Proč Češi neinvestují? „Bojí se podvodů,“ říká Petr Žabža

Češi mají často obavy z investování. Proč? To nám pomůže odhalit Petr Žabža, ředitel investičních produktů ve společnosti AirBank. Od Petra Žabži se dozvíte, jak fungují investiční platformy a brokeři a co se děje ve chvíli, kdy kliknete na tlačítko BUY na svých investičních platformách.

Petr Žabža - rozhovor

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

petr zabza rozhovor

Konzervativní a bojácní Češi

Češi jsou známí svým konzervativním přístupem k investování. Podle průzkumu EY využívá penzijní připojištění využívá 54 % populace, spoření na důchod 36 %, zatímco investice do akcií se pohybují pouze na 13 %. Tento přístup je způsoben nedůvěrou, nízkým investičním povědomím a strachem z podvodů. Češi raději volí tradiční a bezpečné formy úspor než riskování na kapitálových trzích.

Ačkoliv je investování jednou z cest k finanční nezávislosti a bezpečné budoucnosti, mnoho Čechů má z tohoto kroku strach. Podle průzkumu agentury Perfect Crowd, který si objednala Asociace pro kapitálový trh ČR, investuje pouze polovina dospělých uživatelů internetu. Hlavním důvodem, proč s investicí otálejí, je strach z podvodu. To je zajímavý ukazatel, který dokazuje, že Češi nemají ani tak strach z kolísání trhu, ale z nepoctivých praktik, kvůli kterým by mohli přijít o své úspory.

bariery k investovani
hlavni obava z investovani

Investiční podvody - (nejen) devadesátkový fenomén

Vzpomínáte na Viktora Koženého a jeho Harvardské investiční fondy? Nebo na novější kauzu Jana Janaty a jeho projektu Growing Way? Tyto příběhy v naší společnosti stále rezonují a udržují strach z investování. I když se podobné podvody vyskytují v historii všech zemí, u nás mají mimořádně silný vliv na veřejné mínění. Není divu, že Češi mají obavy, když se dozví o dalších skandálech či pochybných praktikách jako jsou Xixoio, flipování nemovitostí nebo Future Farming.

Home country bias - strach ze zahraničních investic

Dalším faktorem je tzv. home country bias. Češi mají tendenci investovat pouze do domácích aktiv. Pro mnoho z nich je důležité, aby měla investiční platforma českou podporu. Jen 18 % respondentů využívá zahraniční online aplikace pro investování. Tento konzervativní přístup k investování je kombinací nedůvěry v zahraniční trhy a preferencí lokálních poskytovatelů.

Jak fungují kapitálové trhy? Máme se jich opravdu bát?

Kapitálové trhy jsou místem, kde se setkávají lidé, kteří chtějí investovat své peníze, s těmi, kteří potřebují financování. Fungují na principu nabídky a poptávky, stejně jako klasický trh. Investoři poskytují kapitál výměnou za cenné papíry, jako jsou akcie nebo dluhopisy, které vydávají firmy, vlády nebo jiné instituce. 

Tyto trhy jsou klíčové, protože umožňují efektivní přerozdělování kapitálu, což podporuje růst a inovace celé ekonomiky. „Je v zájmu státu, aby kapitálový trh dobře fungoval”, dodává Žabža. Pro efektivní a bezpečné fungování kapitálových trhů je nezbytná důvěra investorů.

„Pro obyčejného občana je dobře fungující kapitálový trh velmi dobrým indikátorem toho, co se v nějakém okamžiku přižene do širší ekonomiky,“ uvádí k tomu Petr Žabža.

Můžete přijít o akcie?

Petr Žabža v rozhovoru mluví o brokerech, robo advisor platformách a jejich bezpečnosti. V rozhovoru odpovídá mimo jiné na dotaz, co by se stalo, kdyby zkrachoval broker.

Někteří brokeři inzerují své služby jako bezplatné. Je však důležité si uvědomit, že nic není zadarmo. „Obchodování zdarma neexistuje. To je logický nesmysl. Ten obchodník tu je od toho, aby vydělával peníze,“ upozorňuje Petr Žabža. Dodává, že brokeři vydělávají na poplatcích za transakce, správě aktiv, provizích a spreadech, což je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou.

Petr Žabža také zmiňuje v rozhovoru i rostoucí popularitu online brokerů jako DEGIRO, XTB či robo-advisor platforem jako Portu. „Robo-advisor? Skvělá věc,” dodává jedním dechem.

Zároveň však vybízí k opatrnosti s ohledem na to, kdo je regulátorem brokera. „Je potřeba si uvědomit, že pokud bude průšvih s firmou, která je registrována na Kypru, tak to řešíte s kyperským regulátorem. Což může přinést spoustu jazykových, procesních a formálních zádrhelů,“ vysvětluje Petr Žabža.

Jaká je ochrana investorů v České republice?

Investoři v České republice mají k dispozici několik mechanismů ochrany, které zajišťují bezpečnost jejich investic. Jedním z klíčových prvků je existence garančních fondů. Tyto fondy poskytují náhradu v případě úpadku brokera. V České republice konkrétně funguje Garanční fond obchodníků s cennými papíry, který poskytuje ochranu až do výše 20 tisíc eur na nevydané cenné papíry. To znamená, že pokud váš broker zkrachuje, máte šanci získat zpět své investice až do této výše.

Ochrana je jedna věc, ale edukovanost investora je ještě důležitější. Je dobré spoléhat na ochranné mechanismy v případě průšvihu, ale je lepší být informovaný a vyhnout se problémům od samého začátku.

„Od začátku do konce je investor vládcem svých peněz a nikdo ho nevyviní z toho, že nechápe, kam ty peníze dával. Vždy je potřeba si velmi přesně ověřit, s jakým typem obchodníka spolupracujete, co od něj můžete očekávat a co od něj naopak očekávat investor nemůže,“ upozorňuje Petr Žabža.

Celý rozhovor s Petrem Žabžou si můžete pustit na YouTube i Spotify:

Jak vybrat brokera? 10 otázek dle Petra Žabži

  1. Má broker licenci? Broker by měl mít licenci od regulátora trhu (v případě České republiky od České národní banky).
  2. Segreguje broker majetek? Ujistěte se, že broker odděluje své vlastní prostředky od prostředků investorů.
  3. Kdo spravuje prostředky investorů? Zjistěte, jakého správce majetku (custody service) broker používá.
  4. Nemá broker negativní publicitu? Pozor na red flags! Vyhněte se brokerům, kteří mají špatnou reputaci.
  5. Jaké jsou podmínky výběru peněz? Ujistěte se, že podmínky výběru peněz jsou jasné a bez nečekaných omezení. Broker by měl mít jednoduché a průhledné obchodní podmínky.
  6. Jaké a jak vysoké má broker poplatky? I když broker inzeruje obchodování “for free”, je potřeba si uvědomit, že nic není zadarmo. Zkontrolujte veškeré poplatky: paušální poplatky (flat fee), rozdíly mezi nákupní a prodejní cenou (spread), konverzi měny i správu účtu.
  7. Jaký je jazyk uživatelské podpory? Zkontrolujte, zda broker poskytuje kvalitní zákaznickou podporu v jazyce, který bezpečně ovládáte.
  8. Má broker jasné obchodní podmínky? Ujistěte se, že je vše potřebné zmíněno v obchodních podmínkách. Pokud něčemu nerozumíte, neváhejte se zeptat.
  9. Investuje broker na vlastní účet? Zjistěte, zda broker obchoduje na vlastní účet. Pokud ano, může to vést ke konfliktu zájmů, protože broker může být market maker a mít vlastní zájem na výsledku obchodů, který nemusí být v souladu se zájmy investorů.
  10. Jaké má broker obchodní platformy? Ujistěte se, že broker poskytuje spolehlivou a uživatelsky přívětivou obchodní platformu pro správu vašich investic.

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na X

Diskuze

Odběr
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Na webu se vám nejspíše líbí...

Chcete ještě více
investičního
obsahu?

Odebírejte newsletter!

popup obrazek s penezi