V USA bylo schváleno bitcoinové ETF! Co to znamená pro kapitálové trhy, české investory a svět kryptoměn? Jaké má bitcoinové ETF výhody oproti přímému vlastnictví kryptoměny? Jak bitcoinové ETF funguje? A kde si mohou čeští investoři ETF koupit?
To vše se dozvíte z následujícího článku!
Bitcoinové ETF - vše co potřebujete vědět:
Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!
Bitcoinová (r)evoluce
Bitcoin je tu s námi už od roku 2008, a od svého vzniku si prošel lecčím. Za ty roky jsme byli svědky zázračných růstů, drtivých propadů ale i doby, kdy se v krypto světě až zas tak příliš mnoho nedělo.
Ač tomu mnozí kritici kryptoměn z počátku příliš nevěřili, kryptoměny v čele s bitcoinem si vydobyly poměrně velkou přízeň investiční veřejnosti a etablovali se tak na finanční scéně jakožto relevantní třída aktiv.
Kryptoměna svými parametry a volatilitou připomíná sice zatím spíše zlato než klasické peníze, ale pro širokou investiční veřejnost je hlavní to, že se s kryptoměnami pro jejich tržní kapitalizaci a specifické vlastnosti prostě musí počítat!
Přelomovým krokem ve světě kryptoměn mělo být schválení bitcoinového ETF fondu. Americký SEC 11. ledna 2024 po dlouhých protahováních a odkladech schválil bitcoinové ETF fondy.
Schálením bitcoinového ETF se především institucionálním investorům (chápejte jako banky, správce peněz či investiční a penzijní fondy) otevře cesta k tomu, jak bitcoin jednoduše zařadit do portfolií.
Jde skutečně o převratný milník, nebo spíše jen o postupnou evoluci kryptoměnového světa?
Co schválení přecházelo?
Žádost o schválení bitcoinového ETF leží na stole už od roku 2013.
Od té doby byla žádost americkým SEC několikrát zamítnuta, hlavním důvodem bylo odvolání se na připravenost a vyzrálost kryptoměnového trhu, který dodnes doprovází všemožné aféry a skandály. Všichni stále máme v živé paměti tu největší ohledně krachu kryptoměnové burzy FTX. Důvěře to rozhodně nepřidá.
V roce 2021 však došlo ke schválení bitcoinového ETF v Kanadě, což pochopitelně dodalo spoustu víry v to, že ke schválení dojde i v USA.
Ve stejném roce byl také uveden na trh v USA první bitcoinový futures produkt. Bitcoinové futures ETN (z angl. “exchange traded note”) z rodiny “exchange-traded”, tedy burzovně obchodovatelných produktů, ale mají svá specifika a nelze je s klasickými ETF zaměňovat. Vysvětlení bude následovat.
Jak rostla tržní kapitalizace a s ní i význam bitcoinu, do závodu o bitcoinové ETF se postupně přidala i Cathie Wood, CEO firmy ARK investment, a ostatně i největší správce aktiv na světě – firma Blackrock (asi 10 bilionů amerických dolarů pod správou).
To vše vyšlapalo cestičku pro pozdější schválení, jelikož tlak na SEC se stupňoval a bitcoin nemohl být odmítán do nekonečna.
Pokud by vás zajímal postoj zástupců investičních společností a chtěli jste nakouknout do zákulisí a hlav lidí jako je Cathie Wood dva dny před schválením bitcoinového ETF, poslechněte si tento rozhovor na CNBC. Rozhodně stojí za to.
Burzovně obchodovatelné produkty
Čeští investoři by mohli namítat, že si bitcoinové ETF už pár let v Česku koupit mohou.
Ne tak docela!
To, co si mohou pořídit, se nazývá ETC (“exchange traded commodity”), nikoliv ETF.
Bitcoinová ETC se v Evropě rozšířily už kolem roku 2020 a investoři si je mohli do svých portfolií zařadit například i přes platformu Portu, která nabízí službu Portu Crypto. Tam si pořídíte například Bitcoin ETC od firmy VanEck.
Rozbor ETF, ETC a ETN produktů by vydal na samostatný článek, a taky že se ho brzy dočkáte.
Nyní ale ve zkratce – jaký je rozdíl mezi ETF, ETC a ETN?
Jaký je rozdíl mezi ETF, ETN a ETC?
Hlavním rozdílem mezi těmito burzovně obchodovatelnými produkty je typ aktiv, který investoři v případě nákupu drží, a jejich záruky.
ETF, ETN i ETC mají jedno společného – investoři díky nim získají širokou expozici vůči určitému indexu, tržnímu sektoru nebo investiční strategii, aniž by museli kupovat a držet stovky akcií a podílů, nebo možnost sledovat cenu jednoho aktiva.
ETF
V případě ETF (exchange traded funds) investoři získávají podíl ve skutečných akciích či dluhopisech, které ETF sleduje (např. 500 akcií firem zastoupených v indexu S&P 500).
O ETF fondech si můžete přečíst dedikovaný článek zde.
ETN
ETN (exchange traded notes) jsou dluhovými nástroji. Jedná se o nezajištěné instrumenty, což znamená, že ETN bude vždy o něco rizikovější než ETF z důvodu existujícího úvěrového rizika. Kdyby vydavatel (emitent) ETN fondu zkrachoval, investoři pravěpodobně nevymohou investici v celé výši zpět.
ETN narozdíl od ETF nemají jako podkladová aktiva akcie, dluhopisy či jiné instrumenty, jejichž výkonnost si dává za cíl sledovat. V případě ETN drží investoři pouze záruku vydavatele (zpravidla banky či investiční společnosti), že dojde výměnou za peníze ke splacení závazku, tedy vyplacení výnosů z aktiva, které ETN má sledovat.
ETN často sledují ukazatele, které by bylo velmi složité nebo nákladné sestavit pomocí fyzických akcií. Příkladem ETN je například fond na sledování indexu volatility VIX nebo různé pákové produkty.
ETC
A pak zde máme ETC (exchange traded commodities/cryptocurrencies), které by bylo možné charakterizovat jako odnož ETN (názvy se skutečně často zaměňují). ETC jsou dluhové nástroje s podobnou strukturou jako ETN, ale s přidanou ochranou v podobě zajištění.
Zajištěné jsou buďto samotnými podkladovými aktivy (např. zlatem nebo bitcoiny), nebo hotovostí či vlastním kapitálem v hodnotě rovné nebo vyšší než jaká hodnota podkladového aktiva. Právě toto zajištění snižuje riziko v případě bankrotu emitenta.
ETC produkty se využívají zejména pro obchodování s komoditami (ropa, kukuřice či zlato). V případě bitcoinového ETC si kupujete investici do finančního derivátu v podobě futures kontraktu sledujícího cenu bitcoinu. Samotný ETC produkt je zajištěn skutečnými bitcoiny.
Proto, jak ETC fakticky fungují, se může stát, že jejich cena se od ceny podkladových aktiv občas mírně odchyluje (tzv. tracking error).
O tom, jak ETN/ETC fungují a jaká jsou s nimi spojená rizika, hovořil Aleš Vávra v podcastu Rozbitého prasátka (čas 11:00):
Jak funguje bitcoinové ETF?
Bitcoin v roce 2024 přichází na americký trh v podobě burzovně obchodovatelných fondů. Pravděpodobně postupně vytlačí ETC produkty, které sice bitcoinem kryty byly, ale fakticky tím vlastnictví bitcoinu, byť zprostředkovaným, nezaručovaly. Nastoupí místo nich klasické ETF fondy, kde investoři vlastnictví skrze fond získávají.
Skrze bitcoinové ETF tak vlastníte bitcoin, díky čemuž získáte expozici na spotovou (okamžitou) cenu bitcoinu.
Jeden rozdíl ve fungování bitcoinového ETF a klasického akciového indexového ETF přeci jen je. Tím je mechanismus vytvoření fondu.
In-cash a in-kind redeem mechanismus
Pokud jste četli knihu Průvodce pro pasivní investování od Rozbitého prasátka (pokud ne, měli byste), tak si možná vzpomínáte na následující obrázek, na kterém jsem vysvětloval princip tvorby ETF fondů.
Jde o tzv. “in-kind redeem” mechanismus. Ten v podstatě garantuje, že teoreticky máte jako investoři nárok na výměnu ETF fondu za akcie, které daný ETF fond nakupuje (pokud máte ETF jednotek dostatek, zpravidla násobky 50 000).
U bitcoinu mechanismus bude fungovat trochu jinak, jelikož se bude jednat o tzv. “in-cash redeem”. Výměna tak nebude fungovat na úrovni jednotek ETF za bitcoin, ale jednotek ETF za hotovost.
Je však pravděpodobné, že i toto se časem změní a zavede se redeem mechanismus na úrovni podkladového aktiva, nikoliv hotovosti. To je závěr s kterým přichází i Blackrock ve svém 116 stránek dlouhém reportu jejich iShares Bitcoin Trust ETF.
Velmi dobře vysvětlený princip fungování spotového bitcoinového ETF najdete v podcastu Anthony Pompliana s analytikem společnosti Bloomberg Jamesem Seyffartem. Skvělá je především pasáž od 17. minuty, kde James mluví o tom, jak bitcoinové ETF fondy budou fungovat.
Co schválení bitcoinového ETF znamená pro investory?
Uf, to byla spousta informací ohledně něčeho zdánlivě tak jednoduchého jako fungování bitcoinového ETF. Teď je na místě ale otázka – co to pro investory, především ty české, vlastně celé znamená? Než se podíváme na české investory, zaměřme se na investory v USA.
USA
V první řadě je potřeba analyzovat význam zavedení bitcoinového ETF v USA. Ten je obrovský. Proč? Protože prakticky všechny banky, fondy a správci peněz mohou nyní bez jakýchkoliv obtíží uvést bitcoinové ETF do svých portfolií.
To předtím nemohli, nebo alespoň ne všichni a zdaleka ne tak jednoduše. Fyzická krypto peněženka je jedna věc, SECem regulované ETF je úplně něčím jiným.
Zavedení bitcoinového ETF zpřístupní kryptoměnu mnohem většímu množství lidí, kteří by si jinak kryptoměnu nepořídili. Začnou vznikat různé tematické či aktivní investiční strategie a investorům se otevře více možností, jak diverzifikovat a alokovat své peníze.
Také bude zajímavé sledovat souboj o prvenství v prostředcích pod správou (AUM), který v USA mezi hráči, jejichž ETF bylo schváleno, vypukl.
Těmi jsou společnosti jako Blackrock, VanEck, ARK a zatím vedoucí Grayscale. Ten však vede hlavně proto, že do ETF fondu převedl své již držené bitcoiny.
Celý seznam schválených ETF fondů najdete zde.
Dopad v Česku
Dopad zavedení bitcoinového ETF v USA má na české investory minimálně o dva řády menší dopad, než bychom si všichni rádi přiznali.
Proč? Jedná se o americké ETF schválený pro americký trh, nikoliv pro evropský. To znamená, že čeští investoři si na většině zaběhnutých platformách mohou nechat na ETF zajít chuť.
UCITS
V Evropě platí nařízení Evropského parlamentu a Rady s názvem UCITS (Undertakings for Collective Investment in Transferable Securities).
Směrnice UCITS upravuje spoustu věcí, ať už jde o to, jakým způsobem lze produkty v EU nabízet (jeden z důvodů, proč DEGIRO muselo stáhnout některé ETF fondy, protože neměli KIID v češtině), až po nabídku produktů, které lze jako ETF označovat.
Právě označení ETF je v EU o něco přísnější než v USA. Dle webu justETF legislativa UCITS nařizuje, že za ETF lze označovat produkt, kde žádný jednotlivý podíl nepředstavuje více než 20 % čisté hodnoty aktiv fondu. Tato hodnota se může za určitých tržních podmínek ohýbat až na 35 %, ale jedná se o důležité pravidlo, které omezuje expozici vůči jednotlivým cenným papírům.
Čeští investoři si tak i nadále budou muset vystačit s bitcoinovými ETC. O malý výběr rozhodně také nejde.
Tohle je ostatně stejný důvod, proč je tak těžké si v Česku pořídit ETF sledující cenu zlata. Pokud tak chtějí investoři učinit, musí si zlato koupit skrze amerického či švýcarského brokera.
Pokud byste přeci jen chtěli vědět, kde si bitcoinové ETF koupit i v Česku, pokračujte ve čtení.
Globální dopad
Mnohem zajímavější je diskutovat dopad schválení bitcoinového ETF na globální úrovní.
Legitimizace
Schválení bitcoinového ETF je pro většinu finančního světa synonymem pro posvěcení kryptoměn americkou vládou. A není se čemu divit, SEC je zvolen na doporučení amerického senátu a jmenován americkým prezidentem.
Byť se šéf SECu Gery Gensler nechal slyšet, že si schválení bitcoinového ETF nemáme vykládat jakožto posvěcení či doporučení této investice, těžko se takovému dojmu lze ubránit.
Z bitcoinu (a brzy pravděpodobně i dalších investic) se tak stává legitimní investiční nástroj, které je dostupný úplně každému.
Ne že by předtím nebyl. Tentokrát nad ním ale SEC bude mít mnohem větší dohled skrz regulované ETF fondy.
Jednoduchost
Nebudu kecat, i já jsem měl před pár lety problémy pochopit, jak si bitcoin koupit, co to jsou seedy či jak vlastně krypto burzy fungují.
Pro velkou spoustu lidí je mnohem snazší si koupit obchodovaný produkt na burze než hardwarovou peněženku.
Bezpečnost
Not your keys, not your bitcoin.
Každý velký krypto fanoušek by vám řekl, že když nemáte bitcoin na hardwarové peněžence, tak je to jako byste ho ani nevlastnili.
Oproti bitcoinu v Trezoru však k ETF nebo ETC fondu neztratíte nikdy přístup, kdybyste zapomněli heslo či seed.
Z jistého úhlu pohledu by tak šlo tvrdit, že zavedením bitcoinového ETF se bezpečnost investování do bitcoinu zvyšuje.
Já si dokonce myslím, že SEC se snaží získat nad kryptoměnovým světem o něco větší kontrolu a předejít tak podobným excesům jako byl ten s FTX.
Navíc si nedovedu představit, že by si společnosti jako Blackrock nebo Fidelity z reputačních důvodů nechali bitcoin jakýmkoliv způsobem ukradnout.
Hospodařte s penězi
Nikomu na vašich penězích nezáleží tolik jako vám. Naučte se s nimi správně zacházet a přestaňte žít z měsíce na měsíc.
Zlevnění
Poplatky za bitcoinové ETF fondy jsou velmi nízké, většina vydavatelů nabízí fond s ročním poplatkem okolo 0,25 %.
ETF fondy mezi sebou navíc svádí velký souboj. Některé fondy dokonce nabízejí správu zdarma na několik prvních měsíců nebo do dosažení určité hranice prostředků pod správou. Opět se není čemu divit. V ETF světě často platí, že první ETF sledující určitý index získá největší podíl na trhu a tudíž i největší odměny pro správce. Peníze vždy na prvním místě…
ETF fondy budou tlačit na zlevnění napříč kryptoměnovým světem. Transakční poplatky, spready, poplatky za správu, to vše bude v čase klesat. Investoři si totiž začnou klást otázku, zda se jim spíše vyplatí nakupovat si ETF přímo přes burzu nebo si raději pořídit ETF.
A to je pro nás investory dobře!
Krypto svět tak nebude prvním ani posledním odvětvím, kam konkurence přinese zlevnění.
Vliv na cenu
Obecně panovala představa, že vstupem velkých hráčů do krypto světa přiteče do bitcoinu obrovské množství peněz, následkem čehož bitcoin bude růst na své hodnotě.
To se sice stalo, ale investoři nejspíše nečekali, že po zavedení ETF fondů tento trend tak prudce zpomalí či se dokonce otočí. Cena bitcoinu 2 týdny od schválení spadla asi o 10 %.
Bitcoin s tak nevyhnul (stejně jako například akcie Tesly či Uberu) tzv. S&P 500 inclusion efektu. Jeho cena v rámci očekávání schválení ETF fondu prudce narostla, aby následně zaznamenala pokles.
Dlouhodobě by samotné bitcoinové ETF fondy měli mít na cenu bitcoinu spíše menší dopad, jelikož cenu určuje především četnost obchodování. ETF fondy z povahy věci obchodují spíše minimálně, alespoň po své počáteční akumulační fázi. Je to ostatně jeden z mýtů, který jsme vyvraceli v rozhovoru s Tomášem Tylem.
Mé očekávání je, že s přístupem velkých hráčů k bitcoinu se sníží volatilita produktu a zvýší jeho likvidita. To je opět dobře pro trh.
Bude cena bitcoinu růst do nebes, nebo alespoň nad hranici 100 000 USD za bitcoin? Osobně si myslím, že je to extrémně optimistický scénář, který se v horizontu 5 let nenaplní.
Prostředky pod správou
Indikátor, na kterém bude dlouhodobě velmi záležet a který nejlpépe odrazí popularitu bitcoinového ETF je množství peněz pod správou.
Čím více peněz do ETF fondů přiteče, tím větší výhra to pro správce bude. Navíc se také konečně ukáže, jak velký význam bitcoin v kapitálovém světě skutečně má.
Bitcoin už prostředky pod správou předstihl všechna ETF zaměřená na stříbro (asi 11 mld. USD) a nyní se zrak upírá na zlato v rámci souboje komodit.
Tržní kapitalizace bitcoinu se od uvedení ETF na trh pohybuje mezi 950 mld. a 800 mld. USD a v ETF fondech (i díky převodu v rámci Grayscale trustu) je necelý měsíc po spuštění už neuvěřitelných 25 mld. USD.
To jsou asi 4 % z celkové tržní kapitalizace bitcoinu. Za 2 týdny!
Bude zajímavé pozorovat, zda bitcoin předežene zlato, které jen v ETF fondech v USA má tržní kapitalizaci asi 100 mld. USD.
Jen pro kontext – největší ETF na světě SPY sledující index S&P 500 má pod správou prostředky v hodnotě asi 500 mld. USD.
Nekorelované aktivum
Zda bitcoin funguje jako novodobé zlato nebo nová decentralizovaná měna je z čistě hlediska diverzifikace portfolia úplně jedno. Pro investory je důležité, že má odlišnou korelaci od ostatních tříd aktiv.
Korelace statisticky popisuje určitou souvislost mezi dvěma veličinami.
- Korelace 1 znamená zcela totožné chování
- Korelace 0 znamená odlišné chování bez jakýchkoliv podobností
- Korelace −1 znamená přesně opačné chování
Ačkoliv má bitcoin tendenci se čím dál tím více chovat jako americké akcie v podobě indexu S&P 500, korelace stále není perfektní. S výkonností zhodnocení zlata má pak bitcoin prakticky nahodilou podobnost.
Co to znamená? Že si teoreticky díky výkonnosti a nižší korelaci bitcoinu s ostatními třídami aktiv můžete do svých portfolií vnést nižší volatilitu a zvýšit výkonnost.
O významu korelace s ohledem na výkonnost portfolia si můžete poslechnout v této epizodě podcastu Rozbitého prasátka.
Daňové výhody
Na bitcoin se v Česku nevztahuje daňové zvýhodnění v podobě časového testu. Na bitcoinové ETF ano. Víc netřeba dodávat.
Kde si bitcoinové ETF koupit?
V Česku si bežní retailoví investoři bitcoinové ETF koupí, ale rozhodně ne všude. U brokerů jako DEGIRO nebo XTB ho budete hledat marně.
Jiná situace bude u českého brokera Fio, kde si pravidla UCITS interpretují trochu jinak než zbytek EU a s odvoláním na ČNB americké ETF produkty klientům nabízí. Bitcoinové ETF není výjimkou.
Interactive brokers oznámili, že bitcoinové ETF v nabídce budou mít také.
Proč Fio a Interactive brokers bitcoinové ETF mají a DEGIRO a XTB ne? Rozhodujícím faktorem je vždy regulátor trhu, kde je broker registrovaný.
Co si o bitcoinovém ETF myslím já?
Ačkoliv nejsem kryptoměnový fanoušek, za bitcoinové ETF jsem rád. Jde o zajímavý produkt pro velké hráče i menší investory v USA, ale hlavní je, že se díky produktu rozvířila diskuze okolo světa ETF fondů, jejich fungování a investic celkově. A to je jedině dobře.
Pro české investory se toho moc nemění, pro kryptoměnový svět spíše ano. Už teď lze pozorovat polarizaci hardcore fanoušků kryptoměn, kdy jeden tábor je za schválení ETF rád, druhý nechápe, co se s jejich decentralizovaným miláčkem stalo.
Sám jsem přesvědčen o tom, že kdo si chtěl bitcoin koupit, mohl tak učinit už před uvedením bitcoinového ETF v USA.
Já se stále pokládám spíše za nezúčastněného pozorovatel a vlastním poměrně malé množství bitcoinu, které mám na hardwarové peněžence. Bitcoinové ETF nakupovat nezačnu, ale s bitcoinem ve svém portfoliu v omezeném množství počítám.
Pokud byste se chtěli do problematiky ještě více ponořit, doporučím vám asi dvou a půl hodinové povídání s Vojtou Žižkou, Kicomem a Alešem Vávrou ve společném projektu Aftermarket. Ten můžete v plné délce shlédnout na mé platformě pro podporovatele herohero na tomto odkazu.
Součástí nahrávání byla i konzumace šampaňského, což nás ke konci už maličko poznamenalo.
Co si o bitcoinovém ETF myslíte vy? Budete do něj investovat? Nebo se raději budete držet stávajících “klasických” nákupů kryptoměn?
Dejte mi vědět v komentářích nebo na [email protected]
Pokračujte ve čtení!
Finanční report Rozbitého prasátka za rok 2023
Je to takřka rok od posledního finančního reportu. To znamená, že je nejvyšší čas na nový finanční report za rok 2023! Co se za posledních 12 měsíců událo v mém životě? Jak vypadá moje investiční