Je to takřka rok od posledního finančního reportu. To znamená, že je nejvyšší čas na nový finanční report za rok 2023!
Co se za posledních 12 měsíců událo v mém životě? Jak vypadá moje investiční portfolio? A s jakou úspěšností se mi daří dosahovat na stanovené životní, finanční a kariérní cíle?
Na to si posvítím v novém článku na blogu Rozbitého prasátka!
Finanční report za rok 2023
Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!
Všechno dává smysl
Když jsem v roce 2019 napsal svůj první finanční report, nečekal jsem, jak velký význam pro mě pravidelná (nejen) finanční ohlédnutí budou mít. Tato rubrika mi totiž dokonale umožní nahlédnout do hlavy Jakubovi z předchozích let.
Při čtení starších finančních reportů přesně vím, jak jsem se při psaní řádků cítil, jaké jsem měl ambice a co mě trápilo. Jestli vám tak zkraje mohu hned dát nějakou radu, tak ta se týká zápisníků obecně.
Občas stojí za to si napsat, na co myslíte, jaké jsou vaše cíle a co je pro vás důležité. Nemusíte nutně své myšlenky veřejně publikovat jako já, ale dělat si poznámky a archivovat si je, abyste si je jednoho dne mohli připomenout, je fascinující jízda vzpomínkami. Skoro jako byste otevřeli rodinné fotoalbum.
Pomůže vám to se trochu zklidnit, zrekapitulovat roky života a vyhodnotit, zda kráčíte po správné cestě. A také vám to pomůže se ohlédnout za svými úspěchy a neúspěchy.
Já tak nyní zjišťuji, že v roce 2019 pro mě bylo především důležité vybudovat si dostatečnou finanční rezervu a penězi jsem byl dost posedlý, loni jsem naopak řešil těžkou životní situaci.
No a letos, letos mi všechny předchozí roky a zkušenosti do sebe začínají zapadat a veškerá má životní rozhodnutí mi dávají stále větší smysl.
Jediná cesta je ta kupředu
Nejsem člověk, který by se rád užíral v sebelítosti či zpochybňoval svá předchozí rozhodnutí. Jakmile se rozhodnu, na předchozí alternativy se snažím zapomenout, abych se soustředil pouze na další kroky.
Tohle nemá rozhodně znít jako nějaké motivační moudro, ale je to životní filozofie, které mi do života přináší klid a čistou mysl.
Život občas hází klacky pod nohy. Stalo se to mně, stalo se to každému z vás. Každý den rozhodně není posvícení. Osobně se mi ale neustále dokola osvědčuje být tou nejlepší verzí sebe samotného nejen pro sebe, ale i pro lidi kolem mě.
Optimismus, důvěryhodnost či životní energie jsou pro mě strašně důležité životní kvality a abych je mohl cítit kolem sebe ze svých blízkých, musím je sám vyzařovat.
Takže ano, prošel jsem si těžkým rokem 2022. Po posledním finančním reportu jsem od vás obdržel spoustu zpráv s vyjádřením podpory či soucitných emailů. To mě skutečně zahřálo na srdci a za to vám děkuji. Ze zpráv bylo jasné, že si spousta lidí prochází těžkými osudy, a je jedno, zda jde o úmrtí v rodině, složité rozchody nebo cokoliv jiného.
Všichni se však shodli na jednom závěru. Co se stalo změnit nelze. Jediná cesta vede kupředu. Budoucnost máme ve svých rukách, dokážeme ji ovlivnit.
Je důležité se zastavit a dovolit si cítit žal či sklíčenost, ale stejně tak je nutné za tím nakreslit tlustou čáru a zahledět se opět do budoucnosti.
Přesně to jsem se rozhodl udělat.
Po propadech přicházejí vzestupy
Že po propadech přicházejí vzestupy platí nejen ve světě investic ale i v osobních životech. Jinak si nedokážu vysvětlit sled událostí, které následovaly poté, co jsem zveřejnil svůj poslední finanční report.
Naskočil jsem na sebeposilující spirálu pozitivních událostí snad ve všech sférách života.
Daří se mi v kariéře, při budování Rozbitého prasátka a ostatně i v osobním životě. V tom jsem si totiž našel někoho se stejnými hodnotami a životním elánem, někoho, s kým chci život nadále sdílet.
Přeci jen se to štěstí sdílí lépe ve dvou. Úžasný pocit.
A když už jsme u štěstí, tak i můj index štěstí v šabloně na správu peněz reflektuje současný blažený pocit a spokojenost s tím, kde v životě jsem. V indexu se objevila i první desítka. To se předtím nikdy nestalo.
Jak už jsem říkal, všechno opět dává smysl.
Osmička v červnu letošního roku je tam hlavně proto, že jsem si trochu pochroumal při sportu záda. Ostatně sport je jediná sféra, kde výrazně zaostávám oproti Jakubovi z roku 2019 nebo 2020. Na věk se jakožto čerstvý třicátník asi ještě vymlouvat nemohu, bohužel však není čas na všechno…
Toť drobné zamyšlení nad osobním životem. Věřím, že jsem si z předešlých událostí odnesl spoustu ponaučení a snad díky tomu budu o něco lepším člověkem.
Dost o osobním životě, jde se na kariéru!
Vydělávejte víc peněz
Peněz není nikdy dost. Vyždímejte z práce co nejvíce a zhodnoťte efektivně svůj čas!
Kariéra
Tento červenec slavím 5 let ve firmě Processand. Přiznám se, že když jsem skončil studia, nedokázal jsem si představit, že bych u jedné firmy zůstal tak dlouho. Přišlo mi to jako promarněná příležitost v době, kdy většina lidí mění zaměstnání po roce či dvou.
Zůstávám sice ve stejné firmě, ale rozhodně nezůstávám na stejné pozici a nedělám stále to samé. Z juniorního datového vědce jsem se vypracoval na vedoucího české pobočky a týmu datových analytiků.
A aby toho nebylo málo, dokonce jsem si vytvořil vlastní pozici s názvem Customer success manager. O překlad se nebudu ani snažit, ale ve zkratce usiluji o to, aby se našim zákazníkům dařilo s adopcí technologie process miningu.
V technologické hantýrce se těmto lidem říká “evangelisti”. Nejde o šiřitele křesťanství, ale o jakési věrozvěsty dobrých zpráv, nápadů a postupů. Technologii process miningu upřímně věřím a na podobnou dráhu uvažování se snažím přivést i naše zákazníky.
Od programování se tak čím dál tím víc vzdaluju a dnes by mě šlo spíše označit za mix obchoďáka, projektového manažera, konzultanta a business developera.
Co na tom když mě to baví?
Mluvit s lidmi jako náplň práce
Všechno to navíc začalo celkem nenápadně. Dostal jsem totiž nabídku od konkurence! Tu jsem si vyslechl bez jakéhokoliv úmyslu současného zaměstnavatele opouštět. Náplň práce ale zněla natolik dobře, že mi to pochopitelně začalo “šrotovat” v hlavě.
Odnesl jsem si z toho tedy to nejlepší a následně šel za zakladatelem naší firmy a řekl mu, že přesně tohle chci dělat u nás. A můj šéf souhlasil!
To, kolik mi konkurence nabídla, jsem si také nenechal pro sebe a použil to při vyjednávání u současného zaměstnavatele. Nová pozice a vyšší mzda? To by šlo!
Jestliže dostanete někdy zajímavou nabídku, vždy ji alespoň vyslechněte. Nikdy nevíte, co za příležitost se za nabídkou schovává.
A tak si vesele pracuji na nové pozici, o které jsem na začátku vůbec nic nevěděl. Oslovil jsem proto bývalé vedoucí procesně-analytických oddělení z firem Siemens a Shell a s mým údivem oba souhlasili s občasnými konzultacemi. Z ničeho nic jsem si tak obstaral mentory pro novou roli, s kterými dodnes příležitostně konzultuji své problémy.
Role mě navíc neuvěřitelně baví. Od rána do večera mluvím s lidmi o tématu, které mě fascinuje, a dostávám za to zaplaceno.
Letos jsem se pracovně podíval například i do Amsterdamu nebo do Londýna, kde jsem se účastnil konference v mrakodrapu v City of London.
Kluk z vesnice v mrakodrapu v Londýně. Spokojenost!
Hlas process miningu
Nejlepší na tom je, že si nás všímá i celá komunita. Díky tvorbě podcastu Mining your business jsme společně se kolegou Patrickem Bognerem v tomto maličkém oboru datové vědy poměrně dost slyšet (a vidět).
Přistála nám tak například nabídka na to, abychom mediálně podpořili a zviditelnili Mezinárodní konferenci process miningu v Římě, na což jsme pochopitelně milerádi kývli. A taky se náš podcast dostal do feedu Celonisu, technologického giganta, kterého jen na LinkedInu sleduje skoro 180 000 lidí.
Naše angažovanost skrze podcast, kde jsme mimochodem v posledních měsících přivítali zástupce firem jako IKEA, Heineken, ABB či Bayer, má navíc jednu ohromnou výhodu.
Díky podcastové “neutralitě” se můžeme propojit prakticky s kýmkoliv z oboru. Skrz podcast nikdy neprovádíme akvizici zákazníků, tedy nikdy se hostů neptáme, zda by s námi nechtěli pracovat, ale jiné firmy i díky poslechu podcastu přicházejí za námi.
Je neuvěřitelné, kolik dveří už tahle zábava otevřela. Dokonce máme potvrzeno, že dva zákazníci již přišli čistě proto, že poslouchali naší show. Ta je utvrdila ve spolupráci s námi, nikoliv s naší konkurencí. A rozhodně nejde o malé firmy.
Z Processandu ani process miningového oboru se odejít nechystám. Stále je kam růst, i po pěti letech. Míra autonomie společně s velmi dobrým finančním ohodnocením mě u process miningu ještě nějakou dobu udrží.
Práce na plný úvazek v Rozbitém prasátku tak bude muset ještě počkat. V každém případě jsem přesvědčen, že aktuální pozice jsem dosáhnul především díky budování projektu Rozbitého prasátka.
Rozbité prasátko
Jde se na Rozbité prasátko, po letech stále ještě vedlejší business.
“How’s business?”, ptáte se?
Booming!
K předsevzetím se ještě dostanu, ale jedním z nich pro mě bylo “Udělat z Rozbitého prasátka pojem”. Troufám si říct že s vydanou knihou, na které jsem pracoval dva roky, se to skutečně povedlo.
Rozbité prasátko se stalo pojmem!
Kniha
Myslím si, že vydání knihy všechno změnilo. Jsem rád za to, kam se mi Rozbité prasátko podařilo dotáhnout už před vydáním knihy. Podcast se umisťoval mezi předními českými finančními podcasty, blog četlo poměrně dost lidí, sociální sítě rostly…
A pak jsem vydal knihu.
O té si můžete přečíst v samostatném článku, ale co bych chtěl zde ve finančním reportu vypíchnout, jsou především emoce, které jsem cítil, když jsem knihu poprvé držel v rukách. Byly to emoce pýchy, neskutečného zadostiučinení a radosti, že se povedlo dotáhnout projekt do zdárného konce.
Je to tady! 🎉🎉🎉🥳 pic.twitter.com/TxtSPW6oPm
— Rozbité prasátko (@rozbiteprasatko) November 28, 2022
První náklad činil 1 500 kusů. Doufal jsem, že se mi za rok podaří prodat alespoň 1 000 kusů. Že bych jich prodal přes 5 000 za prvních 7 měsíců, to mě ani ve snu nenapadlo.
Knižní úspěch
Kniha opravdu slavila nad očekávání velký úspěch, čemuž nemohl uvěřit ani redaktor Honza Dvořák. Kniha si našla místo do bestsellerových žebříčků v kategoriích osobního rozvoje prakticky na všech knižních portálech a dokonce se stala nejprodávanějším ebookem po dobu asi dvou měsíců na Knihy Dobrovský.
Vidět knihu bok po boku gigantů jako je 4000 týdnů od Olivera Burkmana nebo Psychologie peněz od Morgana Housela je něco, na co nikdy nezapomenu.
No prostě sen, co vám budu povídat.
A aby toho nebylo málo, nakladatelství oznámilo další dotisk, v pořadí již třetí. Ten by měl vyjít na podzim tohoto roku, takže pěkně před Vánocemi.
Z čeho mám pak samozřejmě taky obrovskou radost, je pozitivní přijetí od čtenářů. Knize se zatím daří jak na portálu Databáze knih, tak na Goodreads.
Pokud jste knihu četli, samozřejmě budu rád za jakoukoliv upřímnou recenzi na jakémkoliv portálu, klidně i na mém webu.
Díky! ❤️
Mediální smršť
Mediální ohlas na sebe po vydání knihy také nenechal dlouho čekat. Ještě před vydáním jsem měl tu čest se objevit v časopise Finmag jako “finfluencer” po boku Vojty Žižky a Ondry Koběrského.
S Vojtou jsem pak nahrál super rozhovor pro jeho Investiční podcast, což považuji dodnes za obrovský úspěch. Přeci jen být mezi hosty jako je Miroslav Motejlek, Marek Palatinus alias „Slush“, Kovy, Kicom nebo Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová je pro mě zkrátka fantastický úspěch.
Kromě podcastu Vojty Žižky se můj rozhovor objevil i na CzechCrunch, zmínila se o mě Markéta Bidrmanová v podcastu Ve vatě a nedávno vyšel rozhovor ve slovenském deníku SME.
A také jsem si vystřihnul přednášku v Karlových Varech (hned 2x), kdy ta druhá byla ve společnosti Vojty Žižky a Kicoma.
Bude to znít jako klišé, ale tohle jsem nečekal.
Křest
A samozřejmě jsem si musel celý tento úspěch i řádně oslavit, takže jsem si během února uspořádal křest knihy.
Moc příjemná událost!
Až se mi z toho chce skoro napsat další knihu.
YouTube
Po vydání knihy jsem rozhodně nechtěl usnout na vavřínech a tak jsem se zamyslel, co by mohl být ten další pomyslný krok při budování projektu Rozbitého prasátka.
Rebranding podcastu byl jen takový malý mezikrok.
Píšu rád, ale pravda je taková, že většina lidí bohužel příliš ráda nečte. Díru do světa tak člověk s pouhopouhým psaním spíše neudělá.
Proto jsem obrátil svůj zrak na YouTube a vrhl se na něco, co už jsem strašně dlouho odkládal a čeho jsem se upřímně dost bál. Začal jsem nahrávat rozhovory s hosty na video a to pak vydával na YouTube.
Výsledek?
Na ten se mrkněte sami!
Podcast
Nebojte, videa stále vychází i v audio formátu tak, jako jste byli doteď zvyklí.
Podcast po vydání knihy také značně posílil. Nedávno jsem navíc pokořil hranici 250 000 poslechů.
Hodně se teď obsahově věnuji pasivnímu investování, což asi nikoho nepřekvapí.
Úplnou novinkou je pak přechod na platformu herohero. To je platforma, kde tvůrci sdílejí svůj obsah svým předplatitelům.
I já na tento trend naskočil a to z jednoho prostého důvodu – pokud se mi podaří vybudovat dostatečně silnou základnu předplatitelů, nebudu už muset spoléhat na reklamy či partnerské programy služeb jako je Portu či DEGIRO a budu tak mít mnohem větší flexibilitu ohledně tvorby.
S videem se cena produkce obsahu Rozbitého prasátka značně zvedla a monetizace je tak důležitější než kdy předtím.
Prozatím máte jako odběratelé za 159 Kč měsíčně následující výhody:
- Všechno z tvorby Rozbitého prasátka
- Podcast o týden dřív a bez reklam!
- Otázky na hosty podcastu
- To nejlepší z toho co právě čtu + recenze
- 90% slevu na mojí úžasnou šablonu na trackování bohatství 📈
A novinka, která přibyde s vydáním tohoto článku, je trackování mého portfolia a finančních výsledků, což bude od tohoto okamžiku k dispozici pouze za paywallem.
Všem předplatitelům tímto děkuji za podporu!
Předsevzetí
Jde se na má oblíbená předsevzetí! Už jsem mnohokrát psal, jak jsou pro mě předsevzetí důležitá, jelikož mě udržují na cestě za mými cíli. Na tom se za ty roky nic nezměnilo.
Rok 2022
V minulém roce jsem měl si kladl následující cíle:
- Dokončit knihu
- Udělat z Rozbitého prasátka pojem
- Zlepšit time management
Troufám si říct, že na body 1 a 2 se mi podařilo dosáhnout. Knihu jsem dopsal už v polovině minulého roku a dokonce ji stihl vydat. Byla to řehole, ale podařilo se.
Díky knize se mi podařilo Rozbité prasátko etablovat na české finanční scéně.
A time management? To je dobrá otázka!
Rozhodně mi připadá, že mám čas na všechno, co je pro mě důležité, a že jsem si naplánoval i dostatek “nepracovních” víkendů, tedy času, kdy se nevěnuji ani process miningu ani Rozbitému prasátku. To se mi dříve rozhodně nedařilo.
Pocit, že bych měl vyhořet, rozhodně nemám. Cítím se skvěle, chuť do práce stále mám!
Rok 2023
Jedna velká změna se přeci jen letos udála. Pořídil jsem si domu na zeď nástěnku, na kterou si mohu čmárat.
Asi vás proto nepřekvapí, že jsem si cíle napsal na zeď, abych na ně mohl každý den koukat. O co jde? Spíše jde o předsevzetí než o konkrétní cíle.
- Zůstat pokorný
- Vytrvat
- Mít hlad po dalším úspěchu
Předsevzetí nelze kvantifikovat, takže podobný přístup rozhodně nemohu ostatním doporučit. Obával jsem s, aby mi úspěch s vydáním knihy nestoupl (příliš) do hlavy. Stále pro mě je strašně důležité si udržet chuť dál tvořit a projekt a ostatně i kariéru dál posouvat.
Cítím, že se mi to zatím daří, ale i přesto je pro mě nezbytné si to pravidelně připomínat a nezpychnout.
Na tabuli mám i pár kvantifikovatelných cílů ohledně Rozbitého prasátka, o které se s vámi podělím na platformě herohero.
Cíle Rozbitého prasátka
Cíle Rozbitého prasátka k dispozici pro předplatitele na herohero.
Investice
Jak už jsem říkal, detailní portfolio včetně celkové hodnoty bohatství, zastoupení jednotlivých složek a mých investičních cílů najdete na platformě herohero.
Nicméně nebojte, stále jsem pasivním investorem s převážnou částí portfolia investovaných v indexových ETF fondech.
Shrnutí finanční a životní situace
Jsem šťastný a daří se mi. A nejlepší na tom je, že si to uvědomuji a každý den si proto naplno užívám. Role štěstí je neoddiskutovatelná, ale za vším vidím i velkou spoustu práce.
Kdysi jsem si napsal seznam tzv. “nemožných výzev”. Na ten jsem po 4 letech narazil během loňského léta, otevřel a s obrovským údivem zjistil, že asi 30 % těchto “nemožných” cílů jsem už stihnul splnit. Byly mezi nimi kariérní, podnikatelské, finanční i sportovní mety, často podmíněné nějakým časovým horizontem.
A to je i hlavní sdělení tohoto článku. Drobných zlepšení během krátké doby si těžko všimnete. Když ale v úsilí budete pokračovat, za pár let uvidíte naprosto zásadní změny bez ohledu na to, zda jde o velikost investičních účtů či posunu kariérou. Přesně jak píše na svém blogu James Clear.
Často přeceňujeme, co dokážeme zvládnout za krátkou dobu, a zásadně podceňujeme, čeho můžeme dosáhnout za několik let.
Nikdy by mě nenapadlo, že za 5 let ujdu takový kus cesty. Jsem tak nesmírně vděčný za to, co se mi už podařilo, ale v žádném případě ještě nechci zpomalovat, naopak.
Doufám, že i moje cesta může některým z vás posloužit jako inspirace!
Pokud by vás cokoliv zajímalo, napište mi buďto na email [email protected] nebo do komentářů pod článkem.
A nezapomeňte Rozbité prasátko sledovat na Twitteru, Instagramu či Facebooku.
Díky za čtení a ať se daří!
Pokračujte ve čtení!
Finanční report Rozbitého prasátka za rok 2022
Blog Rozbitého prasátka stále žije! Po dlouhé odmlce přicházím s novým blogovým článkem. A to není jediná novinka od Rozbitého prasátka. Pojďte si v novém článku přečíst, jak se Rozbitému prasátku i mně osobně v
„Píšu rád, ale pravda je taková, že většina lidí bohužel příliš ráda nečte. Díru do světa tak člověk s pouhopouhým psaním spíše neudělá.“ Ahoj Jakube, já sem tam rád čtu a sleduju kratší videa do cca 20 minut, ideálně na obědovou pauzu. Podcasty neposlouchám vůbec, ale rozumím tomu, že hodně lidí se nemůže soustředit čtení a musí zároveň dělat i něco jiného, takže si raději při vaření poslechnou podcast. Podle mě je super, že sis uvědomil, že pokud chceš brát Rozbité prasátko jako svůj budoucí byznys/práci, tak se musíš orientovat podle poptávky. Doufám, že tím (moc) neutrpí kvalita 😉 Hodně… Číst vice »
Díky za slova podpory! Tak on mě ten podcast taky baví, jinak bych to nedělal. To psaní mi ale vždy připadá takové „trvanlivější“ než povídání. Takže doufám, že kvalita skutečně neutrpí! Díky a ať se daří.
Taky se zastavuju hlavně s komentářem, že někteří z nás rádi čtou tyhle články. Moc gratuluju k úspěchům. 🙂
Koukám, že na tebe už rozbité prasátko nereagovalo.. 😁
Omlouvám se, nějak to zapadlo. Od května už bude Prasátko na full time, takže se čas článků konečně vrátí!