Nejdůležitější metriky osobních financí – měřte si je také!

Co se dá měřit, to se dá řídit! Oblíbené motto, které v osobních financích nabývá zcela nevídaných rozměrů. Metrik týkajících se peněz, hospodaření a investování je totiž nespočet. Co ale patří mezi takové metriky osobních financí?

Pojďte se podívat na 15 nejdůležitějších metrik, které v osobních financích lze měřit!

Nejen, že díky těmto metrikám zjistíte, jak si se svými penězi opravdu stojíte, ale některé z metrik vás budou přímo motivovat k posunutí finančního snažení o úroveň výše.

Jde se měřit!

Nejdůležitější metriky osobních financí

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

nejdůležitější metriky osobních financí

Co to jsou metriky osobních financí?

Metrika je měřitelné vyjádření dat, v tomto případě finančních, která lze shrnout pomocí čísla, grafu, procentuálního vyjádření či jiného matematického či statistického znázornění.

Ale nebojte se matematiky, v drtivé většině případů si vystačíte se sčítáním a odčítáním a díky nástrojům jako Excel nebo Google tabulky nemusíte umět ani to!

Stejně, jako v meteorologii můžete měřit teplotu počasí, vlhkost vzduchu nebo množství srážek, v osobních financích lze měřit takové údaje, jakými jsou celková výše bohatství, poměr pasivních a aktivních příjmů nebo index spokojenosti.

To ale předbíháme!

Každá taková metrika by vám měla celkem přesně a objektivně říct, jak si po finanční stránce vedete. Upřímně a bez přikrášlení.

A nejen to. Díky metrikám si můžete také mapovat průběh vaší finanční cesty, vizualizovat si rozložení bohatství nebo si do jisté míry plánovat budoucí vývoj investic.

Možností, co s daty dělat, je nespočet.

Proč měřit finanční ukazatele?

Obrovská síla každé metriky osobních financí je v nekompromisnosti, s kterou vypovídá o vaší finanční realitě. Je poměrně jednoduché si namluvit, že jste v dobré finanční kondici, jestliže nemáte žádná data, kterými byste taková tvrzení mohli podložit.

Ve chvíli, kdy si však měříte třeba takovou spořicí míru, přesně víte, zda se vám opravdu daří hospodařit podle představ, nebo zda si pouze lžete do kapsy.

Díky finančním metrikám si tak můžete utvářet velmi přesný dlouhodobý obraz vašeho finančního úsilí. Dobře poznáte, kdy vám přišel čtvrtletní pracovní bonus a jak jste s ním naložili nebo jestli se vám daří splácet dluhy a budovat finanční rezervu.

Metriky vás učí finanční odpovědnosti.

Každá korporace si stanovuje všemožné klíčové ukazatele výkonnosti (v angličtině tzv. KPI), které jim následně pomáhají dosahovat na vytyčené cíle. Tak proč se neinspirovat a nevžít se do role takové firmy? Pasujte se do role CEO společnosti, kdy musíte hospodařit v zelených číslech a generovat zisk, protože v opačném případě by vás akcionáři velmi rychle vyprovodili z funkce.

Díky finančním metrikám se ze snů stávají vyčíslitelné cíle. A je úplně jedno, o co usilujete.

Hospodařte s penězi

Nikomu na vašich penězích nezáleží tolik jako vám. Naučte se s nimi správně zacházet a přestaňte žít z měsíce na měsíc.

Jak často metriky osobních financí měřit?

Předpokládám, že většina z vás nebude mít nějakou databázi, kde by všechna data odpočívala a čekala jen na to, až je budete v minutových intervalech načítat do pokročilého online nástroje pro vizualizaci dat. To je jen moje postižení pracovním životem.

Spíše budete mít několik bankovních a investičních účtů, nějakou tu nemovitost, možná dluhy atd. Jde o snadno měřitelná data, bude však potřeba nějaké to pravidelné aktivní zapojení.

Právě vaše vlastní úsilí je při měření ohromně důležité. Hodnotám budete dávat mnohem větší hodnotu, než kdybyste se jedenkrát měsíčně podívali na zůstatek na účtu z vašich smartphonů.

Osobně si aktualizuji finanční přehled jedenkrát do měsíce a stejný přístup alespoň zpočátku doporučuji i vám. Původně jsem měl v kalendáři pravidelnou upomínku, nakonec jsem se ale vycvičil díky pravidelně příchozí mzdě ze zaměstnání.

Kdykoliv mi přišla mzda, byl to pro mě impuls k tomu, abych otevřel svůj přehled a přidal si nejnovější data a zůstatky. A strašně se na tento okamžík vždy těším!

Rozestupy můžete zvolit takové, jaké vyhovují vám. Důležitá je pravidelnost, v nepravidelných datech zcela zaniknou jakékoliv trendy.

Na téma metrik v osobních financích si můžete poslechnout i zasvěcenou epizodu podcastu!

Kde a jak metriky měřit?

Měření osobních financí nikdy nebylo jednodušší.

Jako nástroj, který bych na měření primárně doporučil, jsou jednoznačně tabulky od Excelu, nicméně i Google tabulky jsou dnes už běžnou praxí a poslouží víc než dobře. Záleží jen na to, co vám více vyhovuje.

Samozřejmě si vše můžete vypisovat i na papír a tužku, ale upřímně, kdo na to má v dnešní digitální době čas a chuť? A to ani nemluvím o tom, že vizualizační možnosti papíru jsou oproti počítačovým programům značně okleštěné.

V každém případě si můžete pořídit i nějakou fajn aplikaci do telefonu. Osobně mám velmi dobré zkušenosti s appkou Wallet (zde si můžete přečíst moje zkušenosti), nicméně s aplikací jste vždy omezeni funkcemi, které nabízí. 

Appky jsou spíše vhodné pro tvorbu rodinného rozpočtu, na pokročilejší metriky bych doporučil skutečně spíše tabulky v Excelu nebo Google, kde si můžete s tvorbou mnohem více vyhrát.

Co je důležité měřit?

A teď už k samotným metrikám osobních financí. Podívejte se na základní i pokročilé metriky osobních financní, které stojí za to sledovat!

Pokud byste si takové metriky osobních financí chtěli také měřit, ale nechce se vám ztrácet čas s tvorbou něčeho, co už někdo před vámi vytvořil, mrkněte na unikátní Excel šablonu Budujte bohatství s Rozbitým prasátkem!

1. Celkové bohatství

Celkové bohatství je ultimátním ukazatelem osobních financí. Metrika celkového bohatství neboli jmění měří, kolik máte k dispozici prostředků či jaká je celková hodnota všech vašich majetků. Jestliže chcete jen jednu metriku, vyberte si tuto.

Co si lze pod celkovým bohatstvím představit?

Je to jednoduché! Máte-li 3 bankovní účty, kdy na prvním máte 50.000 Kč, na druhém 10.000 Kč a na třetím nemáte ani korunu, přičemž nevlastníte nic dalšího, bude vaše celkové bohatství 60.000 Kč.

Jde zkrátka o součet veškerého vašeho jmění.

Ideálně byste od finální částky měli odečíst veškeré dluhy, abyste získali opravdu objektivní obrázek o finanční situaci.

Pokud byste měli stejně jako v předchozím případě 60.000 Kč na bankovních účtech, ale k tomu nad vámi visí půjčka o objemu 30.000 Kč, celkové bohatství by bylo pouhých 30.000 Kč (60.000 – 30.000).

Co všechno lze do součtu zahrnout?

  • Běžné účty
  • Spořicí účty
  • Finanční rezerva
  • Hotovost
  • Veškeré investiční účty
  • Hodnota investičního portfolia
  • Stavební spoření
  • Hodnota nemovitostí
  • Movité předměty vysoké hodnoty
  • Hodnota vlastní firmy (odhad)
  • Dluhy (jako negativní hodnoty)

Zůstatek 1 + Zůstatek 2 + … + Zůstatek N = Celkové bohatství

Tip: Aby zaznamenávání stavu nebylo každý měsíc příliš úmorné, vytvořte si v internetovém prohlížeči složku, kde budete mít odkazy na všechny své bankovní a investiční účty. To vám významně každý měsíc urychlí práci.

celkové bohatství

2. Distribuce peněz

Když už víte, co kde máte, je vhodné si zůstatek nějak kategorizovat, tedy přiřadit si na něj nějakou nálepku.

Tak například klasické bankovní účty a spořicí účty by šlo označit jako “Hotovost”, investiční účty u Portu nebo DEGIRO jako “Kapitálové trhy” a Bitcoin jako “Kryptoměny”.

Díky tomu budete vždy vědět, kolik peněz kde máte alokovaných.

Samozřejmě se nekladou žádné meze nápadům. Kategorie si můžete vytvořit jaké chcete. Dalšími příklady mohou být kategorie podle očekávané rizikovosti nebo zhodnocení, měny či vaší vlastní oblíbenosti!

Distribuci peněz je vhodné vizualizovat na koláčovém grafu, protože vizuální složka jednoduše vykreslí situaci.

Kategorie 1 / Celkové bohatství + Kategorie 2 / Celkové bohatství + … + Kategorie N / Celkové bohatství = 100 %

Tip: Aktuální rozložení je super, ale ještě přínosnější je stanovit si cílovou alokaci. To aby se nestalo, že nějaká ze složek ve vašich portfoliech získá nechtěnou váhu.

distribuce peněz

3. Historický vývoj

Má vaše finanční snažení vzestupnou nebo sestupnou tendenci? Na tuto otázku si velmi snadno odpovíte, budete-li si měřit trend budování bohatství.

Jak na to?

Měsíc co měsíc si budete zaznamenávat celkového bohatství jako u metriky v bodě 1 a následně znázorníte celkovou hodnotu ve spojnicovém grafu, kdy na vodorovnou osu nanesete časové údaje a na svislou celkovou hodnotu.

Tip: Pokud by vás zajímaly i procentuální změny, můžete v grafu znázornit i přírůstky či ztráty z měsíce na měsíc.

4. Hypotetický časový vývoj

Věšteckou kouli bohužel nikdo nemáme, ale i tak lze u různých typů investic očekávat nějaké průměrné dlouhodobé návratnosti. Třeba takové kapitálové trhy mají dlouhodobé roční zhodnocení asi 8 %.

Samozřejmě jde jen o odhad a realita bude vždy trochu odlišná. Přesto si lze v tabulce znázornit, co by se asi dělo, kdyby…

Všichni rádi fantazírujeme, tak proč si nevyhrát s čísly?

Udělejte si vlastní metriku toho, kolik peněz byste měli, kdybyste začínali s částkou X a přispívali pravidelně každý měsíc částku Y. Jak lépe si představit efekt složeného úročení než grafickou vizualizací.

Díky této metrice také můžete odhadovat, kdy dosáhnete na vytyčené investiční cíle.

(Počáteční vklad + průběžný vklad) * (1 + očekávaná návratnost) = Částka po zhodnocení

Tip: Proč se omezovat jen na jednu očekávanou návratnost? Znázorněte si špatný, průměrný a velmi optimistický scénář!

očekávaná návratnost
očekávaná návratnost scénáře

5. Pravidlo 4 %

Že ještě nevíte, co je pravidlo 4 procent? Tak na nic nečekejte a přečtěte si tento článek!

Pravidlo 4 procent říká, že pokud byste dokázali ročně vyžít ze 4 % hodnoty vašich portfolií investovaných do kapitálových trhů, teoreticky by vám už nikdy neměly dojít peníze. 

Samozřejmě to není tak jednoduché i toto pravidlo má několik úskalí, na které byste měli dávat pozor, ale jako jednoduchá poučka je poměrně užitečné.

A proto si můžete metriku pravidla 4 % propojit s předchozí metrikou, tedy hypotetickým časovým vývojem. Vyčíslete si, kolik byste potřebovali na pokrytí životních nákladů, spočítejte si cílovou částku a máte skvělý investiční cíl!

Roční výdaje * 25 = Cílová částka pro aplikaci pravidla 4 %

Tip: Klíčem k úspěchu pravidlu 4 % je flexibilita. Proto si zkuste udělat i procentuální parametr 4 % variabilním a pohrajte si se scénáři, kdy vybíráte namísto 4 % jen 3,25 % nebo méně.

pravidlo 4 procent metrika osobních financí

6. Distribuce investičního portfolia

Stejně jako si můžete vytvořit metriku pro vizualizaci distribuce veškerého bohatství, tak si lze zobrazit i alokaci investičního portfolia!

Je dobré vědět, kolik máte alokováno ve vašich portfoliích do jednotlivých akcií, či jak máte rozdělené bohatství po ETF fondech. Na alokaci záleží a určitě byste nechtěli, aby vám jedna složka začala nepřiměřeně ovlivňovat portfolio.

I to si lze vytvořit pomocí Excelu. Dokonce existuje poměrně nová a mocná funkce STOCKHISTORY, díky níž si můžete do Excelu načítat aktuální i historická data všemožných investičních produktů (evropské ETF fondy bohužel ještě příliš dobře pokryté nejsou).

Kromě distribuce byste si tak mohli sledovat i výkonnost, nákladnost, volatilitu či rozložení podle různých parametrů (broker, vydavatel fondu, měna, velikost fondu, akumulační vs distribuční, třída aktiv atd.)

Investiční produkt 1 / Celková investice + Investiční produkt 2 / Celková investice + … + Investiční produkt N / Celková investice = 100 %

Tip: Jestliže jste jako já a investujete pouze do ETF fondů, nejlepším nástrojem na sledování nejen distribuce, ale i celé výkonnosti investičního portfolia, je jednoznačně portál justETF.com, kde si můžete vytvořit a spravovat jedno portfolio zdarma. Vřele doporučuji!

alokace investic
alokace portfolia justetf

7. Celkové příjmy

K čemu byste měli sledovat celkové příjmy? To proto, že se snadno zapomíná na to, kolik a kdy vlastně vyděláme! Pravidelná mzda nebo plat je jedna věc, ale co všechny ty bonusy, dary, cashbacky či dividendy?

Rozhodně je dobré mít v příjmech pořádek a pravidelně si zaznamenávat, kolik v daném měsíci vyděláte.

Konfrontace s realitou pak může posloužit jako rozbuška pro nastartování vlastního online podnikání nebo vyjednání zvýšení mzdy. Nikdy nevíte, kdy vás omrzí brát měsíc co měsíc stejně!

Metriku celkových příjmů navíc potřebujete pro případ, že si chcete měřit spořicí míru.

Příjem 1 + Příjem 2 + … + Příjem N = Celkové příjmy

Tip: Příjmy na pár kliknutí jednoduše vyčtete z bankovních výpisů.

celkové příjmy

8. Celkové výdaje

Podobně jako příjmy, i výdaje jsou zajímavou, ba dokonce důležitější metrikou než samotné příjmy!

Výdaje vám okamžitě řeknou, kolik v průměru stojí váš životní styl. Víte tedy, kolik minimálně musíte vydělat, abyste si mohli dovolit to, za co utrácíte dnes.

Z toho důvodu je povědomí o celkových výdajích velmi dobrým vstupním parametrem pro výpočet pravidla 4 procent, ačkoliv zde je potřeba brát v úvahu ještě čas, který uplyne až do chvíle dosažení finanční nezávislosti. S tím samozřejmě souvisí navýšení o inflaci.

Do výdajů byste měli započítávat veškeré náklady na život i zábavu.

Nejlepší místo, odkud získat přehled výdajů, je klasický výpis z běžného účtu.

Výdaj 1 + Výdaj 2 + … + Výdaj N = Celkové výdaje

Tip: Osobně do výdajů nezapočítávám investice, nejde totiž o peníze, o které se chystám nevratně přijít. Tak snad se nemýlím!

celkové výdaje graf

9. Spořící míra

Máte spočítané příjmy a výdaje? Tak si spočítejte spořicí míru! Spořicí míra je poměrem mezi příjmy a výdaji a vyjadřuje se v procentech. Čím více ušetříte, tím vyšší bude spořicí míra a tím lépe pro vás.

Je libo příklad? Vyděláte-li 30.000 Kč za měsíc a utratíte 15.000 Kč, dosáhnete na úctyhodnou spořicí míru ve výši 50 %.

Univerzálním doporučením je dosahovat na spořicí míru asi 20-30 %. 

Více o spořicí míře si můžete přečíst ze samostatného článku.

(Celkové příjmy - Celkové výdaje) / Celkové příjmy = Spořicí míra %

Tip: Spořicí míra může být i záporná. To znamená, že utrácíte více než kolik vyděláte!

spořicí míra přehled

10. Osobní inflace

Z celkových výdajů si můžete sestavit ještě jednu zajímavou metriku. Jde o osobní inflaci. Předpokládám, že většina z vás bude v průběhu života utrácet spíše více než méně. To je asi normální. Rodina, bydlení a život celkově něco stojí.

Díky tomu, že si měříte, jak se vaše výdaje mění v čase, můžete si jednoduše spočítat osobní inflaci.

Jestliže v roce 2020 utratíte v průměru 25.000 Kč, kdežto v roce 2021 po vyjednání vyšší mzdy utrácíte 30.000 Kč, vaše výdaje se zvýšily a tudíž i inflace se zvýšila o 20 %. A to je hodně!

S jídlem roste chuť, proto si buďte svých utrácecích návyků dobře vědomi.

(Průměrné výdaje v aktuálním roce / Průměrné výdaje v předchozím roce) - 1 = Osobní inflace %

Tip: Vžijte se do role centrální banky a stanovte si maximální přípustnou osobní inflaci. Když je inflace nulová, pusťte do systému trochu více peněz (a taky si je trochu užijte), když je vysoká, zatáhněte za záchranné brzdy a osekejte výdaje.

životní inflace

11. Pasivní příjem

Ach ten pasivní příjem. Mít tak peníze bez práce. Jestliže investujete či podnikáte, existuje vysoká šance, že na tuto metu dosáhnete.

Proto je záhodno si změřit, jak na tom s pasivními příjmy vlastně jste. Do pasivních příjmů bych započítával dividendy, úroky, příjmy z pronájmů ale i například rozprodej portfolia dle pravidla 4 %.

Následně si můžete měřit dvě čísla:

  1. Poměr pasivních a aktivních příjmů (čím více pasivní, tím lépe pro váš volný čas)
  2. Pokrytí životních nákladů z pasivních příjmů (jakmile dosáhnete na 100 %, teoreticky už nemusíte měnit svůj čas a práci za peníze v zaměstnání)

Aktivní příjem : Pasivní příjem

Pasivní příjem / Celkové náklady = Pokrytí životních nákladů z pasivních příjmů %

Tip: Pozor na vedlejší příjmy! Ačkoliv nejde o příjem ze zaměstnání, k pasivnímu příjmu to má hodně daleko. Ani příjem z Rozbitého prasátka v mém případě bohužel neproklouzne v přestrojení za pasivní příjem.

pasivni_prijem_metrika

12. Nezbytně nutné náklady

Usilujete-li o finanční nezávislost při měsíční rentě 40.000 Kč měsíčně, asi se vám udělá z potřebné výsledné sumy trochu mdlo. Nadechněte se, je to normální. Navíc pro vás mám dobrou zprávu – vysněná renta je sice ideálním scénářem, ale postačí i méně.

Zkuste si také spočítat, kolik peněz byste potřebovali na absolutní životní minimum.

Do absolutního minima bych započítal pouze ubytování, výdaje za energie (zima bez topení není žádná sranda) a nezbytně nutné služby, bez kterých byste nemohli žít. 

Až si to všechno sečtete, vznikne vám metrika s nezbytně nutnými náklady. A k čemu je dobrá, ptáte se?

Jde o číslo, na které pravděpodobně dosáhnete mnohem dříve (formou dividend, pravidla 4 %, vedlejším podnikáním), než na vysněnou rentu pro bezstarostný život. A protože jde o jakousi jistotu na pokrytí minimálních životních nákladů, můžete při dosažení této mety například odejít ze zaměstnání, které nenávidíte, nebo se pokusit o změnu kariéry v úplně jiném oboru.

Často je největším strašákem strach z neznámého a právě jistota, že v případě absolutní tragédie máte pokryty alespoň základní životní potřeby, vám dodá odvahy pro objevování životních možností a dodá vám potřebnou flexibilitu. Nekvalifikovaná práce to vždycky jistí.

Číslo také můžete použít jako absolutní minimum pro výslednou FIRE částku!

Tip: Jako v případě hypotetické návratnosti, i zde si zkuste nastavit různé úrovně životního minima (nájem a nezbytně nutné poplatky, + jídlo, + minimální zábava).

13. Finanční rezerva

Všichni bychom měli mít finanční rezervu. Přes to prostě nejede vlak. Její výše už je nicméně subjektivní záležitostí a bude se odvíjet od vaší životní situace.

Výše finanční rezervy bude záležet na takových parametrech jako je jistota práce, závislost dalších členů rodiny na vašich příjmech či likvidita jinde držených a investovaných prostředků. O finanční rezervě si můžete přečíst samostatný článek zde.

Finanční rezerva a její výše je užitečná metrika. V tomto kontextu by vás neměla zajímat jen její absolutní výše, ale i poměr k průměrným měsíčním výdajům. Jasně, rezerva má za cíl pokrýt nezbytné životní minimum, ale je zajímavé si změřit, jak dlouho by vám vydržela při aktuálním životním standardu.

Tip: Spočítejte si finanční rezervu jako násobek průměrných měsíčních výdajů.

rezerva metrika

14. Poměr dluhů vůči příjmům

Dávejte si dobrý pozor, aby vám dluhy nepřerostly přes hlavu. Je jedno, zda jde o splátky spotřebních úvěrů, leasing za automobil nebo hypotéku, dluh je dluh a musí se splácet. Ujistěte se, že na splátky přijde jen snesitelná část vašich příjmů.

Osobně jsem před dluhy velmi ostražitý a tak by se mi rozblikala červená kontrolka v hlavě ve chvíli, kdy by mi padlo 25 % veškerých příjmů jen na pokrytí dluhu. Tento limit je však velmi subjektivní záležitostí, i tak buďte opatrní zejména u vysokých splátek za hypotéky.

Podobně jako u pasivních příjmů, i zde lze měřit dvě metriky:

  1. Poměr měsíčních splátek vůči celkovým příjmům
  2. Celková zadluženost vůči celkovému bohatství

Měsíční splátky : Celkové příjmy

Celková zadluženost : Celkové bohatství

Tip: Až se vám podaří zbavit dluhů, pořádně to oslavte. Není nic lepšího než párty na oslavu bezdlužnosti!

dluhy

15. Index spokojenosti

Jak spokojeni jste se svou finanční situací? Když už si každý měsíc na pár minut sednete k Excelu, zkuste se zamyslet nad svým životem a aktuálním rozpoložením a trochu zabilancovat nad svým štěstím a spokojeností.

Zvolte si stupnici od 1 do 10, kdy 1 znamená, že se máte úplně na prd a při 10 skáčete radostí do nebes.

Opět jde o velmi subjektivní záležitost a pro někoho by se za nejspokojenější hodnotou 10 mohlo skrývat konečné splacení všech dluhů, dosažení prvního milionu nebo zvýšení mzdy v zaměstnání.

Napište si proto k takovým scénářům i krátkou poznámku. Až si za pár let nad šablonu sednete se skleničkou vína a budete se ohlížet za svou finanční cestou (samozřejmě už při dosažení finanční nezávislosti, jak jinak), s úsměvem na tváři si tyto momenty štěstí budete moci znovu připomenout!

Tip: Proč si měřit jen spokojenost s finanční situací, když si můžete udělat i kolonku pro celkovou životní spokojenost. Díky tomu krásně uvidíte, že život není jen o penězích a i přesto, že se vám po finanční stránce skvěle daří, v životě vám něco schází.  Možná je na čase něco změnit!

index štěstí

Budujte bohatství s Rozbitým prasátkem

Rozbité prasátko vás v měření rozhodně nenechá na holičkách. Připravilo pro vás proto ultimátní Excel šablonu, kde si veškeré klíčové ukazatele výkonnosti a metriky osobních financí můžete zaznamenávat a vytvořit si tak vlastní finanční report.

Všechny obrázky, které byly v článku uvedeny, jsou v šabloně přístupné formou dynamického obsahu. Mně osobně šablona slouží velmi dobře už 3 roky a i díky ní jsem dosáhl velmi rychle na metu 1 milionu korun.

Nyní je k dispozici všem Prasátkům, která to s osobními financemi myslí opravdu vážně!  

Šablonu i s detailním popisem naleznete na tomto odkazu.

Nebo tvořte sami

Musíte si pořizovat šablonu Rozbitého prasátka? 

Ačkoliv bych byl velmi rád, kdybyste používali právě mojí šablonu, a to hlavně proto, že jsem přesvědčen o její obrovské přínosnosti, nemusíte se na Prasátko vůbec vázat.

Naopak, vybízím vás k tomu, abyste si vytvořili vlastní šablony, kde si budete moci měřit své finanční snažení podle vlastních kritérií. Nápadů na metriky osobních financí snad v tomto článku najdete víc než dost.

Nezapomeňte se pak podělí o své výtvory i s Rozbitým prasátkem! Upřímně mě zajímá, co všechno se dá v osobních financích měřit a řídit! Kdybyste se tedy chtěli pochlubit, pošlete mi screenshot na [email protected], velmi rád se nechám inspirovat!

Měřte, ale žijte

Život se děje mimo Excel tabulky.

Jako ve všem, i v měření osobních financí je důležité nastavit si udržitelný, střídmý režim.

Nemít jakýkoliv přehled o finanční situaci je čiré bláznovství, ne které jednou doplatíte. Na druhou stranu pozor na to, abyste se na číslech nestali životně závislí a příliš fixovaní.

Sám jsem do této pasti už málem spadnul. Chvilkami pro mě bylo důležitější, abych měl spořicí míru takovou nebo makovou a to na úkor skvělých zážitků s těmi nejbližšími.

V angličtině existuje skvělé slovo “mindfulness”, do češtiny volně přeloženo jako vnímavost, všímavost nebo uvědomělost. Zkrátka jde o to, mít čísla na paměti a být si vědom finanční situace, ale nechat se jimi svázat natolik, aby se z nich stala posedlost.

Měřte, ale žijte!

A co vy, vedete si finanční přehled? Co používáte za techniky a jaké metriky si měříte? A myslíte, že to má smysl?

Pište do komentářů pod článkem nebo na [email protected]!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na X

Diskuze

Odběr
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Kubo, díky za super článek.

K bodu 1), máš nějaké tipy jak na té měsíční bázi odhadnout cenu nemovitosti?
Nějaké nápady:
– použít nějaký index cen nemovitostí (jaký?) a vynásobit nějakým vhodným odhadem v minulosti.
– jednou za 5 let ocenění nemovitosti, pokud refinancuju hypotéku (ale toto je většinou dost pod tržní cenou)
– jednou za čas zkusit odhadnout cenu podobných nemovitostí přes realitní inzerce.
– udělat odhad na https://www.odhad-zdarma.cz/ (nevím jak často mění jejich vzorce)

U bodu 3) by bylo zajímavé zaznamenávat taky historický vývoj očištěný o inflaci.

Kdyby sablona navyzadodovala „nejaktuálnější verzi Office 365 nebo jiného Excelu“, uz ji mam take doma. Cely svet se netoci kolem Microsoftu. Doporucuji se zamerit na kompatibilitu s jinymi tabulkovymi procesory, pokud nepouziva nejake extremni divociny, ktere nejsou prenositelne nekam jinam.

Na webu se vám nejspíše líbí...

Chcete ještě více
investičního
obsahu?

Odebírejte newsletter!

popup obrazek s penezi