Rozbité prasátko

Koronavirus a dopad na finanční plány – co dělat a čemu se vyhnout?

Koronavirus zasáhl všechny z nás. Pokud vás zasáhl natolik, že patříte mezi infikované, rád bych vám vyjádřil upřímnou podporu a přeji vám brzké uzdravení! Pokud se řadíte mezi zbylou většinu a koronavirus na vás má dopady nepřímé v podobě vládních restrikcí, zrušených dovolených, přerušených sportovních soutěží či nepříjemných dopadů na vaše investice a finanční plány, tak vězte, že v tom nejste sami.

Slova útěchy se při 30% propadu z maxim akciového nebe budou hledat jen těžko. Jak se ale v případě recese způsobené koronavirem (a konec konců jakékoliv jiné recese) chovat s ohledem na vaše finance

Měli byste upravit či zcela změnit vaše finanční plánování? 

A co investice, měli byste všechno rozprodat a schovat si hotovost pod matraci nebo byste naopak měli nebojácně přikupovat pozice? 

Na to, jaký má koronavirus dopad na finanční plány, si posvítí Rozbité prasátko v následujícím článku!

Poznámka: článek vznikl 14.3.2020 a je tak možné, že informace mohou být v době čtení již zastaralé.

Koronavirus a dopad na finanční plány

Koronavirus a dopad na finanční plány hlavní obrázek

Co to je koronavirus?

Koronavirus je onemocnění podobné chřipce, které se na přelomu roku 2019 a 2020 propuklo v Číně a od té doby si našlo cestu do celého světa, především pak do Evropy, kde se jeho epicentrem stala turistiky oblíbená Itálie.

Budu se snažit vás nezatěžovat detaily. O koronaviru si detailně můžete přečíst na všech zpravodajských webech a televize vás s informacemi bombarduje prakticky nepřetržitě.

Pokud máte rádi infografiky, podívejte se na následující video, které ukazuje, jak se postupně zvyšovaly počty infikovaných v jednotlivých zemích.

Růst potvrzených případů si můžete prohlédnout i na následujícím grafu na základě dat od organizace WHO (World health organization). Zdroj najdete zde.

Úmrtnost na koronavirus

Co asi všechny nejvíce zajímá, je úmrtnost na koronavirus. Momentálně se uvádí pravděpodobnost úmrtí mezi 2-3 % s tím, že nejohroženější skupiny jsou starší lidé a také ti, kteří již nějaké zdravotní problémy mají.

To znázorňuje i následující grafika s úmrtností s ohledem na věk nakaženého (Čína do 11.2.2020).

úmrtnost koronavirus dle věku

Ve zkratce, s koronavirem si není radno zahrávat.

Dopad koronaviru na akciové trhy

A teď to hlavní, co zajímá nejen mě, ale pravděpodobně i vás, čtenáře Rozbitého prasátka. Jaký je dopad koronaviru na světové trhy? Jedním slovem – drtivý.

Co s ještě na začátku roku 2020 zdálo jako ekonomická idylka – extrémně nízká nezaměstnanost, hospodářský růst, rekordní hodnoty většiny ekonomických indexů – skončilo jako čelní srážka cyklisty s náklaďákem.

Pravda, třeba takové Německo se na hranici recese už pohybovalo v posledním kvartálu roku 2019, ale stále se tomu nejhoršímu vyhýbalo.

Pak přišel rok 2020 a s ním i koronavirus. Nikdo na světě nedokázal něco podobného předpovědět a scénáře, jakým směrem se světové ekonomiky po “panickém pondělku” budou vyvíjet, se různí i mezi nejvíce erudovanými ekonomy světa.

Pochopitelně narazíte na optimistické scénáře, stejně tak jako na ty nejčernější, ve kterých lidstvo nemá žádnou budoucnost.

Jako se vším, pravda bude ležet někde mezi.

Od konce února se toho už stalo hodně. Světové indexy zažily záchvěvy naděje, aby pak byly prudce ochlazeny dalšími propady.

Propady napříč aktivy

Sami se podívejte na některé významné světové indexy a co s nimi korovavirus k 14.3. zatím udělal. Všechna data a grafy jsou z webu finance.yahoo.com a znázorňují vývoj za posledních 6 měsíců.

S&P 500

S&P 500 koronavirus dopad

DAX

DAX koronavirus dopad

MSCI World

MSCI World koronavirus dopad

Dluhopisy

dluhopisy koronavirus dopad

Zlato

zlato koronavirus dopad

Bitcoin

bitcoin koronavirus dopad

Ropa

ropa koronavirus dopad

Tak to vidíte sami. Bez ohledu na to, do čeho jste za poslední roky investovali, pravděpodobně jste nyní v mínusu.

Dokonce i aktiva jako zlato či dluhopisy, které by obecně měly sloužit jako klidný přístav pro dobu akciového chaosu, se propadly, ačkoliv jen mírně ve srovnání s akciemi.

S ropou je to maličko komplikovanější, jelikož zde hraje roli i obchodní válka mezi Saudskou Arábií a Ruskem.

A slavný Bitcoin? Propad téměř 60 %. Názor nechť si čtenáři udělají vlastní, ale pro položku, která by měla sloužit jako náhražka klasické měny (a ne se chovat jako volatilní akcie), jde o ostudnou ztrátu.

Ekonomická krize 2008 vs koronavirus

Na velmi zajímavé srovnání narazíte ve chvíli, kdy srovnáváte krizi způsobenou koronavirem s největší krizí 21. století z roku 2008. 

Doufejme, že se situace stabilizuje a nezažijeme podobnou depresi, jako v roce 2008, ale jeden nikdy neví.

Při srovnání obou průběhů je zřejmé, že křivka dnešní krize je zatím výrazně strmější. Snad bude kratší.

koronavirus vs krize 2008

Co bude po koronaviru?

Otázku, co bude dál, si jistě klademe úplně všichni. Asi vás nepotěší, že odpověď nemá v tuto chvíli nikdo na světě.

Každý den jsme pouhý tweet či vládní rozhodnutí vzdáleni od toho, aby se propady prohloubily, či naopak vyskočily (viz Trumpovo prohlášení v pátek 13.3.)

Protože nikdo nemá křišťálovou kouli, lze budoucí vývoj pouze odhadovat. Je však brát v potaz několik věcí a uvědomit si souvislosti, které z momentálních karantén a pozastavení výroby vyplývají.

Fakt, že Čína, která představuje největšího globálního výrobce a zároveň odběratele zboží, pozastaví na několik týdnů ozubená kola své produkce, se musí s odstupem na ekonomických výsledcích nějak promítnout.

To samé pochopitelně platí o Evropě a Spojených státech. Pohyb lidí se výrazně omezil, a to ekonomiky celého světa nepochybně poznamená, obávám se však, že až se zpožděním.

Nejvíce poznamenaným sektorem je v současnosti jednoznačně cestovní ruch, v těsné blízkosti však velmi brzy budou následovat i další.

Co se bude dít dál pravděpodobně zjistíme v následujících dnech a týdnech s ohledem na to, jak a jestli se šíření viru podaří zamezit.

Jaký má koronavirus dopad na finanční plány?

Pro jednotlivce se toho zatím až zas tak moc neděje. K žádnému masovému propouštění zatím nedochází a žijeme tedy spíš jen v jakémsi strachu z neznámého. Proto bych chtěl všechny čtenáře vybídnou k zachování klidu!

Finanční rezerva

Základem klidného spaní by měla být finanční rezerva. Pevně věřím, že většina z vás má nějaký finanční polštář k dispozici. V takovém případě peníze v žádném případě neutrácejte a setrvejte, až co přinese vývoj situace.

Nemyslím si, že se situace vyhrotí natolik, aby lidé začali hromadně vybírat své úspory z bankovních institucí, což by ještě akcelerovalo ekonomickou krizi, ale jeden nikdy neví. Je lepší být připraven, a tudíž mějte nějakou hotovost k dispozici.

Pokud finanční rezervu máte, nemusíte tahat za záchrannou brzdu a rozprodávat svoje pozice na akciových trzích a počítat tak vzniklé ztráty.

Půjčky

Jestliže splácíte nějakou půjčku, možná se na vás usmálo štěstí. Spousta českých bank bude nabízet tříměsíční odklad splátek a hypoték. Než přestanete vaše závazky splácet, v každém případě se ujistěte, že se nabídka týká i vás. Nejde o plošnou vyhlášku!

Zákaz cestování

Na začátku dubna jsem měl přijet do Čech na oslavu dědovo osmdesátin a týden na to jsem měl se svými přáteli naplánované Velikonce v Belgii. Netřeba zmiňovat, že budu celou tu dobu sedět doma na zadku, a to i přesto, že Německo, kde v současnosti žiju, hranice neuzavřelo, všechny okolní státy však ano.

Cestovatelům nezbyde bohužel nic jiného než oči pro pláč, protože cestovní pojištění vám náhrady vzniklé koronavirem neproplatí.

Možná budete mít štěstí a dopravce či hotel vám nabídne částečnou refundaci. Například Deutsche Bahn nabízejí postiženým cestovatelům kredit ve výši propadlé jízdenky. To beru jako skvělé gesto a určitě ho využiji. Zda něco podobného umožní i ČD je otázkou.

I když to zabolí, nařízení světových vlád (včetně té naší) respektuji. Myslím, že je lepší přijít o pár tisíc v propadlých letenkách než o vlastní život.

Při nejhorším postujte chvíli na sociální sítě místo fotek od překrásných bazénů a pláží něco podobného:

travelgram před koronavirem

Železné zásoby

Taky jste zaregistrovali prázdné regály v supermarketech a viděli rodiny, které si odnášely třeba 30 kartonů mléka najednou? Nebuďte jednou z nich.

Opatrnost se vyplácí, ale neměla by zacházet do hysterie. Proč kupovat něco, co normálně nekonzumujete, jen proto, že se bojíte? Nemám nikomu za zlé, když si koupí o dvě až tři plechovky trvanlivého jídla více než normálně, ale nic se nemá přehánět.

Stejně jako v roce 1929 akcelerovalo krizi právě neuvážené vybírání mas lidí úspor z bankovních institucí, tak i dnes může celý potravinářský systém zkolabovat kvůli panice, kdy lidé berou obchody útokem.

Buďte připraveni na leccos, ale snažte se to nepřehánět. Určitě není třeba kupovat druhý mrazák a naplnit ho k prasknutí.

Podnikání

Nejsem podnikatel, a proto moje rady nemají žádnou váhu. V každém případě mě mrzí situace všech, kterých se dotknou vládní nařízení o přerušení provozů, ať už jde o hoteliéry, majitele restaurací či jiných podniků.

V takových chvílích vám nezbyde nic jiného, než utáhnout opasek a doufat, že zákazy a uzavírky nebudou trvat příliš dlouho.

Berte situaci jako příležitost k dokončení všech dlouho odkládaných aktivit a aplikaci nových podnikatelských myšlenek.

Investice

Při prvním propadu koncem února jsem se snažil být chytrý. Okamžitě jsem přikoupil pozice v mém oblíbeném etf fondu All World od iShares. Následující den došlo k dalšímu prudkému poklesu.

Nepoučen, asi o týden jsem udělal stejnou hloupost. Stejně jako v předchozím případě, i tentokrát následoval propad.

Nebuďte spekulanti jako já. Držte se svého finančního plánu.

Finanční plán

Máte-li plán, kdy pravidelně investujete, pokračujte v něm bez ohledu na to, co se děje.

Pokud plánujete investovat velkou částku, asi se vyplatí buď počkat na to, až se trh trochu uklidní, anebo částku rozdělit na menší a investovat po delší dobu (například s rozestupem několika týdnů až měsíců). Tím pak výrazně snížíte šanci velmi špatného načasování.

S výběry naopak počkejte, především pak jedná-li se o větší částky. Jsem optimista a věřím, že propad nebude trvat déle než rok. Ale kdo ví.

Určitě se vyplatí sledovat například VIX index, který znázorňuje volatilitu trhů. V klidných časech se pohybuje hodnota hluboko pod 20 bodů. V pátek 13.3.? Téměř 80. Více o indexu VIX si můžete přečíst zde.

VIX index

No a jste-li začínající investor, který se teprve poohlíží a přeje si začít investovat s malými částkami, je vynikající doba na zahájení investorské kariéry! Trhy jsou velmi podhodnocené a vám se tak poštěstí nakupovat levně v porovnání například s koncem minulého kalendářního roku.

Znovu opakuji, že je nezbytně důležité držet se plánu. Investujete-li do akciových trhů (především pak do etf fondů), musíte s podobnými výkyvy počítat. Důležitý je dlouhodobý trend, který měl zatím vždy v dlouhých intervalech rostoucí tendenci.

A nakonec – snažte se neprodávat své pozice ve ztrátě. Nejlepší chvíle na prodej už je stejně pryč. Navíc v případě prodeje jen realizujete ztráty, které zatím nejsou ničím jiným, než červenými čísly na vašich počítačových obrazovkách.

O peníze jste nepřišly, dokud jste pozice neprodali ve ztrátě.

A poslední věc.

Vítejte na medvědím trhu.

Zachovejte klid

Koronavirus je na prd.

Je to však realita, s kterou se nyní musíme naučit žít. Pevně věřím, že se za rokem 2020 za pár let ohlédneme a postesknem si, že i přes virus vlastně nebyl tak špatný. 

Uvidíme.

Do té doby si myjme pečlivě ruce, starejme se o sebe a své blízké a buďme solidární s rodinami těch, kterých se situace dotkla nejvíce!

A nakonec, i karanténa se dá prožívat vesele a optimismus je nejlepší zbraní lidstva proti čemukoliv!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Myslím že korona bude mít největší dopad na turistický ruch. Spousty lidí bude vystrašených a nebude chtít vůbec cestovat. A pojišťovny budou muset vyplácet miliony za propadlé zájezdy za období krize. A někteří dopravci co jezdí třeba tyto https://www.olzalogistic.cz/o-nas do zahraničí, ale ty sou na tom dobře jen musí mít negativní testy na koronu když jedou někam přes hranice. A pak samozřejmě dluh státu je teď nějakých 157miliard ze 45miliard před koronu a to nevím kde chce stát vzít na zaplacení.

Promiňte tady je funkční odkaz. https://www.olzalogistic.cz/o-nas

Na nás má koronavirus velký dopad, protože provozujeme hotel s restaurací a oboje musíme mít už téměř tři čtvrtě roku zavřené. Prodej jídla přes výdejní okénko nás opravdu nespasí. Je to hodně těžká doba a velká zkouška, kdo to ustojí, ale my to ustojíme a o to víc si pak budeme užívat každého hosta. Už teď se u nás mohou těšit na nové vybavení, které jsme objednali z caretrade.cz , tak snad jim ho budeme moci brzy ukázat 🙂 .

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi