Rozbité prasátko

Musíte žít se 102 Kč na účtě? Ne, pokud si doplníte finanční gramotnost!

Občas na internetech narazíte na článek, který vás zvedne ze židle. Pokud máte v RSS newsfeedu Parlamentní listy nebo Novinky.cz, pravděpodobně moc neposedíte. To já se dnes dosti záhadným způsobem dostal až na úpění nad finanční gramotností (nebo spíš tirádu) Zuzany Fuksové, moderátorky Rádia Wave. Článek doporučuji přečíst, já na něj v následujícím textu budu reagovat a zkusím vás přesvědčit, že spoustě situací se dá předcházet s naprostým základem finanční gramotnosti.

V příspěvku naleznete:

A mnoho, mnoho dalšího!

finanční gramotnost rozbité prasátko

Předpokládám, že text Zuzany Fuksové je do jisté míry mediální nadsázkou. V žádném případě nechci hanit autorku – její životní situaci neznám a jen ve snech si představuji, že píšu tak zdatně a barvitě, jako ona – ani rádiovou stanici – Rádio Wave mám rád, protože dávají prostor alternativní hudbě, kterou si jinde neposlechnu.

Jsem mileniál a beru si to osobně!

Na text reaguji především proto, že si nemyslím, že by na tom naše generace mileniálů byla tak špatně. Ostatně, sám se to skrze Rozbité prasátko snažím změnit. Stejně tak se nerad smiřuji s tím, že se něco děje, protože za to může “systém”. Žijeme v době, kdy je na všechno appka a jakoukoliv informaci si lze dohledat na internetu. Pokud alespoň trochu chcete, finanční gramotnost si můžete doplnit ještě dnes.

jak se zbavit dluhů

A jde se na to, Rozbité prasátko vs Zuzka Fuksová!

V souvislosti s nedostatečnou finanční gramotností pak často slyšíme nadávání na nezodpovědné Čechy žijící na dluh…

Rozbité prasátko:

Hned u prvního bodu musím dát Zuzce za pravdu. Celkově je situace v Čechách poměrně tristní a téměř 1 milion lidí je u nás v exekuci! Kolik z nich ale tvoří mileniálové, to už se z dat nedozvíme.

Je třeba žít na dluh? Není. Abyste tohle věděli, nepotřebujete finanční gramotnost, ale postačí vám selský rozum. Pokud dluh máte, podívejte se, jak je možné se z něj vylízat!

V Brně, kde je koupě bytu po Praze nejdražší, se průměrná cena za metr čtvereční pohybuje okolo 65 000 Kč. V téhle situaci by nepomohlo ani vzdát se do smrti nakupování pumpkin spice latéček a raritních gramodesek.

Rozbité prasátko:

Ceny bytů šplhají rychleji než platy, to je fakt. Meziročně byty v Brně podražily o 11 %, kdežto průměrné platy ve stejném městě stouply “jen” o 9 %. Rozdíl 2 % byste v klidu pokryli i ze stavebního spoření.

Pokud si Zuzka a její hypotetický životní partner/ka chtějí pořídit bydlení ve dvou, myslím, že 70 m2 by mělo bohatě postačit i s výhledem na budoucí přírůstky do rodiny. Cena takového bytu by pak v průměru dosáhla 4,2 milionu korun. Podle současných podmínek by tedy pár musel mít našetřeno 840.000 Kč. Má to někdo v 25 letech? Těžko. Lze to mít v 35? Rozhodně! Podle jednoduchého výpočtu by Zuzka a Jindřich museli každý měsíčně našetřit 3.500 Kč po dobu 10 let. 

Výpočet pochopitelně zcela ignoruje inflaci, nenadálou životní situaci, zvyšování cen bytů, ale na druhou stranu i třeba potenciální zisky z investic nebo zvýšení příjmů! Pointa rozboru je následující – zní 3.500 Kč měsíčně po dobu 10 let za vlastní hnízdečko lásky tak drasticky, jako 4 miliony? Nezní.

Odmalička utrácím každé kapesné, jako by měl zítra nastat soudný den, a mám to patrně v genech.

Rozbité prasátko:

Mít utrácení v genech je stejně úsměvné, jako být hloupý proto, že jste blondýna. Někteří jsou možná k utrácení více náchylní než ostatní, ale myslím si, že je to dáno především výchovou. Pokud vyrůstáte v rodině, kde je normální si půjčovat peníze na pokrytí základních životních potřeb, pravděpodobně to ani vy nebudete považovat za rudou značku s nápisem STOP.

Sama Zuzka to dále doplňuje větou: Už moje prababička musela mít opatrovníka, aby neutratila celý synův sirotčí důchod za pěkné polštářky a sardinky.

Jak z toho ven? Přiznat si, že máte problém a vyhledat pomoc. Na internetu jsou tisíce stránek o penězích, které vám zadarmo poskytnou rady, jak na to. Rozbité prasátko jakbysmet.

Šetření pro děti a na lepší časy nevypadá moc smysluplně i vzhledem k blížící se klimatické apokalypse, a dekadenci to tak zesiluje.

Rozbité prasátko:

Krásná věta, která neuspěje. Naši rodičové se mohli také na všechno vykašlat, protože vyrůstali v bezvýchodné době komunismu, naši prarodiče a prarodiče se zase mohli všeho vzdát, protože před válkou není úniku a tak dále. 

Každá generace má nad sebou visící Damoklův meč a musí se s ním vypořádat. Klimatická krize je dle drtivé většiny vědeckých prací skutečná a je jen na nás, abychom to změnili. Tak hlavu vzhůru a hlavně pozitivně. 

Je pravda, že pokud nastane apokalypsa, úspory vás nespasí. Co když ale apokalypsa nenastane? Chcete od důchodového věku žít z 11.000 Kč měsíčně? Pokud se na budoucnost finančně připravíte, možná vás semele nějaká zkáza. Pokud se na ní nepřipravíte, zkáza vás semele určitě.

Internety radí, že bychom měli mít spořící účet, na který pravidelně přispíváme - já investuji do vlněných čepic a tenisek… Dále máme mít plán na penzi… Ve středním věku bych měla mít finanční polštář.

Rozbité prasátko:

Internet je vševědoucí. Zuzka evidentně ví poměrně dobře, co má dělat, ale nedělá to. Může pak za její finanční situaci nepříznivá doba, nebo Zuzka a její vlněně čepice?

Chytré finanční mozky také ví vždy přesně, kolik mají na svých účtech peněz.

Rozbité prasátko:

Vědět, kolik mám na účtě, není jako zkouška z biologie. Díky všudypřítomným aplikacím není nijak těžké ani časově náročné si to na dvě kliknutí na telefonu zjistit za jakékoliv situace a rozhodně na to není třeba vyložit moc mozkové aktivity. Pokud chcete ovládnout svůj rozpočet, musíte vědět, kolik a za co utrácíte. Co se dá měřit, to se dá řídit.

Naštěstí mám zaplacený Netflix.

Rozbité prasátko:

Samozřejmě. Priority.

Jenže samotná finanční gramotnost je vám k ničemu, pokud jste jako zaměstnanec vykořisťován nebo máte „jenom“ nízkou mzdu.

Rozbité prasátko:

Rozbité prasátko: Pokud nejste spokojeni s tím, kolik v práci berete, řekněte to. Pokud jste schopný zaměstnanec/zaměstnankyně, proč by vám šéf neměl přidat? Můžete si v takové situaci dovolit odejít ke konkurenci? A pokud už si myslíte, že na víc nemáte šanci dosáhnout, proč se ne-rekvalifikovat a zkusit se poohlédnout po práci v jiném oboru? Anebo rovnou začít vlastní business a vykořisťovat jen sebe sama?

Cesty jsou, ale musí být vůle.

Můžou za impulzivní rozhazovačnost Zuzky Fuksové systémové rysy současného kapitalismu?

Rozbité prasátko:

To je jak tvrdit, že jste z formy, protože se těm McDonaldům vážně nedá odolat. McDonald nemůže za to, že si v jeho McDrivu s oblibou po práci objednáváte Big Mac menu s dietní střední colou (omlouvám se za neustálou paralelu peněz a diety, nějak si nemůžu pomoct).

Co finanční gramotnost není...

Od čeho máte Wikipedii? Důležité je umět si informace najít a naučit se s nimi zacházet.

Paní učitelka ve škole by se mnou asi nesouhlasila, ale proč byste to měli počítat na papíře, když máte tolik krásných online nástrojů? Stačí zadat čísla!

Občasné pumpkin spice latéčko ve Starbucksu nepředznamenává vaší finanční záhubu. Pokud vám chutná, dopřejte si ho! Jen si buďte vědomi, že se to časem opravdu nasčítá (střední chai latte stojí 115 Kč, lol).

Co finanční gramotnost je...

Radím, abyste si udělali rozpočet, ale sám se radou neřídím. Klasický příklad pokrytectví. V novém roce na tom zapracuji! Každopádně, pokud si Pumpkin spice latte dopřávat chcete, počítejte s tím, že vás to za měsíc při deseti šálcích 1.000 Kč stát bude. Vyhraďte si na to peníze, a pak nebudete brečet, že kvůli drahému Starbucksu nemáte na večeři.

Je teprve půlka měsíce a vy už teď nevíte, kam se všechny peníze poděly? Stáhněte si appku jako je třeba Wallet nebo Spendee a zaznamenávejte si tam vaše výdaje. Po prvním měsíci si pak udělejte chvilku a projděte si je a konfrontujte se s realitou.

Pokud je vaším zdrojem finanční gramotnosti televize Nova, na základě reklam vám nejspíš přijde normální, že máte dva miliony půjček. Mám pro vás novinu – normální to není. Půjčky by neměly být běžnou součástí vašeho života a měli byste aspirovat o jejich co nejrychlejší splacení. Pokud se z nich nevymaníte, nikdy na finanční nezávislost nedosáhnete.

ochrana pred destem

Finanční gramotnost není raketová věda

Promiň Zuzko, za 104 Kč na tvém účtě asi přeci jen může nedostatek finanční gramotnosti!

Pro všechny čtenáře Rozbitého prasátka – nebuďte jako Zuzka (nebo jako absurdně zveličený věčně rozhazovačný mileniál, kterého Zuzka v článku popisuje). Jde to i lépe. Stačí trochu přemýšlet, sestavit si finanční plán a rozpočet a brzy budete mít nejenom finanční polštář, ale i peřinu. Pak se nebudete muset bát, že se vám těsně před Vánoci rozbije lednička.

Líbil se vám článek? Dodali byste něco? Můžete se vyřádit v diskuzi pod článkem! Anebo pište na [email protected]!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Lip bych to nenapsal sam! Vice takovych konstruktivnich kritik a produktivnich diskuzi, bez urazek, kterych je bohuzel prebytek v nasi spolecnosti 🙂

Je podle vás kontokorent také dluh, kterého je třeba se zbavit?

Děkuji moc za odpověď. Váš web mě zaujal, díky za něj. Většinu úspor posílám na stavební spoření (mám jich několik – pro děti a přispívám tam o dost víc, než je doporučený měsíční příspěvek), takže dostupnou fonanční rezevu nemám vysokou, a proto jsem si kdysi zažádala i o kontokorent, ale vlstně mě spíš stresuje, než aby mi dával pocit jisoty, jak jsem si původně myslela. Jinak já jsem povahou bohém a peníze mě rozhodně nebaví, spíše stresují, ale vaše články mi přijdou přínosné.

Díky moc, kdyžtak se ozvu. At se daří!

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi