Kdy začít investovat?

Kdy začít investovat? 99 % investičních poradců a influencerů vám řekne, že začít investovat máte co nejdříve. Teď hned, včera bylo pozdě! Je v tom malý, ale strašně důležitý háček.

A já vám v tomto článku řeknu jaký.

Obsah článku

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

kdy začít investovat

Bylo včera pozdě začít investovat?

Čím dříve začnete investovat, tím rychleji začne ve váš prospěch působit zázračné složené úročení. Proto neváhejte a posílejte pět stovek do indexu S&P 500 co nejdříve. Čas je totiž vaší nejlepší finanční pákou.

Začněte hned teď!

Jaký je tedy ten háček?

Optimální alokace peněz

Čas skutečně je důležitou ingrediencí úspěšného investování. Je velký rozdíl v tom, kdybyste stejnou částku se stejným ročním zhodnocením investovali po dobu 20, 30 nebo 40 let. 500 Kč měsíčně se 7% zhodnocením ročně za 20 let vyroste na čtvrt milionu. Za 30 let už je to skoro 600 000, a za 40 let máte milion 250 tisíc Kč. Každý rok, který zmeškáte, VÁS STOJÍ DOST PENĚZ.

Háček je ale v tom, že dohnat počáteční ztrátu dokážete velmi rychle, když budete vydělávat dost peněz. Čím mladší jste, tím větší je váš potenciál vydělat peníze prací. Není to populární názor. Ale je to prostě realita. Jednoduchá rovnice je, že čím více peněz vyděláváte, tím více si můžete dovolit investovat. Jestli peníze investujete už je věc druhá, ale to si nechme na jindy.

Občas mi píšou studenti a ptají se, jak mohou začít investovat. Je jim 17 nebo 20, mají nějaké kapesné a já jim vždycky píšu to samé. 

“Je úžasný, že se o zhodnocování peněz zajímáš, nejdříve se ale peníze nauč vydělat.”

Váš potenciál vydělávat peníze

Zapomeňte na investování, dokud nevyždímáte maximum ze sebe a své práce. 

Pokud jste na začátku kariéry nebo jste ještě ani nezačali vydělávat, tak úspory využijte jinak, protože kapitálové trhy vám nikam neutečou! Indexové ETF fondy jsou skvělým místem pro zhodnocování úspor, nicméně nezapomínejte, že jejich průměrný výnos je okolo 7 až 10 % ročně. To je skvělá zpráva pro lidi co už jsou zajetý v svých kariérách.  Je to ale zbytečně konzervativní investice, pokud jste na samém začátku.

Čím jsme starší, tím se naše ochota a ostatně i schopnost vydělávat peníze prací snižuje. Expert s 20 letou praxí bude mít na trhu práce dost velkou hodnotu, ale doba, po kterou bude ještě schopen vydělávat, se bude nenávratně zkracovat.  A přesně v takový okamžik už je dobrý vědět, že peníze mohou vydělávat za vás.

Chcete víc peněz? Pracujte.

Když studujete nebo jste na začátku kariéry a hledáte nejlepší využití pro své peníze, tak jediná starost by měla být budování vlastní hodnoty a užitečnosti na trhu práce. Navíc je úplně jedno, jestli se necháte zaměstnat nebo začnete podnikat. V takovou chvíli je pro vás investice do kapitálových trhů s výnosem 7 % promarněnou příležitostí, protože vy je můžete investovat tak, že vám udělají klidně i 1000% výnos. V angličtině se tomu říká „opportunity cost“.

Celý náš život je jedno velké rozhodování o tom, čemu budeme věnovat svůj čas, peníze nebo mozkovou kapacitu. 2 hodiny obětované filmu na Netflixu jsou dvě hodiny, které jste mohli strávit četbou knihy o seberozvoji, programování nebo biflování lékařských skript. 2 hodiny přesčasu jsou zase promeškané 2 hodiny s rodinou, které vám už nikdo nevrátí. Investovat 500 Kč do S&P 500 je 500 Kč, které jste nemohli investovat do sebevzdělání.

Když se stanete experty v jakémkoliv oboru, tak můžete čekat vyšší než průměrné finanční ohodnocení. O tom se ostatně píše v knize Nenahraditelní od Setha Godina, kde kromě toho najdete i spoustu dalších tipů, jak zvyšovat svou hodnotu na trhu práce. Mně osobně se ověřila práce v IT, skvělou investicí pro mě byla i jazyková vybavenost nebo třeba absolvování vysoké školy. Ve všech případech jde o moje vlastní zkušenosti a samo o sobě nejde o žádnou garanci vyšší mzdy.

Podnikání, neomezený strop výdělků

Michael Bloomberg, 12. nejbohatší člověk planety se jednou nechal slyšet, že pro spoustu lidí bez akademických vloh bude lepší se stát instalatéry než studovat vysokou školu. Ta je totiž alespoň ve Spojených státech dosti drahou srandou. Hned také dodává, že jednoho takového instalatéra zná. Prý se naučil řemeslo, pak si založil instalatérskou firmu a dnes pro něj pracuje 6 lidí. On sám si narozdíl od jednoho z nejbohatších lidí planety jezdí hrát golf v podstatě kdykoliv se mu zachce.

Tím neříkám, že se musíte stát instalatéry nebo že golf musí být vaší životní aspirací. Ale je to hezký příběh o tom, že příležitosti vydělávat zajímavé peníze jsou úplně všude. Kdybyste hledali další inspiraci podnikání, tak si přečtěte třeba knihu Unscripted od MJ Demarca nebo Čtyřhodinový pracovní týden od Tima Ferrise.

Víc investovaných peněz, vyšší výdělky

Naučit se hospodařit s penězi a investovat samozřejmě má smysl. Stejně tak má smysl začít investovat co nejdříve ve chvíli, kdy už návratnost investic do sebevzdělání nemá asymetrické výnosy. 

Pointa příspěvku je zamyslet se, jestli s dostupnými penězi nebudete schopni dosáhnout na vyšší výnos investicí do vás samotných. Když začnete v pětadvaceti na mzdě 35 000 Kč, která se bude každým rokem zvedat o 3 %, vyděláte v hrubých příjmech za 40 let asi 32 milionů korun.

Stejná situace, jen startujete na 45 000 měsíčně, teď už vyděláte milionů 41. No a s nástupní mzdou 55 000 byste dosáhli na 50 milionů. Není nic lepšího, než najít způsob, jak vložit peníze do sebe a zvýšit tak svou schopnost vydělávat. Čím dřív, tím líp. A to i za cenu toho, že vám uteče pár let výnosů z kapitálových trhů.

Pokud váháte, jak investovat 500 Kč, tak spíš než do akcií je investujte třeba do odborné literatury prakticky na jakékoliv téma, které vás alespoň trochu zajímá. Osobně neznám člověka, který by litoval toho, že čte. Háček teda není v tom, že existuje nějaký ideální věk nebo okamžik na trzích, kdy je nejlepší začít investovat. Háček je v tom, že s vyššími příjmy se vám bude investovat mnohem lépe, a stojí za to si chvíli počkat.

Dostat se na začátku kariéry do dobře placených zaměstnání nebo rovnou začít podnikat se prostě jeví, překvapivě, jako dobré finanční rozhodnutí. Jakmile jste obětovali dostatek vlastnímu seberozvoji a jste spokojeni s tím, kde v životě jste, tak má smysl začít budovat investiční portfolia, třeba pomocí indexových ETF fondů.

V takovou chvíli už skutečně není co odkládat a začít byste měli HNED TEĎ.

Co v takovou chvíli dělat se dozvíte ve videu “jak začít investovat v roce 2024”.

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na X

Diskuze

Odběr
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Na webu se vám nejspíše líbí...

Chcete ještě více
investičního
obsahu?

Odebírejte newsletter!

popup obrazek s penezi