Americký Fed snižuje úrokové sazby o půl procentního bodu. Změna úrokových sazeb se samozřejmě propisuje i do kapitálových trhů.
Fed snižuje sazby
Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!
Fed snižuje sazby
Americká centrální banka po dvoudenním zasedání svého měnového výboru snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do rozpětí 4,75 až 5,00 procenta. Snížení přichází po dlouho očekávaném rozhodnutí, kdy mezi se především v investorských kruzích spekulovalo nad tím, zda dojde k čtvrt bodovému nebo půl bodovému snížení.
Kdybyste na takovou událost chtěli spekulovat v předstihu, tak byste si teoreticky mohli vsadit pomocí tzv. futures nástrojů. Před zasedáním Fedu trh s futures ocenil prudší snížení o 50 bazického bodu na pravděpodobnost 63 % a 37 % pravděpodobnost snížení o 25 bazických bodů.
Fed o změně úrokových sazeb rozhoduje na základě aktuálních dat o inflaci, pracovním trhu či ekonomickém očekávání. Jak přesně takové zasedání může vypadat demonstruje ukázka ze seriálu South Park.
Jde o první snížení úroků v USA za více než čtyři roky a Fed počítá s dalším snížením sazeb ještě v letošním roce. Toto rozhodnutí přichází poté, co od července 2023 držel Fed sazby na třiadvaceti letém maximu, a padá jen několik týdnů před prezidentskými volbami v USA.
Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka se více než kdy předtím přiblížila k vyhlášení vítězství nad inflací.
„Nastal čas rekalibrovat naši politiku úrokových sazeb na něco, co je vhodnější vzhledem k pokroku v oblasti inflace,“ řekl Powell. Zároveň ale dodal, že mise ještě není splněna, nicméně je Fed povzbuzen pokrokem, kterého dosáhli. Americká ekonomika si podle něj vede dobře a středeční rozhodnutí má za cíl ji v tomto stavu udržet.
Read Chair Powell's full opening statement from the #FOMC press conference (PDF) (1/2): https://t.co/QI1X4iJk56 pic.twitter.com/iLBwK7gbPG
— Federal Reserve (@federalreserve) September 18, 2024
Snížení úrokových sazeb by mělo časem snížit náklady na půjčky, hypotéky, úvěry na automobily a kreditní karty, a podpořit tak zvýšení výdajů Američanů a ekonomický růst. Majitelé domů budou moci refinancovat hypotéky za nižší sazby a podniky si také mohou více půjčovat a investovat.
Detailně popsané fungování centrálních bank a měnových politik najdete v knize TRHY od Dominika Stroukala a Jana Berky.
Dopad změny sazeb na trhy
Změna úrokových sazeb se samozřejmě propisuje i do kapitálových trhů.
Když Fed změní úrokové sazby, je to jako řetězová reakce. Nižší sazby zlevňují půjčování peněz. To podporuje spotřebitelské a podnikatelské výdaje a investice a může to zvýšit ceny akcií. Naopak zvýšení úrokových sazeb vede ke krátkodobému poklesu cen akcií. Vyšší úrokové sazby zvyšují náklady na půjčky pro společnosti, snižují ziskovost a činí dluhopisy a další aktiva s pevným výnosem atraktivnějšími než akcie.
Na následujícím grafu můžete vidět růst indexu S&P 500 (modrá) a úrokovou míru (oranžová).
Za zmínku také stojí, že investoři často reagují na očekávané změny sazeb dlouho předtím, než k nim dojde, a zahrnují očekávání do ocenění akcií. Pokud například trh očekává zvýšení sazeb, mohou ceny akcií klesnout ještě před skutečnou změnou.
Úrokové sazby ovlivňují také ceny dluhopisů. Mezi cenami dluhopisů a úrokovými sazbami existuje inverzní vztah, což znamená, že s růstem úrokových sazeb ceny dluhopisů klesají a s poklesem úrokových sazeb ceny dluhopisů rostou. Jak tento vztah funguje si můžete přečíst z článku “Dluhopisové ETF fondy” na webu Rozbitého prasátka.
Jedeme dál!
Změny úrokových sazeb obecně ovlivňují ceny akcií, úrokové sazby dluhopisů, výdaje spotřebitelů a podniků a stav celé ekonomiky.
Mezi změnou úrokových sazeb a jejím dopadem na ekonomiku však často existuje časová prodleva. Některá odvětví reagují rychle, například akciový trh, zatímco vliv na hypotéky a spotřebitelské úvěry se může projevit až po delší době.
Úpravou sazby federálních fondů se Fed snaží udržovat ekonomiku v dlouhodobé rovnováze. Zda se jim to daří či nikoliv, a za jakou cenu, nechť každý posoudí sám.
Ačkoliv čtenáře kanálu Rozbitého prasátka měnová politika Fedu a její dopad na trhy zajímá, většina ostatních lidí pravděpodobně ani neví, o čem je řeč, čehož si na X všímá i investor Ben Carlson.
Guy on my flight just announced to everyone sitting near him the Fed cut 50 bps
— Ben Carlson (@awealthofcs) September 18, 2024
No one cared or even knew what he was talking about
Had to give him a head nod in solidarity
A proto vám, divákům Rozbitého prasátka, děkuji za váš čas a zájem!
Pro další tržní komentáře sledujte Investiční týdeník na herohero kanálu Rozbitého prasátka.
Pokračujte ve čtení!