Musím se s něčím přiznat. Porušil jsem svou investiční strategii. Po téměř 7 letech mé investiční kariéry jsem si koupil něco jiného než ETF fond. Koupil jsem si svou první akcii. A už jsem ji taky stihl prodat.
V článku se s vámi podělím, o jakou akcii šlo, a co mě k nákupu a prodeji motivovalo, a zda zkušenost považuji za úspěch.
Jak jsem si koupil svou první akcii
Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!
Moje první spekulace
Investuji do ETF fondů už asi 7 let. Za tu dobu jsem si stihl vybudovat už velmi solidní základ a moje portfolio pevně stojí především na ETF fondu iShares Core MSCI World. Pasivnímu investování věřím a i nadále na něm zakládám svou investiční filosofii.
Letos mě ale začaly trochu svrbět prsty a začal jsem mít neodolatelnou chuť si nějakou investiční spekulaci také vyzkoušet. Záměrně to nazývám spekulací, protože jak sami zjistíte, o nic jiného se nejednalo.
Jednou to nicméně přijít muselo. Ani já nejsem rezistentní vůči těmto pocitům. Jak jsem psal ve své knize, investování by měla být i trochu zábava.
Abych vás nenapínal, v září jsem koupil akcii společnosti Crowdstrike.
Proč jsem koupil akcie CRWD?
Akcii CRWD jsem si koupil na základě 3 faktorů:
- Nikdy předtím jsem si žádnou akcii nekoupil. Už dlouho jsem to chtěl vyzkoušet a konečně jsem se odhodlal. Beru to jako formu sebevzdělávání. Když už odrazuji lidi od aktivního investování a stock pickingu, měl bych ho sám vyzkoušet.
- Ve své knize jsem psal, že naprosto rozumím pocitu, kdy si lidé chtějí trochu „zaspekulovat“ a akcii si koupit. V tomto směru mě hodně „nakopl“ rozhovor s mým oblíbeným autorem Burtonem Malkielem.
Ten v podcastu řekl, že i on si občas zaspekuluje. V ten okamžik už jsem nenašel žádný dost silný důvod, proč si akcii nekoupit (když už to občas provozuje i autor, který prodal miliony knih o tom, proč neinvestovat aktivně).
Prostě jsem chtěl také vyzkoušet své štěstí.
- Našel jsem akcii, která dle mého názoru prošla dost velkou a do velké míry iracionální korekcí. Šlo o akcii CRWD.
Jak to šlo?
Moje výchozí očekávání bylo, že nejspíše prodělám, a proto jsem obchodu alokoval relativně malou částku vzhledem ke svému portfoliu (asi 20 000 Kč).
Moje spekulace byla čistě behaviorálního charakteru, tedy sázka na iracionální pokles ceny. Akcie společnosti Crowdstrike se propadla během týdne o asi 45 %. Nebylo to pro nic za nic, jejich softwarový update vyřadil z provozu velkou spoustu počítačů i zařízení, zejména v cestovním sektoru. Aerolinky Delta se dokonce se společností Crowdstrike soudí o 500 milionů dolarů.
To jsem samozřejmě ignoroval a spíše jsem spekuloval na sentiment a jakési momentum titulu.
Tomuto rozhodnutí určitě pomohl i fakt, že jsem v nedávné době dočetl knihu o behaviorálním investování.
Akcii jsem nekoupil hned po propadu. Na to jsem si byl situací až příliš nejistý a sbíral jsem před nákupem odvahu. Koupil jsem jí až po několika týdnech růstu. Pokus o “časování trhu” v plné nahotě.
Nakupoval jsem 26. září za 285 USD a prodal 8. listopadu za necelých 330 USD.
Výsledkem je zisk asi 16 % za 6 týdnů.
Na první pohled úspěch, pojďme si to ale rozebrat.
Co mi to přineslo?
Celý tento proces nákupu a prodeje byl čistou spekulací. Chtěl jsem si sám na sobě především vyzkoušet, jak budu nákup titulu snášet.
Nestudoval jsem fundamenty společnosti, situaci v oboru jsem pouze z technického hlediska diskutoval s dobrým kamarádem, který v IT bezpečnosti pracuje. To mi dodalo trochu nepříliš dobře podloženého sebevědomí.
Po celou dobu, kdy jsem akcii držel, jsem se nemohl vyvarovat sledování ceny. Tu jsem kontroloval prakticky ob den, a to i přesto, že šlo o relativně malou sumu peněz.
Měl jsem poměrně jasně definovanou strategii a mým cílem bylo držet akcii do doby, než se buďto přehoupne přes 330 USD nebo se propadne pod 230 USD. V tomto ohledu jsem naštěstí neselhal a strategii dodržel.
Takže si to shrňme:
- Nedostatečné informace a znalosti společnosti.
- Pokus o časování trhu.
- Přehnané sebevědomí.
- Úzkostlivé sledování vývoje.
Výsledkem sice je úspěšný obchod, ten byl ale výsledkem obrovského štěstí než nějakého racionálního investičního rozhodnutí.
Asi vás nepřekvapí, že peníze jsem už opět zainvestoval do ETF fondů.
Celou zkušenost nicméně hodnotím pozitivně. Rozhodně není mou ambicí začít vybírat jednotlivé tituly, ale naprosto chápu nutkání některých lidí se stock pickingu zcela oddat.
Ten zážitek z úspěšného prodeje (a že se investorům povedou mnohonásobně lepší obchody než můj nákup akcie CRWD) je s dlouhodobým držením pasivních ETF fondů nesrovnatelný.
O obchodu píšu až retrospektivně, protože jsem si nepřál, aby ho někdo kopíroval.
Tohle není investiční doporučení
I při investování jsem natropil spoustu chyb a pokud se skrz svůj obsah o něco snažím, je to navigace k nejlepším možným informacím a jejich interpretaci. Sám se například pokouším o faktorovou expozici a nutno konstatovat, že zatím nepříliš úspěšně v porovnání s jednoduchým tržním průměrem.
Investování ale miluju. Fascinuje mě.
Fandím pasivnímu přístupu k investování, ale nechci se uzavřít ostatním myšlenkám. Nejvíce se člověk naučí, když něco vyzkouší na vlastní pěst. Nevylučuji, že v budoucnu nevyzkouším i další věci (nedávno mě hodně zaujala opční strategie na zajištění důchodového portfolia, kterou na svém webu Early Retirement Now popisuje obrovský zastánce pasivního investování).
V každém případě zůstávám pasivním investorem.
Toť k mé první malé zkušenosti s nákupem a prodejem akcie. Dobrá zkušenost!
A co vy? Už jste někdy porušili svou pasivní investiční strategii? Jak to dopadlo? A litujete svého rozhodnutí, nebo jste si z toho odnesli cenné lekce? A o jaké investice se jednalo?