Fed snižuje sazby. Co na to akcie?

Americký Fed  snižuje úrokové sazby o půl procentního bodu. Změna úrokových sazeb se samozřejmě propisuje i do kapitálových trhů.

Fed snižuje sazby

Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

fed snižuje sazby

Fed snižuje sazby

Americká centrální banka po dvoudenním zasedání svého měnového výboru snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do rozpětí 4,75 až 5,00 procenta. Snížení přichází po dlouho očekávaném rozhodnutí, kdy mezi se především v investorských kruzích spekulovalo nad tím, zda dojde k čtvrt bodovému nebo půl bodovému snížení.

Kdybyste na takovou událost chtěli spekulovat v předstihu, tak byste si teoreticky mohli vsadit pomocí tzv. futures nástrojů. Před zasedáním Fedu trh s futures ocenil prudší snížení o 50 bazického bodu na pravděpodobnost 63 % a 37 % pravděpodobnost snížení o 25 bazických bodů.

Fed o změně úrokových sazeb rozhoduje na základě aktuálních dat o inflaci, pracovním trhu či ekonomickém očekávání. Jak přesně takové zasedání může vypadat demonstruje ukázka ze seriálu South Park.

Jde o první snížení úroků v USA za více než čtyři roky a Fed počítá s dalším snížením sazeb ještě v letošním roce. Toto rozhodnutí přichází poté, co od července 2023 držel Fed sazby na třiadvaceti letém maximu, a padá jen několik týdnů před prezidentskými volbami v USA.

Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka se více než kdy předtím přiblížila k vyhlášení vítězství nad inflací. 

„Nastal čas rekalibrovat naši politiku úrokových sazeb na něco, co je vhodnější vzhledem k pokroku v oblasti inflace,“ řekl Powell. Zároveň ale dodal, že mise ještě není splněna, nicméně je Fed povzbuzen pokrokem, kterého dosáhli. Americká ekonomika si podle něj vede dobře a středeční rozhodnutí má za cíl ji v tomto stavu udržet.

Snížení úrokových sazeb by mělo časem snížit náklady na půjčky, hypotéky, úvěry na automobily a kreditní karty, a podpořit tak zvýšení výdajů Američanů a ekonomický růst. Majitelé domů budou moci refinancovat hypotéky za nižší sazby a podniky si také mohou více půjčovat a investovat.

Detailně popsané fungování centrálních bank a měnových politik najdete v knize TRHY od Dominika Stroukala a Jana Berky.

Dopad změny sazeb na trhy

Změna úrokových sazeb se samozřejmě propisuje i do kapitálových trhů.

Když Fed změní úrokové sazby, je to jako řetězová reakce. Nižší sazby zlevňují půjčování peněz. To podporuje spotřebitelské a podnikatelské výdaje a investice a může to zvýšit ceny akcií. Naopak zvýšení úrokových sazeb vede ke krátkodobému poklesu cen akcií. Vyšší úrokové sazby zvyšují náklady na půjčky pro společnosti, snižují ziskovost a činí dluhopisy a další aktiva s pevným výnosem atraktivnějšími než akcie.

Na následujícím grafu můžete vidět růst indexu S&P 500 (modrá) a úrokovou míru (oranžová).

s&p 500 vs. úrokové sazby Fed

Za zmínku také stojí, že investoři často reagují na očekávané změny sazeb dlouho předtím, než k nim dojde, a zahrnují očekávání do ocenění akcií. Pokud například trh očekává zvýšení sazeb, mohou ceny akcií klesnout ještě před skutečnou změnou.

Úrokové sazby ovlivňují také ceny dluhopisů. Mezi cenami dluhopisů a úrokovými sazbami existuje inverzní vztah, což znamená, že s růstem úrokových sazeb ceny dluhopisů klesají a s poklesem úrokových sazeb ceny dluhopisů rostou. Jak tento vztah funguje si můžete přečíst z článku “Dluhopisové ETF fondy” na webu Rozbitého prasátka.

růst úrokových sazeb a vliv na cenu dluhopisu

Jedeme dál!

Změny úrokových sazeb obecně ovlivňují ceny akcií, úrokové sazby dluhopisů, výdaje spotřebitelů a podniků a stav celé ekonomiky.

Mezi změnou úrokových sazeb a jejím dopadem na ekonomiku však často existuje časová prodleva. Některá odvětví reagují rychle, například akciový trh, zatímco vliv na hypotéky a spotřebitelské úvěry se může projevit až po delší době.

Úpravou sazby federálních fondů se Fed snaží udržovat ekonomiku v dlouhodobé rovnováze. Zda se jim to daří či nikoliv, a za jakou cenu, nechť každý posoudí sám.

Ačkoliv čtenáře kanálu Rozbitého prasátka měnová politika Fedu a její dopad na trhy zajímá, většina ostatních lidí pravděpodobně ani neví, o čem je řeč, čehož si na X všímá i investor Ben Carlson.

A proto vám, divákům Rozbitého prasátka, děkuji za váš čas a zájem!

Pro další tržní komentáře sledujte Investiční týdeník na herohero kanálu Rozbitého prasátka.

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na X

Diskuze

Odběr
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Na webu se vám nejspíše líbí...

Chcete ještě více
investičního
obsahu?

Odebírejte newsletter!

popup obrazek s penezi