10 tipů jak napsat knihu

Má kniha ještě ani pořádně nevyšla, ale já už jdu dávat rady k tomu, jak napsat knihu. Chtěli byste taktéž něčím obohatit knižní scénu? Tak si přečtěte těchto 10 tipů jak napsat knihu!

Budu psát spíše o populárně naučných knihách. O beletrii toho opravdu moc nevím, ačkoliv některé z tipů byste určitě mohli vztáhnout na jakékoliv literární dílo.

Jak napsat knihu

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

10 tipů jak napsat knihu

Psaní knihy je dlouhý proces

Obrňte se trpělivostí a připravte se na velmi dlouhý proces. Psaní knihy je jednou z největších výzev, které jsem dosud v životě čelil. Je to rozhodně na úrovni trnitým průchodem studia či několikaletého úsilé zavrženého úspěšným “dunkem” v mém milovaném basketbalu.

Jde ale o obrovsky uspokojující pocit. Pracovat na něčem dlouhé měsíce a roky a na konci držet v rukách krásnou knihu s vlastním jménem na obálce?

Ano, prosím!

Proces tvorby knihy není ani zdaleka tak přímočarý, jak si někteří lidé mohou myslet. Nestačí jen “mít nápad”. Nedokázal bych ani spočítat, kolik lidí skončilo své sny u toho, že “měli nápad”.

Tudy cesta bohužel nevede.

Kudy vede? To si můžete přečíst z mého seznamu 10 tipů jak napsat (populárně naučnou) knihu!

prasátko mockup

1. Milujte téma, o kterém píšete

Psaní vám sežere neuvěřitelné množství času. Připravte se na mnohé víkendy, kdy budete muset odmítnout výlety s přáteli či rodinou, protože na vás čeká rozepsaný rukopis, kterému musíte obětovat nezbytné množství času.

Kniha se sama nenapíše.

Jestliže se vzdáváte na první pohled mnohem příjemnějších kratochvil, mělo by to stát za to. Téma, které se rozhodnete zpracovávat formou knihy, by mělo být něčím, z čeho vám plesá srdce radostí. V žádném případě by vám nemělo připadat, že si něco odříkáte.

Téma, o kterém píšete, byste měli milovat.

Samozřejmě byste měli tématu i trochu rozumět. Řadím se nicméně mezi zastánce, kteří si myslí, že pokud něco dostatečně zbožňujete, nemusíte nutně začínat jako experti, abyste s vašimi myšlenkami mohli ven do světa.

Zpracováváte-li na téma knihu, experty se stanete chtě nechtě. To samozřejmě neznamená, že se nenajdou lidé, kteří o tématu vědí víc.

Vášeň pro téma je ale extrémně důležitou ingrediencí pro psaní jakékoliv knihy.

2. Každá zkušenost se počítá

Nemyslete si, že napíšete knihu, aniž byste předtím nikdy nic kloudného nenapsali. Jestliže máte problém napsat 4 souvislé strany textu, myslíte si, že zvládnete knihu?

Myslím si, že než si troufnete na knihu, měli byste se “vypsat”. Moje první články byly naprosto tragické, ale bez prvního článku by nebyl tento, natož pak kniha.

Mít zkušenost s psaním je tedy nezbytně důležitým předpokladem.

Zjistíte, zda vás psaní a samotné téma baví, naučíte se přenášet myšlenky na papír a mimo jiné určitě dostanete nějaké podnětné připomínky od lidí, kteří si vaši tvorbu přečtou. Ostatně, mít vybudované nějaké publikum také není od věci, protože z čtenářů vašich blogů se s trochou štěstí stanou skalní fanoušci a budoucí majitelé vašich knih.

Nemusí jít nutně o psaní blogu (ačkoliv to je skvělý začátek), ale mohou to být i novinové články či publikace v odborných časopisech.

Vím, že tomu neuvěříte, ale mě baví si testovat “schopnost psát” i na sociálních sítích a to především na Twitteru, kde jste omezení délkou textu.

3. Jasný plán

Plán > odhodlání

Nedávno jsem četl super knihu s názvem “Willpower doesn’t work”, což by bylo možné přeložit volně do češtiny jako “Odhodlání je k ničemu”. Z ní vychází, že odhodlání je jen zástěrka pro lidi, kteří ještě neví, co chtějí.

Abyste uspěli, musíte:

  1. Vědět, co opravdu chcete
  2. Zavázat se, že pro to uděláte maximum
  3. Vytvořit si podmínky, které vám s dosažením cíle pomohou

Zkrácenou verzi hlavních myšlenek knihy najdete zde.

V investování je to úplně stejné. Jak chcete dosáhnout na své vysněné cíle, když nevíte, o co vůbec jde nebo jak na ně chcete dosáhnout? Ve své knize o těchto problémech ostatně detailně mluvím.

I já jsem měl při psaní okamžiky, kdy jsem rukopis neotevřel i několik měsíců v kuse. Procházel jsem si natolik těžkým životním obdobím, že jsem zkrátka zcela postrádal jakýkoliv elán či inspiraci. Žádné odhodlání na světě mi v ten okamžik nepomohlo.

Co pomohlo?

Odpověděl jsem si znovu na otázky, proč knihu píšu a proč je pro mě tak důležitá.

A pak už to šlo zase samo.

call to action rozbite prasatko

Vydělávejte víc peněz

Peněz není nikdy dost. Vyždímejte z práce co nejvíce a zhodnoťte efektivně svůj čas!

4. Proč by lidé měli vaši knihu číst?

Nejen, že si musíte odpovědět na otázku, proč knihu píšete vy samotní, ale musíte znát odpověď i na to, proč by knihu měl číst kdokoliv další!

  • Proč by si kdokoliv měl koupit knihu Průvodce pro pasivní investování?
  • Co si z knihy odnese?
  • Co z knihy dělá jedinečný počin hodný přečtení?
  • Jak se kniha odlišuje od konkurence?
  • Kdybych byl já v situaci čtenářů, pomohla by mi kniha s něčím? Pokud ano, s čím?

Na tyto otázky byste měli znát odpověď ještě předtím, než napíšete první větu.

Mimo jiné vám to pomůže s dalším tipem jak napsat knihu.

otevřený mockup kniha průvodce etf

5. Každý nápad se počítá

Další tip jak napsat knihu se týká nápadů. Nápady vám mimo jiné zprostředkují i otázky, které jsem definoval v předchozím bodě.

Asi nechcete, aby se vám stalo, že u strany 30 vyčerpáte svou studnici nápadů. 30 stran by vydalo tak na nějaký ebook, vy ale chcete udělat díru do světa s pořádnou knihou! V ideálním případě obsah na závěr zkracujete.

Kde dále brát nápady na to, co do knihy budete chtít jednou otisknout?

  1. Schraňujte si všechny podněty, na které narazíte – články, knihy, poznámky, tweety, podcasty či jen myšlenky své čí jiných inspirativních lidí v oboru, v kterém chcete svou práci publikovat.
  2. Využijte ve svůj prospěch veřejné diskuze. Ptají se lidé neustále na tu samou otázku? Je slušná šance, že nebudou jediní, kdo tápou. Pokud otázky souvisejí s vaším dílem, měli by v něm lidé najít odpovědi. Mně například hodně pomohla skupina Finanční nezávislosti na Facebooku.
  3. Komunita může hrát velkou roli. Já díky připomínkám prvních “čestných” čtenářů knihy dostal tolik potřebnou zpětnou vazbu a trefné poznámky, někdy dokonce vypíchnuté chyby. Není nad názor odborníka či jiného nadšence.
  4. Ptejte se! Osobně jsem využil svůj newsletter, ve kterém jsem dal odběratelům možnost se mě zeptat na jakoukoliv otázku. Některé jsem následně zapracoval do knihy!

Zkrátka a dobře, založte si systém, kdy máte všechny nápady na jednom místě. Je jedno, zda používáte nástroje jako Evernote, obyčejné Google poznámky či jen máte doma nástěnku s připínáčky, hlavní je mít systém, aby vám nic neuniklo.

Já přicházel s nejlepšími nápady kdykoliv jsem řídil, tak jsem si začal dělat zvukové nahrávky nebo vždy zastavil na odpočívadle a vše si poctivě zaznamenal do telefonu.

6. Nemusíte začínat od začátku

Myslíte si, že musíte psát knihu chronologicky?

Tak to jste na omylu!

Osobně jsem knihu psal podle nálady. Někdy jsem chtěl psát o psychologii investování, jindy zase o dollar cost averaging problematice. A někdy jsem prostě musel psát o tom, jak fungují ETF fondy.

Je fajn, když v knize máte nějaké ústřední téma, které se proplétá textem. Neznamená to, že ale musíte vše psát tak, jak to bude konzumovat jednoho dne čtenář.

Mně se dokonce stalo, že jsem v korekční fázi některé odstavce či celé kapitoly přesouval z jedné sekce do druhé podle toho, kde dávaly větší smysl.

Negativním vedlejším efektem nahodilého psaní je to, že se občas (v mém případě velmi často) budete opakovat. To se dá ale vždycky spravit!

7. Perfekcionisum nikam nevede

Dalším tipem k psaní knihy je, že byste na knihu neměli hledět jako na veledílo, kde se netoleruje chyba. Chyb v knize nasekáte víc, než byste si dokázali připustit. A že půjde o chyby všeho druhu!

A to je v pohodě. Je to proces postupného vylepšování.

Hleďte na své dílo jako na hrubý a nevzhledný krystal, který neustálým opracováváním a obrušováním postupně vylepšujete, čímž ho přibližujete závěrečné podobě diamantu.

Je úplně jedno, jak kniha vypadá ve fázi rukopisu, hlavní je, že se vše bude postupně zlepšovat.

spisovatel knihy

8. Míň je víc

Největším problémem, s kterým jsem se potýkal, bylo to, že jsem toho někdy chtěl napsat až příliš mnoho. A v knize, která má zachytit už tak dost komplexní téma, prostě na detaily nebyl prostor.

Dokonce se mi stalo, že jsem v určitých okamžicích vzal téma, které jsem nedovedl detailně vysvětlit v knize, a napsal jsem o něm samostatný článek. Tak například články pravidlo 4 procent či dollar cost averaging jsou oba vedlejším produktem mého nadbytečného a rozsáhlého psaní.

Ale vůbec to nevadí.

Ideální je, když vysvětlíte v knize hlavní principy a čtenáře do problematiky náležitě uvedete. Není také od věci je odkázat na literaturu, zdroje či jinou tvorbu, kde se o jednotlivých částech dozví více.

V opačném případě hrozí, že se ztratíte v detailech. 

A to by byla škoda. Kniha musí být snesitelně dlouhá.

9. V jednoduchosti je krása

Chcete napsat populárně naučnou knihu? Tak se zaměřte především na slovo “populárně”, nikoliv “naučná”.

Jestliže knize nikdo nebude rozumět, nikdo si jí nepřečte a tudíž skrz své dílo nikoho nic nenaučíte.

Knížka musí být srozumitelná i pro čtenáře, kteří do problematiky nejsou zasvěcení. Musíte je držet za ruku a předpokládat, že jsou s vašimi myšlenkami konfrontováni poprvé.

Detailní rozbory si nechte na blogové články či odborné publikace.

10. Psaním to nekončí

Ať zvednou ruce ti z vás, kdo si myslí, že tvorba knihy končí dopsáním rukopisu!

Po dopsání knihy jsem se zděsil, kolik dalších povinností mě čeká. A to jsem spolupracoval s nakladatelstvím.

Každý podnikatel to zná – pokud si něco neuděláte, prostě to není. Psaní knihy je podnikání velmi podobné, protože kromě “core businessu” musíte dělat účetnictví, marketing atd.

Při psaní knihy musíte počítat se spoluprací a komunikací s nakladatelstvím, grafiky či redaktory provádějící korektury. Budete řešit a připomínkovat grafickou stránku knihy, která je založená na vašich představách, které také musíte formulovat.

Musíte věnovat dostatek času marketingu a vydání knihy neustále vytrubovat do světa, aby si ji zakoupilo co nejvíce lidí. S prodejem je spojená distribuce (prodáváte-li si knihu i po vlastní ose) a následná fakturace či řešení stížností. A s tím samozřejmě souvisí i byrokracie.

Rozhodně toho není málo.

Nemyslete si, že dopsáním poslední věty vám skončí veškerá práce.

Na druhou stranu – prodávat vlastní knihu, na kterou jste pyšní a dali do ní všechno, to nezní jako práce, ne?

kniha hlavní stránka investice

Kniha od Rozbitého prasátka

Naučte se pasivně investovat.

Jak napsat knihu?

Podívejte se na mě. Zatím sám nevím, zda má nová kniha bude mít komerční úspěch, a už vám radím, jak i vy můžete napsat knihu vlastní.

Je možné, že kniha úspěch mít jednoduše nebude, ale udělám všechno, co je v mých silách, aby se jí dařilo. Už do ní šlo dost práce, nyní se na to nesmím vykašlat!

Publikace vlastní knihy je nádherným, ale v každém případě extrémně náročným procesem.

Ve chvíli, kdy vlastní tištěnou knihu ale držíte ve svých rukách, uznáte, že to stálo za to!

A jaké tipy při psaní knihy byste dali vy? Napsali jste knihu? Podělte se v komentářích nebo na [email protected]!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na X

Diskuze

Odběr
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Na webu se vám nejspíše líbí...

Chcete ještě více
investičního
obsahu?

Odebírejte newsletter!

popup obrazek s penezi