Finanční report Rozbitého prasátka za rok 2021

Blogu se v roce 2021 dostávalo neprávem velmi málo pozornosti. Pravděpodobně už narážím na kapacitu vlastních časových možností. Co by to bylo ale za konzistenci, kdybych vás ošidil o pravidelný finanční report, tentokrát vydání za rok 2021!

Pojďte se podívat, jak jsem letos investoval, co se děje s Rozbitým prasátkem nebo zda jsem dosáhl na svá předsevzetí, která jsem si před rokem stanovil.

Finanční report Rozbitého prasátka za rok 2021 je tady!

Finanční report za rok 2021

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

finanční report rok 2021

Život

Jestliže jste četli finanční report za první pololetí roku 2021, asi víte, že mě na jaře potkala velká osobní tragédie. Nechci se k ní vracet, takže pokud vás zajímá, co se stalo, přečtěte si předchozí článek.

Od té doby se toho v osobním životě příliš mnoho nezměnilo. Stále pobývám v Praze, stále si to nesmírně užívám a žiju si svůj život snů. Nesmírně mě baví práce, Rozbité prasátko i společenský život! Maličko trpí sport, ale nemůžu mít všechno.

S neustále rostoucím množstvím zodpovědností se mi však povážlivě ukrajuje volný čas. To ale určitě sami znáte, a je jedno, zda kvůli novým přírůstkům do rodiny či pracovnímu vytížení. Dospělý život není jen tak.

Neustálé balancování mezi prací, koníčky a osobním životem je nikdy nekončící výzvou. S tím ostatně souvisí i moje předsevzetí na příští kalendářní rok, kterou je lepší správa času.

Rozhodl jsem se, že do svého kalendáře budu cíleně plánovat dny či časové bloky, kdy se budu věnovat jen odpočinku či trávení času s nejbližšími. Bohužel si všímám, že rozhodnu-li se “o víkendu pracovat”, moje produktivita není příliš vysoká (na všechno mám dost času) a těžko se se mnou plánuje cokoliv jiného. Sypu si tedy popel na hlavu a jde o aspekt života, který chci rozhodně zlepšit.

Život není jen o práci a penězích a i na vztazích je potřeba pracovat. Udělat si na ně čas je prvním správným krokem.

Zaměstnání

Život sice není jen o práci, ale když svou práci milujete, není co řešit. Otevřeně přiznávám, že svou práci v současnosti zbožňuju. Rozhodně tomu tak v průběhu roku nebylo, protože jsem pracoval na neuvěřitelně stresujícím projektu, ale už jsem z nejhoršího venku a mohu se opět nadechnout.

Prací zde mám na mysli své zaměstnání. Pokud vám to někdy uniklo, pracuji pro německý (stále ještě) startup Processand, kde se věnujeme datové analytice a consultingu pro velké nadnárodní korporace. Začínám si všímat výhod, které mám jakožto druhý zaměstnanec ve firmě, která se za 4 roky rozrostla na téměř 40 lidí!

V letošním roce jsem se z Německa přesunul zpět do Prahy, přičemž mi zůstaly především finanční výhody v podobě prakticky ekvivalentní mzdy, jakou jsem měl v Německu, ale od prosince mi přibyly i nové zodpovědnosti. Zakládám totiž pro naší společnost novou pražskou pobočku!

Doslova si tak najímám vlastní tým lidí, vedu pohovory a rozhoduji o tom, kdo k nám bude přijat a kdo nikoliv. Díky této zkušenosti jsem konečně začal mít respekt před lidmi pracujícími v HR.

call to action rozbite prasatko

Vydělávejte víc peněz

Peněz není nikdy dost. Vyždímejte z práce co nejvíce a zhodnoťte efektivně svůj čas!

Budování týmu

Myslím si, že jsem byl při prvním pohovoru více nervózní než kandidát. Být na druhé straně stolu je přeci jen také velkou zodpovědností, protože musíte působit profesionálně a být schopni dostatečně dobře ohodnotit schopnosti kandidátů a rozhodnout, zda by byli dobrými přírůstky do týmu. 

Rozhodovat z pozice moci o osudu druhých je občas velmi nezáviděníhodné. Nehledě na to, že pohovor je vzájemným dialogem – kandidáti musí nadchnout vás, vy musíte nadchnout kandidáty.

Máme poměrně přísná vstupní kritéria a hned tříkolový přijímací proces, ale mohu s klidem na duši říct, že tento očistec za práci v naší společnosti rozhodně stojí!

Protože dobrých uchazečů není nikdy dost, tak kdybyste hledali práci datového analytika a chtěli mít super šéfa a kancelář v Karlíně, mrkněte na náš pracovní inzerát, případně rovnou na nabídku na jobs.cz.

Protože najímání lidí je super zkušenost, která je hodně platná i ve světě peněz, nahrál jsem už celou epizodu podcastu o to, jak se připravit na pracovní pohovor. A nezůstanu jen při tom! Příští rok v podcastu věnuji tématu zaměstnání mnohem více prostoru. Budu mluvit i o tom, jak si říct o vyšší plat, a již jsem nahrál rozhovor s Honzou Javorkem, který se soustředí na career switchers, tedy lidi, kteří usilují o práci v IT. Máte se na co těšit!

Investování je skvělé, ale usilovat o vyšší příjmy je úplně jiná hra a může vás to k finanční nezávislosti posunout mnohem rychleji.

Mining your business

Samotná náplň práce není jediným důvodem, proč mě tak baví to, co dělám. Se svým kolegou jsme v únoru roku 2021 spustili vlastní firemní podcast jménem Mining your business.

Podcast je velmi úzce zaměřen na vědní disciplínu “process mining”, na kterou se i my jako firma soustředíme, a tak zdaleka není pro každého posluchače. Kdo se ale ve světě firemních procesů pohybuje, určitě v naší show nějakou přidanou hodnotu najde.

Do podcastu se nám už podařilo přilákat některé z kapacit oboru včetně bývalého šéfa “process miningu” ve společnosti Siemens nebo čestného přednášejícího učitele z americké univerzity Stanford. Mít možnost si s takovými lidmi otevřeně popovídat o tématu, které mě fascinuje (a dává jídlo na stůl), rozhodně nepokládám za samozřejmost a beru to celé s velkou pokorou. A baví mě sledovat, co za dveře takový podcast dokáže otevřít.

Dokonce už jsme se s kolegou Patrickem dostali i do konkurenčního australského podcastu Process pioneers.

Před dvěma roky jsem neměl podcast ani jeden. Dnes nahrávám podcasty dva.

Rozbité prasátko

Co se děje pod pokličkou projektu Rozbitého prasátka?

Nepřestává mě udivovat, kam se celý projekt stihl dostat za svou relativně krátkou existenci (v únoru 2022 oslaví 3 roky od vzniku) a já vám tímto moc děkuji za podporu, kterou si od vás Rozbité prasátko za ty roky vysloužilo. Jen díky vám je Rozbité prasátko tam, kde je dnes! Díky!

Sociální sítě

Jednoznačně největší změnou v roce 2021 z pohledu Rozbitého prasátka byl můj myšlenkový kotoul v chápání a přístupu k sociálním sítím.

Sociální sítě jsem nikdy neměl v oblibě a snažil jsem se tam nikomu nic necpat. Jednoduše jsem v tom neviděl žádnou přidanou hodnotu. Všichni marketéři by mi za takovou ignoraci dali za uši a já bych jim dal zpětně jen za pravdu.

V září jsem si ale přečetl knihu Crushing it od Garyho Vaynerchuka, po jejímž přečtení jsem otočil svůj názor na sociální sítě o 180°.

Sociální sítě nyní vnímám jako první linii komunikace s vámi, fanoušky Rozbitého prasátka, kde s vámi mnohem bezprostředněji mohu sdílet své myšlenky, názory a obsah. A koneckonců je to i zdroj nového spektra potenciálních čtenářů či posluchačů. 

Zkrátka a dobře přišel čas na to, abych opustil svou zapšklou bublinu a do světa FB, Instagramu a Twitteru se s odvahou vydal. Jsem přesvědčen, že Rozbité prasátko může lidem na finanční cestě opravdu pomoci a čím více lidí o něm bude vědět, tím lépe!

Kdybyste mě tedy chtěli sledovat i na sociálních sítích, nyní můžete.

Najdete mě na Twitteru, který jsem si zvlášť oblíbil, Instagramu, Facebooku a LinkedInu. A protože sociální sítě nejsou jen tak a je s nimi velká spousta práce, neoficiálně se poohlížím po nějaké pomoci. Kdybyste se sociálními sítěmi tedy měli nějakou zkušenost, bavilo vás téma peněz a chtěli mi pomoci, napište mi na [email protected], zkusíme něco vymyslet!

Dva pracovní inzeráty v jednom článku, kdo by to byl řekl.

Šablona

Letos jsem také vydal první vlastní produkt, kterým byla excelovská šablona na správu osobních financí. Díky této šabloně se mně osobně daří efektivně a konzistentně budovat bohatství a mám vždy přehled o tom, kde co mám či jak moc se mi daří šetřit peníze!

Více detailů o šabloně najdete v tomto článku, samotnou šablonu si pak můžete zakoupit zde.

Těm z vás, kdo už si šablonu koupili, mockrát děkuji! Určitě by se mi hodila zpětná vazba, takže když mi napíšete, jak se vám šablona líbí, moc mi tím pomůžete.

buduj bohatství s rozbitým prasátkem

Kniha

Pomalu si začínám připadat jako George R. R. Martin, který neustále dokola slibuje, že už dokončí poslední knihu série Hry o trůny. Rozsahem ani kvalitou se samozřejmě Knize o trůny nemohu rovnat, ale posouváním deadlinu určitě ano.

V souvislosti s datem vydání tedy musím jen konstatovat, že na knize se pracuje. Trochu jsem podcenil celý proces tvorby knihy a nyní už vůbec nedokážu říct, kdy k vydání opravdu dojde.

Pokud jde o délku a obsah, jsem už v každém případě poměrně daleko. Kniha už je dlouhá skoro jako první Harry Potter. O kvalitě se raději nebudu rozepisovat.

Prosím o trpělivost, bude to stát za to! A pokud si to nechcete nechat ujít, přihlašte se k odběru novinek.

Výdělečnost Rozbitého prasátka

Stále opakuji, že výdělečnost Rozbitého prasátka je pro mě velmi důležitá. Co by to bylo za blog o penězích, kdyby si na sebe nedokázal ani vydělat. O tom, jak vydělávám peníze, si můžete přečíst zde.

A jak se projektu po finanční stránce daří? Nad očekávání dobře!

V roce 2020 jsem chtěl přesáhnout hranici 50.000 Kč, což se mi podařilo o téměř 25 % a rok jsem skončil na asi 70.000 Kč v čistých příjmech. Letos Rozbité prasátko letos vydělalo téměř čtyřnásobek oproti loňsku, tedy přes čtvrt milionu korun. To je mnohem více, než kolik mi vydělaly všechny investice za poslední 3 roky dohromady.

Těžko se mi tak vysoké číslo v hlavě zpracovává a opět mi vznikají otázky – kolik bych musel vydělávat, abych se projektu věnoval naplno? Uvidíme, zatím nikam nepospíchám!

S příjmy rostou i výdaje (stříhání podcastu, hosting, daňové poradenství a všemožné nástroje něco stojí), i tak jsem v průměru dosáhl na čistý příjem asi 17.000 Kč měsíčně.

To není špatné na vedlejší koníček, na kterém pracuji přes víkendy a po večerech, že?

Budovat vlastní osobní značku má smysl (nejen po finanční stránce) a opět jde o jedno z témat, na které si v budoucnu více posvítím jak na blogu tak v podcastu. Témat, která chci zpracovat, mám asi 140…

Předsevzetí pro rok 2021

Do roku 2021 jsem si vytyčil následující předsevzetí:

  1. Dostat spořicí míru nad 45 %.
  2. Být konzistentní v dosavadním finančním snažení
  3. Dosáhnout na 15.000 návštěvníků blogu za kalendářní měsíc
  4. Mít epizodu podcastu se 750 poslechy
  5. Vydat e-book o pasivním investování
  6. Rozšířit řady týmu Rozbitého prasátka
  7. Přečíst alespoň 20 knih

Jak se mi s jejich naplnění dařilo? Pocity jsou spíše smíšené. Všechny údaje jsou vztaženy k 19.12.2021.

Spořicí míra

Obrovský fail. Šetřit se mi letos prostě nedařilo a je jedno, jak to hodnotím.

Přesun do Prahy nebyl zadarmo, podpora partnerky v době, kdy si hledala práci, také měla velký vliv, no a mimo jiné jsem také přestal započítávat příjmy z Rozbitého prasátka do celkových osobních příjmů. I to se spořicí mírou zamává. A pak tu letos byly nějaké neplánované větší výdaje.

Koncem listopadu jsem za rok 2021 na spořicí míře asi 17 %, po prosinci to možná ještě drobně klesne, očekávám tedy spořicí míru ve výši asi 15 %. A to je hluboko pod mým vlastním doporučením (30 %) a ještě hlouběji pod mým cílem (45 %). V podstatě mě zachránily jen bonusy v zaměstnání.

Nepřipadá mi, že bych si nafukoval svůj životní styl, ale rozhodně se ani nikterak neomezuji. Zde je rozhodně na čem pracovat.

měsíční spořicí míra

Konzistence

Pokud jde o investiční konzistenci, nemám si moc co vytknout. S trvalými příkazy se nic nestalo, pravidelně přikupuji pasivní indexové ETF fondy a sleduji, jak se postupně zvyšuje celková hodnota portfolia. Více se o mých investicích dozvíte v kapitole “Investice”.

Sledovat, jak postupně roste bohatství, je nesmírně uspokojující a už mi moc nechybí k dosažení na metu 2 miliony korun.

15.000 návštěvníků

Další z cílů, na který jsem nedosáhl, byť se musím přiznat, že toto předsevzetí jsem v průběhu roku trochu přehodnotil. Návštěvnost blogu v roce 2021 spíše stagnovala a držela se na přibližně 10.000 návštěvnících za měsíc. K překonání hranice jsem nebyl příliš vzdálený v květnu, i tak mi tato meta asi o 900 návštěvníků utekla.

Jak už jsem psal, předsevzetí jsem v průběhu roku přehodnotil, jelikož se pro mě stalo mnohem důležitější pravidelné vydávání podcastu a mimo jiné i psaní slibované knihy. Měsíční počet poslechů podcastu navíc už dýchá na krk měsíčním návštěvám na blogu. A protože průměrná návštěvna na blogu trvá 3 minuty a poslech podcastu přes 40 minut, není co řešit.

počet návštěvníku na webu

Na psaní blogu už prostě nezbyly síly. Otevření další fronty na sociálních sítích pak moje snažení o pravidelné psaní definitivně pohřbilo.

750 poslechů

Rok 2021 byl rok podcastu! Prakticky každý měsíc byl lepší než ten předchozí a růst na popularitě mě strašně těší. Tvorba podcastu mě strašně baví a hrozně si užívám možnosti pozvat si experty na finanční témata, ať už jde o zakladatele Portu Radima Krejčího, autora Bitcoinového kanálu Jakuba Vejmolu alias Kicoma nebo kohokoliv dalšího. Od všech se mám co učit!

Podcastu se tedy daří a dokonce už nakoukl mezi top 15 business podcastů na Apple podcasts.

apple podcasts top 15

Metu 750 poslechů jsem překonal poměrně brzy a nyní atakuji hranici 2.000 poslechů zpravidla do 3 měsíců od vydání nové epizody.

Toto předsevzetí tedy skončilo jednoznačným úspěchem!

podcast počet posluchačů

E-book

Co ještě dodat k e-booku? Snad jen ujištění, že se na něm pracuje. Zde je ukázka aktuálního stavu:

kniha rozbité prasátko progress

Určitě se není za co stydět, ale sakra, už aby to bylo hotové! Bohužel, dle mého oblíbence Pata Flynna je napsání knihy jen pouhým začátkem.

Tým Rozbitého prasátka

Na Rozbité prasátko už zdaleka nejsem sám. Pomocnou ruku mi nabídla během léta moje partnerka Maria, která mi zpracovala redakční plán pro blog i podcast a pomáhala mi s publikováním článků.

Dva články na blogu navíc nejsou z mé hlavy, ale z hlavy Václava Pokorného. Ten v současnosti chystá i třetí článek na téma maximalizace návratnosti při investování.

No a do třetice tu máme střihače a editora podcastu Filipa Havča.

Kdybyste mi náhodou chtěli pomoci se sociálními sítěmi a především pak s Instagramem, tak mi napište!

20 knih

Cíl s počtem přečtených knih jsem s přehledem překonal. Dostal jsem se na rovných 26. Díky bohu za audioknihy. Při vaření či procházce Prahou není nic lepšího, než si pustit super knihu o seberozvoji, psychologii nebo investování. Je to sice na úkor podcastů, ale člověk nemůže mít všechno.

Zde je kompletní seznam knih, které jsem přečetl či poslechl v tomto roce:

Každá kniha mi dala něco jiného a žádná nebyla zbytečná. Čtení považuji za nejdůležitější dílek skládačky na mé finanční cestě.

Kdyby vás zajímalo, co za knihy zrovna čtu, můžete mě sledovat v aplikaci Goodreads.

goodreads Rozbité prasátko

Předsevzetí pro rok 2022

Abych řekl pravdu, nandal jsem si toho na rok 2021 víc než jsem dovedl sníst. Prakticky jsem splnil jen 4/7 cílů, kdybych přivřel oči tak možná 5/7. Když se nad tím ale tak zamýšlím, je pro mě asi mnohem důležitější, že mám správný směr cesty než to, jak a kdy se k jakému cíli dostanu.

Život i práce mě baví, tak se nebudu příliš stresovat tím, že nemohu dosáhnout na nějaké arbitrární číslo k určitému datu. I o tom jsem mimochodem povídal v novoroční epizodě podcastu.

A co mě čeká v roce 2022? Budu na sebe trochu mírnější. Chtěl bych spravit spořicí míru, ale nebude to pro mě kvantifikované a nejdůležitější předsevzetí.

1. Dokončit knihu

Tak teď vážně – v roce 2022 knihu MUSÍM dokončit. Už ji píšu přes rok.

2. Udělat z Rozbitého prasátka pojem

Druhý cíl je poměrně vágním přáním toho, posunout celý projekt zase o stupeň výš. Rád bych, aby se podcast ukotvil mezi nejlepšími business podcasty v Čechách. Smělý cíl, ale nevidím důvod, proč by Rozbité prasátko nemohlo být po boku Bitcoinového kanálu, podcastu Petra Máry, Teorie peněz či Ve vatě.

Možná se to podaří, možná nikoliv. Rozhodně o to ale budu usilovat! Před rokem měl podcast prvních 2.000 poslechů, dnes je to necelých 60.000. Jde to. A stále je kam růst.

3. Zlepšit time management

Pokud chci v tempu, v jakém pracuji nyní, pracovat i za 10 let, musím se trochu uklidnit. Nemyslím si, že zatím mám nějaký problém, ale workoholismus a vyhoření už postihli dost lidí přede mnou, takže obezřetnost je rozhodně na místě.

V roce 2022 si tedy chci do svého kalendáře cíleně plánovat víkendy bez jakékoliv práce, ale na druhou stranu i samotnou práci si chci chystat lépe. Než abych proplouval víkendem s myšlenkami, že se musím připravit na nahrávání nové epizody, tak si udělám blok dvou hodin na sobotní ráno, úkol splním a následně se budu moci bavit.

Zkrátka a dobře chci zlepšit svůj vlastní přístup k práci a volnému času, jinak se brzy zblázním.

Investice

A teď kapitola, kvůli které mnozí z vás čtou tento blog – investice! Abych řekl pravdu, prakticky nic se v mé strategii nezměnilo. Stále kráčím “nudnou” cestou pasivního investora. Cestou, která se zdá být zatraceně rentabilní. Dokonce už začínám pozorovat první náznaky síly složeného úročení.

Zde si opět dovolím vypíchnout důležitost samotných výdělků a zisků plynoucích z práce. Vydělávání peněz mě baví a jsem přesvědčen, že maximalizace výdělků především v nižším věku má mnohem větší dopad na vaše celkové bohatství než sebelepší investice.

V celkovém portfoliu mají největší složku kapitálové trhy, dále hotovost a P2P platformy. Hotovostní složka je nyní poměrně vysoká, což je dáno i tím, že momentálně nevybírám prostředky z “firemního” účtu Rozbitého prasátka. Také jsem člověkem, který má rád vyšší finanční rezervu.

Update 31.12.2021: A pak se také stalo k tomu, že jsem dostal k Vánocům jako dárek půl milionu korun od dědy, který prodal investiční nemovitost. Nejlepší na tom je, že se pro mě vůbec nic nezměnilo. 90 % investuji, 10 % si užiju.

portfolio složení excel

ETF fondy

Páteří mého portfolia tvoří stále indexové ETF fondy a nic se na tomto přístupu nezměnilo. Od mého pololetního finančního reportu se v portfoliu nic nestalo, pouze jsem stále přikupoval ty samé ETF fondy a spíše se jen přibližuji nějaké vlastní ideální alokaci svého portfolia.

Alokaci chci mít na několik dalších let především v akciové složce, která nyní zabírá asi 90 % mého portfolia. Zbylých 10 % je pak rozděleno do ETF kopírující výkonnost globálních dluhopisů, zlata a evropské REIT.

portfolio rozbité prasátko

Na sledování výkonnosti a složení portfolia využívám web justETF, jako brokera, kde jednotlivé ETF fondy nakupuji, používám DEGIRO.

Povzbuzující je vidět, že výkonnost portfolia je od konce roku 2019, kdy jsem si ETF fondy začal sám nakupovat, už +50 % a absolutní peněžní zhodnocení je v současnosti asi o 7.000 EUR. To vše při naprosto minimální práci a ročních poplatcích 0,21 %. Náklady na nákupy u brokera mám kolem 20 EUR ročně, jelikož přikupuji i fondy, které nejsou v seznamu “ETF zdarma”. Jde pro mě stále o zcela přijatelnou částku.

portfolio výkonnost

Jako doplněk poté považuji strategii “Udržitelná budoucnost” na platformě Portu.

P2P

Na P2P platformách jsem příliš aktivní nebyl. Stále držím pozici na platformě Mintos a významněji jsem navyšoval pouze investice u platformy Upvest.

Postupně stahuji veškeré peníze z platforem Zonky a německých Zinsland a Exporo.

Některé P2P portály budou mít asi navždy místo v mém portfoliu pro vyšší diverzifikaci, ale spíše jen v jednotkách procent.

Kryptoměny

Jako formu přípravy na rozhovor s Kicomem jsem si musel konečně koupit nějaký ten Bitcoin. Učinil jsem tak na platformě Coinbase Pro a nakoupil jsem Bitcoin v hodnotě asi 400 EUR.

Nadšenec se ze mě rozhodně stále nestal a považuji se spíše za kritika než zapáleného fanouška. Přesto, že v kryptoměny obecně nemám příliš velkou důvěru, musím i já ocenit jejich obrovskou atraktivitu a chápu, proč se těší tak velké oblibě.

A také si myslím, že je super, že kryptoměny přivedou k investování spoustu mladých lidí.

Jde ovšem o kolotoč, na který s vyššími finančními obnosy naskakovat nebudu. Zůstanu u 400 EUR? Asi ne. Budu do kryptoměn investovat víc než 5 % z celkových prostředků? Určitě ne.

A co dál?

Pokud jde o investice, doufám, že to hlavní mám vyřešené. Vím, jakým způsobem chci investovat na další roky a na této investiční strategii nehodlám příliš mnoho měnit. Vyhovuje mi nízké vynaložené úsilí a dlouhodobý výhled (desítky let) je stále dobrý.

Začátkem příštího kalendářního roku mi spadne do klína část nemovitosti. S ohledem na několik faktorů jako je současná vysoká tržní cena bytů, o něco nižší atraktivita lokality, špatná pronajatelnost (jde o větší byt) a rodinnou a pracovní situaci jsme v rodině dospěli k závěru, že se byt prodá.

Drtivá většina peněz opět poputuje do akciových ETF fondů. Investiční nemovitosti ještě na pár let odkládám.

Dokud mám čas a energii, budu se soustředit na práci a podnikání. Strategie se zatím osvědčila.

Shrnutí finanční situace

Mám se jako prase v žitě. Doslova.

Investice jedou tak nějak na volnoběh a nevyžadují příliš mnoho pozornosti. Bohatství postupně roste, byť možná ne tak závratným tempem, jakým by mohlo, kdybych žil hospodárnější život. Užívat si cestu je pro mě ale také důležité, takže rozhodně ničeho nelituji.

V pracovním životě jsem dosáhl na “nomádský” ideál, kdy prakticky vydělávám ekvivalent německého platu, ale utrácím ho v Čechách. A to ani nemluvím o autonomii a důvěře, kterou jsem si zvládl ve firmě vybudovat. Už teď se těším na českou pobočku!

No a Rozbité prasátko si žije vlastním uchrochtaným životem.

Je úžasné se podívat na report z roku 2019 a porovnat ho se současností. Jsem moc pyšný, že jsem zvládnul ujít takový kus cesty, ale rozhodně se zatím necítím, že jsem na jejím konci, naopak!

Těším se na zítřek!

Hodně štěstí i vám na vašich finančních a životních cestách a jsem vám obrovsky vděčný za vaší podporu, komentáře, interakci či kritickou zpětnou vazbu. I díky vám jsem dnes tam, kde jsem.

Pokud by vás cokoliv zajímalo, napište mi buďto na email [email protected] nebo do komentářů pod článkem. Vzhůru do roku 2022!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na X

Diskuze

Odběr
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Díky, je zajímavý sledovat ostatní na podobný cestě. Sám píšeš, že se máš jak prasátko v žitě a navíc tě baví práce. To je skvělý!

Co mě ale zaujalo, je německý plat a savings rate 17%. Jestli to dobře chápu, podporuješ (nebo jsi podporoval) partnerku, ale i tak mi to přijde hodně nízké číslo. Na srazu jsme se shodli na tom, že je snadnější zvyšovat příjem než snižovat výdaje, v tomhle případě bych řekl, že by se tam nějaké úspory vcelku snadno najít daly. Nechceš se někdy rozepsat o tom, na co jdou tvé výdaje?

Last edited 2 let před by Maaara

Opravdu cením tvé upřímnosti ohledně výdělku tohoto blogu. Člověk, který se v tomto nepohybuje, si neumí představit, v jakých číslech se to pohybuje. Na tento blog jsem narazil přes podcast na spotify a dost mi pomohl v orietaci např. danění etf atd. Přeji ti štěstí a úspěšný růst v tomto projektu.

PS: Je hostů zaplaceno za vystoupení v podcastu?

Ahoj, můžu se zeptat, proč investuješ zvlášť do Emerging markets a small caps? Proč jsi třeba nevolil iShares MSCI CORE EM IMI? Děkuji 😊

Na webu se vám nejspíše líbí...

Chcete ještě více
investičního
obsahu?

Odebírejte newsletter!

popup obrazek s penezi