Blog Rozbitého prasátka stále žije! Po dlouhé odmlce přicházím s novým blogovým článkem. A to není jediná novinka od Rozbitého prasátka. Pojďte si v novém článku přečíst, jak se Rozbitému prasátku i mně osobně v životě daří. Oblíbený finanční report za rok 2022 (s malým předstihem) je tady!
Finanční report za rok 2022
Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!
Peníze nejsou všechno
Nejdříve špatné zprávy. S ohledem na události v osobním životě byl rok 2021 tím nejtěžším, s čím jsem se zatím musel popasovat. Převážnou většinu roku 2022 jsem se vyrovnával s tím, co se stalo v předchozím roce. S velkou jistotou mohu říct, že jsem se nikdy v životě nedostal do větší krize. Během necelého roku jsem totiž přišel o dvě největší jistoty, které jsem v životě měl.
Pokud jste četli předchozí finanční reporty, tak už víte, že v květnu roku 2021 jsem přišel o maminku na následky spojené s onemocněním covidu. Šlo o tragickou událost, kterou nikomu nepřeju zažít. Jde však o životní realitu, kterou zkrátka všichni dříve nebo později musíme přijmout. Nikdo nežije věčně.
Odchodem maminky to bohužel neskončilo. O několik měsíců později se mi rozpadl vztah s dlouholetou partnerkou.
Rozchod mě obrovsky zasáhl a trvalo mi dlouhých 8 měsíců, než jsem se z něho vzpamatoval.
Během této doby jsem ztratil veškerý životní elán. Neměl jsem chuť do sportu, nebavilo mě čtení a už vůbec se mi nechtělo vytvářet jakýkoliv kreativní obsah pro Rozbité prasátko. Jsem docela překvapen, že jsem udržel produkci podcastu.
O svém hospodaření s penězi se nebudu ani rozepisovat. Spoření pro mě v těchto těžkých chvílích rozhodně nebylo prioritou.
Netřeba dodávat, že index mého životního štěstí, který si pravidelně zaznamenávám ve své excelovské šabloně, byl na absolutním dně. Bylo mi na nic.
No prostě bída.
Za posledních 10 měsíců:
— Rozbité prasátko (@RozbitePrasatko) January 27, 2022
- jsem přišel o mamku kvůli covidu
- mi ztroskotal po 6 letech vztah s partnerkou
- se ze mě stal korunový multimilionář
Vliv peněz na celkové štěstí? ŽÁDNÝ.
Naučte se s penězi žít, ale nežijte jenom pro peníze.
Sebereflexe
Osobní růst je mnohdy podmíněn složitou životní situací. Byť se mi těžko v tak nepříjemné životní fázi hledají jakákoliv pozitiva, k čemu by mi byly všechny ty stohy knih o osobním rozvoji, kdybych se z roku 2021 nepoučil.
Asi největším krokem, ke kterému jsem se odhodlal, bylo vyhledání odborné pomoci. Čtete správně, začal jsem chodit na psychoterapeutické poradenství, abych se z problémů mohl “vypovídat”.
Asi jako spousta dalších lidí, i já jsem se k terapii prvotně stavěl spíše nevěřícně a kriticky. Ačkoliv se psychické zdraví bere v součanosti mnohem vážněji, než tomu bylo ještě před několika lety, lidé navštěvující terapii jsou často neprávem nálepkováni všemožnými eufemistickými označeními. Osobně jsem také na prvních hodinách bojoval s předsudky a chvíli mi trvalo, než jsem se dokázal uvolnit a otevřít.
Poté však šlo o oči otevírající emoční jízdu, kterou doporučuji všem, kdo si procházíte složitým životním obdobím. Stojí to za to.
Psychické zdraví je stejně důležité jako to fyzické.
Aniž bych zacházel do detailů svého osobního života (jste tu přeci kvůli penězům), tak mohu říct, že mám stále na čem pracovat. A znovu zopakuji větu, kterou jsem psal i v posledním vydání finančního reportu:
Život není jen o práci a penězích a i na vztazích je potřeba pracovat.
Zde je také na místě poděkovat všem, kteří při mě v těchto těžkých chvílích stáli. Děkuji!
Je lepší brečet s penězi než bez nich
Pramalou útěchu mi přinášelo, že jsem na tom po finanční stránce byl lépe než kdy předtím. Nedařilo se mi sice prakticky nic šetřit, ale rozhodně jsem se nedostal do situace, kdy bych si sahal do finančních rezerv či nedej bože rozprodával investice.
Proč to zdůrazňuji?
Protože jsem si uvědomil, jak velký význam pro mě měly všechny ty roky, které této krizi předcházely. Roky, kdy jsem poctivě hospodařil, šetřil, investoval, vzdělával se a honil se za kariérou.
Vybudoval jsem si tak stabilní finanční situaci plnou přebytku, díky čemuž jsem si mohl dopřát luxusu se v těžké době soustředit jen na sebe.
Ustál jsem fakt, že jsem musel financovat bydlení jen z vlastní kapsy. Neměl jsem chuť vařit? Nevadí, restaurace a Wolt mě zachránily. Stojí terapie peníze? Co se dá dělat. Je libo změnit prostředí a odjet na několik týdnů do zahraničí? Cokoliv, jen aby mi bylo lépe.
Byly to chvíle, kdy jsem si uvědomil sílu peněz. Ty totiž posloužily jako prostředek pro změkčení dopadů krize. Samy o sobě štěstí v žádném případě nepřinesly, ale díky nim jsem nepropadl do spirály dalších problémů.
Není to trend, v kterém bych chtěl pokračovat, ale i tak jsem rád za to, že jsem se o sebe po materiální stránce dokázal postarat.
Práce
Jedním z úniků ze všedního života pro mě nebylo nic jiného než zaměstnání. Svojí práci mám opravdu rád a proto jsem ocenil, že jsem mohl vždy na několik hodin denně vypnout a soustředit se na úplně jiné problémy.
Tomu samozřejmě pomohl i fakt, že jsem v Praze založil českou pobočku naší německé společnosti Processand. Do té mimochodem stále hledáme kolegy na pozici datových vědců a analytiků, takže pokud byste uvažovali o kariéře se zaměřením na data, mrkněte na náš inzerát! Šikovných analytiků nikdy není dost!
Budování týmu je pro mě mimochodem obrovská škola. Už jsem se musel vyrovnat s odchodem zaměstnance nebo problémy a nespokojeností. V obou případech jde o věci, na které se lze jen těžko připravit a dokud se s nimi nepotýkáte, těžko zjistíte, jak na ně reagovat.
A tak na to jdu jako vždy – skrze chytrou literaturu. Z té bych mohl vypíchnout především dvě knihy, které jsem v nedávné době četl – Radikální otevřenost od Kim Scott a Jak z dobré firmy udělat skvělou od Jamese Collinse. Druhou z knih mi mimochodem v rozhovoru do podcastu doporučil Bróňa Sobotka!
Vydělávejte víc peněz
Peněz není nikdy dost. Vyždímejte z práce co nejvíce a zhodnoťte efektivně svůj čas!
Kariérní růst
Na konci roku 2021 jsem byl povýšen do pozice vedoucího týmu. Oficiálně tak nyní pracuji jako “Team Lead – Data Science”. Můj tým sice zatím čítá jen 3 kolegy, i tak je to skvělá zkušenost a obrovská dávka zodpovědnosti. Kariérní progres si obrovsky užívám, protože mě práce baví a mohu se i dále rozvíjet. A to ani nemluvím o vysokém finančním ohodnocení, kdy jsem už překročil šestimístnou měsíční mzdu.
Zaměstnání a role ve firmě je ale jen jedna část kariérního růstu.
Společně s kolegou Patrickem Bognerem tvoříme už skoro dva roky podcast Mining your business. To už nejspíše víte. Podcast již přesáhnul hranici 15 000 poslechů a 40 epizod. Nezní to jako příliš mnoho, ale v maličké komunitě process miningových nadšenců jde o neuvěřitelnou metu.
Za dobu existence podcastu se nám podařilo vyzpovídat zakladatele vědní disciplíny process miningu Wil van der Aalsta, CEO společnosti, kterou koupil Microsoft, Jamese Deninga, nebo některé z našich zákazníků z firem jako je Škoda či Enervie (a mnoho, mnoho dalších).
A to jsme to chtěli po 5 epizodách zabalit…
Podcast má na mou kariéru obrovský vliv.
Jsem za jeho produkci placen. Už jsem díky němu pro naší firmu přivedl skvělého zákazníka. Díky podcastu se mohu propojit prakticky s kýmkoliv z oboru. Podcast naší firmu umístil na mapu process miningu a vnímají to naši zákazníci, partneři, uchazeči o práci i konkurence. Byl jsem hostem ve dvou podcastech a v září mě čeká osobní přednáška na konferenci v Kodani. A v neposlední řadě už mi ve schránce přistálo pár nabídek s pracovními příležitostmi – nikoliv od headhunterů, ale od konkrétních lidí, které většinou znám.
Tomu říkám značka! Přesně o tom jsem se bavil s Petrem Schwankem v jedné z uplynulých epizod Rozbitého prasátka u mikrofonu.
Zkrátka a dobře si průchod kariérou nebývale užívám. Práce mě naplňuje, vím, že má smysl, a je skvěle finančně ohodnocená. Co víc si přát?
Zatímco před rokem jsem velmi vážně přemýšlel o tom, že bych se začal věnovat Rozbitému prasátku naplno, nyní si říkám, že bych byl blázen, kdybych z tak rozjetého vlaku vystoupil.
Jsem zvědavý, co dalšího mě na cestě čeká!
Rozbité prasátko
Rozbité prasátko trochu doplácí na mé úspěchy v zaměstnání. Já vím, fakt velký „problém“.
Jak už jsem psal v předchozích odstavcích, není to tak dávno, kdy se Rozbité prasátko mohlo stát mým jediným zdrojem příjmu. Jsem rád, že se tomu tak (zatím) nestalo.
Vytváření obsahu není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Jasně, vždycky můžete napsat článek o tom, proč je důležité mluvit o penězích, ale i k tomu potřebujete inspiraci. A mě inspirace na několik dlouhých měsíců zcela opustila.
Nyní jsem se dostal do stavu, kdy jsem za Rozbité prasátko strašně rád, ale trochu se mi snížilo dlouhodobé očekávání. A ještě výrazněji se mi snížila touha po generování zisků. Rozbité prasátko sice zatím nezažilo od roku 2019 měsíc, kdy by bylo ve ztrátě, jeho výdělečnost se ale tenčí a nákladů přibývá.
Když zkrátka svému projektu nevěnujete dostatečnou pozornost, pomalu upadá. Výdělky jsou silně podmíněné neustálou aktivitou, kterou jsem projektu v posledních měsících nebyl ochoten či schopen obětovat.
A to je v pohodě!
Naopak jsem si uvědomil, jak osvobozující je mít únik v podobě platformy, kde si můžete psát či povídat o čem chcete kdykoliv chcete. Takže zatímco loni jsem se oháněl skvělými čísly, letos, kdy pro mě výdělečnost projektu přestala mít takový význam, se mi obrovsky ulevilo.
Mohl jsem se díky tomu soustředit na jiné projekty a nelámal jsem si hlavu tím, že půl roku nevyjde žádný článek.
Průvodce pro pasivní investování od Rozbitého prasátka
Hlavním projektem, kterým jsem se letos zabýval, byla kniha Průvodce pro pasivní investování od Rozbitého prasátka.
A mám pro vás dobré zprávy!
Kniha je hotová!
Co víc dodat?
V současnosti se pracuje na sazbě, poté kniha projde už jen češtinářskou korekturou a jde ven do světa! Moje předsevzetí dokončit knihu v roce 2022 jsem tedy splnil.
Už aby to bylo. Vydání očekávejte někdy během podzimu. To znamená, že si budete moci nadělit krásný vánoční dáreček.
Určitě sledujte sociální sítě a odebírejte můj newsletter, pomalu začínám pracovat na kampani knihy. Brzy se tak dočkáte dalších novinek.
Podcast
Podcast Rozbitého prasátka bez ustání šlape jako hodinky a za těch desítek vydaných epizod už jste si mohli poslechnout rozhovory s lidmi jako jsou Dominik Stroukal, Jiří Rostecký či Janka Chudlíková!
S podcastem jsem navíc dosáhl na obrovský milník. Vydal jsem 50 epizod. Poslechněte si proto výroční epizodu, kde najdete sestřih toho nejlepšího, co v podcastu zaznělo.
Předsevzetí pro rok 2022
Daří se mi plnit předsevzetí pro tento rok?
1. Dokončit knihu
Dokončeno!
2. Udělat z Rozbitého prasátka pojem
Tento cíl má ke splnění hodně daleko. S chystanou knihou prostě na blog a podcast nezbývalo tolik času. Objevil jsem se v podcastu Srovnej.to, ale jinak veškeré metriky popularity blogu klesaly.
Uvidíme, co nového přinese vydání knihy.
3. Zlepšit time management
Na time managementu jsem rozhodně zapracoval. Dopřávám si rozhodně více volných víkendů než v předchozích letech. Nemám pocit, že bych byl z práce nervózní či vyčerpaný, dělám si spoustu času na kamarády a blízké, věnuju se i sám sobě. Nejde o metriku, která by se dala jakkoliv měřit, ale osobně jsem rozhodně spokojený!
Můj Google kalendář sice nabývá všech barev duhy a těžko se v něm hledá místo, ale snažím se cíleně plánovat opravdu všechno a všechny.
Investice
Jde se na peníze!
Po mentální stránce byl tento rok obrovsky těžký, po finanční to zatím je celkem jízda. A to neříkám jen proto, že jsem se jako investor poprvé dočkal medvědích trhů, které stáhly mé portfolio do červených čísel.
Tak už i mé portfolio je s ohledem na peněžně vážený výnos v záporu.
— Rozbité prasátko (@RozbitePrasatko) June 14, 2022
Prodej bytu
V rámci dědictví jsem prodal byt po mamince. Pohrával jsem si s myšlenkou pronájmu, ale s ohledem na několik faktorů (časové důvody, nepříliš vhodná lokalita, velikost bytu, vysoká cena nemovitostí, rodinné preference) jsme se nakonec společně se sestrou rozhodli, že bude nejlepší, když se bytu zbavíme.
I dnes bych se rozhodl stejně.
Šlo o klasický byt v paneláku v mém rodném městě Žatci. Opět jsem si uvědomil, jak drahými se nemovitosti staly, jelikož prodejní cena se vyšplhala takřka ke 3 milionům korun.
Měli jsme štěstí, protože jsme byt prodali těsně před zvýšením úrokových sazeb hypoték, takže hledání kupce nebylo příliš složité. Z časových důvodů a neznalosti realitního trhu jsme prodej zprostředkovali přes realitního makléře. Pochopitelně za poplatek, ale obrovsky mi vyhovovalo, že jsem jen předal klíče a o nic se nemusel po celou dobu starat.
V únoru jsem se tak dostal k velmi vysoké finanční částce, která téměř zdvojnásobila mé dosavadní úspory.
Dollar cost averaging v praxi
Pokud máte větší sumu peněz, v drtivé většině případů uděláte lépe, když je jednorázově investujete. Byť statisticky toto doporučení dává smysl, já se rozhodl pro postupné rozpouštění peněz v kapitálových trzích.
Proč? Ze dvou důvodů!
- Nikdy jsem neinvestoval tak vysoké částky. Bylo mi proto trochu úzko při myšlence, že najednou investuji více než milion korun.
- Na trhy se vloudila nejistota. Začínala nastupovat inflace a v té době byla už za dveřmi válka na Ukrajině.
Zkrátka a dobře jsem se navzdory vlastním doporučením rozhodl peníze rozpustit na trzích postupně. Investoval jsem v pravidelných měsíčních intervalech vždy částku okolo 150 000 Kč a kupoval to, co kupuji vždy – indexové ETF fondy.
Opět jsem měl štěstí! Od února až prakticky do června, kdy jsem metodu dollar cost averaging aplikoval, trhy klesaly. Já jsem tak vždy přikupoval za nižší ceny, což mi udělalo velkou radost! Z dlouhodobého měřítka to samozřejmě až zas tak velký vliv hrát nebude, i přesto jsem se usmíval.
Dobře jsem načasoval svůj vstup na trh. Kdo by to byl řekl. Je ze mě teď investiční guru?
Stále držím poměrně vysokou hotovost, protože si pohrávám s myšlenkou několikaměsíčního sabatiklu během roku 2023. Z toho důvodu bych chtěl mít dostatečně vysoký finanční polštář, jelikož nechci přelévat peníze mezi investicemi a hotovostí sem a tam.
ETF fondy
V mé investiční strategii se v turbulentním roce 2022 nic nezměnilo. Drtivá většina prostředků odpočívá zainvestovaná v ETF fondech u brokera DEGIRO. Největší zastoupení má ETF fond iShares Core MSCI World, následovaný iShares MSCI EM a iShares Edge MSCI World Momentum Factor.
Budu upřímný, hodně jsem se v loňském roce nechal ovlivnit dvěma knihami – The Behavioral Investor od Daniela Crosbyho a The Psychology of Money od Morgana Housela. Z obou knih vychází, jak zajímavou strategií je dlouhodobá expozice na akcie malých společností (small cap), hodnotové investování (value), či momentové investování.
Zkrátka jsem v menším poměru přidal do portfolia ETF Small Cap Value EU a US (asi 5 %) a již zmíněné iShares Edge MSCI World Momentum Factor (asi 10 %). Jde o typy indexových fondů, které by na dlouhých horizontech mohly přinést o něco vyšší zhodnocení, než jakým je průměr trhu. Samozřejmě tím podstupuji vyšší riziko, které jsem ale ochotný a připravený nést.
Zbytek expozice (asi 5 %) jsou dluhopisy, zlato a REIT fondy.
Volatilita mi v současnosti nevadí a zároveň nechci nic prodávat, takže si dluhopisy i zlato v portfoliu ponechávám, ale nijak nenavyšuji. Soustředím se především na nakupování akciových ETF fondů.
A výkonnost? Po propadech ze začátku roku se portfolio už téměř vzpamatovalo.
Výkonnost portfolia od vzniku nevypadá vůbec zle.
Jako doplněk poté stále používám strategii “Udržitelná budoucnost” na platformě Portu.
P2P
U P2P platforem se také nic nezměnilo. Příliš jim nevěřím, což je umocněno vysokou mírou defaultů u vydavatelů půjček v zemích jako je Ukrajina nebo Rusko. Osud těchto zemí zatím nikdo nezná, zatímco portfolio u platformy Mintos trpí. Pokud bych odečetl prostředky, které se momentálně “vymáhají” či “refinancují”, jsem na platformě prakticky na nule, spíše v záporu. Zklamání, ale rozhodně ne překvapení.
Stále jsem aktivní na platformě Upvest, nicméně budu s očekáváním sledovat, co se bude dít po akvizici této společnosti Komerční bankou.
Současná doba rozhodně P2P platformám příliš nepřeje.
Kryptoměny
Ani můj vztah ke kryptoměnám se nijak nezměnil. Něco málo jsem v době výprodejů přikoupil (pouze bitcoin), ale stále jde o zanedbatelné částky ve srovnání s mými ostatními investicemi.
Shrnutí finanční situace
Nejlepší obranou je útok. I tak bych mohl shrnout svou finanční situaci za rok 2022. Moje obrana je děravá jako řešeto, útok v podobě dobře nastartované kariéry a vysokých výdělků na pokrytí hrubek zatím ale postačí.
To ale není dobrou a udržitelnou strategií, že?
I přes vysoké příjmy se mi nedařilo příliš šetřit, což je neustále se opakující trend, který hodlám změnit. Na druhou stranu žiju přesně takový život, jakým jsem si vysnil, což je pozitivní. Měl bych být ale rozhodně opatrnější. Už ani nevím, kdy jsem naposledy revidoval svůj rozpočet (spořicí míru si stále vedu).
Díky bohu za automatizaci, která mě alespoň trochu drží ve snesitelných mezích.
Blog mi slouží skoro jako deník. Je úžasné se ohlédnout za předchozími lety a vžít se do kůže Prasátka Jakuba z roku 2019. Až jsem z toho naměkko. Můj životní příběh zaznamenaný na těchto řádcích četla koneckonců i má terapeutka.
Co bude dál? To se teprve uvidí. Jsem zvědavý, co za změnu přinese vydaná knížka. No a rozhodně nechci ustrnout na vavřínech a neustále posouvat vlastní kariéru. Naše firma má stále kam růst!
Užívejte léta a brzy se můžete těšit na nové články na blogu! No a to, že podcast vychází pravidelně každé dva týdny, to už samozřejmě víte.
Pokud by vás cokoliv zajímalo, napište mi buďto na email [email protected] nebo do komentářů pod článkem.
A nezapomeňte Rozbité prasátko sledovat na Twitteru, Instagramu či Facebooku.
Díky za čtení a ať se daří!
Pokračujte ve čtení!
Finanční report Rozbitého prasátka za rok 2021
Blogu se v roce 2021 dostávalo neprávem velmi málo pozornosti. Pravděpodobně už narážím na kapacitu vlastních časových možností. Co by to bylo ale za konzistenci, kdybych vás ošidil o pravidelný finanční report, tentokrát vydání za
Ak sa pohravas s faktorovym investovanim, davam do pozornosti ticker JPGL a pripadne aj EVML ci FLXE 🙂
*EMVL
Díky za tipy! Asi zatím zůstanu u malé expozice na momentové All World ETF a pak Small cap value. Už tak to mé portfolio obsahuje víc ETF fondů, než kolik sám doporučuju 😀
Vím, že se jedná o starší článek, ale aktuálně řeším obdobný případ s nečekaným příjmem do mých úspor. Plánuji si něco nechat na spořícím účtu, kdyby cokoliv. Zbytek bych rád investoval, mám však obavy ze špatného načasování. Jde o řádově statisíce. Jak se na Váš krok díváte s odstupem času?
Aktuálně pasivně investuji cestou DCA. Řeším tedy, jak efektivně investovat nečekaný příjem, případně i na konci roku bonus od zaměstnavatele. Děkuji za případné rady a zkušenosti. 🙂
PS. Moje portfólio by se tak dostalo do hodnoty přes milion, má smysl nějaké diverzifikace u více brokerů?
Ad I. investování jednorázově vs. postupně – mám o tom zde samostatný článek: https://rozbiteprasatko.cz/dollar-cost-averaging/
Asi nejlepší pro dobrý pocit je to do trhů vkládat postupně, ale zase nemá cenu to natahovat. Já to rozpustil během asi 4-6 měsíců.
Ad II. Diverzifikace brokerů – každý máme nastavený vnímání rizika trochu jinak. Smůla je, že kdybyste investoval přes různé brokery, tak zde máte tak 5-6 dobrých možností, které pak vyčerpáte. Já osobně mám brokera + Portu. Za necelé dva týdny bude vycházet epizoda s Petrem Žabžou na téma bezpečnost brokerů, tak třeba Vám to s rozhodováním pomůže. 🙂
Ať se daří!