Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem.
Jistě znáte oblíbené české přísloví, které maminky a učitelky cizích jazyků vytahují na své otrávené ratolesti, do kterých před vyšším stupněm základní školy hustí už třetí cizí jazyk, když děti ještě pořádně neovládají ani ten rodný.
Ze všech jazyků existuje lze vypíchnout jeden, který vyčnívá nad všemi ostatními nejen v důležitosti, ale díky bohu i v oblíbenosti.
Nejužitečnějším jazykem současnosti je bezpochyby angličtina.
Jakou má angličtina spojitost s penězi? A proč je angličtina nejlepší investicí? To vše se dozvíte z následujícího čtení!
Angličtina - nejlepší investice
Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!
Proč zrovna angličtina?
Angličtina si právem vydobyla své místo na výsluní mezi světovými jazyky. Důvodů se najde hned několik:
- Historický kolonialismus Velké Británie
- Velké množství zemí, kde je angličtina oficiální řečí
- Jednoduchost
- Ekonomická dominance anglicky mluvících zemí (především pak USA)
- Internet
- Vliv americké pop kultury
Jistě vás každého napadne několik dalších důvodů, proč se zrovna angličtina těší takové oblibě, ale pointa je v tom, že tyto důvody se postupně nasčítají a angličtina jakožto oblíbený cizí jazyk pak nabaluje jednoho studenta za druhým.
Koneckonců se podívejte sami na některá z čísel, které z angličtiny dělají nejdominantnější jazyk současnosti. Obrázky pochází z anglického článku na webu Washington post.
Anglicky se dnes učí těžko uvěřitelných 1,5 miliardy lidí! To je přibližně každý pátý člověk na naší planetě.
Ostatní jazyky v současnosti s angličtinou nemohou zápasit. Tím nechci říct, že nejsou důležité, ale pokud si musíte vybrat jen jeden jediný, angličtina musí být jasnou volbou.
Role internetu
Internet, jak ho známe dnes, je západním vynálezem (těžko lze vypíchnout jen jednoho člověka, takže zde máte odkaz na podrobný článek o historii internetu).
A protože zejména Spojené státy americké dominovaly v minulém století a stále dominují na začátku toho současného všem světovým ekonomikám, i zde byla adaptace internetu pravděpodobně nejrychlejší na celém světě.
Angličtina má jako jazyk v roce 2020 dle odhadů podíl na internetovém trhu více než 50 %. Za posledních pár let její dominance sice mírně klesá, ale to je spíš tím, kolik nových zemí „kolonizuje“ internet, než že by se smrskával počet anglických uživatelů a anglicky psaných webů.
Proč je to důležité? Protože otázku prakticky na COKOLIV najdete na internetu – pokud umíte anglicky. Jak bylo již řečeno, anglicky se na světě učí přes 1,5 miliardy lidí. Vážně si myslíte, že jestliže máte nějaký problém, tak že ho někdo před vámi ještě nikdy neměl? A že o tom nenapsal nebo nenatočil video?
Ať už jde o problémy ve vztazích, investiční otázky, kutilské nejasnosti, zdravotní potíže, programátorské výzvy, záseky s funkcemi v Excelu nebo tipy, jak zprovoznit a zpeněžit blog, v anglickém jazyce najdete odpověď takřka na cokoliv.
Kdo v dnešní době nezná převážně anglické Stack Overflow, Quora nebo nesleduje nějaké zajímavé vlákno na Redditu?
Jasně, kvalita informací je všelijaká, ale šance, že narazíte na velmi kvalitní zdroj informací, je čím dál tím vyšší, což je hlavní business model internetového vyhledávače Google. K čemu by jinak byl, kdyby na něm hledané dotazy byly nerelevantní nebo zastaralé.
Internet (a zejména pak ten anglický) je neuvěřitelně obsáhlý zdroj kurzů všeho druhů, videí, návodů, Q&A vláken, tutoriálů, blogů, zpráv, zajímavostí, cheatsheetů, poraden, komunit atd. Chce to jen trochu hledat a pochopitelně umět hlavní dotazovací jazyk – angličtinu.
Šance, že na anglickém internetu nenajdete odpověď na vaši otázku, je prakticky nulová.
Jazyk vědy a odborných znalostí
Dalším důležitým faktorem, proč angličtině musíte věnovat pozornost, je její role ve vědě. Jestliže to s kariérou v jakémkoliv oboru myslíte vážně, angličtině se prostě nevyhnete.
To proto, že angličtina je jazykem vědy.
Vzpomínáte si, když jste psali bakalářskou nebo diplomovou práci a na začátku jste museli napsat předmluvu v angličtině?
Narazili jste někdy na práce nějakých mezinárodních výzkumných týmů v jiném jazyce, než v tom anglickém?
V jakém jazyce hledáte odpovědi na pokročilejší otázky, na něž nenajdete uspokojující odpověď na českém internetu? Samozřejmě v angličtině.
Akademické týmy z celého světa kolaborují na projektech a výstup jejich práce je ve většině případů anglický. Abyste mohli na poli vědy a odborných znalostí uspět, bezpodmínečně se musíte anglicky naučit.
A je jedno, zda za vědu považujete biologii a chemii, marketing, SEO webových stránek nebo investování do ETF fondů.
Anglicky psané zdroje na jakékoliv téma jsou ve většině případů nesrovnatelně detailnější, přehlednější a pochopitelnější než je tomu u českých alternativ. Čest výjimkám, i na českém internetu se najdou skvělé a inspirativní projekty!
Pracovní příležitosti
Díky angličtině se vám neotevřou dveře, ale přímo vrata na pole pracovních příležitostí.
Jestliže ovládáte angličtinu na dostatečně dobré úrovni, nic vám nebrání vycestovat kamkoliv na západ od naší malé zemičky a po finanční stránce si téměř vždy polepšit.
Německo? Velká Británie? Norsko? Dánsko? Taiwan? USA?
Prakticky každá ze zemí nabízí vyšší průměrné mzdy a je více či méně english-friendly, takže určitě budete schopni si najít v zemi pracovní příležitost, na kterou vám postačí jen angličtina. Více o práci v zahraničí se dočtete ze samostatného článku, kde mimo jiné mluvím o vlastních zkušenostech.
Jak už to tak bývá, nejvíce pozic s jazykovou flexibilitou najdete v IT oboru, ale nesmutněte, jestli nejsou počítače to pravé pro vás. Odvětví jako cestovní ruch, retail, marketing nebo design jsou, podobně jako IT, čím dál tím více otevřené cizincům s alespoň základní znalostí angličtiny.
Freelancing
Na ještě zajímavější možnosti narazíte, když se rozhodnete stát freelancerem (vznešené označení pro OSVČ).
Umíte něco, co ostatní ne? Tak nabídněte své služby na portálu jako je Stovkomat. Jde ale portál český, tudíž vaše potenciální klientela bude vždy omezená na česky mluvící uživatele.
Vložte do vaší situace angličtinu a rázem se váš trh zvětší z 10 milionů na 1,5 miliardy lidí. To už je jiný obchodní potenciál!
Jistě namítnete, že i konkurence s počtem zákazníků poroste. To je pravda, my však jako Češi máme obrovskou konkurenční výhodu! Můžeme pracovat za nižší hodinovou sazbu, než třeba Američan nebo Němec, což je dáno tím, že i naše životní náklady jsou mnohem nižší. To platí pochopitelně za předpokladu, že žijete v ČR.
Nižší honoráře vůči Němcům či Američanům jsou však relativní, protože co může ve srovnání s konkurencí našich západních sousedů vypadat jako bezvýznamná částka, to vám může v Čechách zaručit velmi pohodlnou a nadstandardní životní úroveň!
Přesně z toho důvodu outsourcuje velké množství nadnárodních korporací práci na východ (země bývalého východního bloku nebo Indie). Lidé zde umí anglicky čím dál tím lépe, odvádí stejně dobrou (ne-li lepší) práci než jejich západní protějšci a přesto jim společnosti nemusí platit tolik jako kolegům v západní Evropě.
Kde své služby na anglickém trhu můžete nabízet? Tak třeba na portálech Upwork nebo Fiverr. Ale možností je pochopitelně MNOHEM více.
Jednoduše si vygooglete výraz “offer freelance work” a je to!
Podnikání
Rozzářily se vám při slovech o obrovském trhu v podobě anglicky mluvících zákazníků oči?
Tak vězte, že pokud podnikáte a prodáváte nějaký fyzický produkt, jen vaše fantazie je limitem příjmů, které dokážete vygenerovat, oslovíte-li alespoň nějaké cílové publikum z anglicky mluvících zemí.
Nevěříte? Tak si přečtěte následující článek o tom, jak můžete vaše fyzické produkty prodávat na největším tržišti světa – na Amazonu.
I Rozbité prasátko vážně pokukuje po anglicky mluvícím trhu.
Podnikání na internetu je asi nejrychlejší cesta, jak rychle a legálně zbohatnout. Poměrně detailní návod naleznete v těchto (jak jinak než anglicky psaných) knihách – Four hour work week a Unscripted.
Ale pozor, to, že to je možné, ještě neznamená, že je to lehké.
Začněte investovat
Nejrychlejší cesta, jak dosáhnout na finanční nezávislost, je pomocí investování. Nečekejte a začněte investovat ještě dnes!
Angličtina ve světě investic a osobních financí
Představte si, že je v Čechách jeden milion investorů. Pokud si ze školy pamatujete to, čemu se říká Gaussovo normální rozdělení, jistě si dovedete jeho použití vybavit ve vztahu s inteligencí a IQ – většina lidí se se svou inteligencí nachází někde uprostřed, najdou se však výjimky na obou stranách křivky.
Jak inteligence a Gaussova křivka souvisí s investory a angličtinou?
Na základě předchozího uvažování vychází na jeden milionu českých investorů asi 20.000 extrémně úspěšných jedinců. O většině z nich se pravděpodobně nikdy nedozvíme, ale řekněme, že 1 % z nich o svých úspěších rádo vypráví či píše. To znamená, že nějaké hodnotné rady pro nás ostatní se poděli jen 200 úspěšných českých investorů, z čehož cesta některých z nich nemusí být v dnešní době už zcela replikovatelná (těžko někdo znovu zbohatne na privatizaci).
To znamená, že byste v českém prostředí narazily spíše jen na hrstku skvělých příběhů, které si zaslouží vaši pozornost.
Jestliže umíte anglicky a celou úvahu si vynásobíte koeficientem 1.000, máte najednou 200.000 příběhů úspěšných investorů, podnikatelů či jiných následováníhodných jedinců, které můžete hltat a z nichž se můžete inspirovat na vlastní cestě za bohatstvím.
Budu naprosto upřímný – jestli si myslíte, že jsem se znalosti, které sdílím na zdejším blogu Rozbitého prasátka, naučil ve škole nebo z české literatury, jste bohužel na omylu.
Téměř veškeré základy a informace čerpám z úžasných anglicky psaných či mluvených blogů, knih a podcastů, o které se s vámi velmi rád podělím!
Ponaučení je takové, že díky angličtině máte zkrátka mnohem větší přístup k informacím jakéhokoliv druhu a tím tak můžete prohlubovat vlastní znalost v problematice a nelimitovat se jen na to, co se dozvíte na českém internetu.
Blogy a podcasty
Celá moje cesta za finanční nezávislostí je výrazně a prakticky výhradně ovlivněna americkými blogery a podcasty. Celá myšlenka přenést tyto znalosti a perspektivu do českého prostředí pramení právě z těchto zdrojů:
Doufám, že vám Rozbité prasátko poskytne alespoň zčásti takovou hodnotu, jakou poskytly vyjmenované podcasty a blogy mně.
Ne všechny jsou zaměřené pouze na peníze a investování, ale osobní rozvoj či pouhý rozhled, které vám tyto zdroje mohou zprostředkovat, je naprosto dechberoucí.
Literatura
Nejlepší z knih na téma osobních financní, investování a osobního rozvoje se k českým čtenářům často ani nedostanou, protože cílové publikum je tak malé, že se nikomu nevyplatí investovat do jejich překladu.
Zde je několik anglických titulů, které si bezesporu zaslouží vaši pozornost:
- I will teach you to be rich
- Principles
- The simple path to wealth
- The four pillars of investing
- The little book of common sense investing
- Unscripted
- The 4-hour work week
- A random walk down Wall street
Pozor, čtení knih o osobním rozvoji je silně návykové (sám jsem tomu až do nedávna nevěřil).
A co ostatní jazyky?
Jistě se najdou zastánci jiných jazyků, než je angličtina. Někdo mi bude například předhazovat všemi nenáviděnou němčinu
Jde však jen o vytoužené přání než na faktech založenou pravdu.
Má čínština potenciál? Určitě ano, ale těžko odhadovat, jak velký. Čína je sice obrovským trhem, ale je také dost protekcionistický a svázaný politický režimem, nehledě na propastné rozdíly mezi společenskými vrstvami v zemi. A to ani nemluvím o tom, že se čínština rozhodně neřadí mezi jednoduché řeči.
Německo je hned vedle, znalost němčiny je tedy nutnost, že? Ano i ne. Já jsem toho zářným příkladem, němčinou se domluvím, ale rozhodně v ní nezařím. A přesto pracuju a žiju v Mnichově již přes dva roky.
A ruština? Řekněme to tak, že až bude Rusko vytouženou zemí na práci a život, tak její studium zvážím.
U každého jazyka najdete argumenty pro a proti jeho studiu, často velmi subjektivní. Nenechte se možnostmi svázat, nějaký jazyk si vyberte a naučte se ho dostatečně dobře na to, abyste při nejmenším mohli do dané země vycestovat a zeptat se na nejbližší kavárnu.
A ujistěte se, že tím prvním jazykem bude angličtina.
Kde a jak se naučit angličtinu?
Rozhodně nejsem expert na studium angličtiny ani jazyků obecně. Pár rad vám ale přesto rád poskytnu:
- Začněte se studiem angličtiny co nejdříve.
- Investujte do doučování. Rodilý mluvčí není předpokladem dobrého lektora angličtiny, dejte šanci i místním angličtinářům. Dovolím si udělat malou reklamu na jazykovou školu, kde jsem se naučil anglicky já – Teaching.cz v Žatci. Rozhodně to zakladatelce dlužím.
- U filmů přejděte z českého dabingu na anglický jazyk s českými titulkami, postupně přejděte na anglické a nakonec titulky zcela vypněte.
- Využijte všemožných procvičovacích aplikací (např. Duolingo), mějte angličtinu vždy při ruce.
- Vycestujte do anglicky mluvících zemí a bavte se výhradně v angličtině.
- Najděte si anglicky mluvící kamarády.
- Začněte číst anglické články, zprávy a knihy. Čtěte, co vám přijde pod ruku.
- Poslouchejte anglické podcasty.
- Own it!
Angličtina jako nejlepší investice
Angličtina zatím vítězí na všech frontách a není to ani moc těsné. Využijte jazyk ve svůj prospěch a naučte se mluvit anglicky.
Jestli jste stále školou povinní, nenapadá mě lepší investice, než je investice do studia anglického jazyka. Vy starší si jistě postesknete, že s naučit se jazyk v pokročilejším věku není vůbec snadné, ale nikdy není pozdě začít!
Návratnost vyspělých kapitálových trhů je dlouhodobě přibližně 8 % a investování do nich rozhodně dává smysl.
Angličtina však návratnost trhů zadupe do země, protože její znalost vám přinese tolik možností, že je lze jen těžko kvantifikovat. Zaměstnání, znalosti, zábava, přátelé – to vše díky znalosti anglického jazyka můžete ve vašich životech umocnit.
Udělejte něco pro své budoucí já. Naučte se anglicky!
Nebudete litovat.
Umíte anglicky? Kdy vám se vám znalost angličtiny finančně vyplatila? Jaký další jazyk vám na cestě za finanční nezávislostí pomáhá? Víte o nějaké další investici, která se na první pohled nemusí jevit jako investice, ale která se vám stále oplácí? Pište do diskuze pod článkem nebo na [email protected]
Pokračujte ve čtení!
11 lekcí osobních financích, které bych dal svému mladšímu já!
Jaké rady byste dali svému mladšímu já? Blog Rozbitého prasátka existuje něco málo přes rok, osobní finance však už hltám téměř tři roky. Co jsem se za tu dobu stihl naučit? Zde je seznam 11
English is awesome