Proč začít šetřit? Protože umění šetřit je prvním krokem, jak si nasyslit peníze na hromádku či agresivně splatit dluh. Těmi úspory není myšleno 150 Kč, slovy sto padesát korun českých, které vám zbudou po návratu z hospody, ale až 20 % z jakéhokoliv vašeho příjmu, ať už jde o výplatu, kapesné nebo příjmy z podnikání. V podstatě už nelze hovořit o úsporách, ale o tom, že nejdříve ze všeho si zaplatíte sami sobě. Konec konců, zasloužíte si to!
První otázka, která vás může napadnout, zní:
“Proč bych měl sakra vůbec začít šetřit, když mě může zítra srazit autobus?”
Dobrá otázka, která neobstojí. Pro rok 2015 se více než 80 % všech obyvatel v ČR dožilo věku 65 let a očekávaná délka života se pohybuje okolo 80 let. Prostě se smiřte s tím, že tu s vysokou pravděpodobností budete dlouho! Pokud vás obecně zajímá pravděpodobnost smrti a máte rádi infografiky, doporučuji tento obrázek!
Sečteno podtrženo, sázet na to, že se nedožijete důchodového věku a že tedy nebudete potřebovat extra cash (hromadu peněz), se nemusí vyplatit. Lepší je se na budoucnost začít připravovat už od útlého věku, protože vaše budoucí já si za to jednou poděkuje (a složený úrok čarující po dlouhou dobu taky není k zahození). Navíc to, že se důchodu (nebo doby dosažení finanční nezávislosti) nedožijete, příliš neovlivníte. Na druhou stranu případný komfort doby, kdy už nevyděláváte, ten máte zcela ve svých rukách.
Proroci konce světa mi snad odpustí, ale pokud takový osud nastane, je jedno, zda jste šetřili či ne. Kdo by mimo jiné chtěl žít v postapokalyptickém Ústím nad Labem. Pokud však konec světa nepřijde, následky související s nedostatečnou přípravou na budoucnost jako jsou úspory, které si takoví lidé ponesou, budou s koncem světa pro dané jednotlivce srovnatelné.
Jak na to?
Pilířem každého smysluplného spoření by mělo být cílené využití příjmů. To se lehce řekne, ale hůře se provádí. Představa, že si uložíte 20 % peněz z výplaty stranou, může být pro někoho zcela nepředstavitelná. Přeci jen, už stát ukrojí pořádnou porci z vašich těžce vydřených peněz, tak proč si ještě ubírat sám sobě? Protože šetřit má smysl a z toho, co nám jednou stát vrátí v podobě důchodu, se důstojně a plnohodnotně žít nedá. Nečekejte na to, co vám zbyde na konci měsíce, ale aktivně plánujte, co s odměnou za vaší práci uděláte. Je potřeba vytvořit si systém, aby si peníze našly cestu na investiční a spořící účty a následně tyto prostředky pracovaly pro vás.
Pokud jste zaměstnancem, lze předpokládat, že dostáváte jednou za měsíc výplatu. V tomto okamžiku přichází na řadu moderní technologie. Jednoduše si nastavte trvalý příkaz, aby vám banka těsně po příchozí výplatě přeposlala peníze na váš spořící účet, doplňkové penzijní spoření, investiční účet, či kamkoliv jinam, kde si shromažďujete peníze. Pokud najdete banku, která umožňuje transfer peněz pod polštář, napište prosím email na [email protected].
Vybudujte si systém, který nebude záležet na vás a na vašem aktuálním rozmaru. Ať žije automatizace, nejlepší přítel pro lidi se špatnou morálkou!
20 % může být pro začátek docela tvrdý oříšek. Pokud vám to připadá jako nemožné, začněte s 10 %, 5 % anebo s jakoukoliv částkou, která vám je snesitelná a kterou můžete postrádat. Zkrátka, začněte zlehka, jelikož peníze jsou jako dieta. Pokud do toho skočíte po hlavě, zhubnete, uspokojíte se, polevíte a kila jsou zpět. Klasický jojo efekt. U peněz to platí obdobně, s tím rozdílem, že na konci cyklu peníze prostě utratíte za hlouposti. Smyslem pravidelného spoření by mělo být, stejně jako v případě vašich stravovacích návyků, vybudování udržitelného systému, díky němuž se budete cítit dobře a který vás nebude nijak omezovat v životě!
Co s našetřenými penězi?
Přemýšlet, co s přebytečnými penězi, je asi mnohem příjemnější než se obávat, že nebudete mít koncem měsíce na nájem. Začněte vybudováním emergency fondu čili jakéhosi finančního polštáře, který vám pomůže, když se ve vašem životě něco posere. Nic jako neochvějná jistota zaměstnání neexistuje a kdo ví, co všechno se může v životě přihodit. Zkrátka, začněte tím, že si vybudujete zálohu pro stav nouze ve výši 3 až 6násobku vaší měsíční výplaty. Chvíli vám to potrvá, ale to je život, nic není hned.
Určitě není na odbyt si k tomu dávat něco na vedlejší hromádky, za kterou pojedete na vysněnou dovolenou do Lisabonu. Je potřeba se občas odměnit. V žádném případě na podobné aktivity nepoužívejte váš finanční polštář! Tyto peníze jsou pro stav opravdové nouze, která nastane jen párkrát za život! Pokud se neumíte ovládat, uložte peníze na účet, od kterého nemáte platební kartu a přístup k nim tedy není tak přímočarý.
Ve chvíli, kdy se vám povede vybudovat tento polštář, nastane čas použít přebývající peníze na investice. Byla by škoda přijít o obtížně osvojený návyk pravidelného odkládání peněz. Investice jsou moje oblíbené téma Rozbitého prasátka, a tudíž se jich dočkáte v některém z budoucích článků.
Pokud jsem na něco zapomněl nebo máte otázky k jakémukoliv finančnímu témat, neváhejte napsat na [email protected]
Pokračujte ve čtení!
7 úrovní finanční nezávislosti
Finanční nezávislost je cesta, proces, který se neustále mění a vyvíjí. Cesta za finanční nezávislostí je cíl. V tomto článku vám představím 7 úrovní finanční
Komentář
Komentář 2