční účty a tím pro mě měsíční údržba financí většinou končí. Jasně, stále si zapisuju výdaje, ale abych měl přesně daný strop, kolik můžu utratit za nákupy v Tescu za měsíc? Tak daleko ještě nejsem. Mám co zlepšovat.
Nebuďte jako já a nedělejte a nedělejte finanční chybu, kdy zcela kašlete na rozpočet. Vytvořte si udržitelný rozpočet a naučte se hospodařit!
7. Půjčujete cizím lidem
To, že banka nechce někomu půjčit, má většinou důvod. Banka je taky jenom firma a jejím cílem je především vydělat peníze. Pokud pro velké riziko banka odmítne Adamovi od naproti dát půjčku, proč byste se měli nechat Adamem ukecat vy?
Peníze můžou zasadit klín o velikosti Boeingu mezi vás a vaše známé. Pokud se vydáte touhle cestou, mějte na srdci váš zájem především – sepište s přáteli smlouvu, jinak byste už peníze nikdy nemuseli vidět. A kamarády také ne.
Pokud chcete půjčovat lidem, dělejte to raději přes online platformy, jako jsou Zonky nebo Mintos.
8. Nafukujete svůj životní styl
Dostali jste v práci přidáno, ale připadá vám, že máte na konci měsíce stejný prd, jaký jste měli předtím? Pak jste se stali obětí inflace životního stylu. Ach, kde jsou ty časy, kdy vám stačilo z 5.000 Kč pokrýt náklady na kolej a jídlo na celý měsíc a aby toho nebylo málo, nikdy jste neodmítli hospodu po přednášce.
Je v pohodě občas odmítnout se slovy, že na útratu není ve vašem rozpočtu prostor.
9. Snažíte se udržet krok s kamarády
Ne nadarmo se říká, že každý je odrazem pěti lidí, s kterými tráví nejvíce času. Chodíte s kamarády 3x týdně na večeři do fancy pražských podniků s lahví vína a na konci týdne vyrážíte do lázní do Poděbrad? Pokud si to můžete dovolit, pak není problém! Pokud však na konci měsíce lamentujete, že nemáte na benzín, pak možná uzrál čas na to, promluvit si o vaší situaci s přáteli.
Inflace životního stylu je skutečná. Vyvarujte se jí.
10. Zasekli jste se v práci bez vidiny lepších zítřků
Jasně, sice jste už všem kamarádům i kolegům oznámili, že letos určitě odejdete, ale třeba to nakonec po produktivní pololetní poradě nebude tak špatné! Bude. Lžete si do kapsy.
Pokud cítíte, že přišel čas poohlédnout se po něčem novém, zčeřte vody pracovního trhu a jděte do toho. Poslední, co chcete, je trávit vaše nejlepší roky v zaměstnání, kde vidina lepších zítřků začíná v pátek odpoledne a končí v neděli večer.
Třeba se vám to oplatí a najdete si něco, kde dostanete mnohem více v porovnání se současnou prací! Kdo z vás by nechtěl více vydělávat?
11. Nemáte nastavený žádný finanční cíl
Pokud v hlavě nemáte představu, na jaké číslo chcete dosáhnout, máte asi tak stejnou šanci na úspěch, jako když si na Nový rok dáváte předsevzetí, že zhubnete. Pokud si nestanovíte cíl, na který chcete dosáhnout, jak byste pak asi měli vědět, jak si průběžně vedete?
Absence cíle je největší nepřítel jakékoliv smělé ambice. Vytvořte si přehled v Excelu a sledujte, jak si vedete při budování vašeho bohatství a zda je reálné dosáhnout vámi stanovených cílů ve vytyčeném časovém horizontu. Konfrontujte se pravidelně s realitou, jinak se jen plácáte ve vodě.
Chcete zlepšit vaše zvyky a dosahovat lepších a udržitelnějších výsledků? Přečtěte si Atomic habits.
12. Kašlete na zdraví
Za peníze lze pořídit cokoliv, ale ne všechno. Navíc, existují věci, které si ani za peníze nekoupíte. Zdraví je do jisté míry jednou z nich. Stojí vám pracovní stres a probdělé noci kvůli uzávěrkám projektů za to, že půjdete do zaslouženého důchodu o pět let dřív v tak zhuntovaném zdravotním stavu, že na tom ani nesejde?
K čemu by vám byly všechny ty peníze, kdybyste do cílové destinace dorazili tak zdecimování, že byste museli prožít zbytek svých dnů v houpacím křesle.
Pečujte o své zdraví (a nejen to fyzické). Vrátí se vám to!
13. Nemáte závěť
No a když už cítíte, že to nejlepší máte za sebou, měli byste si udělat závěť, aby se ta vaše dítka a vnoučata nehádali o pozůstalosti, které jste díky pravidelnému investování nahromadili. V takovou chvíli však už může být pozdě!
Mělo by být vaší povinností vůči rodině a příbuzným od určité doby (kdy po vás je co dědit) udržovat poslední vůli pro případ, že je na vás závislá celá domácnost. Co když se vám něco stane a vaše drahá polovička si bez vás nemůže ani vybrat z bankomatu? Pokud vám na vaší rodině záleží, buďte připraveni na nejhorší.
Vyvarujte se největším finančním chybám
A to, vážení čtenáři a čtenářky, je 13 největších chyb, které s penězi můžete udělat. Pokud se jim vyvarujete, úspěch a s ním i více peněz a veselejší finanční budoucnost se dostaví sami.
Dodali byste něco do seznamu? Jaké největší finanční chyby děláte vy? A kterou z chyb byste chtěli ve svém životě zlepšit? Pište do diskuze pod článkem nebo navštivte FB nebo Twitter a napište Rozbitému prasátku přímo tam!
A pokud se stydíte, můžete napsat přímo na [email protected]!
Pokračujte ve čtení!
6 lekcí z data science
Vprostředí datové analytiky, data science, korporátního consultingu a process miningu jsem strávil 6 let života. Hodně jsem se toho naučil. A o 6 lekcí, které