Finanční report Rozbitého prasátka za rok 2024

Rok velkých změn. I tak by se dal nazvat rok 2024, během kterého se toho v mém osobním i pracovním životě změnilo opravdu hodně. Nebudu to natahovat, jdeme na to. Finanční report Rozbitého prasátka za rok 2024 je tu!

Finanční report 2024

Investování je rizikové a může vést ke ztrátě kapitálu. Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

finanční report

Očekávání a realita Rozbitého prasátka

V květnu jsem se naplno pustil do projektu Rozbitého prasátka. Od té doby uplynulo 8 měsíců a je tedy čas na první rekapitulaci.

Měl jsem od přechodu obrovské očekávání a velké ambice. V mé hlavě jsem si představoval exponenciální růst a “overnight success”. Realita byla ve skutečnosti trochu odlišná.

Myslel jsem si, že můj YouTube kanál začne z ničeho nic sledovat 5x více lidí než do té doby. Očekával jsem, že budu mít do konce léta stovky předplatitelů na svém herohero kanálu. To všechno bylo pochopitelně dost naivní a úplně mimo.

Kvůli vysokým očekáváním jsem tak teď trochu zklamaný, ačkoliv k tomu fakticky nemám žádný důvod. To je asi ten ctižádostivý a vždy nespokojený Jakub uvnitř mě. Je to super hnací síla, to zase jo!

Uvědomuji si, že je v pohodě mít vysoké ambice, ale nerealistická očekávání mohou být v určitý okamžik kontraproduktivní.

Trochu se tak snažím vrátit nohama na zem a podívat se na uplynulé měsíce realisticky. Některé věci se docela povedly, a ačkoliv nešlo o růst exponenciální, stále šlo o růst. Někde nás čeká stále dost práce.

  • Projekt je v černých číslech a čisté výnosy jsou dvojnásobné oproti předchozímu roku.
  • Vyprodukovali jsme za 8 měsíců víc obsahu než za předchozí rok a půl dohromady.
  • Povedl se nám přechod z audio-first obsahu na video-first obsah.
  • Rozbité prasátko se etablovalo na YouTube.
  • Web má 3x větší návštěvnost než před 6 měsíci.
  • Práce mě stále neuvěřitelně naplňuje.
  • Přítomnost na sociálních sítích je stále nejistá.

Pojďme si to teď trochu rozebrat.

Profitabilita projektu

Dokud bylo Rozbité prasátko vedlejším projektem, na profitabilitu jsem příliš hledět nemusel. Naštěstí jsem vydělával dost v zaměstnání, takže jsem si mohl dovolit do projektu dávat víc než jsem si z něj bral.

To se letos samozřejmě změnilo, protože i já potřebuju z něčeho hradit své životní výdaje. Profitabilita a předvídatelnost příjmů pro mě tedy byly naprosto zásadní.

Mám radost, že v tomhle ohledu se mi relativně daří. Výdaje letos i přes počáteční velké investice do nahrávacího studia zůstanou srovnatelné s výdaji z minulého roku. Příjmy se za rok 2024 zvýšily o asi 20 %. Velká část příjmů navíc byla předvídatelná na základě spoluprací a čím dál tím větší předplatitelské základny.

Pokud bych se podíval na příjmy očištěné o výdaje, tak se za rok 2024 dostávám s Rozbitým prasátkem přibližně na mediánovou českou mzdu (před uhrazením zdravotního a sociálního pojištění), tedy asi 40 000 Kč v čistých příjmech měsíčně.

Není to vůbec špatné, ale přiznávám, že mám větší ambice a tudíž je s příjmy stále kam růst.

Poznámka Rozbitého prasátka: V článku si nejspíše všimnete, že čím dál častěji mluvím v kontextu projektu o “nás” a o tom, na co jsme “my” dosáhli. Čtete správně. Za projektem nestojím už jen já, nýbrž skvělý tým lidí, kteří ho pomáhají posouvat společnými silami kupředu.

Víc, víc, víc

Letos jsme si s týmem rozhodně moc neodpočinuli. Od poloviny roku a tedy od posledního finančního reportu přibylo na webu 36 nových či aktualizovaných článků.

Kromě toho jsme vydali i 30 videí, z nichž asi polovina vyšla i jako podcast.

Pro předplatitele na herohero jsme pak vydali 24 bonusových videí Investičního týdeníku. Malou ukázku z července naleznete zde:

To je HODNĚ obsahu!

Popravdě si nejsem jistý, jestli je takto vysoká produkce udržitelná. V žádném případě nechci slevovat na kvalitě sdělení a zpracování na úkor kvantity. Ale měli jsme spoustu nápadů, které jsme chtěli vyzkoušet a otestovat. Něco fungovalo, něco nikoliv.

Nic z toho bych každopádně nemohl udělat, kdybych na projekt neměl tolik času jako mám nyní. Práce všech členů týmu Rozbitého prasátka do toho šlo opravdu spoustu.

Můj největší úkol pro rok 2025 je najít nějaký “sweet spot”, tedy vyvážit úsilí, které do obsahu dáváme v kombinaci s tím, který typ obsahu má největší zásah. Obávám se, že trávíme až příliš času produkcí obsahu, a příliš málo času s jeho následným marketingem.

Také to vypadá tak, že investiční cestopisy tím ideálním videem s ohledem na produkční náročnost určitě nebudou.

Video killed the radio star

Trvalo mi to 6 let, ale pochopil jsem, že video je budoucnost Rozbitého prasátka.

Miluju psaní. To je asi evidentní, protože si stále ponechávám blog a píšu i tento finanční report. Moje ignorování video obsahu mě už ale stála hodně. Letos jsme to změnili a video se stalo naším prioritizovaným komunikačním kanálem.

Je takřka nemožné napsat článek, který by během 48 hodin získal 10 000 shlédnutí. Článek, do kterého jsem vložil desítky hodin práce s názvem Indexová bublina, zaznamenal od vydání (je to asi 2 týdny) “jen” 2 500 shlédnutí. Není to málo, ale je to nesrovnatelné s dosahem YouTube videí. 2 500 zhlédnutí je v našich aktuálních měřítkách pro video obsah zklamáním.

Náš extrémně úspěšný článek o srovnání DIPů (autorem je Mario Ulivelli) měl od svého vzniku v půlce listopadu 10 000 zhlédnutí, ale jde jen o “outliera”.

S videem je možné mít mnohem větší zásah za výrazně kratší dobu. I proto pro nás bude video hrát v příštím roce prim.

Na psaný text ale nezanevřeme!

Učíme se YouTube

Video sice hraje prim, ale rozhodně to není nic jednoduchého. Paradoxně asi nejúspěšnější video letošního roku (z hlediska počtu shlédnutí) bylo mé oznámení o přechodu ze zaměstnání do Rozbitého prasátka. Možná to bylo hlavně tím, že jsem za video dostal dost velkou bídu od náhodných “komentujících”.

Co vám budu povídat, dost se na mě kritika tehdy podepsala a pochyby v ten okamžik byly obrovské.

Od té doby jsme si ale s YouTubem trochu více sedli a myslím, že se nám tam daří tvořit poměrně jedinečnou identitu a přítomnost. Na tom má lví podíl zejména Jáchym Kareis, který je za audiovizuální obsah odpovědný.

Narozdíl od audio podcastu na Spotify dostáváme na YouTube mnohem častější a přímočařejší zpětnou vazbu všeho druhu (od délky obsahu, přes projev až po zajímavost jednotlivých témat). To je super, protože na základě těchto vstupů můžeme neustále optimalizovat a vylepšovat.

Mohu s klidem na duši říct, že jsem pyšný na kvalitu videí, kterou aktuálně produkujeme. S každým videem je to navíc lepší a lepší.

A taky jsem se už obrnil tlustou kůží proti nelichotivým komentářům.

SEO dosah

Budování webu mě vždy bavilo. Byly dokonce chvíle, kdy jsem se pro SEO a WordPress nadchnul víc než pro investování. Tyhle doby jsou už sice pryč, ale pravda je, že pro web a psané články mám slabost.

V květnu jsme začali ve velkém aktualizovat starší obsah, přidávat nový a dokonce na Rozbité prasátko migrujeme web Maria Ulivelliho. Cíl byl jasný – táhnout na web Rozbitého prasátka lidi, které nezajímá YouTube, a ideálně návštěvníky konvertovat na odběratele našeho newsletteru.

Odezva ve srovnání s YouTube nebyla tak rychlá, ale své vizi jsem v tomto ohledu věřil. Úspěch se dostavil. Na web si jen skrz Google dnes najde 2,5x víc návštěvníků než v červnu.

Hodně mi s tím pomohli i copíci Anna Kaločová a Markéta Gajdošová. Holky pracují především na aktualizacích starších článků. Dan Musil a Mario pak přidali nějaké vlastní články, jako je třeba Danovo recenze XTB nebo Maria úvod do penzijního systému.

SEO Google report 2024

Nutno dodat, že tento stav je spíše jen návratem ke stavu z roku 2021, kdy na web přicházelo průměrně asi 10 000 návštěvníků měsíčně. To byla doba, kdy byl web jediným médiem, do kterého jsem vkládal moje síly.

Google Analytics 2024

V roce 2025 budeme na webu rozhodně pracovat dál!

Prasátko je náročné a je to dobře

S jednou věcí se vám přiznám. Pracuji víc, než když jsem byl zaměstnanec. Asi vás to ale nepřekvapuje.

Naštěstí každé ráno vstávám plný energie a elánu a nemusím se moc do práce přemlouvat. Večer se mi pak nechce přestat. To je výhoda toho, když děláte to, co vás baví.

Mnohokrát jsem se nicméně přistihl, že je těžké zcela vypnout a na práci nemyslet. I na svatební cestě po Austrálii jsem ostatně nahrával investiční video a tudíž jsem se práci zcela nevyhnul. Ještě že jsem s sebou měl tak skvělou kameramanku.

Dokud mám elán a časové možnosti, chci dát růstu projektu všechno.

Sociální sítě

Že mám rád X, to asi víte.

Jde pro mě o nejpřirozenější sociální síť, kde je spousta podobně naladěných a smýšlejících lidí. Není to tak dávno, co také Instagram přišel se svou sociální sítí Threads. Ačkoliv Threads fungují úplně stejně jako X, je vidět, jak rozdílné publikum je na obou sociálních sítích. To, co rezonuje na X, nemusí mít absolutně žádný zásah na Threads a obráceně.

Sociální sítě neodmyslitelně patří k práci, kterou dělám, tudíž je nezbytně důležité jim věnovat patřičnou pozornost. Kdysi jsem sociálními sítěmi opovrhoval, což zpětně opět hodnotím jako velkou chybu. Můžete tvořit nejlepší věci na světě, ale když o tom nikdo neví, žádný rozdíl to neudělá. A ano, věřím, že pokud tvoříte nejlepší věci na světě, dřív nebo později si toho někdo všimne. Ale proč tomu nejít vědomě naproti?

Kde pokulháváme, to jsou audiovizuální sítě, kde mají “influenceři” fakticky největší dosah. Instagram a Tik Tok.

Trochu jsme koncem roku experimentovali s novým formátem reelsek (takový malý “spinoff” našeho bonusového Investičního týdeníku), ale pořád si nejsem jistý, jestli jsme se trefili.

Chápu, že klíčem k úspěchu na sociálních sítích je být sám sebou. To je sice hezké, ale zatím nám to moc nejde. Finanční nerd, koho to zajímá? Kde je ta zábava?

Rád se nechám inspirovat, takže kdybyste měli nějaké super nápady na to, jak vytěžit Instagram či Tik Tok, sem s nimi!

Nevešlo se jinam

Říkal jsem si, že se podělím ještě o pár dílčích úspěchů Rozbitého prasátka.

Tak za prvé, knihy Průvodce pro pasivní investování se prodalo už 10 000 výtisků. To z ní oficiálně dělá český bestseller. O knihu je navíc stále zájem, což znamená, že si lidé stále nachází cestu k pasivnímu investování a já mám radost, že jim na jejich začátku mohu pomoci.

Také se nám daří rozšiřovat herohero komunitu. Jako tvůrce vám mohu říct, že to pro mě má cenu zlata. Mohu na herohero tvořit “niche” věci bez ohledu na optimalizaci vyhledatelnosti, a odběratelé mi svou přízní přináší predikovatelný finanční příjem. To mi obrovsky pomáhá být čím dál tím méně závislý na jiných typech spoluprací, ale cesta to bude ještě dlouhá. 

Všem odběratelům tímto moc děkuji, protože bez vás by to nešlo!

Také mám radost z toho, že jsem se mohl zúčastnit XTB konference. Není to tak dávno, kdy jsem koukal na hosty těchto investičních konferencí a říkal jsem si, že by bylo skvělé se mezi nimi taky jednou objevit. A to se nyní děje, což je fantastický pocit.

To mě přivádí k poslednímu bodu. Tým Rozbitého prasátka je vždy otevřený novým šikovným lidem, kteří by měli ambici projekt posouvat kupředu. Nehledám nikoho konkrétního, ale pokud si myslíte, že byste měli projektu co nabídnout, určitě mi napište na [email protected], talentu není nikdy dost!

kniha hlavní stránka investice

Kniha od Rozbitého prasátka

Naučte se pasivně investovat.

Cíle pro rok 2025

Jaké mám ambice s projektem pro rok 2025? Jen ty nejvyšší, jak jinak!

V první řadě se musím vrátit nohama na zem a trochu po vzoru Jamese Cleara (autor knihy Atomové návyky) si neustále připomínat, že malá, konzistentní správná rozhodnutí a činy vedou v čase k zásadním průlomům. Ačkoliv možná nejsem tam, kde jsem doufal, že budu, musím si uvědomit, jak velký kus cesty už jsem ušel. A konzistence má v podnikání úplně stejný vliv jako při investování.

Teď ale vážně. Kam chci projekt v příštím roce posouvat dál?

Nový produkt

Napsat a vydat vlastní knihu bylo úžasným zážitkem, na který jsem dodnes pyšný. Přišel už ale čas opustit stín tohoto knižního úspěchu a přijít s něčím novým. Kniha to ale nebude. Úsilí, které šlo do psaní knihy, chci tentokrát vložit do něčeho jiného, nového.

Co to bude?

Když to napíšu veřejně, tak alespoň budu mít závazek své veřejné proklamaci dostát.

Chci vytvořit online kurz pro pokročilé DIY dlouhodobé investory. Já vím, jak originální. Každý digitální tvůrce musí mít svůj vlastní kurz…

Protože mě už ale znáte a víte, že když už něco dělám, tak to dělám pořádně, kurz nebude výjimkou.

Zatím si jen dávám nápady na papír, ale chtěl bych se svým týmem vytvořit kurz pro pokročilé investory, kteří už řeší víc než jen to, u jakého brokera si koupit ETF na S&P 500

Chceme dát dohromady průvodce, kde naleznete věci jako:

  • pokročilá správa investičních portfolií a různých tříd aktiv,
  • faktorová expozice,
  • vzorová portfolia,
  • rebalancování a daňová optimalizace,
  • jak vyždímat co nejvíce z dostupných online nástrojů,
  • praktické uchopení moderní teorie portfolia atd.

No, čeká nás spousta práce! Kdybyste měli konkrétní nápady či témata, která by se v takových materiálech měla objevit, určitě dejte vědět.

Herohero

S rostoucím počtem předplatitelů (aktuálně okolo 160 lidí) nám samozřejmě roste i závazek vůči nim.

Zatím na herohero můžete nalézt:

  • Videonewsletter Investiční týdeník,
  • Q&A livestreamy,
  • bonusové části podcastů,
  • moje portfolio,
  • slevu na knihu a šablonu,
  • seznam investiční literatury a akademických prací,
  • nově pak i Discord komunitu.

Hned zkraje ledna pak vydáme průvodce platformou justETF.com, včetně ukázky jejich placené verze nástroje pro správu portfolia. Už to máme natočené, jen to ještě zprocesovat. Pak tam také uslyšíte speciální Q&A s budoucím hostem podcastu. A půjde o expertku, které se budete moci zeptat na cokoliv, co vás zajímá ze světa daní a danění investic.

Do herohero budeme i nadále šlapat naplno. A abyste měli něco z toho, že čtete tento článek, tak vám teď díky této pozvánce nabízím přístup na 3 měsíce s 50% slevou:

Strategie

A to mě přivádí k tomu nejdůležitějšímu, strategii Rozbitého prasátka do příštího roku.

Popravdě stále přemýšlím, jak další směřování uchopit. Ještě před 6 měsíci jsem si myslel, že se vydám spíš cestou velkého dosahu. Teď se mi ale zdá, že má přidaná hodnota oproti jiným tvůrcům spočívá ve schopnosti jít do hloubky. Další směřování tak bude nejspíše odbornost, ať už se za tím schovává cokoliv.

Sám si uvědomuji, jak velké nedostatky ve spoustě témat ještě mám a tudíž je se stále co učit.

Cítím, že se v množství práce dá velmi snadno utopit, takže se takovému osudu chci vyhnout a skutečně si ujasnit, co bude pro Rozbité prasátko tím nejlepším.

Současně s tím nechci jen bezmyšlenkovitě sekat nový obsah a doufat, že něco z toho bude fungovat. V minulém reportu jsem si definoval vizi, s kterou si už po 6 měsících nejsem tak jistý.

Rozbité prasátko si dává za cíl se stát předním, nejdůvěryhodnějším a nejlidštějším zdrojem informací a praktických rad o investování v České republice pro nové i zkušené investory.

Nějak se mnou vize už nerezonuje. Novou ale zatím nemám.

Jeden můj známý mi nedávno řekl, že vnímá Rozbité prasátko oproti jiným finančním tvůrcům jako velmi seriózní médium. Připodobnil ho k Hospodářským novinám (ať už si o nich myslíte, co chcete, mně tím polichotil). A co si budeme nalhávat, vážnost táhne vždy méně než senzační tipy o tom, do čeho investovat.

Asi tento pohled vezmu za svůj a skutečně se budu soustředit na prohlubování odbornosti a kvality namísto většího dosahu a spíše povrchního obsahu. Kolikrát člověk dokáže poslouchat o efektu složeného úročení, že?

Strategie Rozbitého prasátka na příští rok pro mě zůstává otevřeným tématem.

A zde máte „senzační“ tipy na ETF fondy, do kterých investovat:

Osobní život

Už jsem párkrát v těchto blogových příspěvcích naznačil, že jde o poměrně dost osobní čtení. Občas mě překvapí, kolik toho lidi, kteří tyto články čtou, o mně vědí!

Jestli tak očekáváte nějaké novinky z mého osobního života, pár jich pro vás mám.

Fantastickou svatbu s Isabelou máme za sebou. Úžasný den, na který nikdy nezapomenu. Všichni nejbližší kamarádi a rodina, spousta emocí, skvělé jídlo a pití, úžasná atmosféra a hodně sluníčka – prostě perfektní den.

Svatba rozhodně nebyla zadarmo (ostatně jsem v posledním reportu otevřeně psal, že se kvůli tomu dočasně mění má investiční strategie), ale nelituju jediné utracené koruny. Kdybych se znovu rozhodoval, udělám to celé stejně.

(Poznámka pro hardcore fanoušky, kteří pamatují v podcastu Karla – na fotce je Karel k vidění s černými brýlemi ve světlém obleku, pořád jsme kamarádi).

fotka svatba

Hned po svatbě jsme se s mojí ženou vydali na svatební cestu do Austrálie. Procestovali jsme velký kus země (Melbourne – Bendigo – Sydney – Cairns – Perth) a především proto, že jsme po většinu času přebývali u příbuzných, jsem měl možnost Austrálii poznat z naprosto unikátní perspektivy. 

Jak často máte možnost si dát skleničku vína defakto s rodinou, kterou jste do té doby ani neznali?

O cestování se nicméně rozepisovat více nebudu, přeci jen Rozbité prasátko není cestovním blogem.

Ale klidně se podívejte na 7 investičních zajímavostí této nádherné země!

Kromě toho jsem krátce po příletu zjistil, že budu otcem. To mimo jiné znamená, že v příštím roce budu moci už oficiálně psát a mluvit nikoliv jen o osobních financích, ale i o těch rodinných.

To nasadilo celému roku 2024 pomyslnou korunu.

Můj “index štěstí” v mých finančních tabulkách pro takovou událost ani nebyl navržen, takže se musím spokojit s desítkou.

Život je krásný.

Finanční situace

Pojďme se mrknout na mou finanční situaci. Pro mě osobně nebyl rok 2024 příliš investiční zajímavým. Investice jsem nechal žít vlastním životem.

A to bylo dost výnosné rozhodnutí.

Už v minulém reportu jsem psal, že jsem pozastavil investování kvůli změně kariéry, nadcházející svatbě a svatební cestě. Změn jsem se po finanční stránce dost obával, takže pro mě bylo přijatelnější pár měsíců neinvestovat, než abych musel v průběhu roku sahat na investice a peníze vybírat.

Největším úspěchem pro mě tak je, že jsem na své investice za celý rok nemusel vůbec sáhnout a všechny výdaje jsem byl schopný pokrýt z nezainvestované hotovosti. To vše jen díky dostatečnému a včasnému finančnímu plánování.

Rok 2024, který byl na kapitálových trzích velmi příznivý, jsem nicméně sledoval stejně nadšeně jako všichni ostatní investoři. Můj kapitál zůstal zainvestován, neměl jsem potřebu na něj sáhnout. Navíc jsem v posledních dvou měsících opět obnovil své pravidelné investice.

Investiční půst je u konce.

I přesto, že byl rok 2024 s ohledem na výdaje dost náročný, tak ho díky kapitálovým růstům zakončuji v zelených číslech.

EGO

Obrovskou změnou v tomto roce byl především výpadek příjmu ze zaměstnání. Jako manažer v IT jsem vydělával dost peněz (asi 130 000 Kč hrubého), což je meta, ke které mám s podnikáním ještě dost daleko.

Zde mohu konstatovat, že tohle “dobrovolné snížení platu” je mentálně náročné. Velkou roli v tom pochopitelně hraje i moje vlastní ego. Před rokem jsem měl už skvělou a dobře placenou pozici a nyní jsem v situaci, kdy začínám v podstatě “od začátku”.

Na tom samozřejmě není nic špatného, ale pokud jste ctižádostiví jako já, toužíte po tom, mít víc. Nikdy jsem se svou ambicí vydělávat více peněz netajil. Dost mě to motivuje. Baví mě to a i v zaměstnání jsem podnikal takové kroky, aby se mi na vyšší příjmy dařilo dostat.

Samozřejmě jsem s takovým scénářem počítal a připravoval se na něj, ale žít ho je úplně něco jiného než ho plánovat. Poznávám tak hlavně sám sebe a to, co pro mě vlastně peníze znamenají. Chybí mi ta bezstarostnost, kterou jsem měl ještě před několika měsíci.

No, asi bych to shrnul tak, že trocha pokory a skromnosti mi prospěje!

A samozřejmě to je obrovská motivace na projektu makat dál.

Investice

Do nové životní fáze jsem vstupoval s opravdu velkou finanční rezervou. Samozřejmě jsem kalkuloval se svatbou a nižšími příjmy. Finanční rezervu jsem už téměř vyčerpal, ale za tu dobu už jsem schopný pokrývat spoustu věcí z pozitivní cashflow Rozbitého prasátka.

Na mé investiční strategii se nic nezměnilo, stále držím většinu svých finančních prostředků v pasivních ETF fondech. Na herohero současně s vydáním tohoto článku naleznete rozbor mého portfolia! No a aby to nezapadlo, v nedávném článku jsem se přiznal, že jsem si poprvé v životě vyzkoušel zaspekulovat s akcií.

Pár novinek na poli investic mě ale přeci jen čeká nebo už s nimi nějakým způsobem pracuju.

Podnikání

Dokud jsem byl zaměstnanec, nedávalo smysl peníze investovat do ničeho jiného než do konvenčních investic a kapitálových trhů.

Podnikání do takového mentálního nastavení a preferencí hodilo vidle (a to je asi dobře).

Jako podnikatel totiž zjišťuji, že 5 000 Kč investovaných do vlastního podniku mi může přinést mnohem větší finanční návratnost než to, co mi nabízí kapitálové trhy.

Ačkoliv jsem tak opět obnovil trvalé příkazy na mé investiční účty, zdaleka na ně neposílám tolik peněz, kolik bych mohl. Nechávám si dost velký polštář a flexibilitu pro své podnikání.

Uvědomuju si, že peníze v podnikání mohou vytvořit víc peněz, než když jsou investované v ETF fondech. Zatím jen nevím, o kolik víc.

Řešení tohoto problému mě dokonce přivedlo k nahrání videa:

Nemovitost

Hodně mě mrzí, že jsem nenašel odvahu na to, abych si vzal hypotéku, dokud jsem byl zaměstnaný. Bolestivě teď zjišťuji, že pro banky jako OSVČ nejsem tak zajímavý, jako když jsem měl stabilní příjem ze zaměstnání. Moje bonita je dost tristní.

Každopádně jsem měl za uplynulý rok šanci hovořit s mnoha realitními investory a dospěl jsem k rozhodnutí, že nastal čas na diverzifikaci portfolia.

Velké přičinění na tom mají holky z Realitního shakeru, Honza Zedník z FIRE rozhovoru a pak samozřejmě moje žena, která má narozdíl ode mě mnohem větší ambici se nemovitostem věnovat. Aby ne, když k nim má přes svého otce mnohem blíže než já.

I proto jsme tak aktuálně v procesu žádosti o hypotéku a hledání první investiční nemovitost. Určitě se podělím v budoucnu i o detaily, ale lidí, kteří toho o realitním trhu a investicích do nemovitostí vědí víc než já, najdete v Česku mraky, takže se na mě raději moc neupínejte.

Bitcoin

Protože teď už spravuju nejen mé investice, ale i investice mé ženy, s údivem jsem zjistil, kolik bitcoinu má v portfoliu.

Zbavovat se toho nebudeme, ale je potřeba dokoupit nějaké “konzervativnější” akciové ETF fondy, abychom to vyvážili. Příjemné problémy.

finanční report 2024 portfolio

Moje portfolio

Už jsem avizoval, že moje portfolio naleznete v předplatitelské sekci na herohero. Rozebírám tam, jak vypadají jednotlivé složky a do jakých ETF fondů aktuálně investuju.

Protože značná část mého portfolia už splnila časový test, rozhodl jsem se některé složky rebalancovat. Měl jsem v portfoliu některé pozůstatky z dob, kdy jsem se snažil do portfolia zakomponovat i zlato a dluhopisy, a ty jsou tak nyní víceméně pryč.

Chci portfolio zjednodušit a udělat si robustnější a propracovanější faktorovou expozici. To bude práce na příští kalendářní rok, už jsem ale začal.

Pro představu přidávám ještě vývoj hodnoty portfolia v čase (už se blíží na zdvojnásobení své hodnoty).

finanční report 2024 investice

Rok 2024 ve zpětném zrcátku

Rok 2024 přinesl opravdu hodně změn. Když už něco změnit, tak pěkně od podlahy! Rok 2025 má ale našlápnuto k ještě větším změnám, hlavně tedy v osobním a rodinném životě.

No, asi si půjdu přečíst svůj první finanční report z roku 2019, abych si připomněl, kde jsem začínal a kde jsem teď.

Fascinující jízda, která se snad s každým rokem stává intenzivnější.

Jsem zvědavý, co mě čeká v roce 2025.

Díky za čtení a všem vám přeju úspěšné investování a jen to nejlepší v roce 2025!

Pokud by vás cokoliv zajímalo, pište na email [email protected] nebo do komentářů pod článkem. Na dotazy pravidelně odpovídám v livestreamu na herohero.

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na X

Diskuze

Odběr
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Na webu se vám nejspíše líbí...

Chcete ještě více
investičního
obsahu?

Odebírejte newsletter!

popup obrazek s penezi