“Nesleduju akciový trh”, řekl Trump a trh umazal $5 bilionů.

Poslední měsíc na trzích byl… zajímavý. Donald Trump rozjel obchodní válku, americké akcie si prochází korekcí, propadům se nevyhnul ani bitcoin a překvapivě se daří akciím ze zemí, o kterých si mnozí mysleli, že jsou ve stavu klinické smrti.

Co byste v takovéhle situaci měli dělat? Hlavně zachovat klid!

Investiční rychlovka rozbité prasátko

Investování je rizikové a může vést ke ztrátě kapitálu. Některé odkazy v článku mohou být předmětem affiliate marketingu. Přečtěte si, jak Rozbité prasátko vydělává peníze!

Trump úřaduje, trh padá

Trump úřaduje

Zatímco obchodní válka začala už 1. února, kdy Trumpova administrativa zvýšila cla na Čínu o 10 %., americký trh dosáhl vrcholu až 19. února. Od té doby si americký akciový index S&P 500 prochází korekcí a celkově se propadl o necelých 10 procent. Jedná se o nejrychlejší pokles takového rozsahu od roku 2020.

akcie v červených číslech

Obchodní válka nicméně není jediným důvodem propadů na kapitálových trzích. Podle Jana Berky můžeme vinit mimo jiné i horší spotřebitelskou náladu, nárust inflačního očekávání a oslabení dolaru.

Donald Trump sice prohlásil, že „nesleduje akciový trh“, ale akciový trh sleduje jeho. Dokonce lpí na každém jeho slovu.

Trh padá

Index S&P 500 v rozmezí od 19. února do 14. března nezaznamenal růst po dobu 15 po sobě jdoucích obchodních dnů, což je nejdelší série od dubna 2024. Jedná se rovněž o 5. nejdelší úsek od pandemie v roce 2020.

Včerejší vítězové jsou dnešními poraženými. Akcie společností s označením Magnificent 7 končí ke dni 14. března všechny ve ztrátě v rozpětí -50 % až -19 %. 

  1. Tesla, $TSLA: -50 %
  2. Nvidia, $NVDA: -25 %
  3. Alphabet, $GOOGL: -22%
  4. Amazon, $AMZN: -20 %
  5. Meta, $META: -20 %
  6. Microsoft, $MSFT: -19 %
  7. Apple, $AAPL: -19 %

Propad akcií Magnificent 7 umazal investorům asi 2,2 bilionu dolarů výnosů.

magnificent 7 propad

Největším propadlíkem je pak Tesla, která od poloviny prosince ztratila takřka 50 % své hodnoty.

tesla stocks

Pravou nohou do roku 2025 nevstoupil ani bitcoin, který ztrácí 15 %, a to i přes veřejnou podporu Trumpa.

donald trump crypto rezervy

Jako docela dobrý hedge zafungovalo tentokrát zlato, které si za poslední měsíc mírně vyrostlo. Zlato za poslední dva roky připsalo asi 5 bilionů dolarů ke své tržní kapitalizaci, za posledních 6 let to je dokonce 12 bilionů dolarů.

zlato růst

Zatímco Trumpovo první prezidentské období se neslo ve znamení růstu akciového trhu, druhé období už tak slavné není.

trump v1.0 vs 2.0

Otázkou je, jak dlouho bude tento pokles trvat. Nejprve záleží na tom, zda se jedná o pouhou korekci trhu, tedy pokles mezi 10 a 20 %, nebo o začátek medvědího trhu, tedy pokles o více než 20 %. V průměru trvají propady akciových trhů, které vedou k medvědím trhům, přibližně ~338 dní.

korekce

Korekce bývají naopak podstatně kratší.

Jistá nejistota

V současnosti tak existuje jen jedna jistota: nejistota. Na trzích se nejistota zpravidla zobrazuje jako volatilita. Index volatility, $VIX, se za poslední měsíc zvýšil o +63 %, ale na výraznější proražení hodnot ještě čeká.

VIX ytd

Dokud nenastane den, kdy se index $VIX vyšplhá nad hodnotu 50, trh se nedočkal skutečného panického výprodeje. Zatím je tedy vše v relativním normálu.

VIX

Buffett opět králem

Protože budoucnost nikdo neznáme, určitě si při čekání rozuzlení situace na trzích připomeňte historii amerických kapitálových trhů, včetně délky jednotlivých propadů. To jen aby vás nepřekvapilo, kdybyste si třeba po dobu několika let nepřipsali žádné výnosy.

propady S&P 500

Starší ročníky těm mladším už nějakou tu “pořádnou krizi” nejspíš trochu přejou. Mladší investoři jsou podle nich až příliš rozmazlení tím nekonečným růstem.

Generace těch nejstarších se na korekci dokonce včas připravila. Ano, zase je to Warren Buffett, který, jak se zdá, jako jediný dokázal správně načasovat trh. Všichni nyní čekají, zda a kdy se rozhodne zainvestovat hotovost, na které sedí. Jde o skromných 330 miliard amerických dolarů. Za to by si mohl koupit třeba celou pražskou burzu.

berkshire hotovost 300 miliard dolaru

Zatímco Amerika se letos trápí, akcie některých zemí doslova vstaly z mrtvých. Čína i Evropa překvapivě rostou. Evropské akcie v čele s Německem si letos připsaly asi 10 %, ty čínské dokonce 17 %. Možná jde jen o valuační past, která spekulanty klepne přes prsty, možná jde o vymodlenou změnu trendu a konec americké dominance.

US vs EU vs čína

Poprvé za velmi dlouhou dobu to tak vypadá, že skutečně zafungovala mezinárodní diverzifikace, ačkoliv její pozitivní vliv je s ohledem na velkou koncentraci mezinárodních indexů bohužel spíše omezený.

MSCI ACWI koncentrace

Tip na konec

Z investičního pohledu se vlastně nic zásadního nemění. Pokud investuje dlouhodobě, tak je pro vás aktuální dění především připomínkou toho, že i největší americké akcie mohou jít někdy dolů či do strany. 

Pokud máte bokem 330 miliard dolarů jako Warren Buffett, tak se pro vás nejlepší akcie světa právě staly výrazně valuačně zajímavějšími než tomu bylo před měsícem. Faktem nicméně je, že Spojené státy americké stále zůstávají nejdražším vyspělým trhem. Věříte-li tak na návrat k průměru, propad ještě nemusí být zdaleka u konce.

Global PE

Základní investiční pravidla platí stále stejná. Nepanikařit. Nedělat unáhlené změny v portfoliích. A pokud už chcete nějak reagovat, tak spíš disciplinovaným přikupováním na základě dlouhodobé strategie, nikoliv impulzivními prodeji a nákupy. Aktuální dění také opět rozdmýchalo diskuzi o smysluplnosti mezinárodní diverzifikace a rychlosti, s jakou se na trzích dokáže změnit sentiment. I pro pasivní investory jako jsem já to je fascinující podívaná.

Pokud se vám tahle investiční rychlovka líbila, tak pro vás ještě něco mám. Týden zdarma na herohero. V uplynulém týdnu jsme totiž vydali už 50. epizodu investičního týdeníku, ve kterém dění na trzích pravidelně komentuji. Při příležitosti vydání jubilejního dílu můžete dnes můj herohero kanál na týden vyzkoušet zdarma a to na odkazu rozbiteprasatko.cz/tydenzdarma. Kromě investičního týdeníku tam naleznete bonusové epizody podcastů nebo třeba náš vlastní nástroj na srovnávání portfolií.

Přeji pevní nervy během propadů!

Pokračujte ve čtení!

Líbil se Vám článek?

Sdílejte na Facebook
Sdílejte na X

Diskuze

Odběr
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Na webu se vám nejspíše líbí...

Chcete ještě více
investičního
obsahu?

Odebírejte newsletter!

popup obrazek s penezi