Investovat jen do amerických akcií, nebo do globálních akcií z celého světa?

Investování do akciových trhů představuje časem osvědčenou cestu, jak dlouhodobě zhodnocovat své peníze. Jednou z klíčových otázek zůstává, zda se zaměřit pouze na americké akcie, nebo diverzifikovat portfolio investicemi do celého světa. Jaké jsou výhody těchto odlišných strategií? Je lepší investovat jen do amerických akcií (typicky reprezentovaných indexem S&P 500) nebo vlastnit akcie z celého světa (např. index MSCI All Country World Index)?

Na to se podíváme v tomto článku!

Spoluautorem článku je Matěj Horák ze spolku Econet.

Americké akcie vs. globálních akcie z celého světa:

Investování je rizikové a může vést ke ztrátě kapitálu. Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

náhledový obrázek USA vs. zbytek světa

Investujete pasivně?

Pasivní investování zažívá v posledních letech velký rozmach. Vyberete si investovatelný index, který reprezentuje nějaký trh, následně si najdete konkrétní ETF fond, který dle metodologie tohoto indexu systematicky investuje, a toto ETF si koupíte.

Nic tento trend nezachycuje lépe než graf zobrazující růst prostředků ve správě pasivně řízených podílových fondů ve srovnání s těmi aktivními, to vše v kontextu USA.

S rostoucí popularitou stojí nicméně za zamyšlení jedna fundamentální otázka: „Co je vlastně pasivní indexové investování?” 

Není totiž index jako index! 

Na světě existují doslova tisíce indexů, které pokrývají vše od světové ekonomiky jako celku přes dílčí sektory národních nebo místních ekonomik až po ceny dalších finančních aktiv, jako jsou drahé kovy. Nic nikomu nebrání, aby si sestrojil vlastní index.

S rostoucí popularitou pasivního investování tak rezonuje málokterá debata tolik, jako ta ohledně výběru konkrétního indexu, který v rámci investování úspor sledovat. Je lepší omezit se pouze na americké indexy, nebo se vyplatí investovat celosvětově, tedy i do akcií mimo USA?

Skvělé a racionální argumenty pro výběr amerických nebo celosvětových akcií naleznete na obou stranách barikády. Pojďme se na ně podívat.

Americké akcie: Historická dominance

Americké akcie jsou historicky jedny z nejvýkonnějších trhů na světě (od roku 1900 zaostávají jen za Austrálií a Jihoafrickou republikou).

srovnání výnosů v zahraničí

Investoři se často zaměřují právě na USA, protože index S&P 500, zahrnující 500 největších veřejně obchodovaných společností v Americe, představuje široký a dostatečně reprezentativní obraz amerického trhu již od roku 1928. Konkrétně S&P 500 pokrývá kolem 80 % celé americké tržní kapitalizace, tedy všech obchodovaných akcií na trhu.

Tento index je ve své běžné verzi vážen právě podle tržní kapitalizace. To znamená, že společnosti s vyšší hodnotou na trhu mají výraznější vliv na jeho celkovou výkonnost a tvoří významnější část celkových výnosů. Pro ilustraci, 10 největších společností tvoří v roce 2025 dohromady přes 35 % tržně váženého indexu S&P 500.

S&P koncentrace

Toto zastoupení (a ostatně i složení největších společností v indexu) se v čase mění.

Dalšími známými indexy, které se snaží kopírovat výkonnost celého amerického kapitálové trhu, jsou např. Russell 3000 nebo MSCI USA.

Výhody investování do amerických akcií

Americké akcie od finanční krize z roku 2008 dominují zbytku světa. V posledních letech je to vidět snad ještě víc než kdy předtím.

A není se čemu divit:

  • zisky amerických akcií rostou,
  • s nimi roste i jejich marže,
  • společnosti úspěšně expandují mimo USA,
  • a udržují si přitom vysokou produktivitu.
 

Dokonce i Howard Marks, který velmi úspěšně varoval před přecházejícími finančními krizemi, ve svém pravidelném dopise akcionářů ze začátku roku 2025 napsal, že ačkoliv tento americký býčí trh už trvá dost dlouho, zatím se ohledně něj cítí  „jinak” než v letech 2000 a 2008.

Americké firmy zkrátka stále mají velký upside, kterým se snad žádný jiný akciový trh na světě nemůže pochlubit.

Silná historická výkonnost

Americká dominance z posledních dekád se těžko ignoruje.

Americké akcie přinesly investorům výrazně lepší výnosy než prakticky všechny ostatní relevantní kapitálové trhy. Ačkoliv diverzifikace má smysl, mezinárodním investorům se poslední více než dekádu rozhodně nevyplatila.

Index MSCI USA zaznamenal od roku 1988 anualizovanou výkonnost 11,13 %. To vše navzdory splasknutí dotcom bubliny a globální finanční krizi.

To index zbývajících světových vyspělých trhů MSCI World ex-USA, který zahrnuje země, jako je Japonsko, Německo, Kanada nebo Austrálie, si vedl o poznání hůře se svými 5,81 % p.a. od roku 1994.

Kdybyste investovali své peníze na začátku tisíciletí, index amerických akcií by vám vydělal dvakrát více než zahraniční akcie bez USA.

srovnání msci usa vs msci world ex usa

To je posledních 25 let, tedy historie, kterou si všichni pamatujeme, a spousta z nás ji pravděpodobně také zažila. Na delších horizontech už ale americká dominance tak žhavě nevypadá.

Při pohledu na graf vidíme při srovnání výkonnosti amerického trhu a globálního indexu trendové střídání období outperformance amerického trhu, které je viditelné zejména na poslední dekádě, a relativně slabšího výkonu například v 80. a 90. letech, toť počínaje ropnými šoky v 70. letech. Graf porovnává výkonnost obou trhů, hodnota vyšší než 1 naznačuje převahu výkonnosti amerického indexu a obráceně.

graf MSCI USA a MSCI WORLD

Zatímco v 80. letech minulého století byste byli za blázny, kdybyste nedrželi žádné japonské akcie, v posledních 20 letech byste si neškrtli bez americké akciové smetánky.

Na pětiletých klouzavých průměrech americká dominance také vypadá o něco méně „dominantněji”. Stále však platí, že i přes občasná období nadvýkonnosti nedokázal zbytek světa dominovat dlouhodobě a konzistentně. USA si zkrátka své místo na výsluní zasloužily.

Dominance technologických gigantů

USA jsou domovem technologických gigantů typu Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet (společnost Google), Meta, Nvidia a Tesla. Velký podíl sedmi největších technologických firem – často označovaných jako „Magnificent Seven“ investorům přinesl v poslední letech obrovské výnosy, ale kvůli aktuálně vyšší koncentraci zvýšil citlivost amerických large-cap indexů na případný pokles těchto akcií.

Pokud si myslíte, že ceny těchto akcií vyletěly až na úroveň „bubliny”, tak vězte, že růst jejich valuací, byť zásadní, byl až do roku 2025 významně podložen i setrvale zvyšujícími se příjmy (tzv. earnings).

Častým argumentem ve prospěch amerických akcií bývá také to, že podnikají v celém světě, odkud také pramení jejich příjmy. Ačkoliv je to správné tvrzení, z dat nevyplývá, že příjmy ze zahraničí jakkoliv ovlivňují valuace na lokálním americkém trhu.

Jak je to možné? Pokud je v USA firma s velkými příjmy ze zahraničí, vývoj hodnoty její akcie nijak nekoreluje s tamními trhy a chová se jako ostatní akcie z USA.

Stále však platí, že dokud americkým technologickým hegemonům nedovede nikdo ze světa realisticky konkurovat, jejich pozice bude neotřesitelná.

Stabilní právní a ekonomické prostředí

Spojené státy americké byly a stále ještě jsou jednou z nejstabilnějších ekonomik současnosti stojící na zakořeněných principech demokracie.

Právě stabilní právní a ekonomické prostředí, které podporuje podnikání a dlouhodobý růst, je hnacím motorem amerického růstu. Jasná pravidla, vymahatelnost práva a transparentnost trhu dlouhodobě podporovaly důvěru investorů a dobré výsledky společností. 

K udržení této stability přispívají i regulatorní orgány, zejména U.S. Securities and Exchange Commission (SEC, komise pro cenné papíry v USA), která dohlíží na dodržování federálních zákonů o cenných papírech, včetně pravidel pro zveřejňování informací, boje proti insider tradingu a podvodům na kapitálových trzích.

Samozřejmě neškodí ani zájem Američanů o kapitálové trhy. V USA do akcií investuje přes 60 % dospělé populace (v Česku to je asi 50 %, pokud se bere v úvahu i penzijní spoření).

Na druhou stranu se v USA objevil velký otazník v podobě nepředvídatelných kroků současné Trumpovy administrativy, a to nejen v celní politice. Jakkoliv je tedy americký finanční trh dlouhodobě stabilní, každý investor musí počítat s fluktuacemi i zde.

Velká podpora „autorit”

Warren Buffett se mnohokrát nechal slyšet, že by každému doporučil investovat do indexu S&P 500. O mezinárodní diverzifikaci toho nikdy moc nenamluvil, jeho láska k USA je neotřesitelná.

A ruku na srdce – troufli byste si jít proti Buffettovi?

Nevýhody investování do amerických akcií

Amerika sice v posledních letech výkonností předčila zbytek světa, ale i tak se u ní najdou určité nevýhody.

Americká výjimečnost, nebo riziková koncentrace na jediný trh?

Přestože americké firmy působí globálně, je zde riziko, že negativní vyhlídky nebo zpomalení americké ekonomiky ovlivní vývoj a výnosy vašeho portfolia. Chybějící diverzifikace vůči jiným zemím nebo regionům se nemusí vždy vyplatit.

Spojené státy, ačkoliv aktuálně dominují světu s tržní kapitalizací přes 60 % celkové váhy, rozhodně nejsou jedinou tržní silou. Ta se v čase někdy i významně měnila.

vývoj tržní kapitalizace světových akcií

Otázkou je, jak dlouho zde s námi „americká výjimečnost” (angl. „US exceptionalism”) zůstane.

Přemýšlíme-li o jakékoliv investici, je vždy potřeba se podívat na nejlepší i nejhorší scénáře. Pokud si nemyslíte, že USA jsou fundamentálně odlišnou zemí od zbytku světa, zemí, kde nemůže dojít k žádným zásadním problémům či přetřesům, tak se zcela přirozeně musíte zabývat i tím, co všechno se za historii kapitálových trhů stalo na ostatních světových trzích.

Na rozdíl od USA si většina zemí prošla obdobími se zápornými reálnými výnosy no horizontu 20 let, více než polovina zemí zažila záporný reálný výnos na 30letém horizontu a ve třetině zemí byste po 50 let skončili se záporným reálným výnosem.

extrémy výnosů světových akcií

Americká zkušenost s „bezpečností” a vysokým kladným reálným výnosem investice v horizontu delším než 20 let se nedá zobecnit na ostatní země. Tím, čím si historicky prošly ostatní země, si mohou projít i USA.

Historická výkonnost vs. budoucí výnosy

Znáte investorskou poučku „minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích?”

Pokud ano, měli byste ji brát na zřetel i u investice do konkrétní akcie, segmentu či trhu. Neuvádí se totiž pro nic za nic. USA sice byly historicky jedním z nejlepších trhů na světě, ale bohužel tento bezprecedentní úspěch si už zpětně koupit nemůžete.

Investujete vždy s výhledem toho, kolik může daná investice vydělat v budoucnosti.

Investice do indexu S&P 500 se stala za poslední dekádu obrovsky populární a jakousi garancí „jistých výnosů”.

Problém nastává ve chvíli, kdy do financí vstoupí emoce – oblíbené investice totiž často přinášejí nižší výnosy do budoucna.

Popularita zvyšuje cenu cenných papírů a snižuje očekávaný výnos při zachování všech ostatních podmínek.

Vysoké valuace

Pokud něco historie naznačuje, tak to, že při vyšších valuacích lze očekávat větší propady (náhlé korekce či dlouhodobě horší výnos).

Jedinou konstantou na kapitálových trzích je to, že se neustále mění.

Americký trh je v současnosti výrazně dražší než jiné mezinárodní trhy. Například ukazatel P/E (podíl ceny vůči ziskům – tzv. price to earnings ratio) pro S&P 500 se dlouhodobě pohybuje nad průměrem jiných světových indexů (viz tabulka níže), což znamená, že investoři platí více za dolar zisku.

IndexP/E k 29. 4. 2025Poznámka
S&P 50027,55Americký trh
MSCI World21,47Vyspělý globální trh
MSCI World ex USA15,64Vyspělý trh bez USA
MSCI Germany16,82Německý trh
MSCI China14,82Čínský trh

Korekce na začátku roku 2025 sice mírně valuace snížila, ale ty zůstávají s ohledem na historická měřítka stále relativně vysoko.

USA trh valuace

Je velmi nebezpečné extrapolovat lepší výkonnost amerických akcií po roce 1990 (popř. od roku 2008), protože toto období odráží především rostoucí relativní valuace amerického trhu a pak samozřejmě i sílící dolar.

Na druhou stranu, podíváte-li se pod kapotu valuací na americkém trhu, lví podíl na vysokých valuacích mají především akcie Magnificent 7. Zbytek trhu tak draze zdaleka nevypadá.

index S&P 500 koncentrace

Měnové riziko pro neamerické investory

Pro investory mimo USA může kolísání hodnoty amerického dolaru vést k fluktuacím v hodnotě investic v domácí měně. Čeští investoři vydělali na amerických akciích za posledních 30 let výrazně méně než Američané – hlavně kvůli tomu, že koruna od 90. let až do finanční krize v roce 2008 výrazně posilovala.

Globální akcie: Racionální diverzifikace

Investování do globálních akcií znamená diverzifikaci napříč regiony, sektory i měnami. Mezi hlavní benchmarky patří indexy FTSE All-World či MSCI ACWI. Oba indexy investují prakticky do všech významných vyspělých a rozvíjející se zemí světa. Expozice na USA je u obou indexů na začátku roku 2025 asi 63 %.

Pro investory, kteří chtějí zcela vyloučit USA ze svého portfolia, existuje například index MSCI ACWI ex USA – ten obsahuje pouze společnosti mimo USA, a nabízí tak diverzifikaci do regionů jako Evropa, Japonsko, Kanada, Austrálie a rozvíjející se trhy v Asii, Latinské Americe či Africe. Uvedené označení ex USA u vybraného fondu naznačuje, že tato země není ve spravovaném portfoliu akcií vůbec zahrnuta.

Dalšími relevantními indexy jsou například MSCI World, který rovněž pokrývá globální trhy, avšak s odlišnou kompozicí. Konkrétně MSCI World zahrnuje vyspělé trhy, což samozřejmě naznačuje, že je významněji koncentrován v USA – přibližně 73 % jeho celkové tržní kapitalizace pochází z amerických společností. Investice do tohoto indexu, ačkoli nabízí globální expozici, je tak opět značně ovlivněna výkonností amerického trhu.

Pokud by vás zajímalo, jak v Česku získat expozici na zmíněné indexy skrze konkrétní ETF fondy, určitě věnujte pozornost tomuto článku.

Výhody investování do globálních akcií

Expozice na akcie z celého světa dle jejich tržní kapitalizace je asi nejpřesnější interpretací ideální pasivní investiční strategie. Stejně jako při pasivním investování nevybíráte budoucí vítězné akcie, v globálním portfoliu nespekulujete na nejlepší regionální trh.

V tom ale tkví i největší behaviorální složitost spjatá s globální diverzifikací. Pokud se jednomu z regionu po dlouhou dobu daří víc než jinému regionu, chuť strategii opustit ve prospěch “vítězné” země (v tomto případě USA) může být až příliš velká.

Tracking error, jak se tomuto fenoménu přezdívá, může být tak velký, že se investoři rozhodnou jinak správně zvolenou diverzifikovanou strategii, zcela opustit (a často v nejhorší možná okamžik).

Geografická diverzifikace

Portfolio složené z globálních akcií není závislé pouze na americkém trhu. Akcie z Evropy, Asie nebo rozvíjejících se trhů mohou růst v odlišných cyklech a různým tempem.

Globální investice tak přináší expozici vůči regionům, kde mohou být jiná rizika než v USA.

Kromě politické nejistoty mohou globální trhy čelit také měnovým rizikům, rozdílům v regulacích či hrozbě ekonomických sankcí. Třeba evropské trhy byly negativně ovlivněny energetickou krizí, zatímco asijské trhy mohou čelit obchodním sporům nebo státním zásahům do ekonomiky. Rizika se zdaleka nevyhýbají ani americkým trhům, ty jsou zase dotčeny obchodními cly nebo třeba nejasným výhledem hospodářské politiky.

Výhodou proto je, že investoři své riziko rozprostřou mezi všechny země a regiony a zbaví se závislosti na výkonu jedné konkrétní země.

Zde je ovšem vždy nutné vzít v úvahu, jaké zastoupení ostatní regiony v daném indexu mají. To je totiž spíše zanedbatelné, a je tedy bláhové se domnívat, že by investory do globálních investorů ochránila konjunktura ve Švédsku nebo v Nizozemsku v případě recese v USA.

Čím větší je váha USA v globálních indexech, tím menší význam má globální diverzifikace.

Ochrana před nejhorším možným scénářem

Pokud byla historicky investice do USA nejlepším možným scénářem, tak prakticky jakákoliv jiná investice byla horším scénářem. Jak se vyhnout nejhoršímu možnému scénářI? Investicí do všech vyspělých zemí světa.

Světové akcie historicky vykazovaly lepší ochranu před nejhoršími scénáři, a to dokonce i ve chvílích, kdy se propadaly všechny trhy současně (což se se zvětšující ekonomickou provázaností a globalizací fakticky dělo). Světové akcie se většinou zotavovaly rychleji než jednotlivé lokální trhy.

nejhorší scenáře 1950-2022
kniha hlavní stránka investice

Kniha od Rozbitého prasátka

Naučte se pasivně investovat.

Nižší valuace oproti USA

Jak vyplývá z tabulky valuací, zatímco čistě americký index S&P 500 má aktuální poměr P/E blížící se hranici 30, globální trhy jsou výrazně levnější. Tato výrazně nižší ocenění mimo USA představují atraktivnější vstupní ceny pro dlouhodobé investory, kteří hledají příležitosti v méně ohodnocených trzích s větším potenciálem pro růst.

Ostatně i model od Vanguardu favorizuje na příštích 10 letech spíše zahraniční akcie.

model od Vanguardu favorizuje na příštích 10 letech spíše zahraniční akcie

Mezinárodní akcie tak aktuálně spíše zvyšují pravděpodobnost na lepší výnosy, ale stále platí, že jde o predikce značně nejisté. Předpovídat budoucnost není nic jednoduchého.

srovnání USA vs svět

Nevýhody investování do globálních akcií

Ačkoliv investice do akcií z celého světa nachází oporu v investiční teorii i empirickém výzkumu, má i svá úskalí.

Nižší historická výkonnost

Globální indexy, jako jsou MSCI World či MSCI ACWI, historicky vykazovaly nižší průměrný růst než americký S&P 500.

Z porovnání výnosností za posledních 20 let vychází, že průměrný roční výnos MSCI World (tzn. index včetně USA) se pohyboval kolem 8,3 %, zatímco S&P 500 dosahoval výnosnosti 10,6 %.

Americké akcie vs. zbytek světa

Světové akcie vždy zaostávají za nejúspěšnějším trhem – a v posledních dekádách jím byla Amerika. Taková už je podstata průměru. Pokud ale nejste stoprocentně přesvědčeni, že právě americký trh zůstane i nadále nejvýkonnější, dává největší smysl rozložit sázky napříč všemi regiony – i když to může znamenat nižší výnosy.

Vysoká korelace s americkými akciemi

Ačkoliv diverzifikace hraje velkou roli, určitě by kritici mohli zpochybňovat její přínos v posledních 25 letech s ohledem na velmi vysoké korelace. To, co se v posledních letech dělo na amerických kapitálových trzích, se totiž většinou rozšířilo do celého světa, a trhy se tak chovaly synchronně. 

To rozhodně neprospívá diverzifikaci.

Čím větší korelace blížící se hodnotě 1, tím menší benefit v podobě nižší volatility portfolia (a lepších výnosů při nižším riziku – Sharpův poměr) investoři získají skrze takovou diverzifikaci. Bohužel korelace trhů dlouhodobě spíše rostou.

Tříleté klouzavé korelace mezinárodních akcií s americkým trhem

Komplikovaná struktura indexů

Přestože globální indexy jako MSCI World nabízejí na první pohled diverzifikaci napříč trhy, sektory a měnami, jejich složení může být značně ovlivněno jen jedním regionem – USA.

Alternativou s nižší americkou expozicí je výše zmíněný MSCI ACWI, který zahrnuje i rozvíjející se trhy a snižuje podíl USA na přibližně 60 %. Při investování na těchto trzích platí doporučení, abyste se vždy dopředu seznámili se složením daného ETF fondu, resp. podkladového indexu a sledovali rozložení investice mezi jednotlivými regiony i sektory.

Roli hraje i metodologie indexů, kdy většina providerů pracuje s tzv. „public free float. Public free float označuje podíl akcií společnosti, které jsou volně obchodovatelné na trhu a nejsou držené strategickými investory (např. managementem, státem nebo velkými dlouhodobými vlastníky). I z toho důvodu má země jako je Čína významně menší podíl na světových indexech, než kolik by měla jen na základě tržní kapitalizace.

volně obchodované akcie

Jak si vybrat správnou strategii?

Výběr strategie závisí především na vašich investičních cílech a nikdy nelze s jistotou říct, která strategie bude v budoucnu tou lepší. Takové tvrzení lze učinit pouze zpětně se znalostí historických výsledků.

Platí, že velmi dobré argumenty pro pokračování investic výhradně do indexu S&P 500 si najdete stejně tak jako argumenty podporující globální diverzifikaci.

Nikdo budoucnost nezná, takže všichni musíme pracovat s nějakými potenciálními scénáři.

Pokračující dominance USA

Pokud věříte, že americké trhy budou dlouhodobě i nadále dominovat, může být vhodné zaměřit se na investice do amerických indexů, tedy například na ETF fondy investující do indexu S&P 500 nebo MSCI USA.

Jak říká Warren Buffett: „Nikdy se nesázejte proti USA.”

Široká geografická diverzifikace

Pokud preferujete rozložení rizika napříč různými regiony, pak investice do globálních indexů jako MSCI ACWI poskytne širší geografickou expozici a nebudete závislí na výkonu jednoho akciového trhu.

Nejde samozřejmě jen o ochranu před nejhoršími možnými scénáři. Bohatě by stačilo, kdyby USA jen nebyly nejlepšími po dobu několika let. Kdybyste tak věřili v teorii „návratu k průměru”, tak byste si dokonce mohli vsadit na růst mezinárodních akcií oproti zbytku světa.

Modelové historické scénáře

Pro lepší představu zde můžete vidět sestavené modelové srovnání obou investičních přístupů. Data pochází z našeho nástroje „Portfolio simulátor”, ke kterému získáte přístup v naší členské sekci na Herohero.

Na dvou historických obdobích (1998-2008 a 1999-2024) srovnáme portfolio amerických akcií S&P 500 s globálním portfoliem MSCI ACWI ex US.. 

Naše vytvořená simulace počítá s počáteční hodnotou investice 1 000 dolarů a průběžným vkladem 100 dolarů každý měsíc. 

První simulaci pracuje s obdobím mezi roky 1999 až 2008 (od 31. 12. 1998 až 31. 12. 2008).

Při srovnání vývoje obou investic na grafu níže vidíme výraznou převahu druhého portfolia složeného z globálních akcií právě oproti indexu S&P 500.

Růst hodnoty investice

Tabulka dále shrnuje klíčové údaje pro obě portfolia. Jakkoliv zde máme období po výrazné krizi na akciovém trhu, MSCI ACWI ex US zvládl skončit v relativně drobném zisku necelých 786 dolarů oproti menší ztrátě 2 244 dolarů vykázané v portfoliu S&P 500. 

Globální portfolio se vyznačovalo také nižší volatilitou a lepšími hodnotami Sharpe a Sortino poměrů (oba ilustrují výkonnost investice při současném zohlednění její rizikovosti).

PortfolioKoncová hodnotaVlastní vkladyZisk/ZtrátaCelkový výnosAnualizováný výnosMWRRSharpe ratioSortino ratioMaximální poklesMaximálně v poklesuVolatilita
S&P500$10 756,24$13 000,00-$2 243,76-13,09%-1,39%-3,54%-0,10-0,14-46,11%0R, 10M, 10D21,52%
MSCI ACWI ex US$13 785,97$13 000,00$785,9725,20%2,27%1,08%0,040,05-54,11%0R, 10M, 5D18,01%

Na druhé časové řadě rozšíříme období na roky 1999 až 2024 (31. 12. 1998 – 31. 12. 2024). 

V tomto delším horizontu došlo k jednoznačné nadvýkonnosti amerického trhu (červená křivka), jakkoliv obě investice se za prodloužené období ukázaly jako ziskové.

růst hodnoty investice2

Investice do amerického indexu by přinesla modelovému investorovi více než trojnásobný zisk ve srovnání s globálním portfoliem (131 699 v. 40 393 dolarů v zisku). Náš ukazatel MWRR (money-weighted rate of return, tedy ukazatel výnosnosti, který lépe reflektuje postupné vkládání peněz do dané investice, je u S&P 500 téměř dvojnásobný. 

Tato výnosnost se dále propsala, navzdory mírně vyšší volatilitě amerického indexu 19,33 %, také do rizikově upravených ukazatelů Sharpe a Sortino ratio. Tyto nabývají lepších hodnot, než je tomu u MSCI ACWI ex US, a k jejich zlepšení došlo stejně jako u výnosnosti zejména při prodloužení časové řady po nastalé krizi roku 2008, což akcentuje mimo jiné význam dlouhodobého investování u obou akciových trhů.

PortfolioKoncová hodnotaVlastní vkladyZisk/ZtrátaCelkový výnosAnualizovaný výnosMWRRSharpe ratioSortino ratioMaximální poklesMaximálně v poklesuVolatilita
S&P500$163 899,19$32 200,00$131 699,19673,08%8,18%10,52%0,400,52-48,95%1R, 8M, 18D19,33%
MSCI ACWI ex US$72 592,92$32 200,00$40 392,92278,90%5,25%5,55%0,280,36-56,91%2R, 3M, 6D16,55%

Na závěr je nutné upozornit, že se jedná o srovnání založené na historických datech, a v žádném případě tak nenaznačuje, jaký z přístupů bude výhodnější v budoucích letech.

USA, nebo akcie z celého světa?

Jestliže jste doufali, že v článku naleznete jednoznačné rozsouzení toho, zda investovat jen v USA, nebo i ve zbytku světa, tak asi budete odcházet zklamáni.

Ačkoliv investiční teorie naznačuje, že investovat do akcií celého světa by mělo na dlouhých horizontech investorům nést ovoce, dlouhodobá výjimečnost USA se těžko ignoruje.

Stejně jako mezinárodní investování, i hodnotové (angl. „value”) investování vyšlo v posledních letech z módy. Růstové akcie zadupaly hodnotové do země, ačkoliv historicky tomu bylo obráceně.

Data bohužel nepředpovídají budoucnost, jen vykreslují historii a poukazují na mnohé paralely.

Co vám tak zbývá? Krok důvěry! Ať už se rozhodnete pro mezinárodní diverzifikaci, či pro investici jen a pouze do amerických akcií, důležité je se strategie držet i ve chvíli, kdy se jí nebude dařit. A věřte, že každé strategii se v čase přestane dařit, někdy i na dlouhé roky.

Znát historické scénáře se tak vyplatí především s ohledem na to, že si dokážete vytvořit racionální očekávání.

Osobně preferuji zahraniční diverzifikaci, ale mám pochopení i pro investory, kteří sází pouze na USA.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, klíčem k úspěchu ve světě akcií je dlouhodobý horizont a pravidelné investování. A jakou strategii preferujete vy? Podělte se s námi v komentářích!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na X

Diskuze

Odběr
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrý článok. Dobre sú spracované obidva pohľady, pre a proti. Fajn suhrn dilemy.

Len v článku sú drobné chyby. Bolo by lepšie keby si to autor po sebe ešte prečítal….inak veľmi poučné

Na webu se vám nejspíše líbí...

Chcete ještě více
investičního
obsahu?

Odebírejte newsletter!

popup obrazek s penezi