Rozbité prasátko

Průvodce pro pasivní investování od Rozbitého prasátka

Dva roky práce na knize Průvodce pro pasivní investování od Rozbitého prasátka jsou u konce. Dva roky čekání, které vyvrcholily vydáním jediné ryze české knihy o pasivním investování, která je na jak na míru ušitá pro potřeby českých investorů.

Průvodce pro pasivní investování od Rozbitého prasátka je tady!

Průvodce pro pasivní investování

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

průvodce pro pasivní investování sociální sítě

E-book, z kterého se stala kniha

Během Vánoc v roce 2020 jsem dostal geniální nápad. Potřeboval jsem nějaký vlastní produkt, něco, co bych mohl nabízet jako přidanou hodnotu pro své nejvěrnější a nejoddanější čtenáře. Pro vás. Rozhodl jsem se napsat krátký dvacetistránkový e-book, ve kterém bych shrnul nejzákladnější informace týkající se pasivního investování.

Jak těžké může být napsat 20 stran textu, když můj průměrný článek na blogu má stran v průměru asi 7-8?

Bylo to snazší, než jsem si myslel.

Během prvního dne jsem napsal asi 10 stran textu a slova se ze mě řinula jak z protrhnuté hráze. Nápadů, které bych do e-booku chtěl zakomponovat, bylo neuvěřitelně moc.

Z 10 stran e-book vyrostl na 15 stran, z 15 na 20 a po dvou týdnech nepřetržitého psaní jsem vyprodukoval asi 40 stran textu.

Zlomový okamžik, kdy změnit vizi z e-booku na opravdovou knihu!

To jsem ještě nevěděl, co všechno tohle zdánlivě nevinné rozhodnutí bude znamenat.

Dlouhá a úmorná práce

Rozdíl mezi blogem a knihou je asi 290 stran textu.

Byť jsem měl strašnou spoustu nápadů, jak knihu chci koncipovat a co do ní chci zakomponovat, samozřejmě jsem mnohokrát narazil do zdi.

Největší výzvou bylo provázání takto rozsáhlého textu nějakou smysluplnou “dějovou linkou”, pokud se něčemu takovému dá v populárně naučné literatuře vůbec říkat.

Jasně, napsat kapitolu o měnovém riziku či dollar cost averaging je fajn, ale logicky a chronologicky části pospojovat a napsat je tak, aby se čtenář nezačal nudit, to byl tvrdý oříšek. Snad jsem v úkolu uspěl.

A to ani nemluvím o tom, že informace jsem musel hodně ředit a redukovat, jinak by se kniha stala odborným nečitelným balastem.

No prostě boj, který mě stál dva roky života.

Haló, tady Albatros

Protože jsem nezačal psát rukopis s vizí, že ho jednoho dne knižně vydám, neřešil jsem ani pozdější fáze – vydání, korekturu, marketing, logistiku a tak dále.

O to šťastnější jsem byl, když se na mě obrátil Honza Dvořák, redaktor z nakladatelství Albatros, s dotazem, zda bych mu nemohl poslat ukázku. Ukázku jsem poslal, ta se líbila a smlouva s Albatrosem byla za pár týdnů na světě. Mé štěstí…

Rozhodně v tu chvíli ještě nebylo vyhráno. Ani teď, tedy v době, kdy kniha prakticky vychází, není čas slavit a zdaleka není hotovo. 

Aby kniha dosáhla na úspěch, který si zaslouží, musím ještě nějaký ten výtisk prodat! A kniha se samozřejmě musí líbit a přinášet užitek.

Proces tvorby si nechme na jiný blogový článek. Už teď mě svrbí prsty. Dopsal jsem knihu, konečně mohu psát!

Pojďme si knihu Průvodce pro pasivní investování od Rozbitého prasátka představit, ať víte, do čeho jdete, rozhodnete-li se knihu koupit.

Což byste určitě měli.

Začněte investovat

Nejrychlejší cesta, jak dosáhnout na finanční nezávislost, je pomocí investování. Nečekejte a začněte investovat ještě dnes!

O čem je Průvodce pro pasivní investování od Rozbitého prasátka?

O čem kniha Průvodce pro pasivní investování je?

Jak už samotný název napovídá, řeč bude o pasivním investování. Žádný bitcoin, žádné hospodaření s penězi, žádné návody o tom, jak si říct o vyšší plat. Jde o důležité koncepty, které v knize zmíním, ale nechtěl jsem vydávat encyklopedii osobních financí.

Kniha se tak velmi úzce svým obsahem profiluje jako investiční literaturu, která jakožto jedinou “správnou” strategii prezentuje pasivní investování.

Toto tvrzení si samozřejmě v knize odůvodním a při představení dalších investičních strategií se zamyslím nad tím, proč je pro drtivou většinu lidí pasivní investování tím nejlepším způsobem zhodnocování peněz.

Kniha je rozdělena do 6 kapitol:

 1. Průvodce pro pasivní investování​
 2. Jak správně investují pasivní investoři?
 3. Vše, co potřebujete vědět o ETF fondech
 4. Složte si svá vlastní ETF portfolia
 5. Kde a jak si ETF fondy koupíte?
 6. Pasivní investoři, dobří investoři

Každou kapitolu jsem napsal tak, aby byla co nejkonkrétnější pro české prostředí. Byť principy pasivního investování nemají geografické hranice, dostupnost produktů hranice samozřejmě má.

I to dělá z Průvodce pro pasivní investování od Rozbitého prasátka unikátní počin na české scéně.

No a co se z knihy dozvíte? Pojďme si představit jednotlivé kapitoly!

Kapitola 1: Průvodce pro pasivní investování

Zajímá vás, jaká byla má první investice? To vám řeknu v krátkém úvodu, kde představím svou investiční cestu. O ETF fondy rozhodně nešlo.

Do problematiky investování se vás pokusím uvést velmi nenásilně. Dokonce se zamyslím nad tím, proč má tento neuvěřitelně fascinující svět tak nekalou pověst.

Vysvětlím vám, co to vlastně znamená, když investujete, a hlavně si posvítím na jednu z nejjednodušších a nejúžasnějších metod, která je vám, investorům, k dispozici a dlouhodobě přináší skvělé výsledky – pasivní investování.

Kniha se původně měla jmenovat Průvodce pro líné investory, ale v průběhu psaní knihy jsem si uvědomil (v reakci na výtky prvních čtenářů), že i přes jednoduchost strategie pasivní investory rozhodně nevnímám jako lenochy, a tudíž by šlo o označení značně pejorativní.

V době politické korektnosti by šlo o nešťastný krok.

Definoval jsem 5 základních principů, které pasivní investování musí splňovat, a to:

 • bezstarostnost,
 • transparentnost,
 • bezpečnost,
 • dlouhodobý růstový potenciál,
 • nízké náklady.

Indexové ETF fondy jsou jedinou investicí, která do puntíku splňuje všechna kritéria.

prasátko mockup růžová

Kapitola 2: Jak správně investují pasivní investoři?

V druhé kapitole je na místě představit samotné principy pasivního investování. Je totiž nutné dodržovat určitá pravidla, ne jen naskočit na vlak a mít přehnaná očekávání. Pasivní investoři musí investovat správně proto, aby dosáhli svých cílů.

V kapitole rozeberu všechny tři fáze investičního cyklu – přípravy, průběh a následně i život z investic. Zjistíte, proč není moudré investovat s dluhy nebo proč je tak strašně důležitý dlouhý investiční horizont. Koncepty, jakými jsou pravidlo 4 procent nebo dollar cost averaging sice už znáte z blogu, ale zde je náležitě umístím do kontextu celoživotního zhodnocování peněz.

Dostane se i na mojí oblíbenou psychologii aneb důvod číslo 1, kvůli kterému tolik investorů přichází o peníze!

Malá ochutnávka:

Představte si, že si vybíráte mezi dvěma akciemi, které jsou charakterizovány následujícími vlastnostmi:

 • Akcie 1: vysoký zisk společnosti, zdravá účetní rozvaha, nadprůměrná dividenda, upadající segment, vysoká tržní cena akcie.
 • Akcie 2: vysoká tržní cena akcie, upadající segment, nadprůměrná dividenda, zdravá účetní rozvaha, vysoký zisk společnosti.

Přikláníte se podvědomě k nákupu akcie 1? Pak vězte, že je to naprosto normální a nejste v tom sami. Byť jsou obě akcie dle vybraných vlastností naprosto identické, působí na vás tzv. iracionální efekt přednosti neboli tendence přikládat větší váhu informacím, které jsou v seznamu nebo větě uvedeny dříve.

I takovéhle “blbosti” nás připravují o peníze.

Kapitola 3: Vše, co potřebujete vědět o ETF fondech

Třetí kapitola bude velmi faktickou záležitostí. Představím vám v ní ten nejlepší investiční produkt na světě – ETF fond. Jediný investiční produkt, který pasivní investoři potřebují znát.

Jak už to v knihách bývá, povím vám něco málo o historii a také na vás vybalím nejtěžší pasáž v knížce: “Jak ETF fondy fungují?” Tu si možná budete muset přečíst více než jedenkrát a její součástí je i tento nádherný diagram od grafičky Nikoly Tilgnerové, která tvořila sazbu a obálku.

infografika jak fungují ETF fondy

Jedna z častých otázek, kterou dostávám, je “Jaký ETF fond si vybrat a proč?” Taková ta klasika – S&P 500 vs Svět,  MSCI vs FTSE atd. Otázky, které lidem nedají spát. I na to v knize najdete odpověď!

Na konci kapitoly najdete navíc seznam mých osobních favoritů, tedy českým investorům dostupných ETF fondů.

Kapitola 4: Složte si svá vlastní ETF portfolia

Protože si nejspíše budete chtít vybrat více než jeden ETF fond, ani se nenadějete a sestavíte si vlastní portfolia. A o portfolia se musíte starat.

Rebalancování, nákup, prodej, diverzifikace, třídy aktiv – o tom všem bude řeč ve čtvrté kapitole.

V této kapitole vás také čeká třešnička na dortu – modelová portfolia. 10 vzorových portfolií od 10 investičních kapacit jako je Ray Dalio, Warren Buffet nebo John Bogle, rozebraná na součástky, včetně odkazy na knihy, kde se o nic dozvíte víc.

Přiblížím vám, jaké jsou jejich dlouhodobé parametry jako návratnost či nejdelší doba ve ztrátě. A samozřejmě je mezi sebou i vzájemně porovnám!

otevřený mockup kniha průvodce etf

Kapitola 5: Kde a jak si ETF fondy koupíte?

V páté kapitole Průvodce pro pasivní investování už zbývá pouze prodiskutovat způsoby, kde a jak si ETF fondy můžete koupit.

V kapitole naleznete několik investičních variant, jejich výhody a nevýhody, a hlavně návod na to, podle jakých kritérií byste platformy měli hodnotit. Řeč bude zejména o brokerech a robo advisor platformách.

Budu platformy vystavovat i srovnání? Nikoliv.

Důvod je jednoduchý. Chci, aby byla kniha nadčasová a jak sami víte, platformy se objevují neustále nové jako houby po dešti, nehledě na to, že i jejich hlavní parametry se pravidelně mění. Kniha by tak nemusela dobře stárnout a z toho důvodu jsem se přímému srovnání vyhnul.

V Portu či DEGIRO mi snad odpustí, ale je to ku prospěchu věci.

Zodpovíte-li otázky, které vám v knize naservíruji, tak jsem si jistý, že budete schopni udělat kvalifikované rozhodnutí sami.

pátá kapitola kniha

Kapitola 6: Pasivní investoři, dobří investoři

Konec dobrý, všechno dobré. Na závěr si dodáme trochu odvahy a konečně se pustíme do nákupů ETF fondů.

Pasivní investování má zkrátka jednu obrovskou výhodu: osvobodí vás od většiny starostí, které jsou jinak s investováním spojené. Nemusíte příliš řešit dění na trzích, nákup či prodej konkrétních akciových titulů ve vhodný okamžik nebo trable s nájemníky, které přicházejí, rozhodnete-li se budovat pasivní příjmy skrze investiční nemovitosti.

Přesně proto mi vychází pasivní investování jako nejlepší způsob, jak budovat bohatství!

A přesně z toho důvodu jsem o tom napsal knihu, která tento způsob investování do detailu představí i vám.

Pro koho je kniha určena?

Z knihy si asi nejvíce odnesou lidé, kteří s investováním teprve začínají a snaží se na kapitálových trzích rozkoukat. Lepší knihu by si tací z vás nemohli přát, protože kniha je velmi specifická, věcná a je v ní uvedena velká spousta příkladů. Navíc bude v úvodu knihy vysvětlena investiční hantýrka a hlavní koncepty investiční problematiky. Zkrátka a dobře investování pro začátečníky!

I zkušenější investoři, kteří se chtějí ujistit v tom, že pasivní investování je správnou cestou kupředu, si však v knize přijdou na své.

Knihu si kupte, jestliže:

 • Začínáte s investováním
 • Chcete investovat pasivně, ale nevíte, jak na to
 • Fascinuje vás svět indexových ETF fondů
 • Chcete si prohloubit znalost v investiční problematice
 • Hledáte inspiraci pro sestavení vlastních portfolií
 • Bojíte se začít
 • Investování vás baví
 • Líbí se vám tvorba Rozbitého prasátka a chcete ho podpořit

Upřímně jsem přesvědčený o tom, že pasivní investování je natolik vhodným nástrojem na celoživotní zhodnocování peněz, že existuje jen málo lidí, pro které by kniha nebyla přínosem.

Rychlé zbohatnutí ale nečekejte.

Kde si knihu pořídit?

Je to celkem jednoduché. Nejlépe uděláte, když si knihu pořídíte tady.

Proč přes eshop Rozbitého prasátka?

Zeptám se jinak.

Kolik bohatých spisovatelů znáte?

Já jich také moc neznám! V jednoduchosti – koupíte-li si knihu přes můj eshop, budu z toho jako autor mít nejvyšší honorář. To proto, že nakupuji s množstevní slevou a následně prodám s vyšší marží za stejnou cenu jako knihkupectví. Jsem teď sice autorem, ale na penězích pořád přece záleží! Podnikání 101.

kolik stojí kniha

Když si koupíte knihu přes můj eshop, dostanete navíc jako dárek samolepku.

samolepky prasátko

Ale nebojte, neurazíte mě, ani když si knihu koupíte přes web Albatrosu, respektive jejich sekci Bizbooks.

Odkaz na e-book přidám ve chvíli, kdy bude k dispozici.

Tak neváhejte, a knihu objednávejte zde:

Průvodce pro pasivní investování od Rozbitého prasátka je tady!

Když jsem poprvé spatřil mockup návrh obálky knihy, kterou drželi “přifotoshopované” ruce, rozbrečel jsem se. Byl to pro mě hodně emotivní okamžik, protože za ty dva roky, kdy kniha vznikala, se toho v mém životě událo opravdu hodně. To si ostatně můžete přečíst i z finančního reportu za rok 2022.

Nyní je ale čas hledět dopředu!

Jsem neuvěřitelně šťasný, pyšný a pln očekávání, co vydání knihy přinese.

Do psaní jsem dal opravdu všechno a doufám, že to oceníte a že vám kniha na vašich investičních cestách pomůže.

A až si ji přečtete, nezapomeňte mi zde nechat krátkou recenzi nebo mi napište, co si myslíte, na email [email protected] či sociálních sítích.

Vaše zpětná vazba mě opravdu zajímá!

Pořiďte si nejrůžovější investiční knihu na světě a podpořte Rozbité prasátko!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na Twitter
Odběr
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobry den, bude kniha dostupna i jako e-kniha?

Ještě než odejdete...

Chcete dosáhnout
na finanční
nezávislost?

Připojte se k Prasátkům!

popup obrazek s penezi