Rozbité prasátko

Desatero investorských přikázání

Jste připraveni investovat? Tak si vytiskněte desatero investorských přikázání. Investování není příliš obtížné, ale abyste byli úspěšní, musíte se řídit určitými pravidly, které vám zaručí dlouhodobý úspěch.

desatero investičních přikázání

1. Myslete dopředu

Trpělivost růže přináší. U investování to platí dvojnásob. Za život se toho stane hodně, takže nikdy nedělejte unáhlená rozhodnutí na základě krátkodobých výkyvů.

Nevěříte mi? Přečtěte si článek od Mladého investora.

2. Investujte jen to, o co si můžete dovolit přijít

Zastavit dům a koupit akcie Amazonu s tím, že cena přece může jít jen nahoru, je stejně hloupé jako strkat prsty do cirkulárky. Nikdy byste si neměli zahrávat se všemi svými prostředky a vždy byste měli mít nějakou finanční rezervu v záloze pro případ, že všechno půjde do kytek. Poslední, co chcete, je prodávat vaše pozice ve chvílích, kdy vám teče do bot.

3. Investujte jen do toho, čemu věříte a co znáte

Petr v práci říkal, že nanotechnologická firma, která vyvíjí ultratenké sáčky do vysavače, je budoucností. Pokud to Petr tvrdí, tak ať si do ní investuje sám. Vy o vysavačích, potažmo o nanotechnologiích moc nevíte, tak proč byste do nich měli investovat. A když o nových technologiích obecně nemáte moc povědmí? V takovém případě jsou tu pro vás indexy, kde máte zastoupené všechny významné firmy na světě!

buddha zen

4. Do your own research - Nastudujte si to

Jenom proto, že vám Rozbité prasátko tvrdí, že indexový fond All World ETF je super, neznamená, že byste si měli otevřít brokerský účet a investovat do něj. Nejdříve byste si měli vše nastudovat – co za ním stojí, kolik stojí, zda je důvěryhodný, zda se opravdu vyplatí, jak je rizikový atd. Nevěřte, co vám kdo nakuká.

5. Kupte a zapomeňte na to aneb rozděl a panuj

Kdo si myslíte, že vydělá víc peněz? Mladý ambiciózní obchodník, který za den nakoupí a prodá stovky akcií nebo paní v letech, která ve 25 letech investovala 100 000 Kč do indexu světového trhu? Mladík na poplatcích a daních zaplatí tolik, že si o zisku starší paní může nechat jenom zdát. Nehledě na nervy, které ho to všechno stálo a čas, který s pravidelným sledováním vývoje cen akcií strávil. Casino (ehm, burza) vždycky vyhrává! Kupte a držte, tak zní páté přikázání.

6. Investujte pravidelně

Umíte načasovat trh? Tak vám gratuluju, protože umět načasovat trh je jako vyhrát v loterii. Pokaždé. Netrapte se však tím, že to neumíte, neumí to nikdo na světě. Pravidelné investování každý měsíc nehledě na vývoj vám však zaručí, že nakupujete levně stejně tak jako draze. Pokud strategii udržíte po celý investorský život, máte vyhráno.

7. Mějte strach, když jsou všichni chamtiví

Všemi citovaná první půlka citátu Warrena Buffeta. V překladu to znamená, že pokud čtete v Blesku o tom, že Bitcoin je měna budoucnosti a pokud do ní ještě neinvestujete, tak byste to okamžitě měli napravit, měli byste se bát. Pád přichází.

8. Buďte chamtiví, když mají všichni strach

Druhá půlka citátu tvrdí přesný opak. V momentě, kdy se píše o tom, jak jsou špatné časy, je nejlepší čas na nákup. Kdy jindy také seženete něco ve výprodeji než ve chvíli, kdy zboží, v tomto případě cenné papíry, nikdo nechce?

9. Na poplatcích záleží

1 % na ročních poplatcích vás za 30 let investování bude stát asi 25 % všech vašich potenciálních zisků. Na to nikdy nezapomínejte.

10. Diverzifikujte

Nedávejte všechny svoje vajíčka do jednoho košíku. Indexové fondy vám s diverzifikací pomohou, ale proč končit zde? Proč si nezřídit druhý brokerský účet u konkurence? A co třeba do vašeho portfolia zahrnout P2P investice nebo nemovitosti?

Zapomnělo Rozbité prasátko na něco? A čím se při investování řídíte vy? Napište do diskuze nebo na [email protected]!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

super clanek! diky za tipy 🙂

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi