Rozbité prasátko

DEGIRO znemožnilo nákup některých ETF fondů

Asi jste to také zaregistrovali. Dost možná vám ve středu 15. března večer přišel email od DEGIRO s oznámením, že následující obchodní den už si nemůžete koupit některé ETF produkty z důvodu zavedení regulace.

Asi jste z této zprávy byli stejně jako všichni ostatní investoři (včetně mě) v šoku a nevěděli jste, co si počít.

Pojďme se na celou situaci s odstupem podívat a vyhodnotit, jak dále postupovat a co to pro pasivní investory znamená.

DEGIRO znemožnilo nákup některých ETF fondů

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

DEGIRO PRIIP ETF sociální sítě

Co se u DEGIRO stalo?

Představte si, že bydlíte v pronájmu. Jste spokojeni, líbí se vám lokalita, platíte přimeřenou částku za nájem a máte smlouvu na neurčito. Z ničeho nic vám ve středu večer přijde SMS, že počínaje čtvrtečním ránem vám z bezpečnostních důvodů budou majitelé muset odmontovat kuchyňskou linku a odvést postel bez bližšího určení, kdy vám nábytek vrátí. Že to zní jako noční můra?

Něco podobného se stalo u brokera DEGIRO. Spoustě českým (ale i třeba polským a řeckým) investorům totiž ve středu 15. března přišel email, který oznamoval, že od následujícího obchodního dne již nebude možné nakupovat velkou část ETF fondů.

DEGIRO oznámení mail
DEGIRO oznámení

Pochopitelně mezi nimi byly i ETF fondy, které doporučuji já.

Důvod? Odvolání na evropskou regulaci PRIIP.

PRIIP

PRIIP regulace (Packaged Retail and Insurance-based Investment Products) je nařízení EU, kterým se mají strukturované investiční produkty již od 1. ledna 2018 řídit. Zde je vysvětlení dle ČNB.

Nařízení EU o sděleních klíčových informací týkajících se strukturovaných retailových investičních produktů a pojistných produktů s investiční složkou zavazuje tvůrce nebo prodejce investičních produktů k tomu, aby retailovým investorům poskytovali stručný (max. třístránkový) dokument shrnující klíčové informace o těchto produktech, tzv. „sdělení klíčových informací“.

Mezi tyto produkty se pochopitelně řadí i ETF fondy.

Proč se to stalo?

Zarážející na celé situaci není ani tak samotné znemožnění obchodování ETF fondů. Zákon je zákon a osobně jsem rád, že se jím broker, u kterého obchoduji i já osobně, řídí.

Koneckonců to není tak dávno, kdy ze stejného důvodu DEGIRO kvůli stejnému nařízení PRIIP zcela zrušilo pro evropské investory možnost obchodovat americké ETF fondy. Na DEGIRO jste si od roku 2018 až do nedávna mohli koupit pouze ETF fondy se slovem UCITS v názvu. Tehdy jste o tom byli však s předstihem informováni.

Nejpodivnější je právě načasování, které přišlo bez předchozího ohlášení a jakékoliv možnosti, aby na něj investoři mohli adekvátně zareagovat.

Skoro to vypadá, jako by na DEGIRO došlápnul nějaký bankovní regulátor a dodržování tohoto zákona bez jakýchkoliv odkladů nařídil. To je samozřejmě jen spekulace. Dle komentáře od advokáta Martina Hobza, který byl poskytnut webu E15, navíc k žádné dodatečné změně PRIIP nařízení nedošlo.

Zkrátka a dobře důvod úplně známý není, ale s následky se musí nyní vypořádat všichni investoři.

Co to znamená?

Hlavní dopad je zřejmý – od 16.3. čeští investoři nemohou nakupovat ETF fondy, které na platformě DEGIRO nedisponují českým KIID dokumentem (Klíčové informace pro investory).

Důležité je zdůraznit, že jde opravdu jen o nákupy nových pozic. Držení ETF fondů či jejich prodej jsou stále možné.

Zákaz se netýká všech ETF fondů. V nabídce je stále z čeho vybírat. Seznam aktuálních ETF fondů, které i nadále bude možné obchodovat v ČR, naleznete zde.

Kdyby vás to zajímalo, tak třeba takhle vypadá český KIID pro ETF S&P 500 od iShares na webu Portu.

iShares CZ KIID

Portu pochopitelně (a velmi vtipně) situace využilo ve svůj prospěch, protože do své nabídky zařazuje jen ETF fondy, které český KIID mají.

Druhý dopad se týká reputace DEGIRO. Že se DEGIRO řídí platnými regulacemi je jedině dobře, způsob, jakým změnu provedl a komunikoval, je však zcela trestuhodný a neseriózní.

V mých očích brokerovi DEGIRO významně klesla jeho důvěryhodnost.

Otevřený dopis od Rozbitého prasátka

Říkal jsem si, že když už jsem tím dlouholetým partnerem brokera DEGIRO a i vám, čtenářům blogu Rozbitého prasátka platformu doporučuji, zkusím od partnerské podpory vyloudit nějaké detailnější informace ohledně změny a jejího řešení.

Napsal jsem tedy na partnerskou podporu otevřený dopis, který jsem zveřejnil na Twitteru.

Na co se v dopise ptám?

  1. Proč došlo ke změně ze dne na den
  2. Co doporučujete českým investorům, kteří jsou změnou zasaženi?
  3. Jak se chystáte situaci řešit?
  4. Proč jsou v marketingových podkladech na českém webu ETF fondy stále dostupné?

Asi netřeba dodávat, že odpověď byla velmi neuspokojivá.

DEGIRO odpověď mail PRIIP
  1. Údajně došlo nedávno ke změnám v legislativě.
  2. Stále můžete produkty držet a prodávat.
  3. Snaží se dokumenty v českém (a dalších) jazyce vyžádat od vydavatelů ETF fondů (iShares, Vanguard atd.)
  4. Nabídka ETF fondů se údajně nepřekrývá s ETF fondy, jejichž nákupy byly pozastaveny. 

Odpovědi 1 a 4 jsou dle mého názoru zavádějící.

Na tyto generické odpovědi jsem poslal ještě navazující otázky, na které se mi zatím reakce nedostalo.

DEGIRO otevřený dopis 2

V nich se ptám, proč změny nebyly komunikovány s předstihem a navrhuji dvě řešení, ke kterým se dostanu za okamžik.

Jsem zklamaný nejen jako zákazník ale i jako partner.

Jak situaci řešit?

A teď to hlavní – co jako investoři, kterých se náhlá změna týká, můžete dělat?

Dejte tomu čas

Velká porce absurdity celé situace tkví v tom, jak snadné je v dnešní době pomocí technologií jako ChatGPT nebo DeepL přeložit prakticky cokoliv, natož pak 3 stránkový investiční dokument.

Povinnost dokumenty překládat není nicméně na straně DEGIRO ale na straně poskytovatelů ETF fondů, tedy společností jako Vanguard či Blackrock.

Jakmile DEGIRO český KIID dokument opět bude mít k dispozici, ETF opět pro nákup “odemkne”. To samozřejmě může trvat týden, měsíc nebo rok a není žádná garance, že nabídka bude znovu tak obsáhlá, jako byla doposud.

Podpora DEGIRO oznámila, že pokud máte nějaký český KIID k ETF fondům, který oni nemají, k dispozici, můžete jim ho poslat. Tak například zde je seznam všech KIID dokumentů od Portu.

Ještě jednodušší by pro DEGIRO bylo, kdyby následovali stopy brokera Interactive brokers. Ten na své platformě nabízí uživatelům odsouhlasit komunikaci výhradně v angličtině, načež anglický KIID poté už není problémem.

Stejný postup navrhuje i ČNB. Zda tohle DEGIRO vezme v potaz je samozřejmě na jinou diskuzi.

Počkat měsíc je za mě v pohodě, pokud se ale nic nezmění, je potřeba zvážit další možnosti, jak situaci řešit.

Začněte investovat

Nejrychlejší cesta, jak dosáhnout na finanční nezávislost, je pomocí investování. Nečekejte a začněte investovat ještě dnes!

Irská platforma DEGIRO

Osobně už od založení účtu v roce 2019 používám irskou verzi platformy DEGIRO. Proč? V době, kdy jsem s investováním začínal, jsem potřeboval výchozí eurový účet a anglický jazyk. Bydlel jsem tehdy v Německu a s ohledem na fungování platformy (a hlavně pak tehdejší měnové fondy) pro mě česká verze nepřicházela v úvahu.

Jestliže máte otevřený účet na irské platformě, DEGIRO neřeší, že žijete v Česku. Z daňové perspektivy na vás lokalizace žádný dopad mít nebude, jen platforma bude komplet v angličtině.

Velkou nevýhodou může být poté výchozí měna euro, nikoliv česká koruna. Přijdete tak o směnu dle středového kurzu mezi eurem a korunou zdarma a peníze budete muset na DEGIRO posílat z eurového účtu. Osobně momentálně směňuji peníze do eur na platformě Wise.

Nahraďte ETF fondy

Dalším řešením může být výměna “uzamknutými” ETF fondy jinými, které český KIID mají. Stále je z čeho vybírat a na nejznámější indexy (All World, S&P 500 atd.) vždy existuje více než jedna jediná alternativa.

Stávající ETF fondy si pak prostě v portfoliu necháte.

O tom, jak ETF fondy vybírat, se dočtete i v mé knize!

kniha hlavní stránka investice

Kniha od Rozbitého prasátka

Naučte se pasivně investovat.

Změna brokera

Nejradikálnější řešení je pak samozřejmě změna brokera. Jde o něco, k čemu se mi zatím přistupovat nechce (a s ohledem na to, že používám irskou verzi platformy k tomu zatím nejsem nucen), ale jde o scénář, ke kterému se možná uchýlí spousta z vás, nevyřeší-li se situace v rozumném čase.

Na českém trhu je pro české investory spousta zajímavých variant, kde je nabídka ETF fondů podobně široká, jako do nedávna byla na DEGIRO.

Nemám s jinými brokery žádné osobní zkušenosti, takže se zdržím dalších doporučení. 

Každý broker má své výhody i nevýhody.

Jak už jsem psal, velkou šanci určitě větří i v Portu. Ne každý má náladu podobné věci řešit, ale zdůrazňuji, že to prostě patří k investičnímu životu. Věci se mění a my jakožto investoři se musíme přizpůsobit.

Převod nebo prodej?

Rozhodně vybízím ke zdrženlivosti přijde-li na převod prostředků či prodej aktuálních pozic. Trhy nejsou v bůh ví jaké kondici a dost možná byste ETF fondy prodávali ve ztrátě, nehledě na to, že byste museli řešit daňové implikace.

Nejjednodušší je všechny ETF fondy i nadále držet u DEGIRO a čekat, jak se situace vyvrbí. V investování na jiné platformě vám samozřejmě nic nebrání. Diverzifikace mezi brokery rozhodně není k zahození. I já jsem o ní uvažoval, ale popravdě jsem nečekal, že by k ní mělo dojít tak brzy.

Každou pozici lze z DEGIRO i za poplatek převést k jinému brokerovi, cena je 10 eur za pozici + externí náklady.

Turbulentní doba

Jako by nestačilo, že krachují banky a trhy jsou jak na houpačce. Teď ještě tohle.

Jde o velkou lekci nám všem. Každý si z toho odneseme něco jiného a i k řešení přistoupíme jinak. Já se všem, kteří DEGIRO začali používat na mé doporučení, omlouvám. Situaci jsem samozřejmě předpovídat nemohl, i tak mě ale taková nepříjemná zkušenost mrzí.

Jsem nicméně rád, že alespoň obsah v mé knize stárne docela dobře. Ne vždy je nejlepší ta nejlevnější platforma a parametrů, podle kterých se při výběru rozhodovat, je mnohem víc.

Sledujte můj Twitter pro další updaty.

A hlavně si udržte investiční nadšení!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý den, na první e-mail mi odpověděli za cca 8h. Poslal jsem odpověď na jejich odpověď s požadavkem na přesnější info, ale zatím se mi také neozvaly.
Tzn. pokud jste tak učinil stejně, tak možná pošlete dotaz znovu jako nový e-mail.

Mně napsali jestli mám link na CZ Kid tak ať jim to pošlu:-D. Tak jsem napsal že snad mají peníze na přeložení PDF o 2 stranách…

Dobrý den,
toto by možná stálo za to to trochu více rozepsat:

Trhy nejsou v bůh ví jaké kondici a dost možná byste ETF fondy prodávali ve ztrátě, nehledě na to, že byste museli řešit daňové implikace.“

Když bude mojím cílem odejít od Degiro a tedy prodat a koupit jinde to stejné tak si myslím, že mne nemusí tolik trápit prodej ve ztrátě. Koupím za stejnou (nebo téměř stejnou) cenu stejný počet. Daně ze ztráty platit nebudu jen to musím v daňovém přiznání uvést. Samozřejmě přicházím tříletý daňový test. Rozumím tomu dobře?

Dobrý den, zajimalo by mě, jak se dá otevřít účet na irské platformě Degiro? Degiro se ptá na country of residence, to chce nějak doložit.

Dobrý den, zkusil jsem si založit druhý účet na irské platformě a v pořádku jsem registraci dokončil. Zatím jsem nic nekupoval, ale ve vyhledávání jsou všechny ETF fondy, takže předpokládám, že to nebude problém. Jedinou nevýhodou je nutnost směnit peníze za eura někde jinde, takže už to není tak výhodné jako česká platforma… Jinak je to ale zdá se plně funkční možnost.

Je nutné registraci provést přes http://www.degiro.ie

Zdravím, už je to nějaký měsíc.. ale chci se zeptat, je možné založit druhý účet, irský, (shodné všechny údaje, jako u českého), a převést ptf z českého na irský, a pokračovat v nákupech těch ETF jako na českém účtu?
Děkuji

Dobrý den, nakupuji na degiro jen Vanguard FTSE All-World UCITS ETF USD Acc. Stále vidím možnost, že můžu ETF nakoupit. Jak se projeví to, že nemůžu nakoupit? Až po kliknutí „Zadat objednávku“, nebo pokud ETF vidím, tak se to na tohle ETF nevztahuje? Děkuji za odpověď! 🙂

Děkuji za odpověď. 🙂

Zdravim,
z akeho dovodu nepouzivate IBKR? Z dovodu, ze tam nie je mozne investovat/nakup priamo v CZK?

Diky

Ve Vašem podcastu „Otázky a odpovědi: Kdy začít s dluhopisy, jedno světové nebo více regionálních ETF a CFD kontrakty“ se Vás nékdo ptá na ETF fondy jako bezpákové CFD kontrakty u brokera Etoro. Etoro tato ETF mělo původně v nabídce, jako podkladová aktiva. Bohužel v době, kdy EU do nabídky US ETF zasáhla a např. Degiro je kvůli této regulaci stáhlo z nabídky, tak Etoro je nabízí dál, jako bezpákové CFD kontrakty.

Dobrý den, bylo by tedy lepší používat brokera XTB? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, jaká je prosím aktuální situace? Hledám optimálního brokera na investici do ETF. Děkuji moc. S pozdravem, Pavel

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi